Kultni filmovi

Filmovi, serije, sve što gledamo
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Sep 2018, 20:12

Kako kultni film preživi protok vremena?
Znam, znam, trebao bi biti otporan na vrijeme. Pa to je... taj i taj film, taj i taj režiser ... osobita stvar. Ističe se u svom trenutku.
I ostane istaknut? Pedesetak godina kasnije...

Ljetos sam bila na projekciji "Kose". Prepun razvaljeni kino Balkan. Pardon, Evropa. Prepun. Mlađarije, koliko ti srce hoće. Bilo je nešto sijedih glava, bilo je i baka s unucima. Ne bebama.
bilo je upravo dirljivo. Jedan čiko je održao govor na početku - ne znam tko je to bio, zafrkancija sa ozvučenjem. Pokušao je objasniti zašto je Kosa to što jest, kako je nastao film, koliko je značio mladima u Jugi. Ali ono osnovno - političku i socijalnu klimu tog doba, pokušao je, ali nije uspio objasniti, jer mu je govor postao općenit, a to izaziva dosadu. Tako nitko nije shvatio.
Film je pogledan u potpunom miru i tišini - nikome nije bio dosadan.
Ja bih, da me netko pitao, prvo nahranila ljude filmom "Taking Woodstock". Možda bi bolje shvatili.
Premda i ovako su izlazili...pa- začarani.

Neću vas puno ispitivati.
Možda imate neki film za koji vjerujete da će preživjeti bar stotinjak godina? Imate svoje liste najboljih filmova, neki od njih su stariji od bilo koga ovdje pišućega...


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

13 Sep 2018, 20:33

Meni se čini da je s filmovima, kao i s pjesmama i knjigama: ono uz što je neka generacija odrastala, preskoči jednu ili dvije pa sljedeća to objeručke dočeka.

No što neko djelo čini kultnim, bogami ne znam.

Za prvu ruku padaju mi na pamet Casablanca (1942.), Tommy je možda premlad (1975.), ali bi mogao proći Neki to vole vruće (1959.).
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Sep 2018, 20:41

Elvis je svakoj generaciji zakon :D

Da, Neki to vole vruce...
Diplomac?
Vole ljudi muziku, mislim da je zaplet danas malko naivan?

sent from T

User avatar
Herbicidna
Posts: 1099
Joined: 08 Feb 2017, 17:20

13 Sep 2018, 20:58

Ča nije po definiciji kultni film neki koji nije bio pretjerano zapažen prilikom izlaska, ali su ga ljudi tek nešto kasnije počeli cijenit? Onak, ne filmovi koji su bili dobro primljeni i u svoje vrijeme, pa su se održali kao bitni za filmsku umjetnost kroz generacije, o tome ste krenuli pisat... :misli:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

13 Sep 2018, 21:22

Herbicidna wrote:Ča nije po definiciji kultni film neki koji nije bio pretjerano zapažen prilikom izlaska, ali su ga ljudi tek nešto kasnije počeli cijenit? Onak, ne filmovi koji su bili dobro primljeni i u svoje vrijeme, pa su se održali kao bitni za filmsku umjetnost kroz generacije, o tome ste krenuli pisat... :misli:
Film koji odskace u svom vremenu. Prihvacan i pljuvan, zbog toga.
Ali kako opstaje? Generacija koju je uhvatio nespremnu i zacudenu ostari, umre. A neki novi klinci ga gledaju i dozivljavaju jednako zadivljeno Image

sent from T

User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

14 Sep 2018, 00:53

Riona wrote:
13 Sep 2018, 20:12
...
Možda imate neki film za koji vjerujete da će preživjeti bar stotinjak godina? Imate svoje liste najboljih filmova, neki od njih su stariji od bilo koga ovdje pišućega...
Riona wrote:
13 Sep 2018, 21:22
Film koji odskace u svom vremenu. Prihvacan i pljuvan, zbog toga.
...
Hardware (1990) donekle odgovara tom opisu... sad, da će preživjeti 100tinjak godina, ne vjerujem, ali će s vremenom definitivno dobiti na aktualnosti :D .

foršpan:


Zbog mjestimično nevješte scenografije i specijalnih efekata, na prvi pogled jedan od onih nezapaženih SF-horor B-muvi klonova Terminatora i Aliena, koji su masovno štancani 80tih i početkom 90tih, ipak ima dubinu radnje smještenu u skoru distopijsku budućnost, uz vrlo zanimljivu pozadinu sa nekima od tada prilično poznatih faca na non-mainstream zabavnoj sceni:


moj omiljeni momenat: popularni vođa (premijer Boelgaxof :D -ima nešto afrikanersko u liku) na TV drži rasističku varijantu MLKovog govora "I have a dream"
what we've got here is failure to communicate
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

25 Feb 2019, 20:43

Kultni filmovi ne moraju sami živjeti pedesetak godina, ponekad oni žive kroz mainstream filmove, često blockbustere koji su proizašli iz njihovog nasljeđa. Npr. John Carpenter, George Lucas, Ridley Scott, Paul Verhoeven, John Badham ... Svi ti režiseri čiji su filmovi zarađivali milijarde dolara puno toga duguju jednom manje poznatom entuzijastu, inovatoru specijalnih efekata i scenaristu čije su ideje za scenarije svojevremeno zvučale suludo, a danas su dio hollywoodske svakodnevice.

Govorim o Dan O'Bannonu i početku njegove karijere radom na sad već 45 godina starom kultnom filmu Tamna zvijezda:



Jedan možda manje poznat fascinantan detalj: Dan O'Bannon umro je od Crohnove bolesti. Tegobe uzrokovane njome bile su mu inspiracija za Alienovu "erupciju" iz ljudskog torza.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Feb 2019, 21:01

Tamnu zvijezdu dobio sam od profesora Mikića na faksu, razgovarali smo bili o Carpenteru, o holivudskom star-sistemu i tome koliko je teško snimati netipizirane filmove, izvan bilo kakve šablone. Više ga nemam na videokaseti, sada je na hard-disku i baš sam ga nedavno gledao. Sjajan, sjajan film. Dan O'Bannon nezaobilazan je kad se govori o njegovoj vrijednosti, suautor je scenarija, autor većine specijalnih efekata i usto nezaboravni Pinback. :D

Obojica su, i Carpenter i O'Bannon, debitirala Tamnom zvijezdom. Snimljen je za male novce, Mikić mi je dosta detalja o produkciji prepričao. Mislim da ih je obojicu poznavao. Strahovito mnogo zna o filmu i jedini je naš čovjek u žiriju za Oscara. :)

I da, kazao mi je da ne dolazim na ispit ako nisam gledao Pulp Fiction. Za razliku od gerijatrije iz američke Akademije, cijenio je Tarantinovu hrabrost i inovativnost. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

28 Feb 2019, 01:29

Hahaha, dekartrovska (dekartijanska?) rasprava s AI bombom na kraju -neponovljivo :rofl:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Feb 2019, 20:45

Fenomenologija, zapravo. Husserl i društvo. Oni su se bavili samim stvarima, stvarima kakve su uvijek. :o
Potpisi su za budale.
Post Reply