Informacijske znanosti

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 03:57

Informacijske znanosti, koje nemamo ovdje, spadaju u društvene znanosti, a izučavaju nastajanje, prikupljanje, organizaciju, tumačenje, pohranjivanje, pretraživanje, širenje, preoblikovanje i uporabu informacija (obavijesti), napose uz pomoć informacijske i komunikacijske tehnologije.

Sve discipline koje se bave pohranjivanjem i prijenosom obavijesti, bez obzira na medije, metode i tehnike obrade obavijesti, tvore područje informacijskih znanosti, koje obuhvaća arhivistiku i dokumentalistiku, knjižničarstvo ili bibliotekarstvo, muzeologiju, komunikologiju ili komunikacijsku znanost, informatologiju te leksikografiju i enciklopediku (enciklopedistiku). Velike su razlike u definiranju predmeta i područja istraživanja informacijske znanosti, no kao ishodišta najčešće se navode informacijska tehnologija, dokumentacija i pretraživanje obavijesti. Nitko se dosad time nije bavio, a građa je opsežna i, priznat ćete, zanimljiva.

Zašto me to uzbuđuje? Pa zato što je internet po definiciji skladište znanja, obavijesti. Vatikanska biblioteka digitalizira rijetke stare kodekse; muzeji digitaliziraju postave s remek-djelima svjetske umjetnosti; u nas Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ima digitalnu zbirku svega i svačega, a Institut za jezik i jezikoslovlje Jezičnu riznicu; sajtove od 1996. godine arhivira digitalna knjižnica Internet Archive - arhivirala je 424 milijarde internetskih stranica! - čiji je moto "universal access to all knowledge"...

Informacijska znanost u svojim je počecima 1960-ih bila ponajprije primijenjena znanost, tj. bavila se razvojem tehnika i sredstava za obradu i upravljanje dokumentima primjenjujući nove tehnologije uz pomoć knjižničarstva, dokumentalistike, računarske znanosti, matematičke teorije informacija, semiotike, lingvistike, teorije sustava i dr. Također se bavila učinkovitošću modela za pohranjivanje i pretraživanje dokumenata, načinima interakcije čovjek – stroj, učincima oblika na sadržaj i razumljivost obavijesti, procesima stvaranja, prijenosa i preoblikovanja obavijesti, uspostavom općih načela za tumačenje i razumijevanje obavijesti kao pojave.

S novim generacijama informacijskih tehnologija obrada obavijesti nalazi primjenu u sve većem broju različitih procesa, npr. u procesima kontrole, razmjene, simulacije, oblikovanja i umjetne inteligencije. Nastaju nove primjene i djelatnosti kao što su ekspertni sustavi, elektroničko izdavaštvo, elektronička pošta, elektronički časopisi, obrada teksta, obrada prirodnih jezika, računalne slike i dr. Nove primjene i djelatnosti proširuju područje istraživanja informacijske znanosti pa je u 1980-ima i 1990-ima težište istraživanja pomaknuto prema prezentaciji, organizaciji i razmjeni znanja općenito, tj. prema ekspertnim sustavima, vizualnim jezicima, pretraživanju slika, obradi teksta i hiperteksta, multimedijskoj navigaciji i interaktivnom pretraživanju interneta, informetriji, društvenoj informatici, socijalnim modelima informacijskoga ponašanja itd. Time se informacijska znanost približuje osnovnoj teorijskoj zadaći proučavanja općih zakonitosti razmjene znanja (obavijesti).


Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

30 Mar 2020, 10:22

Ja predajem na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, pa ako nekoga nešto pobliže zanima, pitajte.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2020, 17:52

Što predaješ? Čime se u posljednje vrijeme baviš? Možeš i neki rad prepričati. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

30 Mar 2020, 21:32

Kriptologiju, Zaštitu podataka, Umjetnu inteligenciju i Uvod u formalne jezike i automate. Sve mlogo pametne stvari.

A u zadnje vrijeme visim po forumima i Twitteru, te ne radim ništa pametno. :rolleyes:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Apr 2020, 01:11

Citiram post s druge teme zato što sam govorio o muzeologiji. Trkeljaši(ce) mogu dodati linkove na sve digitalne zbirke koje nađu. :)
Stitch wrote:
05 Apr 2020, 00:07
Virtualne šetnje najpoznatijim svjetskim muzejima! Uz pomoć Googlea, samo na Trkeljanju! :cerek:

The British Museum, London (Ujedinjeno Kraljevstvo)

MOMA - The Museum of Modern Art, New York (Sjedinjene Američke Države)

Smithsonian National Museum of Natural History, Washington (SAD)

Louvre, Pariz (Francuska)

The Metropolitan Museum of Art, New York (SAD)

Solomon R. Guggenheim Museum, New York (SAD)

Van Gogh Museum, Amsterdam (Nizozemska)
Ne treba međutim zaboraviti ni ostale discipline - arhivistiku i dokumentalistiku, bibliotekarstvo, komunikologiju, informatologiju te leksikografiju i enciklopedistiku. Marsovac bi nam mogla pomoći, no moram smisliti način da je motiviram. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

05 Apr 2020, 12:19

Molim lijepo da se ne koristi uberglupavi izraz 'informatologija' koji su bahati FERovci izmislili za nas na FFZGu. :mad:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Apr 2020, 12:20

A što bi ti umjesto toga?
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

05 Apr 2020, 12:39

Društveno-humanistička informatika. Ili samo informatika kako nam se sad zove katedra kojoj pripadam. :kava:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

05 Apr 2020, 12:43

Okej, neka bude informatika. Ljudi s FER-a ovdje nemaju pravo glasa. Pogotovo otkako su računalstvo proglasili računarstvom. Budale. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

02 Jul 2020, 11:23

Ne predajes vise Infopraktikum? Postoji li jos uopce taj predmet?
Kriptologiju sam kod Laszla polozila, mislim da sam bila njegova zadnja generacija :)

Osebujan i drag lik. Kruzila je godinama prica da je kod njega jako tesko poloziti. Srecom, za mene nije, naucilo me da ne vjerujem tudjim pricama o profama.
Redovito sam isla na plivanje na bazen "Mladost" i cesto bih tamo sretala Laszla (u vodi). U par prigoda sam njega zatekla pod tušem, jer su tad tuševi bili zajednički :D
Naravno, u kupaćim gaćama, samo tuširanje plivača i plivačica, da ne bi sad krenuo tračeraj po medijima i tagiranje pod #metoo. :rofl:

Sto predajes pod "Zastita podataka"?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Jul 2020, 17:45

Bulcsú László bio je prije svega gospodin. Kad bi čovjeka doveo u neugodnu situaciju, ispričao bi se. To ne znači da je volio neznanje - nije. Mogla si k njemu na ispravak ispravka ispravka kolokvija, ganjao bi te do sudnjeg dana. Ali nikako nije bio zločest ili zlonamjeran.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

03 Jul 2020, 20:58

Stitch wrote:
03 Jul 2020, 17:45
Bulcsú László bio je prije svega gospodin. Kad bi čovjeka doveo u neugodnu situaciju, ispričao bi se. To ne znači da je volio neznanje - nije. Mogla si k njemu na ispravak ispravka ispravka kolokvija, ganjao bi te do sudnjeg dana. Ali nikako nije bio zločest ili zlonamjeran.
Sve točno.

Sutra idemo u Čakovec otkriti spomen-ploču postavljenu na njegovu rodnu kuću. :cerek:

A na njegov rođendan (09. listopada) će biti promocija Zbornika pripremljenoga njemu u čast.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

03 Jul 2020, 21:05

Javi kad to izađe, volio bih pročitati. :)
Potpisi su za budale.
nasmijanonebo
Posts: 720
Joined: 08 Apr 2019, 20:31
Been thanked: 10 times

06 Jul 2020, 13:15

Stitch wrote:
03 Jul 2020, 17:45
Bulcsú László bio je prije svega gospodin. Kad bi čovjeka doveo u neugodnu situaciju, ispričao bi se. To ne znači da je volio neznanje - nije. Mogla si k njemu na ispravak ispravka ispravka kolokvija, ganjao bi te do sudnjeg dana. Ali nikako nije bio zločest ili zlonamjeran.
Tako je, bio je gospodin iznad svega. Nikako nije volio neznanje. Stariji studenti su nam utjerivali strah od Laszla svojim pricama, ali na predavanjima i na polaganju kolokvija (isprva sam položila, čak me pohvalio) sam se uvjerila da nije nimalo strašan. Dapače, kad bi pokazivao volju i nekakvo znanje, rado bi pomogao. To je bila još samo jedna životna lekcija kako ne treba vjerovati sudovima drugih :)
A mogli bi i drugi - ne vjerovati sudovima drugih (apropos vjerovanju judolinovom sudu o meni, što me (a i neke druge) debelo kostalo).

Drago mi je što se u Čakovcu postavila spomen ploča.
I ja bih voljela procitati taj Zbornik kad izadje. :), moramo se podsjetiti u listopadu.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

06 Jul 2020, 22:02

nasmijanonebo wrote:
02 Jul 2020, 11:23
Ne predajes vise Infopraktikum? Postoji li jos uopce taj predmet?
Kriptologiju sam kod Laszla polozila, mislim da sam bila njegova zadnja generacija :)

Osebujan i drag lik. Kruzila je godinama prica da je kod njega jako tesko poloziti. Srecom, za mene nije, naucilo me da ne vjerujem tudjim pricama o profama.
Redovito sam isla na plivanje na bazen "Mladost" i cesto bih tamo sretala Laszla (u vodi). U par prigoda sam njega zatekla pod tušem, jer su tad tuševi bili zajednički :D
Naravno, u kupaćim gaćama, samo tuširanje plivača i plivačica, da ne bi sad krenuo tračeraj po medijima i tagiranje pod #metoo. :rofl:

Sto predajes pod "Zastita podataka"?
Ne, Infopraktikum je davno ukinut ("zaslugom" S. Tkalca koji je mrzio prof. Lászla, pa onda i sve što je imalo veze s njim :facepalm:).
Ja Kriptologiju nisam ni imala kao predmet, ali me dopalo da je predajem kad je László otišao u mirovinu.
A u kolegiju "Zaštita podataka" je riječ o zaštiti podataka od računalnih virusa i ostalih vrsta zloćudnih programa, od napada s Interneta, o globalnim sustavima za nadzor podataka, o zaštiti privatnosti i računalnom kriminalu. Ma neke osnovne stvari koje bi svaki korisnik Interneta trebao znati.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

06 Jul 2020, 22:04

nasmijanonebo wrote:
06 Jul 2020, 13:15
Drago mi je što se u Čakovcu postavila spomen ploča.
I ja bih voljela procitati taj Zbornik kad izadje. :), moramo se podsjetiti u listopadu.
Budem tu stavila obavijest o promociji, pa možete doći ti i Stitch, dapače.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Jul 2020, 00:22

Marsovac7 wrote:
06 Jul 2020, 22:02
A u kolegiju "Zaštita podataka" je riječ o zaštiti podataka od računalnih virusa i ostalih vrsta zloćudnih programa, od napada s Interneta, o globalnim sustavima za nadzor podataka, o zaštiti privatnosti i računalnom kriminalu. Ma neke osnovne stvari koje bi svaki korisnik Interneta trebao znati.
A zašto internet pišeš s velikim i, to je vaša interna fora? Pravopis kaže da ide malo početno slovo, i tako je već ohoho vremena.
Potpisi su za budale.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

08 Jul 2020, 01:04

Stitch wrote:
07 Jul 2020, 00:22
A zašto internet pišeš s velikim i?
Iz poštovanja. :D
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Jul 2020, 02:48

Pošteno, neću se miješati. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

08 Aug 2020, 10:10

poštovanje prema internetu?
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2020, 22:27

Ti ga ne osjećaš? To je najveći i najvredniji izum u povijesti čovječanstva, važniji od vatre i kotača. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

11 Aug 2020, 11:12

ne.
a najveći izum je anestezija.
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
Post Reply