Sigurnost i zaštita identiteta na internetsima

Sve od javnog i tajnog interesa
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Sep 2011, 09:28

Morticia » wrote:Evo, meni stvarno, ali stvarno nije jasno što ikome znači to gdje ja radim, kako se zovem ili nešto slično. :ne zna: :rofl:
Hm.

Meni je ovo malo prehrabro. Naime, u slučaju da nađeš izgrebani auto probušenih guma, ne bi ti više bilo svejedno. Ne, ne mislim da sam paranoik, mislim da je bilo svega i svačega na tu temu. :)


User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:28

Ponovno meni nešto nije jasno. :rofl:

Kako si itko pametan može dozvoliti na internetu pisati ili objaviti nešto što ne želi da svi ili netko određen pročita/sazna.
Pa jebote. :facepalm:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Sep 2011, 09:29

jevgenija » wrote:.. Zadovoljna sam :o :bicedobro:
dobro, dobro, shvatili smo to vec prije na onom drugom topiku..:rolleyes:

:D
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

27 Sep 2011, 09:30

Nemam fejs profil i još uvijek ne kužim koncept. Osim za posao, odnosno umrežavanje zbog posla. Meni su forumi maksimum otvorenosti, a i tu mislim da preveć pišem o sebi, a da mi ni vlastiti motivi nisu do kraja jasni. Okej, imam potrebu, baš potrebu iskomunicirati s većim brojem ljudi neke misli, ali forma fejsbuka mi je totalno neprikladna za to. Ma čak i blog mi nije bio privlačan :misli: Svi ti servisi, pa i forum, funkcioniraju na principu neke vrste narcisoidnosti i shvaćanja sebe (pre)ozbiljno, a jedino mi forum ima i neke druge motivacijske komponente koje su mi simpa, tipa znatiželja, razonoda, bijeg...
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

27 Sep 2011, 09:31

Morticia » wrote:Ponovno meni nešto nije jasno. :rofl:

Kako si itko pametan može dozvoliti na internetu pisati ili objaviti nešto što ne želi da svi ili netko određen pročita/sazna.
Pa jebote. :facepalm:
Zato što je net relativno nov, i ljudi nisu navikli na svojevrsni "društveni kontekst" na netu.
Načini ponašanja se uče u interakciji - svatko do puberteta već nauči u kojim prilikama i kako smije, primjerice, tračat. I s kim. S internetom jednostavno još nemaju taj osjećaj da se mora pazit. To je više stvar društvenih mreža i socijalnih ponašanja nego razuma.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Sep 2011, 09:32

[quote="[url=https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=10007#p10007]nikad isti mail, nikad isti nick i pazis kome sta "dajes". :)[/quote]
Ovo s nickom je beskorisno, čim malo "stršiš".

Tu je priča slična kao s kvizovima: ako čovjek pogleda, vidi da se u kvizovima stvorila ekipica koja se redom pojavljuje na svakom kvizu. Jednako tako se i na internetsima pojavljuju ljudi koje je, vjerujem, lako prepoznati iz nekih drugih "inkarnacija": od općenitog stila, retorike i tako to, pa do naizgled banalnih detalja.

Konačno, i našeg tfitija je zajeb'o banalni detalj :zubo:
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

27 Sep 2011, 09:34

jevgenija » wrote:To je više stvar društvenih mreža i socijalnih ponašanja nego razuma.
Socijalno ponašanje jest nerazumno :D :D Ljudi su nerazumni. Homo sapiens je vrhunska prevara :rofl: :homoludens:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:35

jevgenija » wrote: Zato što je net relativno nov, i ljudi nisu navikli na svojevrsni "društveni kontekst" na netu.
Načini ponašanja se uče u interakciji - svatko do puberteta već nauči u kojim prilikama i kako smije, primjerice, tračat. I s kim. S internetom jednostavno još nemaju taj osjećaj da se mora pazit. To je više stvar društvenih mreža i socijalnih ponašanja nego razuma.
Što ja znam, po meni osoba koja ima dovoljno izbrušene socijalne vještine zna i sama gdje i koliko valja laprdati i stoji iza onog što joj je izašlo iz usta/tipkovnice.
Kako u RL-u tako i na internetu. :ne zna:
A oni drugi, jbga, takvi su glupi i tamo i vamo. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

27 Sep 2011, 09:35

Silajn » wrote:Nemam fejs profil i još uvijek ne kužim koncept. Osim za posao, odnosno umrežavanje zbog posla. Meni su forumi maksimum otvorenosti, a i tu mislim da preveć pišem o sebi, a da mi ni vlastiti motivi nisu do kraja jasni. Okej, imam potrebu, baš potrebu iskomunicirati s većim brojem ljudi neke misli, ali forma fejsbuka mi je totalno neprikladna za to. Ma čak i blog mi nije bio privlačan :misli: Svi ti servisi, pa i forum, funkcioniraju na principu neke vrste narcisoidnosti i shvaćanja sebe (pre)ozbiljno, a jedino mi forum ima i neke druge motivacijske komponente koje su mi simpa, tipa znatiželja, razonoda, bijeg...
vidis, meni je bas obrnuto. FB mi je cista zajebancija sa odabranom kolicinom ljudi. i onda jos u toj kolicini odabrani ljudi s kojima se mozes opusteno zajebavati.
ko forum ali neki tvoj kutak. zatvoreni.
u neko zivotno doba vise ne mozes u bilo koje vrijeme otic na pivu ili na kavu, pa onda, kad pospremis djecu u krevet, sjednes s onom ekipom s kojom bi bila na pivi, za virtualan stol, natocis si cugu, i udri brigu na veselje. i jos ne trebas paziti oce li te murja uloviti i uvalit ti alkotest :D

onaj ko shvaca FB ozbiljno, ne treba ga imati :raspa:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

27 Sep 2011, 09:35

inače kad smo kod toga ja se zadnjih mjesec dana najozbiljnije bavim mišlju da zaključam fejs...
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

27 Sep 2011, 09:38

Imam osjećaj da kad se ljudima kaže da su si sami krivi zato jer mi je neko dilao ime, prezime, slike da im se to govori u donekle dobroj namjeri da im se kaže da moraju paziti.
Ali, problem kod toga je taj što se govori i to, iako možda nesvjesno, da je sasvim u redu dilati ime, prezime, slike. Zbog toga ne volim taj pristup, jer nije problem toga da li je netko bio kreten pa stavio nešto što nije htio/mislio/želio, nego je problem u tome što se takvim pristupom masi drugih kretena govori da je sasvim ok iskoristiti činjenicu da je onaj prvi bio kreten.

Nisam popila kavu i ne znam ovo sad bolje objasnit. I gladna sam.
Happy Easter!
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

27 Sep 2011, 09:38

Inače, mene prijatelj iz RL skužio na forumu par dana od registracije. Po načinu, ne po sadržaju. Sadržaj ga je zabrinuo :zubo:
Drugo, vrlo vrlo rano, možda nakon par mjeseci forumarenja, otišla sam na prvu čoporativnu forumsku kavu pa na tulum forumaša. Trenutno sam požalila. I nije bilo natrag. Za hrpu ljudi mi je drago što sam ih upoznala, a za neke mi je izuzetno žao da znaju tko sam. To "žao" se odnosi uglavnom na to da sam si uskratila kukanje na forumima, a nekad mi se jebeno kuka :mama: I o faksu, i o poslu, i o familiji, a nemam di. Klon nije rješenje.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

27 Sep 2011, 09:39

Silajn » wrote:Nemam fejs profil i još uvijek ne kužim koncept. Osim za posao, odnosno umrežavanje zbog posla. Meni su forumi maksimum otvorenosti, a i tu mislim da preveć pišem o sebi, a da mi ni vlastiti motivi nisu do kraja jasni. Okej, imam potrebu, baš potrebu iskomunicirati s većim brojem ljudi neke misli, ali forma fejsbuka mi je totalno neprikladna za to. Ma čak i blog mi nije bio privlačan :misli: Svi ti servisi, pa i forum, funkcioniraju na principu neke vrste narcisoidnosti i shvaćanja sebe (pre)ozbiljno, a jedino mi forum ima i neke druge motivacijske komponente koje su mi simpa, tipa znatiželja, razonoda, bijeg...
Pa, to su ti dvije komponente jednog te istog.

I jedno i drugo je dijeljenje. Na društvenim mrežama dijeliš/primaš/razmatraš stvari s prijateljima u koje imaš povjerenje i koji te znaju. Na forumu načelno radiš to isto s ljudima koje ne poznaješ, a niti oni tebe. U drugom slučaju teme zato često budu stvari koje baš nisu za javnost.

Jedno i drugo zajedno daje ti prilično zaokruženu sliku. Diskutiraš i s poznatima i s nepoznatima. Razmatraš i javne i intimne teme. Sve je pokriveno.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

27 Sep 2011, 09:39

Silajn » wrote:
Socijalno ponašanje jest nerazumno :D :D Ljudi su nerazumni. Homo sapiens je vrhunska prevara :rofl: :homoludens:
Pa dobro, ali bilo bi, in a social way, ekstremno glupo da sjednem tvom dečku u krilo dok si ti u prostoriji, ili da kažem nekoj od tvojih frijendica da se nalazimo petkom u dva u silosu u Parasanima. S druge strane, na netu se jednostavno uvališ u krilo, ponekad ne znajući ko je komu dečko, a ponekad ne brigajući da bi te mogo nać po izričaju, fejsu ili ajpiju, i eto zla - ode guma na biciklu ili (što se jednom dogodilo - Panajotović/Siemens slučaj) - prijava poslodavcu za neprimjerene sadržaje i otkaz. Ljudi jednostavno nemaju navike pazit se gore, i mislim da odgovornost nije samo na korisnicima.

dugogodišnji net trkeljatori su naučili iskustvom i gledajući druga iskustva, ali, opet - prosječni IQ u hrvatskoj nije pretjerano visok
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:41

Ni u najluđim i najperverznijim snovima :E ne bih pomislila da je ok iskoristiti protiv nekog samu činjenicu da je osoba nesmotrena.

Međutim, svjesna sam da ne razmišljaju svi tako i svjesna sam da se to sutra može dogoditi i meni.
I obzirom da sam svjesna i toga i činjenice da me nitko neće zaštititi štitim se sama. Na način da ne lupetam pizdarije gdje treba i gdje ne treba. :ne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

27 Sep 2011, 09:42

aisling » wrote:Imam osjećaj da kad se ljudima kaže da su si sami krivi zato jer mi je neko dilao ime, prezime, slike da im se to govori u donekle dobroj namjeri da im se kaže da moraju paziti.
Ali, problem kod toga je taj što se govori i to, iako možda nesvjesno, da je sasvim u redu dilati ime, prezime, slike. Zbog toga ne volim taj pristup, jer nije problem toga da li je netko bio kreten pa stavio nešto što nije htio/mislio/želio, nego je problem u tome što se takvim pristupom masi drugih kretena govori da je sasvim ok iskoristiti činjenicu da je onaj prvi bio kreten.

Nisam popila kavu i ne znam ovo sad bolje objasnit. I gladna sam.
ma gle, to je isto ko sto ja hodam po stanu, kako vec hodam. narocito kada su vrucine.
naravno da imam prozor i zgradu preko puta. imam i zastore. i meni nikad ne pada na pamet buljit ljudima u stanove. pa ne razmisljam o tome.
dok jednom nisam nasla spustene rolete i na moje pitanje zasto su spustene dobila odgovor: susjed prek puta precesto visi na balkonu i precesto sam ga ulovio kako bulji. poslje mi je neugodno sresti ga u parku.

uvijek ce biti onih koji bulje. pitanje je koliko zelis svoj zivot podvrgnuti toj cinjenici. hoces li staviti zastore i samim time dati do znanja da ne zelis da ti se gleda kroz prozor ili ces spustat rolete i sprijeciti gledanje kroz prozor.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Sep 2011, 09:42

To je logika po kojoj je onaj tko ostavi otključan automobil kriv za krađu, a ona koja se "onako" obuče za silovanje.

