Što imamo na noćnom ormariću

Knjigom u glavu
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

29 Dec 2011, 13:33

Potjeh » wrote:Ja sam, igrom slučaja, se dočepao dobrog dijela opusa Milana Kundere. Trajalo je neko vrijeme ali sažvakao sam Nepodnošljivu lakoću postojanja. S kojom da krenem dalje? Siguran sam da je dobar dio vas upoznat s njegovim materijalom.
Šala je meni super roman. Nepodnošljiva lakoća i Šala su mi super. Još sam neke čitala manje dobre (Identitet i Smiješne priče mislim...).


Alvaro Primitivo
Posts: 34
Joined: 28 Sep 2011, 23:09

29 Dec 2011, 15:31

Potjeh » wrote:Ja sam, igrom slučaja, se dočepao dobrog dijela opusa Milana Kundere. Trajalo je neko vrijeme ali sažvakao sam Nepodnošljivu lakoću postojanja. S kojom da krenem dalje? Siguran sam da je dobar dio vas upoznat s njegovim materijalom.
oproštajni valcer, puno lakše će ti ići žvakanje
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

29 Dec 2011, 15:53

Nezamislivo mi je da netko mora žvakati Kunderu.
Nek(v)arljiva.
Alvaro Primitivo
Posts: 34
Joined: 28 Sep 2011, 23:09

29 Dec 2011, 17:23

ne mora, predobar je. ali gle, u nepodnošljivoj lakoći imaš smrt psa koja oće bit neće bit jasno ti je da će bit a ja sam osjetljiv na pse i samo zbog tog sam prekidao i počinjao dok ga nisu konačno uspavali pa sam mogao mirno do kraja.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

29 Dec 2011, 20:24

kukuriku » wrote:Nezamislivo mi je da netko mora žvakati Kunderu.
Ja sam oduševljen knjigom. Doslovno nije bilo dosadnog odlomka za pročitati, svaki je sadržavao neku misao.
Moment
Posts: 330
Joined: 05 Nov 2011, 11:46

30 Dec 2011, 21:18

Azazel.
Mislin da san bija jasan
User avatar
Melody
Posts: 1189
Joined: 17 Sep 2011, 23:31

01 Jan 2012, 23:48

"Otac", Miljenko Jergović. JEDVA sam smogla snage.
I nisam osobito oduševljena.
No trkeljanje. If trkeljanje a trkeljanje, trkeljanje the trkeljanje.
User avatar
Jane Doe
Posts: 40
Joined: 02 Jan 2012, 16:36

08 Jan 2012, 09:46

Okus tuge u torti od limuna - Amiee Bender

Zadovoljna :cerek:
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

09 Jan 2012, 20:12

Potjeh » wrote:Ja sam, igrom slučaja, se dočepao dobrog dijela opusa Milana Kundere. Trajalo je neko vrijeme ali sažvakao sam Nepodnošljivu lakoću postojanja. S kojom da krenem dalje? Siguran sam da je dobar dio vas upoznat s njegovim materijalom.
Besmrtnost? S njom sam ja započela. :)

Ont: Konačno sam dovršila Majstora i Margaritu. Ne mogu reći da mi se ne sviđa, ali moram priznati da sam očekivala više. Valjda jednostavno nisam navikla na elemente nadnaravnog u romanima. Sviđa mi se način pripovijedanja, ironija je lijepo dozirana. Nemam ništa posebno za dodati :ne zna:
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

09 Jan 2012, 23:34

Serenità » wrote:
Ont: Konačno sam dovršila Majstora i Margaritu. Ne mogu reći da mi se ne sviđa, ali moram priznati da sam očekivala više. Valjda jednostavno nisam navikla na elemente nadnaravnog u romanima. Sviđa mi se način pripovijedanja, ironija je lijepo dozirana. Nemam ništa posebno za dodati :ne zna:
Ovako sam se i ja osjećala kad sam pročitala.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

14 Jan 2012, 16:07

ammaniti, "kako bog zapovijeda"
preporučujem svima koje zanima neuljepšani svijet društvenih marginalaca
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

08 Feb 2012, 23:55

Uglavnom čitam neke od oko 650 knjiga koje sam skinuo s library.nu (sada je nedostupna).

No, uzeo sam prijedah i prelistao njeka lakša, "domaća2 štiva- što nisam već dosta vrjemena.
Preporučio bih 2Zločeste tekstove" S.P. Novaka, knjigu koja me natjerala na smijeh nekoliko puta, i koja je sjajan prikaz gluparija u našoj balkanskoj krčmi. Naravno, Novak ne može vidjeti Tuđmanovu državničku veličinu i tu je plitak i kratak, a i bezvezan. Mislim d aje to nešto masonski, jer on je iz te obiztelji, a i veze toga tipa su mu priskrbile profesorovanje u Yaleu. Nu, ima urnebesnih tekstova, o razvaljotkama na TV (umro Enes Čengić, a spikerica veli da je umro Enes Kišević; alkari generalu Bobetku poručuju da pozdravi presjednika- Tita; ..). Dobri su i tekstovi u kojima je pretjerao, iako je generalno u pravu- tako je zapjenjeno razbucao Matvejevića kao plagijatora i gnjidu (što je sve istina, no prećera ga), a oborio se na samardžija- selakov Leksikon hrv. jezika i književnosti kao na neko sotonsko djelo.
Ja sam tu knjigu pročitao, zgodna je i ništa posebno, no simpatična je, dok je po Novaku skoro djelo balkanskih zloduha.
Ima i o Dragutinu Rosandiću, Tadijanoviću i ostaloj gerijatriji, a i komičan je dio o izborima u DHK s Mihalićem.

S.P. Novak je, skužio sam to odavno, malo suludi pankroatist. Taj čovjek je zaljubljen u hrvatsku stariju književnost, zna pisati o njoj sa zanosom i zaraznom energijom, ne šljivi Jugovinu ni tu priču, no bez riječi je prema svinjarijama demokratskoga zapada- nisam vidio da je igdje za bilo što prozvao SAD ili Izrael ili EU. No, to nije važno za temu. Knjigu bih preporučio kao urnebesno zabavnu.

Nakon nje sam samo nabrzaka prešao Flakerovu !Autotopografiju" od 1946-2010. To je kao neki autobiografski zapis, no totalna babarija s tračevima koji baš i nisu zanimljivi 8npr. o Antunu Barcu i sl.). To jest eventualno interesantno kao kompendij naklapanja o tom kako se kalio FilFak i južnoslavistika i slavistika i kroatistika i rusistika, te o Flakerovim putešestvijima po Austriji, SSSR-u i cijelom svijetu. Flaker je rodoljub kao i Novak, nešto politički kuži, nešto baš i ne, no dojam je knjige sličan onom Crnkovićevu "Prošla baba s kolačima"- naklapanja staroga bapca koji bi učinio bolje za sebe i za nas da je zadržao više privatnosti i prešutio hrpu toga, a probao nekog vraga i reći. Pa valjda je nešto i mislio u tih preko pola stoljeća, a da nije samo žderanje i putovanje i lokanje i ...
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

09 Feb 2012, 00:33

Drva pucketaju, pa dok se mrijestim, da preporučim još nešto...

Zabavna su, i za one koji vole čitku književnu kritiku, djela Harolda Blooma, koja sam praktički sva skinuo s library.nu- mislim na veća- a dva i kupio. No, sad je taj situs izvan dosega, nu možda su Bloomova djelca na scribdu i sl.
To su kratki prikazi "The Essayists and Prophets", "Novelists and Novels", "The Epic" &"Drama" (nisam skinuo poeziju), a jesam neke njegove prikaze autora koji su mi bili zanimljivi. naime, Blom predstavlja nekog autora- recimo, Emersona- i napiše sam od 2-10 stranica, te doda oko 10 kritičkih prikaza eminentnih auktora. Vrlo zanimljivo.

Ja se s Bloomom u dosta stvari slažem, jedino ne u dvije- pretjerao je s bardolatrijom, a Dostojevskom ne može odati priznanje jer ga žulji što je ovaj Židove- Bloom je Židov- opandrčio nekoliko puta.

No, interesantne su mi bile ocjene njekih autora s kojima sam se složio, a koji su više rubni.
N.pr. mislim, ako i Bloom:

* Orwell je daleko precijenjen kao romanopisac, i 1984 je "period piece" (omiljeni Bloomov izraz). Isto, Orwell zaostaje kao engleski politički pisac/esejist za Swiftom ili Hazlittom, no ne bih rekao da je baš jako inferioran.

* Tolkien je treća liga, a C.S.Lewis deseta. Možda bi bilo korektno reći da je Tolkien ipak pubertetska literatura.

* Jack London ostaje, i bit će čitan, najviše zbog neukrotivoga primitivizma koji je valjda bez premca u literaturi. Najveći je utjecaj na Londona ipak Darwin, a ne Nietzsche.

* Brecht- to mi je bilo novo- uopće nije napisao veći dio "svojih" drama. Znao sam da je bio gad izvanrednih sposobnosti iskorištavanja nadarenih žena iz toga miljea koje bi se zatelebale u njega (stvarno....), a on bi besramno kao svoja prestavio njihova pisanija- ali i muškaraca, jer je Gerhard Hauptmann autor preko 50% jedne drame (zaboravih koje). No slažem se da je Brecht nevažan i debelo precijenjen, iako je Bloom oprezan i veli da ne zna kako će budućnost tretirati taj opus. Ja mislim- nikako.

* Kundera je isto period piece, i tu se potpuno slažem.

* Proust je najveći pisac 20. st., i tu se isto slažemo.

* Čehova tretira poglavito kao dramatičara, i tu se ne slažemo. Po meni, važnije su i jače Čehovljeve pripovijesti.

* za Camusova "Stranca" je rekao da je period piece. Tu sam se naljutio i uzeo roman da ga prelistam. Kad, kvragu- Bloom je bio u pravu.

* Nabokov je parodist važan najviše kao stilist i igrač riječima, ali bez dubine i važnosti. Ja bih rekao da je i to previše povoljna ocjena.

Itd etc.

*

*
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

09 Feb 2012, 01:17

Kad sam to preporučio, evo i poveznica za njeke koje bi eventualno zanimalo:











Tu mu je i success de scandale, Zapadnni kanon, kojeg imam kao knjigu

Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

09 Feb 2012, 12:04

Krešimir Blažvić: Cigarete i tablete, zbirka kratkih priča pokojnog frontmena benda The Animatori..
Satre me svaki put, pogotovo drugi dio, "Tablete".
Imam tu knjigu valjda već 3 ili 4 godine i svaki put kad je se prihvatim me iznova pomete toliko da sam danima sjetna i u nekom bluzu.
I nije to patetika, što Krešo piše, to je prosta i gola iskrenost, ne srami se čovjek opisati emociju, ali nije da se njome razbacuje. "Ostat ću mlad" je stilom slična, premda govori o drugom aspektu njegova žiota, to mu pridonosi kredibilitetu.

Uvalila sam je dečku, baš me zanima što će on reći.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

09 Feb 2012, 12:53

Evo sad prođoh i Jergovićevu odeblju knjigu "Pamti li svijet Oscara Schmidta" (520 str.). Budući da me fikcija ne zanima, a ovo su kratki- najčešće 2-4 stranice- zapisi izašli ou novinama o knjigama i nekim događajima (n.pr. Rushdie, Salinger, Hrvatska legija pod Staljingradom, Cioran, Ivo Andrić, Majka pravoslavna Nazora, Kapor, Goran Babić, ....).

Rekoh- da i tebe vidim, pizdo.

Nu, u njeku ruku iznenađenje- to je dobra, iako ne neka velika knjiga (velika po dosegu). Jergović nije - kao što sam mislio- neki ljigavi izdajnik, nego više ljigavi oportunist koji će te telebati o antifašističkim imbecilijama, a napisati praktički himnu hrvatskim vojnicima u Staljingradu (o čem Srbi vjerojatno nemaju pojma).
Jergović je, očito, na neki način Jugoslaven, iako to nije baš primarna lojalnost, nego više voajerizam tipa "što komšije rade". Isto je Bosanac po mentalnom sklopu impresija, a bez jačih analiza.

O njegovim nacionalno-političkim šupljacima ne treba trošiti riječi, nego da reknem koju o pisanijama, ili ovoj koju sam pročitao. Ta je knjiga stavljena pod eseje (što i jest), no stil nije književni- ili bar kako ga ja shvaćam, nego više publicistički, novinarski.

Među hrv. esejistima koji su napisali sjajne knjige i to pravim književnim stilom, odmah mi pada na pamet njekolčiko: Krleža (Iz naše književne krčme; Deset krvavih godina), Tomislav Ladan (Ta kritika; Zoon graphicon), Viktor Žmegač (Krleža u europskim obzorima; Povijesna poetika romana,III. izdanje), blizak, iako ne toga ranga S.P. Novak (Zlatno doba),... U "svijetu" su djela toga ranga ili tipa knjige eseja ili kritika ili poligrafije općenito Thomasa Manna, Hermanna Brocha, Stefana Zweiga, možda- nisam siguran- Czeslawa Milosza, a sigurno sjajna starija proza Coleridgea, Hazlitta ili Waltera Patera.

Ovaj pak publicistički pristup je "lagan". Kod nas je to slično navedenome Flakeru, pa dnevnicima Josipa Pavičića, pa sjećanjima Slobodana Novaka,... sve je to više publicistika i novinarstvo nego književnost.

Glede Jergovića- preporučio bih to kao lagano i zanimljivo štivo.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

14 Feb 2012, 15:39

Usput, dobar tekst o autoru kojeg sam spomenuo u gornjem postu:
http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-tema-ops ... ?ppar=5022
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

14 Feb 2012, 17:52

Hroboatos » wrote:Usput, dobar tekst o autoru kojeg sam spomenuo u gornjem postu:
http://www.mvinfo.hr/izdvojeno-tema-ops ... ?ppar=5022
Dobar za koga? Jergovića?

Ovaj je gospodin, u nastojanju da nam objasni zašto mu je Jergović smiješan, sve živčaniji. Pred kraj teksta ni mater svoju ne bi uvjerio da mu je ikad išta u životu bilo smiješno. Pa tako čitatelj može pomisliti da taj Jergović vrijedi više.
Ne radi se to tako...
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

15 Feb 2012, 09:41

Već tjedan dana borim se sa Selimovićevim Derviš i smrt.
Očekivala sam halapljivo gutanje stranice za stranicom (više preporuka sam dobila i stvarno bi mi se trebalo svidjeti), ali nikako da se uživim u priču. Valjda sam previše neempatična prema derviškom svjetonazoru.
Nekako mi se čini da ću je odložiti za bolje dane.
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

15 Feb 2012, 14:49

Serenità » wrote:Već tjedan dana borim se sa Selimovićevim Derviš i smrt.
Očekivala sam halapljivo gutanje stranice za stranicom (više preporuka sam dobila i stvarno bi mi se trebalo svidjeti), ali nikako da se uživim u priču. Valjda sam previše neempatična prema derviškom svjetonazoru.
Nekako mi se čini da ću je odložiti za bolje dane.
O književnoj vrijednosti ne bih- meni je osobno taj roman
dosadan i nezanimljiv.

Nego, kao prijatelj nekoliko derviša i znalac te tematike mogu reći
da Selimović o tasawufu- sufizmu nema pojma. Ono što stavlja u glavu svoga šejha
zapravo je egzistencijalistički svjetonazor Sartrea i comp. iz 1950-ih.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Feb 2012, 10:25

blaze » wrote:ammaniti, "kako bog zapovijeda"
preporučujem svima koje zanima neuljepšani svijet društvenih marginalaca
I meni je super ta knjiga, i ostale njegove.

OT: Tek sad sam se dočepala Hotela Zagorje. Neloša knjiga, zapravo vrlo okej.
Nahvalila bih ju više, ali su mi prvih 60-ak stranica bile tolko bezveze i dosadne da sam ozbiljno razmišljala o prekidu čitanja. Sva sreća da sam nastavila jer tad knjiga postaje puno, puno bolja.
User avatar
Serenità
Posts: 1001
Joined: 18 Sep 2011, 19:33

15 Mar 2012, 11:49

Na kraju dovrših Derviša, drugi dio mi je puno bolje legao.

Sad čitam Zadie Smith, O ljepoti. Razlike i sličnosti engleske i američke obitelji rivala na području povijesti umjetnosti. Zanimljivo mi je, nadam se da će kraj biti odgovarajući.
Y es que yo no quiero pasar por tu vida como las modas No se asuste señorita, nadie le ha hablado de boda...
Quiero ser tu medicina, tus silencios y tus gritos...
Tu astronauta, el primer hombre que pise tu luna Clavando una bandera de locura...
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

26 Mar 2012, 17:57

Upravo završila drugi dio Plesa zmajeva.



[spoiler]Jel da Jon Snow nije mrtav, jel da? :crying: :crying: :crying: :crying: :crying:[/spoiler]
gonj špadi
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

26 Mar 2012, 17:57

klonka » wrote:Upravo završila drugi dio Plesa zmajeva.



[spoiler]Jel da Jon Snow nije mrtav, jel da? :crying: :crying: :crying: :crying: :crying:[/spoiler]
:)
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Jul 2012, 22:42

upravo sma pročitala Stupove zemlje, Ken Folleta. Dugo sam odgađala jer je prvo Oprah nahvalila djelo, pa su je ekranizirali. na kraju je ispala ok. nisam ni znala da je Follet poznat po krimićima. ovo je odradio korektno
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply