Crkva u Hrvata – vijesti, izjave, komentari

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 18:09

Ashtaroth » wrote:Nemam toleranciju na silovanja. Ovo su silovanja - radi se protivno volji. Sloboda na religiju i sloboda od religije nam je zajamčena Ustavom. Tko su ovi da se prave jači od Ustava?
Oni su stranka koja je profitirala ugovorima s Vatikanom, a koji su iznad Ustava RH.
Usput, čini se da Kukuriku neće pokrenuti proceduru izmjene tih ugovora.
Ako budemo šutili i pričali samo kad se nas tiče - slaba vajda, neće nas nitko čuti, jedan glas je beskoristan.
Tako da, tiče me se i sad. Jer kad mi dođe raditi 'o glavi' - bit će kasno.
Do tad, kad god mogu i kako god mogu - sprečavat ću desekularizaciju ove patetično sekularne države.
Sve dok su ti i takvi ugovori s Vatikanom na snazi, mi smo sekularna država samo na papiru. Nažalost.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 18:11

Ashtaroth » wrote:
Kad bi se ne miješala i ne imala utjecaj na državu, na zdravstvo, školstvo... možda bih se mogla i složiti.
No, u HR je stanje takvo da se miješaju SVUGDJE, maltene sa vetom.

Vjernici koji su vjernici i poštuju zakone crkve kojoj pripadaju - oni će ih poštivati neovisno o propisima države (dok se ds istima ne kose). Gurati npr zabranu abortusa za SVE, je besmisleno. Vjernici i tako to neće raditi (jel, ne bi trebali), a nevjernici ih se NE tiču.
No, ovi smatraju da ih se svašta tiče.
Dok oni to smatraju, ja smatram da ih treba micati iz svega osim iz crkvi. Nek idu tamo i od tamo rade i djeluju po pitanju stvari koje ih SE tiču. Bez kapelica po bolnicama - za koje bolnice izdvajaju sredstva :eek:
Bez misa po školama.
Bez ovakvih gluposti.

Nemam toleranciju na silovanja. Ovo su silovanja - radi se protivno volji. Sloboda na religiju i sloboda od religije nam je zajamčena Ustavom. Tko su ovi da se prave jači od Ustava?

Ako budemo šutili i pričali samo kad se nas tiče - slaba vajda, neće nas nitko čuti, jedan glas je beskoristan.
Tako da, tiče me se i sad. Jer kad mi dođe raditi 'o glavi' - bit će kasno.
Do tad, kad god mogu i kako god mogu - sprečavat ću desekularizaciju ove patetično sekularne države.
A tko kaže da se ja s tobom ne slažem? :D

Tvrditi da je Crkva iznad državnih zakona i da će se ona obračunavati s pedofilima glupo je. Tvrditi da je svaki abortus grijeh također. Tvrditi da su "pederi dobili ono što su zaslužili" čisti je govor mržnje. To su samo neke stvarčice.

S druge pak strane, tvrditi da će se samo oni koji vjeruju u Isusa spasiti idiotski je. Tvrditi da su vjera i znanost jedno te isto pa izmišljati nekakve kvaziznanstvene teorije vrhunaravni je debilizam. Tvrditi da je apsolutno sve u vjeri jasno i pravilno protumačeno besprimjerna je oholost i isključivost.

Mogao bih ovako do sutra, i na društvenoj i na teološkoj razini. :D
Potpisi su za budale.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 18:19

Hekatonhir » wrote:
A tko kaže da se ja s tobom ne slažem? :D
Pa, rekao si da te se ne tiče.
Za sebe smatram da me se tiče.

Dakle, ne slažemo se :D

Jer, meni smeta. Kao institucija kakva je sad, smeta. Utječe na mene. Ne mogu reći da me nije briga, da me se ne tiče i da joj nije palo na pamet dirati me. Jer me dira, i ne pita me za dopuštenje.
Da, to se zove silovanje.

I, ne promašuje crkva u izjavama (samo) - promašuje djelima.
No, možda joj jednog dana odzvoni. Možda i ja to doživim :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 18:31

Ashtaroth » wrote:
Pa, rekao si da te se ne tiče.
Za sebe smatram da me se tiče.

Dakle, ne slažemo se :D

Jer, meni smeta. Kao institucija kakva je sad, smeta. Utječe na mene. Ne mogu reći da me nije briga, da me se ne tiče i da joj nije palo na pamet dirati me. Jer me dira, i ne pita me za dopuštenje.
Da, to se zove silovanje.

I, ne promašuje crkva u izjavama (samo) - promašuje djelima.
No, možda joj jednog dana odzvoni. Možda i ja to doživim :zubo:
Ne tiče me se u smislu - uopće ne slušam što govori. To sam vrlo plastično i eksplicitno napisao. :D

Ali da ću sad pozivati na rušenje Crkve i njezino zatiranje - neću. Jer držim da od nje ima i koristi. To je prvo. Drugo, ne želim se ponašati uskogrudno i dogmatski. To spočitavam jednako i katolicima i muslimanima i židovima. Za sve ljude na ovom svijetu ima mjesta. Zalažem se za ekumenski pristup, onaj koji je njegovao pokojni papa Ivan Pavao Drugi.

Što se tiče društva - općenito držim da Crkva treba govoriti o nejednakosti, društvenim nepravdama, siromaštvu. Neka služi kao moralni korektiv. Neka upozorava na sve što nije dobro. No mora se prilagoditi i vremenu u kojem živi. Situacija danas i prije 2000 godina nije ista.
Potpisi su za budale.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 19:33

Hekatonhir » wrote:Što se tiče društva - općenito držim da Crkva treba govoriti o nejednakosti, društvenim nepravdama, siromaštvu. Neka služi kao moralni korektiv. Neka upozorava na sve što nije dobro.
Generalno, ja sam za to da svatko upozorava na sve što nije dobro.
No mali je zajeb kad sebi zadržavaš monopol na Istinu kojom onda sudiš što jest, a što nije dobro.

A tek kad počnu zataškavanja svega što u Crkvi nije dobro, pa kad još svaku kritiku proglase hajkom na katolike… ne znam. Crkva je, čini mi se, najbolja kad je zabranjena. :kava:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

26 Sep 2011, 19:36

Lastan » wrote:
Kae, nestalo ti je hrane za lavove?
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 20:13

Crkva je najbolja kad se bavi liferovanjem duša, via Vatikan, u raj.

No to je naporan posao, a i traži dublja uvjerenja, pa se majstori rađe bave dnevnom politikom.

Crkva je najbolja kada zna gdje joj je mjesto i što joj je opis posla. U Titovoj Jugoslaviji je to dobro znala. Jugoslavija je bila ozbiljnija država, a da nije bilo srpskog hegemonističkog elementa bila bi to odlična država.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 20:23

Lastan » wrote: Generalno, ja sam za to da svatko upozorava na sve što nije dobro.
No mali je zajeb kad sebi zadržavaš monopol na Istinu kojom onda sudiš što jest, a što nije dobro.

A tek kad počnu zataškavanja svega što u Crkvi nije dobro, pa kad još svaku kritiku proglase hajkom na katolike… ne znam. Crkva je, čini mi se, najbolja kad je zabranjena. :kava:
Pa rekoh, nisam za stav "nemojte se miješati, mi ćemo to sami riješiti". Jer neće. Ali kako Crkvu čini narod, kako Crkva jest narod - normalno je da joj smeta siromaštvo, nepravda, pretvorba, kriminal. I mora se o tome očitovati. To ne znači monopol na istinu nego uklopljenost, uronjenost u društvo.

No ono što mi više smeta jest nesklad između poruka s vrha i sa dna. Ovi prvi vještiji su političari pa donekle paze, mjere vlastite riječi i njihov odjek u javnosti. Ali ovi drugi... I dan-danas, 20 godina nakon rata, imaš popova koji nijednu misu ne mogu održati bez propovijedi o Srbima i Hrvatima. Meni su takve stvari beskrajno tužne.
Potpisi su za budale.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

26 Sep 2011, 23:03

Lastan » wrote: Kad sam se ispisao s vjeronauka u osnovnoj, bilo je to najzakon ikad.
Veći sam antikrist, nisam se ni upisao.
schmokljan » wrote:Gle dragi moj Lastane, ja ništa ne moram, čak ni primati k srcu tvoje uvrede, katolički nauk je nešto što postoji i opstoji, a etika je bilo i bit će ih. Ja ne moram ništa poduzimati - Sveta katolička i apostolska crkva će se pobrinuti za odgoj moje djece i moje uznesenje u raj. Meni dovoljno. Dok vi, zapitani pitaoci, nagriženi sumnjom i zemaljskim očajem, tužno budete kročili u zimu svojih života, bez utješne topline koju pruža matera crkva i njene nebeske grudi.
Ni ja to ne bih bolje sročio!
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 23:28

JPK » wrote: Veći sam antikrist, nisam se ni upisao.
Ja barem znam po čemu pljujem. :D
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

27 Sep 2011, 00:30

Lastan » wrote:
Zašto bi KS pogodovao bilo kome? Katolički vjeronauk pohađa većina svih učenika, a njihovi su udžbenici AFAIK jedini odobreni. Na etiku pak u pravilu ide dovoljno malo učenika da se ni izdavačima ne isplati zajebavati oko toga; vjerojatno su još uvijek Čehokovi udžbenici u izdanju ŠK standard za taj predmet.

Udžbenička mafija nesumnjivo postoji; tu se, prema onome što sam oslušnuo po faksu, primarno radi o ortakluku izdavačâ i metodičarâ. No to će reći da su udžbenici koje se ponajvećma gura, pa čak i podmićivanjem nastavnikâ, oni iz područja jezika, matematike, povijesti i možda kojeg prirodnog predmeta.
Možda su jedini odobreni udžbenici ti od KS (što ja nisam provjeravala, ali je i razumljivo da su jedini :D ), ali bi, u slučaju da je istina da etiku pohađa manji broj učenika, izdavač udžbenika etike, koji je također izgleda jedini, mogao pokušati tim putem utjecati na status svojeg nerasprodanog udžbenika. :o Teoretski. Pa da se skupi, iz generacije u generaciju.

Uostalom, tko kaže da u zbornicama nije osnažila lijevičarska struja i da izbacuju frajere iz KC. Tko zna kako je to u praksi, možda im i ne daju da uđu u zbornicu, nego ovi direktno idu u učionicu. :o Tako se meni za onog (ekskomuniciranog) Tihomira Lovrića činilo, da nije to lako - razderan iznutra, neuklopljen vani. Ne sjećam se da su ga kasnije nešto bitno podržali njegovi nastavnički kolege, a možda su trebali, po osnovi bivanja prosvjetnim radnikom. Kao i nekih elementarnih prava čovjeka i građanina. (Sve što je zgriješio bile su karikature. Iako je diskutabilno možeš li sustav sarkastično komentirati iz pozicije bivanja dijelom sustava, na način na koji je on to bio.)
.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

27 Sep 2011, 08:09

Mene je šokiralo pitanje u mislim udžbeniku :misli: za prvi razred, koje glasi: Koga bi od svojih najmilijih željeli dovesti k Isusu? :facepalm:
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

27 Sep 2011, 09:19

Lastan » wrote: Oni su stranka koja je profitirala ugovorima s Vatikanom, a koji su iznad Ustava RH.
Usput, čini se da Kukuriku neće pokrenuti proceduru izmjene tih ugovora.
Molim lijepo da se moje ime ne spominje uzalud. :zubo:

Ne znam hoće li, neće li, ali mene bi zanimalo što točno stoji u tim ugovorima.
Zna li tko?
Na što se RH točno obvezala. I na koliko dugo?
Nek(v)arljiva.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

27 Sep 2011, 10:05

Elementi ugovora s Vatikanom su protuustavni, ali hrvatski Ustavni sud nije nadležan za ocjenjivanje njihove ustavnosti jer se ne bavi međudržavnim ugovorima :zubo: U biti, samo se u Saboru mogu preispitivati ti ugovori. Enivej, sadržaj se uglavnom odnosi na način financiranja i na obeštećenje za imovinu oduzetu od strane mrskih komunjara (iako ima i detalja poput onog da sat vjeronauka mora biti u sredini rasporeda) i to je, s obzirom da se radi o međudržavnom ugovoru, toliko sad već zajebano revidirati da se ne uzdam da će kukurikavci krenuti u to. Ukratko, svi smo taoci tog ugovora, a prema statistikama, većini je to skroz ok :Serek:
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Sep 2011, 11:57

Vodena » wrote:Mene je šokiralo pitanje u mislim udžbeniku :misli: za prvi razred, koje glasi: Koga bi od svojih najmilijih željeli dovesti k Isusu? :facepalm:
-Mamu, tatu, bracu i psa.

-E nemere pas.

-Zašto ne može peso?

-Nije po Bogu. :nono:

-Onda nejdem ni ja. :durica:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

29 Sep 2011, 08:11

Link

Jel trebam komentirati?!?! I onda kažu da šta ih imamo ušutkavat?!?! :rolleyes:
Pofalilo nofaca od blagoslivljanja topova, štali?!?
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

29 Sep 2011, 08:47

nikako ne mogu razumjet zasto ste vi toliko zestoki na crkvu? :ne zna:

ja bih njima dao sve i formalno. i vojsku i policiju i pravosudje i drzavu i administraciju i obrazovanje i zdravstvo i socijalu i banke i tvrtke i medije..sve, sve.

ovako samo imaju izgovor, opravdanje, grijeh struktura su drugi, drugi su pali andjeli, a oni su sveci. a ovako, dat im sve, pa nek se jebu. evo, vladajte, ali ne u sjeni i gurat drugog da obavlja prljave poslove, nego otvoreno..:ne zna:

ali, lukavo je to. zna crkva da bi takva drzava trajala negdje izmedju godine do tri i nije to njoj problem. drugi je problem, jer nakon tog i takvog razdoblja, crkva bi se ovdje opet pojavila tek nakon nekih mozda..10 000 godina i to vrlo stidljivo i to ko zna u kakvom obliku..
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

29 Sep 2011, 09:05

..a unda » wrote:ali, lukavo je to. zna crkva da bi takva drzava trajala negdje izmedju godine do tri i nije to njoj problem. drugi je problem, jer nakon tog i takvog razdoblja, crkva bi se ovdje opet pojavila tek nakon nekih mozda..10 000 godina i to vrlo stidljivo i to ko zna u kakvom obliku..
Neobična i zanimljiva ideja - koja previđa jedan side-effect: a što bi nakon te "godine do tri" bilo s "nama"?

To mi ipak malo sliči na onaj crtić u kojem mačak digne cijelu svoju kuću u zrak i onda se raduje jer je sjebao mišića koji sad više nema svoju rupu. :)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

29 Sep 2011, 09:28

Lord Byron » wrote: Neobična i zanimljiva ideja - koja previđa jedan side-effect: a što bi nakon te "godine do tri" bilo s "nama"?

To mi ipak malo sliči na onaj crtić u kojem mačak digne cijelu svoju kuću u zrak i onda se raduje jer je sjebao mišića koji sad više nema svoju rupu. :)
..sta ce bit s nama? pa sta te briga? :D ..nesto ce vec bit, sta se bojis? :D

nemoj tako, vidis da si ucijenjen. gledaj pozitivno..pitaj se sto ce biti s njima. ja mislim da se oni vise boje. pa prati malo reakcije..na granici su svlacenja ovcije koze. to sto je nisu svukli jest iz razloga..prvo, jer se boje. drugo..boje se toga da kad se vidi sto je ispod te koze da ce se ljudi ne prestrasiti, nego poceti smijeti. dakle, ostaje im samo strasenje onim sto se ne vidi. :D
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

02 Oct 2011, 20:19

Iako je tema bitno uža, u korijenu se svodi na razliku u svjetonazorima.

Po jednom je nazoru ovaj empirijski svijet- sve. Naravno, to uključuje i proširenje percepcije preko
teleskopa, mikroskopa itd. No, bitno je da ova materijalna-u nedostatku bolje riječi- zbilja totum, i da
osim nje nema ništa, za nas ljude. To je dominantni nazor većega dijela zapada, sada, ali i propulzivnih, materijalno uspješnih društava drugdje (Japan, dijelovi Kine itd.).

Po drugom je ovo u čemu živimo samo fragment zbilje, vrlo malen. Postoji i veća, šira stvarnost
(da kažem fizikalnim rječnikom, multuiverzum ili megaverzum), a ovo u čemu živimo ne samo da nije totum-
nego ima sukus privida ili sekundarne zbilje. To su stari argumenti od Parmenida, Platona i ostalih.
Religijski duh ima tri osnovne tvrdnje po praktički svim religijama, ozbiljnijima:

1. postiji nešto kao bitak, bog... koji je jedan, a uzrok je ili temelj ili...svega postojećeg.

2. empirijska ljudska osobnost neuništiva je i nadživljava smrt fizičkoga tijela

3. glavni je etički zakon- neegoizam

Naravno, postoje i svjetonazori koje je teško svrstati - n.pr. Epikurov, pa taoistički Lao Tzua itd.

Za one koje zanima religiozni duh, a nisu se sreli s tim osim u dosadnim udžbenicima, preporučio bih klasična djela, vrlo čitka (dijelom specifično kršćanska, a dijelom- ne):

Miguel de Unamuno: Tragični osjećaj života
William James: Raznolikosti religioznog iskustva
Leszek Kolakowski: Religija (srpski)
Mircea Eliade: Sveto i profano

Problemi crkve, politike, politikantstva,... važni su, no esencijalno- sekundarni.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

02 Oct 2011, 20:42

Hroboatos » wrote:Iako je tema bitno uža, u korijenu se svodi na razliku u svjetonazorima.

<snip>

Problemi crkve, politike, politikantstva,... važni su, no esencijalno- sekundarni.
Nitko ti ne brani da otvoriš i temu o onome što smatraš primarnim problemima. :mig:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

02 Oct 2011, 20:46

kad sam bila mala, onda se onom košarkašu nikoli plećašu skandiralo
sveti nikola
kako je to bilo moguće u mračnom komunizmu?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

02 Oct 2011, 21:24

schmokljan » wrote:Gle dragi moj Lastane, ja ništa ne moram, čak ni primati k srcu tvoje uvrede, katolički nauk je nešto što postoji i opstoji, a etika je bilo i bit će ih. Ja ne moram ništa poduzimati - Sveta katolička i apostolska crkva će se pobrinuti za odgoj moje djece i moje uznesenje u raj. Meni dovoljno. Dok vi, zapitani pitaoci, nagriženi sumnjom i zemaljskim očajem, tužno budete kročili u zimu svojih života, bez utješne topline koju pruža matera crkva i njene nebeske grudi.
molim te da mi ovo objasnis jer ne mogu nikako shvatiti kako ce se crkva pobrinuti da ti ili ja ili bilo tko zavrsi u raju? zar se o tome ne brine osoba koja tezi raju? sama?
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

02 Oct 2011, 22:16

To ti je tako kod protestanata. A kako su shvatili da je samog sebe nemoguće odvesti u raj su se, bazično, podijelili na dvije frakcije - one koji vjeruju u predestinaciju, to jest da je odluka pala čim si rođen, a ti možeš samo uočavati znakove koji govore ideš li u raj ili pakao. Druga frakcija su oni koji su shvatili da je raj toliko nemoguće dostići samostalno - da su postali ateisti. U oba slučaja radi se o odustajanju.

No mi katolici nikada nismo bili uobraženi, znali smo da je raj nemoguće sam postići. Predali smo se u ruke matere crkve, ona skrbi, a mi okajavame grijehe i nastojimo biti dostojni boga, ako ne već u djelu, onda u kajanju. Katolički bog je milostiv, ta pogledaj kakvu crkvu tolerira. I tako je Sveta apostolska i katolička crkva ne samo jamac, nego i sama po sebi dokaz da je bog milosrdan.

Doista imamo sreće svi mi rođeni kao katolici.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

03 Oct 2011, 11:01

schmokljan » wrote:Katolički bog je milostiv, ta pogledaj kakvu crkvu tolerira. I tako je Sveta apostolska i katolička crkva ne samo jamac, nego i sama po sebi dokaz da je bog milosrdan.
Jebomepatak, ti nisi normalan. :rofl:
Post Reply