Primijenjena etika: je li dobro činiti dobro?

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 07:07

Stitch wrote:
24 May 2019, 23:50
Moralnog djelovanja.
Aha, ok.
A kako nema veze s čovjekom? Vidio si religioznu mačku? Ili patku?

Sve svjetske religije imaju kodeks ponašanja. Stari Egipćani dokazivali su pred Ozirisom da nisu počinili nijedan od 42 teška grijeha. Time su vjerojatno inspirirali Židove - valjda znaš za Mojsijevih deset zapovijedi?

Kuran kao "posljednja Božja objava" donosi također upute o neporočnom životu. Svaki oblik duhovnosti podrazumijeva i moral.

Ajd ovako: :zubo:
Kako ti shvataš tuđe nećemo, svoje ne damo!? Kako to čovjek stoji iza šejtana? Stoji li čovjek iza šejtana onako kako na primjer Kolodi stoji iza Pinokija? Stoji li čovjek iza božjih zapovijedi? Božje riječi? Božje knjige? Božje objave? Jel' je potpisuje?
Koliko znam, čovjek nije bog, a ni bog nije čovjek. Ono što je čovječje - čovječje je, a božje je božje. Ne treba brkati čovjeka s bogom, čovječje s božjim odnosno božje s čovječjim. Ono iza čega bog stoji, bog neka potpiše, neka preuzme odgovornost za napisano ter prestane odgovornost pokušavati da prebaci na čovjeka! Čovjek stoji iza sama sebe, iza svojih djela i činova - iza boga i božjih jok! - i najenergičnije se ograđuje od odgovornosti spram boga, te ostaje odgovoran sam sebi. :rofl:
Nije mi nepoznato to o čemu govoiš, Stiče, takvi stavovi vuku korijen iz ovog miljea. Ili iz ovog itsl. No u tom miljeu čovjek je sve osim autohton, autonoman, najsavršenije živo biće, ono nešto iznad kojeg nema nikog i ničeg drugog, mjera svih mjera, predstavnik čovječanstva itd - dakle, milje u kojem se čovjeka nipodaštava i omalovažava na najgori mogući način. Leglo mizantropije!!!

A mizantropija je zločin. Protiv čovječnosti. :)

I da, prije ćeš vidjeti religioznu patku, ili mačku, nego čovjeka. Čovjek, kao takav, nije religiozan... :rofl:
:five:

Felerka! :cerek:


Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 13:09

A što tebi znači "biti religiozan"? Trivijalno je lako dokazati čovjekovu pobožnost otkako je postao svjesnim bićem. Vjera se ne svodi na organizirane religije nego podrazumijeva svaki oblik duhovnosti. Što znače crteži u pećinama ili predmeti izrađeni od gline? U bivšoj državi mogao si posjetiti Vinču, Lepenski Vir, Vučedol... To su mlađe kulture - što znači stare nekoliko tisuća godina - koje su u svojim naseljima imale vjerska središta.

Te priče o "nipodaštavanju i omalovažavanju na najgori mogući način" mogu nazvati bajkama. Ili grublje - lupetanjem bez dokaza i bez ikakva uporišta u stvarnosti.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 14:49

Stitch wrote:
25 May 2019, 13:09
A što tebi znači "biti religiozan"?
Apsolutno ništa! :rofl:
:five:
Trivijalno je lako dokazati čovjekovu pobožnost otkako je postao svjesnim bićem. Vjera se ne svodi na organizirane religije nego podrazumijeva svaki oblik duhovnosti. Što znače crteži u pećinama ili predmeti izrađeni od gline? U bivšoj državi mogao si posjetiti Vinču, Lepenski Vir, Vučedol... To su mlađe kulture - što znači stare nekoliko tisuća godina - koje su u svojim naseljima imale vjerska središta.

Te priče o "nipodaštavanju i omalovažavanju na najgori mogući način" mogu nazvati bajkama. Ili grublje - lupetanjem bez dokaza i bez ikakva uporišta u stvarnosti.
Oh...pa lako ih je tako nazvati, no trebalo bi to i argumentovati. :D
Evo kako ja:
Ja, na primjer, čovjeka ne brkam s vjernikom. Vjernik jeste nastao od boga, čovjek nije. Vjernik jeste uslovljen bogom, (bez boga vjernika nema, a ne čovjeka) čovjek nije. Vjernik teži bogu (od kojeg i nastaje, tj. vraća mu se), čovjek ne. Nad čovjekom nema nikoga, nad vjernikom ima. Vjernik jeste niže biće, čovjek nije. Vjernik ukoliko i ima veze s čovjekom utoliko je i niže ljudsko biće, stoga se vjernik i ne smatra ljudskim bićem uopšte, nego božjim. Vjernik jeste ovisnik, o bogu, i to ukoliko to bog dopusti, i tek tada i jeste vjernik, dok čovjek je čovjek, "dao" to bog ili ne. Bog je, prosto, "isključen" iz procesa odlučivanja - nema pravo glasa niti mu je čovjek dao riječ. Čovjek je ljudsko biće, a šta je to božje biće...pa najbolje je pitati samog boga - čovjek nije. Vjernik može biti i religiozan, a "religiozan čovjek" nije čovjek - uopšte.
Ovo nije mizantropija, Stiče! :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 14:53

Šabović Adis wrote:
25 May 2019, 14:49
(...) Ovo nije mizantropija, Stiče! :)
Dobro, a zašto Boga izjednačuješ s uobičajenim predodžbama? Tko ti kaže da Bog nije Ljubav? Ili Priroda? Svemir? U svakom slučaju, fenomen čije obrise možemo pojmiti, ali ne možemo ih obgrliti, obuhvatiti? Gdje tu vidiš mizantropiju?
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 16:17

Stitch wrote:
25 May 2019, 14:53
Dobro, a zašto Boga izjednačuješ s uobičajenim predodžbama? Tko ti kaže da Bog nije Ljubav? Ili Priroda? Svemir? U svakom slučaju, fenomen čije obrise možemo pojmiti, ali ne možemo ih obgrliti, obuhvatiti? Gdje tu vidiš mizantropiju?
Ko mi kaže da Bog nije Ljubav? Ili Priroda? :zubo:
Pa razum, Stiče - Bog je Ljubav koliko je i mudo bubreg. Ili kopačka mikroprocesor. :rofl:
I ne izjednačujem ga ja, nego bi upravo ti da ga ja izjednačim s ovim što navodiš. E to su ti te "uobičajene predodžbe". No, njih odbacujem jer su predodžbe, a Bogu je bolje da se ni ne predočava...or else!
Jer čovjek nema poštovanja za ne-čovjeka (ista je stvar i s ljubavlju), ima samo za sama sebe, a drugim riječima: nema poštovanja do samopoštovanja. Bog neka sam sebi pruži ruku (ako ima ruke i ako zna pružati), od čovjeka je neće dobiti ni pod "Razno".
Ni ovo nije mizantropija... :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 16:26

Šabović Adis wrote:
25 May 2019, 16:17
Ko mi kaže da Bog nije Ljubav? Ili Priroda? :zubo:
Pa razum, Stiče - Bog je Ljubav koliko je i mudo bubreg. Ili kopačka mikroprocesor. :rofl:
Pa nije ti razum nešto, maloprije si vjernika povezao s Bogom. Netočno, vjernik je onaj koji vjeruje. Netko se klanja Bogu, a netko znanosti, novcu, seksu ili izvanzemaljcima. :p

Nema čovjeka koji ni u što ne vjeruje, takav ne postoji. Samim tim, razum ne može ni biti alat za spoznavanje Boga, jer vjera ne počiva na dokazima i logici. Da bi vjera bila vjera, mora čak ići protiv njih. Zašto? Vjera je uvjerenje u istinitost neke tvrdnje bez njene provjere, to je subjektivno tumačenje istine zasnovano na intuiciji. A intuiciju ne možeš testirati empirističkom provjerom ni racionalnim postupkom, ona je u tebi - ne izvan tebe. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 17:16

Stitch wrote:
25 May 2019, 16:26
Pa nije ti razum nešto, maloprije si vjernika povezao s Bogom.
A s čime bih ga drugo? Žđavolom?! :rofl:
Ti ustvrdi da u đavola vjeruješ, ja ću da si lažov! I uđavola ti vjera. Eto! :zubo:
Netočno, vjernik je onaj koji vjeruje.
Da. Ali u šta? Nema vjere do božje tj. u boga. :D
Netko se klanja Bogu, a netko znanosti, novcu, seksu ili izvanzemaljcima. :p
Lažeš ko pas, al nek ti bude... :rofl:
:five:
Nema čovjeka koji ni u što ne vjeruje, takav ne postoji.
Ako ćemo tako, čovjek isključivo u sebe - jel' problem? :p
Samim tim, razum ne može ni biti alat za spoznavanje Boga, jer vjera ne počiva na dokazima i logici.
A šta bi Bog, da Njega spoznavamo?! Umjesto sebe?! Nekakva Njegaspoznaja umjesto samospoznaje?! Moš mislit... :rofl:
Logično ga je samo zatjerati u neku stvar, zato što trola u šesnajs. :zubo:
Da bi vjera bila vjera, mora čak ići protiv njih. Zašto? Vjera je uvjerenje u istinitost neke tvrdnje bez njene provjere, to je subjektivno tumačenje istine zasnovano na intuiciji. A intuiciju ne možeš testirati empirističkom provjerom ni racionalnim postupkom, ona je u tebi - ne izvan tebe. ;)
Gle, ne tvrdim da vjera nije vjera. Tvrdim da vjera je surogat znanja. I ne toliko znanja koliko mišljenja.
Tako da...izemti mislilaštvo. Znalaštvo se traži! :zubo:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 17:21

Apsolutno nisam protiv tvoje vjere u samoga sebe, dapače. Često sam citirao Protagoru i ono Čovjek je mjera svih stvari... Meni to znači slobodu od svih utjecaja i pravo na izbor. Sukladno tomu, ja sam svoju vjeru sâm izabrao. I ne volim one koje mi društvo nameće.

No to nikako ne znači da sam prestao misliti i razmišljati. Jer nisam. Čemu onda vjera, pitat ćeš se. Hah, stvar unutarnjeg osjećaja. Nešto mi govori da ovo nije sve, da to nije cijela priča. I da postoji nešto više od nas, nešto iznad naše moći shvaćanja. Jasno, možda sam u krivu. Zato svoju vjeru nikome ne namećem. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 17:36

Dakle ostavljaš mogućnost da postoji i nešto više od nas? :zubo:
Pa ne ostavljaj, izgidosmo svi! Bezmetka! :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 17:41

Šabović Adis wrote:
25 May 2019, 17:36
Dakle ostavljaš mogućnost da postoji i nešto više od nas? :zubo:
Da. Toliko sam čudnih, mističnih, neobjašnjivih stvari dosad vidio da nemam drugog izbora. A doista ne vjerujem u Nostradamuse i Vange. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 17:45

Stitch wrote:
25 May 2019, 17:41
Da. Toliko sam čudnih, mističnih, neobjašnjivih stvari dosad vidio da nemam drugog izbora. A doista ne vjerujem u Nostradamuse i Vange. :zubo:
Anđelistobom, sinko... :rofl:
A ništa, dršse mene onda, tis moja bitka na neretvi odsad. :zubo:
I samo me nemoj puno stezat za vrat, lako se ugušim...najebali smo obojica onda. :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 17:52

Šabović Adis wrote:
25 May 2019, 17:45
Anđelistobom, sinko... :rofl:
Jesi li čitao Richardsovu autobiografiju? Kada govori o stvaranju, tvrdi slično, da smo okruženi tajanstvenom energijom. I kada sklada pjesme, on se uspijeva "uštekati" u taj neprekidni, vječni tok. Ne traje to dugo, posrijedi su rijetki sretni trenuci. :cerek:

Mislim da su sva velika otkrića, svi jedinstveni uvidi u bitak, posljedica tog spajanja pojedinca s Univerzumom. A pogreške su naša loša interpretacija. Pogotovo su tomu podložne velike religije, zbog uobičajene sklonosti da manipuliraju masama. :rolleyes:
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

25 May 2019, 18:40

Stitch wrote:
25 May 2019, 17:52
Jesi li čitao Richardsovu autobiografiju? Kada govori o stvaranju, tvrdi slično, da smo okruženi tajanstvenom energijom. I kada sklada pjesme, on se uspijeva "uštekati" u taj neprekidni, vječni tok. Ne traje to dugo, posrijedi su rijetki sretni trenuci. :cerek:

Mislim da su sva velika otkrića, svi jedinstveni uvidi u bitak, posljedica tog spajanja pojedinca s Univerzumom. A pogreške su naša loša interpretacija. Pogotovo su tomu podložne velike religije, zbog uobičajene sklonosti da manipuliraju masama. :rolleyes:
Richards?! Keith?! :misli:
Nisam. :zubo:
Apropo uštekavanja i eternalnih fluksova, znaš kad ono pitaju jel' čuješ glasove kad nema nikog? E pa ja ih čujem, i meni to znači da:
1) nisam gluh, jer čujem :rofl:
2) ipak ima nekog - mene, onog koji ih čuje :rofl:

i last but not least

3) taj glas koji čujem kad nema nikog nije ništa drugo do glas razuma. Mog razuma. :D
Oćureći, ne poigrava se moj razum mnome, već ja njime - jer sam ga svjestan. Ja njega vrtim oko prsta a ne on mene - zato što razum nema prste. Logično, pa jel'? :rofl:
Nekad ga poslušam a nekad i ne. Ali ga uvijek čujem. Što bi Englez rek'o: I can hear myself think. Zato što sam i inače tih. Po prirodi. :mirko:
I ne da bi se trebalo nešto plašiti tih "glasova", naprotiv, bez njih bi nam komplet život bio nezamisliv. Pa ne bih se znao vode napiti a da o tome prvo ne promislim. K'o čoek, jel'... :rofl:
A to što su od toga bauk napravili, pa se nešto spajaju, pa Univerzumi, pa ulaze pa izlaze, pa manipulacije ovo-ono...razmišljanje ispade privilegija, bogati. Msm, nabijem i Lukasa i njegove Midiklorijane na lijevi! Serem im se u Matriks, dosta više s tim razvlačenjem pameti, fakof bre!!! :rofl:
:five:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2019, 18:54

Šabović Adis wrote:
25 May 2019, 18:40
Richards?! Keith?! :misli:
Nisam. :zubo:
On, da. Potraži ga, iznenadit ćeš se. Opet, štošta je čovjek proživio, iskusio, iskušao... Nije ni čudo što je postao mistik. :zubo:

Umjetnost je čudna biljka. Znaš ono, inspiracija i slični fenomeni. Poput vjere, izvan razuma je. Opire se obuhvaćanju, objašnjavanju i ukalupljivanju. Možda je to religija za sebe. :cerek:
Potpisi su za budale.
Post Reply