Mikropriče

Naši spisateljski pokušaji
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Aug 2012, 13:49

Leteća » wrote:Evo je.

Pandorina ladica

Voziš se u vlaku. Stojiš između kupea, s pljugom u zubima i zelenim fasciklom u ruci. Čitaš pjesme. Moje.

Nazivaš me, oduševljen. Kažeš da bih trebala objaviti knjigu. Ne kužiš. Postoji dobar razlog zašto one leže u ladici.

Vodiš me na jutra poezija koja često potraju do kasno u noć. Ne volim čitati svoje pjesme. Riječima je mjesto na papiru. Ali sad više nema natrag.

Ti na gitari sviraš svoju pjesmu, ja čitam svoju s istim nazivom. Uzmi me. Pjesnici plješću, podižu čaše. Traže bis. S. me pita što ću popiti. Pelin, kažem. Gorki? Ne, dupli.

Kaže mi neka predam rukopis na natječaj. Pripita, pristajem.

I dalje ti ne mogu objasniti da ne volim čitati svoje pjesme. Želim da one žive bez mene. Biraš one najbolje, predajem rukopis.

S. kaže da sam pjesničko otkriće desetljeća. Svejedno, želi tu i tamo dodati koji redak, izbaciti koju strofu. Ne dopuštaš mu.

Nabadajući u crvenim cipelama preuzimam nagradu. Slavimo. Negdje, usput, počinjem previše piti. I fantazirati. Ponudit će mi novinsku kolumnu, ugovor za roman. Imat ćemo divan život.

Da, postojao je dobar razlog zašto su te pjesme trebale ostati u ladici.
Nisu, ljubavi, nisu... :grli:


User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

02 Aug 2012, 13:54

judolino » wrote: Nisu, ljubavi, nisu... :grli:
:grli:

Ajd dosta nježnosti! Evo ti još jedna.








Smrt u biblioteci

S. će uskoro umrijeti, kažeš. Već smrdi na lešinu.

Opet preuveličavaš. Raspadanje ipak počinje post-mortem. Osim toga, S. nakon operacije živi zdravo. Pije samo votku s limunadom. Bez umjetnih boja, s puno vitamina C.

Smrad je sigurno donio iz stana. U toj gomili knjiga, udobno ugnijeđen između Ujevića i Kanta, nepojedeni burek može mjesecima proći nezamijećeno.

Polagano shvaćam da ne želim biti pjesnik. Mislim, što imam od toga - 300 primjeraka svoje knjige, par gostovanja na radiju i jedan poziv na Nightmare stage. Bila sam prepijana da se pojavim.

Uostalom, tko jebe knjige. I u novinama se može štošta zanimljivo pročitati. Na primjer, kako je poznati pjesnik i boem S. u svom stanu pronašao mrtvaca. Koji je ondje trunuo nekoliko godina, nezamijećen iza police pretrpane knjigama.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

02 Aug 2012, 14:00

Ja od Rouz nisam napisala ništa slično priči. Postove ne računam. Pristupam previše emocionalno svakoj temi i možda se previše dam u priču. :tuzni:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

02 Aug 2012, 15:28

Jedna s tavana

Vrijeme te sustigne kad godina prođe za tren. Nekad su trajale duže, lijeno se protezale preko zelenih parkova, lebdjele nad mirisom krede, kao svjetlina u plavom. Sada za sobom samo ostavljaju naslage zapečene prašine.

Zar je prošla još jedna? četiri? Osamnaest? Oni koji danas postaju punoljetni nikada nisu vidjeli moj svijet. Proživjeli su svoj život na drugom mjestu jer vrijeme mijenja mjesta.

Mjesta ne mijenjaju vrijeme. Samo leže poput kamenja čekajući vjetar i vodu da ih pretvore u šljunak, u prah, u staklo, u beton.

Možda zato ljudi sade stabla, možda zato imaju djecu. Možda je to žrtva koja se prinosi godinama kako bi se one udostojile ostaviti za sobom neki smisao.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Aug 2012, 15:46

Leteća » wrote:
:grli:

Ajd dosta nježnosti! Evo ti još jedna.








Smrt u biblioteci

S. će uskoro umrijeti, kažeš. Već smrdi na lešinu.

Opet preuveličavaš. Raspadanje ipak počinje post-mortem. Osim toga, S. nakon operacije živi zdravo. Pije samo votku s limunadom. Bez umjetnih boja, s puno vitamina C.

Smrad je sigurno donio iz stana. U toj gomili knjiga, udobno ugnijeđen između Ujevića i Kanta, nepojedeni burek može mjesecima proći nezamijećeno.

Polagano shvaćam da ne želim biti pjesnik. Mislim, što imam od toga - 300 primjeraka svoje knjige, par gostovanja na radiju i jedan poziv na Nightmare stage. Bila sam prepijana da se pojavim.

Uostalom, tko jebe knjige. I u novinama se može štošta zanimljivo pročitati. Na primjer, kako je poznati pjesnik i boem S. u svom stanu pronašao mrtvaca. Koji je ondje trunuo nekoliko godina, nezamijećen iza police pretrpane knjigama.
Dragi moj Saša...

- S tobom? Nikad! Kako zašto?! Zato jer si ti stara, a alkohol je - vječan!

Ako nije za istim stolom s Merkurom, Dionizom i Panom, religiju treba zakonom zabraniti...
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

02 Aug 2012, 15:46

Leteća, tužne su ti priče, al stvarno su lijepe za čitat :)
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

02 Aug 2012, 15:50

judolino » wrote: Dragi moj Saša...

- S tobom? Nikad! Kako zašto?! Zato jer si ti stara, a alkohol je - vječan!

Ako nije za istim stolom s Merkurom, Dionizom i Panom, religiju treba zakonom zabraniti...
Ispravak netočnog navoda:

- Saša, biraj - ili ja ili alkohol!
- Alkohol! Ti si stara, a alkohol je vječan!
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Aug 2012, 15:50

Vodena » wrote:Ja od Rouz nisam napisala ništa slično priči. Postove ne računam. Pristupam previše emocionalno svakoj temi i možda se previše dam u priču. :tuzni:
Nemreš se previše dati u priču.
S druge strane, kad se puno daš u priču, to se može odraziti na tvoje mentalno stanje.
Ali priča neće patiti zbog toga.
Zato je umjetnost koji put bolna - trgaš samog sebe, ponižavaš se da bi poklonio nešto nekim nepoznatim ljudima, da ne ispadne da si samo još jedan bezveznjak koji nije bio nigdje i nije radio ništa...
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Aug 2012, 15:54

blue » wrote:Leteća, tužne su ti priče, al stvarno su lijepe za čitat :)
To ti je ravnoteža.
Leteća je inače vedra cura s kojom uživam započeti dan zajebancijom.
Doduše, u zadnje smo vrijeme pretrpjeli neke šokove, ali vraćamo se u (ne)normalu...
Leteća wrote:
Ispravak netočnog navoda:

- Saša, biraj - ili ja ili alkohol!
- Alkohol! Ti si stara, a alkohol je vječan!

Mea culpa, imo sam škanicl na glavi... :brukica:
Odnosno, previše sam pio... :rakija:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

02 Aug 2012, 17:08

:gaah:
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Aug 2012, 17:14

Euklid » wrote::gaah:
A kaj se ti, kurac, dereš?
Misliš da te netko doživljava?
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

02 Aug 2012, 17:47

Napisah traktat na 14 kartica ali kako mi je veza iz dana u dan sve losija zbog hordi prljavih turista nije mi prosao i sad je sav trud pao u vodu.
Kako se ne bih derao, kako?
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

02 Aug 2012, 18:04

dođoh samo kasti da sam ovom temom vrlo zadovoljna. vrlo.
i da me muž ne čeka u banki i ja bih napisla koju. neku. jednu. za početak. :o
Nek(v)arljiva.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Aug 2012, 11:33

Ajde, kukuriku, neću samo ja ovdje piskarat. :zubo:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Aug 2012, 11:37

Majmun i kraljica

Ovdje samo vrijeme teče, reče ledena kraljica i ledenim prstima zapali dugačku cigaretu.
Ovdje samo cigarete gore.

Njezine riječi nisu dopirale do malog majmuna. Čvrsto je držao šalicu čaja u šapama i razmišljao.
Da, i majmuni razmišljaju. Ponekad im na pamet padnu sjajne ideje. Ali ih za to boli kurčić.

Draže su im banane.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

05 Aug 2012, 11:54

Slijedi priča koju sam pisala za neki queer-natječaj. Stavila sam je sa strane da je malo dotjeram i zaboravila na nju. :facepalm: Danas sam je iskopala.

Fuj!

Mrzim ih! Mrzim ih gledati, mrzim njihov miris (da, mirišu drugačije), mrzim i samu pomisao na njih.
Odvratni su, a svuda su oko mene. Znam, trebao bih ih ignorirati, držati se svojih. Trebao bih biti prosvijećen i tolerantan. Ali ne ide!

Nije politički korektno govoriti o tim stvarima. Uglavnom i šutim, osim kad povremeno naletim na kojeg istomišljenika, neki bliski, čisti um u sveopćoj bludnoj pomami.

Jebu se. Guraju svoje stvari u smradne otvore. Ili primaju, nema veze. I jedno i drugo tjera me na povraćanje. Kažu da je to prirodno, da toga ima i među životinjama. Ali zar se civilizirana bića ne bi trebala razlikovati od životinja? Odvratno, zaista odvratno!

Nekada sam volio provoditi vrijeme u njihovoj blizini i gonjen morbidnom znatiželjom promatrao njihove rituale sparivanja. Osjećao sam se kao biolog među majmunima. Kako li samo brzo prepoznaju onoga tko je spreman upustiti se s njima u znojna natezanja! A sva njihova interakcija, bez obzira na to o čemu govorili, usmjerena je samo na jedno. Svaka njihova riječ, svaka misao je zagađena.

Ni one priče o povijesti i kulturi kod mene ne prolaze. Kao, i stari su Grci radili te stvari, to je bilo posve normalno. Koliko su samo postigli, koliko im dugujemo. Ja ću vam reći - ne dugujemo im ništa. Oni su neprijatelji.

U redu, stvorili su nas. No htjeli su nas i uništiti. Razmislite samo o toj grozoti, usađenoj u samu srž njihova bića. Možemo ih smatrati svojim roditeljima, no kakav je to roditelj koji želi pobiti svoju djecu? I svete ih knjige u tome podupiru. Kad sam pročitao onu priču o Abrahamu i Izaku sve mi je sjelo na mjesto. Oni su jednostavno takvi! A pouzdano znam da korijen njihove izopačenosti leži baš u njihovom odvratnom načinu reprodukcije koji nazivaju seksom.

Najbistriji među njima to su spoznali i sami. I kada su otkrili da je moguće razmnožavati se bespolno, nastali smo mi. Po svemu nalik na njih, no mnogo čišći i inteligentniji. Kad tijelo i um nisu zagađeni najprljavijim životinjskim porivima, tek tada se je moguće uzdići do čiste misli.

Bespolni. Napredovali smo. Više nam nisu potrebni složeni aparati da bismo mogli upravljati izborom najboljeg genetskog materijala. Sada to činimo sami. Slobodni smo. Oni polako nestaju, a mi se više ne moramo skrivati. Nove generacije bespolnih još su naprednije, njih ne muče niske emocije kao što je ova moja mržnja. Ali jednostavno si ne mogu pomoći. Htio bih da nestanu, sad i odmah.
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Aug 2012, 09:09

Izgleda da nas čita Nik Titanik.
Moj post od 31. srpnja:
judolino » wrote:Eh, dragi naš Pićo... :tuzni:

Ma ima tu stvarno super priča, ali, brate, prevelike su. Ovako se pišu kratke priče:

Misteriozno samoubojstvo
(iz dnevnika nastradalog)

- Gle, Marsovac!
Karikatura od 3. kolovoza:

Image

Nik, reci: "hvala". Bio bi red.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

09 Aug 2012, 18:13

Miris kave u krevetu,
koliko dugo nisam to dozivio.

U jedno bezvezno popodne u srijedu.
Ili je cetvrtak?

Volim te mamice.
Zasto ti to nikad nisam rekao?
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

11 Nov 2016, 14:21

To je pjesma, a ne mikropriča.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

11 Nov 2016, 18:52

Ali svejedno hvala što si digao temu, skroz sam zaboravila na nju. :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2016, 20:16

Dobra ti je Ladica.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2016, 20:25

Nego, sjetilo me: Hemingway je svojedobno za okladu (u deset dolara) s kolegama piscima napisao priču od samo šest riječi, na salveti.

Na prodaju. Cipelice za bebu. Nenošene.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Nov 2016, 20:37

Stitch wrote:Nego, sjetilo me: Hemingway je svojedobno za okladu (u deset dolara) s kolegama piscima napisao priču od samo šest riječi, na salveti.

Na prodaju. Cipelice za bebu. Nenošene.
Nije li to ipak urbana legenda? :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2016, 20:52

Hah, možda i jest. Iako, tu je zgodu spominjao i Arthur Clarke, među inima.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

11 Nov 2016, 21:38

Stitch wrote:Hah, možda i jest. Iako, tu je zgodu spominjao i Arthur Clarke, među inima.
Ha! baš si našao kome ćeš vjerovati. :p
Post Reply