Mala škola pisanja

Naši spisateljski pokušaji
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 Jul 2017, 01:57

MmeTipfeler wrote:
17 Jul 2017, 21:16
Kad ti noćas riješiš apdejtanje foruma, sutra ću se možda baciti na posao. S ovim elementima koje imamo.
Možeš početi. Koliko sam stigao provjeriti, sve funkcionira. Jedan sam logo morao premjestiti, ali drugih problema nije bilo. :cerek:


Potpisi su za budale.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

18 Jul 2017, 14:06

MmeTipfeler wrote:
17 Jul 2017, 21:32
Vraćam se na opis. Ponovo čitam Majstora i Margaritu. I otkrivam sve što prije nisam uočila. Između ostaloga, Bal kod Sotone, mislim da je poglavlje tako naslovljeno. S jedne strane gledano, doima se suvišnim. Baš nas briga što je neka tamo donna T. dijelila ljekovite pripravke koji su žene oslobađali muževa. S druge strane, to je takav Händel da mu nema premca.

Ne znam kako bih to drukčije objasnila.
I ja sam pred koji dan obrisala prasinu sa MiM, kad si stavila dio o mukama po piscu.
Citala Pilata i Joshuau :D kako divane i onda me zapalo to o balu.
Kakv Händel, o cemu je tu rijec?
Daj i meni na uvid to sto ti vidis a ja ne. :)
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

18 Jul 2017, 14:48

MmeTipfeler wrote:
17 Jul 2017, 21:32
Ovisi o tome kakav je opis.

Ovo s brojem znakova tipična je zavist. Da vidim ijednog današnjeg novinara i/ili pisca koji bi realizirao onakav opus. Balzac je pisao strastveno. Da vidim danas taj eros. A i nije bio plaćen po broju znakova, nego po retku. Čisto preciznosti radi. :D
Da je bar zavist. Teške traume od pustih paragrafa koji opisuju ružnoću nečije njuške. Laknulo mi je kad sam saznala da je čovjek dobivao pare za svaki nepotrebni redak. Do tada mi ništa nije bilo jasno. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Jul 2017, 18:29

Bara huda wrote:
18 Jul 2017, 14:06
I ja sam pred koji dan obrisala prasinu sa MiM, kad si stavila dio o mukama po piscu.
Citala Pilata i Joshuau :D kako divane i onda me zapalo to o balu.
Kakv Händel, o cemu je tu rijec?
Daj i meni na uvid to sto ti vidis a ja ne. :)
Samo igra asocijacija. Na mene je Händelova glazba uvijek ostavljala sličan dojam. Probaj poslušati Händelovu Sarabandu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

18 Jul 2017, 18:32

Leteća wrote:
18 Jul 2017, 14:48
Da je bar zavist. Teške traume od pustih paragrafa koji opisuju ružnoću nečije njuške. Laknulo mi je kad sam saznala da je čovjek dobivao pare za svaki nepotrebni redak. Do tada mi ništa nije bilo jasno. :zubo:
Pa dobivao je pare i za svaki potrebni redak. Nekima bi trebalo plaćati da uopće ne pišu. :D
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

18 Jul 2017, 23:27

Meh, de gustibus...

Alergična sam na višak teksta. Moram skenirati, a to mi kvari raspoloženje. Zapravo, potajice prezirem i žensko pismo, otprilike iz istih razloga. Izgleda da nisam pogodna osoba za ovu radionicu - ja bih sve te kartice elaboriranih opisa svela na tri rečenice.

Ali ako bude trebalo urediti zbirku šabizama, tu sam. :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

19 Jul 2017, 05:58

Leteća wrote:
18 Jul 2017, 23:27
Meh, de gustibus...

Alergična sam na višak teksta. Moram skenirati, a to mi kvari raspoloženje. ....Izgleda da nisam pogodna osoba za ovu radionicu - ja bih sve te kartice elaboriranih opisa svela na tri rečenice.
Ajde to objasni: svela na tri rečenice. Možda jednu ili sedam, nevažno.
Ne kažeš: Došao je Marko i rekao Janku to to.
Vjerojatno opišeš likove.
Ili prostor u kojem se radnja događa. Ili godišnje doba.
Ja volim svoje opise, slikoviti su. Puni u boja i kad čitaš sve vidiš. I sviđaju mi se moje metafore.

Mada što se metafore tiče, veli jedna da ako nije prepoznata da nije postigla cilj. Ili ona ne zna čitati?

Sigurna sam da će dobro doći i tvoje viđenje pisanja za radionicu.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

19 Jul 2017, 10:39

Donna Sole wrote:
19 Jul 2017, 05:58
Ajde to objasni: svela na tri rečenice. Možda jednu ili sedam, nevažno.
Ne kažeš: Došao je Marko i rekao Janku to to.
Vjerojatno opišeš likove.
Ili prostor u kojem se radnja događa. Ili godišnje doba.
Ja volim svoje opise, slikoviti su. Puni u boja i kad čitaš sve vidiš. I sviđaju mi se moje metafore.

Mada što se metafore tiče, veli jedna da ako nije prepoznata da nije postigla cilj. Ili ona ne zna čitati?

Sigurna sam da će dobro doći i tvoje viđenje pisanja za radionicu.
Ušavši u zadimljenu gornjogradsku birtiju, Marko je sjeo za stol u ćošku, skinuo ofucanu kinesku jaknu i kariranom košuljom obrisao ostatke snijega s naočala. Naručio je čaj s limunom na što ga je brkata konobarica sumnjičavo pogledala i krenula naplatiti račun lokalnim pijancima, prekinuvši ih u raspravi o batku i bitku. Marko je dekoncentrirano čeprkao po gejfonu i kolutao očima na Jankovu poruku u "sry, kasnim"....
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

19 Jul 2017, 12:27

Leteća wrote:
19 Jul 2017, 10:39
Ušavši u zadimljenu gornjogradsku birtiju, Marko je sjeo za stol u ćošku, skinuo ofucanu kinesku jaknu i kariranom košuljom obrisao ostatke snijega s naočala. Naručio je čaj s limunom na što ga je brkata konobarica sumnjičavo pogledala i krenula naplatiti račun lokalnim pijancima, prekinuvši ih u raspravi o batku i bitku. Marko je dekoncentrirano čeprkao po gejfonu i kolutao očima na Jankovu poruku u "sry, kasnim"....
O ho, tako ti. :) :S

Ja bi opisala i konobaričine venozne noge, prljavu pregaču i glasni podrig nekog od pijanaca. Naravno, predratnu zidnu oblogu pojedenu crvotočinom. Naravno da bi dodala i mirise dima, ustajale mokraće iz wc. A o jakni bi pisala ko da ima glavnu ulogu, ter kako su je jadna djeca u Kini radila mršavim ručicama :facepalm:

A snježni dan/ večer bi imao najljepše mogući opis svake pahuljice. :giggle: Naočale bi imale isto neki opis. Skupi okvir kao poklon od te i te pa onda o njoj, kuji... :facepalm: :zubo:
kurvanjski avatar, a
Pehfogl
Posts: 13
Joined: 09 Dec 2016, 22:48

19 Jul 2017, 14:05

Donna Sole wrote:
19 Jul 2017, 12:27
O ho, tako ti. :) :S

Ja bi opisala i konobaričine venozne noge, prljavu pregaču i glasni podrig nekog od pijanaca. Naravno, predratnu zidnu oblogu pojedenu crvotočinom. Naravno da bi dodala i mirise dima, ustajale mokraće iz wc. A o jakni bi pisala ko da ima glavnu ulogu, ter kako su je jadna djeca u Kini radila mršavim ručicama :facepalm:

A snježni dan/ večer bi imao najljepše mogući opis svake pahuljice. :giggle: Naočale bi imale isto neki opis. Skupi okvir kao poklon od te i te pa onda o njoj, kuji... :facepalm: :zubo:
Ja mislim da to ovisi o tome šta pisac želi reći, ako su opisi opisa radi, onda mi je suvišno i dosadnjikavo, al' ako se time gradi neki dodatni sloj, neka bigr pikčr, ako imaju funkciju osim estetske, onda.. :cerek: Ja volim čistoću isto. Kao oni one-lineri u stand-up komediji, drito u srž.

Kako se prijaviti na ovu školu pisanja, koji su kriteriji? :zubo: Želim naučiti pisati! :o
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

19 Jul 2017, 15:28

Pehfogl wrote:
19 Jul 2017, 14:05
Ja mislim da to ovisi o tome šta pisac želi reći, ako su opisi opisa radi, onda mi je suvišno i dosadnjikavo, al' ako se time gradi neki dodatni sloj, neka bigr pikčr, ako imaju funkciju osim estetske, onda.. :cerek: Ja volim čistoću isto. Kao oni one-lineri u stand-up komediji, drito u srž.

Kako se prijaviti na ovu školu pisanja, koji su kriteriji? :zubo: Želim naučiti pisati! :o
Prošla si prvi krug, budući da dijelimo zajedničku estetiku. :rofl:
Donna Sole wrote:
19 Jul 2017, 12:27
O ho, tako ti. :) :S

Ja bi opisala i konobaričine venozne noge, prljavu pregaču i glasni podrig nekog od pijanaca. Naravno, predratnu zidnu oblogu pojedenu crvotočinom. Naravno da bi dodala i mirise dima, ustajale mokraće iz wc. A o jakni bi pisala ko da ima glavnu ulogu, ter kako su je jadna djeca u Kini radila mršavim ručicama :facepalm:

A snježni dan/ večer bi imao najljepše mogući opis svake pahuljice. :giggle: Naočale bi imale isto neki opis. Skupi okvir kao poklon od te i te pa onda o njoj, kuji... :facepalm: :zubo:
Sve se to da utrpati, ali treba imati neku funkciju, inače čitatelj gubi koncentraciju.

Kakav je Marko? Promatra li zidne obloge i razmišlja o tome kako bi njegov ujak znao popraviti? Zapaža li nešto lijepo na konobarici? Bulji u gejfon kako bi izbjegao da mu se netko obrati? Piša mu se, a ne želi na zahod jer iz njega smrdi? Prisluškuje razgovor pijanaca? Što god da odabereš, to treba ili otkrivati nešto o Marku ili gurati radnju u nekom smjeru, idealno i jedno i drugo.

Recimo, dok čisti naočale i misli na kuju, Marko sruši čašu sa stola, odlazi na WC da se malo uredi, a Janko dolazi baš u tom trenutku i budući da ga ne vidi, sjeda za stol s pijancima koje poznaje od ranije, pa Marko mora sjesti s njima. Donosi jaknu pa ga netko počne zajebavati kako je jakna ružna, onda se Janko uključi s tim no-logo spikama. Marko pokušava s Jankom razgovarati o onome zbog čega je i došao u taj pajzl. Janko se ne da smetati, nikamo mu se ne žuri, laprda o batku i bitku. Marko gleda na sat jer mora biti negdje drugdje. Popizdi, plati račun, izlazi van i onda kreću te pahuljice i svaka je jedinstvena i posebna, a kad padnu na tlo pretvaraju se u amorfnu bljuzgu kojom ga pošprica dostavno vozilo obližnje trgovine koja se bavi prodajom tarot-karata, viskova i amajlija, što Marko protumači kao znak da....

:zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

19 Jul 2017, 18:16

Vidiš, Leteća, krenula školica. Tvoje smjernice su što bi se reklo smjernice :) koje usmjeravaju đake kako krenuti.

Sad daj neke riječi od kojih treba napraviti pet rečenica.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Jul 2017, 23:35

Donna Sole wrote:
19 Jul 2017, 18:16
Sad daj neke riječi od kojih treba napraviti pet rečenica.
Pa možeš to i sama. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

20 Jul 2017, 22:44

Smislila sam što bismo mogli. Tko želi sudjelovati, neka mi pošalje PM ili se javi ovdje, svejedno. Dobit će zadaću - lik koji treba razraditi, napisati neki njegov unutarnji monolog i poslat mi ga u poruci. Tako ćemo skupiti "igrače", a onda otvaramo temu gdje se dopisujemo igrajući te uloge. (Nešto kao FRP, ali bez zmajeva, bar za početak. )

Radni naslov priče je "Pola metra snijega". Ako ništa drugo, uštedjet ćemo na klimi. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Jul 2017, 06:41

Leteća wrote:
20 Jul 2017, 22:44
Smislila sam što bismo mogli. Tko želi sudjelovati, neka mi pošalje PM ili se javi ovdje, svejedno. Dobit će zadaću - lik koji treba razraditi, napisati neki njegov unutarnji monolog i poslat mi ga u poruci. Tako ćemo skupiti "igrače", a onda otvaramo temu gdje se dopisujemo igrajući te uloge. (Nešto kao FRP, ali bez zmajeva, bar za početak. )

Radni naslov priče je "Pola metra snijega". Ako ništa drugo, uštedjet ćemo na klimi. :zubo:
Dobra ideja i zgodan naslov, ali mislim da je bolje bez privatnih poruka. I ponavljam svoj prethodni prijedlog da "igrači" svoje uratke napišu, a onda postaju ovdje kad ti zavikneš "tri-četiri sad!" Ili opališ iz pištolja. Na volju ti. :mig:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Jul 2017, 08:04

Nu! Dovukla sam naslonjač, udobno se smjestila i čekam! Pisajte! Nemoj da počnem sa sladoledima, Ćekajući!

Image
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

21 Jul 2017, 08:12

Editirao sam fotku, sada se prikazuje. Zaboravila si ekstenziju u linku, iza tvoje adrese ide "jpg". ;)
Stitch
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Jul 2017, 09:17

Riona wrote:
21 Jul 2017, 08:04
Nu! Dovukla sam naslonjač, udobno se smjestila i čekam! Pisajte! Nemoj da počnem sa sladoledima, Ćekajući!

Image
Ajde, bar imamo prvu čitateljicu. :D
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

21 Jul 2017, 09:18

Dan je bio hladan i gadan. Mona sjedila za pultom i pretvarala se da proučava tarot. Gola žena s nekih pet kilograma viška klečala je na jednom koljenu i iz krčaga izlijevala neku vodurinu. Zvijezda. Ajde dobro. Prevrnula je sljedeću kartu. Na njoj nije pisalo ništa. Samo neki kostur u polju. Dosadno.

Mona je proklinjala glupi posao, svoje promočene marte, bedake koji su navraćali po svoju dnevnu dozu zmijskog ulja, fundamentaliste koji bi joj uvaljivali letke i pokušavali je nagovoriti da se preobrati dok još nije kasno, izlapjelu njuejđericu od šefice koja ju je zaposlila samo zato što je na razgovor došla drito iz Jabuke, u punoj ratnoj spremi, još uvijek omamljena lošim hašišem. Jebem ti život, da ti jebem život....

((Monu bih dala Pehici, da je još malo zamrači, Dona može opisati Magic shop i vlasnicu pa ćemo vidjeti kaj dalje ako još netko uleti.))
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Jul 2017, 09:52

admin wrote:
21 Jul 2017, 08:12
Editirao sam fotku, sada se prikazuje. Zaboravila si ekstenziju u linku, iza tvoje adrese ide "jpg". ;)
Ma da? A još sam pogledala, jel se vidi!? :zubo: Neka, hvala. :)

...
Btw.:... i? :nestrpljivačitateljica:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

21 Jul 2017, 10:07

I čekamo da se spisateljice jave na zadatak. :D

Bi li i ti nešto pisala?
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

21 Jul 2017, 10:23

Leteća wrote:
21 Jul 2017, 10:07
I čekamo da se spisateljice jave na zadatak. :D

Bi li i ti nešto pisala?
A-a. Više volim gledati kako ljudi skidaju komade kolača sa vještičine kućice. :)
Pehfogl
Posts: 13
Joined: 09 Dec 2016, 22:48

21 Jul 2017, 21:08

ja nakon srijede zavijam Monu u crno. :zubo: Dotad sam oflajn.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

21 Jul 2017, 21:14

Leteća wrote:
21 Jul 2017, 09:18
((Monu bih dala Pehici, da je još malo zamrači, Dona može opisati Magic shop i vlasnicu pa ćemo vidjeti kaj dalje ako još netko uleti.))
:lux:

Probat ću svakako, ali ne prije sutra. Od zore sam zauzeta pa sam malkice umorna , a kako stoje stvari i sutra krećem tako rano.
kurvanjski avatar, a
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

22 Jul 2017, 17:20

Leteća wrote:
21 Jul 2017, 09:18
((Monu bih dala Pehici, da je još malo zamrači, Dona može opisati Magic shop i vlasnicu pa ćemo vidjeti kaj dalje ako još netko uleti.))
Svakako ne zaboravite snijeg iz naslova. Do sada smo samo doznali da je dan bio hladan. :raspa:
Post Reply