Ajmo pričat o filmu

Filmovi, serije, sve što gledamo
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Nov 2017, 20:55

MmeTipfeler wrote:
26 Nov 2017, 20:29
A, ne, Riona, u tome i jest glavna razlika između filma i kazališta.
U čemu?
Da su glumci u filmu samo lutke na koncu? Pft


User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Nov 2017, 21:58

Ne. Ali dobri glumci ne mogu izvući film uz lošega režisera, kao što se to može dogoditi u kazalištu, a dobar režiser može i s lošim glumcima, čak i nikakvim glumcima, kao što su naturščici, napraviti itekako dobar film. Različit medij.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Nov 2017, 22:19

MmeTipfeler wrote:Ne. Ali dobri glumci ne mogu izvući film uz lošega režisera, kao što se to može dogoditi u kazalištu, a dobar režiser može i s lošim glumcima, čak i nikakvim glumcima, kao što su naturščici, napraviti itekako dobar film. Različit medij.
Slazem se. To ipak ne znaci da su glumci u ovim filmovima losi ili da ne bi bili odlicni i bez njega. Sretan spoj, jel.

Sent using T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

26 Nov 2017, 22:55

Pa gle, konkretno, kada govorimo o Apartmanu, ni Shirley McLaine ni Jack Lemmon u trenuku snimanja nisu novaci u filmskome svijetu, a oboje se doimaju kao da im je ovo prvi put što stoje pred kamerom. To je Wilderova ruka. On je toliko blesav da ga poželiš išamarati, a ona je kurvica koja ima sreće da naleti na naivčinu. Pa sve završi hepiendom. Najbolji je u cijeloj priči susjed, ne najbolji, upravo je genijalan, a nisam sigurna da je kao glumac i inače postao toliko poznat kao ovo dvoje. Ne znam, nisam istraživala.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

26 Nov 2017, 23:26

Ne bih se slozila. To sto su oni dobro prikazali karaktere, nije pocetnicka gluma, naprotiv.

Sent using T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Nov 2017, 06:48

Ti ne čitaš dobro, očito.
MmeTipfeler wrote:
26 Nov 2017, 22:55
(...) a oboje se doimaju kao da im je ovo prvi put što stoje pred kamerom. To je Wilderova ruka.
Riona wrote:
26 Nov 2017, 23:26
Ne bih se slozila. To sto su oni dobro prikazali karaktere, nije pocetnicka gluma, naprotiv.
Mogli su to učiniti i drukčije, ali nisu. Zašto nisu? Zato što je Wilder režirao film.

Link ostavljam za poslije. Nemam sad vremena pisati, a nema ni smisla analizirati cijeli film.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Nov 2017, 08:20

MmeTipfeler wrote:Ti ne čitaš dobro, očito.





Mogli su to učiniti i drukčije, ali nisu. Zašto nisu? Zato što je Wilder režirao film.

Link ostavljam za poslije. Nemam sad vremena pisati, a nema ni smisla analizirati cijeli film.
Sve je to lijepo. Ipak, da oni nisu zanatlije kakvi jesu, badava bi ovaj kuckao.
Ukratko, opet jedna tema gdje si ti u pravu a ja u krivu, sa tvojeg gledista, a obratno s mojeg. Pa pustimo to.


Sent using T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Nov 2017, 09:39

Riona wrote:
27 Nov 2017, 08:20
Sve je to lijepo. Ipak, da oni nisu zanatlije kakvi jesu, badava bi ovaj kuckao.
Ukratko, opet jedna tema gdje si ti u pravu a ja u krivu, sa tvojeg gledista, a obratno s mojeg. Pa pustimo to.
Ja sam uvijek u pravu, to se valjda već zna. :D

No ovdje uopće nije bitno tko je u pravu, a tko ne: govorila sam o različitosti između kazališne i filmske režije. Bar sam tako shvatila razlog zbog kojega je Stitch naglasio Wildera.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Nov 2017, 09:56

Nego, pao mi je na pamet jedan doista dobar stari film, no ne mogu ga naći s prijevodom, a mađarski ne znam. :D Péter Bacsó, režiser, zaslužio je natuknicu i u HE. Film je kod nas, a i u svijetu, u prvome redu zanimljiv zbog tematike, kao i zbog toga što je bio zabranjen. Glumci su nam nepoznati, mađarska kinematografija ne znači nam mnogo, ali Krunski svjedok jednostavno je sjajan film, film koji se lako ne zaboravlja.

Trailer.

Priča je dostojna Švejka ili Čonkina, takav je i pristup, dobra kamera, dobra montaža - ništa iznimno, ali kada se sve skupi, vrijedi pogledati.

Kinoteka više ne radi, zar ne? :(
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Nov 2017, 10:28

evo titla, još treba iščačkati film.

edit. našao i film. očekujem problem sa sinhronizacijom, ali i to će se srediti. javim.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Nov 2017, 11:45

film & prevod - šraf na šraf. niš ne treba barkat.

ako kome treba link na film - pp.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Nov 2017, 12:34

Zmaj021 wrote:
27 Nov 2017, 11:45
ako kome treba link na film - pp.
Ja bih ga rado ponovo pogledala. Čekam link u PP.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Nov 2017, 19:07

Podsjetio me Nukac u Sekularnom kalendaru na to kako je uz svaki datum vezano mnogo događaja i da je teško odlučiti koji bi od njih valjalo spomenuti. Katolički kalendar nema takvih problema. :D

Pa, zanemarujem činjenicu da je danas ustanovljena Nobelova nagrada (1895.) i da je godinu dana poslije prvi put izvedena Straussova tonska poema Also sprach Zarathustra - Richard je u pitanju, ne Johann! - čiji je početak upotrijebio Kubrick u Odiseji 2001. Čini se da je režiser bio posebno sklon Straussima - svako malo čuje se Johannov An der schönen blauen Donau, no njih dvojica, koliko znam, nisu bili ni u kakvu rodu... Što sve nema veze s ovom temom.

Za temu je važan film The Mark of Zorro. Za režisera je vjerojatno malo tko čuo - Fred Niblo, ali za Douglasa Fairbanksa sigurno znate. Dakle, to je bio prvi američki film o superjunacima - da, da, tako je počelo, a počeo se prikazivati u New Yorku na današnji dan 1920.

Nijemo i dražesno. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2017, 00:44

MmeTipfeler wrote:
27 Nov 2017, 09:39
No ovdje uopće nije bitno tko je u pravu, a tko ne: govorila sam o različitosti između kazališne i filmske režije. Bar sam tako shvatila razlog zbog kojega je Stitch naglasio Wildera.
Pa da. I od Marilyn Monroe napravio je glumicu, dobila je Zlatni globus za Neki to vole vruće. Marilyn je imala dara za komediju, bila je i inteligentna, no do tog filma zvijezda nije bila. Wilder ju je učinio planetarno popularnom u glumačkom smislu. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

28 Nov 2017, 07:34

Stitch wrote:
Pa da. I od Marilyn Monroe napravio je glumicu, dobila je Zlatni globus za Neki to vole vruće. Marilyn je imala dara za komediju, bila je i inteligentna, no do tog filma zvijezda nije bila. Wilder ju je učinio planetarno popularnom u glumačkom smislu. :)
Biti zvijezda i biti glumica su posve razlicite stvari!

Ali glavno da se vi slazete.
Usput receno, pocelo je sa filmom, nikakvim kazalistem i glumcima u tom filmu.

Sent using T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2017, 08:31

Aha. A film je bogomdana sedma umjetnost koja je pala s neba i nema ama baš nikakve veze s kazalištem, likovnim umjetnostima, fotografijom i glazbom.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

28 Nov 2017, 10:09

MmeTipfeler wrote:Aha. A film je bogomdana sedma umjetnost koja je pala s neba i nema ama baš nikakve veze s kazalištem, likovnim umjetnostima, fotografijom i glazbom.
Ajmo onda prosirit. Fotografija? Glazba?...

Sent using T

User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Nov 2017, 10:30

MmeTipfeler wrote:
28 Nov 2017, 08:31
Aha. A film je bogomdana sedma umjetnost koja je pala s neba i nema ama baš nikakve veze s kazalištem, likovnim umjetnostima, fotografijom i glazbom.
Ima veze. Ali tek kad ga povežeš, jer film je prvenstveno onaj tanki sloj, emulzija na celuloidu. I nema baš veze s umjetnošću. Više s umješnošću.
A u usporedbi s papirom, po kojem pišeš, recimo, olovkom, film je ograničen (uslovljen, definisan?) crtanjem. Sočivom. Hvata samo oblike, likove ne. Netačan je. Tačka se ne zapisuje itd, itd. :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2017, 12:50

Riona wrote:
28 Nov 2017, 10:09
Ajmo onda prosirit. Fotografija? Glazba?...
Zapravo, arhitektura, skulptura, slikarstvo, glazba i poezija. Onda je Canudo tome dodao ples i film kao šestu i sedmu umjetnost tvrdeći da je film, prepričavam po sjećanju, sinteza dotadašnjih umjetnosti koje obuhvaćaju prostor i vrijeme te novo sredstvo izražavanja.

