Sloboda pljuvanja po islamu

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

15 Sep 2012, 16:22

Nisam siguran da vidim zašto je kršćanskom Zapadu potrebna sloboda pljuvanja po islamu. A nešto smo se jako mi na Zapadu uspuhali u zadnje vrijeme oko te slobode. Što će to nama?

Nama je potrebna sloboda pljuvanja po našim 'vrijednostima', a ne po islamskima, ma što mi o njima (muslićima) mislili. Naime, sloboda govora nije korektiv za druge, nego za onoga koji govori.

I u Sovjetskom Savezu i u komunističkoj Jugi postojala je sloboda pljuvanja po kapitalizmu i po Zapadu. Čemu je služila? Samo državi. Falila je sloboda govora o komunizmu i Sovjetskom Savezu i Jugi.

U kojem će smislu Zapad biti bolji ako smije pljuvati po muslimanskom Istoku?


User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

15 Sep 2012, 17:02

A čemu se zapravo čudiš? Jasno da nam nije potrebna sloboda pljuvanja po onome što ne poznajemo. Ali je lakše hračnuti onako ležerno i općenito nego naciljati vlastitu pljuvačnicu.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

15 Sep 2012, 18:22

Ne znam na kaj tocno mislis? Na najnoviji filmic s jubitoa?
Islam kakav se nama prikazuje je vrlo agresivan i iskljuciv. Muslimanskim radikalima treba bas takav islam, iskljuciv i invazivan u svjetonazoru.
Slika je to s puno slojeva boje...
A mi, kao zapadni svijet uronjen u demokraciju i slobode svih fela, gledamo ga i dozivljavamo onako kako nam ga nude. Izdaleka...
Reakcije na tu sliku, primitivnog, ratobornog svjetonazora pod krinkom borbe u ime Bozje su takve kakve jesu. Rugamo se i ismijavamo ga, pokazujemo svoja muda i suvremenost.
No, kako rekoh, slika je to s puno slojeva boje...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

15 Sep 2012, 20:50

karambol » wrote:Ne znam na kaj tocno mislis? Na najnoviji filmic s jubitoa?
Islam kakav se nama prikazuje je vrlo agresivan i iskljuciv. Muslimanskim radikalima treba bas takav islam, iskljuciv i invazivan u svjetonazoru.
Slika je to s puno slojeva boje...
A mi, kao zapadni svijet uronjen u demokraciju i slobode svih fela, gledamo ga i dozivljavamo onako kako nam ga nude. Izdaleka...
Reakcije na tu sliku, primitivnog, ratobornog svjetonazora pod krinkom borbe u ime Bozje su takve kakve jesu. Rugamo se i ismijavamo ga, pokazujemo svoja muda i suvremenost.
No, kako rekoh, slika je to s puno slojeva boje...
Ma jebe mi se za to (za potrebe diskusije) kakav je islam. Može ta slika o njemu kakvu ti glupi filmići prikazuju biti i točna. Mene zanima što mi dobivamo pljujući po islamu?

Štetu od toga znamo. Prilično je konkretna. Mene zanima koja je korist od toga. Ne vidim da dozvolom takvog ponašanja bilo na koji način štitimo bilo što naše.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

15 Sep 2012, 23:01

Emericzy » wrote: Ma jebe mi se za to (za potrebe diskusije) kakav je islam. Može ta slika o njemu kakvu ti glupi filmići prikazuju biti i točna. Mene zanima što mi dobivamo pljujući po islamu?

Štetu od toga znamo. Prilično je konkretna. Mene zanima koja je korist od toga. Ne vidim da dozvolom takvog ponašanja bilo na koji način štitimo bilo što naše.
Naravno da ne stitimo, ali kako se moze ne dozvoliti pljuvanje po islamu kad je dozvoljeno sprdanje s papom i krscanstvom u svakom obliku? Ne moze se 'sloboda misljenja' ili 'konstruktivna kritika' ili 'umjetnicko preispitivanje slobode' ili vec kajgod izmaknuti ispod tog plasta kojim smo se zaogrnuli...
Mi se mozemo zajebavati na svaciji racun. Uglavnom...ne bas u svakoj zemlji istim stilom na istu temu i s istim forama, ali da, mozemo se rugati, javno, privatno, u skupinama, demokratski i mirno, kome god hocemo. Treba samo naci prikladan nacin ili medij...
Pa tako mislimo da mozemo i s necim o cemu mislimo da imamo ispravan, kakav bi drugaciji mogao biti nego takav, stav i rakurs...
Osim toga, to pljuckanje po islamu... Nekako imam dojam da je dobro rezirano i dirigirano, da ne kazem
- spinano, iako vuce na teoriju zavjere nije mi nemoguce. Ameri imaju izbore i tu se igraju svakojake igrice...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

15 Sep 2012, 23:13

karambol » wrote:
Naravno da ne stitimo, ali kako se moze ne dozvoliti pljuvanje po islamu kad je dozvoljeno sprdanje s papom i krscanstvom u svakom obliku? Ne moze se 'sloboda misljenja' ili 'konstruktivna kritika' ili 'umjetnicko preispitivanje slobode' ili vec kajgod izmaknuti ispod tog plasta kojim smo se zaogrnuli...
Može. Prvo, sloboda mišljenja vrijedi za 'naš' sustav. 'Njihov' ju ne cijeni. Zašto im mi namećemo svoj? Isto vrijedi za slobodu govora.

Pljujmo mi na svoje stvari. Od toga ima koristi. Od pljuvanja na njihove nema. (Koristit će jednog dana kad oni sami to nauče raditi.)

Drugo, slobodu govora svaka zemlja može ograničiti u slučajevima ugroze nacionalnog interesa. Ovo mi se čini kao takav slučaj.
to pljuckanje po islamu... Nekako imam dojam da je dobro rezirano i dirigirano, da ne kazem
- spinano, iako vuce na teoriju zavjere nije mi nemoguce. Ameri imaju izbore i tu se igraju svakojake igrice...
Naravno da jest dirigirano. U najmanju su ruku dirigirane muslimanske reakcije. To je jasno kao dan.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

15 Sep 2012, 23:35

Emericzy » wrote: Može. Prvo, sloboda mišljenja vrijedi za 'naš' sustav. 'Njihov' ju ne cijeni. Zašto im mi namećemo svoj? Isto vrijedi za slobodu govora.

Pljujmo mi na svoje stvari. Od toga ima koristi. Od pljuvanja na njihove nema. (Koristit će jednog dana kad oni sami to nauče raditi.)

Drugo, slobodu govora svaka zemlja može ograničiti u slučajevima ugroze nacionalnog interesa. Ovo mi se čini kao takav slučaj.


Naravno da jest dirigirano. U najmanju su ruku dirigirane muslimanske reakcije. To je jasno kao dan.
Kako zasto im namecemo svoj? Zato jer je to korporativna corba kojom se hranimo od pocetka. Njihov sustav ne valja, nas je bolji, napredniji i sve i sve... Mi smo izmislili socijalnu skrb i jednakost, oni jos stoljecima nece, mi znamo stosta kaj njima nikada nece poci za rukom... A sad, jel' se ima vremena biti uljudan i civiliziran? Ne bas. Proci ce stoljeca dok se oni izravnaju s nama. Kazu da je islam sada na razini srednjevjekovnog krscanstva. Pa tko ce to cekati...?
Osim toga te imperijalne drzave - korporacije nisu niti u proslosti osvajale Indije i Afrike, Juzne Amerike noseci kolace, bombone i znanje vec strah, zeljezo i barut...
Ako doma ogranicis slobodu govora zbog toga, uvodis strah i ratno stanje na vrata stabilne demokracije s najmodernijim naoruzanjem, a tvoji se domaci muslimani jos nisu zapalili sotoninom vatrom. Lakse je to osuditi i minorizirati kao uradak malo poremecenog uma...umjetnika...
Ma, sve mi je to bistro, ali vatra koja se tu pali i podmece mogla bi vrlo lako postati veliki pozar u kojem bi mogao najebat' i sef stanice i stanica i pruga i vlak...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

16 Sep 2012, 07:00

karambol » wrote:
Kako zasto im namecemo svoj? Zato jer je to korporativna corba kojom se hranimo od pocetka. Njihov sustav ne valja, nas je bolji, napredniji i sve i sve... Mi smo izmislili socijalnu skrb i jednakost, oni jos stoljecima nece, mi znamo stosta kaj njima nikada nece poci za rukom... A sad, jel' se ima vremena biti uljudan i civiliziran? Ne bas. Proci ce stoljeca dok se oni izravnaju s nama. Kazu da je islam sada na razini srednjevjekovnog krscanstva. Pa tko ce to cekati...?
Osim toga te imperijalne drzave - korporacije nisu niti u proslosti osvajale Indije i Afrike, Juzne Amerike noseci kolace, bombone i znanje vec strah, zeljezo i barut...
Ako doma ogranicis slobodu govora zbog toga, uvodis strah i ratno stanje na vrata stabilne demokracije s najmodernijim naoruzanjem, a tvoji se domaci muslimani jos nisu zapalili sotoninom vatrom. Lakse je to osuditi i minorizirati kao uradak malo poremecenog uma...umjetnika...
Ma, sve mi je to bistro, ali vatra koja se tu pali i podmece mogla bi vrlo lako postati veliki pozar u kojem bi mogao najebat' i sef stanice i stanica i pruga i vlak...
Pa zato i kažem.

Ti kažeš, "oni još stoljećima neće". Pogotovo neće kad ih mi svim silama i dalje držimo u srednjem vijeku, pokazujući im svoje najgore lice.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

16 Sep 2012, 07:21

Ja, primjera radi, znam ponekad pričati viceve seksualno eksplicitnog sadržaja sa svojim prijateljima. Pivo pomaže. :zivili: Međutim, dovoljno sam obazriv da ću se suzdržati od takvog ponašanja ako je u mom društvu netko nepoznat ili netko za koga znam da ne voli takav humor. Smatram da bi mi na jednak način trebali biti obazrivi prema njima.
Nekako imam dojam da je dobro rezirano i dirigirano, da ne kazem - spinano, iako vuce na teoriju zavjere nije mi nemoguce.
Ja ne mislim ovako. Mislim da je jednostavno veliki broj ljudi koji bi vrlo rado vidjeli eskalaciju tenzija između kršćanstva i islama pa uživaju u ovakvim reakcijama islamskog svijeta. Koliko god autoru jedni prijetili smrću sasvim sam siguran da je puno drugih koji ih tapšaju po leđima.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

16 Sep 2012, 08:22

Ko pljuje po bilo cemu tudjem pljuje sam po sebi.
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

16 Sep 2012, 19:18

Potjeh » wrote:


Ja ne mislim ovako. Mislim da je jednostavno veliki broj ljudi koji bi vrlo rado vidjeli eskalaciju tenzija između kršćanstva i islama pa uživaju u ovakvim reakcijama islamskog svijeta. Koliko god autoru jedni prijetili smrću sasvim sam siguran da je puno drugih koji ih tapšaju po leđima.
Ja mislim obrnuto. Daje broj onih kojima sukob odgovara vrlo mali, ali ne's ti problema raju napaliti na ponudjenog neprijatelja... Netko se igra vatrom i misli kako se stvari mogu drzati pod kontrolom. Mozda i mogu, neke stvari, neko vrijeme, ali kad vatra zahvati kucu biti ce - nisam ja, on je...
Uostalom, nekako mi se cini da 90% ovih koji zele smrviti amere nisu niti vidjeli debilni filmic nekakvog koptskog mutibarica. Zato kazem da je dirigirano...
Emericzy wrote: Pa zato i kažem.

Ti kažeš, "oni još stoljećima neće". Pogotovo neće kad ih mi svim silama i dalje držimo u srednjem vijeku, pokazujući im svoje najgore lice.

To sto sam izgovorio je, otprilike, esencija onoga sto sam imao prilike cuti u razgovorima s ljudima u Hrvatskoj i po zemljama gdje sam proveo nekoliko godina zivota, poput Belgije i Francuske... Ne mislim uistinu da su mjerljive te kategorije. Osim toga islam ima toliko grana da je tesko sve strpati u isti kos...iako ih volimo trpati zajedno.
E da..i ne mislim da ih mi zelimo drzati u srednjem vijeku. Mislim da nam je svejedno tko ih drzi i kako dok se interesi poklapaju. Sada kad se stvari mijenaju ili su namjerno pokrenute promjene u vidu 'arapskog proljeca' mislim da bi ih rado oblikovali po svom ukusu. Da postanu sekularne drzave koje ce imati 'demokratski' izabrane vlade spremne suradjivati u eksploataciji i kupovanju svih 'vrijednosti' koje im zapad donese...od ajfona do NGO-a i kokakole...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

18 Sep 2012, 20:09

Potrebna je sloboda tako da se građani zemlje u kojoj se ministrica ustaje kada u prostoriju ulazi muškarac, nekarizmatični kardinali zadiru u tuđe postelje i novčanike, a djedovi s kamenjara ne pričaju sa ženskim potomstvom mogu iščuđavati tom stranom čudnovatom svijetu.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

18 Sep 2012, 21:17

karambol » wrote:
Uostalom, nekako mi se cini da 90% ovih koji zele smrviti amere nisu niti vidjeli debilni filmic nekakvog koptskog mutibarica. Zato kazem da je dirigirano...kole...
Da samo Amere. Pa po Europi vec par dana idu bombe i sta sve ne, a koliko "spavaca" imam oko sebe u svom kvartu, bolje da ni ne znam. Lako je biti tolerantan kad nisi okruzen hrpom muslimana koji eto jucer stigose iz matice svjeze napumpani propagandom i kad ti grad u kojem zivis nije njihova meta.
Da je obljavljenslican video o isusu, zar mi krscani bombama prosvjetljavali svijet?
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

18 Sep 2012, 23:49

Emericzy » wrote:Nisam siguran da vidim zašto je kršćanskom Zapadu potrebna sloboda pljuvanja po islamu. A nešto smo se jako mi na Zapadu uspuhali u zadnje vrijeme oko te slobode. Što će to nama?
sloboda je vrlo unosno sredstvo trgovine; stoljećima već zapad oslobađa ostatak svijeta
uz diskretnu proviziju, razumije se :D
Nama je potrebna sloboda pljuvanja po našim 'vrijednostima', a ne po islamskima, ma što mi o njima (muslićima) mislili. Naime, sloboda govora nije korektiv za druge, nego za onoga koji govori.
pljuvanje je mjerna jedinica naše naprednosti, u odnosu na njihovu zaostalost
sloboda pljuvanja nije kritika u ovom slučaju nego strah, besmislena panična reakcija na činjenicu da zapadna civilizacija gubi moć
islam je u tom smislu najbliži neprijatelj koji se kroz imigraciju i zapadne slobode ( ups :D ) uvukao pod kožu
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

19 Sep 2012, 08:43

Odličan članak. Razrješava neke od mojih nedoumica.

http://www.nytimes.com/2012/09/18/opini ... -long.html
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Sep 2012, 13:14

Jel mi vjeruješ da nisam pogledala te filmove? I nemam nikakvu želju. Jednostavno me ne interesiraju, za razliku od knjige koja se spominje u članku. Pročitat ću je ako je uspijem zdipit.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

20 Sep 2012, 13:26

Leteća » wrote:Jel mi vjeruješ da nisam pogledala te filmove? I nemam nikakvu želju. Jednostavno me ne interesiraju, za razliku od knjige koja se spominje u članku. Pročitat ću je ako je uspijem zdipit.
Nisam ih ni ja gledao. Očito je da su bijedni; čemu trošiti vrijeme?
User avatar
Borna Paro
Posts: 189
Joined: 26 Sep 2011, 17:23
Location:

20 Sep 2012, 19:35

Ne mogu ih razumjeti,majke mi..
Vidim ih na telki,viču,deru se,pjene se,urlaju,skaču,urliču,pa opet dižu ruke visoko u zrak,pa su bijesni,ljuti,ojađeni..Galama,strka,vika.Pale zastavu,zgrade.
Masa,rulja,skupina,dvojica,trojica,nikad jedan..

Zamislim samo da gledam slike.Utišam telku.Vidim samo ta tmusta,crnjomanjasta lica u haljama i nekim dronjcima.Pomislim o siromaštvu.Da li njima odvoze smeće ispred kuće u utorak i petak?Imaju li oni wc školjku ili kotlić?Znaju li što su akcije Konzuma?Mogu li oni izabrati restoran?Putuju li na more?Što oni misle osim o tom Muhamedu,proroku što li je već?Slušaju li Metallicu?

Znam da moraju pomisliti na svoj život i na ono što će učiniti s njim.Zašto se valjaju po prašnjavim cestama i ulicama punim fekalija i smeća i mahnito poput razljućenog djeteta pale i žare?Zašto nisu tako revni i poduzetni kada treba izgraditi kanalizacijski sustav?Zašto nisu ažurni kada treba iskorjeniti korupciju?Zar ne žele uređenu ulicu,dom,dvorište?Gdje su bili kada su ih diktatori jahali po 40-50 godina,bez izbora,bez glasanja,bez temeljnih ljudskih prava?!

Zar je ovo neka neslana šala ekipe iz nekog kutka svemira..?Tko to sjedi ispred ekrana i gleda nas dolje na planeti.Zar nije internet čudo?Zar nije medicina napredovala?Zar nam nije život lakši za zero?

Ne razumijem vas poštovani muslimani..Ne mislim na ove normalne,tihe susjede.Ne razumijem Vas koji se derete,vičete i palite,uništavate i rušite.Vas koji se ljutite..Ali na što?Vrijeđanje proroka..?Da li ste svijesni koliko to umobolno zvuči u odnosu na evoluciju,u odnosu na tijek i vijek svijeta?U odnosu na misli gosp.Tesle?
Muslimani volite vi deve i Muhameda,to je ok..Ali,ljudi,molim Vas,nemojte ići u krajnost.Život i čovjek su mnogo više od nekog lika od prije soma i petsto godina..Imajte vjeru,vjera je ok,ali nemojte brijati na paranoju i nadrkanost,pliz..Život prođe u hipu,dok si reko keks.Jebeni prorok ili ovaj naš momak iz Nazareta,Budha,Manitu ili što već,tu su samo da ublaže čovjekov strah.Ništa više.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

20 Sep 2012, 19:43

Sačuvaj me bože njihovog fanatizma. Ja se iskreno bojim da nam ikad nametnu svoj sustav vrijednosti, naravno nasilnim putem. I prezirem kulturu u kojoj se žene muči na najrazličitije načine. Ne treba mi nijedan drugi razlog da ih pljujem. Jednako kao što pljujem fanatike s naše strane (jer nisu ništa bolji, samo ne smiju raditi što ovi rade) . Zlo je zlo, ne treba ga zbog političke korektnosti pravdati, a kamoli uljudno okretati glavu.

Nisam gledala film, ali svaka im čast. :S Onaj tko ubija zbog karikature zaslužuje doživotnu izolaciju u umobolnici. A kamo sreće da je riječ o pojedincima.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

20 Sep 2012, 19:46

Borna Paro » wrote:Ne mogu ih razumjeti,majke mi..
Vidim ih na telki,viču,deru se,pjene se,urlaju,skaču,urliču,pa opet dižu ruke visoko u zrak,pa su bijesni,ljuti,ojađeni..Galama,strka,vika.Pale zastavu,zgrade.
Masa,rulja,skupina,dvojica,trojica,nikad jedan..

Zamislim samo da gledam slike.Utišam telku.Vidim samo ta tmusta,crnjomanjasta lica u haljama i nekim dronjcima.Pomislim o siromaštvu.Da li njima odvoze smeće ispred kuće u utorak i petak?Imaju li oni wc školjku ili kotlić?Znaju li što su akcije Konzuma?Mogu li oni izabrati restoran?Putuju li na more?Što oni misle osim o tom Muhamedu,proroku što li je već?Slušaju li Metallicu?

Znam da moraju pomisliti na svoj život i na ono što će učiniti s njim.Zašto se valjaju po prašnjavim cestama i ulicama punim fekalija i smeća i mahnito poput razljućenog djeteta pale i žare?Zašto nisu tako revni i poduzetni kada treba izgraditi kanalizacijski sustav?Zašto nisu ažurni kada treba iskorjeniti korupciju?Zar ne žele uređenu ulicu,dom,dvorište?Gdje su bili kada su ih diktatori jahali po 40-50 godina,bez izbora,bez glasanja,bez temeljnih ljudskih prava?!

Zar je ovo neka neslana šala ekipe iz nekog kutka svemira..?Tko to sjedi ispred ekrana i gleda nas dolje na planeti.Zar nije internet čudo?Zar nije medicina napredovala?Zar nam nije život lakši za zero?

Ne razumijem vas poštovani muslimani..Ne mislim na ove normalne,tihe susjede.Ne razumijem Vas koji se derete,vičete i palite,uništavate i rušite.Vas koji se ljutite..Ali na što?Vrijeđanje proroka..?Da li ste svijesni koliko to umobolno zvuči u odnosu na evoluciju,u odnosu na tijek i vijek svijeta?U odnosu na misli gosp.Tesle?
Muslimani volite vi deve i Muhameda,to je ok..Ali,ljudi,molim Vas,nemojte ići u krajnost.Život i čovjek su mnogo više od nekog lika od prije soma i petsto godina..Imajte vjeru,vjera je ok,ali nemojte brijati na paranoju i nadrkanost,pliz..Život prođe u hipu,dok si reko keks.Jebeni prorok ili ovaj naš momak iz Nazareta,Budha,Manitu ili što već,tu su samo da ublaže čovjekov strah.Ništa više.
Ali gle... pa što ako ti ne razumiješ njihovu mahnitost? Njihova je. Ljudi imaju pravo biti mahniti kod sebe doma.

Mene zbunjuje glupi Zapad koji ih izaziva u ime slobode govora. Koja je to jebena sloboda govora vrijeđati muslimane? Ne razumijem čemu nam taj komadićak slobode služi? Mislim, nije da je naša sloboda govora apsolutna. Recimo, zakon itekako kažnjava klevetu, odavanje raznih tajni itd. itd. Znači, spremni smo tu slobodu ograničiti. Ne razumijem što bi nam škodila jedna zabrana vrijeđanja tuđih vjerskih osjećaja?

Pogotovo ako bi se pod 'vjernike' uključili i ateisti. :)
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

20 Sep 2012, 20:10

Emericzy wrote: Može. Prvo, sloboda mišljenja vrijedi za 'naš' sustav. 'Njihov' ju ne cijeni. Zašto im mi namećemo svoj? Isto vrijedi za slobodu govora.

Radi li se ovdje o slobodi govora u Libiji ili Iranu ili o slobodi govora u zapadnom svijetu?
U svojoj sekularnoj državi želim smjeti crtati papu kao Grincha, Obamu kao čimpanzu i Alaha kao Duška Dugouška - nije da crtam išta, ali želim smjeti, bez da netko baci kletvu na mene, pa da me grupa zaluđene ekipe traži s čakijama.
Drugo, slobodu govora svaka zemlja može ograničiti u slučajevima ugroze nacionalnog interesa. Ovo mi se čini kao takav slučaj.
Ovaj argument mi je u rangu ne nošenja minice da ne bila silovana.
Emericzy » wrote: Ali gle... pa što ako ti ne razumiješ njihovu mahnitost? Njihova je. Ljudi imaju pravo biti mahniti kod sebe doma.
Naravno da imaju - kod sebe doma, tamo gdje to prolazi. Nemaju pravo mahnitati po Danskoj, ni Francuskoj.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Sep 2012, 20:43

Da, imaju pravo biti mahniti. Kod sebe doma. Samo sto te mahnite na vagone izvoze u zemlje koje zapravo IMAJU slobodu govora i gdje ovi onda podmecu bombe kako bi se konzumente te slobode govora kaznilo tj. ubilo.
Koliko debelo zadojenih muslimana aka spremnih poginuti za svoju stvar zivi u prosjecnom zagrebackom kvartu?
Dobro, i mislila sam tako.
Kod mene ih je puno vise i ne, ne zelim misliti da je normalno sto su danas ispraznili stotine i stotine ljudi s kolodvora jer je netko zaboravio torbu. Postajemo paranoicni, jer smo previse branili tudje mahnitosti.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

20 Sep 2012, 22:04

blue » wrote:
Radi li se ovdje o slobodi govora u Libiji ili Iranu ili o slobodi govora u zapadnom svijetu?
U svojoj sekularnoj državi želim smjeti crtati papu kao Grincha, Obamu kao čimpanzu i Alaha kao Duška Dugouška - nije da crtam išta, ali želim smjeti, bez da netko baci kletvu na mene, pa da me grupa zaluđene ekipe traži s čakijama.
Možeš željeti i da budeš Petar Pan. Realnost je drugo. Realno, ne treba ti zajebavati Muhameda. Imaš dosta svojih vlastitih za zajebavanje. Što je puno važnije od Muhameda, kojeg uostalom vjerojatno baš ni ne razumiješ, pa vjerojatno zajebavaš malograđansku Muhamedovu karikaturu, a ne njega.
Ovaj argument mi je u rangu ne nošenja minice da ne bila silovana.
Slažem se. Ali ni ti ipak nećeš nositi minicu noću sama u sumnjivom kvartu, gdje znaš da su silovanja česta, je l' da. Naravno da to nije opravdanje za silovanje. Mene to u ovoj diskusiji i ne zanima. Ja govorim o nama, a ne o silovateljima. Nema opravdanja ni da mi nosimo minice tamo gdje znamo da ćemo biti silovani.
Naravno da imaju - kod sebe doma, tamo gdje to prolazi. Nemaju pravo mahnitati po Danskoj, ni Francuskoj.
Hmmmm... da, ali sklizak je to teren. Prvo, oni to uglavnom i rade doma kod sebe. Drugo, ako u danskim i francuskim naseljima gdje žive nisu doma... a što su onda? Građani drugog reda? Da njihovu djecu vozimo u vrtiće i škole autobusima pod policijskom pratnjom?
Last edited by Emericzy on 20 Sep 2012, 22:07, edited 1 time in total.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

20 Sep 2012, 22:07

Nadam se da se ovdje shvaća da ja ne opravdavam mahnitanje. I meni ide na živce i te ljude gledam kao divljake.

Ali to mi je sad sporedno. Ovdje razmišljam o našem, to jest zapadnom, ponašanju i pristupu prema tom problemu.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

21 Sep 2012, 08:10

http://www.economist.com/node/21562960? ... c30b6f1709

Dobar članak. Međutim, i on se koncentrira na muslimanske reakcije, a ne na ponašanje Zapada.
Post Reply