O Crkvi i religiji - drugo čitanje

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

26 Dec 2020, 18:09

Stitch wrote:
26 Dec 2020, 17:36
Ne pišem ja napreskokce nego ti napreskokce čitaš - sve ti u odgovoru stoji, svi ključni pojmovi. I riječ čovjek i sintagma ljudski rod. Što bi na osnovi toga mogao zaključiti, da je čovjek kamion? :rolleyes:
Jel? A kako je onda čovjek ljudsko biće ako je božji stvor? :p

Ljudsko biće, simple yes or will suffice. :D


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2020, 00:11

Pa oboje je, i ljudsko biće i Božji stvor. Ono što piše u Bibliji ne treba čitati doslovno, to je metafora. Bog je stvarajući svijet stvorio i zakone evolucije pa se svaki čovjek ili životinja posredno mogu gledati kao Njegovo pojedinačno djelo. Takvo je tumačenje nastalo pedesetih godina prošloga stoljeća; Crkva već desetljećima priznaje evoluciju, osuđuje kreacionizam i poziva vodeće svjetske znanstvenike da dođu u Vatikan predavati fiziku, kemiju, biologiju, matematiku...

Ako si mislio govoriti o diskrepanciji između Biblije i Darwina, debelo si zakasnio. Suprotnosti su odavno pomirene. Potraži papinske encilike. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 10:23

Ah, metfora?! Baš sam se pitao kad ćeš je uvesti u priču. Nije, dakle, istina to što u Bibliji stoji? :rofl:
Stvaranje svijeta nije stvaranje svijeta, tama nad bezdanom nije tama nad bezdanom? Biblija nije zapravo BIblija? Ni bog nije zapravo bog? Al čovjek jest božji stvor? A? :D
Pazi sad, ajmo metnut znak jednakosti (ako nisi znao znak jednakosti izgleda ovako "=" i nema drugog znaka jednakosti do tog :rofl: ) između božjeg stvora i ljudskog bića: božji stvor = ljudsko biće. Iz toga slijedi da nema drugog božjeg stvora do ljudskog bića niti drugog ljudskog bića do božjeg stvora. Kužiš? Naravno da kužiš. Ajmo dalje, je li anđeo božji stvor? Jaštaradi, a ujedno je i ljudsko biće, dakle čovjek. Je li đavo božji stvor? Jakako, božji stvor, odnosno ljudsko biće oćereć čovjek. Šta je s majmunom? Ništa, božji stvor tj. ljudsko biće ergo čovjek. :rofl:
A bog? Je li i bog božji stvor? E to nije, dakle nije ljudsko biće znači nije čovjek? Ups, there goes a bogočovjek... :rofl:

Ne znam koliko si svjestan toga, ali čovjeku ne priznaješ ljudskost, ili mu je zapravo negiraš, time što odbijaš priznati da čovjek je ljudsko biće. Isključivo! Šta, ti bi ljudskost, odnosno ljudske osobine pripisao nečem drugom osim čovjeku? Pripiši ih čemu god hoćeš, ali budi makar svjestan toga da pipisujući ih, na primjer, biljkama ili životinjama...ma znaš ti šta je basna, bolje nego ja. :rofl: Nemoj ni bogu pripisivati ljudske osobine, ni bog nije čovjek (ovo bi bio islamski stav). Bog nije ljudsko biće. Boga u množini nema, a to je jedna od stvari po kojima se razlikuje od čovjeka. Ne brkaj ga s čovjekom. Isto tako ni muslimana ne brkaj s čovjekom, ni musliman nije ljudsko biće, nije čovjek (ovo bi bio komunistički stav :mirko: ). Da, nema drugog ljudskog bića do čovjeka niti drugog čovjeka do ljudskog bića. Uz pojam "čovjek" jedino sintagma "ljudsko biće" može da stoji bez daljenjeg. Gle:

Ljudsko biće - kamion? Malomorgen.
Ljudsko biće - karfiol? Isto malomorgen.
Ljdsko biće - prašina? Meh.
Ljudsko biće - zemlja? C.
Ljudsko biće - glina? Makaki.
Ljudsko biće - insan? Jok, insan je nešto islamsko. Upitno je da li je biće ali ljudsko nije garant.
Ljudsko biće - musliman? Isto islamska stvar. Alahu pripada, a množina od musliman nije ljudi. I musliman nije pojam kojim možeš zamijeniti pojam čovjek. Misim, nećemo muda pod bubrege, jel tako - tako je! :D
Ljudsko biće - Adam? Rekosmo već, i složio si se apsolutno s tim de je nekad bio jedini. A jedini, dakle onaj koji kao takav isključuje bilo koga drugog, nikako ne može biti ljudsko biće jer - a đesuti ljudi kad je jedini? :rofl: Kako ljudsko bez ljudi? Pa ljudi su tu logička nužnost!

Adam nije ljudsko biće, nega je bog stvorio, ergo božji stvor. Upamti: božji stvor ≠ ljudsko biće! Ljudsko biće - čovjek. Na stranu to što čovjek nije ni muškarac ni žena nego je i muškarac i žena (plus odnos među njima), a Adam nikako nije - žensko. Al dobro, to je malo viša matematika, da te na gnjavim s tim sad. :D

Što ti ovo govorim? Pa prosto je: prije nego kreneš pričati o komunizmu, svodeći ga na ekonomski model ili na državno uređenje, ustavni poredak ili bilo šta drugo što komunizam nije, dotičući se kojekakvih staljina, polpotova, kimđongpingpongova a same komuniste nazivat ubicama, zločincima itsl. ugizi se dobro za jezik! Komunisti su avangarda ljudskog društva. Ne kler. Ne ulema. Od njih ništa dobro ni istinito ni pravno ni legalno ni legitimno naučit nećeš. Niti možeš. Ne znaju! O čovjeku pojma nemaju. Ne zastupaju oni čovjeka ni ljude na zemlji nego boga. Istina, malo se pokače oko toga ko ga bolje i adekvatnije zastupa :rofl: ali to nije poenta, poenta je da komunisti ljude odnosno čovjeka zastupaju. Znaš koliko su komunisti pobili ljudi? Nula! Svi ljudi su s ovu stranu komunista. Ljudi "tamo" nema, svi su "ovamo". Vidi nešto:

Image

Božji ratnik, par ekselans! :rofl:

A pogle ovoga:

Image

Tekst baj Šabo. :mirko:

E sad, Alija ili govori istinu ter mu je bog i sudio ili laže ko pas što i jeste. :rofl:

Plus masa takvih, da lijepim sad slike septičkih jama koje se danas pogrešno nazivaju masovnim grobnicama (grobnice su obilježene, a one masovne mi zovemo spomen kosturnicama). To ljudi? Nisu to ljudi, ljudi su im sudili. Bogeki nisu ljudi. :p

Ako nisi skužio, nova era nije jednina od tih novih stvari - i poredak je nov. I daleko od toga da je propao, ja sam ti živi dokaz tome. A ti ako si se vratio na staro (iz ovog ili onog razloga)...šta da ti kažem, nek ti je bog na pomoći. Od čovjeka je dobit nećeš.
Toliko. :D
E, da, SF-SN! :p
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2020, 12:42

A jesi ga nadrobio, svaka ti čast. I još zalijepiš pozdrav koji s raspravom nikakve veze nema. :facepalm:

Niti su svi antifašisti bili komunisti niti fašizam korijene vuče iz kršćanstva. Upravo suprotno, fašizam je nastao unutar radničkoga pokreta, tvorile su ga skupine revolucionarne ljevice. Od 1870. godine u Italiji postoje fasci, savezi radnika koji su se borili za veća prava, agrarnu reformu (na Siciliji) i bolje socijalne uvjete. Obnovio ih je Mussolini 1919. godine u Milanu (fasci di combattimento), s istim parolama, ali kao krajnju desnicu.

Što se nacizma tiče, on nikakvih dodirnih točaka s kršćanstvom nije imao. Upravo suprotno, nastao je na poganskim mitovima i legendama. Hitlerova opčinjenost starim Germanima, heraldikom, okultnim motivima i runama vidljiva je u simbolici Trećeg Reicha i SS-a, među ostalim. Vatikan je smatrao neprijateljem, kao i Jehovine svjedoke i Židove. Valjda ti je jasno da svaka strana u sukobu tvrdi kako je Bog na njezinoj strani, to je kao u nogometu. Čista propaganda. U stvarnosti Hitler je uzimao ono što je htio iz svake religije i tumačio elemente na svoj način.
Potpisi su za budale.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

27 Dec 2020, 15:00

Baš ste zabavni vas dvojica :cerek:
Šabo, koliko ti - u onoj stvari- uopće poznaješ Bibliju?
Vidim da zapinješ na terminologiji i tumačenju. Da ne pomisliš da JA sam neki stručnjak, ne, naprotiv! I meni fali - kako u Bibliji stoji- dar Duha. Bez toga, moj Šabo, ništa ti neće bit jasno. Ne sekiraj, ni mnogim kršćanima nije, a ti si, pretpostavljam, musliman :misli:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 15:50

Stitch wrote:
27 Dec 2020, 12:42
A jesi ga nadrobio, svaka ti čast. I još zalijepiš pozdrav koji s raspravom nikakve veze nema. :facepalm:

Niti su svi antifašisti bili komunisti niti fašizam korijene vuče iz kršćanstva. Upravo suprotno, fašizam je nastao unutar radničkoga pokreta, tvorile su ga skupine revolucionarne ljevice. Od 1870. godine u Italiji postoje fasci, savezi radnika koji su se borili za veća prava, agrarnu reformu (na Siciliji) i bolje socijalne uvjete. Obnovio ih je Mussolini 1919. godine u Milanu (fasci di combattimento), s istim parolama, ali kao krajnju desnicu.

Što se nacizma tiče, on nikakvih dodirnih točaka s kršćanstvom nije imao. Upravo suprotno, nastao je na poganskim mitovima i legendama. Hitlerova opčinjenost starim Germanima, heraldikom, okultnim motivima i runama vidljiva je u simbolici Trećeg Reicha i SS-a, među ostalim. Vatikan je smatrao neprijateljem, kao i Jehovine svjedoke i Židove. Valjda ti je jasno da svaka strana u sukobu tvrdi kako je Bog na njezinoj strani, to je kao u nogometu. Čista propaganda. U stvarnosti Hitler je uzimao ono što je htio iz svake religije i tumačio elemente na svoj način.
Genije, poenta je da od boga pa naniže čovjeka nema, bio to Papa, kardinal, đakon, rabin, reis, hafiz, hodža ili oni koji im ruke ljube. Još ti nije sinulo o kojem se pojmu zapravo radi kad komunisti govore o "zakletom neprijatelju čovječanstva", kada se služe tom sintagmom? A? Ne kužiš da s jedne strane je čovjek i čovječanstvo a nasuprot njemu bog i božanstvo? Pazi, što si više na božjoj strani prije ćeš od komunista popit metak. :rofl: Možda misliš da komunisti su zapravo kokali lažne sluge božje, one koji su se lažno predstavljali baš zato što su se lažno predstavljali? Nisu. Komunisti nisu fakin iluminati, koji su veći katolici od Pape, a nisu ni masoni ni fakin ljudi gušteri. Nama su to sve ista gamad. Misliš zajebavam se kad kažem da nema nikakav bogoliki čovjek nego ima samo čovjekoliki majmun? U odijelu? :rofl:

Nacisti nemaju veze s kršćanstvom?

Image

Ma nikako! :rofl:
Možda Hićo laže, a možda i ne, no poenta je da ni nacija kao takva nije iznad čovjeka niti preča nego čovjek, tako da ni nacisti nisu prošli glatko. Bar ne na našim prostorima. Upravo su komunisti ti koji su nacistima stavili soli na rep. I ne samo njima. :p

Pogle ovo:

Image

Ni munđosi veze nemaju s nacistima, koji opet veze nemaju s kršćanima koji nikakve veze nemaju sa zakletim neprijateljem čovječanstva, jel tako, Stiče? :rofl:
Fireru naš, pa i mi smo gocki narod, dakle božji, što nas zaboravljaš?
:rofl:
Eto, svi su oni pogrešno shvatili i boga i božju riječ i malo su se bili zaigrali...deca, štaš. Božja deca. Al komunisti su zločinci...zato što komunisti, jel tako? I sotone. I najveće zlo koje je zadesilo čovječanstvo.
E pa nije, komunisti su tu da ti izbiju i boga i vjeru u naciju iz glave kreneš li ih dizat iznad čovjeka, kreneš li čovjeka podređivat bilo kojoj od tih stvari - mentalno, usmeno, pismeno ili oružano. :p
Ništa iznad čovjeka - čovjek nadasve! A bog ima da izvine, srebrna medalja za njega...drugo mjesto. I nek se tornja nazad u svoju katakombu iz koje je i izmilio. Or else! :hekla:
scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 15:00
Baš ste zabavni vas dvojica :cerek:
Šabo, koliko ti - u onoj stvari- uopće poznaješ Bibliju?
Vidim da zapinješ na terminologiji i tumačenju. Da ne pomisliš da JA sam neki stručnjak, ne, naprotiv! I meni fali - kako u Bibliji stoji- dar Duha. Bez toga, moj Šabo, ništa ti neće bit jasno. Ne sekiraj, ni mnogim kršćanima nije, a ti si, pretpostavljam, musliman :misli:
Poznajem je potuno - Biblija je kad piše Biblija. A kad piše Kuhar onda nije Biblija. Šta? :ne zna: :confused:
Oždat pičke sad? :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 16:05

E, da, umal da zaboravim:
scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 15:00
(...) a ti si, pretpostavljam, musliman :misli:
Takoe, musliman. Ime mi je Alah. Dobro, piše se Adis al čita se Alah. Nemoj doslovno shvatat, to je metafora, treba imad duha za shvatit... :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

27 Dec 2020, 16:28

:five:
Kad kažeš da je s jedne strane čovjek i čovječanstvo, a s druge Bog i božansko...to ti - ako poznaješ Bibliju- uopće ne stoji. Čak štoviše, osnovna razlika između starog i novog saveza(namjerno ne kažem zavjeta), pobija tvoje (neistinite) zaključke.
Kad pročitam čitavu vašu prepisku, možda se s pokojim 'tumačenjem' nadovežem.
Za sada neka ostane na ovome: Bog=Isus=čovjek :tulum:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2020, 16:34

scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 15:00
Baš ste zabavni vas dvojica :cerek:
A što da ti velim, uzmi kokice pa guštaj. :D

Šabo, ti to meni internetske memove nudiš kao dokaz?! Povjesničari ističu njegova antikršćanska razmišljanja, a neki (npr. Richard Evans) čak spominju izjavu da je kršćanstvo "prototip boljševizma" koji "krši zakone prirodne selekcije". Kako ti to izgleda, ha?

U svakom slučaju, nisu mu se svidjele određene tvrdnje uglednih, visokopozicioniranih crkvenjaka, govorio je da "Njemačka ne može tolerirati strane utjecaje poput Pape", a kršćanstvu je zamjerao što se u njemu vide "židovski korijeni i karakter". Rastumači ti meni što je time mislio. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2020, 16:43

scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 16:28
Za sada neka ostane na ovome: Bog=Isus=čovjek :tulum:
Da, to je ključna misao Novog zavjeta. Stari zavjet druga je priča, nema tog povezivanja nebeskog i zemaljskog. Isus je i jedno i drugo, čime se mijenja i odnos i ozračje. Židovi Boga prikazuju kao strogog oca, a evanđelja donose novu perspektivu - bratsku, gotovo obiteljsku.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 17:30

scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 16:28
:five:
Kad kažeš da je s jedne strane čovjek i čovječanstvo, a s druge Bog i božansko...to ti - ako poznaješ Bibliju- uopće ne stoji. Čak štoviše, osnovna razlika između starog i novog saveza(namjerno ne kažem zavjeta), pobija tvoje (neistinite) zaključke.
Kad pročitam čitavu vašu prepisku, možda se s pokojim 'tumačenjem' nadovežem.
Za sada neka ostane na ovome: Bog=Isus=čovjek :tulum:
Tako je. A pošto sam čovjek, onda sam Isus, a pošto sam Isus onda sam bog. I stvorio sam svijet. I krst. I čekić. I eksere. A i one što me razapeše nevina, mamicuim otkud se oni tu stvoriše... :rofl:
Stitch wrote:
27 Dec 2020, 16:34
A što da ti velim, uzmi kokice pa guštaj. :D

Šabo, ti to meni internetske memove nudiš kao dokaz?! Povjesničari ističu njegova antikršćanska razmišljanja, a neki (npr. Richard Evans) čak spominju izjavu da je kršćanstvo "prototip boljševizma" koji "krši zakone prirodne selekcije". Kako ti to izgleda, ha?

U svakom slučaju, nisu mu se svidjele određene tvrdnje uglednih, visokopozicioniranih crkvenjaka, govorio je da "Njemačka ne može tolerirati strane utjecaje poput Pape", a kršćanstvu je zamjerao što se u njemu vide "židovski korijeni i karakter". Rastumači ti meni što je time mislio. ;)
Šta ti tu treba tumačiti?
No ostaje to da je naciju dizao na pijedestal, takoreći u nebesa - što ga i čini nacistom. Šta? :ne zna:
Misliš, komunisti su mlatili naciste zato što su ovi mlatili jadne Židove? Nisu, iza toga se kriju oni koji su provalili u Njemačku sa Zapada, to im je krinka. Poenta je da su krenuli na nas, a to što smo mi usput i Židove pospašavali (ne gledajući je li Židov u pitanju) to je potpuno drugi par opanaka. Nismo namjerno. :D
Stitch wrote:
27 Dec 2020, 16:43
Da, to je ključna misao Novog zavjeta. Stari zavjet druga je priča, nema tog povezivanja nebeskog i zemaljskog. Isus je i jedno i drugo, čime se mijenja i odnos i ozračje. Židovi Boga prikazuju kao strogog oca, a evanđelja donose novu perspektivu - bratsku, gotovo obiteljsku.
Mda, svi smo jedna big hepi femili...i svi se prezivamo...aaaa....Šabović? :rofl:
Jesi kad za nepotizam čuo? :p
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

27 Dec 2020, 17:45

Šabović Adis wrote:Tako je. A pošto sam čovjek, onda sam Isus, a pošto sam Isus onda sam bog.
Nisam baš sigurna da ti analogija štima jer: tebe je, možemo slobodno reći, stvorio tvoj otac (zanemarimo sad onog nebeskog) i majka naravno, a opet ti nisi ni svoj otac a ni mati. Kako ćeš onda biti Isusom?
Možda ti promiče onaj sitan ali bitan detalj - zašto je Isus uopće postao čovjekom, jer obratno ne vrijedi.
Ti si dakle, dragi moj Šabo, samo čovjek. Bogom dan! , naravno, ali još uvijek samo čovjek :cerek:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 17:58

scarletlemur wrote:
27 Dec 2020, 17:45
Nisam baš sigurna da ti analogija štima jer: tebe je, možemo slobodno reći, stvorio tvoj otac (zanemarimo sad onog nebeskog) i majka naravno, a opet ti nisi ni svoj otac a ni mati. Kako ćeš onda biti Isusom?
Možda ti promiče onaj sitan ali bitan detalj - zašto je Isus uopće postao čovjekom, jer obratno ne vrijedi.
Ti si dakle, dragi moj Šabo, samo čovjek. Bogom dan! , naravno, ali još uvijek samo čovjek :cerek:
Čuj samo čovjek? Pa zar ima šta više od čovjeka i zašto ne? :rofl:

Nego, da se vrnemo na ovo:
Za sada neka ostane na ovome: Bog=Isus=čovjek
Kako moš bit čovjek a ne bit bog? Oćereć Isus? U vas jednačine vrijede samo u jednom smijeru izgleda, a? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2020, 18:45

Šabović Adis wrote:
27 Dec 2020, 17:30
Šta ti tu treba tumačiti?
No ostaje to da je naciju dizao na pijedestal, takoreći u nebesa - što ga i čini nacistom. Šta? :ne zna:
Misliš, komunisti su mlatili naciste zato što su ovi mlatili jadne Židove? Nisu, iza toga se kriju oni koji su provalili u Njemačku sa Zapada, to im je krinka. Poenta je da su krenuli na nas, a to što smo mi usput i Židove pospašavali (ne gledajući je li Židov u pitanju) to je potpuno drugi par opanaka. Nismo namjerno. :D
Ni blizu. Načekat ću se ja dok ti metu jednom ne pogodiš.

Kršćanstvo, boljševici/komunisti i nacisti međusobno se slažu kao rogovi u vreći. Čak i kad je bilo nekog savezništva, ono je bilo prividno, s figom u džepu. To su fundamentalno suprotne, neprijateljske strane. I svaka se bori na svoj način. Papa nema divizije, kako je sarkastično primijetio Staljin, ali Crkva je neupitno iskorištavala svoj utjecaj i autoritet, pa i lukavstvo, da omekša totalitarne vlastodršce i režime. Evo ti reportaža o odnosima Vatikana s Jugoslavijom. Baš je Tito dobar primjer tog političkog dvokoraka, plesa u kojem se na obje strane izmjenjuju pritisci i ustupci. Jasno, mi smo bili u mnogo boljoj situaciji od Hitlera i Staljina, ne samo zbog antifašizma i blažeg režima nego i zbog nesvrstanosti, dobrog odnosa s Amerikancima te suživota jugoslavenskih katoličkih i pravoslavnih vjernika.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

27 Dec 2020, 19:03

Stitch wrote:
27 Dec 2020, 18:45
Ni blizu. Načekat ću se ja dok ti metu jednom ne pogodiš.

Kršćanstvo, boljševici/komunisti i nacisti međusobno se slažu kao rogovi u vreći. Čak i kad je bilo nekog savezništva, ono je bilo prividno, s figom u džepu. To su fundamentalno suprotne, neprijateljske strane. I svaka se bori na svoj način. Papa nema divizije, kako je sarkastično primijetio Staljin, ali Crkva je neupitno iskorištavala svoj utjecaj i autoritet, pa i lukavstvo, da omekša totalitarne vlastodršce i režime. Evo ti reportaža o odnosima Vatikana s Jugoslavijom. Baš je Tito dobar primjer tog političkog dvokoraka, plesa u kojem se na obje strane izmjenjuju pritisci i ustupci. Jasno, mi smo bili u mnogo boljoj situaciji od Hitlera i Staljina, ne samo zbog antifašizma i blažeg režima nego i zbog nesvrstanosti, dobrog odnosa s Amerikancima te suživota jugoslavenskih katoličkih i pravoslavnih vjernika.
Nema jugoslovenskih katoličkih i pravoslavnih vjernika, Jugoslovene bog ne stvara. Jugosloveni boga ne mole niti mu se klanjaju. Boljševike i naciste još manje. :D
Mislim to da ih mole. Ili da im se klanjaju. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Dec 2020, 06:12

Kako nema? Crkva je organizirala vjeronauk, pohađala su ga djeca, a svi su, i odrasli i klinci, išli na misu i slavili blagdane. Progona svećenika i vjernika bilo je na početku, zato su se Jugoslavija i Sveta Stolica punih 15 godina gledale preko nišana, ali 1970. ponovno su uspostavljeni puni diplomatski odnosi prekinuti 1952., a Tito je posjetio papu Pavla VI. u Vatikanu 1971. godine kao prvi šef neke socijalističke zemlje kojega je papa primio u službeni državni posjet. Prije toga, 1968., bio je u Rimu predsjednik savezne vlade Mika Špiljak. Sve ti piše u tekstu, nema razloga za besmislene konstrukcije.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Dec 2020, 10:15

Aj bježi tamo, ti nisi u stanju prizat da čovjek je ljudsko biće, dakle jasno, glasno i nedvosmisleno se odredit spram čovjeka, definisat ga, a ovamo bi o čovjeku da raspravljaš? Kao da znaš o čemu govoriš? Tebi je čovjek još uvijek nešto neodređeno. Čovjek-vako čovjek-nako? Katolički Jugosloven? Pravoslavni Jugosloven? Jebote, ti ne da si kategorije pobrko, ti svjetove brkaš. Prostorvremena! :rofl:
Kažeš Crkvu si od boga rzdvojio? Dok čovjeka od boga ne "razdvojiš" (čitaj: prestaneš brkati, dovodoti u vezi, stavljati u odnos) ništa napravio nisi. Dok to ne učiniš zvaću te drug Pobrklić.. :D

Čuj čovjek od boga? :facepalm: Pa to je gadarija veća nego burak od sira...odo povratit sad. :rofl: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Dec 2020, 12:52

Gledaj, o kršćanstvu znaš manje od prosječnoga pučkoškolca koji je jako slabo pazio što mu časne sestre na vjeronauku tumače. Bibliju da ne spominjem, sumnjam da si je ikad u rukama držao, a kamoli pročitao. Znanje si pabirčio gledajući kako Charlton Heston skakuće po Sinaju u Deset zapovijedi Cecila B. DeMillea, što je korisno ako raspravljamo o sedmoj umjetnosti, ali apsolutno besmisleno kad se govori o religiji i teologiji.

Hoćeš da se na islam prebacimo? Nema problema, citirat ću ti ajete i prepričavati sure iz Kurana, nije mi teško. Zašto se za Muhameda, uz to što je poslanik, kaže da je Alahov rob? Što je bilo prije Kurana? Ili da ti bude lakše, zašto se smatra da ta knjiga kao posljednja objava potvrđuje istinu koja se može naći u Tori, Psalmima i Evanđelju? Zašto muslimani štuju Nou, Abrahama, Mojsija i Isusa, samo što ih zovu drukčije, Nuh, Ibrahim, Musa i Isa? Što je čovjek u Kuranu i koje su sličnosti s prethodnim vjerama?
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Dec 2020, 15:22

Stitch wrote:
28 Dec 2020, 12:52
Gledaj, o kršćanstvu znaš manje od prosječnoga pučkoškolca koji je jako slabo pazio što mu časne sestre na vjeronauku tumače. Bibliju da ne spominjem, sumnjam da si je ikad u rukama držao, a kamoli pročitao. Znanje si pabirčio gledajući kako Charlton Heston skakuće po Sinaju u Deset zapovijedi Cecila B. DeMillea, što je korisno ako raspravljamo o sedmoj umjetnosti, ali apsolutno besmisleno kad se govori o religiji i teologiji.
Specijalac, Sveto pismo u odnosu na ćirično ili latinično pismo ni S od svetosti nema. Nauči sva slova i oba pisma, i čitaj kako piše kad već pisati ne znaš (da i ne govorim o potpisivanju), ne tumači, ne izmišljaj, ne čitaj između redova jer između redova ništa ne piše. Znaš, sluđenost nije vrlina. Laganje još manje. To što ste u Specijalnoj učili prilagođeno je vašim kognitivnim sposobnostima, samo za vas...nije da ste se vi nastavnom planu i programu prlagođavali jer mu niste ni dorasli. :p
Heston... :rofl:
Hoćeš da se na islam prebacimo? Nema problema, citirat ću ti ajete i prepričavati sure iz Kurana, nije mi teško. Zašto se za Muhameda, uz to što je poslanik, kaže da je Alahov rob? Što je bilo prije Kurana? Ili da ti bude lakše, zašto se smatra da ta knjiga kao posljednja objava potvrđuje istinu koja se može naći u Tori, Psalmima i Evanđelju? Zašto muslimani štuju Nou, Abrahama, Mojsija i Isusa, samo što ih zovu drukčije, Nuh, Ibrahim, Musa i Isa? Što je čovjek u Kuranu i koje su sličnosti s prethodnim vjerama?
Šta kažu o komunistima u Kuranu, je li, Specijalac? Kad je Alah druga stvorio i zašto nije nikad? Imaš li ti zapravo pojma šta je to drug, šta je to društvena čestica, društvo i društvena tvorevina i zašto ne? Đe bio četeresprve, na čijoj strani? A četerespete? :rofl: O čovjeku od spodoba u mantijama učiš, koji čovjeka pod nižim bićem vode? Pod stvorom? Robom? Čovjek od zemlje? Jesi ti kad za kip čuo, svetejebalodatenejebalo? :rofl: Ne nastaje čovjek od nečoveka nego isključivo od čovjeka. Ta čovjek je produkt re(e)volucije a ne degenerik koji je od višeg bića involuirao u niže, jebala te hamartija da te jebala. :rofl: Nisam ti jednom pričao o "leglu mizantropije", o čoporu "čovjekolikih majmuna", a ti se na njih pozivaš? Oni koji se petput dnevno četveronoške bacaju, polumjesečari? Oni su ti autoritet?
Pa dvajesprvi vijek je, nove ere, ne Hidžre...razočaro si i ko čoek i ko komunista. Stidi se! :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Dec 2020, 15:47

Argumentacija ad hominem nije argumentacija. Odgovori mi na pitanja. Kuknjava me ne zanima. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Dec 2020, 18:11

Stitch wrote:
28 Dec 2020, 15:47
Argumentacija ad hominem nije argumentacija. Odgovori mi na pitanja. Kuknjava me ne zanima. :zubeki:
:angeleye:
Stitch wrote:
28 Dec 2020, 12:52
(...)Hoćeš da se na islam prebacimo? Nema problema, citirat ću ti ajete i prepričavati sure iz Kurana, nije mi teško. Zašto se za Muhameda, uz to što je poslanik, kaže da je Alahov rob?
Zašto? Pa zato što nije Nelahov nerob. :rofl: Šta misliš ti u islamu biti Gospodaru do rob? Jaran? Ravnopravni partner? Ortak? Drug? Robovlasništvo ti još nije jasno? :zvrko:
Što je bilo prije Kurana? Ili da ti bude lakše, zašto se smatra da ta knjiga kao posljednja objava potvrđuje istinu koja se može naći u Tori, Psalmima i Evanđelju? Zašto muslimani štuju Nou, Abrahama, Mojsija i Isusa, samo što ih zovu drukčije, Nuh, Ibrahim, Musa i Isa?
Šta hoćeš da kažeš? Da prije Desetke je bila Sedmica a prije Sedmice IksPe? Znamo, vrapci na grani to znaju. Poenta je da Je Bil Gejc isti, a on nije drug nego šupak. Jeboton! :rofl:
Imal šta novo? :p
Što je čovjek u Kuranu i koje su sličnosti s prethodnim vjerama?
Smeće ropsko, šta će bit? :ne zna:
U svim knjigama je donji. Šta čovjek može biti u knjizi koju nije pisao, nego ju je pisao bog, koji je i pisac i glavna uloga i glavni glumac...a čovjek mu dođe kao comic relief? Same klevete i laži, da ne kažem verbalni delikti. Svaka mu šamar vuče. Minimum! :p
Srećom (ili nesrećom po nekoga), čovjek nije ono što bog za čovjeka kaže, nego je ono što sam o sebi kaže. Bog nije čovjekov piar. :p

Aj ti sad priznaj da čovjek je ljudsko biće! :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Dec 2020, 19:03

Pa jest ljudsko biće. Samo što rob u Kuranu nije onaj koji šutke podnosi obespravljenost i nepravdu nego onaj koji na svakome mjestu i u svako doba svjedoči da je Alah jedan i jedinstven. Kako se postaje muslimanom? Pa upravo tako da jasno i glasno objaviš vjeru u jednog, nedjeljivog, cjelovitog Boga. Po tome se razlikuješ od mnogobožaca, po tome se razlikuješ od onih koji štuju lažne proroke. Poruka nije da moraš raditi dok ne krepaš, poruka je da moraš vjerovati. "Ja sam Gospodin Bog tvoj, i nemaj drugih bogova uz mene" - isto vrijedi za Židove i kršćane, to je prva zapovijed. Zato te i pitam razumiješ li paralele. Kult ličnosti u Sovjetskom Savezu, a poslije i u drugim socijalističkim državama donio je upravo ono što svaka sveta knjiga zabranjuje, obožavanje vođe. Boga smiješ obožavati, ali kad to činiš s čovjekom, s nekim tko je ravan tebi, unižavaš sebe. Sva ta retorika o veličini pojedinca zato pada u vodu. Ona je površinska, lažna. Pogledaj bilo koju socijalističku državu na kugli zemaljskoj. Svaka se zasniva na idealiziranju tobože karizmatičnoga predvodnika, svaka! Kao da ste ovce, božemiprosti. Nije mi jasno kako to ne kužiš.

Postoji bitna razlika između metaforičkoga robovanja i stvarnoga robovanja. Potonje je mnogo gore.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Dec 2020, 21:36

Stitch wrote:
28 Dec 2020, 19:03
Pa jest ljudsko biće.
Eto, hvalim te, bože... :S :rofl:
I zakuj to sad! I nemoj više prčkat po toj definiciji pa da ti čovjek ispada islamsko biće, božje biće, anđeosko biće, šejtansko, kršćansko, životinjsko, vako-nako... :rofl:
Samo što rob u Kuranu nije onaj koji šutke podnosi obespravljenost i nepravdu nego onaj koji na svakome mjestu i u svako doba svjedoči da je Alah jedan i jedinstven.
Veliš, rob je bezveze ukoliko nije Alahov. Faraonov rob - to nije ok? Nije ti nikad palo na pamet da i faraon je Alahov rob, ta čiji bi bio? I nad faraonom ima neko. Nema roba do Alahovog. :D
Vidi ovo:

Image

Jel ti tu negdje vidiš НИКАД ФАРАОНОВИМ РОБОМ, ili НИКАД ЛАЖНИМ РОБОМ ili НЕ РОБУЈ ЛАЖНОМ ГОСПОДАРУ, САМО ИСТИНСКОМ? Pa nije biti robom postignuće nego ne biti. Sloboda je postignuće, ne ropstvo. :D
Kako se postaje muslimanom?
Nikako. To se ili jeste ili nije. To se ne postaje. Niti se prestaje biti. Nema koverzije. Nema prelaska ni na islam ni s islama. Nema manevarskog prostora. Ovo "postajanje" je tek navlačenje na tanak led, ništa drugo. :D
Pa upravo tako da jasno i glasno objaviš vjeru u jednog, nedjeljivog, cjelovitog Boga.
Veliš, musliman nije musliman ukoliko ne objavljuje vjeru u jednog, nedjeljivog, cjelovitog Boga? Ako, recimo, šuti onda nije musliman? Baš mora na sav glas, ili u drugoj varijani na sva zvona? :D
Po tome se razlikuješ od mnogobožaca, po tome se razlikuješ od onih koji štuju lažne proroke.
Šta ako ne štujem proroke uopšte? Šta ako ih prezirem jer su proroci? Šta sam onda? :D
Poruka nije da moraš raditi dok ne krepaš, poruka je da moraš vjerovati. "Ja sam Gospodin Bog tvoj, i nemaj drugih bogova uz mene" - isto vrijedi za Židove i kršćane, to je prva zapovijed.
Vidi, tu je problem, ja imam problema sa zapovijedima koje nisam sam izdao. Ono što nisam sam pisao to i ne potpisujem, više sam ovaj tip:

Image

A kad mi bude trebao bog, stvoriću ga sam sebi, da ga imam za okokuće. :rofl:
Zato te i pitam razumiješ li paralele.
Apsolutno! Paralele su one dvije linije koje se ama baš nigdje ne sijeku, koje aposlutno nikakvih dodirnih tačaka nemaju odnosno dvije linije niđe veze. Zato kad želim da mlatim praznu slamu, da puno pričam bez da išta kažem, tad krenem povlačit paralele. Tako zbunjujem protivnika. :rofl:
Kult ličnosti u Sovjetskom Savezu, a poslije i u drugim socijalističkim državama donio je upravo ono što svaka sveta knjiga zabranjuje, obožavanje vođe.
Ovo ti je vać za šamara! Pazi:
Vođa≈Duce≈Leader≈Agogos≈Führer...nastavi niz. E toga među jednakima nema, baš zato što je o jednakima riječ. A drugovi kao takvi ne mogu da nisu jednaki jedan drugome. Mi ti baš i nismo neki obožavatelji. Oćereć fanovi. Mi ti ni boga ne gotivimo a kamoli šta niže od njega, pogotovu one koji su zahvaćeni mesijanskim sindromom. Lažnim ili istinskim. Dakle, vertikala ništa. Samo horizontala! :rofl:
Još i ovo: za razliku od Staljina koji je tolerisao samo staljiniste, kod nas titoisti nisu imali nikakvu prođu. Ili Tito ili Goljak. A svi smo mi Tito. Osim onih koji to više nisu...takvi kao ti...oni ex nešto. :p
Boga smiješ obožavati, ali kad to činiš s čovjekom, s nekim tko je ravan tebi, unižavaš sebe.
Gle, počeću "obožavati" nekog drugog tek tada kad prestanem "obožavati" sama sebe. Taman da taj neko drugi bude i bog, glavom i bradom. A čovjek sam, ne bog. I ne unižavam se nimalo pritom.
Sebe cijenim, čovjeka. Boga ne, baš zato što sam čovjek. Sebe poštujem, nema poštovanja do samopštovanja. A bog će morati još pure pojesti pa da zaboravim na sebe, da mi bogova guzica dođe preča nego moja. Ok? :D
Sva ta retorika o veličini pojedinca zato pada u vodu. Ona je površinska, lažna. Pogledaj bilo koju socijalističku državu na kugli zemaljskoj. Svaka se zasniva na idealiziranju tobože karizmatičnoga predvodnika, svaka! Kao da ste ovce, božemiprosti. Nije mi jasno kako to ne kužiš.
Na kojeg tačno karizmatičnog predvodika misliš? Muhameda? Isusa? Mojsija?
Majketi, kakve socijalističke države? :rofl: Današnju Rusiju? Putin? Onaj se krsti i rukama i nogama. U Americi nemoš svjedočit na sudu što se nećeš na Bibliju zaklet. Šta? Iran? Irak? Afričke zemlje neke? Južna Amerika? To socijalističke države? Tebi kao da nije jasno da demokrati prvo teokratima (jesi ti uopšte svjestan teokrata? kriju se na otvorenom i svi mantije nose :rofl: ), na noge odu da im ovi pamet posole, baš ko da su na solilo došli, a onda se okrenu i pravac Parlament? A ti meni "ovce"? Šta su to vjernici ako ne ovce, jaganjci božji i kurbančići...daj me nemoj jebat! :rofl:
Postoji bitna razlika između metaforičkoga robovanja i stvarnoga robovanja. Potonje je mnogo gore.
Meh...
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Dec 2020, 22:43

E moj Šabo, pa ti ni o islamu pojma nemaš. Muslimanom se postaje tako da na arapskom izgovoriš formulu/zakletvu koja otprilike znači: "Svjedočim da nema boga osim Alaha, i svjedočim da je Muhamed Njegov rob i poslanik."

To što je poslanik znači da je glasnik, njega ne obožavaš. Ne moliš mu se. Ne obožavaš ni one koje sam naveo, glasnici su i Nuh, Ibrahim, Musa i Isa. Tu se islam razlikuje od kršćanstva, Isus je samo čovjek. Poslanike štuješ, priznaješ im poseban status, ali obožavanje je isključivo za Alaha rezervirano. Kod nas se međutim i svecu možeš pomoliti, zatražiti pomoć ili zaštitu.

Žalibože vremena utrošenog na tebe. Nastavi glancati biste i slike Tita, Lenjina, Staljina, Castra, Gadafija, Huseina, Ceaușescua, Kim Il Sunga...
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Dec 2020, 06:13

Stitch wrote:
28 Dec 2020, 22:43
E moj Šabo, pa ti ni o islamu pojma nemaš. Muslimanom se postaje tako da na arapskom izgovoriš formulu/zakletvu koja otprilike znači: "Svjedočim da nema boga osim Alaha, i svjedočim da je Muhamed Njegov rob i poslanik."
Stvarno? :D
E, pošto se ti, vidim, razmiješ da te pitam:
a) Bi li svjedočio a da se nisi osvjedočio? Znaš, svjedoče mnogi da je bog svijet stvorio, no jesu li ti svjedoci uistinu svjedoci stvaranja svijeta? Jesi kad čuo za lažne svjedoke?
b) Kelime i Šehadet nije nepoznata stvar, vrapci na grani znaju, no znaš li ti Odziv i Lozinku? Bi li znao izračunati nešto bez da su ti time napunili glavu, da nisi nabubao napamet? Kakav si ti s "guranjem riječi u usta"?
c) Zaboravio sam, al sjetiću se. Možda. :rofl:
To što je poslanik znači da je glasnik, njega ne obožavaš. Ne moliš mu se. Ne obožavaš ni one koje sam naveo, glasnici su i Nuh, Ibrahim, Musa i Isa. Tu se islam razlikuje od kršćanstva, Isus je samo čovjek. Poslanike štuješ, priznaješ im poseban status, ali obožavanje je isključivo za Alaha rezervirano. Kod nas se međutim i svecu možeš pomoliti, zatražiti pomoć ili zaštitu.
Objasni zašto bih uvažavao božje poslanike kad već samog boga ne bendam ni 2%? Pa nisu delegati partije jbt... :rofl:
Žalibože vremena utrošenog na tebe. Nastavi glancati biste i slike Tita, Lenjina, Staljina, Castra, Gadafija, Huseina, Ceaușescua, Kim Il Sunga...
Jbg, zakleo sam se već da sa Titovog pita skretat neću (ovo za Lenjina, Staljina, Castra itd. ti je baš nisko, znaš i sam), bog je kasno na Kosovo stigo. A šta je s tobom? Ti ne bi nastavio glancati biste nego bi nastavio glancati - ikone? Lizati oltare? Padati petput dnevno na koljena ko pokošen? Ko padavičar? Zar smo te tako učili? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply