Filmski klub; 2. tema: The Skin I Live In

Filmovi, serije, sve što gledamo
dejzi

Filmski klub; 2. tema: The Skin I Live In

Post by dejzi » 17 Jan 2012, 16:12

The Skin I Live In.

Novi Almodovarov film, do nedavno bio u kinima.
I ova tema traje 10 dana, dakle, do 27.01.
S komentarima možete početi odmah.

Uživajte. :xlux:

Hand over the chocolate and nobody gets hurt.

Jade

Post by Jade » 18 Jan 2012, 17:39

Image

Pedro Almodovar odgojen je u strogoj katoličkoj obitelji s dominantnom majkom, u vječitom strahu od Boga. Znao je Pedro da Bog ne gleda s odobravanjem na muškarce koji bi rađe bili žene i s ovom prijetnjom nad glavom snimio je svih svojih tridesetak filmova. Na ovaj ili onaj način, jedna ideja provlači se kroz sve njih: zarobi me, veži me, poskidaj mi primarne muške atribute, napravi mi neku vrst vagine, obuci me u žensku kožu, daj mi žensko lice i jebi me dok mi oči ne poispadaju.

Naravno da Pedro ne bi bio Pedro kad ovaj sirovi sadržaj ne bi, kao mrmot čokoladu, zamotao u svileni papir klasične sapunjare i učinio dostupnim skoro svakom gledatelju (čak i homofobima). U cilju prikrivanja osnovnog motiva, nakitio ga je raznim (ponekad nepotrebnim) ukrasima i visuljcima u vidu osvete za kćerinu smrt, ludog brata čiji je lik, ajmo reći skoro pa nepotreban i sl.

Ono što me najviše zasmetalo je najšlampaviji dio filma (koji prijašnji Almodovar ne bi sebi dopustio, no sustižu ga godine): materina priča Veri o dvojici braće, njihovim očevima, ludosti i sl. Nominalno, majka to priča Veri, a zapravo se obraća kameri/gledatelju. Taj dio filma je najslabiji i bolje bi bilo da ga nema (jer sve se razumije i bez njega), no priča kao priča se drži. Ja motiv osvete vidim samo kao izgovor, tu žvaku nisam popušila, no netko možda hoće.

Nije mu ovo jedan od najboljih filmova, tu je negdje rame uz rame s Volverom.
Glumci: Banderas i Elena Anaya predobri. :s

Pješčana

Post by Pješčana » 18 Jan 2012, 18:54

pokušat ću ga pogledati kroz idućih par dana.

Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.

Almost Rosey

Post by Almost Rosey » 21 Jan 2012, 12:05

Dobro, štae ovo? :gaah:

Očekivala sam nešto mnogo intenzivnije, za početak. Mučnije, jače, strastvenije. Jasno mi je da Almodovar voli biti sepiast, ali ovo je previše pastela za moj ukus.
Čak ni pošten ožiljak nismo vidjeli, osobito ništa vrijedno suicida. Ne budi pička, Pedro, daj mi barem pošten ožiljak. Heheh no pun intended.

I šta je s tim baratanjem pištoljima ko da su na vodu? Prodavanje patologije pod "kulturalnu specifičnost"? Popižđenje uslijed lutanja maternice? Ne berem. I kakav je ono kraj? [spoiler]Pa jebemu sunac, od svih tragičnih završetaka, Vicente je najviše "zaslužio" skočati s glavom u pećnici ili nešto, po meni on ima najbolju "podlogu". Sve ovo ostalo bih protresla za ramena.[/spoiler]

Priča sama po sebi je neloša, intrigantna je i to mi se sviđa. No mislim, i sigurno sampristrana i nepravedna, da bi se ovdje, kad bi ljudi stali brainstormat, našlo originalnijih načina za izvedbu ideje. Ovako, imam dojam da sam tek poškakljana :ne zna:
A što sam naučila? Da su penisi zlo svijeta. Ne znam samo je li gore posjedovanje ili neposjedovanje istog :misli: u svakom slučaju, zbog kurca netko najebe. Živili, uspjeli smo napokon smjestiti misli, emocije, volju i ličnost tamo gdje im je mjesto.

Također, Banderas, sjedi, pet. Najbolja njegova uloga koju sam ikad vidjela.

Eh da, i naravno da je ovo najsubjektivniji komad teksta koji sam bila u stanju sastaviti i molim da me se ne uzima ikako drugačije, yadda yadda... *disklejmer*

Jade

Post by Jade » 21 Jan 2012, 14:53

Almost Rosey » wrote:
I kakav je ono kraj? [spoiler]Pa jebemu sunac, od svih tragičnih završetaka, Vicente je najviše "zaslužio" skočati s glavom u pećnici ili nešto, po meni on ima najbolju "podlogu". Sve ovo ostalo bih protresla za ramena.[/spoiler]
Mislim da je Pedro, patetičan kakav jest, prvo snimio kraj pa išao unatraške do početka. Kraj je ispao takav radi [spoiler]matere koja nikad nije povjerovala da joj je sin mrtav. Naprosto, ona je čekati znala kao nitko na svijetu, jel. Tu je i radnica u njihovom salonu, lezba, koja je odavno priznala Vicenteu da bi joj se svidio kad ne bi bio muško. I eto njega, vraća se kao žensko...[/spoiler]

Film je prepun sitnih ustupaka ovom i onom, da ne spominjem da u kojem bilo Pedrovom filmu iz najboljeg perioda, Banderas ne bi [spoiler]samo tako upucao brata i išao dalje kao da je zgazio neku bubu. Pa nismo u westernu, jbg.[/spoiler]

No on je očito s Volverom ušao u fazu maksimalno olakšanih, sapuničastih sadržaja gdje se hrpa, reklo bi se bitnih elemenata uvodi samo radi efekta, a ne zato što im je tu mjesto.

Almost Rosey

Post by Almost Rosey » 21 Jan 2012, 16:18

A ne znam, nasekirao me :tuzni: pogledat ću ga opet, tho.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 22 Jan 2012, 14:55

Nisam stigao pogledati film, u gužvi sam. Ali nastojat ću. :zubo:

Potpisi su za budale.

blaze

Post by blaze » 22 Jan 2012, 23:35

najmračniji i najbeživotniji don pedrov film. podsjeća me na grčku tragediju

čitala sam prije nekih pola godine njegov blog, tužio se na migrene. ovaj je film nastao iz migrene i iz mraka u kojem mu je ona donekle podnošljiva

svi znamo kako izgleda melanie griffith i zašto tako izgleda. banderas je pola života s njom proveo uz bolnički krevet gdje se razmotavala dok konačno nije postala plastično biće. što ako mu pedro poručuje jel ti to trebalo?

ne znam, kod almodovara me uvijek fasciniralo koliko voli svoje likove. u ovom filmu napokon sve mrzi, svi su sjebani

a majke u filmu su jako slične fizički :zubo:

danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon

Jade

Post by Jade » 23 Jan 2012, 00:47

blaze » wrote:najmračniji i najbeživotniji don pedrov film. podsjeća me na grčku tragediju

čitala sam prije nekih pola godine njegov blog, tužio se na migrene. ovaj je film nastao iz migrene i iz mraka u kojem mu je ona donekle podnošljiva
Nemoj baš toliko oštro.
I von Trier se prije par mjeseci tužio na melanholiju pa smo vidjeli što je napravio. Pedro je neusporedivo bolji :zubo:

blaze

Post by blaze » 23 Jan 2012, 11:47

pedro, za raliku od larsa, ima osjećaj za estetiku. u toj njegovoj estetici (neposrednoj vizualnoj i onoj filmskoj) može se uživati i kad ničeg drugog nema

nisam oštra, samo starog pedra uspoređujem s mlađim pedrom, a obojicu :zubo: volim više nego larsa

Jade

Post by Jade » 23 Jan 2012, 17:36

Nema usporedbe s Larsom, barem kod mene ne.

Ali rekla bih da je Volver u Pedrovu opusu bio prekretnica i da je Pedro (poput puno starijeg Woodya Allena) od tog filma skrenuo u neke druge, lakše vode. Pa iako na razini priče u ovom filmu ima toga za tri filma, dojam je da se Pedro manje (ili nimalo) bavio odnosima među likovima, uglavnom su to žive slike, a ne ono na što nas je naviknuo tijekom godina (Pričaj s njom, Sve o mojoj majci).

blaze

Post by blaze » 23 Jan 2012, 17:56

Jade » wrote:Nema usporedbe s Larsom, barem kod mene ne.
pa, meni se učinilo da ima. nije moj deda napisao pedro je neusporedivo bolji
ps: meni je točka drugačijeg pedra 'loš odgoj', a ne 'vraćam se'

Jade

Post by Jade » 23 Jan 2012, 23:00

Loš odgoj sam mu nekako oprostila iako mi obrada te materije nije po volji.

Volver je mjesto odakle on svjesno brlja (muž-pedofil, ubojstvo, lješina u hladnjači, cijelo selo uz pjesmu i ples sudjeluje u skrivanju), a to je upravo ovo što nam nudi i Koža u kojoj živim.

Almost Rosey

Post by Almost Rosey » 23 Jan 2012, 23:20

Meni je ovo film dušu dao za zgražanje boljih gospođa :ne zna:

Očekivala sam barem neke rezove, ožiljke, nešto.

Jade

Post by Jade » 23 Jan 2012, 23:55

Ma kakvi rezovi, Pedro je svilen za takva šta. On je skloniji bajci - taknuo sam te prstom i kao bundevu u kočiju pretvorio muško u žensko.

Mada postoji francuski film iz šezdesetih iz kojeg je Pedro, ajmo reći, posudio osnovni zaplet; u njemu ima i drastičnih scena.

blue
Asgard

Post by blue » 25 Jan 2012, 21:50

Pogledala, napokon :mirko:
Očekivala sam opičen film, nisam očekivala da bude toliko bizaran, sva sreća pa je redatelj sklon lepršavosti, pa silovanja, nevjerojatno psihičko mučenje, sakaćenje, otmica, ubojstva djeluju zabavno - sviđa mi se takav pristup :D Da je stvarniji, bio bi mi potpuno negledljiv, nisam ljubitelj bolesnoća. Podsjeća me na filmove Frankenstein i Jane Eyre. Kraj je bezveze :ne zna:

Najbolje u filmu mi je što mi neka transeksualna pitanja nisu prije pala na pamet, dakle -
Kod potpune promjene spola, koliko su novi organi funkcionalni? Ili je operacija samo vizualna, ne osjetilna stvar?
Može li se uopće nakalemit penis i jaja ili je promjena moguća samo iz muškog u žensko?
Mogu li se u novim organima uopće stvoriti autentični osjeti?

Zatim, mogu donekle razumijeti da netko ima jedna spolna obilježja, a osjeća se suprotno. Bi li se osoba prisiljena na spolnu promjenu mogla ikad navići na novi spol i osjećati se tako?
I tako... zanimljiva pitanja :hekla:

Ako tko zna odgovore slobodno podijeli :zubo:

Almost Rosey

Post by Almost Rosey » 26 Jan 2012, 15:52

blue » wrote:Pogledala, napokon :mirko:
Očekivala sam opičen film, nisam očekivala da bude toliko bizaran, sva sreća pa je redatelj sklon lepršavosti, pa silovanja, nevjerojatno psihičko mučenje, sakaćenje, otmica, ubojstva djeluju zabavno - sviđa mi se takav pristup :D Da je stvarniji, bio bi mi potpuno negledljiv, nisam ljubitelj bolesnoća. Podsjeća me na filmove Frankenstein i Jane Eyre. Kraj je bezveze :ne zna:

Najbolje u filmu mi je što mi neka transeksualna pitanja nisu prije pala na pamet, dakle -
Kod potpune promjene spola, koliko su novi organi funkcionalni? Ili je operacija samo vizualna, ne osjetilna stvar?
Može li se uopće nakalemit penis i jaja ili je promjena moguća samo iz muškog u žensko?
Mogu li se u novim organima uopće stvoriti autentični osjeti?

Zatim, mogu donekle razumijeti da netko ima jedna spolna obilježja, a osjeća se suprotno. Bi li se osoba prisiljena na spolnu promjenu mogla ikad navići na novi spol i osjećati se tako?
I tako... zanimljiva pitanja :hekla:

Ako tko zna odgovore slobodno podijeli :zubo:
It's easier to dig a hole than to build a pole :raspa:

Uglavnom, radi se navodno oboje. Premda je funkcionalnije m-ž nego obratno, ali teoretski se vagina "izvrne" tako da na taj način izgrađen penis ima neke osjete. Samo što u rijetkim situacijama to funkcionira, hidraulika i to.
Doduše, ono što sam čula iz iskustava ljudi koji se time bave, m-ž "preobrazba" je bogu za plakat, jer su većinom muškići "lošije" (nemam adekvatni izraz) socijalizirani, pa ih se još nafila "nestabilnim" ženskim hormonima i pretvori ih se u plačipičke :zubo: (pišem jako pojednostavljeno, e da ne bi bilo). Dok ž-m na hormonalnoj, odnosno emocionalno-ponašajnoj razini funkcionira fantastično, ženskice su fino socijalizirane i imaju sve te kul mehanizmiće koji muškićima znaju falit i onda kad im spiče hormone samo se fokusiraju, "izoštre", kristalizira im se sve, ustabile se emocionalno. Ono, budu ko dobro odgojeni mamini sinovi :D navodno, jel. Ali velim, kod njih je problem što fizički ne šljaka sve kako bi trebalo, no zato imaš sve one silne procjene prije op., da se uopće vidi može li osoba s takvim nečim živjet.

Ne znam, po meni je držanje nekoga u sobi i davanje haljinica i šminkice nedovoljno za tako nešto. Ono, očekivala bih barem kakvo pošteno ispiranje mozga, ako već ne filanja kakvim hormonima :ne zna: doduše, ova cijela priča je kvazi-SF, pa je onda nutrina ostavljena netaknutom (kao, hormoni i to), a promijenjena e tek "koža u kojoj živim". Što je onda fakat slično osjećaju osobe "zarobljene" u tijelu suprotnog spola. Ali svejedno imam dojam da je Almodovar počeo s jednom, a nadovezao bezbroj priča; nakalemljivanje pičke mi je super kazna (a tu sad možemo o svima koje su tako "kažnjene" rođenjem, što je još jedna interesantnjikava teza za škakljanje), ali kazna bi bila još monstruoznija da ga je pustio u svijet kao Vicentea (ili kakono se već zove) s pičkom. Ako je Almodovar već otpočetka postavio da zbog posjedovanja penisa/vanige najebeš na jedan, odnosno drugi način, jel :ne zna:

Jade

Post by Jade » 26 Jan 2012, 18:40

U Almodovarovom filmu sve je bajkovito, odnosno na razini kože iz naslova. Drugo ga nije zanimalo (a trebalo je).

U stvarnom životu poznam čovjeka od 32 god koji je prije 7 godina operiran u žensko. Bilo je razloga za operaciju, on se oduvijek osjećao kao žena zarobljena u muškom tijelu, no, kako kaže Rosey, nema tu neke sreće (a ni osjetila u toj novopromaknutoj vagini). I baš zbog hrpe problema koje ima ta nova ženska osoba, mislim da je Almodovarov film mogao biti daleko atraktivniji (i ozbiljniji). Ovako je sve svedeno na plastičnog kirurga i kožu, odnosno na film Oči bez lica iz 1960 kojem je Pedro kao gay jednostavno pridodao homoseksualni moment.

Usput, motiv "kažnjavanja" Vicentea je jako labav.

blue
Asgard

Post by blue » 26 Jan 2012, 23:19

Almost Rosey » wrote: Ne znam, po meni je držanje nekoga u sobi i davanje haljinica i šminkice nedovoljno za tako nešto. Ono, očekivala bih barem kakvo pošteno ispiranje mozga, ako već ne filanja kakvim hormonima :ne zna: doduše, ova cijela priča je kvazi-SF, pa je onda nutrina ostavljena netaknutom (kao, hormoni i to), a promijenjena e tek "koža u kojoj živim". Što je onda fakat slično osjećaju osobe "zarobljene" u tijelu suprotnog spola.
Hvala za objašnjenja :)

A za ispiranje mozga - mislim da bit 4 godine otet (s time da Vincent, u početku svog zatočeništva, nije mogao pratiti prolazak vremena), i biti otet, a ne znati zašto i postati objekt monstruoznog eksperimenta - samo za sebe je dovoljno za prosvirati. Što mu je još mogao napraviti :ne zna:

Što se tiče hormona, nije navedeno u filmu, ali ne čini mi se moguće, npr. spriječiti rast brade samo operacijom, tako da se valjda hormoni podrazumijevaju :ne zna:

Jade

Post by Jade » 26 Jan 2012, 23:28

Bilo bi puno bolje da je transformaciju radio na glumcu, a ne rabio glumicu koja izgleda posve drugačije. E, ali to je Pedro... :giggle:

Almost Rosey

Post by Almost Rosey » 26 Jan 2012, 23:40

blue » wrote: Hvala za objašnjenja :)

A za ispiranje mozga - mislim da bit 4 godine otet (s time da Vincent, u početku svog zatočeništva, nije mogao pratiti prolazak vremena), i biti otet, a ne znati zašto i postati objekt monstruoznog eksperimenta - samo za sebe je dovoljno za prosvirati. Što mu je još mogao napraviti :ne zna:

Što se tiče hormona, nije navedeno u filmu, ali ne čini mi se moguće, npr. spriječiti rast brade samo operacijom, tako da se valjda hormoni podrazumijevaju :ne zna:
A koža koju brener ne oštećuje? Velim, otišao je tu u SF.

I da, imaš pravo, 4 godine... :ne zna: