D-day

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

06 Jun 2014, 21:57

Na danasnji dan pred 70 godina zapoceo je ovaj povijesni dogadjaj.

Velika je proslava tamo, danasnja politika i danasnji politicari su obavljali sto su vec imali za obaviti, ali glavni i pocasni gosti su bili oko 3000 ucesnika tog dogadjaja. Danas mahom 90-togodisnjaci.

Bilo je kako je bilo, stvar se zavrsila povoljno za mir u svijetu, kako bi bilo bez toga...a nekako vec bi. :D

Ono sto hocu reci, gledajuci na tv snimljeni materijal iz tog doba, mlade ljude koji idu u sranje i znaju da idu u sranje i ne znaju sto ih ceka i mislim o tome....sto oni misle? Kako se osjecaju? Misle li na svoje doma? Na domovinu? Na strah?

Jer mora da je bio jebeni strah biti tako na brodu, cekati iskrcavanje, ici u nepoznato i ne znati hoces li ostati ziv.

Eto, nista vise ( ni nize), tek toliko da se i ovdje ostavi trag i spomen na D-day. :)


User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

06 Jun 2014, 23:04

Definitivno velik dan za sve preživjele. Imam dojam da je takvo mjesto zauvijek označeno nečim, ne znam čim - možda nekom energijom ili provalijom, zbog toliko preseljenih duša u jednom kratkom vremenu.
Bio sam na tim plažama i to je crnilo prisutno gotovo kao i ono kad dođeš u Auschwitz ili Dachau ili Terezin ili na Maginot liniju negdje ili u Verdun ....ma, ima tuge koja je kao neka magla u prsima...
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

07 Jun 2014, 08:46

Po mom skromnom mišljenju, genijalan plan . Zaslužuje divljenje i struke i puka. Jasno je da se ovom akcijom promijenila povijest. Cijena prevelika ali spašeni miliju drugih... U svakom slučaju, blezgarija rat..
kurvanjski avatar, a
nodens
Posts: 3065
Joined: 09 Dec 2011, 17:15

07 Jun 2014, 22:38

Bara huda » wrote:Na danasnji dan pred 70 godina zapoceo je ovaj povijesni dogadjaj.

Velika je proslava tamo, danasnja politika i danasnji politicari su obavljali sto su vec imali za obaviti, ali glavni i pocasni gosti su bili oko 3000 ucesnika tog dogadjaja. Danas mahom 90-togodisnjaci.

Bilo je kako je bilo, stvar se zavrsila povoljno za mir u svijetu, kako bi bilo bez toga...a nekako vec bi. :D

Ono sto hocu reci, gledajuci na tv snimljeni materijal iz tog doba, mlade ljude koji idu u sranje i znaju da idu u sranje i ne znaju sto ih ceka i mislim o tome....sto oni misle? Kako se osjecaju? Misle li na svoje doma? Na domovinu? Na strah?

Jer mora da je bio jebeni strah biti tako na brodu, cekati iskrcavanje, ici u nepoznato i ne znati hoces li ostati ziv.

Eto, nista vise ( ni nize), tek toliko da se i ovdje ostavi trag i spomen na D-day. :)
Moj pokojni djed preko mamine strane je bio u Normandiji... ali s one druge strane. :E U nekakvom protuavionskom bunkeru, dodavao granate nekom drugom liku pokraj, koji je onda gađao savezničke avione.

Kad sam to saznao, a već sam imao dosta godina, onda je bilo nekako drugačije opet gledat ratne filmove o iskrcavanju u Normandiji...

Hoću reći, bilo je mladih ljudi koji su išli u sranje i s druge strane, nije njima bilo puno lakše nego ovima koji se iskrcavaju, jel, čak dapače, moglo bi se reć.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

08 Jun 2014, 07:43

nodens » wrote:Hoću reći, bilo je mladih ljudi koji su išli u sranje i s druge strane, nije njima bilo puno lakše nego ovima koji se iskrcavaju, jel, čak dapače, moglo bi se reć.
Rat je sranje uvijek a žrtve su žrtve na kojoj god strani bili. Onda imaš suđenje visokim časnicima pa se kao neka pravda traži ..A pravi začetnici, gospoda u odjelašcima uvijek ostaju antačbl..Ko da se igraju neke perverzne igre s pravim ljudima...

Izgladnjela djeca, siročad, invalidi , zgarišta, ruševine nisu dovoljna opomena onima koji gledaju vlastite interese..a nije ni čuditi se..Evo, ova naša letargija i razočarenje nas obavijaju nezainteresiranoću za "one druge"..
Školovani ljudi odlaze, mladi nemaju budućnost, starci se nemaju za koga žrtvovati...
Nemam rješenje. Samo kažem... :tuzni:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

08 Jun 2014, 12:18

nodens » wrote:Moj pokojni djed preko mamine strane je bio u Normandiji... ali s one druge strane. :E U nekakvom protuavionskom bunkeru, dodavao granate nekom drugom liku pokraj, koji je onda gađao savezničke avione.

Kad sam to saznao, a već sam imao dosta godina, onda je bilo nekako drugačije opet gledat ratne filmove o iskrcavanju u Normandiji...

Hoću reći, bilo je mladih ljudi koji su išli u sranje i s druge strane, nije njima bilo puno lakše nego ovima koji se iskrcavaju, jel, čak dapače, moglo bi se reć.
Ni ne mislim da im je bilo lakse. Kad si u sranju, svejedno ti ko te tamo gurnuo. Osjecaji su isti kod svih ljudi.

A bilo je i onih s "druge strane"....bar sudeci po internetu.

German Chancellor Angela Merkel and a few German veterans also took part in Friday’s ceremony, as a gesture of the European unity that the Allied victory brought. Ceremonies large and small were taking place across Normandy and around the world.

Svrhu slavlja prije vidim u obiljezavanju ujedinjenja dijela svijeta u borbi protiv fasizma, dakle, uobicajena prica borbe izmedju dobra i zla.

Iako ce se nac onih koji ce pitat....a sto je to danas dobroga u svijetu da se treba slavit :unda:, svejedno mi se cini da je ova opcija bolja od one koja bi bila da je ispalo drugacije.

A reci....
nodens » wrote:Kad sam to saznao, a već sam imao dosta godina, onda je bilo nekako drugačije opet gledat ratne filmove o iskrcavanju u Normandiji...
Sto ti se promijenilo u osjecaju gledanja filmova nakon saznanja da je tvoj djed bio tamo?
Jesi li znao tog djeda uzivo ili samo po pricanju?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

08 Jun 2014, 12:59

Veteran se išuljao: Pobjegao je iz doma i otišao u Normandiju

Nije ni čudo da su razbili nacističku bagru kad i pod stare dane izvode diverzije :cerek:

Vječna im hvala na herojskom djelu...
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply