..najava teme - Kaptolicizam

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

12 Feb 2013, 21:47

Tea Tree » wrote:Oće sad bit natječaj? Ja ću se javiti, vrijeme je da žena zasjedne na prijestolje Vatikana.

Vi ostali, koji niste žene, nemojte se javljati.
Navodno jim se to već jednom desilo, pa rad tog imaju onu stolicu s rupom. Da vide i opipaju jel muško ili žemsko. Tako da-ćorak. :mad:
ElliQuinn wrote:
Možda ipak jest dao otkaz. Otkazao je Bogu svome ili svome bogu. Bilo bi zanimljivo doznati kojemu od ta dva i zašto.
A šta ako je od nekog od njih dvojice dobio otkaz? :misli: Gadno u svakom slučaju, gužva je na burzi. :tuzni:


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Feb 2013, 20:48

blue » wrote:Rekla sam da je sitno :o
Temeljno na:

Priznanju korisnosti kondoma u nekim rubnim i rijetkim slučajevima, mislim vezano uz HIV (još uvijek je blesavo, vjerojatno i nebitno, ali mi se čini pomak od 0 na 0.1, pa i to je nešto :ne zna: u crkvenom svijetu)

Neka izjava vezana uz islam, koja mi je zvučala prilično razumno i barem nije dolijevala ulje na vatru. Ne sjaćam se što, ni s čime u vezi :facepalm:
To je puka kozmetika, površina površine. Što je recimo s nastojanjima da se sa svećenicima pedofilima obračuna isključivo Crkva, ali ne i država?

Što je s dogmatskim mišljenjem na svim razinama, potpuno nespojivim s današnjim vremenom? Pazi, tu ne govorim o stvarima kao što su "papa dopustio upotrebu Facebooka i Twittera", "papa dopustio evoluciju jer je Bog stvorio prirodne zakone koji su je oblikovali" (karikiram malo) nego govorim o stezanju remena u samoj Crkvi, o "discipliniranju" podanika (ne kažem da pojedincima to ne treba), o vraćanju na prastare stavove iz prvog punskog (opet karikatura).

Zato i imaš "pedere i lezbe" na naslovnicama naših novina, po načelu - ako može papa, zašto ne bismo mogli i mi? Jasno je meni da homoseksualnost nikad neće biti "priznata", to bi uzdrmalo temelje, ali preuzimanje nekakvih znanstvenih spoznaja i reinterpretacija stavova ne bi naštetila Crkvi, dapače. Pomogla bi joj, pridonijela bi nekakvom općem razumijevanju.
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Feb 2013, 23:14

Stitch » wrote:
To je puka kozmetika, površina površine. Što je recimo s nastojanjima da se sa svećenicima pedofilima obračuna isključivo Crkva, ali ne i država?
Pkušaj da se produlji status quo? Nije stvar u pedofilima, stvar je općenito s prekršiteljima zakona koji dolaze iz crkvenih redova, pedofili su samo medijima privlačni.
S druge strane, svojski se trudeći iščupat bar zeru objektivnosti, podjednako men nije u redu što neke države (jes, najviše na SAD mislim) isto pravo zadržavaju za svoje vojnike. I možemo se slikat. Jest, znam da nije isto, budući da su svećenici stanovnici pojedinih država, al valaj ni Ameri nisu bili pozvani u sve države u kojima su pizdarije radili.
Stitch » wrote:Što je s dogmatskim mišljenjem na svim razinama, potpuno nespojivim s današnjim vremenom? Pazi, tu ne govorim o stvarima kao što su "papa dopustio upotrebu Facebooka i Twittera", "papa dopustio evoluciju jer je Bog stvorio prirodne zakone koji su je oblikovali" (karikiram malo) nego govorim o stezanju remena u samoj Crkvi, o "discipliniranju" podanika (ne kažem da pojedincima to ne treba), o vraćanju na prastare stavove iz prvog punskog (opet karikatura).

Zato i imaš "pedere i lezbe" na naslovnicama naših novina, po načelu - ako može papa, zašto ne bismo mogli i mi? Jasno je meni da homoseksualnost nikad neće biti "priznata", to bi uzdrmalo temelje, ali preuzimanje nekakvih znanstvenih spoznaja i reinterpretacija stavova ne bi naštetila Crkvi, dapače. Pomogla bi joj, pridonijela bi nekakvom općem razumijevanju.
Sve ovo boldano...to Crkva ne želi, to Crkva ni ne zastupa. Možda bi načelno to bilo pozitivno, al njima i ovako prilično dobro ide. Dogma, materijalni status, nerazumljivost (nedokučivost, mističnost ako smijem upotrijebit taj izraz), to su oduvijek bile takorekuć vrednote, počela.
Pobrko si nešto, ovo o čem ti pišeš, to...to ti je komunizam. :zubo:
Iako je i taj na papiru sličan Crkvi.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Feb 2013, 23:35

nina williams » wrote: (...) Sve ovo boldano...to Crkva ne želi, to Crkva ni ne zastupa. Možda bi načelno to bilo pozitivno, al njima i ovako prilično dobro ide. Dogma, materijalni status, nerazumljivost (nedokučivost, mističnost ako smijem upotrijebit taj izraz), to su oduvijek bile takorekuć vrednote, počela.
Pobrko si nešto, ovo o čem ti pišeš, to...to ti je komunizam. :zubo:
Iako je i taj na papiru sličan Crkvi.
Ako Crkvi tako dobro ide, zašto se crkvenjaci stalno žale na dvije stvari: 1. da je sve manje vjernika; 2. da je sve manje svećenika?

Jest, Crkva po prirodi stvari mora biti mistična i konzervativna. To, držim, ne treba objašnjavati. Ali ako je očito da joj neke stvari štete, suludo je ne mijenjati ponašanje. Nisu to kola koja će prebrzi konji odvući u provaliju; ako se i mijenjala, Crkva je to oduvijek činila mic po mic. Tromost joj je inherentna. Samo, nije pitanje "ako to promijenimo, što ćemo još morati promijeniti" nego "što će s nama biti ako ništa ne promijenimo". Već se vidi osipanje i pastira i stada. Dugoročno, ne dajem joj prevelike šanse. (Dugoročno tu ne znači "za deset godina", Crkva je, takva kakva jest, ipak preživjela dvije tisuće godina.)
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Feb 2013, 23:50

Stitch » wrote:
Ako Crkvi tako dobro ide, zašto se crkvenjaci stalno žale na dvije stvari: 1. da je sve manje vjernika; 2. da je sve manje svećenika?


Oni kukaju vaik. To im pod normalno. To im ga dođe ko kritika društva, il takvo što.
Zašto prose novce? A onolko zlata. Mf.
Stitch » wrote:Jest, Crkva po prirodi stvari mora biti mistična i konzervativna. To, držim, ne treba objašnjavati. Ali ako je očito da joj neke stvari štete, suludo je ne mijenjati ponašanje. Nisu to kola koja će prebrzi konji odvući u provaliju; ako se i mijenjala, Crkva je to oduvijek činila mic po mic. Tromost joj je inherentna. Samo, nije pitanje "ako to promijenimo, što ćemo još morati promijeniti" nego "što će s nama biti ako ništa ne promijenimo". Već se vidi osipanje i pastira i stada. Dugoročno, ne dajem joj prevelike šanse. (Dugoročno tu ne znači "za deset godina", Crkva je, takva kakva jest, ipak preživjela dvije tisuće godina.)
Slažem se ja s tobom da bi bilo dobro. I to po sve nas, onako, ko za kolektiv.
Al njima već dvi iljade godina razni pokušavaju naštetit il doć u kraj, svejedno kako ćemo to nazvat.
Al oni nekako i dalje visoko kotiraju. A pogledaj koliko je to jedna rigidna organizacija.
Ne znam...ne vjerujem ja u njihovu propast, a bome ni slabost*. Otrest će oni ovu krizu ko što bi običan čovjek muhu.


*Taki uvijek zadnji odu.
:zubo:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

14 Feb 2013, 13:36

E, a jel trebamo biti i dalje u korizmi sad kad je papa u ostavci, abdikaciji... čemu li? :misli:

Image

:giggle:
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply