Crkva u Hrvata – vijesti, izjave, komentari

Monoteistički i mnogobožački sustavi vjerovanja
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 00:19

schmokljan » wrote:Dakle - ti svjesno biraš biti nesretan?
Manje to biram nego što biram biti trijezan, ako ćemo pravo.
Alkohol mogu piti ili ne piti, ali religiju nikako ne mogu popušiti. Sve i kad bih htio, imunitet sam već stekao. Kao na vodene kozice.


User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 00:25

Ti, možda, ne. No niti ti, niti ja nismo mjerilo svijeta. Katolički nauk je preživio tisućljeća. KC je nadživila države i države. Čemu borba, prepustimo se. Ave crux, spes unica.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 00:29

schmokljan » wrote:Ti, možda, ne. No niti ti, niti ja nismo mjerilo svijeta. Katolički nauk je preživio tisućljeća. KC je nadživila države i države. Čemu borba, prepustimo se. Ave crux, spes unica.
A kad dođe Borg, možemo se odmah predati. Resistance is futile.

Uostalom, KC uvelike gubi na značaju. Ne vidim zašto se priklanjati nekome na zalasku.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 00:32

Lastan » wrote: A kad dođe Borg, možemo se odmah predati. Resistance is futile.

Uostalom, KC uvelike gubi na značaju. Ne vidim zašto se priklanjati nekome na zalasku.
Zato, nevjerniče, jer će uskrsnuti, oni ti imaju know-how za to!
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 00:44

schmokljan » wrote:Zato, nevjerniče, jer će uskrsnuti, oni ti imaju know-how za to!
I eto mi utjehe: kad oni uskrsnu, mene neće biti da ih gledam. :kava:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 00:48

Ne brini, založit ću se za tebe Isukrsta mi, spustit ću se dolje po tebe, ako treba i u deveti krug. Imaš win-win situaciju. Takvi smo mi katolici, sve za forumaškog frenda. :Pop:

(Alaj smo ga zatrolali, ispričavam se ostalim korisnicima, ali moderator ne radi svoj posao :zubo: )
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

26 Sep 2011, 00:51

Budući da vjeronauk predaju diplomirani teolozi, ili katehete, kako piše tamo negdje na linkovlju koje je postala Astaroth, možda nije spin nego se u pojedinim školama preferira popunjavanje satnice nekih drugih profesora. Ne znam tko predaje etiku, vjerojatno profesor filozofije koji je ujedno valjda i zaposlenik škole, dok je diplomirani teolog (možda) vanjski suradnik?
.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 00:53

schmokljan » wrote:Ne brini, založit ću se za tebe Isukrsta mi, spustit ću se dolje po tebe, ako treba i u deveti krug. Imaš win-win situaciju. Takvi smo mi katolici, sve za forumaškog frenda. :Pop:
Nemoj tako duboko; mene ćeš naći u šestome krugu, među hereticima. U devetom su izdajnici; onamo se spuštaj poželiš li naći, ne znam, članove vladajuće političke garniture. :zubo:
(Alaj smo ga zatrolali, ispričavam se ostalim korisnicima, ali moderator ne radi svoj posao :zubo: )
Treba malo trolati, da se pokrene rasprava. :zubeki:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 00:57

Whereabout » wrote:Budući da vjeronauk predaju diplomirani teolozi, ili katehete, kako piše tamo negdje na linkovlju koje je postala Astaroth, možda nije spin nego se u pojedinim školama preferira popunjavanje satnice nekih drugih profesora. Ne znam tko predaje etiku, vjerojatno profesor filozofije koji je ujedno valjda i zaposlenik škole, dok je diplomirani teolog (možda) vanjski suradnik?
AFAIK vjeroučitelj je jednako tako zaposlenik škole, samo što ravnatelj nema nikakve ingerencije nad njim; postavlja ga i miče nadležna biskupija.
To je inače još jedan od razloga zašto mi se školski vjeronauk gadi; paralelne zapovjedne linije pokazale su se prekrasno pogodnima za zloporabe i u ratu i u miru.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

26 Sep 2011, 01:12

Sjetila sam se, čitajuć ovo, Tihomira Lovrića kojeg je tako maknulo jer je ismijavao Crkvu putem karikatura. Mislim da je predavao vjeronauk negdje u Zagorju. Karikature su čak bile ok, bilo je i Kaćunka na njima.

Razmišljam, možda, ali samo možda, škole pogoduju svojim kolegama iz zbornice, ako je jedan od ta dva predmeta obavezan pa se to nekome može osjetiti na satnici. Doduše, ne znam kakav je sistem plaća i do koje mjere satnica ima veze s istom, ili statusom zaposlenika. Dalje, neki izdavači udžbenika navodno, i to ne samo na temelju "istraživačkog novinarstva" Ivane Kalogjere Brkić, pogoduju školama i profesorima ter bi se moglo naslutiti da postoji interes održavanja nastave koja obuhvaća određene udžbenike određenih izdavača. Ne znam pogoduje li Crkva, ili Kršćanska sadašnjost, i kako školama.
.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

26 Sep 2011, 08:49

Whereabout » wrote:Razmišljam, možda, ali samo možda, škole pogoduju svojim kolegama iz zbornice...
Zamišljam ravnatelja koji bi stavio jaj... glavu na panj i preusmjeravao djecu s vjeronauka na etiku da bi netko od nastavnika imao satnicu.

Mislim da nema tih sisa u rečenog kolege koje bi nekog ravnatelja potakle na takvo samoubojstvo.
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

26 Sep 2011, 09:26

Budući da se radi o totalitarističkom predmetu, ukinuo bih ga. Doduše, ja bih ukinuo crkvu općenito i to metodom trećina. Nitko ne krade kao pop.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

26 Sep 2011, 09:43

Gazda » wrote:Budući da se radi o totalitarističkom predmetu, ukinuo bih ga. Doduše, ja bih ukinuo crkvu općenito i to metodom trećina. Nitko ne krade kao pop.
Hoćeš reći da su ljudi u vodstvu HDZ-a prikriveni svećenici?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

26 Sep 2011, 09:47

ElliQuinn » wrote: Hoćeš reći da su ljudi u vodstvu HDZ-a prikriveni svećenici?
Ne, samo neuspjeli svećenici.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 10:23

Whereabout » wrote:Razmišljam, možda, ali samo možda, škole pogoduju svojim kolegama iz zbornice, ako je jedan od ta dva predmeta obavezan pa se to nekome može osjetiti na satnici.
I etika i vjeronauk su izborni predmeti (u smislu ili-ili), a i filozof i vjeroučitelj jesu kolege iz zbornice. :ne zna:

Iskreno, meni tvrdnja da “nisu sad bitne konkretne škole u kojima se to događa” znači “seremo kvake i ne želimo da itko to provjeri”.
Dalje, neki izdavači udžbenika navodno, i to ne samo na temelju "istraživačkog novinarstva" Ivane Kalogjere Brkić, pogoduju školama i profesorima ter bi se moglo naslutiti da postoji interes održavanja nastave koja obuhvaća određene udžbenike određenih izdavača. Ne znam pogoduje li Crkva, ili Kršćanska sadašnjost, i kako školama.
Zašto bi KS pogodovao bilo kome? Katolički vjeronauk pohađa većina svih učenika, a njihovi su udžbenici AFAIK jedini odobreni. Na etiku pak u pravilu ide dovoljno malo učenika da se ni izdavačima ne isplati zajebavati oko toga; vjerojatno su još uvijek Čehokovi udžbenici u izdanju ŠK standard za taj predmet.

Udžbenička mafija nesumnjivo postoji; tu se, prema onome što sam oslušnuo po faksu, primarno radi o ortakluku izdavačâ i metodičarâ. No to će reći da su udžbenici koje se ponajvećma gura, pa čak i podmićivanjem nastavnikâ, oni iz područja jezika, matematike, povijesti i možda kojeg prirodnog predmeta.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

26 Sep 2011, 10:24

ElliQuinn » wrote: Hoćeš reći da su ljudi u vodstvu HDZ-a prikriveni svećenici?
Neki ljudi iz bivšeg vodstva HDZ-a imaju braću svećenike te sestre koje su pritom časne.
Slučajnost? :kava:
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

26 Sep 2011, 15:03

Ja sam stara i na vjeronauk sam išla u crkvu.

U srednjoj, ako se ne varam, nisam imala kolegij imena Etika. Tada to još nije postojalo, valjda, ta- etika. :misli: Od kratkoimenih kolegija na -ika imali smo logiku. Znatno korisnije, ako smijem iznijeti mišljenje o nečemu o čemu osobnoga iskustva nemam.

Nego, sad razvidno imamo i etiku u srednjim školama, kao i vjeronauk u svim školama, pa zato i jesmo ovako lijepo etični, moralni i vjero-naučeni.
Nek(v)arljiva.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

26 Sep 2011, 15:50

schmokljan » wrote:Gle dragi moj Lastane, ja ništa ne moram, čak ni primati k srcu tvoje uvrede, katolički nauk je nešto što postoji i opstoji, a etika je bilo i bit će ih. Ja ne moram ništa poduzimati - Sveta katolička i apostolska crkva će se pobrinuti za odgoj moje djece i moje uznesenje u raj. Meni dovoljno. Dok vi, zapitani pitaoci, nagriženi sumnjom i zemaljskim očajem, tužno budete kročili u zimu svojih života, bez utješne topline koju pruža matera crkva i njene nebeske grudi.
Zašto bismo tužni kročili u zimu svojih života? Uvijek možemo biti pijani.
schmokljan wrote:
Dakle - ti svjesno biraš biti nesretan?
Pa da, on ti ne pije. A niti ne vjeruje. Zato su mu toliko dugački postovi.
kukuriku wrote:Ja sam stara i na vjeronauk sam išla u crkvu.

U srednjoj, ako se ne varam, nisam imala kolegij imena Etika. Tada to još nije postojalo, valjda, ta- etika. :misli: Od kratkoimenih kolegija na -ika imali smo logiku. Znatno korisnije, ako smijem iznijeti mišljenje o nečemu o čemu osobnoga iskustva nemam.

Nego, sad razvidno imamo i etiku u srednjim školama, kao i vjeronauk u svim školama, pa zato i jesmo ovako lijepo etični, moralni i vjero-naučeni.
I ja sam stara. I ja sam imala logiku. Od te logike se čovjek samo propije. Dobro, ja sam se propio i prije, ali prije sam imao matematiku, to je slično. Koliki su se propili od matematike.

Mda, većinu vjeronauka sam promarkirao, vozio bih bicikl radije, nekak sam tak bio bliži Bogu. Ali onda su nam gledali kroz prste, jer bi po razredu troje išlo na vjeronauk, pa da ne zgube i to troje;danas ih troje ne ide na vjeronauk. Škola bi im jednostavno trebala dati bicikl i davati ocjenu sukladnu prijeđenim kilometrima. To bi bilo etičnije i od etike.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 17:15

http://impious.wordpress.com/2011/09/26 ... svecenike/

Opis linka kaže puno, klik kaže još više, ja samo mogu reći - zbilja ne znam što bih napravila da mi netko kaže 'moraš doći na predavanje svećenika, to je sjednica nastavnog vijeća'.
Mislim, da, vrištala od muke, ispsovala sve živo i neživo... ali što dalje, ne znam. :ne zna:

Jednostavno mi nije palo na pamet da bi itko mogao ići u ovakve apsurde.
Nemam riječi kojom zapravo mogu opisati taj potez. One - dovoljno jako nagativno obojane.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Sep 2011, 17:33

Meni se kao atipičnom vjerniku koji ne voli organizirane religije čini da Crkva prečesto promašuje u izjavama koje plasira u javnost. Bila riječ o školstvu, bila riječ o seksualnosti, bila riječ o opoziciji, svejedno. I time zapravo postiže kontraefekt.

Kao institucija, ona meni ne smeta. U sklopu nje djeluje 2500 udruga diljem svijeta, to sam negdje pročitao, i po tome je najveća humanitarna organizacija na kugli zemaljskoj. Neka djeluju i dalje, to je primijenjeni Kristov nauk.

No kako sam po njezinim mjerilima heretik, Savonarola - uopće me se ne tiče što govori. Živo mi se jebe. Ja ne diram nju, neka ona ne dira mene. Bog mi je dao mozak i da razmišljam i da osjećam. I to mi je dovoljno. Njoj niječem pravo da ga kod mene zastupa. I moje dijete, kad ga budem imao, neće slušati govor mržnje i prema rodnim i prema nacionalnim i prema vjerskim manjinama. Neće. Ne dopuštam to.
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 17:36

Ashtaroth » wrote:http://impious.wordpress.com/2011/09/26 ... svecenike/

Opis linka kaže puno, klik kaže još više, ja samo mogu reći - zbilja ne znam što bih napravila da mi netko kaže 'moraš doći na predavanje svećenika, to je sjednica nastavnog vijeća'.
Mislim, da, vrištala od muke, ispsovala sve živo i neživo... ali što dalje, ne znam. :ne zna:

Jednostavno mi nije palo na pamet da bi itko mogao ići u ovakve apsurde.
Nemam riječi kojom zapravo mogu opisati taj potez. One - dovoljno jako nagativno obojane.
Slažem se u potpunosti da je ovo skandal. No nije mi jasno da anonimna autorica nije otišla do ravnatelja i sama se požalila.

Tamo gdje vidimo crkvu kao glavni problem ja vidim kmetski mentalitet. Mene nitko ne bi mogao natjerati da dođem na predavanje svećenika u formi sjednice. Mrš.

S druge strane - ljudima se gade after work druženja, pa svejedno idu na njih i piju, jer znaju da će u suprotnom biti prokazani kao netko tko nije dio tima.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 17:45

Hekatonhir » wrote:Meni se kao atipičnom vjerniku koji ne voli organizirane religije čini da Crkva prečesto promašuje u izjavama koje plasira u javnost. Bila riječ o školstvu, bila riječ o seksualnosti, bila riječ o opoziciji, svejedno. I time zapravo postiže kontraefekt.

Kao institucija, ona meni ne smeta. U sklopu nje djeluje 2500 udruga diljem svijeta, to sam negdje pročitao, i po tome je najveća humanitarna organizacija na kugli zemaljskoj. Neka djeluju i dalje, to je primijenjeni Kristov nauk.

No kako sam po njezinim mjerilima heretik, Savonarola - uopće me se ne tiče što govori. Živo mi se jebe. Ja ne diram nju, neka ona ne dira mene. Bog mi je dao mozak i da razmišljam i da osjećam. I to mi je dovoljno. Njoj niječem pravo da ga kod mene zastupa. I moje dijete, kad ga budem imao, neće slušati govor mržnje i prema rodnim i prema nacionalnim i prema vjerskim manjinama. Neće. Ne dopuštam to.
Kad bi se ne miješala i ne imala utjecaj na državu, na zdravstvo, školstvo... možda bih se mogla i složiti.
No, u HR je stanje takvo da se miješaju SVUGDJE, maltene sa vetom.

Vjernici koji su vjernici i poštuju zakone crkve kojoj pripadaju - oni će ih poštivati neovisno o propisima države (dok se ds istima ne kose). Gurati npr zabranu abortusa za SVE, je besmisleno. Vjernici i tako to neće raditi (jel, ne bi trebali), a nevjernici ih se NE tiču.
No, ovi smatraju da ih se svašta tiče.
Dok oni to smatraju, ja smatram da ih treba micati iz svega osim iz crkvi. Nek idu tamo i od tamo rade i djeluju po pitanju stvari koje ih SE tiču. Bez kapelica po bolnicama - za koje bolnice izdvajaju sredstva :eek:
Bez misa po školama.
Bez ovakvih gluposti.

Nemam toleranciju na silovanja. Ovo su silovanja - radi se protivno volji. Sloboda na religiju i sloboda od religije nam je zajamčena Ustavom. Tko su ovi da se prave jači od Ustava?

Ako budemo šutili i pričali samo kad se nas tiče - slaba vajda, neće nas nitko čuti, jedan glas je beskoristan.
Tako da, tiče me se i sad. Jer kad mi dođe raditi 'o glavi' - bit će kasno.
Do tad, kad god mogu i kako god mogu - sprečavat ću desekularizaciju ove patetično sekularne države.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

26 Sep 2011, 17:48

Hekatonhir » wrote:Bog mi je dao mozak i da razmišljam i da osjećam.
Blago si ga tebi. Meni je mama davala ribu, kaže, od fosfora ćeš biti pametniji. Sve je mama pokušavala da mi stvori mozak. :tuzni: Ali nije pomogla ni riba, ni špinat, ništa.


schmokljan wrote: S druge strane - ljudima se gade after work druženja, pa svejedno idu na njih i piju, jer znaju da će u suprotnom biti prokazani kao netko tko nije dio tima.

To mi nikada nije bilo jasno - pa ako su tim, što ne piju na poslu? :ne zna:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 17:51

schmokljan » wrote:
Slažem se u potpunosti da je ovo skandal. No nije mi jasno da anonimna autorica nije otišla do ravnatelja i sama se požalila.
Ja bih rekla da ili je pa očito nema koristi, ili je upoznata s klimom pa ne želi direktno, jer bi mogla najebati.
schmokljan » wrote: Tamo gdje vidimo crkvu kao glavni problem ja vidim kmetski mentalitet. Mene nitko ne bi mogao natjerati da dođem na predavanje svećenika u formi sjednice. Mrš.
Sjednica je obavezna za članove vijeća. Ne znam koliko se stvari sankcioniraju, ali znam da izjavu 'ma neće ti nitko ništa' možeš zakačit mačku za rep. Tu bi se vjerujem veselo i tvrdo držali propisa Kolektivnog ugovora, ako bi se htjeli riješiti (nepoželjne?) kolegice.

I da nije 100% ziher da je tako nešto u pozadini, bi li ti riskirao posao, danas, obzirom na stanje u državi?


Mislim, hej, u okolici Zagreba se mještani-vjernici bune da se na biologiji radi spolni sustav, kontracepcija i spolne bolesti, jer fuj fuj fuj i profa je morala odustati od hrpe rečenica kojima je htjela klincima pojasniti stvari. Mislim da je čak preskakala dijelove udžbenika, i izuzetno ju se ružno gledalo jer nije došla na misu sa školom i svašta se reklo.

Mještani su fkors napravili pritisak na ravnatelja, ali mislim da ga nije trebalo puno pritiskati.

Žena je zaključila da nek si klinci sami čitaju, ona posao riskirat neće. Divan sustav, jelda?
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 18:04

Ashtaroth » wrote:
Ja bih rekla da ili je pa očito nema koristi, ili je upoznata s klimom pa ne želi direktno, jer bi mogla najebati.



Sjednica je obavezna za članove vijeća. Ne znam koliko se stvari sankcioniraju, ali znam da izjavu 'ma neće ti nitko ništa' možeš zakačit mačku za rep. Tu bi se vjerujem veselo i tvrdo držali propisa Kolektivnog ugovora, ako bi se htjeli riješiti (nepoželjne?) kolegice.

I da nije 100% ziher da je tako nešto u pozadini, bi li ti riskirao posao, danas, obzirom na stanje u državi?


Mislim, hej, u okolici Zagreba se mještani-vjernici bune da se na biologiji radi spolni sustav, kontracepcija i spolne bolesti, jer fuj fuj fuj i profa je morala odustati od hrpe rečenica kojima je htjela klincima pojasniti stvari. Mislim da je čak preskakala dijelove udžbenika, i izuzetno ju se ružno gledalo jer nije došla na misu sa školom i svašta se reklo.

Mještani su fkors napravili pritisak na ravnatelja, ali mislim da ga nije trebalo puno pritiskati.

Žena je zaključila da nek si klinci sami čitaju, ona posao riskirat neće. Divan sustav, jelda?
Neću sad o tome što sam ja riskirao, ali posao - pih. Druga stvar, ako je tako, imaš kredit i obitelj, onda dođeš na sastanak i počneš pitati svećenika da što on tu radi, koga predstavlja, kako žena, djeca...

Moraš se zauzeti za sebe, a ne pisati anonimna pisma okolo. I nije crkva moćna, nego su ljudi slabići, a država jadna.

A okolica Zagreba je i meni fenomen. Tamo ima i pravih katolika. U Slavoniji se ide na misu da se vidi koja je djevojka došla sama na misu, pa poslije mir s tobom i molim broj mobitela...
Post Reply