Primijenjena etika: je li dobro činiti dobro?

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 May 2019, 16:50

Premješteno s teme o globalnom zatopljenju.
Šabović Adis wrote:
20 May 2019, 00:07
ako je nebriga problem, onda je briga rješenje. :zubo:
:rofl:

U Bibliji piše da je briga štetna, da je pogrešno brinuti se. Ni ptice se ne brinu zbog hrane, zašto bi onda čovjek? Kao katolik, oslobođen sam od brige. :raspa:

A što kažu ovi tvoji? Da se prebaciš k nama? ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 May 2019, 20:02

Stitch wrote:
20 May 2019, 16:50
A što kažu ovi tvoji? Da se prebaciš k nama? ;)
A ne znam za to prebacivanje...eto, pređem i onda ima dva katolika - i ne zna se koji je pravi?! Zajebaćemo, bojim se, nešto na taj način. :nogica:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 May 2019, 20:42

Ne brini se za to. Posljednji pravi kršćanin, a time i katolik, završio je na križu prije više od dvije tisuće godina. Sve što je ostalo - krivo je.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

20 May 2019, 21:44

Stitch wrote:
20 May 2019, 20:42
Ne brini se za to. Posljednji pravi kršćanin, a time i katolik, završio je na križu prije više od dvije tisuće godina. Sve što je ostalo - krivo je.
Jooooo... da te Bozanić čuje...ili Irinej. :rofl:

Nego, da ne ostanem nedorečen, imam ja još tih ponuda za konverziju...ono, islam tamo-vamo. Da ti dočaram: :zubo:

- Ti bi fakat treb'o preć' na islam! :raspa:
- A ne znam...ne primaju tamo ovakve kao što sam ja. Nema mjesta.:tuzni:
- Kako nema?! Ima mjesta za sve. :mirko:
- Stvarno?! Pa jel' ima Alah? :zubo:
- Jaštaradi. :confused:
- A jel' može dva Alaha? :zubo:
- E jebiga...nemere to. :confused:
- Eto, jesam ti rek'o da nema mjesta. :rofl:
- A šta bi ti? Pa Alah nema druga. :mad:
- Toj ok, ni drug nikad nije tvrdio suprotno. :rofl:
- Hajmrš! :mad:
- #?&%! :rofl:

A što se tiče globalnog zatopljavanja, ne može toliko globalno zatoplit' koliko mene lokalno neka stvar za to može bolit'. :rofl:
:five:
Last edited by Šabović Adis on 20 May 2019, 21:50, edited 1 time in total.
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 May 2019, 22:28

Stitch wrote:
20 May 2019, 20:42
Ne brini se za to. Posljednji pravi kršćanin, a time i katolik, završio je na križu prije više od dvije tisuće godina. Sve što je ostalo - krivo je.
Po čemu protestanti i pravoslavci nisu pravi kršćani?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 May 2019, 01:29

Po primijenjenoj etici, kao i drugi. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 May 2019, 01:40

Šabović Adis wrote:
20 May 2019, 21:44
Jooooo... da te Bozanić čuje...ili Irinej. :rofl:
Kao da oni to ne znaju. ;)

Ali doista, kojeg se god područja prihvatio - posla, ljubavi, zdravlja, može i ekologije, na prikladnoj smo temi - teško da ćeš naći čovjeka koji mari za skromnost, poniznost, poštenje, velikodušnost... Kršćanska etika podrazumijeva krepost u svakom djelovanju pod kapom nebeskom, a ne samo kada te drugi vide. Ili kad te snimaju TV kamere. :E
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

21 May 2019, 02:39

Stitch wrote:
21 May 2019, 01:40
Kao da oni to ne znaju. ;)
A bokte... :rofl: ...ček', jesi ti siguran da nisi preturio na islam? Msm, zvučiš k'o musliman koji, kao takav, ne zarezuje posrednike ni 2% - jer su...posrednici. :zubo:
Ali doista, kojeg se god područja prihvatio - posla, ljubavi, zdravlja, može i ekologije, na prikladnoj smo temi - teško da ćeš naći čovjeka koji mari za skromnost, poniznost, poštenje, velikodušnost... Kršćanska etika podrazumijeva krepost u svakom djelovanju pod kapom nebeskom, a ne samo kada te drugi vide. Ili kad te snimaju TV kamere. :E
Aha.
A šta je s božjom kamerom? Jel' krepostan sam (po)sebi ili (po)Njemu, gore? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 May 2019, 08:49

Šabović Adis wrote:
21 May 2019, 02:39
A bokte... :rofl: ...ček', jesi ti siguran da nisi preturio na islam? Msm, zvučiš k'o musliman koji, kao takav, ne zarezuje posrednike ni 2% - jer su...posrednici. :zubo:
A što će mi posrednici ako i bez njih mogu komunicirati s Njim? I što će mi posrednici ako vlastitom nesavršenošću i pogrešnim interpretacijama kvare tu komunikaciju s Njim? ;)
Šabović Adis wrote:
21 May 2019, 02:39
A šta je s božjom kamerom? Jel' krepostan sam (po)sebi ili (po)Njemu, gore? :zubo:
Teško pitanje. Mislim da tek manjina djeluje iz uvjerenja, a većina djeluje iz straha. Što je krivo, dobro je činiti dobro. I lijepo je znati da si komu pomogao. :mudri:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

21 May 2019, 09:24

Stitch wrote:
21 May 2019, 08:49
A što će mi posrednici ako i bez njih mogu komunicirati s Njim? I što će mi posrednici ako vlastitom nesavršenošću i pogrešnim interpretacijama kvare tu komunikaciju s Njim? ;)

Aha, dakle, nulla salus...ok, da znam. :rofl:
:five:
Teško pitanje. Mislim da tek manjina djeluje iz uvjerenja, a većina djeluje iz straha. Što je krivo, dobro je činiti dobro. I lijepo je znati da si komu pomogao. :mudri:
A šta ako je pomozi sirotu na svoju sramotu? Šta onda? :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 May 2019, 11:45

Šabović Adis wrote:
21 May 2019, 09:24
A šta ako je pomozi sirotu na svoju sramotu? Šta onda? :zubo:
A ništa, tako je (od)uvijek. Znaš u čemu je razlika između glupog i dobrog insana? Glupi je pametniji. :vidiga:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

21 May 2019, 14:36

Stitch wrote:
21 May 2019, 11:45
A ništa, tako je (od)uvijek. Znaš u čemu je razlika između glupog i dobrog insana? Glupi je pametniji. :vidiga:
:S
Ti mora das izbosne... :rofl:
:grli:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

22 May 2019, 15:49

Stitch wrote:
21 May 2019, 01:40
Kao da oni to ne znaju. ;)

Ali doista, kojeg se god područja prihvatio - posla, ljubavi, zdravlja, može i ekologije, na prikladnoj smo temi - teško da ćeš naći čovjeka koji mari za skromnost, poniznost, poštenje, velikodušnost... Kršćanska etika podrazumijeva krepost u svakom djelovanju pod kapom nebeskom, a ne samo kada te drugi vide. Ili kad te snimaju TV kamere. :E
Zadnji živući čovjek koji je mario za poniznost, a kojega sam poznavala, bio je moj otac. On je čak malo (bar za moj ukus) pretjerivao u toj svojoj poniznosti, ali danas je to, izgleda, prestalo biti vrlinom i postalo manom, bar sudeći po tome kako se svi ponašamo.
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

22 May 2019, 15:51

Šabović Adis wrote:
21 May 2019, 09:24
Aha, dakle, nulla salus...ok, da znam. :rofl:
:five:

A šta ako je pomozi sirotu na svoju sramotu? Šta onda? :zubo:
Hjoooj, koliko puta sam ovo doživjela. Ima i ona (mislim da je Oscara Wildea): "Nijedno dobro djelo ne ostaje nekažnjeno". :tuzni:
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 May 2019, 16:48

Jest. Unatoč tomu, biti dobar dugoročno je isplativije jer to što loši ljudi iskorištavaju dobre kratkovidna je politika. Loši ljudi prije ili poslije nalete na metak ili završe na vješalima. Stigne ih zaslužena kazna. Malen broj uspije se izvući bez toga, i za takvo što treba mnogo inteligencije, lukavosti i snalažljivosti.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

22 May 2019, 17:20

Marsovac7 wrote:
22 May 2019, 15:49
Zadnji živući čovjek koji je mario za poniznost, a kojega sam poznavala, bio je moj otac. On je čak malo (bar za moj ukus) pretjerivao u toj svojoj poniznosti, ali danas je to, izgleda, prestalo biti vrlinom i postalo manom, bar sudeći po tome kako se svi ponašamo.
Pa i razumljivo je biti ponizan s poniznima. Ali biti ponizan - da bi neko mogao da se bahati...to...ehm...:zubo:...ma neš ba bit veći šupak odmene taman das pita! Eto! :rofl:
Marsovac7 wrote:
22 May 2019, 15:51

Hjoooj, koliko puta sam ovo doživjela. Ima i ona (mislim da je Oscara Wildea): "Nijedno dobro djelo ne ostaje nekažnjeno". :tuzni:
Jesi kad pomogla prosjaku? :zubo:
Ja jesam. Jednom. Skoro. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 May 2019, 19:51

Šabović Adis wrote:
22 May 2019, 17:20
Jesi kad pomogla prosjaku? :zubo:
Ja jesam. Jednom. Skoro. :rofl:
Šabo, ne trolaj. Prosjaku pomogneš tako da mu daš jesti kad ti drva nacijepa. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

23 May 2019, 00:23

Stitch wrote:
22 May 2019, 19:51
Šabo, ne trolaj. Prosjaku pomogneš tako da mu daš jesti kad ti drva nacijepa. :raspa:
Nije istina. Prosjaku pomažeš onako kako se i inače pomaže onima kojima se pomaže. Konkretno: čučneš, osloniš se o onaj zidić, nabaciš neku tužnu facu, ispružiš ruku i...započneš s pomaganjem. :zubo:
Da vidiš kako bježe...neće da rade, banda neradnička. :rofl:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 May 2019, 16:49

Stitch wrote:
21 May 2019, 08:49
Mislim da tek manjina djeluje iz uvjerenja, a većina djeluje iz straha. Što je krivo, dobro je činiti dobro. I lijepo je znati da si komu pomogao. :mudri:
Na drugom forumu govorim o etici. I tamo tvrdim da etika ne mora biti povezana s religijom. U odnosu na izvor moralnoga, etička pozicija u osnovi može biti heteronomna (kada je izvor morala izvan čovjeka) ili autonomna (imanentna čovjeku) te u svezi s tim aprioristička, evolucionistička, intelektualistička, naturalistička ili voluntaristička.

Bez obzira na pristup, autonomna etika jamči svijest o moralnom djelovanju pa će ono biti prisutno i kad Boga ne bude. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 May 2019, 18:22

Stitch wrote:
24 May 2019, 16:49
Na drugom forumu govorim o etici. I tamo tvrdim da etika ne mora biti povezana s religijom. U odnosu na izvor moralnoga, etička pozicija u osnovi može biti heteronomna (kada je izvor morala izvan čovjeka) ili autonomna (imanentna čovjeku) te u svezi s tim aprioristička, evolucionistička, intelektualistička, naturalistička ili voluntaristička.
Pa šta kažu tamo? Je li etika ljudska stvar ili nije? Ljudski ekskluzivitet ili ne-ljudski? :zubo:
Da se odmah očitujem: ništa ljudsko nije mi strano, makar se i o etici radilo. :rofl:
Bez obzira na pristup, autonomna etika jamči svijest o moralnom djelovanju pa će ono biti prisutno i kad Boga ne bude. ;)
Teško da etika može biti autonomna. Ni istina to nije, niti može biti, a kamoli etika. Čovjek je autonoman. A i autohton. Uzgred je i etičan, moralan itd. A to što se ljudska svojstva i osobine pripisuju koječemu, i to prostom projekcijom, pa se zamjenom teza čovjek uslovljava moralnošću ili etičnošću (a istina je to da su i moralnost i etičnost uslovljene čovječnošću, koja je, opet, uslovljena čovjekom samim, jel', a čovjek ničim - čovjek bezuslovno!) pa, nađe se i pokoji kukolj u svekolikom žitu književništva - nisu nepoznate ni basne ni bajke kao takve. Osim onima kojima jesu...njima su bajke, rećemo, zakon! Al' bukvalno. Malo pamfletići, malo prozelitizam, malo demagogija malo povuci-potegni i etogac.
Zato sam ja vazda rek'o smrt Poeziji! Prozi doživotna... :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 May 2019, 19:34

Šabović Adis wrote:
24 May 2019, 18:22
Pa šta kažu tamo? Je li etika ljudska stvar ili nije? Ljudski ekskluzivitet ili ne-ljudski? :zubo:
Očitovat će se, polako. :D
Šabović Adis wrote:
24 May 2019, 18:22
Teško da etika može biti autonomna. Ni istina to nije, niti može biti, a kamoli etika. Čovjek je autonoman. A i autohton. Uzgred je i etičan, moralan itd.
Tako i piše. Ne žuri se, vrag odnija prišu. :D
Stitch wrote:
24 May 2019, 16:49
U odnosu na izvor moralnoga, etička pozicija u osnovi može biti heteronomna (kada je izvor morala izvan čovjeka) ili autonomna (imanentna čovjeku) te u svezi s tim aprioristička, evolucionistička, intelektualistička, naturalistička ili voluntaristička.
Etička pozicija označava uzrok. Šejtan izaziva strah od kazne za grijehe pa te to može motivirati da živiš neporočnim životom. Opet, možeš i meditirati, istraživati, čitati i putovati... Razna te iskustva mogu navesti da spoznaš kako je Dobro ono čemu sve teži. To je i početak Nikomahove etike, usput. Nije Aristotel blesav bio, znao je čovjek u čemu je kvaka. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

24 May 2019, 20:27

Stitch wrote:
24 May 2019, 19:34
Očitovat će se, polako. :D
Daj, ubrzaj to jebemu... :rofl:
:five:
Tako i piše. Ne žuri se, vrag odnija prišu. :D
Hjoooj... :rofl:
Etička pozicija označava uzrok.
Uzrok čega?
Šejtan izaziva strah od kazne za grijehe pa te to može motivirati da živiš neporočnim životom.

Ovo boldano ima veze s čovjekom - kako tačno? Siguran si da nije neka podvala, ili makar pokušaj?! :misli:
I ovaj strah: šta, čovjek bi trebalo da se boji šejtana, kazne ili poročnog života?!
Koliko ja čovjeka poznam (a poznam ga prilično dobro :zubo: ) čovjek se boji kad mu je do bojanja stalo, svojevoljno & po sopstvenom nahođenju, i uglavnom se boji sama sebe - ako/kad nema pametnija posla. :rofl:
Opet, možeš i meditirati, istraživati, čitati i putovati... Razna te iskustva mogu navesti da spoznaš kako je Dobro ono čemu sve teži. To je i početak Nikomahove etike, usput. Nije Aristotel blesav bio, znao je čovjek u čemu je kvaka. ;)
Sollwert?! A ne Istwert?! :zubo:
Momentalno me razočarao Aristotel. Ako ne on, onda prevodilac. :nogica:
A ako ne ni prevodilac, onda tumač/pripovjedač. Neka se ta trojica izvole među sobom dogovoriti ko će da poturi glavu na panj! :Rišelje: :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 May 2019, 22:26

Šabović Adis wrote:
24 May 2019, 20:27
Momentalno me razočarao Aristotel. Ako ne on, onda prevodilac. :nogica:
A ako ne ni prevodilac, onda tumač/pripovjedač. Neka se ta trojica izvole među sobom dogovoriti ko će da poturi glavu na panj! :Rišelje: :rofl:
:five:
Nije kriv ni Aristotel ni prevodilac, nego ne treba misli trgati iz konteksta. Naime, u nastavku Aristotel govori o različitim ciljevima kojima ljudi teže. Nemamo svi isti cilj. Dobro se zaodijeva u razne pričine.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 May 2019, 22:59

Ništa iz konteksta istrgnuo nisam - prepričavam po sjećanju: svako djelovanje, i svako istraživanje, i svako učenje teži, čini se, nekom dobru. Stoga je lijepo reći da je Dobro ono čemu sve teži.

Možda sam preskočio rečenicu, možda sam krivu riječ upotrijebio - doista mi se ne da tražiti Etiku - no napisao sam ono što je Stagiranin u uvodu rekao. I pravilno to interpretirao. :mirko:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 May 2019, 23:50

Šabović Adis wrote:
24 May 2019, 20:27
Uzrok čega?
Moralnog djelovanja.
Šabović Adis wrote:
24 May 2019, 20:27
Ovo boldano ima veze s čovjekom - kako tačno? Siguran si da nije neka podvala, ili makar pokušaj?! :misli:
A kako nema veze s čovjekom? Vidio si religioznu mačku? Ili patku?

Sve svjetske religije imaju kodeks ponašanja. Stari Egipćani dokazivali su pred Ozirisom da nisu počinili nijedan od 42 teška grijeha. Time su vjerojatno inspirirali Židove - valjda znaš za Mojsijevih deset zapovijedi?

Kuran kao "posljednja Božja objava" donosi također upute o neporočnom životu. Svaki oblik duhovnosti podrazumijeva i moral.
Potpisi su za budale.
Post Reply