Ali, postoji i druga strana: otključani auto i "onakvo" oblačenje povećavaju vjerojatnost krađe/silovanja. Pa nisi kriv, ali svejedno nemaš auto.

Uglavnom, tanka crta koju puno ljudi najčešće ne razumije. Gadljivo mi je da se prenošenje nečije slike ili čega već s nekog drugog net-mjesta, a koje je očito napravljeno sa zlom namjerom i koje očito pogađa objekt te fotografije, pilatovski opravdava sa "a zašto si stavljao/la na net?".
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

27 Sep 2011, 09:43

Silajn » wrote:Inače, mene prijatelj iz RL skužio na forumu par dana od registracije. Po načinu, ne po sadržaju. Sadržaj ga je zabrinuo :zubo:
Drugo, vrlo vrlo rano, možda nakon par mjeseci forumarenja, otišla sam na prvu čoporativnu forumsku kavu pa na tulum forumaša. Trenutno sam požalila. I nije bilo natrag. Za hrpu ljudi mi je drago što sam ih upoznala, a za neke mi je izuzetno žao da znaju tko sam. To "žao" se odnosi uglavnom na to da sam si uskratila kukanje na forumima, a nekad mi se jebeno kuka :mama: I o faksu, i o poslu, i o familiji, a nemam di. Klon nije rješenje.
Eh, da... to zna biti problem. Prije ili kasnije dođe bar do nekog malog preklapanja. Na momente zna biti i nezgodno. Valjda je pametnije držati striktnu odvojenost. Ali nekad ne odoliš nego stisneš nos, zažmiriš i skočiš.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:44

Lord Byron » wrote:Gadljivo mi je da se prenošenje nečije slike ili čega već s nekog drugog net-mjesta, a koje je očito napravljeno sa zlom namjerom i koje očito pogađa objekt te fotografije, pilatovski opravdava sa "a zašto si stavljao/la na net?".
Menije gadljivo sve što ima očitu zlu namjeru.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

27 Sep 2011, 09:45

Lord Byron » wrote:To je logika po kojoj je onaj tko ostavi otključan automobil kriv za krađu, a ona koja se "onako" obuče za silovanje.

Ali, postoji i druga strana: otključani auto i "onakvo" oblačenje povećavaju vjerojatnost krađe/silovanja. Pa nisi kriv, ali svejedno nemaš auto.

Uglavnom, tanka crta koju puno ljudi najčešće ne razumije. Gadljivo mi je da se prenošenje nečije slike ili čega već s nekog drugog net-mjesta, a koje je očito napravljeno sa zlom namjerom i koje očito pogađa objekt te fotografije, pilatovski opravdava sa "a zašto si stavljao/la na net?".
Hvala. Zašto meni nije palo na pamet to tako objasnit :rofl:
Happy Easter!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:45

I zašto, zašto mene nikad nije nitko proganjao na netu?! :mama:
Zar sam tako dosadna?! :mama: :mama:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

27 Sep 2011, 09:46

Morticia » wrote:I zašto, zašto mene nikad nije nitko proganjao na netu?! :mama:
Zar sam tako dosadna?! :mama: :mama:
Nema potrebe. Sve si stavila na izvolte pa nije izazov :D
Happy Easter!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Sep 2011, 09:47

Eto vidiš. :mudri:
Daš manijacima uvid u situaciju i jednostavno izgube interes za tebe. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

27 Sep 2011, 09:48

aisling » wrote:Zašto meni nije palo na pamet to tako objasnit :rofl:
Na koju pamet? :kava:

:B
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

27 Sep 2011, 09:49

Sama sam si kriva :mama:
Happy Easter!
Post Reply