Filozofsko pitanje o osveti

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Feb 2021, 00:32

Ako čovjek ima jedan zub - znam, neuvjerljivo je, ali pretpostavimo da je hokejaš - i netko mu ga izbije, treba li krivcu za svoju nesreću izbiti jedan zub ili sve zube? Kakva bi osveta bila prikladna?


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Feb 2021, 02:45

Zavisi. Od raspoloženja. :rofl:
Ako ti ga izbije slučajno, onda se svakako treba osvetiti - što surovije to bolje, da mu više nikad ne padne na pamet da se u tvom prisustvu ponaša toliko slobodno tj. nekontrolisano da sebi dopusti nenamjernosti. :zubo:
A ako ti ga je izbio namjerno, onda bolje ne reagovati - da ti ne izbije još koji... :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Feb 2021, 11:40

Šabović Adis wrote:
14 Feb 2021, 02:45
A ako ti ga je izbio namjerno, onda bolje ne reagovati - da ti ne izbije još koji... :rofl:
Kako? Imaš samo jedan, ne može ti izbiti dva. :D

Znači, načelno jesi za osvetu u slučajevima kada ona apsolutno nije potrebna. A nisi kada opravdani razlog neupitno postoji. I kada nemaš što izgubiti. Dobro sam te shvatio?

Kakav si ti to mirotvorac? Još važnije, kakav si ti to Bosanac? Gdje ti je digitron? :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Feb 2021, 16:55

Stitch wrote:
14 Feb 2021, 11:40
Kako? Imaš samo jedan, ne može ti izbiti dva. :D
Pa mliječni je, bolan, izrašće još jedan. :rofl:
Znači, načelno jesi za osvetu u slučajevima kada ona apsolutno nije potrebna. A nisi kada opravdani razlog neupitno postoji. I kada nemaš što izgubiti. Dobro sam te shvatio?
Fak, ovi pravaši fakat dužnosti ne kontaju, samo za prava pitaju. :zubo:
Kako osveta može biti nepotrebna? Osveta je konkretna stvar. Dakle racionalna. Nema nenamjerne ni neracionalne osvete, stoga nema ni nepotrebne osvete. Osveta - po potrebi! Nenamjerno izbijanje zuba je nepotrebno a ne da je osveta nepotrebna. Ne osvetiš li se ostaješ neosvećen, a taj koji te oskvrnuo prolazi nekažnjeno. Kazna!! Nesveteći se podržavaš iracionalnosti, nenamjernosti, bezrazložnosti itd, ukratko, haos...jebote, ti ko da nikad nisi čuo za svo zlo u neznanju, ili stoka me gazi, ili vo u kupusu. Ne osvetiš li se onda si kupus, a ne ukažeš li volu na granicu tako što ćeš da ga osvijestiš batinom doći će opet da te brsti. U neznanju, dabome. Nenamjerno, jer stoka nikad ništa ne smjera.
Deder se ti lijepo o-sveti pa da opet budeš Jupiter, dakle samom sebi svetinja. Aj slobodno, Titan ti reko! :zubo:
Kakav si ti to mirotvorac? Još važnije, kakav si ti to Bosanac? Gdje ti je digitron? :rolleyes:
Uuuu :cerek:, ma ne boj se, to čudo ne ispuštam iz ruku (osim kad dođem na forum pa ga zamijenim digitalnom olovkom, koja je njegova inačica i siječe još gore) jer sam okružen kurbančićima. Samo bleje, u neznanju i nepotrebno, a niko ih ništa ne pita... :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Feb 2021, 17:13

Šabović Adis wrote:
14 Feb 2021, 16:55
Kako osveta može biti nepotrebna? Osveta je konkretna stvar. Dakle racionalna. Nema nenamjerne ni neracionalne osvete, stoga nema ni nepotrebne osvete. Osveta - po potrebi! Nenamjerno izbijanje zuba je nepotrebno a ne da je osveta nepotrebna. Ne osvetiš li se ostaješ neosvećen, a taj koji te oskvrnuo prolazi nekažnjeno. Kazna!! Nesveteći se podržavaš iracionalnosti, nenamjernosti, bezrazložnosti itd, ukratko, haos...jebote, ti ko da nikad nisi čuo za svo zlo u neznanju, ili stoka me gazi, ili vo u kupusu. Ne osvetiš li se onda si kupus, a ne ukažeš li volu na granicu tako što ćeš da ga osvijestiš batinom doći će opet da te brsti. U neznanju, dabome. Nenamjerno, jer stoka nikad ništa ne smjera.
Deder se ti lijepo o-sveti pa da opet budeš Jupiter, dakle samom sebi svetinja. Aj slobodno, Titan ti reko! :zubo:
Okej, razumijem logiku, katkad i princip slijedim, ali to načelo "oko za oko, zub za zub" vodi nas u društvo slijepih i krezubih. Zato osvetu uglavnom prepuštam mjerodavnim tijelima. Čovjeka koji mi je naštetio prijavim policiji. Jasno, ako je riječ o kaznenom djelu. Ako nije, sam se pobrinem za plaćanje. Vraćam milo za drago kad su posrijedi društveni odnosi, (ne)prijateljstva, obiteljske svađe... No to su sitnice. Neću počiniti zločin da se osvetim, legalist sam. Poštujem zakon koliko god mogu.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Feb 2021, 17:40

Stitch wrote:
14 Feb 2021, 17:13
Okej, razumijem logiku, katkad i princip slijedim, ali to načelo "oko za oko, zub za zub" vodi nas u društvo slijepih i krezubih.
Slijepi i krezubi - pa šta? Šta treba, da jedini budem krezub? Ili ćorav? Da na kamenčugu uzvratim hljebom? :D
Quid pro quo, druže, quid pro quo!
Bajdvej, ne bude li oko za oko, biće mudo za bubreg. :rofl:
Zato osvetu uglavnom prepuštam mjerodavnim tijelima. Čovjeka koji mi je naštetio prijavim policiji. Jasno, ako je riječ o kaznenom djelu. Ako nije, sam se pobrinem za plaćanje. Vraćam milo za drago kad su posrijedi društveni odnosi, (ne)prijateljstva, obiteljske svađe... No to su sitnice. Neću počiniti zločin da se osvetim, legalist sam. Poštujem zakon koliko god mogu.
Hm, ja ga poštujem ko i sama sebe, jer zakon se mora poštovati. Inače ga i nema. :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Feb 2021, 21:07

Šabović Adis wrote:
14 Feb 2021, 17:40
Slijepi i krezubi - pa šta? Šta treba, da jedini budem krezub? Ili ćorav? Da na kamenčugu uzvratim hljebom? :D
Quid pro quo, druže, quid pro quo!
Bajdvej, ne bude li oko za oko, biće mudo za bubreg. :rofl:
Odrješito, nema što. Reci mi onda kad si se zadnji put osvetio i koji je bio razlog. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Feb 2021, 21:14

Stitch wrote:
14 Feb 2021, 21:07
Odrješito, nema što. Reci mi onda kad si se zadnji put osvetio i koji je bio razlog. :raspa:
Šta, pa svetim se za sve i svašta, ne bi mi vjerovao za šta sve. :zubo:
Al ovo ćeš mi povjerovati: zadnje sam se hladnoći osvetio - upalio sam (joj) peć :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Feb 2021, 21:33

Pitam zato da utvrdim prodaješ li muda pod bubrege. A čini mi se da prodaješ. Možda cijeniš osvetu, možda se žarko želiš svetiti, ali nemaš snage za to. Takav je barem moj dojam. Više mi djeluješ kao nježna, popustljiva biljka nego kao netko tko se zainati pa čeka, planira - i onda udari kad se čovjek najmanje nada.

Ali nije to loše, nemoj me krivo shvatiti. Svega ima na ovom dunjaluku. Hajvana je čak više nego insana. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

14 Feb 2021, 23:57

Stitch wrote:
14 Feb 2021, 21:33
Pitam zato da utvrdim prodaješ li muda pod bubrege. A čini mi se da prodaješ. Možda cijeniš osvetu, možda se žarko želiš svetiti, ali nemaš snage za to. Takav je barem moj dojam. Više mi djeluješ kao nježna, popustljiva biljka nego kao netko tko se zainati pa čeka, planira - i onda udari kad se čovjek najmanje nada.

Ali nije to loše, nemoj me krivo shvatiti. Svega ima na ovom dunjaluku. Hajvana je čak više nego insana. ;)
Hej, sama egzistencija moja, mene ovakvog, predstavlja osvetu! I prkos. Zna onaj kome se zapravo svetim - tebi očigledno ne. :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply