Međugorje - vjerski turizam ili kršćanska neposlušnost?

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Jun 2018, 22:03

Dakle, ot, sta ti mislis, ima li u problemu s medugorjem ikakav drugi razlog za svadu osim (ne) podjele para?

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk



User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

04 Jun 2018, 23:14

MmeTipfeler wrote:
04 Jun 2018, 20:02
Zadrtoga uvjerenika nitko i ništa neće odvratiti od njegova uvjerenja.
Oh, ništa lakše nego razuvjeriti uvjerenog. Pitanje je ko to treba da radi: onaj koji nikog ni u šta nije uvjerio - sigurno ne. :zubo:
Uostalom, znanstvenoga dokaza o nepostojanju nadnaravnoga jednostavno nema. Ne može se dokazivati da nešto ne postoji. Ne mislim da "materijalizam danas ozbiljno nagriza bilo kakvo vjerovanje", a uostalom, materijalizam i nije ni od danas ni od jučer. :facepalm:
Podvučeno: tačno.
Ovo nadnaravno je posvemašnji misnomer & anahronizam. Ne mislim sad nadnaravno zamijeniti s natprirodno, nego ću samo reći da je nemali broj onih koji će za nešto što i nije baš prirodno reći da je natprirodno ili čak neprirodno. Priroda jeste jedna. Te ista. Ali ima i nešto drugo. I drugačije. A neprirodnost ili natprirodnost nema veze s tim. :zubo:
MKeni to više nalikuje na kolektivnu euforiju. Usporedivu sa stadionskom euforijom kada "naši" pobjeđuju. Može biti i pivsko-televizijska euforija. Nakon čega slijedi ispaljivanje petardi.
Ne'š valjda za tuđina navijat'?! :zubo:
I šta imaš protiv dobre pive, juforija or nat? :rofl:
Ni to nije od jučer. Počelo je s Ćirilom i Metodom, rekla bih. :raspa:
Hajtek dvojac Ćiribu-ba-lica i Metotije... :rofl:
Neka, slava im! :D
A pogotovo kada se tomu pridoda članska iskaznica. :rolleyes:
A mora neki znak raspoznavanja, jbg. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

05 Jun 2018, 09:19

Riona wrote:
04 Jun 2018, 22:03
Dakle, ot, sta ti mislis, ima li u problemu s medugorjem ikakav drugi razlog za svadu osim (ne) podjele para?

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Nema. Sve je u novcu.

Oni mogu obrazlagati , objašnjavati, argumentirati i baviti se iz čiste zabave Međugorjem i ostalim svetištima ali kad se sve podvuče i sabere ostaje samo lova. Nije im u interesu ukinuti jer će zarade biti manje a i mistifikacija im je dragocjena.
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jun 2018, 10:02

Da, samo šta se tiče Vatikana i njihove doktrine, svako čudo treba biti podvrgnuto ispitu teologijske komisije i odobreno, nije to da svaki pustinjak opaljen suncem i gljivama ludarama može sam proglasiti da ga je Isus proćaskao s njim, potapšao ga ili izliječio. Ono, hereza, zastranjenje od crkvenog nauka, iskrivljenje svetih spisa i tako to... svi koji na svoju ruku interpretiraju kršćanstvo i Bibliju i ta interpretacija se razlikuje od vatikanske su zapravo heretici i nebi se dobro proveli da je sada oko A.D. 1300-ta.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jun 2018, 10:13

MmeTipfeler wrote:
04 Jun 2018, 20:02
Zadrtoga uvjerenika nitko i ništa neće odvratiti od njegova uvjerenja. Uostalom, znanstvenoga dokaza o nepostojanju nadnaravnoga jednostavno nema. Ne može se dokazivati da nešto ne postoji. Ne mislim da "materijalizam danas ozbiljno nagriza bilo kakvo vjerovanje", a uostalom, materijalizam i nije ni od danas ni od jučer. :facepalm:
Jep. Primijetio sam to u diskusijama kako kod religijskih vjernika tako i kod pobornika raznih "alternativnih" svjetonazora i teorija zavjera.
Naravno da nema znanstveno validnih dokaza o postojanju nekakvog boga, to samo vjernici ne razumiju najbolje fra Ockhama... a kad im se nekim slučajem javi tračak konzistentno logičkog razmišljanja koji bi vodio u materijalističku filozofiju, zatuku ga sljepom vjerom. Ali teško je čitav život ostajati u takvom sistemu razmišljanja ako ih se stalno bombardira sumnjama. Današnje doba informatizacije ipak se razlikuje od svih ranijih.
MmeTipfeler wrote:
04 Jun 2018, 20:02
Meni to više nalikuje na kolektivnu euforiju. Usporedivu sa stadionskom euforijom kada "naši" pobjeđuju. Može biti i pivsko-televizijska euforija. Nakon čega slijedi ispaljivanje petardi.
...
Tako je sa svim kolektivističkim idejama.

:D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jun 2018, 10:37

Šabović Adis wrote:
04 Jun 2018, 23:14
Oh, ništa lakše nego razuvjeriti uvjerenog. Pitanje je ko to treba da radi: onaj koji nikog ni u šta nije uvjerio - sigurno ne. :zubo:
Bravo! :five:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Jun 2018, 12:43

haram wrote:
05 Jun 2018, 10:13
Naravno da nema znanstveno validnih dokaza o postojanju nekakvog boga, to samo vjernici ne razumiju najbolje fra Ockhama... a kad im se nekim slučajem javi tračak konzistentno logičkog razmišljanja koji bi vodio u materijalističku filozofiju, zatuku ga sljepom vjerom.
Nismo se razumjeli. Ne govorim o odnosu između vjere i znanosti, između ratio i religio, nego upravo o logici. Ne možeš dokazati negativno, samo pozitivno.
Ali teško je čitav život ostajati u takvom sistemu razmišljanja ako ih se stalno bombardira sumnjama. Današnje doba informatizacije ipak se razlikuje od svih ranijih.
Na muci se poznaju junaci. Kušnja ih samo čini jačima. :cerek:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jun 2018, 13:56

MmeTipfeler wrote:
05 Jun 2018, 12:43
Nismo se razumjeli. Ne govorim o odnosu između vjere i znanosti, između ratio i religio, nego upravo o logici. Ne možeš dokazati negativno, samo pozitivno.
Pa i ja govorim o logici. Okamov princip je jedan od temeljnih logičkih postulata koji svi vjernici ignoriraju. :ne zna:
MmeTipfeler wrote:
05 Jun 2018, 12:43
Na muci se poznaju junaci. Kušnja ih samo čini jačima. :cerek:
Neki to zovu i zadrtost ili tvrdoglavost :D
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Jun 2018, 05:30

haram wrote:
05 Jun 2018, 10:37
Bravo! :five:
Molimlepo! :D
MmeTipfeler wrote:
05 Jun 2018, 12:43
Na muci se poznaju junaci. Kušnja ih samo čini jačima. :cerek:
To kult žrtve?! :o
haram wrote:
05 Jun 2018, 13:56
Pa i ja govorim o logici. Okamov princip je jedan od temeljnih logičkih postulata koji svi vjernici ignoriraju. :ne zna:
Problem je što je Okamov, ne valja mu ime. :rofl:

:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Jun 2018, 15:41

haram wrote:
05 Jun 2018, 13:56
Pa i ja govorim o logici. Okamov princip je jedan od temeljnih logičkih postulata koji svi vjernici ignoriraju. :ne zna:
Nepostojanje dokaza nije dokaz nepostojanja. Isto osnove logike. :kava:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jun 2018, 17:16

Nisam to prije spominjala, ali zaista, Harame, kakve veze ima Occam s ovom pričom? Osim toga, vjerojatno znaš, a ako ne znaš, sad ćeš doznati: čuvena maksima samo mu se pripisuje. :mig:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jun 2018, 18:12

Stitch wrote:
06 Jun 2018, 15:41
Nepostojanje dokaza nije dokaz nepostojanja. Isto osnove logike. :kava:
Ali nije ni dokaz postojanja. A nepoznanice se ne smiju objašnjavati novim nepoznanicama. Jer na taj način definitivno prihvaćamo sve što provizorno odredimo, umjesto ono što je produkt konzistentnog logičkog razmišljanja temeljenog na činjenicama (što zapravo religijski i ini vjernici i rade).
Na primjer: opažamo svijet oko sebe. Logično je da se postavlja pitanje otkad on postoji, dakle kada i kako je nastao? Reći da ga je neki bog/bogovi stvorio, tj. da je svijet dokaz postojanja boga/bogova, pored toga što je teško probavljivo antropo...nešto :D svijeta, je i pseudo-silogizam i translantiranje čisto realnog problema u metafizičku sferu.

MmeTipfeler wrote:
06 Jun 2018, 17:16
Nisam to prije spominjala, ali zaista, Harame, kakve veze ima Occam s ovom pričom? Osim toga, vjerojatno znaš, a ako ne znaš, sad ćeš doznati: čuvena maksima samo mu se pripisuje. :mig:
A neznam više ni ja... ček' da vidim :zum-zum-zum: :zubo:
aha, poantirao sam da i ja govorim o logici, ne o odnosu vjere i znanosti.

Na Entia non sunt multiplicanda sine necessitate misliš? Pa ne čudi me, s obzirom da je lik bezrezervno podržavao fideizam. Iako bih rekao da je to bilo iz čisto praktičnih razloga, jer da nije brzo bi izgorio ko šibica. Zato bih rekao da se u kontekstu onog vremena njega ipak treba čitati dosta između redova, pa i ako ta maksima nije originalno njegova, svakako je smisleni sažetak njegovih razmišljanja :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Jun 2018, 20:49

