O Crkvi i religiji - drugo čitanje

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Dec 2020, 08:34

Zašto misliš da je proučavanje Kurana vezano uz religiju? Nije, vezano je uz opću kulturu. Vede sam čitao. Bhagavadgitu sam čitao. To je dio Mahabharate. Ramajanu sam čitao. Znači li to da me zanima hinduizam? Ne, znači da simbolika koju možeš naći u religijskim tekstovima vrijedi svuda, pa i u svjetovnoj književnosti. Bez toga je razumijevanje teško, ako ne i nemoguće.

Kako ću shvatiti na što ciljaju npr. sufiji ako ne potražim određene ajete? Kako ću interpretirati stotine, tisuće slikarskih djela ako su mi biblijski motivi nepoznati? Otpočetka ti govorim da kultura, umjetnost, civilizacija... počivaju na religiji, te su stvari neraskidivo povezane. Otvori Platona, koji je u mnogim dijalozima čisti mistik, pa mi reci da filozofija može bez nadnaravnog. On je vjernik, neporecivi i tvrdokorni. A sve što je došlo poslije samo su natuknice koje se na njega nastavljaju. Veličanstven je, kao i Aristotel. Hoćeš da ti kažem koliko je potonji bitan? Ne samo da je utjecao na skolastičku tradiciju Katoličke Crkve nego su ga prevodili, i sačuvali, muslimanski intelektualci i mudraci. Na Istoku je prisutan koliko i na Zapadu, vjerojatno ne postoji čovjek koji je, stoljećima služeći kao uzor, više oblikovao ljudsko mišljenje i izražavanje. Ontologija, gnoseologija, etika, estetika, logika... - sve je obuhvatio, na enciklopedijskoj razini. Postoji razlog zašto ga arapski i kršćanski mislioci srednjega vijeka nazivaju jednostavno Filozofom. Spis O duši, među inim, povezuje čovjeka i boga, stanje koje naziva entelehijom materijalni je adekvat vječne i nepromjenjive ideje, mogućnost da pojedinac za života preskače metafizičke razine i na posljetku, zaustavljajući kretanje koje je uvijek svrhovito i teži Dobru, transcendira u božansko. Bog je apsolutno Dobro, vrhovna ideja.

Prolistaj to malo, koristit će ti. Ne razumiješ koncepte pa razmišljaš usko i plošno. Kršćanstvo nije ono što misliš da jest. Kao ni islam. Vjera zahtijeva mir i posvećenost, nema tu ni ratova ni robova. Tako je interpretiraju samo budale.


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

29 Dec 2020, 12:47

Stitch wrote:
29 Dec 2020, 08:34
Zašto misliš da je proučavanje Kurana vezano uz religiju? Nije, vezano je uz opću kulturu. Vede sam čitao. Bhagavadgitu sam čitao. To je dio Mahabharate. Ramajanu sam čitao. Znači li to da me zanima hinduizam? Ne, znači da simbolika koju možeš naći u religijskim tekstovima vrijedi svuda, pa i u svjetovnoj književnosti. Bez toga je razumijevanje teško, ako ne i nemoguće.
Uz opću kulturu? A vrijede li gramatička i pravopisna pravila kad čitaš Kuran? Ili vrijede samo ponekad?
Jbt, od tebe, stručnjaka za jezik, očekivao sam kritiku. A dobivam samo hvalospjeve. Šta da mislim o tebi kad pokazuješ baš takav otklon? :D
Kako ću shvatiti na što ciljaju npr. sufiji ako ne potražim određene ajete? Kako ću interpretirati stotine, tisuće slikarskih djela ako su mi biblijski motivi nepoznati? Otpočetka ti govorim da kultura, umjetnost, civilizacija... počivaju na religiji, te su stvari neraskidivo povezane. Otvori Platona, koji je u mnogim dijalozima čisti mistik, pa mi reci da filozofija može bez nadnaravnog. On je vjernik, neporecivi i tvrdokorni. A sve što je došlo poslije samo su natuknice koje se na njega nastavljaju. Veličanstven je, kao i Aristotel. Hoćeš da ti kažem koliko je potonji bitan? Ne samo da je utjecao na skolastičku tradiciju Katoličke Crkve nego su ga prevodili, i sačuvali, muslimanski intelektualci i mudraci. Na Istoku je prisutan koliko i na Zapadu, vjerojatno ne postoji čovjek koji je, stoljećima služeći kao uzor, više oblikovao ljudsko mišljenje i izražavanje. Ontologija, gnoseologija, etika, estetika, logika... - sve je obuhvatio, na enciklopedijskoj razini. Postoji razlog zašto ga arapski i kršćanski mislioci srednjega vijeka nazivaju jednostavno Filozofom. Spis O duši, među inim, povezuje čovjeka i boga, stanje koje naziva entelehijom materijalni je adekvat vječne i nepromjenjive ideje, mogućnost da pojedinac za života preskače metafizičke razine i na posljetku, zaustavljajući kretanje koje je uvijek svrhovito i teži Dobru, transcendira u božansko. Bog je apsolutno Dobro, vrhovna ideja.

Prolistaj to malo, koristit će ti. Ne razumiješ koncepte pa razmišljaš usko i plošno. Kršćanstvo nije ono što misliš da jest. Kao ni islam. Vjera zahtijeva mir i posvećenost, nema tu ni ratova ni robova. Tako je interpretiraju samo budale.
Koga bolan briga u 21. vijeku nove ere šta je reko tamoneki sufija u tamonekom vijeku stare ere, haloo? Pa prevaziđen je i on i rečeno. :rofl: Šta, ne kontaš sliku ako motiv nije biblijski? Nu:

Image

Nu#2:

Image

Tebe izgleda samo patologija privlači, herojstvo jok. Samo poraz i žrtva, pobjeda ni u ludilu. :rofl:

Hej, ali kakva kultura? Kakva umjetnost? Koja civilizacija? Na kojoj se to religiji baziraju te različite stvari kad religija kao takva nije jedinstvena - ima ih više? Ili smatraš da postoji THE religija iznad koje naravno stoji bog, a o svemu tome znaju samo poneki a i ti koji znaju znaju samo ponešto? Jesi gledo Matriks? Naravno da si gledo. Super je Matriks kao takav, jelda? E pa nije, Matriks je kaka. :D

Šta s Platonom?
Laže li Platon? Ili istinu je rekao Platon i nema druge istine osim te? Naravno da filozofija može bez nadnaravnog (nadnaravnog čega? jebeš pridjev, koji pobliže opisuje imenicu uz koju stoji, bez same imenice), štoviše mora, jer filozofija niti je sufizam niti sofizam. Jebeš istinu koja nije jasna, glasna, nedvosmislena itd. Nu:

Image

:D

Istina! Istina je meta! Ne mudrost! Atina nije Sofija, ako nisi znao, koliko god se mudrijaši napinjali da mudraca izjednače s istinoljupcem. Šta, i tebi je ono nejasno, maglovito i zabrljano bitnije nego ono jasno, glasno i nedvosmileno? Skrenider pogled s istine samo, odmah će ti se laž kazati - izvrnuta, izopačena i mračna kakva i jest. Mudrost se tek temelji na istini, a ti, druškane, cijelu istinu bi da preskočiš? Ccc...možeš, ali na svoju štetu. :D

Ček, tebi je skolastik kao takav pozitivna stvar? Onaj koji ti na pitanje "odgovori" pitanjem? Lele... :facepalm: :rofl:

Kome je bog apsolutno Dobro, vrhovna ideja? Čovjeku nije. :p Čovjek kad sam sebi ne bi bio i apsolutno dobro i vrhovna ideja ne bi ni čovjek bio. Začuđujuće kako malo čovjeka poznaš. Oćureć sebe. Ili smo pokušavaš da podvališ? :D
A kad malo bolje razmislim ti i nisi čovjek, tebe je bog stvorio. Ti si zapravo "usta" u onom famoznom "hvalite me usta moja". :rofl:

E:
Kako mi samo elegantno eskivira ona pitanja, to je šou... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Dec 2020, 19:56

Kad već stavljamo fotke... :kava:

Image
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Dec 2020, 21:42

To ta kritika? :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Dec 2020, 01:57

Ne, to je fotka. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

31 Dec 2020, 02:44

Ok. :rofl:
Valjda će bit i neka kritika do bogojavljenja. :p
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Jan 2021, 17:33

