Kina, Tajvan, Hong Kong i Makao

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

15 Nov 2019, 10:04

Nevjerojatno, ispravite me (i obrišite ovu temu) ako griješim, ali najmnogoljudnija mega-zemlja na svijetu nije do ovog časa imala svoju temu?

Uglavnom, nagodinu (kraj travnja - početak svibnja) idem u Tajvan, uz presjedanje u Pekingu. Pri tome u povratku imam 10 i pol sati layovera, kojeg možda iskoristim za šetnju po gradu, a možda i ne (o tom po tom).

Za sada samo da konstatiram da je Tajvan brdovita zemlja vlažne klime. Ima prek 200 tritisućaka koji "mame" na planinarenje, a doba godine kad idem tamo nije ni najvlažnije (tajfuni su od srpnja do rujna), ali, na žalost, ni najsuhlje (to bi bilo cca krajem godine, studeni i prosinac). Dakle, aviokarte koje sam kupio donekle su kocka, a ako u zadnji čas primijetim da bi vrijeme moglo biti uistinu grdo, možda u zadnji čas kupim kakve polujeftine (Peach) karte s Tajvana za Okinawu pa, umjesto planinarenja, produžim tamo na kupanje. :D

Uglavnom, glede brda, ništa detaljno nisam isplanirao, ali za sada su mi u nekim mutnim planovima kao minimum na popisu Yushan (3952 mnm, najviši vrh jugoistočne Azije, potrebna administrativna dozvola) i klanac Taroko.

Ima tko od onih koji su već bili tamo kakvu primjedbu, ideju, sugestiju, iskustvo, ... ? :kokice:


User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

15 Nov 2019, 12:07

Nažalost, nisam bio, iako mi je Tajvan na listi želja.

Nadam se da u Pekingu ne trebaš mijenjat aerodrome.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

15 Nov 2019, 12:51

Ma ne trebam mijenjati ni terminal, a kamo li aerodrom. Problem mi je u stvari obrnut - u povratku imam spomenutih 10 i pol sati, a čujem da u zadnje vrijeme onu odredbu o 144 sati bezviznog pripuštanja u Peking na aerodromu znaju primjenjivat na način da puštaju samo one kojima je layover preko 24 sata, a ostale prisiljavaju da ostanu "zarobljeni".

Također, ako i uspijem izaći, neću moći ništa posebno proći, ni Veliki kineski zid, ni zabranjeni grad, ni one tibetanske hramove, jer se radi o kasnom popodnevu i večeri, kad je sve to već zatvoreno. Dakle, kao što rekoh gore, par sati šetnje po gradu i to je to. :ne zna:

Ima netko ideju kaj zanimljivo raditi u Pekingu u ponedjeljak na večer? :D
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Nov 2019, 11:44

nvnk wrote:
15 Nov 2019, 10:04
... Yushan (3952 mnm, najviši vrh jugoistočne Azije, ....
Uf, ovo je ispalo nespretno ... i netočno. :misli:

Radi se, ajmo to tako reći, o najvišem vrhu južnog dijela istoka Azije. :D
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

04 Feb 2020, 16:22

nvnk wrote:
15 Nov 2019, 10:04
Uglavnom, glede brda, ništa detaljno nisam isplanirao, ali za sada su mi u nekim mutnim planovima kao minimum na popisu Yushan (3952 mnm, najviši vrh jugoistočne Azije, potrebna administrativna dozvola) i klanac Taroko.
"Klasični" uspon na Yushan je po itinereru dosta sličan "klasičnom" usponu na Triglav (npr. s Rudnog polja uz spavanje na Kredarici ili Planiki): Kreće se od posjetiteljskog centra (cca 2600 mnm), do planinarskog doma na kojem se spava (Paiyun Lodge, cca 3400 mnm) ima, kažu, 6 sati hoda (a ja ću "usput" osvojiti i tzv "Prednji vrh"). Tu se prespava, drugo jutro jako rano šus na vrh (3952 mnm, kažu 3 sata, vjerujem da se može i dosta brže), pa onda natrag na početak.

Ono pak kaj se razlikuje od Triglava je birokracija, tj. spomenuta dozvola koju sam upravo dobio. :lux:

(OK, nisam ju još fizički dobio, to ću tek tamo, nakon što platim kaj treba, ali mi je danas odobrena, nakon nekih 5-6 dana "pregledavanja" prijave.)

Kod te dozvole se prvenstveno radi o mjestu u spomenutom Paiyun Lodgeu, koji ima ograničeni broj mjesta za koje se mjesec dana unaprijed vrši lutrija, jer je obično broj prijava veći od broja mjesta (116). Za strance pak svaki dan osim prek vikenda (dakle, od nedjelje do četvrtka) ima točno 24 mjesta za koje nema lutrije, nego se ide po onoj tko prvi njegova djevojka.

Prijave za to otvaraju se točno 4 mjeseca unaprijed i to u 7:00 po tajvanskom vremenu.

Ovdje se može vidjeti stanje prijava. Savjetuje se da se to pogleda prije nego što se prijavi, jer se višestruke prijave (za više različitih datuma) ne primaju, tj. poništavaju se. Dakle, ak ste se prijavili za dan koji je već popunjen - baca vas u lutriju skup sa svima ostalima. Također, da se baš tu vidjeti, jako često se skupine i pojedinci prijavljuju u prvim sekundama nakon otvaranja, dakle odmah nakon 07:00:00. :eek: Za neke dane se tih 24 mjesta popuni već u prvoj minuti, tj. odbijaju se kao zakašnjele prijave u, recimo, 07:00:55 ili slično. :mudri:

Ja sam imao sreće, iako sam se prijavio mjesec dana nakon otvaranja prijava, dobio sam zadnje, 24. mjesto za svoj dan. (U stvari, sad vidim da je netko odustao, dakle ipak se radilo o 23. mjestu.)

Par dobrih linkova sa savjetima glede planiranja i procesa dobivanja dozvola:



https://www.littlenomadid.com/apply-per ... -mountain/

Nije baš sve apsolutno točno kaj kažu, ali se radi općenito o odličnim smjernicama i savjetima.

Toliko za sada, još ću opisivati pojedine bitnije i zanimljivije točke u pripremama za put.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

05 Feb 2020, 14:52

nvnk wrote:
04 Feb 2020, 16:22

Toliko za sada, još ću opisivati pojedine bitnije i zanimljivije točke u pripremama za put.
Ma i ovo je dovoljno za nas kojima je i Sljeme smetnja na putu :rofl: :rofl:
Rađe reci ( pohvali se), jel prijava dobitna :mig: ? Ako netko odustane ili nekaj saznaš, odmah uklizavam :five:

Sorry na off topicu :bonk:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Feb 2020, 19:37

Da, sve dobio. :)

Ontopic, Taroko Gorge:





I za to (samo za Zhuilu Old Road, ne i za većinu drugih atraktivnih stvari u TG) postoje dozvole, kao što slatkica iz prvog vide kaže, i za njih postoji određena kvota za strance, ali i u tom slučaju te kvote ne postoje prek vikenda, a ja, zbog Yushana, jednostavno ne mogu do Tarokoa nikak drugačije nego prek vikenda (osim ak si baš hebeno ne zgusnem raspored ili ak ne odem tam odmah prvi/drugi dan, dakle najvjerojatnije pod teškim jetlegom).

Uglavnom, jedne ću noći morat čekat tih 07:00 po tajvanskom vremenu (ponoć po našem) i odmah u prvoj minuti probat uletit sa zahtjevom.

No, ako i ne uspijem, ne mijenjam itinerer, taj vikend idem do Tarokoa, samo bez ZOR-a.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

06 Feb 2020, 08:03

nvnk wrote:
05 Feb 2020, 19:37
I za to (samo za Zhuilu Old Road, ne i za većinu drugih atraktivnih stvari u TG) postoje dozvole, kao što slatkica iz prvog vide kaže, i za njih postoji određena kvota za strance, ali i u tom slučaju te kvote ne postoje prek vikenda, a ja, zbog Yushana, jednostavno ne mogu do Tarokoa nikak drugačije nego prek vikenda ...
Noćas u ponoć po našem vremenu otvorene su prijave za dozvole za Zhuilu Old Road za petak 6.3. (vikend, 156 komada ukupno, nema lutrije, dakle tko prvi njegovo). Prije pol vure (dakle, 7 i pol sati nakon otvorenja) stanje je bilo slijedeće: 62 dozvole uzete, slobodno 94. Dakle, za ono svoje, ja ću morat početkom 4. mjeseca jednu noć dežurat do ponoći i skoro sigurno ću ugrabit dozvolu.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

20 Mar 2020, 15:35

Upravo sam otkazao aviokartu. Baš me zanima hoću li uistinu dobiti puno refundaciju, kao što to tvrde da daju, ili su i tu negdje ostala skrivena nekakva "sitna slova". :misli:

Još povrh svega, jutros su mi javili da je promijenjen moj let Beč - Peking. I da novi stiže 4 sata nakon polijetanja mog vezanog leta Peking - Tajvan.

Koji pak nije promijenjen. :D

Ako dobijem tu lovu, za ovaj put visim još za GoOpti.
Strippy_007
Posts: 3
Joined: 01 Mar 2020, 19:36

03 Feb 2021, 10:31

Ja sam bio na Tajvanu od lipnja do prosinca 2019. godine pa ako mogu kako pomoći, slobodno se javi.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

03 Feb 2021, 10:54

Javit ću se ... jednog dana kad ponovo kupim aviokartu i počnem sve skupa (ponovnoi) planirat. Za one koji nisu "ubrali" na chatu (ili gdje sam već to objavio), Kinezi su mi uredno i dosta brzo refundirali kartu.

Šteta sveg tog truda i sati planiranja, a možda najviše od svega šteta svih tih dozvola koje sam uspješno podobivao i koje ću opet morat tražit, vrebat online ko kobac, ... Da ne kažem da bi u međuvremenu mogli i promijenit/postrožit uvjete za njihovo dobivanje. :rolleyes:
Strippy_007
Posts: 3
Joined: 01 Mar 2020, 19:36

07 Feb 2021, 11:01

Da, šteta, jer Tajvan je divna zemlja, ljudi su ekstremno ljubazni i znaju engleski pa je zato i proglašena No.1 expat country to live. Dozvole ti uopće nije teško dobiti, bitno je da si podnio zahtjev. Mi smo također radili on line, ali je bilo sve na kineskom pa nam je frendica pomogla popuniti i dozvolu sam dobio praktički dan poslije. Što se tiče tih dozvola, ne vjerujem da će išta postrožiti, eventualno će biti problem ući na Tajvan jer su vrlo oprezni glede toga. U svakom slučaju, isplati se planirati i otići tamo.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Feb 2021, 12:24

Strippy_007 wrote:
03 Feb 2021, 10:31
Ja sam bio na Tajvanu od lipnja do prosinca 2019. godine pa ako mogu kako pomoći, slobodno se javi.
Je li šest mjeseci maksimalna duljina?
Potpisi su za budale.
Strippy_007
Posts: 3
Joined: 01 Mar 2020, 19:36

08 Feb 2021, 17:45

Ne znam, ja sam išao preko stipendije pa sam dobio vizu na trajanje stipendije, ali mislim da jest 6 mjeseci maksimum. Treba provjeriti na njihovim stranicama, ovo je što piše za trajanje:

"For foreign nationals from the countries with which the ROC has entered into reciprocal visa agreements, the validity of their Visitor Visas shall be decided in accordance with these agreements.
For other foreign nationals, a Visitor Visa is generally valid from three months up to one year."
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Feb 2021, 22:02

Hvala, i mislio sam da je takvo što posrijedi.

(Link sam popravio, stranica se sada normalno otvara. Trebaš u tag ubaciti znak jednakosti ispred internetske adrese, onako kako je ovdje opisano. Procedura se malo razlikuje od sličnih.)
Potpisi su za budale.
Post Reply