Sloboda pljuvanja po islamu

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 Oct 2012, 11:48

Pero » wrote: Pod tuđe sam mislio - neturske. Petar Veliki je skidao i podosta ruskih.
I to su tuđe. One koje ne misle isto ili nisu u istom dupetu...to su sve tuđe glave... :zubo:


Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

03 Oct 2012, 11:51

A tuđe su i one koje su ostale na ramenima, bilo da su se slagale ili šutjele. :D
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

03 Oct 2012, 13:48

Pero » wrote: Pretežno tuđe glave. Slažem se da bi danas možda vjerojatno završio u Haagu. Al ga onda nije bilo. A izvukao je Tursku iz totalnog kolapsa koji bi joj donio mir u Sevresu.
Ma gle, imam dojam kao da se hoćeš prepirati, a ne kužim zašto.

Govorili smo o "uglavljivanju nekompatibilnih sustava", koje je Zapad činio raznim ne-Zapadnim narodima. I ja sam rekao da, koliko znam, jedino su Turci prihvatili zapadni sustav svojom vlastitom željom, dakle da im nije nametnut od Zapada. Pri čemu sam napomenuo "ako se Ataturkov teror može shvatiti kao 'vlastita želja'".

Naime, ne vjerujem da su Turci željeli zapadni sustav. Želio ga je Ataturk. I nametnuo ga Turcima. Prilično krvavo. Nije bilo baš pametno reći 'ne' njegovim naporima.

A ti govoriš o nečemu sasvim drugom -- da je bilo dobro da je on svoj teror proveo. OK, možda po nekoj računici jest. Po nekoj drugoj nije. Vrag će znati. Ali jest bio teror. ne možeš to drukčije nazvati.

Meni se osobno teror ne sviđa. Ne volim da cilj opravdava i takvo sredstvo.

Danas sam nešto slično vidio kod nekog Srbina na Facebooku. Kaže, da nije bilo partizana, danas bismo živeli kao Nemci. Zajebancija, ali, hajde da ga shvatimo ozbiljno. Pod tim uvjetima, ja ne bih da sam Nijemac.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

03 Oct 2012, 13:52

Pero » wrote: Pod tuđe sam mislio - neturske. Petar Veliki je skidao i podosta ruskih.
Pa i Ataturk turskih. Ama baš svaku glavu koja mu se usprotivila. Srećom, nije ih se puno usprotivilo.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

03 Oct 2012, 14:41

Emericzy » wrote: Ma gle, imam dojam kao da se hoćeš prepirati, a ne kužim zašto.

Govorili smo o "uglavljivanju nekompatibilnih sustava", koje je Zapad činio raznim ne-Zapadnim narodima. I ja sam rekao da, koliko znam, jedino su Turci prihvatili zapadni sustav svojom vlastitom željom, dakle da im nije nametnut od Zapada. Pri čemu sam napomenuo "ako se Ataturkov teror može shvatiti kao 'vlastita želja'".

Naime, ne vjerujem da su Turci željeli zapadni sustav. Želio ga je Ataturk. I nametnuo ga Turcima. Prilično krvavo. Nije bilo baš pametno reći 'ne' njegovim naporima.

A ti govoriš o nečemu sasvim drugom -- da je bilo dobro da je on svoj teror proveo. OK, možda po nekoj računici jest. Po nekoj drugoj nije. Vrag će znati. Ali jest bio teror. ne možeš to drukčije nazvati.

Meni se osobno teror ne sviđa. Ne volim da cilj opravdava i takvo sredstvo.

Danas sam nešto slično vidio kod nekog Srbina na Facebooku. Kaže, da nije bilo partizana, danas bismo živeli kao Nemci. Zajebancija, ali, hajde da ga shvatimo ozbiljno. Pod tim uvjetima, ja ne bih da sam Nijemac.
Ja napišem po dvije rečenice, a ti male novele (kao što uobičajeno radiš) i onda bih se ja prepirao.
Aj onda da ja napišem novelu.
Ne slažem se sa tvrdnjom da je Ataturk terorom sekularizirao Tursku (nadam se da si na to ciljao). Otomansko carstvo se raspalo i ostatak današnje Turske je bio razdijeljen u interesne sfere Velike Britanije, Francuske, Italije, dio je pripao Grčkoj, Bospor i Dardaneli su bili pod savezničkom vojnom upravom. Grci su vojskom skoro došli do Ankare. Trebalo je pronaći nešto novo. I Ataturk se u tome snašao. Odbacio je stari sustav i okrenuo se vrijednostima bivših i sadašnjih neprijatelja. Što je uključivalo i sekularizaciju. Ono što se kasnije dogodilo u Smirni 1922. ili što je nastavljeno protiv Armenaca sve do 1923 (a što je počelo za vrijeme Otomanskog carstva još 1915), danas bi bilo vjerojatno za Haag. Turci i dan danas negiraju genocid prema Armencima. Ali to nije teror kojeg je Ataturk provodio protiv vlastitog naroda. Prvi sukob koji se dogodio između islamista i sekularne vlade mladoturaka dogodio se debelo nakon završetka rata - 1930 u Menemenu, kada su baš ti islamisti odsjekli glavu zapovjedniku vojnog odreda koji je pokušao smiriti pobunu.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

03 Oct 2012, 21:47

Pero » wrote: Ja napišem po dvije rečenice, a ti male novele (kao što uobičajeno radiš) i onda bih se ja prepirao.
Aj onda da ja napišem novelu.
Ne slažem se sa tvrdnjom da je Ataturk terorom sekularizirao Tursku (nadam se da si na to ciljao). Otomansko carstvo se raspalo i ostatak današnje Turske je bio razdijeljen u interesne sfere Velike Britanije, Francuske, Italije, dio je pripao Grčkoj, Bospor i Dardaneli su bili pod savezničkom vojnom upravom. Grci su vojskom skoro došli do Ankare. Trebalo je pronaći nešto novo. I Ataturk se u tome snašao. Odbacio je stari sustav i okrenuo se vrijednostima bivših i sadašnjih neprijatelja. Što je uključivalo i sekularizaciju. Ono što se kasnije dogodilo u Smirni 1922. ili što je nastavljeno protiv Armenaca sve do 1923 (a što je počelo za vrijeme Otomanskog carstva još 1915), danas bi bilo vjerojatno za Haag. Turci i dan danas negiraju genocid prema Armencima. Ali to nije teror kojeg je Ataturk provodio protiv vlastitog naroda. Prvi sukob koji se dogodio između islamista i sekularne vlade mladoturaka dogodio se debelo nakon završetka rata - 1930 u Menemenu, kada su baš ti islamisti odsjekli glavu zapovjedniku vojnog odreda koji je pokušao smiriti pobunu.
Znaš kaj? Ti si u pravu. Potaknuo si me da to provjerim. Naime, oslanjao sam se na riječ Turaka koje poznajem. Sad sam prvi put išao provjeriti nezavisne izvore. A oni većinom potvrđuju ovo što ti kažeš, a rijetko tko sugerira ovo što je meni rečeno.

Izgleda da su ti moji prijatelji malo fundamentalistički nastrojeni. :( Po njihovim riječima, tko bi se suprotstavio Ataturkovim reformama, letjela mu je glava. I da to nije bilo baš rijetko. Površna pretraga interneta ne daje, međutim, takvu sliku, nego potvrđuje tvoje riječi. Vjerujem da bi onda i pažljivije pretraživanje dalo sličan rezultat.

Zanimljivo. Hvala!
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

03 Oct 2012, 23:16

Emericzy » wrote:
Znaš kaj? Ti si u pravu. Potaknuo si me da to provjerim. Naime, oslanjao sam se na riječ Turaka koje poznajem. Sad sam prvi put išao provjeriti nezavisne izvore. A oni većinom potvrđuju ovo što ti kažeš, a rijetko tko sugerira ovo što je meni rečeno.

Izgleda da su ti moji prijatelji malo fundamentalistički nastrojeni. :( Po njihovim riječima, tko bi se suprotstavio Ataturkovim reformama, letjela mu je glava. I da to nije bilo baš rijetko. Površna pretraga interneta ne daje, međutim, takvu sliku, nego potvrđuje tvoje riječi. Vjerujem da bi onda i pažljivije pretraživanje dalo sličan rezultat.

Zanimljivo. Hvala!
Hvala. Lijepo od tebe.
S tim što bih želio reći da naravno Ataturk nikako nije bio anđeo. Samo neprocesuiranje Nuredin-paše, zapovjednika 1. turske armije koja je oslobodila Izmir/okupirala Smirnu (ovisno jesi li Turčin ili Grk) radi događaja 1922 (egzodus kompletnog grčkog stanovništva, namjerna paljevina grčke četvrti, masakriranje arhiepiskopa nakon što je izašao sa sastanka s tim istim generalom), bilo bi danas dosta za Haag. Ali, onda su bila druga vremena. I Nuredin je bio osobni Kemalov prijatelj.
Sve me sjeti na 2006 kada smo o višemilijunskom poslu pregovarali u anatolskom dijelu Istambula s gazdom koji je imao tvornica koliko prstiju na rukama i nogama. Djed mu je bio u prvoj Ataturkovoj vladi. Razljućen po njemu nedovoljnim popustom kojeg smo mu nudili, pokazao nam je na most preko Bospora, koji se naravno krasno vidio iz njegovog ureda i rekao na savršenom engleskom:
"Tamo vam je Europa, ovo je Azija"
Most se zove Ataturkov most.
I onda smo skinuli gaće (u prenesenom smislu, naravno) i dobili posao.
Baš bih volio čuti tvoje mišljenje o Maaloufu.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

04 Oct 2012, 00:18

Lyla » wrote:
Ja sam po ovoj tvojoj rečenici shvatila da stavljaš istočne/islamske civilizacije moralno superiornijima i da su tom duhu žene istoka nekompromitirane, čiste, nekurve i sl.
''Na zapadu ih zajednica formira da trebaju biti majke, kurve, domaćice i poslovne žene, na istoku ih uče da moraju biti majke, sestre, kćeri i domaćice i supruge.''
Htjela sam napomenuti da je ideja žene majke, supruge, sestre i kćeri primarno lijepa i humana ideja, ali je zapravo kršćanska i zapadu nije strana.
Zato sam te i pitala o nekoj civilizacijskoj tekovini koja je islamska, a istodobno i humana te zapadu strana.
I još jedan edit: Koja bi bila komparativna prednost istoka u odnosu na Europu npr?
Ne, ta rečenica je pisana kako je mišljena bez ikakvog stvljanja nečeg iznad ili ispod. Nešto kao u Lonodonu pada kiša, u Zagrebu je sunce. Osim da pod ovo kurve ne mislim doslovce na žene koje na ulici prodaju tijelo za novac.

Kako da ja kažem šta su prednosti ako sam tu odrasla?
Recimo nema alkohola, interneta, obiteljska jedinica očuvanija i dakako sankcije :D.
Da odmah kažem prednosti zapada- alkohol, internet i nema sankcija.

Pričamo cijelo vrijeme o istoku (kojeg smo izjednačili sa Muslimanima) i zapadu, a ja zapad u svojoj glavi nisam izjednačila sa Kršćanima. Također ne doživljavam Europu kao kršćansku vjerojatno zbog sekularnosti. Isto tako Europa i Amerika mi nisu isti zapad.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

26 Oct 2013, 00:19

Bravo Borise, nema većih talibana do zapadnih katolibana...

Jesu li muslimani primitivni ili katolici nisu?

:kokice:
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply