Tko izda, pizda (?) - književnost i domoljublje

Knjigom u glavu
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

07 Feb 2012, 01:56

Malo pogledah interview Slobodana Šnajdrea, tipičnog hrvatskoga izdajnika. Em je interview srajne, em je i njegov opus to. Dovodi me to do nečeg što sam odavno shvatio- tko je izdao, generalno ni književno ne valja.

Tko izda, pizda.

Tu ne brojim Ivu Andrića, koji je renegat i koji se ispisao iz hrvatske nacije.

Nego, svi ti tobožehrvati- Imbro Tkalac, Đuro Vilović, Goran Babić, Slavenka Drakulić, Miljenko Jergović, Slobodan Šnajder, Predrag Matvejević... sve je to bezvrijedno. Možda- možda- je jedina iznimka nješto pisanija Igora Mandića koji u preko 30 knjiga ima, kad bi se zbrojilo, 4-6 knjiga vrijednih pozornosti i laganoga čtenja.

Valjda nacionalna i moralna trulež idu ruku pod ruku s tvoračkom nemoći i lažju.
Last edited by Zekoslawa on 08 Feb 2012, 23:37, edited 1 time in total.
Reason: Promjena naslova: "Književna vrijednost hrvatskih izdajnika" --> "Tko izda, pizda (?) - književnost i domoljublje"


User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Feb 2012, 13:01

Okej, idemo redom.

Definirati sljedeće pojmove:
"hrvatski izdajnici"
"tipični hrvatski izdajnici"
"tobožehrvati"
"nacionalna i moralna trulež"

Kad to učinimo, možemo dalje s temom. Ako to ne učinimo, zatvaram. Ne zato što mi jako smeta etiketa koju ćeš zalijepiti bilo kome od navedenih, nego zato što se ovako tema ne otvara. Nisu svi dužni dijeliti tvoje mišljenje, prema tome nisam sigurna niti znaju li o čemu je ova tema. Ako si ti odlučio nekoliko imena svrstati u jednu kategoriju, to i dalje ne znači da oko toga postoji konsenzus i da je svim drugima to jasno.

Stoga te za početak molim obrazloženje uvodnoga posta i polazišta u ovoj temi.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

07 Feb 2012, 18:08

Da bi izdao državu prvo moraš izdati knjigu! :mudri:
Thor
Posts: 4
Joined: 02 Jan 2012, 20:38

07 Feb 2012, 21:54

Gle Hroboatos, premisa ti je, ajmo reći, infantilna.
Tko izda, pizda. Dječja terminologija.
U procjenu književnog djela ubacuješ vanknjiževne (i vanumjetničke) elemente.

Kao kad bi primjerice Orsonu Wallesu koji nije bio najugodniji lik (neki kažu, pizda od čovjeka) osporio tvorbu nekolikih filmova na kojima je zasnovana suvremena kinematografija.

U procjeni književnog djela meni kao čitatelju nevažna je njegova privatna osoba, kao i njezina tobožnja izdaja nekog/nečeg.

Neke od autora s tvoje liste izdajnika čitam, volim i cijenim (Šnajder, Jergović), neke čitam i cijenim (Mandić, Matvejević), neke samo čitam (Drakulić, Babić), dok za Imbru Tkalca prvi puta čujem (mea culpa).

Ajmo prvo o njihovoj "tvoračkoj nemoći" (o kojoj kod Šnajdera nema govora, al ti reci svoje.).
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

07 Feb 2012, 22:21

Thor, dobrodošao. :D

nastavite.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Thor
Posts: 4
Joined: 02 Jan 2012, 20:38

07 Feb 2012, 23:39

Hvala pješčana :)

Jedva čekam da dođe hroboatos te da doznamo tko je Tkalac. Zanima me to više od sJeverinina poroda. :facepalm:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

07 Feb 2012, 23:41

Pa, da se to izguglati, kao i Sevkin porod. :D Evo.

Dobro nam došao/la. :misli:
Thor
Posts: 4
Joined: 02 Jan 2012, 20:38

07 Feb 2012, 23:54

Hvala, već prije sam izguglao/la. :o
Ali google ne kaže zašto ga kolega Hrobo drži za pizdu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Feb 2012, 10:42

Književno djelo fenomen je sâm za sebe, zato ga treba gledati odvojeno od pisca i njegova (političkog) djelovanja. Pozitivizam u književnosti ima smisla samo ako se shvaća kao djelić interpretacijskog alata. Ali gledati ga kao cjelovit alat beznadno je zastarjelo.
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

08 Feb 2012, 16:07

Pozitivizam ne uključuje nužno i vrijednosni sud. Teži, štoviše, znanstvenosti i objektivnosti, a ja to ovdje ne vidim.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

08 Feb 2012, 22:50

Ako tko ne vidi da su navedeni tipovi nacionalni izdajnici, to je njezin/njegov problem, a ne moj. Njeka ode okulistu.

Ta je ekipa takva da niječe ili opstojnost hrvatskoga naroda, ili je ukopana u jugobalkansku mitologiju i srbomaniju, ili je tijekom prošloga rata nešto ljigavila protiv hrvatske samostalnosti i olajavala Hrvatsku, želeći da ne uspijemo ili bar da budemo opterećeni da potonemo u glib.

Tu su i drugi "poslenici" poput Zafranovića, Viskovića, Nenada Popovića i sl.

Što se tu uopće ima dokazivati ?

Tko je u presudnim trenutcima protiv hrvatske samostalnosti, taj je izdajnik. Od 1990-1995. vodili smo borbu za opstanak, dok su razne šuge pljuckale po nama, vani izjednačavale krivnju (Rada Iveković), kao Goran Babić kidnule u Beograd i tamo i ostale. I dosta je lupetanja da je to nješto ovako ili onako, sivo pa možda je ili nije---dosta sranja.

Srbi su nas napali s ciljem da nas zbrišu s lica zemlje i pretvore u njeki ostatak ostatka dok bi zgrabili bar 70% Hrvatske i očistili ju, kao što su očistili Republiku Srpsku. Tko to nije vidio - taj je izdajnik.
To uključuje Matvejevića, Drakulićku i ostale babe koje je Letica s pravom zabio u zemlju, pa makar i u Globusu, i o tim spodobama ne treba tratiti bitova.
Bilo je razumnih Srba koji su vidjeli kamo to vodi i odbili takovu politiku (n.pr. Bora Ćosić), bilo je Hrvata koji su se opametili (n.pr. Petar Gudelj), a bilo je i onih koji su potpuno potonuli u poludjeli velikosrbizam (kao Branko Pleša).

A to da navedena ekipa književno ne vrijedi- pridružite im i Brešana- to je tako, što ću vam ja. Treća liga pisanja. Izdajnici su i loši pisci, tako je bilo i s Drieu La Rochelleom, tako i s pisanijama drugih francuskih ili britanskih gnjidosa koji su ustali protiv opstanka svoje zemlje.

To se ne odnosi na znatne auktore koji su ili ideološki zaglibili toliko da su u neku ruku izgubili razum (kao Ezra Pound ili, na drugi način, Knut Hamsun), nego na osobe koje bi prošle test normalnosti. Samo su gadovi, pa to je.

Matoš je rekao da je književnost na neki način autobiografija ili raspis narodnoga duha. Ako je njetko ostao pripadnikom nekoga naroda, a želi tom narodu podložnost, poniženje, drugorazrednost ili okove, pa i fizičku decimaciju- taj jednostavno ne može dati ništa vrijedno, jednako kao što kurva ne može biti okosnicim seksualnoga morala.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

08 Feb 2012, 23:07

U redu, i ovo je nekakvo obrazloženje. Dozvoli da onda ova tema bude postavljena kao materijal za raspravu, ne kao tvoj proglas. Zato će naslov biti promijenjen u "Tko izda, pizda - književnost i domoljublje".
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

08 Feb 2012, 23:29

Zekoslawa » wrote:U redu, i ovo je nekakvo obrazloženje. Dozvoli da onda ova tema bude postavljena kao materijal za raspravu, ne kao tvoj proglas. Zato će naslov biti promijenjen u "Tko izda, pizda - književnost i domoljublje".
c/s
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

09 Feb 2012, 01:52

schmokljan » wrote:Da bi izdao državu prvo moraš izdati knjigu! :mudri:
:rofl: :rofl: :rofl: Ti si totalna budaletina!




OT

Hroboatos, briješ totalno. Znanstvena je činjenica da smo se u glib ponajviše otjerali sami. Ako ti imaš obraza za to kriviti prvenstveno masone, svaka ti čast.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Feb 2012, 10:00

Zekoslawa » wrote:Pozitivizam ne uključuje nužno i vrijednosni sud. Teži, štoviše, znanstvenosti i objektivnosti, a ja to ovdje ne vidim.
Jasno, pozitivizam je prvi uveo znanost i znanstvenu metodologiju u teoriju književnosti, dragocjen je kao smjer istraživanja, i to uopće ne osporavam. Osporavam nešto drugo - izvlačenje piščeva životopisa kao glavni argument u proučavanju djela. Radije bih da ga promatramo fenomenološki, kao zgradu za sebe. Da govorimo o motivima, jeziku, stilu, takvim stvarima. Miješati politiku u to pogrešno je. Primjerice, Ćosić je dobar pisac. Nebitno je što je četnički ideolog.
Potpisi su za budale.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

09 Feb 2012, 10:07

Riječ 'izdaja' jedna je od najprostituiranijih riječi u povijesti hrvatskog jezika. (I nekih drugih; nismo mi jedini ksenofobično-paranoični narod.) Ja ju uzmem u ruke samo s pincetom ili s gumenim rukavicama.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Feb 2012, 19:21

Hroboatos gleda na problematiku previše usko.

Naime, književnik mora prvenstveno biti književnik. Kad i ako se posveti nečemu izvan književnosti s previše strasti - to je samo znak da je, svjesno ili nesvjesno, odustao od svog temeljnog poziva.

Veliki književnici nisu veliki ideolozi niti sljedbenici neke ideologije - zato što vrhunska književnost ne dopušta takvu vrstu ograničenosti.

Onog trenutka kada se počnu bazično trošiti na zagovaranje određene ideologije (nacionalizam, komunizam, fašizam, nešto drugo) - prestaje biti književnici.

Zato se, između ostalog, već dulje vremena zalažem za uvođenje termina bivši književnik. :mudri:
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 14:41

schmokljan » wrote:Hroboatos gleda na problematiku previše usko.

Naime, književnik mora prvenstveno biti književnik. Kad i ako se posveti nečemu izvan književnosti s previše strasti - to je samo znak da je, svjesno ili nesvjesno, odustao od svog temeljnog poziva.

Veliki književnici nisu veliki ideolozi niti sljedbenici neke ideologije - zato što vrhunska književnost ne dopušta takvu vrstu ograničenosti.

Onog trenutka kada se počnu bazično trošiti na zagovaranje određene ideologije (nacionalizam, komunizam, fašizam, nešto drugo) - prestaje biti književnici.


Zato se, između ostalog, već dulje vremena zalažem za uvođenje termina bivši književnik. :mudri:
Bubaš gluposti. Dostojevski je bio zatucani ruski pravoslavni nacionalist, a Shakespeare pravi engleski nacionalist (što pokazuje da je bio napredan, jer je onda nacionalna svijest bila u zametcima); Milton politički i vjerski fanatik, a o zadrtostima de Maistrea, Tolstoja, Charlotte Bronte, Hugoa,...bolje da se i ne priča.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

10 Feb 2012, 15:26

Ja mislim da Hrobija jebe to što je nacionalist velik poput Godzile, a kao pisac je zakurac. To jednostavno nije fer.
Kako netko može biti veliki pisac, a da nije zagriženi nacionalist? To je prava pravcata nepravda! :kalimero:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

10 Feb 2012, 19:00

Hroboatos » wrote:
Bubaš gluposti. Dostojevski je bio zatucani ruski pravoslavni nacionalist, a Shakespeare pravi engleski nacionalist (što pokazuje da je bio napredan, jer je onda nacionalna svijest bila u zametcima); Milton politički i vjerski fanatik, a o zadrtostima de Maistrea, Tolstoja, Charlotte Bronte, Hugoa,...bolje da se i ne priča.
Dragi moj Hroboslave - znao sam da ćeš se spomenuti Dostojevskog, točno sam znao. A gdje baš njega, mog liblinga - to ti je bio zajeb. Da - on je bio nacionalist. Ali samo dok ne bi počeo pisati roman - jer roman ima svoja pravila, jednostavno rečeno, ponese te. Naravno, ako si doista književnik, a ne bivši književnik, ili lažni, koji u formi, recimo, romana prodaje nacionalistička muda pod univerzalne bubrege. Mogao je on, dakle, biti nacionalist u slobodno vrijeme, ali u njegovim je romanima to famozno rusko pitanje svedeno na razinu vica. Usto, Dostojevski govori o ruskom pitanju, a u biti govori o melankoliji ruskog plemića i njegovoj čežnji za Europom.

Dostojevski se bavio, pobogu, pitanjima bitka i smisla postojanja, te, logično, pitanjem postojanja boga. Nacije su tu irelevantne, osim kao nositelji ljudskosti.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 19:51

schmokljan » wrote:
Dragi moj Hroboslave - znao sam da ćeš se spomenuti Dostojevskog, točno sam znao. A gdje baš njega, mog liblinga - to ti je bio zajeb. Da - on je bio nacionalist. Ali samo dok ne bi počeo pisati roman - jer roman ima svoja pravila, jednostavno rečeno, ponese te. Naravno, ako si doista književnik, a ne bivši književnik, ili lažni, koji u formi, recimo, romana prodaje nacionalistička muda pod univerzalne bubrege. Mogao je on, dakle, biti nacionalist u slobodno vrijeme, ali u njegovim je romanima to famozno rusko pitanje svedeno na razinu vica. Usto, Dostojevski govori o ruskom pitanju, a u biti govori o melankoliji ruskog plemića i njegovoj čežnji za Europom.

Dostojevski se bavio, pobogu, pitanjima bitka i smisla postojanja, te, logično, pitanjem postojanja boga. Nacije su tu irelevantne, osim kao nositelji ljudskosti.
A nije karikirao Poljake u "Mrtvom domu" i Karamazovima (Poljačić, kad Dmitrij lumpa prije uhidbe ), ili Židove kroz lik Fome Fomiča u "Stepančikovu", te Ferefičkina i ostale..

Njegov je opus pun karikatura Poljaka, Židova, Nijemaca, Francuza (Francuščić-sve je to minijaturno spram "velike ruske duše") ..zatucanosti glede katolicizma i sl.
Baš je i u romanima bio i ostao zadrt.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

10 Feb 2012, 20:01

Ne, uopće nije karikirao Poljake u Mrtvom domu, mnogi od njih su mu bili prijatelji, nije ih sveo na jednog lika, no ti si davno čitao fikciju pa si zaboravio.

Možda jedini lik, u njegovim romanima, koji je nepobitni moralni autoritet je Englez - a Englezi su mu se gadili. Da, bio je antisemit, ali u većini njegovih djela Židova niti nema.

Katoličanstvu se divio, ali ga i prezirao jer je smatrao da su izdali Isusa kada su poklekli pred đavoljevim iskušenjem - polakomili su se za zemaljskim blagom. U pravu je bio, jebiga.

No, sve je to manje bitno. Njegova djela se ne bave ruskim nego univerzalnim pitanjima. Zato, između ostalog, on i je Dostojevski, a ne Aralica. O tome se radi. Pisac kad piše mora pisati, a ne agitirati.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

10 Feb 2012, 20:07

Hroboatos » wrote:Malo pogledah interview Slobodana Šnajdrea, tipičnog hrvatskoga izdajnika.
a kog je izdao?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

10 Feb 2012, 20:31

blaze » wrote: a kog je izdao?
Možda srpsko ime i nemačko prezime? :misli:
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

11 Feb 2012, 00:14

schmokljan » wrote:Ne, uopće nije karikirao Poljake u Mrtvom domu, mnogi od njih su mu bili prijatelji, nije ih sveo na jednog lika, no ti si davno čitao fikciju pa si zaboravio.

Možda jedini lik, u njegovim romanima, koji je nepobitni moralni autoritet je Englez - a Englezi su mu se gadili. Da, bio je antisemit, ali u većini njegovih djela Židova niti nema.

Katoličanstvu se divio, ali ga i prezirao jer je smatrao da su izdali Isusa kada su poklekli pred đavoljevim iskušenjem - polakomili su se za zemaljskim blagom. U pravu je bio, jebiga.

No, sve je to manje bitno. Njegova djela se ne bave ruskim nego univerzalnim pitanjima. Zato, između ostalog, on i je Dostojevski, a ne Aralica. O tome se radi. Pisac kad piše mora pisati, a ne agitirati.
A kad Poljak promrsi u Mrtvom domu za Ruse- razbojnike i eljake- da su životinje ?
Ja se sjećam, imam ja memoriju kao slon, i "Poljačića" (Poljačok) u Karamazovima, i Francuščića, sve za velikog Rusa, i dijatriba protiv Nijemaca-djece- u usporedbi s ruskom djecom (Kolja Krasotkin) u Karamazovima.
Nisi znao odgovoriti, pa si probao poniziti Aralicu koji nije veličina, ali je dobar i kvalitetan pisac, trenutno naš najbolji pripovjedni prozaik.
I itekao se bavi baš ruskimpitanjima (kad Šatova pitaju vjeruje li u Boga, on izmuca da vjeruje u Rusiju), a da ne govorimo o drugom.

Znaš što, obnovi ti to znanje. Imaš osim samih djela monumentalnu biografiju Josepha Franka na engleskom, u 5 knjiga, na library.nu (trenztno u outu, no da se sve uz znanje).
Pomoći će babo Hroboatos ako treba.
Nu, ako si tako siguran- pa nek ti je.

Jadno, jadno i luzerski ...
Post Reply