Šabović Adis wrote:
29 Dec 2020, 12:47
Kome je bog apsolutno Dobro, vrhovna ideja? Čovjeku nije. :p Čovjek kad sam sebi ne bi bio i apsolutno dobro i vrhovna ideja ne bi ni čovjek bio. Začuđujuće kako malo čovjeka poznaš. Oćureć sebe. Ili smo pokušavaš da podvališ? :D
A kad malo bolje razmislim ti i nisi čovjek, tebe je bog stvorio. Ti si zapravo "usta" u onom famoznom "hvalite me usta moja". :rofl:
Kada govorim o Dobru, govorim o ideji, a ne o moralu. Etičke norme drugi su par rukava. Organizirane religije vole tvrditi da su ih one izmislile, ali nisu. Em je duhovnost u raznim oblicima postojala prije Židova i Crkve, em bi se svako društvo koje ne prakticira npr. "ne ubij" raspalo. Proizvoljno ili masovno prolijevanje krvi u bilo kojoj zajednici dovelo bi do istrebljenja te zajednice, što možeš vidjeti kod primata, primjerice. Većina je tih okršaja ritualna, simbolička. Pokažeš snagu, suparnik ustukne, kolektiv ostaje sačuvan.

Dobro je napredak, duhovni i materijalni razvoj. Usavršavanje. Zato Aristotel kaže da u svemu postoji kretanje. A ono teži toj vrhovnoj ideji. Forma u kojoj više nema kretanja savršena je, to je ono što naziva entelehijom. U prirodi nema takve forme, stoga ona mora biti božanska, to je zaključak koji se sam nameće.
Šabović Adis wrote:
29 Dec 2020, 12:47
E:
Kako mi samo elegantno eskivira ona pitanja, to je šou... :rofl:
Koja pitanja? Ništa nisam eskivirao. Nego ti sam odgovaraš, ja ti uopće ne trebam. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

02 Jan 2021, 19:55

Stitch wrote:
02 Jan 2021, 17:33
Kada govorim o Dobru, govorim o ideji, a ne o moralu. Etičke norme drugi su par rukava. Organizirane religije vole tvrditi da su ih one izmislile, ali nisu. Em je duhovnost u raznim oblicima postojala prije Židova i Crkve, em bi se svako društvo koje ne prakticira npr. "ne ubij" raspalo.
E, al otkud ti uopšte ideja da Dobro jest bog? A ne čovjek, na primjer? To ako ćemo već stavljati znak jednakosti između boga i bilo čega drugog, jel. :D
I kako je moguće da je postojalo nešto prije Židova i Crkve ako se zna da je sami prvi čovjek bio Židov? Pa Židovi su božji narod, a ne tamneki Nežidovi...ništa mimo božje kreacije, jel. Crkva rekla! :rofl:
A ovo za "ne ubij", jesi kad pile pojeo? Ne jedeš ih valjda žive?! :zubo:
Proizvoljno ili masovno prolijevanje krvi u bilo kojoj zajednici dovelo bi do istrebljenja te zajednice, što možeš vidjeti kod primata, primjerice. Većina je tih okršaja ritualna, simbolička. Pokažeš snagu, suparnik ustukne, kolektiv ostaje sačuvan.
Šta, ti sumnjaš u to da samo najjači opstaje? :D
Dobro je napredak, duhovni i materijalni razvoj. Usavršavanje. Zato Aristotel kaže da u svemu postoji kretanje. A ono teži toj vrhovnoj ideji. Forma u kojoj više nema kretanja savršena je, to je ono što naziva entelehijom. U prirodi nema takve forme, stoga ona mora biti božanska, to je zaključak koji se sam nameće.
Čuj sam se nameće?! Uuuu... :cerek:
Da te pitam, jesi ti 100% siguran da antropos ne prevodimo s čovjek tek iz čiste kurtoazije? Mislim, nakon onog gdje tvrdim da ni Adam nije ljudsko biće nego božje. Ili bogovsko. Znaš, Englezu, na primjer, human nije ono što je čovjek meni. Mi bez čovjeka ne možemo, a oni, čini mi se, bez boga. :D
Šta Aristotel kaže o revoluciji kao takvoj, o vječitom kruženju koje niti početka niti kraja ima, koje je oduvijek i zauvijek, i dal starina Aristotel uopšte konta kružnicu? Ili konta samo pokret, koji je uvijek ograničen svojim početkom i krajem kojim je i određen tj. definisan...a onda potop? Oćureć smak? :D
Koja pitanja? Ništa nisam eskivirao. Nego ti sam odgovaraš, ja ti uopće ne trebam. :D
Pa dobrim dijelom si u pravu, postavljam tzv. retorička pitanja ne bih li te naveo da se i sam zapitaš. Pitam te da ti odgovorim, ne da mi odgovoriš. :D
Al eto, nakon što sam se naslušao kritika upućenih čovjeku (a uvijek se svode na to da čovjek je nesavršeno biće, niže biće nad kojim ima neko...kao lutka na koncima nad kojom neko vuče te iste konce, čovjek snuje a bog odlučuje itd. od pomisli na šta se meni kosa na glavi diže) red bi bio da se kritika uputi i bogu. Znaš, nešto tipa ĐE BOG ZASRO. Ok, to fakat zvuči otrcano ali ipak. :rofl:
Ili možda BOG - VALJAL TO I ZAŠTO NE, ZAŠTO BOG A NE ŠRAFCIGER. :rofl:
Tebi, jednom tako učenom čovjeku, educiranom i prosvijećenom, to ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem, jel tako? A mogo bi da napraviš i franšizu, da svemu daš dramski šmek, eoti radni naslovi:
- BOŽJI PROSERI (Tom Prvi)
- SABRANA DJELA (Proseri Stari - Proseri Novi)
- ULTIMATIVNI PROSER (Nakon Kojeg Više Prosera Biti Neće Akobogdainšala)
čisto radi biznisa, kontaš? :rofl:
Bajdvej, mi te školovali, potkovali te znanjem da moš i po vatri hodat (da, voda je pičkin dim za hodat po njoj :rofl: ) a ti tako?! Spozno boga i - osto tako? Zabezeknut? Pamet ti stala? I sad se trudiš da skužiš gdje je tvoje mjesto u svemu tome, da se uklopiš? I utopiš? Umjesto da temeljem stečenog i usvojenog znanja preuzmeš štafetu i budeš predvodnik ljudskog društva tj. avangarda? Ti u sljedbu? Ccc... :p
Deder kritiku! Ta neš valjda dozvolit da ti neki dripac iz Sarajeva drži predavanja ko da je on doktor nauka a ne ti! :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Jan 2021, 23:18

Šabović Adis wrote:
02 Jan 2021, 19:55
E, al otkud ti uopšte ideja da Dobro jest bog? A ne čovjek, na primjer? To ako ćemo već stavljati znak jednakosti između boga i bilo čega drugog, jel. :D
Pa jest čovjek, ali kao potencijal. Nisi shvatio što sam napisao. Pazi!
Stitch wrote:
29 Dec 2020, 08:34
Spis O duši, među inim, povezuje čovjeka i boga, stanje koje naziva entelehijom materijalni je adekvat vječne i nepromjenjive ideje, mogućnost da pojedinac za života preskače metafizičke razine i na posljetku, zaustavljajući kretanje koje je uvijek svrhovito i teži Dobru, transcendira u božansko.
To doslovce znači da je čovjek nerealizirani Bog. Produhovljeni pojedinac ne mjeri svijet uobičajenim metrom, za njega vrijede druga pravila. Prosvijećeni ne mare za novac i materijalna dobra, ne žude za slavom i društvenim priznanjima. To treba lažnim prorocima.
Šabović Adis wrote:
02 Jan 2021, 19:55
Tebi, jednom tako učenom čovjeku, educiranom i prosvijećenom, to ne bi trebalo da predstavlja nikakav problem, jel tako? A mogo bi da napraviš i franšizu, da svemu daš dramski šmek, eoti radni naslovi:
- BOŽJI PROSERI (Tom Prvi)
- SABRANA DJELA (Proseri Stari - Proseri Novi)
- ULTIMATIVNI PROSER (Nakon Kojeg Više Prosera Biti Neće Akobogdainšala)
čisto radi biznisa, kontaš? :rofl:
Problem je u tome što ja ne razmišljam u stilu "Bog je dao potres i ljudi su stradali. Bog je dao i pandemiju. I ljudi su stradali. Bog je dao kompletno lošu godinu. I ljudi su stradali. Zašto mu se onda moliš?"; za mene ne postoje "proseri" jer ih interpretiram onako kako mi učenost i intuicija nalažu. Što će mi sve te knjige ako ignoriram pročitano? Sad opet pazi!

Vjera u Boga podrazumijeva i vjeru u Sotonu. Pitanje je tko donosi zlo. Pitanje je također što je zlo iz ljudske, a što iz božanske perspektive. Mučenici i patnici završit će u Raju, govorio je Isus. To onda nije zlo nego dobro. Kad bi izliječio koga, kazao bi i: "Ne griješi više!", našao sam to na nekoliko mjesta. Zlo je onda posljedica grijeha. Ili iskušenja. Bog voli provjeravati ljude. Dopustio je Sotoni da muči Joba kako bi iskušao njegovu vjeru. Na posljetku sve mu je vratio, udeseterostručeno. Znači, ili test ili kazna. Posljednji je razlog opet Isus spomenuo, liječio je u slavu Božju. Kad se izvuku iz neprilike, ljudi zahvaljuju Bogu, povećava se njihova vjera. Zato je Sotoni prepuštena vlast na zemlji, on je princ, što Biblija nekoliko puta kaže. To ne znači da je jači od Boga, posrijedi je metafizička dijalektika. Bog nam je svima, što uključuje i anđele, dao mogućnost izbora. On se u to ne miješa. Naše je da stanemo na stranu dobra ili zla. Sotona je filtar, sito koje prosijava. On donosi patnju. A ključ je u tome da u teškim trenucima ostaneš uz Boga, da budeš dobar, pravedan, pošten, vjeran... Lako je u lijepim razdobljima biti vjernik. No čim zaškripi, ljudi govore da Bog ništa ne valja. I čude se što su pali na ispitu. Zato rezoniranje "Bog je dao potres" ne vrijedi, nije to nikakav "proser".

Iz ljudske perspektive dopustiti zlo može biti isto što i činiti zlo. No nije isto. Nije to zapovjedna odgovornost. Niti Bog u bilo kojem obliku može biti zao, to je oksimoron. Ako kazniš dijete koje krade, zao si iz perspektive usputnoga promatrača koji ne zna kontekst, ali nisi zao iz perspektive roditelja ili odgajatelja. Cilj ti je da dijete ne krade jer znaš više od njega, svjestan si da će mu takvo ponašanje dugoročno nauditi. Jesi li se tom promatraču dužan opravdavati? Nisi, boli te kita za njega. Tobožnje zlo koje si nanio kratkotrajno je i prolazno, za razliku od pravoga zla koje bi tom djetetu donijeli popravni domovi, zatvori, kriminalci i psihopati.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Jan 2021, 02:10

E, Stiče, mnogošta se da izvesti iz toga da bog ne može biti zao, kao na primjer to da sve što nije bog može biti i jeste zlo. Uključujući i čovjeka. No je li uistinu tako? Bum-tras i tako je? Abrakadabra? Tako je zato što je to neko tako rekao? I ko je rekao? Bog? Jesi kad čuo za dogmu? Ti (ajd da budem fer - nisi baš ti nego oni prije tebe, a ti je samo održavaš) si je unaprijedio u mantru. Pa sad mantraš bez da uistinu znaš šta pričaš. Gle:
Šabović Adis wrote:
29 Dec 2020, 06:13
(...)
a) Bi li svjedočio a da se nisi osvjedočio? Znaš, svjedoče mnogi da je bog svijet stvorio, no jesu li ti svjedoci uistinu svjedoci stvaranja svijeta? Jesi kad čuo za lažne svjedoke?
b) Kelime i Šehadet nije nepoznata stvar, vrapci na grani znaju, no znaš li ti Odziv i Lozinku? Bi li znao izračunati nešto bez da su ti time napunili glavu, da nisi nabubao napamet? Kakav si ti s "guranjem riječi u usta"?
c) Zaboravio sam, al sjetiću se. Možda. :rofl:

Objasni zašto bih uvažavao božje poslanike kad već samog boga ne bendam ni 2%? Pa nisu delegati partije jbt... :rofl:
E to su ti ona pitanja na koja nikako da daš direktan odgovor. :D
Dalje, kažeš:
Problem je u tome što ja ne razmišljam u stilu "Bog je dao potres i ljudi su stradali. Bog je dao i pandemiju. I ljudi su stradali. Bog je dao kompletno lošu godinu. I ljudi su stradali. Zašto mu se onda moliš?"
Taman da samo med i mlijeko daje, opet se radi o tome da ih bog daje, što je razlog da ne uzmem jer tuđe neću a svoje ne dam. Da, čak ni život koji živim nije bogov nego moj, bez mene mog života ne bi bilo, ne bez boga. Valjda znaš šta je logička nužnost? E pa za moj život logička nužnost sam ja, a ne bog. Ja tuđi život ne uzimam taman da mi ga i bog nudi, apropo nemoralnih ponuda isl. S bogom se ne poistovjećujem tako da ono što je bogovo nije (i) moje. Ništa mu ne dugujem, čak ni egzistenciju. Jel moš to shvatit? Jel to tebi uopšte zamislivo? :D
Na stranu to što jedna nesavršena...hm, nemoš reć pojava, jer bog se ne pojavljuje... :rofl: ...nešto...koje nije svjesno svoje mane (ma naravno da je svjesno ali je krije ko zmija noge), sebi za pravo daje da čovjeku, koji je potpuno samodovoljan, docira s visoka kao da čovjeku treba neka dorada?! Neka transcendentacija?! Usavršavanje?! Čovjeku?! Pa nije čovjek vanabi bog, nego je bog taj koji bi da bude čovjek, ali mu ne ide baš najbolje. Klasična zamjena teza... :rofl:

A i ovo za Sotonu; (svoje) porodične probleme bog nek rješava sam, imamo mi i svojih problema! I bez boga. Bog ga stvorio (Sotonu) bog neka ga i rastvori. Mislim, ako mu baš toliko smeta. Nek pokupi svoje krpice. I nek ne iznosi više svoj prljav veš u javnost, to samo cigani rade. Oni vulgaris. :zubeki: :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Jan 2021, 11:00

Šabović Adis wrote:
03 Jan 2021, 02:10
E, Stiče, mnogošta se da izvesti iz toga da bog ne može biti zao, kao na primjer to da sve što nije bog može biti i jeste zlo. Uključujući i čovjeka. No je li uistinu tako? Bum-tras i tako je? Abrakadabra? Tako je zato što je to neko tako rekao? I ko je rekao? Bog? Jesi kad čuo za dogmu? Ti (ajd da budem fer - nisi baš ti nego oni prije tebe, a ti je samo održavaš) si je unaprijedio u mantru. Pa sad mantraš bez da uistinu znaš šta pričaš.
Zapravo je bilo obrnuto. Duhovna i duševna iskustva uklopio sam u najbliži sustav. Da sam rođen na nekom drugom dijelu planeta, bio bi to šamanizam ili animizam. Ovako je to kršćanstvo. Ali jesam iskusio nešto što ne mogu objasniti racionalno, znanošću. Ili vanjskim utjecajima. Uzrok nisu droge ni tumor na mozgu. Na ovom svijetu postoji nešto što se ne može dotaknuti, opipati ni pretvoriti u matematičke ili fizikalne jednadžbe. U nedostatku boljeg opisa, nazvao sam to Bogom.
Šabović Adis wrote:
03 Jan 2021, 02:10
Taman da samo med i mlijeko daje, opet se radi o tome da ih bog daje, što je razlog da ne uzmem jer tuđe neću a svoje ne dam. Da, čak ni život koji živim nije bogov nego moj, bez mene mog života ne bi bilo, ne bez boga. Valjda znaš šta je logička nužnost? E pa za moj život logička nužnost sam ja, a ne bog. Ja tuđi život ne uzimam taman da mi ga i bog nudi, apropo nemoralnih ponuda isl. S bogom se ne poistovjećujem tako da ono što je bogovo nije (i) moje. Ništa mu ne dugujem, čak ni egzistenciju. Jel moš to shvatit? Jel to tebi uopšte zamislivo? :D
Naravno da jest. Prilično dugo bio sam nihilist i ateist. Taj me stav više ne zadovoljava. Znaš priču o Savlu koji je postao Pavle?
Šabović Adis wrote:
03 Jan 2021, 02:10
Na stranu to što jedna nesavršena...hm, nemoš reć pojava, jer bog se ne pojavljuje... :rofl: ...nešto...koje nije svjesno svoje mane (ma naravno da je svjesno ali je krije ko zmija noge), sebi za pravo daje da čovjeku, koji je potpuno samodovoljan, docira s visoka kao da čovjeku treba neka dorada?! Neka transcendentacija?! Usavršavanje?! Čovjeku?! Pa nije čovjek vanabi bog, nego je bog taj koji bi da bude čovjek, ali mu ne ide baš najbolje. Klasična zamjena teza... :rofl:
Bog se pojavljuje, samo ne tako kako očekuješ. Nisu to priče koje vidjelice u Međugorju prodaju medijima. Vjera je, ponavljam, intimna. Tiče se pojedinca i nikoga ni na što ne prisiljava.

Glede Aristotela, puno još žganaca moraš pojesti. Za početak, pročitaj ga.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

03 Jan 2021, 15:27

Stitch wrote:
03 Jan 2021, 11:00
Zapravo je bilo obrnuto. Duhovna i duševna iskustva uklopio sam u najbliži sustav. Da sam rođen na nekom drugom dijelu planeta, bio bi to šamanizam ili animizam. Ovako je to kršćanstvo.
A ja misio da si eseferjotovac, baš kao ja. :rofl:
E, jel znaš po čemu se eks-Jugosloveni poznaju? Eto, sad znaš. :D
Ali jesam iskusio nešto što ne mogu objasniti racionalno, znanošću. Ili vanjskim utjecajima. Uzrok nisu droge ni tumor na mozgu. Na ovom svijetu postoji nešto što se ne može dotaknuti, opipati ni pretvoriti u matematičke ili fizikalne jednadžbe. U nedostatku boljeg opisa, nazvao sam to Bogom.
I nisi jedini. Ali pitanje nije ima li ili nema boga, je li to što si pojmio s bog bog ili ne, pitanje je bog, pa šta! I juče je bio. I sutra će. Pa ni ja nisam oduvijek primjećivao iracionalne stvari a to što sam počeo da ih primjećujem nije razlog da im se "pridružim", baš naprotiv! Ni za heroin nisam oduvijek znao, a kad sam saznao zadnje što bi mi palo na pamet je to da počnem da ga koristim...taman posla. :D
Naravno da jest. Prilično dugo bio sam nihilist i ateist. Taj me stav više ne zadovoljava. Znaš priču o Savlu koji je postao Pavle?
Ne znam. Ali znam priču o Jugoslovenu koji je postao X. Pika li se to? :D
I o Anakinu koji postade Vejder... :rofl:
Bog se pojavljuje, samo ne tako kako očekuješ. Nisu to priče koje vidjelice u Međugorju prodaju medijima. Vjera je, ponavljam, intimna. Tiče se pojedinca i nikoga ni na što ne prisiljava.
Tome koliko je intimna svjedoče silni minareti i zvonici. :p
To što vjera još nije postala javna stvar (res publica) može se samo komunistima zahvaliti, jer jedino komunisti su u stanju boga držati na vrlo kratkoj uzici i smjestiti ga tamo gdje mu i jest mjesto - u privatnost. Da se ne vidi. I ne čuje. Ni mjau! :D
Glede Aristotela, puno još žganaca moraš pojesti. Za početak, pročitaj ga.
Oću. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 Jan 2021, 19:41

Šabović Adis wrote:
03 Jan 2021, 15:27
I nisi jedini. Ali pitanje nije ima li ili nema boga, je li to što si pojmio s bog bog ili ne, pitanje je bog, pa šta! I juče je bio. I sutra će. Pa ni ja nisam oduvijek primjećivao iracionalne stvari a to što sam počeo da ih primjećujem nije razlog da im se "pridružim", baš naprotiv! Ni za heroin nisam oduvijek znao, a kad sam saznao zadnje što bi mi palo na pamet je to da počnem da ga koristim...taman posla. :D
Ovo je dobar početak. Neke druge, paranormalne teme. :D

Na koje "iracionalne stvari" misliš? Duhove, demone, pretkazivanje budućnosti? Možda čudesna izlječenja?

Piši, zanima me. Ako previše zabrijemo, taj dio ide na Alternativu. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Jan 2021, 22:56

Stitch wrote:
04 Jan 2021, 19:41
Ovo je dobar početak. Neke druge, paranormalne teme. :D

Na koje "iracionalne stvari" misliš? Duhove, demone, pretkazivanje budućnosti? Možda čudesna izlječenja?

Piši, zanima me. Ako previše zabrijemo, taj dio ide na Alternativu. :cerek:
Eoti kuaaa...mislio sam na isto što i ti s onim: "ne može dotaknuti, opipati ni pretvoriti u matematičke ili fizikalne jednadžbe". :B Izmisli sebi sam svog boga, ne prepisuj od mene... :rofl:

Zajebavam se, to kad se nekad nađemo za istim stolom, s pivom u rukama, pa ćemo onda da vidimo ko je luđi. U četri oka, jel. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply