Egipat, Jordan, Izrael

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

19 Sep 2019, 18:15

Znaci ovo mi je prva tema ikad :bruce: tak da valjda radim dobro..

Ok, par pitanja.. vize... Za Egipat vidim online 25$, Izrael? Ne placamo? Cak i ako kopnom ulazim? Jordan tesko mi odluciti dal uzet Jordan pass ili ne... ne kuzim kolko je viza ako ostajem krace od 3/4 dana kolko vec je pravilo? Mislite da Petru i Wadi Rum mogu odradit tak na brzaka?

Hocu i Jordan i Egipat spojit u jednom putovanju, najvjerojatnije prelazak kopnom preko Eliata ili brodom pa izbjeci Izrael(mislim da je skuplja opcija), ne vjerujem da budem istrazival ostatak Izraela i isel sjevernije(neznam ako netko jeje i moze me uvjeriti da osim religioznih razloga ima drugih zbog kojih nebi trebal propustiti onda bi razmislil).
Ima neko savjet za put iz Caira do Luxora? Uzet krstarenje? Se isplati?

Plan je jos u izradi I jos razmisljam uopce di uci i di izaci(Jordan i Izrael imaju jeftine letova, dok Egipat ipak malo odskace)


Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

19 Sep 2019, 18:20

Al da ulaz bi bil u Jordan a izlaz Egipat ili drugi smjer... datum pitovanja ehhh vjerojatno sredina 11mj pa do sredine 12mj.. znaci mjesec dana(ako bi uspijel krace super jer su i druge zemlje jos ukljucene u ostatak putovanja) Egipat, mali dio Izraela i o Jordanu nemam pojma dal da odradim Petru i Wadi Rum brzinski i bok.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Sep 2019, 19:49

Za Izrael pazi da ne dodjes u subotu.
Upozorila me Prolaznica da tad sve zamre u Izraelu. