Dan sjećanja

Dobre želje i pozdravi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Nov 2021, 04:15

Praznik koji se punim imenom zove Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje novijeg je datuma, slavi se od prošle godine. Krajem 2019. Sabor je izglasao Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u kojem je uveden novi praznik 18. studenoga, koji su ljudi prije toga sami neformalno obilježavali paljenjem svijeća i ostavljanjem vijenaca na raznim mjestima, u Zagrebu primjerice u Vukovarskoj. Kako žrtve Vukovara i Škabrnje povezuje isti datum i potreba za dostojnim odavanjem počasti svakoj žrtvi, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje trajni je spomen na žrtve Domovinskog rata, vojne i civilne, čiji su životi ugrađeni u hrvatsku slobodu.

Image


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Nov 2021, 05:02

Te su nas noći vratili na Ovčaru. Autobus su uvezli u jedan od hangara. Neki mladi vojnik rekao nam je da se ne udaljavamo od autobusa jer 'ima puno četnika' i da se 'puca na sve što se kreće'. Nitko se nije usudio ni otići pišati. Cijelu tu noć u drugim su hangarima ubijali ranjenike. Slušali smo rafale i turiranje bagera, što je trajalo cijelu noć. Znali smo da ubijaju ljude, ali nismo imali pojma da su to ranjenici iz bolnice. Čekali smo kada će na nas već jednom doći red. Nitko se nije mogao ni pomjeriti, progovoriti riječ ili dvije. Svi smo sjedili kao katatonični. Zaspao sam sjedeći na drvenoj klupi vojnog autobusa, uz tu pucnjavu i bagere, potpuno slomljen. Spavao sam dok su ih ubijali, ukočen na drvenom sjedalu među ljudima koji su gledali u prazno. U tom busu, s nepunih 13 godina, bio sam najstariji muškarac, jedini u svojoj užoj i široj obitelji za kojeg smo bili sigurni da je u tom času još živ.
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/p ... i-20151117
Potpisi su za budale.
Post Reply