Subverzivni Žižek, Wall Street i poslovični domjenak

Za antropologiju, ekonomiju, filozofiju, povijest, sociologiju...
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

16 May 2013, 23:22

U Zagrebu se, a gdje drugdje, održava Subversive Film Festival. Dotiran od ministarstva kulture, u organizaciji djelatnika ministarstva, dakle države. Bogtenejebo!

Došli su i Žižek, i neki Grk, koji kad priča Wall Street se trese, i on bi riješio probleme tako što bi uzeo bogatima i dao siromašnima. Te tako potakao potrošnju. Bravo! Genije!!!

Potom su se slučajno obreli kod predsjednika jedne slučajne, ali zato maloumne države, te se malo i nažderali. Žižek je, između zalogaja, izrazio i miroljubivost, te slabu pokretnost.

Stone je prije toga dobio nagradu za životno djelo, valjda iz subverzivnosti, od jedne ministrice. Državne. Pri tom ga je pohvalila da zahvaljujući njegovom filmu i dan-danas misli da su JFK-a ubili neki drugi, a ne oni koji su ga ubili. Stone je rekao da i on tako misli i da se njega pita da bi se svakako znalo tko je ubio JFK-a, ali se onda ne bi mogao film snimiti. I da voli Chea i Takenoko.

Avangarda!


User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

17 May 2013, 18:14

Meni je hajlajt ovog Subversiva (sic!) što se studentarija koja je iz Splita otišla na predavanja vraća autobusima koje Kerum plaća studentima da dođu na izbore :zubo:
Nda, prerano su se etablirali, honorari su, ah, izdašni, hajp ih je maknuo u mejnstrim. Rijetko efikasno anuliranje bilo kakve subverzije, zar ne?
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 May 2013, 07:01

Silajn » wrote:Meni je hajlajt ovog Subversiva (sic!) što se studentarija koja je iz Splita otišla na predavanja vraća autobusima koje Kerum plaća studentima da dođu na izbore :zubo:
Nda, prerano su se etablirali, honorari su, ah, izdašni, hajp ih je maknuo u mejnstrim. Rijetko efikasno anuliranje bilo kakve subverzije, zar ne?
Pa nije Matić nikad bio neku subverzivac. On je uvijek imao nos za ono što će leći dovoljno malom krugu da se ima osjećaj ekskluzivnosti, a opet dovoljno velikom da se zavrti lova i društveni utjecaj. On je vrlo, vrlo vješt hipster. Što ne smatram nimalo lošim. Dapače. Da ih bar imamo puno takvih, pa da imamo kvalitetne živosti (a to se može reći za sve što on napravi). Samo ne treba imati iluzije o nekim subverzivnim dosezima. Bar u nekom širem smislu. U nas je subverzivno već ako klinac ne ide na vjeronauk.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

18 May 2013, 16:48

Emericzy » wrote: Pa nije Matić nikad bio neku subverzivac. On je uvijek imao nos za ono što će leći dovoljno malom krugu da se ima osjećaj ekskluzivnosti, a opet dovoljno velikom da se zavrti lova i društveni utjecaj. On je vrlo, vrlo vješt hipster. Što ne smatram nimalo lošim. Dapače. Da ih bar imamo puno takvih, pa da imamo kvalitetne živosti (a to se može reći za sve što on napravi). Samo ne treba imati iluzije o nekim subverzivnim dosezima. Bar u nekom širem smislu. U nas je subverzivno već ako klinac ne ide na vjeronauk.
Na kojeg Matića misliš? Matić, ako misliš na Borisa T. Matića, nije taj.

Ovo s Kerumom je ilustrativno, ali općenito mislim da nam nedostaje kvalitetnog integriranja subverzije i kritike u "normalno stanje stvari", s ostatkom redovnog arsenala i uvriježenog diskursa. U tom smislu eventualno mogu pozdraviti bilo kakvo učešće političkog vrha, i diplomacije, u komunikaciji s gostima Subersivea. Barem da ne ispadne da su to nepovezane stvari, na razini kulture i teorije, kad već ne možemo imati bilo što slično u području medija (nešto što bi iole nalikovalo političkoj satiri, ali da je većeg dometa nego recimo internetski Newsbar, i možda u medijima poput televizije, za promjenu).
.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

18 May 2013, 21:44

Whereabout » wrote: Na kojeg Matića misliš? Matić, ako misliš na Borisa T. Matića, nije taj.
Nije li Subversive njegov? Mislio sam da jest. Ako nije, onda sam pogriješio.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

18 May 2013, 21:54

Emericzy » wrote: Nije li Subversive njegov? Mislio sam da jest. Ako nije, onda sam pogriješio.
http://www.subversivefestival.com/txt/1/99/o_festivalu

:misli: :ne zna:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

19 May 2013, 06:47

Da, očito sam nešto pobrkao. Onaj glupi Švabo čini svoje kad ne pazim na njega.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

19 May 2013, 16:12

Emericzy » wrote: Nije li Subversive njegov? Mislio sam da jest. Ako nije, onda sam pogriješio.
Njegov je Zagreb film festival. Subversive je isto bio film festival, ali su ga u zadnje vrijeme skratili samo na Subversive festival.
.
User avatar
Jakša Eškinja
Posts: 45
Joined: 26 Apr 2013, 17:56
Location: Republika Trojanskog konja

21 May 2013, 20:06

Žižek je super lik.Svaka čast na njegovom spisateljskom umijeću..Upravo skupljam pare kako bih kupio njegovu knjigu.http://www.fraktura.hr/knjige.aspx?knjiga=621
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

23 Jul 2013, 12:58

Chomsky, svaka čast.

I’m not interested in posturing–using fancy terms like polysyllables and pretending you have a theory when you have no theory whatsoever.

http://www.openculture.com/2013/06/noam ... uring.html

http://roarmag.org/2013/07/noam-chomsky ... fantasies/
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

23 Jul 2013, 19:50

ma..sta comski, sta svaka cast. ima comski hermeticnog masla po glavi kolko oces..

ustvari..dosli u bar hajzenberg, gedel i comski. hajzenberg gleda okolo, gleda, gleda po baru i kaze.. obzirom da smo troje nas u baru, ovo mora bit neka sala, ali ostaje pitanje..jel ovo smijesno ili ne?
gedel malo pogleda casu i kaze.. ali, kako mi cinimo ovaj, jel..taj vic, unutar smo njega, mi ne mozemo rec jel to smijesno. moramo bit van te sale da bi to mogli ustanoviti.
comski pogleda kroz obojicu drzeci praznu casu u ruci i kaze..naravno da je smijesno. vi samo lose prepricavate.

comski je rob misli koje mu radjaju gestaltovske misli. to je objasnjavanje svega kroz samohermenautiku. ono, stara skola koja koketira sa eklekticizmom misleci da ga spasava brzo citanje.
da vidis kako ga deluze i guatari podjebavaju ufino. mora bit da su mu oni sljedeci na redu nakon deride i zizeka. valjda misli da su mu ova dvojica zadnjih jaca konkurencija. narocito zivi zizek.
ipak, da se ne misli da sam anticomkist, ovdje se radi samo o sukobu na ljevici. klasicna matrica razvoja misli.

naime, koliko god to moglo, narocito danas, izgledati nekako.. neproduktivno, slabo, nemocno i slijepoulicno, ipak se nesto novo misli. ipak se stvara, nadgradjuje temelj.

ovakav sukobic je nezamisliv na desnoj sntrani koja je cesto prekoracila rub pameti. ustvari, tesko je uopce tu govoriti o nekoj logici, razumu i pameti..to razumije samo jedan jezik, razumije samo jedan govor i dok i zizek i comski to ne shvate..ili, dok ih ne prestane strah to shvatiti i o tome progovoriti, nema tu pomoci.
dok ne predju, dok ne pocnu govorit o gedan baraima, jodan i dzuji ukeima, nema nista od toga..svadjat ce se sami sa sobom, glumit ce profete iz jednostavne ustrtanosti da posalju i pskumterinu one koje treba slat gdje im je mjesto, a ne jedan drugog, znajuci da tako nista ne riskiraju.
kapitalizam, u svom svojem post i nad turbo fasistickom smislu su dekonstruirali (baj d vej, mogli su smislit i neke nove pojmove, fasizam je postao dosta vec kamilicasti pojam, demokratski stovise) i sad treba napravit korak dalje, ali ne mogu jer su zacarati. :kokice:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Jul 2013, 19:58

User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

23 Jul 2013, 20:46

..a unda » wrote:ma..sta comski, sta svaka cast. ima comski hermeticnog masla po glavi kolko oces..

ustvari..dosli u bar hajzenberg, gedel i comski. hajzenberg gleda okolo, gleda, gleda po baru i kaze.. obzirom da smo troje nas u baru, ovo mora bit neka sala, ali ostaje pitanje..jel ovo smijesno ili ne?
gedel malo pogleda casu i kaze.. ali, kako mi cinimo ovaj, jel..taj vic, unutar smo njega, mi ne mozemo rec jel to smijesno. moramo bit van te sale da bi to mogli ustanoviti.
comski pogleda kroz obojicu drzeci praznu casu u ruci i kaze..naravno da je smijesno. vi samo lose prepricavate.

comski je rob misli koje mu radjaju gestaltovske misli. to je objasnjavanje svega kroz samohermenautiku. ono, stara skola koja koketira sa eklekticizmom misleci da ga spasava brzo citanje.
da vidis kako ga deluze i guatari podjebavaju ufino. mora bit da su mu oni sljedeci na redu nakon deride i zizeka. valjda misli da su mu ova dvojica zadnjih jaca konkurencija. narocito zivi zizek.
ipak, da se ne misli da sam anticomkist, ovdje se radi samo o sukobu na ljevici. klasicna matrica razvoja misli.

naime, koliko god to moglo, narocito danas, izgledati nekako.. neproduktivno, slabo, nemocno i slijepoulicno, ipak se nesto novo misli. ipak se stvara, nadgradjuje temelj.

ovakav sukobic je nezamisliv na desnoj sntrani koja je cesto prekoracila rub pameti. ustvari, tesko je uopce tu govoriti o nekoj logici, razumu i pameti..to razumije samo jedan jezik, razumije samo jedan govor i dok i zizek i comski to ne shvate..ili, dok ih ne prestane strah to shvatiti i o tome progovoriti, nema tu pomoci.
dok ne predju, dok ne pocnu govorit o gedan baraima, jodan i dzuji ukeima, nema nista od toga..svadjat ce se sami sa sobom, glumit ce profete iz jednostavne ustrtanosti da posalju i pskumterinu one koje treba slat gdje im je mjesto, a ne jedan drugog, znajuci da tako nista ne riskiraju.
kapitalizam, u svom svojem post i nad turbo fasistickom smislu su dekonstruirali (baj d vej, mogli su smislit i neke nove pojmove, fasizam je postao dosta vec kamilicasti pojam, demokratski stovise) i sad treba napravit korak dalje, ali ne mogu jer su zacarati. :kokice:
Lijepo si i pametno ovo napisao. Složio sam se svime što sam od toga shvatio.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Jul 2013, 21:12

Unda po vrućini. Jebo alkohol. :S
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

24 Jul 2013, 00:11

danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Sloterdijck
Posts: 16
Joined: 21 Jul 2013, 11:37
Location: Apartman bez prozora

26 Aug 2013, 11:28

Takva rasprava je u duhu ljevice.Desni nacionalisti mogu samo sanjati ovako javno suceljavanje a da se ne uzdrma svjetonazor obojice.
Ne biti po strani
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Nov 2013, 11:23

Ajme koji govor...

Naš problem nije građanska neposlušnost već građanska poslušnost

''Danas imamo zapadnu civilizaciju. Vladavinu zakona. Vladavina zakona uredila je i povećala nepravdu koja je vladala prije vladavine zakona. To je ono što je učinila vladavina zakona. U svim zemljama svijeta, vladavina zakona je miljenica vladajućih i pošast naroda. To bismo trebali prepoznati.''
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

25 Nov 2013, 12:02

Nije li građanski neposluh oduvijek smatran vrlinom, ili sam ja odrastao u nekom drugom svijetu?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

25 Nov 2013, 12:42

sa stanovišta vladajućih - nije
dapače, zato i jesu smislili gomile zakona i paragrafa
i uvjerili narod da se sve može rješavati kroz institucije i demokracijom

kako da ne, da se demokracijom išta bitno može promjeniti davno bi je ukinuli...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

25 Nov 2013, 13:24

Euklid » wrote:sa stanovišta vladajućih - nije
dapače, zato i jesu smislili gomile zakona i paragrafa
i uvjerili narod da se sve može rješavati kroz institucije i demokracijom

kako da ne, da se demokracijom išta bitno može promjeniti davno bi je ukinuli...
Čak su i Amerikanci, kod kojih je građanski neposluh bio uzdignut na razinu dogme, počeli mijenjati ploču. To će ih puno koštati.
Post Reply