WordPress-plugini bez kojih se (ne) može

Mreža svih mreža
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 00:09

Bit će ovo svečarska informatičko-glazbena tema o WordPress-pluginima bez kojih se (ne) može, o kojima pišu razni portali. Tih je popisa bezbroj pa pomislih da ih možda ne bi bilo loše prosijati i ukratko prokomentirati. Pa idemo po redu.

24 Must Have WordPress Plugins for Business Websites in 2021

S ove liste tu i tamo rabim WPForms, MonsterInsights, češće Insert Headers and Footers i WooCommerce, dakle četiri plugina. Ostalih dvadeset nikad nisam instalirao na sajt, katkad zato što su ti dodaci bezvezarija, katkad zato što imam dostojnu zamjenu. No o tom potom, slijedi glazbeni broj.



Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 00:30

9 Vital (And Free) WordPress Plugins Every Website Needs

S ovog popisa povremeno instaliram Jetpack by WordPress, daleko češće Yoast SEO, Akismet Anti-Spam, WP Super Cache i Smush Image Compression and Optimization - osim prvog, ostale smatram kvalitetnim i nužnim proširenjima. Tu i tamo nađem im dostojnu zamjenu, ali mogu ići i ovi plugini.

Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 01:00

7 Essential WordPress Plugins for a New Client's Website

Ovo je, da si ne lažemo, drek od liste, a ne popis esencijalnih plugina. Doslovno ništa osim prvog (Yoast SEO) ne zaslužuje vašu pozornost. Sramota kakve pizdarije ljudi objavljuju.

Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 01:28

The 32 Best WordPress Plugins to Make Your Site Delightful

Ovo je, za promjenu, popis sa solidnim prijedlozima, a istaknut ću plugine koje nisam spomenuo, a imam određenih iskustava u konfiguriranju i upotrebi. Neki su besplatni, neki komercijalni, ali svi su mi bili korisni. To su redom: W3 Total Cache, Monarch, Contact Form 7, Bloom, Broken Link Checker i bbPress, koji navodim unatoč stavu da je phpBB apsolutno najbolje rješenje za internetski forum, neovisno o platformi, ali dopuštam mogućnost da komu može biti prekompliciran.

Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 02:05

The Essential Guide To Must-Have WordPress Plugins And Tools For Your Blog

Ako imate novca, uzmite WP Rocket i Sucuri, to su doista odlični profesionalni dodaci koji će vam riješiti dvije ključne stvari, brzinu (keširanje) i sigurnost. A ako niste pri lovi, Wordfence ili All In One WP Security dobre su besplatne zamjene, uz već spomenuti W3 Total Cache. Za predloženi UpdraftPlus također imam nešto što vas ništa neće koštati - instalirajte All-in-One WP Migration, koji služi i za bekapiranje i za migriranje sajta. Dosad me nije iznevjerio, vjerujem da neće ni vas.

Linkovi za skidanje: Wordfence, All In One WP Security, W3 Total Cache, All-in-One WP Migration.

Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Nov 2021, 02:47

Ovdje neće biti linka na članak, stavit ću radije neke plugine koje redovito rabim. Prva dva, Classic Editor i Classic Widgets, postala su nužna zbog toga što ne volim novija "poboljšanja" WordPressa. Za obradu fotografija najbolji mi je EWWW Image Optimizer, a za galerije NextGEN Gallery. Napokon, Sassy Social Share čini mi se najelegantnijim besplatnim dodatkom za dijeljenje postova. Sjetim li se još čega, dodat ću.

Poveznice: Classic Editor, Classic Widgets, EWWW Image Optimizer, NextGEN Gallery, Sassy Social Share.

Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2021, 02:22

Stitch wrote:
10 Nov 2021, 02:47
Sjetim li se još čega, dodat ću.
Više mi nije rođendan pa neću puštati glazbu, ali grijeh bi bio ne spomenuti dodatke kao što su WordPress Captcha, Regenerate Thumbnails i Loco Translate, kojima možete riješiti sitne WordPressove nedostatke. Botove ćete primjerice ukloniti prvim pluginom, koji je prilično efikasan i u besplatnoj, okljaštrenoj inačici, a prevođenje izraza na čitavom sajtu posljednjim, što uglavnom zna biti polovično izvedeno. Ako pak mijenjate temu pa vam nestanu sličice, ekstenzija za regeneriranje fotografija omogućit će pravilan prikaz u novom predlošku. To su stvari na koje ćete putem naletjeti jer svaka instalacija pati od dječjih bolesti uzrokovanih nekompatibilnim dijelovima.

Ima još toga, dakako, ali s dodacima ne treba pretjerivati. Instalirajte ih desetak pa provjerite učitavanje. Ako su kvalitetni i ako je server dobar, to neće bitno utjecati na brzinu, ali ako su skripte loše napisane, osjetit ćete bogme razliku i stavite li ih samo pet.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

11 Nov 2021, 16:06

Imam 35 trenutno aktivnih pluginova. Za keširanje, koristim "WP fastest cache". Od esencijalnih, ne znam što bih izdvojio, volim recimo WP Rollback, tako da mogu vraćati stare verzije pluginova ako mislim da novija verzija radi nešto čudno. Također, Loco translate. Budući da gradim temelje za neku mini društvenu mrežu, imam Ultimate Member plugin, i još neke uz to poput User Role Editor, vjerojatno iz iste potrebe.

Ne mogu reći da držim sve pod kontrolom, ima pluginova za koje se ne sjećam trebaju li mi ili ne, ali dok sve radi ok ne želim dirati.

Elementor sam praktički izbacio iz upotrebe, ispočetka sam mislio da je super ali za portal prilično nepotrebno.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2021, 17:20

Umjesto Elementora imam Divi Builder. U pogonu mi zna biti i WPBakery, ovisno o tome čija je tema. Tesla ga preferira - tako je barem bilo prije nego što su tvrtku kupili pa rebrendirali u WPRealEstate, ne znam kako je sad - a Elegant Themes, jasno, guraju svoj univerzalni plugin. No mnoštvo profi-predložaka ima sve "unutra", pa ti nikakav alat za izradu stranice ne treba.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Nov 2021, 09:46

Možda bih trebao dodati i Really Simple SSL, koji volim zbog jednostavnosti i učinkovitosti. Taj mi plugin rijetko kada treba ako sajt izrađujem otpočetka jer odmah idem na kriptirani protokol, ali dušu je dao za stare stranice, one kojima treba instalirati SSL certifikate i prebaciti ih na https-vezu. Toplo preporučujem.
Potpisi su za budale.
Post Reply