Migracija sa Windows na Linux server

Mreža svih mreža
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

04 May 2021, 22:31

Rukovodim ovo čudo:
https://www.perforum.info/

To je u biti forum koji je prerastao u portal, jer se forumima sve manje ljudi koristi. Ali, nevažno za ovu priču. Sajt je na Windows serveru oduvijek, radi više manje ok. Početkom ove godine imali smo promjenu hosting paketa, boga pitaj što se zapravo dešavalo, ali mislim da se sajt prebacio na drugi server (fizički). I dalje windows, ali neke stvari rade mrvicu drugačije. Na primjer, nitko se izvan Hrvatske više ne može logirati u administraciju Wordpressa. To je osnovni problem. Drugi, manje bitan, je da forum ponekad prestane raditi, sam od sebe. Onda u c-panelu ugasim "application pool", ponovno pokrenem i stvar proradi. Zanimljivo je da je skoro 10 godina sve radilo besprijekorno, dok se nije sve prebacilo na drugu mašinu.

Tehnička služba hosting providera ne zna kako ove probleme riješiti, pa predlažu migraciju na Linux. Pa sad, ako oni kažu da će bolje raditi na Linuxu, onda valjda i hoće? Osim ako se nakon migracije ne otkrije bezbroj drugih problema o kojima nismo mislili, pa opet potrošimo mjesece u dopisivanju kako to riješiti. O Linuxu znam jako malo, trudim se naučiti nešto više. Vjerujem da je stabilna, pouzdana platforma, ali do sad sam iskusio brojne neugodnosti sa raznim migracijama, uvijek je prema svim planovima sve sjajno dok praksa ne pokaže drugačije.

Zanima me za sad, koje bi bile osnovne prednosti (i nedostaci ako ih ima) Linux servera? Koje probleme mogu očekivati kod migracije? Sajt koristi PHP i MySQL. Portal je na WordPressu, forum je SMF.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 May 2021, 01:33

Linux je stabilniji, brži, troši manje resursa... S te je strane hosting u pravu, instalacije će bolje raditi. No postoji velika razlika između raznih Linuxovih distribucija s jedne i Windows Servera s druge strane. Ne samo u aplikacijama, organizaciji podataka na hard-disku i ključnim direktorijima nego i u filozofiji, pristupu serveru, sigurnosti, manipulaciji fajlovima i procesima... Teško je to odjednom objasniti. Imat ćeš veću kontrolu sigurno, ali s tim ide i veća mogućnost zajeba.

Problema vjerojatno neće biti, barem ako migraciju naprave kako Bog zapovijeda. Imaš cPanel, to je odličan web-panel kojim možeš administrirati praktički sve - potraži tutorijale na YouTubeu i opusti se. Bit će okej. Da ideš u suprotnom smjeru, s Linuxa na Windowse, bilo bi razloga da se zdvojno hvataš za glavu. Ovako ih nema(š). :D
Potpisi su za budale.
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

05 May 2021, 22:33

drug mile wrote:
04 May 2021, 22:31
Zanima me za sad, koje bi bile osnovne prednosti (i nedostaci ako ih ima) Linux servera? Koje probleme mogu očekivati kod migracije? Sajt koristi PHP i MySQL. Portal je na WordPressu, forum je SMF.
Napiši preciznije koji web-panel imaš (cPanel, CentOS WP, Plesk, Webmin...), koji operativni sustav (Red Hat Enterprise, CentOS, Ubuntu, Debian...), je li posrijedi Apache ili Nginx (ili oboje ako potonji služi kao proxy) te koji softver vidiš na serveru kad ga dobiješ (Cloudflare, WordPress Manager, MultiPHP Manager/Editor, Softaculous/Fantastico/Installatron...). Jedna od posljednje tri aplikacije poslužit će ti za jednostavno i brzo bekapiranje, a poslije možeš naučiti kako zipati direktorij, skinuti ga pa eksportirati bazu podataka te i nju spremiti na hard-disk.

Nemam ništa protiv toga da ova tema bude edukacijska, mogu je čak izdvojiti, ali štošta ćeš sam proći jer nemam vremena pisati. Prvo i najvažnije, prije svake intervencije napravi bekap. Doslovce tako. Drugo, ne znam kakav ćeš server dobiti, pretpostavljam LiteSpeed, koji je danas najmoderniji među hosting-tvrtkama zato što je brz i potpuno kompatibilan s Apacheom, no infrastrukturu moraš upoznati pa potraži videoklipove o pojmovima kao što su mod_rewrite, .htaccess, mod_security... To je važno zbog sigurnosti stranicâ, brzine učitavanja, općenito načina na koji će server odgovarati na upućene zahtjeve. Sporost, spambotove, redirekcije, pogreške svih vrsta... često ćeš morati rješavati editiranjem .htaccessa, ključnoga konfiguracijskog fajla. Nginx ga nema, on je tipičan za Apache.

Točka prije imena znači da je fajl skriven. Imat će oznaku (0)644, za razliku od direktorija, koji su uglavnom (0)755. Zato prouči i dozvole, koje su bitno drukčije nego u Windowsima, jer moraš znati što te oznake znače. Budi jako, jako pažljiv s dozvolom (0)777 - zajeb je u tome što mnogi plugini, ekstenzije i slične stvari imaju pogrešno namještene dozvole, zbog čega nastaju dva problema: 1. neće raditi; 2. instalacija će ti biti hakirana jer (0)777 otvara vrata svima. Načelno, stavlja se samo na direktorije za fotografije i upload, inače ne. To je najlakše riješiti u shellu (konzoli), logiraš se pa utipkaš nešto poput ovoga...

Code: Select all

find . -type d -print0 | xargs -0 chmod 0755
find . -type f -print0 | xargs -0 chmod 0644
... što će u mikrosekundi promijeniti sve dozvole na zadane (0755 za direktorije i 0644 za fajlove), ali od toga si još daleko pa ćeš morati pješke, u File Manageru. No i to je bolje od ničega. :)
Stitch
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

06 May 2021, 00:04

Eh, da - nisam te za hosting pitao, što je važno zbog navedenih teškoća. Ovaj je forum, zajedno s drugim instalacijama, smješten kod Totohosta, to je NVMe poslovni paket na LiteSpeed Web Serveru. Drugi server imam kod WMD-a, OS je Red Hat Enterprise Linux, a tamo je i server poduzeća, koji također administriram. Pro SSD+ paketi s četiri gigabajta RAM-a i 25 GB prostora na disku, uz neograničen mjesečni promet i automatski bekap cjelokupnog sustava svakih šest sati koji se sprema na četiri različite lokacije, što ne možeš dobiti nigdje u Hrvatskoj jer spada u svemirske i bajoslovno skupe opcije. No WMD primarno radi s velikim izdavačkim kućama, EPH primjerice kod njega ima Jutarnji list, Sportske novosti, Slobodnu Dalmaciju i druge važne portale, pa su iznimni sigurnosni zahtjevi nužnost. To mu je standard u kojem i mali korisnici uživaju.

Objema sam tvrtkama zadovoljan iako Totohost, usporedbe radi, daje jedan GB RAM-a i 18 GB SSD-a, ali jeftiniji je od WMD-a. No cijena nije stvar na koju trebaš najviše paziti zato što jeftinoću skupo plaćaš poslije. Ako ti je server prejeftin, to odmah znači da nemaš odgovarajuću podršku, bekapiranje, softver, bandwith... Što da ti velim, prebaci se bez razmišljanja. Bolje to nego zafrkavati se s tutlekima.

Mogu ti također preporučiti prijateljsku udrugu kod koje sam 2016. godine dva servera imao, obični (HDD od 25 GB) za bekapiranje i demo-sajtove te SSD (od deset GB) za produkciju. Stranice su ti tamo sigurne kao u bilo kojem hosting-poduzeću, a svaki problem s Linuxom riješit će začas. Administrator otpočetka podržava CentOS, to je odlična open source distribucija za koju su razvili i jednostavan, vrlo pregledan web-panel (CWP, spomenuh ga u prethodnom postu).
Stitch
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2021, 18:30

Mile, jesi li riješio migraciju? Ako jesi, zalijepit ću ti nekoliko linkova za učenje. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

08 May 2021, 22:22

Nisam još, Stič. Putovao sam, bio sam u Amsterdamu. Sad sam kući, pa ću ovih dana to malo pogledati. Ali odlučiti ću se za migraciju.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 May 2021, 00:34

Nadam se da je bilo ugodno. Meni bi. ;)

A što se migracije tiče, pitaj za detalje pa ih napiši. Reći ću ti odmah što valja i što ne valja s tim paketom. No nema teorije da na Windows-serveru vrtiš 18 instalacija kao ja na Linuxu. Srušio bi se nakon pete-šeste. To dovoljno govori. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

13 May 2021, 11:36

admin wrote:
05 May 2021, 22:33
Nemam ništa protiv toga da ova tema bude edukacijska...
Super, prijavljujem se na edukaciju :) Inače sam prilično neuk, ja sam samo strastveni korisnik raznih foruma koji je u ruke dobio cijeli forum sa pripadajućim hosting paketom.

Radi se o Plus hostingu. Zadovoljan sam njihovom podrškom, ali ne i samim radom Win servera.

Upravo smo prebačeni na Linux, osjetno je bolje ponašanje sajta. Distribucija je CloudLinux 7.9.

Sad imam cPanel, u njemu vidim Apache Handlers pa je valjda Apache, što god to značilo. Od softvera imam CloudFlare, WordPress Toolkit, Installatron, razne Metrics alate i gomilu drugih stvari koje nisam još stigao ni kliknuti. Mnogo bogatije sučelje nego sa SolidCP koji sam ranije koristio na Windowsu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 May 2021, 15:40

Najprije trebaš obje instalacije, i portal i forum, importirati u Installatron. To je sjajan alat, njime možeš ne samo bekapirati sajt nego i migrirati ga na drugu domenu. Pogledaj linkove.

Importing a WordPress website with Softaculous or Installatron

How to Import an Install From This Account



Ideš znači po redu, WordPress, SMF - nadam se da imaš dovoljno prostora za po jedan bekap, barem - pa klikneš na Installatron u meniju Software da provjeriš je li sve tu. Možda je hosting već unio instalacije u sustav, to bi ti olakšalo muke. Zatim čekiraš kućice i klikneš na Backup. Nema jednostavnije metode.

Jasno, možeš i plusovce zamoliti da to učine. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 May 2021, 16:25

A ovo što će te Installatron pitati lako možeš potražiti u File Manageru: WordPress lozinke i druge postavke drži u fajlu wp-config.php - naći ćeš ga u direktoriju public_html. To je zadani direktorij tvoje domene. Kada je tkogod utipka u preglednik, Apache u tom direktoriju potraži index.html ili index.php, početnu stranicu sajta.

U tom direktoriju mora se također nalaziti forum, to vidim po strukturi linka. Ondje je vjerojatno config.php, konfiguracijska datoteka SMF-a. I nju skini. Potraži na internetu Notepad++, kojim ćeš editirati takve i slične fajlove. Bit će ti lakše raditi u njemu zato što pazi na formatiranje, što katkad zna biti problem ako kopipejstaš štogod izvana.

Domena perforum.info na serveru ima dakle putanju /home/(username)/public_html, a adresa perforum.info/forum pak /home/(username)/public_html/forum - to je sve što sada trebaš znati.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

14 May 2021, 12:49

Importirao obje instalacije u Installatron, e to se zove usluga, baš mi se sviđa. Ranije sam svaku bazu ručno skidao iz PHPMyAdmin i bekapirao na lokalnom disku, a podatke sa FileZillom, i dojadilo mi je to, izbjegavao sam bilo kakvu sumnjivu operaciju na sajtu jer mi je bila gnjavaža sa bekapovima. Sada sam kliknuo, kao što si napisao, i niti minutu kasnije imam backup svega. Vrh!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 May 2021, 16:36

Toliko traje i restore, trebaš samo kliknuti da vrati instalaciju. Sad možeš ažurirati WordPress, primjerice. Ako se što zakomplicira, imaš brzo i jednostavno rješenje. Vidim da je predložak ColorMag, valjda neće puknuti ako staviš inačicu 5.7.2, koja je izašla prekjučer. Plugini su također uobičajeni; developeri ih redovito održavaju pa ti neće biti problem PHP 7.4 ili MySQL 5.7, što na starim sajtovima postane muka Isusova. Imam webshopove koji ne smiju prijeći PHP 7.0 ili 7.2, inače se ruše kao kula od karata. Svako ažuriranje lutrija bude, jer nikad ne znaš što će ispasti. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 May 2021, 13:08

U meniju Backup Wizard, što treba istaknuti, također možeš skinuti baze podataka, bekapirati čitav matični direktorij i mejlove, ali opcija Full Backup neisplativa ti je, zato što ga ne možeš iskoristiti u cPanelu. To može samo hosting, na višoj upravljačkoj razini.

Bekap cijelog servera dobar je ako želiš npr. preseliti korisnički račun, onda imaš sve, ali inače je neupotrebljiv, samo zauzima prostor na hard-disku (i eventualno u cloudu). Za klasične potrebe dovoljan je Partial Backup, ono što si već radio, samo ne iz cPanela nego služeći se raznim ftp-klijentima.

Eto, to je alternativa. Uz Installatron vjerojatno ti neće trebati, ali ako ta metoda slučajno zataji, dobro je znati da postoji rješenje. Dodat ću odmah i linkove na upute, da se lakše snađeš.

cPanel Backups

cPanel - File Manager
Potpisi su za budale.
Post Reply