Ljudi koji odbijaju cijepljenje imaju niži IQ

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Jul 2021, 22:31

Tvrdnju iz naslova dokazuje navodno velika studija objavljena u časopisu Brain, Behavior, and Immunity, o čemu za Index piše Nenad Jarić Dauenahuer, novinar koji prati pandemiju i zbivanja oko nje. Linkao sam oba izvora pa pogledajte o čemu je riječ, a ono što me u ovoj stvari žulja nisu ni medicina ni psihologija - to je utjecaj na društvo i trenutak koji su Matija Babić i njegovi puleni izabrali za provociranje neopredijeljenih.

Studija koja dokazuje da ljudi koji odbijaju cijepljenje imaju niži kvocijent inteligencije znanstveno je neetična, a metodološki vjerojatno i pogrešno postavljena. Zaključak je u najboljem duhu eugenike (ako su ga mediji korektno prenijeli), a medijsko dijeljenje takvog znanstvenog šrota neodgovorno je i društveno zapaljivo. To je prvo.

Drugo, ako se nečija prirodna predispozicija (a IQ većim dijelom jest prirodna predispozicija) iskorištava za isključivanje iz društva, to je fašizam. Sjetimo se istraživanja o crncima i inteligenciji, to se sviđalo desničarima. Ovo se pak sviđa liberalima i ljevici. A nema razlike. Bez obzira na to koliko bili zabrinuti, nemamo pravo diskriminirati glupe ljude. K tomu, antivakseri nisu samo neobrazovani i neinteligentni, to je pu(č)ko pojednostavnjivanje. Ima među njima svakakvih pojedinaca, pa i uglednih akademskih građana. Taj bi fenomen trebalo podrobnije istražiti prije davanja ishitrenih paušalnih ocjena.


Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

14 Jul 2021, 13:05

Wow. Ne znam što drugo reći.

Jesam li ja to dobro razumio, inteligenciju su testirali tako što su davali zadatke iz matematike (oduzimanje brojeva) i testirali pamćenje tj. koliko će tko životinja upamtiti? Otkad se inteligencija tako testira?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Jul 2021, 14:04

Dobro si shvatio, riječ je o specifičnim testovima kognitivnih sposobnosti kojima se procjenjuje verbalno, numeričko i apstraktno rasuđivanje, što znači da nisu bili ograničeni na ispitivanje inteligencije.

Malo sam to prostudirao pa mogu reći da me početni dojam nije prevario - posrijedi je prilično šlampavo istraživanje koje uopće ne uzima u obzir stvarno ponašanje. Računa se samo namjera. Ako ti dakle kažem da se neću cijepiti, ne postoji mogućnost da ću se predomisliti, bilo pod utjecajem okoline bilo zbog novih informacija ili dodatnog proučavanja koje sam poduzeo. U stvarnom svijetu ljudi tako ne funkcioniraju. Upravo suprotno, ono što verbaliziraju ne mora odgovarati istini. Nismo strojevi, podložni smo emocijama. A to je samo jedan prigovor koji bih mogao uputiti, ima ih još.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

16 Jul 2021, 09:16

Statistikom se može poduprijeti skoro svaka hipoteza, pogotovo loše odrađenom statistikom. Više puta sam to detektirao u analizama štetnih ili korisnih učinaka cjepiva, a ova studija je samo prljavije odrađen posao koji posebno zvoni jer vuče na fašističke metode.

Osobno me fašizam brine mnogo više od eventualnih pandemija. Ne želim nikome ništa loše, ali radije bih da nas neka boleština reducira nego da mi djeca dožive još jedan holokaust. A svijet dosta odlučno ide prema tome. Sve pod izgovorom općeg dobra, ljudi su pristali na zatvaranje, testiranje, radikalne promjene ponašanja, odijevanja, na označavanje, segregaciju, zabranu druženja, nastupa, prosvjeda... Sve to da bi bili zdraviji. I koliko smo daleko od zatvaranja necijepljenih u konc logore?

U gornjoj studiji, 17,2% su odbijali cijepljenje. Godinu dana kasnije, 60% hrvata i dalje odbija cijepljenje (unatoč najjačem marketingu koji je ikada proveden). Znači da su naše kognitivne sposobnosti manje? Glupost. Inteligentniji ljudi su skloniji laganju, mislim da su jedino to uspjeli pokazati svojom statistikom.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

16 Jul 2021, 11:04

Sad nepotrebno dramatiziraš. Od početka pandemije u veljači 2020., dakle skoro godinu i pol, slušam te priče o konc-logorima. Džaba usporedbe sa španjolskom gripom, kada su vladale u dlaku iste mjere, od izolacije i zabrane okupljanja do nošenja maski, džaba znanstveni radovi koji dokazuju nužnost takvih ograničenja u borbi s pandemijom - džaba, napokon, nekoliko milijuna mrtvih kao rezultat silne pameti onih koji covid-19 nisu shvaćali ozbiljno... Ljudima je Margaret Atwood jedini aršin kojim mjere stvarnost, kao da je to najbolja distopija ikad napisana. Hej, okladu sam čak nudio tim katastrofičarima, s ozbiljnim ulozima! Ako su toliko sigurni u najgori scenarij, neka stave sve na kocku, u redu za krematorij imovina im ionako neće biti bitna. Nitko nije prihvatio. A "znali" su da nas čeka demokratski mrak. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply