..najava teme - Kaptolicizam

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

12 Jan 2013, 17:40

Emericzy » wrote:Razlikujte Kaptol i prebendare od Crkve. Oni su tehnika u cirkusu. Hrane slonove, čiste balegu, popravljaju šator, prodaju ulaznice i kokice... Kaptol ideološki nije zanimljiv. I često je, ne biste vjerovali, sa Crkvom u sukobu. Crkva povijesno gledano nije baš ljubila Kaptol, a ovaj ju je podjednako često znao prcati u mozak. Namjerno ne kažem zdrav mozak.

Koncentrirajte se na Crkvu. Ona je zanimljivija meta.
..pojasni malo. :kokice:

kako to mislis..nije ideolski zanimljiv? jel politicki zanimljiv? jel financijski zanimljiv?

slobodno se ti koncentriraj na sto zelis.. :D


User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Jan 2013, 18:39

..a unda » wrote: ..pojasni malo. :kokice:

kako to mislis..nije ideolski zanimljiv? jel politicki zanimljiv? jel financijski zanimljiv?

slobodno se ti koncentriraj na sto zelis.. :D
Zanimljiv je analitičarima crkvenog života. nema nikakav utjecaj na društveni život. Kao što na cirkuski program nemaju baš nikakvog utjecaja oni koji hrane i poje slonove i tigrove i metu ispred ulaza u cirkus.

Kaptol s prebendarima ustanova je koja služi samo i isključivo za održavanje katedrale i kompleksa biskupskih dvora. On zapravo ima vrlo malo veze sa Crkvom i njezinom politikom, a još manje s vjerom. Bozanić i HBK nisu dio Kaptola i s njime imaju samo utoliko veze što svako malo od njega traže lovu, a on im često ne da.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

12 Jan 2013, 19:48

Dobro, ako ćemo iskreno, nije mi baš bilo jasno o čemu Emericzy govori, dok nisam izguglala da je riječ vjerojatno o ovom: http://hr.wikipedia.org/wiki/Kaptol_zagreba%C4%8Dki

No, nisam do sad znala za nikoga kome kad se kaže "kaptol" nije prva (i jedina :o ) asocijacija jedino HBK ( i adresom Kaptol, sad doduše već starom) :ne zna:


edit: i Emericzy, mislim da si pobrkao kanonike i prebendare
Last edited by ali on 12 Jan 2013, 19:59, edited 1 time in total.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

12 Jan 2013, 19:53

Emericzy » wrote: Zanimljiv je analitičarima crkvenog života. nema nikakav utjecaj na društveni život. Kao što na cirkuski program nemaju baš nikakvog utjecaja oni koji hrane i poje slonove i tigrove i metu ispred ulaza u cirkus.

Kaptol s prebendarima ustanova je koja služi samo i isključivo za održavanje katedrale i kompleksa biskupskih dvora. On zapravo ima vrlo malo veze sa Crkvom i njezinom politikom, a još manje s vjerom. Bozanić i HBK nisu dio Kaptola i s njime imaju samo utoliko veze što svako malo od njega traže lovu, a on im često ne da.
ma ko prica o vjeri? sta ima malo veze? sta analiticari? kako nisu dio kaptola? nego dio cega su? u cije ime oni govore? kako oni dodju do tu dokle su dosli?

..e to te ja pitam..di je lova, kolko love? koje nekretnine? koliko? zagorca su svi zaboravili izgleda..i dilanja vrucom robom.

slobodno ti crkvu od vjere odjeljuj, ali teza o autokefalnom ili autistickom kaptolu, o dijalektici unutar crkve, daj, malo, ono..bit ce vremena za rasplinjavanje. :D
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

12 Jan 2013, 21:05

karambol » wrote:Ako si sekularni opus deijovac onda si, zapravo, kao neki tajni agent...? :misli:
Pročitala sam "seksualni opus djevac". :facepalm:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Jan 2013, 21:19

pa, vrlo slično

blisko, reklo bi se
kurvanjski avatar, a
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Jan 2013, 22:52

ali » wrote:Dobro, ako ćemo iskreno, nije mi baš bilo jasno o čemu Emericzy govori, dok nisam izguglala da je riječ vjerojatno o ovom: http://hr.wikipedia.org/wiki/Kaptol_zagreba%C4%8Dki

No, nisam do sad znala za nikoga kome kad se kaže "kaptol" nije prva (i jedina :o ) asocijacija jedino HBK ( i adresom Kaptol, sad doduše već starom) :ne zna:


edit: i Emericzy, mislim da si pobrkao kanonike i prebendare
Jesam. Sorry. Lapsus. Mislio sam i na kanonike i na prebendare. Iskreno, danas više i ne znam koji su od njih samo kanonici a koji su i prebendari. Ima ih sve skupa 13, koliko se sjećam. Njihovi prihodi održavaju katedralu. Ako imaju posjed koji donosi prihod, onda su i prebendari, ako se ne varam. Tako nešto. davno se nisam time bavio.

Naravno, znam i ja da ljudi kad kažu 'Kaptol' misle na crkvu. Samo sam htio reći da je to krivo. Bolje bi bilo da počnu govoriti 'Ksaver' jer je to puno točnije. Ksaver jest Crkva, a Kaptol nije. Štoviše, vrlo je često u sukobu s Crkvom.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

13 Jan 2013, 00:44

..znao sam ja da ce bit nesto u vezi kaptola, gradeca, krvavog mosta i semantike.. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Jan 2013, 07:01

..a unda » wrote:..znao sam ja da ce bit nesto u vezi kaptola, gradeca, krvavog mosta i semantike.. :D
A što ćeš drugo nego to, ako je tema Katolička crkva?

Možeš ili raspravljati ovakva tehnička pitanja ili promišljati koji je biskup ili nadbiskup ili kardinal grozniji a koji je malkice manje grozan. Relativno, prema nekoj osobi koju bismo uzeli kao standard i nazvali ju normalnom.

A čemu to raditi? Svi su katastrofalni. Što imaš po tom groblju duša prebirati?

Adalbert Rebić koga sam mediji vole napadati još je među svima njima najbolji. I ne zajebavam se kad to kažem.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

13 Jan 2013, 09:48

Emericzy » wrote: A što ćeš drugo nego to, ako je tema Katolička crkva?

Možeš ili raspravljati ovakva tehnička pitanja ili promišljati koji je biskup ili nadbiskup ili kardinal grozniji a koji je malkice manje grozan. Relativno, prema nekoj osobi koju bismo uzeli kao standard i nazvali ju normalnom.

A čemu to raditi? Svi su katastrofalni. Što imaš po tom groblju duša prebirati?

Adalbert Rebić koga sam mediji vole napadati još je među svima njima najbolji. I ne zajebavam se kad to kažem.
nenenene.. necemo sad relativizirat i razvijat dijalektiku i kritiku, individualizaciju unutar crkve. to je upravo taktika kojom crkva zeli postic iluziju nejkog objektivnog pristupa, a ustvari se radi samo o monopolu moci.
nije tema katolicka crkva, nego njena manifestacija..kako se ono kaze..u hrvata. dakle, kaptolicizam. :raspa:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Jan 2013, 12:32

..a unda » wrote: nenenene.. necemo sad relativizirat i razvijat dijalektiku i kritiku, individualizaciju unutar crkve. to je upravo taktika kojom crkva zeli postic iluziju nejkog objektivnog pristupa, a ustvari se radi samo o monopolu moci.
nije tema katolicka crkva, nego njena manifestacija..kako se ono kaze..u hrvata. dakle, kaptolicizam. :raspa:
OK. Iako je ispravniji termin Ksaverizam, budući da ideologija i moć stoluju na Ksaveru. A na Kaptolu su samo kanonici koji održavaju katedralu.

To je kao da raspravljaš o ministarstvu i koncentriraš se na vratara, a ne na ministra i njegov kabinet.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

13 Jan 2013, 12:37

Emericzy » wrote: OK. Iako je ispravniji termin Ksaverizam, budući da ideologija i moć stoluju na Ksaveru. A na Kaptolu su samo kanonici koji održavaju katedralu.

To je kao da raspravljaš o ministarstvu i koncentriraš se na vratara, a ne na ministra i njegov kabinet.
ma, novokomponirano i cisti formalizam. sutra ce napravit negdje drugdje nesto, da bi se zameo trag bladhanterima popit tebe. :zubo: rasplinjavas nebitnom formom i detaljima. :raspa:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Jan 2013, 20:07

..a unda » wrote:rasplinjavas nebitnom formom i detaljima. :raspa:
Točno! Nebitno je to.

Ajmo onda objesit zvonara katedrale umjesto Bozanića. Isti kurac, a puno je jednostavnije.
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

24 Jan 2013, 18:36

Emericzy » wrote: OK. Iako je ispravniji termin Ksaverizam, budući da ideologija i moć stoluju na Ksaveru. A na Kaptolu su samo kanonici koji održavaju katedralu.
Ksaverizam?Odlično sročeno..Definicija?Tvrdodesničarska-crkvenjačka klika u bunkeru!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2013, 00:20

Emericzy wrote: Adalbert Rebić koga sam mediji vole napadati još je među svima njima najbolji. I ne zajebavam se kad to kažem.
Rebić se u posljednjih godinu-dvije nažalost prilično približio nadbiskupima i kardinalima. Ne znam što mu je trebala medijska pompa, dotad je pripadao krugu u kojem su npr. Duda, Šanjek, pokojni Šagi-Bunić i Kuničić. Njihova je retorika bila drukčija. Obrazovani su u inozemstvu, na vrhunskim sveučilištima, bavili su se poviješću, glazbom, Biblijom - da ne nabrajam. Jesu to crkvenjaci, ali nisu to te uske glave, posrijedi su bili svjetski ljudi. Šagi-Bunić, ne znam sjećaš li se toga, pisao je kolumne da se naježiš; tople, mudre i ljudske.

Rebić ima manjkavosti, tko ih nema, ali zračio je posve drukčije prije mikrofona i svjetala pozornice. Bavio se znanošću i prognanicima, bio je miran, tih i skroman. Ne znam zašto se povampirio.

Opet, nije da posve vjerujem tim novinarima, vražje je to leglo. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Jan 2013, 07:40

Stitch » wrote:zračio je posve drukčije prije mikrofona i svjetala pozornice. Bavio se znanošću i prognanicima, bio je miran, tih i skroman. Ne znam zašto se povampirio.
Kad razmislim, imaš pravo. To ja više gledam njegovu ranu fazu. U međuvremenu je otišao na kvasinu.

Šagi-Bunić... da, krasan čovjek. Divno je znao pisati. Lijepo je sjetiti ga se. Mene je i Bonaventura Duda znao razgaliti, pa bih ga dodao na tvoj popis. Ne znam hoćeš li se složiti.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2013, 08:58

Pospan si, on već jest na mom popisu. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Jan 2013, 12:17

Stitch » wrote:Pospan si, on već jest na mom popisu. :D
U jebo te... :facepalm: Ošo i ja na kvasinu...
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Jan 2013, 12:40

Stitch » wrote:
Rebić se u posljednjih godinu-dvije nažalost prilično približio nadbiskupima i kardinalima. Ne znam što mu je trebala medijska pompa, dotad je pripadao krugu u kojem su npr. Duda, Šanjek, pokojni Šagi-Bunić i Kuničić. Njihova je retorika bila drukčija. Obrazovani su u inozemstvu, na vrhunskim sveučilištima, bavili su se poviješću, glazbom, Biblijom - da ne nabrajam. Jesu to crkvenjaci, ali nisu to te uske glave, posrijedi su bili svjetski ljudi. Šagi-Bunić, ne znam sjećaš li se toga, pisao je kolumne da se naježiš; tople, mudre i ljudske.

Rebić ima manjkavosti, tko ih nema, ali zračio je posve drukčije prije mikrofona i svjetala pozornice. Bavio se znanošću i prognanicima, bio je miran, tih i skroman. Ne znam zašto se povampirio.

Opet, nije da posve vjerujem tim novinarima, vražje je to leglo. :D
Meni je Šanjek predavao ranosrednjovjekovnu povijest i pomoćne povijesne znanosti. :mirko:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2013, 12:56

Aha, on je autoritet za srednjovjekovlje. Školovao se u Vatikanu i na Sorboni, akademik je, nije tamo nekakav tutlek koji bi liječio komplekse bičujući "lezbe i pedere".

Nego, koliko se bavio Crkvom na tim predavanjima? Ili su bila posve svjetovna?
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Jan 2013, 13:01

Stitch wrote:Aha, on je autoritet za srednjovjekovlje. Školovao se u Vatikanu i na Sorboni, akademik je, nije tamo nekakav tutlek koji bi liječio komplekse bičujući "lezbe i pedere".

Nego, koliko se bavio Crkvom na tim predavanjima? Ili su bila posve svjetovna?
Pa ne možeš zaobići Crkvu u predavanjima o ranom srednjem vijeku. :D

Volio je pričati o bogumilima, ali oni su ionako tema mnogih njegovih istraživanja. Dosta je, valjda zbog Sorbonne, drvio i o Merovinzima i Karolinzima.

Ako pitaš jesmo li imali na njegovim predavanjima vjeronauk - nismo.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2013, 13:06

Ma da, za "vjeronauk" pitam. :D Jasno da se Crkva ne može izbjeći kad su posrijedi povijest, književnost, glazba... I to ne samo u ranom srednjem vijeku. Ne mogu se sjetiti nijednog našeg humanista ili renesansnog pisca kojeg nije obrazovala Crkva, primjerice. :D Svi su, na ovaj ili onaj način, povezani s njom, bilo da su školovani u sjemeništu bilo da su zaređeni za svećenike... Doprinos Crkve hrvatskoj kulturi doslovce je nemjerljiv. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Jan 2013, 13:12

Aha, a i sada brinu za hrvatsku kulturu. Eno su ishodili zabranu onog nekulturnog plakata za predstavu u Gavelli.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Jan 2013, 13:15

To je drugo, to je politika, a ne Crkva. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

25 Jan 2013, 17:25

Stitch » wrote:
Rebić se u posljednjih godinu-dvije nažalost prilično približio nadbiskupima i kardinalima. Ne znam što mu je trebala medijska pompa, dotad je pripadao krugu u kojem su npr. Duda, Šanjek, pokojni Šagi-Bunić i Kuničić. Njihova je retorika bila drukčija. Obrazovani su u inozemstvu, na vrhunskim sveučilištima, bavili su se poviješću, glazbom, Biblijom - da ne nabrajam. Jesu to crkvenjaci, ali nisu to te uske glave, posrijedi su bili svjetski ljudi. Šagi-Bunić, ne znam sjećaš li se toga, pisao je kolumne da se naježiš; tople, mudre i ljudske.

Rebić ima manjkavosti, tko ih nema, ali zračio je posve drukčije prije mikrofona i svjetala pozornice. Bavio se znanošću i prognanicima, bio je miran, tih i skroman. Ne znam zašto se povampirio.

Opet, nije da posve vjerujem tim novinarima, vražje je to leglo. :D
malo lose si ga ti pratio. to sto se rebic bavio znanoscu i prognanicima..tako mozes i za odvjetnka nekog rec da se bavio znanoscu i prognanicima. bolje bi bilo da si rekao da bi bio dobar pukovnik, da ima sjajan pukovnicki talent.
baj d vej, u toj vasoj kao finoj nekoj optici koja ipak razlucuje nijanse, samo bih rekao da su duda i sagi bunic (khm..ipak) franjevci. stovise za sagi bunica bi emerici rekao da je i kapuciner. :zubo:

uostalom, mislim da niste svjesni problema ili cak tragicnosti u svoj svojoj farsicnosti, vadeci iz cjeline bilo koje, po vama, iznimke.
kao sto ti kazes za rebica da se povampirio, tako je slicno i emerici rekao za supeka da je propuvao. do rasela bertranda jos nije dosao ili ne smije doc.

kao prilogic za uvodic u problematiku, a apropo ampasan vizavi, rebica.. kako je uopce i zasto je uopce doslo do toga da se rebic drzavno institucionalno bavi prognanicima i da bude, kako se to kaze, drzavni duznosnik?
po kojoj to logici? po kojem i kakvom to drzavnom ustroju? zar casni, velecasni..tj budimo korektni
u formi i denominaciji..monsinjor rebic nije bio u stanju puno napraviti za prognanike djelujuci unutar crkve, iz crkve?

..a sto se tice fasciniranosti onim svecenicima koje u danasnje vrijeme isticemo kao znanstvenike, ja sam jednostavno time fasciniran. :zubo:


ukratko, mislim da ne vidite sumu od drveca..ili ne zelite vidjet, svejedno mi je. :kokice:
Post Reply