Putovanja u doba covida 19

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
nasmijanonebo1
Posts: 34
Joined: 11 May 2021, 09:05
Been thanked: 5 times

20 Jun 2021, 10:42

Sandra, odi na portal Zdravlja (doslovno to upisi na google) i otvorit ce ti se e gradjani. Tamo ces imati uvid u to jesu li upisani podaci o tvom cijepljenju (a trebali bi).


User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

20 Jun 2021, 10:53

Mislim da upravo ekipa u dvorani to unosi i nema veze sa osobnim liječnikom. Ja sam se prijavio na cijepljenje preko e-građani i cijepio na masovnom punktu i vidi se prvo cijepljenje, nema veze sa osobnim liječnikom. Ali kao što je rečeno, možeš provjeriti dali se vidi.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

20 Jun 2021, 14:47

nasmijanonebo1 wrote:
20 Jun 2021, 10:42
Sandra, odi na portal Zdravlja (doslovno to upisi na google) i otvorit ce ti se e gradjani. Tamo ces imati uvid u to jesu li upisani podaci o tvom cijepljenju (a trebali bi).
Tako je. Tamo se moze vidjet. Ili jednostavno zatrazi potvrdu pa ces vidjet dal ti je dosla. Ja sam se cijepil u dvorani i upisan sam, i izvadil potvrdu na e-gradani. Samo moja je za prvu dozu a drugu budem dobil uskoro na Islandu. Mislim da mozes trazit potvrdu 22 dana nakon sto si cijepljena
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

20 Jun 2021, 16:47

Hvala vam. Stigla mi je potvrda na mail i piše ispravno da sam jučer dobila drugu dozu, odnosno da sam jučer cijepljena.

Ima li šanse ići na put sa djetetom od 13 godina koje nije cijepljeno i nema potvrdu a da putuje sa mnom koja imam potvrdu?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Jun 2021, 17:18

sandra555 wrote:
20 Jun 2021, 16:47
Ima li šanse ići na put sa djetetom od 13 godina koje nije cijepljeno i nema potvrdu a da putuje sa mnom koja imam potvrdu?
Zašto ne, djeca u pravilu ne obolijevaju od najtežeg oblika covida-19 pa se uglavnom i ne cijepe. Dok se to ne promijeni, nitko ti ne bi trebao prigovarati.
Potpisi su za budale.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

20 Jun 2021, 17:25

sandra555 wrote:
20 Jun 2021, 16:47
Hvala vam. Stigla mi je potvrda na mail i piše ispravno da sam jučer dobila drugu dozu, odnosno da sam jučer cijepljena.

Ima li šanse ići na put sa djetetom od 13 godina koje nije cijepljeno i nema potvrdu a da putuje sa mnom koja imam potvrdu?
Ovisi od države do države, ako je dijete prestaro treba se testirati.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

25 Jun 2021, 17:28

Evo, baš sam se jučer vratio s divljeg Balkana, nas devetoro planinara na Karasovićima u kombiju.

Mogu potvrditi ono što već neko vrijeme govorim: Digitalna EU potvrda nije "čarobni Sezame otvori se" koji sam po sebi otvara sva vrata. Ja sam se bez toga uredno vratio u HR iako mi moje cijepljenje nije upisano ni u kakve HR knjige (te stoga nisam mogao dobiti tu potvrdu). Razlika je samo u formi, tj. svi iz kombija koji su imali svoja cijepljenje na potvrdi prošli su brže od mene (samo im je policajka skenirala kod s mobitela), a moju je papirnatu ("običnu") potvrdu malo dulje proučavala i upisivala i ništa drugo.

Provjera hoće li sve biti isto i prilikom ulaska na koncerte - slijedi. :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

02 Jul 2021, 12:16

Uspio sam ipak dobiti digitalnu EU potvrdu. :)

U HZJZ su slučajeve poput mog uvalili jednoj ženskoj do čijeg sam broja uspio doći.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

05 Aug 2021, 16:02

Iz nekog meni misterioznog razloga, famozne covid potvrde su produljene samo za cijepljene. Kako sam ja prebolio covid i stekao imunitet, dobio sam potvrdu koja vrijedi 6 mjeseci. Takve su potvrde dobivali i oni koji su se cijepili. U međuvremenu, potvrde za cijepljene su produljene na 270 dana tj. 9 mjeseci. Nigdje nema ni spomena o osobama koje su preboljele. Provjerio sam tj. ponovno zatražio potvrdu i zaista, vrijedi mi samo 6 mjeseci od bolesti.

https://www.24sata.hr/news/eu-digitalne ... ana-775348

Budući da službeni podaci pokazuju da se ljudi izuzetno rijetko dvaput zaraze, ali iznenađujuće često se zaraze nakon cijepljenja, kako ovo protumačiti? I osjećate li se sigurno uz tolike ljude koji slobodno putuju, a imunitet im je prilično upitan?
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

06 Aug 2021, 14:21

drug mile wrote:
05 Aug 2021, 16:02
Iz nekog meni misterioznog razloga, famozne covid potvrde su produljene samo za cijepljene. Kako sam ja prebolio covid i stekao imunitet, dobio sam potvrdu koja vrijedi 6 mjeseci. Takve su potvrde dobivali i oni koji su se cijepili. U međuvremenu, potvrde za cijepljene su produljene na 270 dana tj. 9 mjeseci. Nigdje nema ni spomena o osobama koje su preboljele. Provjerio sam tj. ponovno zatražio potvrdu i zaista, vrijedi mi samo 6 mjeseci od bolesti.

https://www.24sata.hr/news/eu-digitalne ... ana-775348

Budući da službeni podaci pokazuju da se ljudi izuzetno rijetko dvaput zaraze, ali iznenađujuće često se zaraze nakon cijepljenja, kako ovo protumačiti? I osjećate li se sigurno uz tolike ljude koji slobodno putuju, a imunitet im je prilično upitan?
Jednostavno, zato se cijepis
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Aug 2021, 18:09

drug mile wrote:
05 Aug 2021, 16:02
Budući da službeni podaci pokazuju da se ljudi izuzetno rijetko dvaput zaraze, ali iznenađujuće često se zaraze nakon cijepljenja, kako ovo protumačiti? I osjećate li se sigurno uz tolike ljude koji slobodno putuju, a imunitet im je prilično upitan?
Nitko ne zna koliko će ljudi biti imuni, ni nakon cijepljenja ni nakon prebolijevanja bolesti. Tih šest mjeseci uzima se kao rok dokazan studijama, ali one su napravljene na cijepljenim osobama, koje su malo bolje istražene od necijepljenih. Pfizer je primjerice u travnju objavio studiju po kojoj je cjepivo učinkovito 91 posto protiv virusa te 95 posto protiv teških oblika covida-19 do šest mjeseci nakon druge doze, ali najvjerojatnije će trebati treća doza cjepiva od šest do 12 mjeseci poslije cijepljenja, kao i docjepljivanje svake godine zbog pojave novih varijanti.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo također navodi da se ne zna trajanje imunosti nakon cijepljenja. To tek treba utvrditi. No moguće je da zaštita traje i dulje od tog minimalnog intervala jer Astrina istraživanja pokazuju da T-stanice bolje reagiraju u starijih osoba, a cjepiva koja proizvode Pfizer i Moderna u tijelu pak pokreću opetovanu imunološku reakciju koja godinama može štititi od virusa.

Riječju, ti i cijepljene osobe niste u istoj poziciji.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

06 Aug 2021, 21:20

Nakon 200 milijuna zaraženih u svijetu, još se ne zna koliko traje imunitet? To želiš reći?

U engleskoj je u proteklih mjesec dana bilo 2-3 puta više umrlih nakon cijepljenja i covida, nego nakon "samo" covida, a cjepivo je 95% učinkovito protiv teških oblika bolesti? Ma daaj.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Aug 2021, 00:19

Čitao sam o tim slučajevima u Engleskoj. Izvještaji pokazuju da su 163 od 257 osoba (63,4 posto) koje su umrle od varijante delta u roku od 28 dana od pozitivnog testa na covid-19 primile najmanje jednu dozu cjepiva. To nisu izvještaji o potpunom cijepljenju. Rizik od smrti od covida-19 udvostručuje se pritom svakih sedam godina starosti pacijenta, što znači da necijepljeni 70-godišnjak ima 32 puta veću vjerojatnost da će umrijeti od bolesti od necijepljenog 35-godišnjaka. Čak ni izvrsna cjepiva ne smanjuju rizik od smrti u starijih ljudi.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

07 Aug 2021, 13:30

Ok, prosječna dob cijepljenih je mnogo viša nego necijepljenih, pa je i smrtnost viša. Može biti. Ipak, ako gledamo samo umrle mlađe od 50 godina, vidimo mnogo višu stopu smrtnosti u populaciji cijepljenih nego necijepljenih. To bi moglo biti ili zato što cijepljenje povećava rizik od komplikacija (što dokazano nije slučaj) ili zato što se cijepljeni ne testiraju tako redovito kao necijepljeni, odnosno testiraju se tek kad razviju ozbiljnije simptome bolesti. Ako je ovo drugo, onda zahvaljujući povlasticama za cijepljene imamo mnogo zaraženih koji slobodno putuju, pa cijepljenje pogoduje širenju zaraze.
Nitko ne zna koliko će ljudi biti imuni, ni nakon cijepljenja ni nakon prebolijevanja bolesti.
Ovaj dio mi nije sjeo. Nitko ne zna, ali na osnovu neznanja meni se ograničava (ili komplicira) kretanje. Valjda onaj koji ograničava moja prava treba dokazivati da ima za to razloga, pa neću ja provoditi studiju kojom trebam dokazati da sam imun. Lako Pfizer provodi studije o svom proizvodu, moja bolest meni nije donijela toliki profit pa definitivno nismo u istoj poziciji.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Aug 2021, 15:21

Zna se da je šest mjeseci nekakav minimum, utvrđen jednako i za cijepljene i za one koji su preboljeli covid-19, ali ne zna se hoće li zaštita dulje trajati, što se pretpostavlja na osnovi podataka. Još nije dokazano da mRNA cjepiva nude poboljšanu, doživotnu imunost u odnosu na rekombinantna cjepiva, a stvar komplicira i delta-soj, koji je opasniji od drugih varijanti virusa. Primijeti da ljudi ne umiru od dosadašnjih sojeva. Problem je baš ta mutacija. Ti na nju sigurno nemaš odgovor. Izgledi bi ti vjerojatno bili bolji uz neko cjepivo jer to što si prebolio nema veze s deltom.
Potpisi su za budale.
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

09 Aug 2021, 14:47

Ljudi, da li tko zna može li se u Tursku ući samo sa PCR testom ili može i brzi antigenski. Thx
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

09 Aug 2021, 18:25

Pozdrav ljudi, jel Hrvatska koristi kakvu aplikaciju za putnike koji slijecu na aerodrom gdje prije leta uploadas svoje dokumente/potvrde o cijepljenju? Ili pokazujes papire na salteru ili kako?

(U Kanadi imamo aplikaciju gdje uploadas proof of vaccine i cekas autorizaciju, tj pre-odobrenje za putovanje).
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

09 Aug 2021, 21:38

Meni nije poznato da u Hrvatskoj to imaju. Ja kada dođem na šalter u zračnoj luci, skeniraju osobnu i odmah im piše na ekranu da sam prebolio covid, ne moram pokazivati potvrdu, ali sto je sa ljudima koji su se cijepili ili preboljeli ili testirali u inozemstvu, to ne znam. Kolega je samnom putovao i njegova potvrda im nije bila uvedena u sustav, morao je pokazati u papirnatom obliku, ali mu dečko na šalteru nije spominjao da može sam nešto poduzeti po tom piranju.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

09 Aug 2021, 23:11

daria wrote:
09 Aug 2021, 18:25
Pozdrav ljudi, jel Hrvatska koristi kakvu aplikaciju za putnike koji slijecu na aerodrom gdje prije leta uploadas svoje dokumente/potvrde o cijepljenju? Ili pokazujes papire na salteru ili kako?

(U Kanadi imamo aplikaciju gdje uploadas proof of vaccine i cekas autorizaciju, tj pre-odobrenje za putovanje).
Enter Croatia.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

10 Aug 2021, 10:44

Stitch wrote:
07 Aug 2021, 15:21
Zna se da je šest mjeseci nekakav minimum, utvrđen jednako i za cijepljene i za one koji su preboljeli covid-19, ali ne zna se hoće li zaštita dulje trajati, što se pretpostavlja na osnovi podataka.
Da, to je ono u čemu propis nije fer prema preboljelima. "Minimum" sugerira konzervativnost pristupa prema njima, dok se prema cijepljenima primijenjuje liberalniji pristup, tj. propis sugerira 100%-tnu učinkovitost cijepljenja, iako se dobro zna da ona to nije. Štoviše, kod (sad već svugdje dominantne) indijske varijante ona nije ni preko 80%.

Ako za nas cijepljene vrijedi kriterij 80%, isti bi se takav kriterij trebao priomjenjivati i prema preboljelima, tj. bilo bi potrebno pronaći vremenski period do kojeg "drži" imunitet za 80% preboljelih. Pa bilo to 7, 8, 9, 12 ili 50 mjeseci. :ne zna:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Aug 2021, 10:59

Nije samo vrijeme posrijedi. Jesi li siguran da prebolijevanje covida-19 jednako štiti od delta-soja kao cijepljenje? Ja nisam. Štoviše, mislim da preboljeli snose veći rizik. Od delta-varijante ne štiti ni cjepivo - preciznije, još se trebaju utvrditi sve okolnosti smrtnih slučajeva - a kamoli prirodni mehanizmi.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

10 Aug 2021, 17:43

Stitch wrote:
10 Aug 2021, 10:59
Nije samo vrijeme posrijedi. Jesi li siguran da prebolijevanje covida-19 jednako štiti od delta-soja kao cijepljenje? Ja nisam. Štoviše, mislim da preboljeli snose veći rizik. Od delta-varijante ne štiti ni cjepivo - preciznije, još se trebaju utvrditi sve okolnosti smrtnih slučajeva - a kamoli prirodni mehanizmi.
Ja sam siguran da infekcija kompletnim sars-cov2 virusom stvara učinkovitiji imunitet nego kontakt sa cjepivom koje sadrži nekakav umrtvljeni virus obične prehlade, genetski modificiran tako da sadrži fragmente sars-cov2 virusa. Prije svega, u mom slučaju se dogodila stvarna zaraza i virus se proširio gdje god se inače širi, te tamo potaknuo stvaranje antitijela, a ne samo u mišičnom tkivu. Antitijela koja prepoznaju cijeli virus, ne samo s-protein ili tako nešto. Sva dosadašnja iskustva sa cjepivima, od Jennera i njegovi kravljih boginja do danas, sugeriraju da je preboljevanje stvarne zaraze superiornije u odnosu na ekvivalent u obliku cjepiva. Jedini razlog što itko preferira cjepivo u odnosu na zarazu jest to što je navodno sigurnije (manje komplikacija i cijepljeni neće zaraziti nikoga). Nikad nisam nigdje vidio da proizvođači cjepiva, imunolozi, studije ili bilo što drugo sugerira da cjepivo stvara učinkovitiji imunitet nego sama bolest.

Potvrdu za ovo imamo i u najaktualnijim statistikama koje sam objavljivao. Značajan broj engleza je prošle godine prebolio starije varijante covida. Ove godine gotovo isključivo hara delta soj koji nitko prošle godine nije prebolio, pa ipak među zaraženima ove godine ima samo 0.4% onih koji su prošle godine preboljeli neki drugi soj. I to godinu dana kasnije. Eto potvrde da imunitet traje dulje od 6 mjeseci. Nasuprot tome, udio cijepljenih među zaraženima je značajan. Pitanje je ima li cijepljenje ikakav pozitivan učinak kod delta soja, ili samo štiti osobe od testiranja.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Aug 2021, 20:05

Ti baš ne znaš mnogo o cjepivima i cijepljenju, ha? Evo ilustracije kako funkcionira mRNA tehnologija. Prouči je, da ne pišeš gluposti o "stvaranju antitijela u mišićnom tkivu" i "prepoznavanju cijeloga virusa". A evo i malo opširnijeg objašnjenja o mehanizmima djelovanja, kontroli epidemije, učinkovitosti na nove sojeve itd. Napokon, informacije o odobrenim cjepivima objavila je Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED). Skini i te dokumente. Glupo mi je išta govoriti kad ne razumiješ ni nastanak ni učinak cjepivâ.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

16 Aug 2021, 14:23

Testiram se u jednom našem turističkom mjestu, i dosta turista u redu prije mene, podižu rezultate testa.

Djevojka, koja bi trebala biti med. sestra (?) uručuje rezultate na pidžn ingliš "hir iz jor kovid".
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Aug 2021, 06:51

Pipl mast trast hr.

Možda (i) ona postane sutkinja Ustavnog suda.
Post Reply