Kada govorimo o filmu - bilo da je riječ o kinematografiji ili o pojedinome djelu, ta je činjenica stalno prisutna i ne bi je trebalo zaboraviti. Bar je to teško meni kao bivšoj Peterlićevoj studentici.


Šabović Adis wrote:
28 Nov 2017, 10:30
Ima veze. Ali tek kad ga povežeš, jer film je prvenstveno onaj tanki sloj, emulzija na celuloidu. I nema baš veze s umjetnošću. Više s umješnošću.
Vjerojatno se zato u engleskome i prihvaćen izraz movie.

A u usporedbi s papirom, po kojem pišeš, recimo, olovkom, film je ograničen (uslovljen, definisan?) crtanjem. Sočivom. Hvata samo oblike, likove ne. Netačan je. Tačka se ne zapisuje itd, itd. :)
Ajde ti to meni lijepo prevedi da te shvatim. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Nov 2017, 12:54

Riona wrote:
28 Nov 2017, 07:34
Biti zvijezda i biti glumica su posve razlicite stvari!
Nisu. Iz konteksta je jasno da govorim o filmu. Ne zanimaju me pin-up postignuća. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2017, 13:28

Inače, upravo sam odgledala Krunskog svjedoka. Hvala, Zmajčino! Već sam bila i zaboravila kako je dobar drug Virag - i kao lik i kao glumac. :)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

28 Nov 2017, 13:56

MmeTipfeler wrote:
28 Nov 2017, 12:50
Vjerojatno se zato u engleskome i prihvaćen izraz movie.
Da. :)
Ajde ti to meni lijepo prevedi da te shvatim. :D

Evo primjer:

Znaš kako znaju reći apstraktno mišljenje? Nema apstraktnog mišljenja (a ni neapstraktnog), radnja može biti apstraktna, a apstraktna je zato što i nije baš vidljiva (optika!). Golim okom, jel'? Na papiru, recimo, jasno stoji da lik razmišlja, ali na filmu tu radnju, razmišljanje, nikako ne možeš pokazati, da se vidi. Mišljenje i razmišljanje su apstraktne radnje (za razliku od trčanja...ili ehm...znaš ti dobro čega :rofl: :kiss:), stoga ih se nekako, nečim, mora "podvaliti" gledaocu, da ih "vidi". A gledalac ih, uvrhglave, uviđa. Ne možeš svjetlom napisati kako se lik zove, možeš tek crtati koješta (fotos-grafein)...grafemu svaka čast, al' slovo nije crtež. :zubo:

Zato kažem da je film, kao medijum, netačan. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

28 Nov 2017, 13:59

MmeTipfeler wrote:
28 Nov 2017, 13:28
Inače, upravo sam odgledala Krunskog svjedoka. Hvala, Zmajčino! Već sam bila i zaboravila kako je dobar drug Virag - i kao lik i kao glumac. :)
ja još nisam.. gužva.

de rien, madame.

(učio francuski u osnovnoj i srednjoj. na tužnom mi je nivou. :tuzni:)
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

28 Nov 2017, 14:25

Stitch wrote:
Nisu. Iz konteksta je jasno da govorim o filmu. Ne zanimaju me pin-up postignuća. ;)
I dalje stoji isto.

Sent from
T

User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

28 Nov 2017, 18:06

Šabović Adis wrote:
28 Nov 2017, 13:56
Zato kažem da je film, kao medijum, netačan. :D
Ili da je varka, iluzija, kako god hoćeš, kao i svaka umjetnost. Ulje na platnu konkretno je kombinacija uljenih boja namazanih na platno, a što mi na slici vidimo, druga je stvar. Isto vrijedi i za druge umjetnosti. Kod filma pak, da ostanem kod tvojeg primjera, razmišljanje se itekako može pokazati. Dakako, ne "tekst" toga razmišljanja, a može i to uz posebne vizualane i/ili auditivne efekte, no možeš pokazati činjenicu da je lik, recimo, zamišljen. U tom prikazu sudjeluju i glumac koji to mora pokazati, režiser koji će ga usmjeriti kako da to pokaže, snimatelj, opet prema režiserovim uputama, a na kraju montažer koji će na pravom mjestu napraviti "cak", i to prema režiserovim uputama.

Pa znaš za pokuse koje su radili s gledaocima: jedan te isti kadar lica u gro-planu montirali su u kombinaciji s kadrovima koji izazivaju ugodne odnosno neugodne osjećaje, a onda su gledaoci iz toga kadra iščitavali je li lik pozitivan ili negativan.

Prelazim u novi post da ne pišem plahte, a i nije usko vezano s ovim.
Post Reply