Sve najbolje za Dan žena, i ne samo tada...

Dobre želje i pozdravi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2020, 06:15

... drage moje trkeljašice. Neka vas uvijek ljube i maze, a ne samo praznikom. :)


Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

08 Mar 2020, 12:44

Hvala, premda mi je to jedan od bezveznijih praznika.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2020, 13:01

Zašto? Meni je on poziv na borbu, a ne razlog za utapanje u samozadovoljstvu. Jest, žene su na Zapadu u prilično dobrom položaju, no što je s Istokom? Međunarodni dan žena podsjeća da na svjetskoj razini još mnogo žganaca treba pojesti prije nego što počnemo govoriti o poštovanju, ravnopravnosti, toleranciji...
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Mar 2020, 08:20

Zrinka Pavlić ima odličan post na Fejsu.
Drage žene, sretan vam Dan žena. Neću vam ništa drugo pisati jer sve mi znamo da ovo nije ništa drugo nego podsjetnik da još imamo puno posla i još dosta prepreka koje moramo prevaliti. Želim nam svima sreću u tome.

No u povodu današnjeg datuma, obratila bih se svojim prijateljima muškarcima. Volim vas i dragi ste mi, moja ste braća po biološkoj vrsti i želim vam sve najbolje, kao i svim drugim pripadnicima ljudskog roda, ali u vašem odnosu prema ženama htjela bih vam poručiti nekoliko stvari. Ustvari, jako puno stvari. Slijedi popis koji je jako dug, ali je vrlo, VRLO skraćena varijanta onoga što bih vam zapravo htjela reći. I da, napomenut ću da je taj popis namijenjen uglavnom MOJIM PRIJATELJIMA, dakle, osobama za koje mislim da nisu izravni siledžije, zapjenjeni seksisti niti patrijarhalni konzervativci. Većina vas je dosta prosvijećena. Pa ipak, dragi moji prijatelji, u povodu današnjeg dana, ali ne samo na današnji dan - NEMOJTE činiti sljedeće:

- govoriti seksističke stvari, generalizacije i stereotipe o ženama, šale na račun toga kako smo "sve iste" (ili smo barem iste ako imamo istu boju kose, sličan način oblačenja ili smo u sličnom hormonalnom statusu). Te su fore povrh svega i glupe, istrošene i nimalo smiješne ("babe za volanom", "glupe plavuše", "menstrualno histerične kokoši" i "klimakterične kravetine" su samo i jedino uvrede, nikako i duhovitosti) pa ono, dajte nemojte.

- kad vam netko kaže da je to što ste rekli ružno i seksistički optuživati tu osobu da nema smisla za humor i da je "nadrkana baba" i "zakaj odmah na sve skačeš ko oparena?". Postoji razlog iz kojeg na takve stvari skačemo ko oparene. Čule smo ih već osam milijuna puta najmanje, uvredljive su i jednako su smiješne kao i da ja sad umrem od smijeha na temu: "Ha, ha, muškarci se češu po jajcima i hračkaju po cesti, ha, ha", s tim da između šala o inferiornim ili ludim ženama i jednako glupih šala o muškarcima koji se češu po jajima postoji jedna razlika – nas i u OZBILJNOM kontekstu znaju doživljavati kao u tim šalama i na temelju njih nas diskriminirati. Naprosto prihvatite da su neke stvari ružne, da su takve fore glupe i kad vam to netko kaže, nemojte TU OSOBU optužiti da čini nešto krivo.

- na svako upućivanje na činjenicu da žene u društvu uglavnom izvlače kraći kraj (nasilje u obitelji, diskriminacija na radnom mjestu, nejednakost u plaćama, podzastupljenost u institucijama moći, stakleni strop, veći udio među potplaćenima i nezaposlenima) – posprdno odgovarati da prestanemo glumiti žrtve. Ne glumimo ništa.

- na svako spominjanje činjenice da žene trpe nasilje, diskriminaciju itd. odmah urlati I MUŠKARCI ISTO. Da, i muškarci trpe razne vrste diskriminacije, nasilje, nepravdu i slično i da, možemo o tome raspravljati, to je također ozbiljan problem. No ako to spominjete samo onda kada se spomene činjenica da su žene generalno u nepovoljnijem društvenom položaju, onda vam nitko živ neće vjerovati da ste doista zainteresirani za raspravu o univerzalnoj nepravednosti, nego će (vjerojatno vrlo precizno) prepoznati vašu želju da negirate diskriminaciju žena. Odnosno, kako to mnogi vaši kolege po spolu i rodu znaju reći: "da začepim gubicu tim babama koje stalno nešto seru".

- riječ "feminizam" i "feministica" koristiti kao uvrede. Feminizam je ideja koja je utemeljena na želji za društvenom pravdom i ravnopravnošću. Zbog nje nitko nije išao u krvave osvajačke pohode, nitko nije porobljavao, ubijao i silovao ljude, nikome zbog feminizma nisu uskraćivana ljudska prava. Nema nikakvog razloga da se feminizam smatra nečim negativnim. To što vam neke feministice nisu osobno simpatične nije dovoljno dobar razlog. U svim skupinama ljudi ima antipatičnih pojedinaca.

- svako spominjanje nepravednosti patrijarhata doživljavati osobno. Patrijarhat, uostalom, šteti i vama, samo na druge načine. Zbog patrijarhata teže dobivate jednaka prava na skrbništvo nad vlastitom djecom, zbog patrijarhata se od vas očekuje da ginete za komad zemlje, zbog patrijarhata vas se uči da ne smijete pokazivati osjećaje i da morate uvijek biti "čvrsti" i "muževni" i tako redom. Patrijarhat nije dobar. Nemojte ga braniti samo zato što vam neke njegove manifestacije odgovaraju ili ih niste prepoznali kao problem zato što vama nisu.

- ženama objašnjavati što jest, a što nije seksizam. To je isto kao i da, kao bijelac, crncima objašnjavate što jest, a što nije rasizam. Kada vam netko kaže da je nešto što govorite ili mislite seksistički, taj vas nužno ne optužuje da ste krkan koji bi toljagom lupao žene po glavi i za kosu ih vukao u pećinu, nego vas možebitno upozorava na neke sistemske stereotipe koje ste usvojili i o kojima biste morali razmisliti. U tome nema ničega lošeg.

- vrijednost žena ocjenjivati prema izgledu, dotjeranosti, uparenosti sa suprotnim (ili istim) spolom, prema tome imaju li ili nemaju djecu, žele li ili ne žele djecu, prema tome koliko su ili nisu posvećene obiteljskog životu i kućanskim poslovima, prema učestalosti izmjene seksualnih partnera i prema tome jesu li mlade i "živahne" ili ne tako mlade i "istrošene". Ili barem to nemojte činiti ništa više i ništa drugačije nego što biste po istim tim kriterijima ocjenjivali muškarce.

- ni trenutka pomisliti da imate pravo glasa u bilo čemu što ima veze sa ženskim reproduktivnim pravima. Nemate. Točka. Možete imati mišljenje, ali je ono jednako relevantno kao i mišljenje žena o vašoj eventualnoj vazektomiji. Ako vas nitko nije pitao, bolje ga nemojte niti nuditi. Pogotovo nemojte misliti da biste to trebali činiti javno ili se uplitati u kreiranje nekakvih zakona i slično.

- misliti da je ovakav popis bilo kakav napad na vas. Nije. On je popis savjeta, iako je zapravo dosta zdravorazumski jer se njime samo traži da se ostavite stereotipa, predrasuda i "tradicija" koje su vam, iako toga možda niste svjesni, nametnute izvana, od strane nepravednog sustava. No većina nas zna da izbjegavanje takvih predrasuda i stereotipa nije lako, pogotovo kada ih nisi svjestan jer te direktno ne ugrožavaju i čine ti se "bezazlenima". Zbog toga vam i svraćamo pozornost na njih. To nije isto kao i "mržnja prema muškarcima" niti time "stalno nešto seremo". Samo želimo da nas se shvati ozbiljno i ravnopravno svim drugim ljudskim bićima. Bez trpanja u stereotipne, seksističke i "ha-ha" ladice samo zato što imamo drugačiji spolni organ nego vi.

Sretan vam Dan žena, dragi muškarci.
Potpisi su za budale.
Post Reply