Stitch wrote:
06 Jun 2018, 15:41
Nepostojanje dokaza nije dokaz nepostojanja. Isto osnove logike. :kava:
Heh, nepostojanje dokaza ne samo da nije dokaz nepostojanja nego čak nije dokaz ni nepostojanja dokaza - nepostojanje ne postoji. No koga briga postoji li ili ne, pitanje je pa šta. Odgovor je, naravno, pa ništa, štaće bit'. Tako da zalud prijeti poonor paaaa... :zivili:
:rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jun 2018, 20:59

Šabović Adis wrote:
06 Jun 2018, 20:49
Heh, nepostojanje dokaza ne samo da nije dokaz nepostojanja nego čak nije dokaz ni nepostojanja dokaza - nepostojanje ne postoji. No koga briga postoji li ili ne, pitanje je pa šta. Odgovor je, naravno, pa ništa, štaće bit'. Tako da zalud prijeti poonor paaaa... :zivili:
:rofl:
E Stič, meni je stalno na vrh jezika kako se stručno filozofski zove ovo Adisovo rezoniranje, al nikako da artikuliram... imaš ideju? ;)
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Jun 2018, 21:05

haram wrote:
06 Jun 2018, 20:59
E Stič, meni je stalno na vrh jezika kako se stručno filozofski zove ovo Adisovo rezoniranje, al nikako da artikuliram... imaš ideju? ;)
Onli z ki members ov z parti nou zat, a za širu javnost - jugoslovenisanje. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Jun 2018, 23:51

haram wrote:
06 Jun 2018, 20:59
E Stič, meni je stalno na vrh jezika kako se stručno filozofski zove ovo Adisovo rezoniranje, al nikako da artikuliram... imaš ideju? ;)
Stručno medicinski, ne filozofski, zove se luđačka salata. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Jun 2018, 01:33

Stitch wrote:
06 Jun 2018, 23:51
Stručno medicinski, ne filozofski, zove se luđačka salata. :D
Čuj luđačka salata... :facepalm:
Alobre, kaže se papazjanija! :mad:

K'o da bi ti bio drugačiji kad bi živio đe i ja, ono, triujedan, i ti folevi... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2018, 09:59

Šabović Adis wrote:
07 Jun 2018, 01:33
K'o da bi ti bio drugačiji kad bi živio đe i ja, ono, triujedan, i ti folevi... :rofl:
Da, sad su ti Hrvati i Srbi - zlobnici bi dodali: i Hercegovci - krivi za sve. :D Kao da si prije drugačiji bio. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

12 Dec 2018, 10:10

Zašto samo Adisovo rezoniranje? :raspa:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2018, 10:36

Ja sam se samo na njega koncentrirao jer sam uhvatio priliku da ga ocrnim, ne znam koji su Haramovi motivi. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

12 Dec 2018, 10:57

Ne znam u kojem je pravcu isla tema dok me nije bilo, ali jedna kratka:

Ko ne viruje da se gospa ukazala nek vidi slike na sta je medjugorje licilo prije nego se gospa ukazala i neka ode danas pa vidi je li se gospa ukazala, pa ako i dalje ne viruje, neka se plesne ;)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2018, 11:18

Eh, otkud bismo mi znali kako je Međugorje prije izgledalo, kao da stalno obilazimo hercegovačke selendre. :rolleyes: Nismo mi Mamić. Ni reprezentacija. :rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

12 Dec 2018, 12:35

Stitch wrote:
12 Dec 2018, 11:18
Eh, otkud bismo mi znali kako je Međugorje prije izgledalo, kao da stalno obilazimo hercegovačke selendre. :rolleyes: Nismo mi Mamić. Ni reprezentacija. :rofl:
Da...izgledalo ti je ovako: zamisli da si na sri sride a oko tebe gorja, okreces se za 360° a oko tebe nista, ali doslovno nista, tu i tamo neka stala i neka kucica i to je to. Danas je to gotovo jedino misto u Bosni koje uz Sarajevo ima AC :rofl: Mozda je banja luka jos ima :misli:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2018, 13:44

miky0 wrote:
12 Dec 2018, 12:35
Danas je to gotovo jedino misto u Bosni koje uz Sarajevo ima AC :rofl:
Air conditioning? Alternating current? AC power? Asphalt concrete? Aerodrom? :D

Nije ga bilo za vrijeme Juge, kada sam posjetio Međugorje. A i Pušenje pjeva: "Sletio sam na aerodrom u Čitluku / Rekli su mi: Tu ćeš vidjet' gospu Mariju!"... :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

12 Dec 2018, 13:56

Stitch wrote:
12 Dec 2018, 09:59
Da, sad su ti Hrvati i Srbi - zlobnici bi dodali: i Hercegovci - krivi za sve. :D Kao da si prije drugačiji bio. :raspa:
Kad prije? Prije nego što sam bio?! :D

Evidentno je, makar iz mog ćoška gledano, da su i Srbi i Hrvati i Bošnjaci (zlobnici or not) oni koji nisu više ono što su nekad bili. I nisu meni za to ništa krivlji nego što su sami sebi. Ne mogu, nemaju kapaciteta za to. :zubo:

A ja koliko god pokušavao da se rastrojim (da se podijelim s tri, bez ostatka) ne ide pa ne ide. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply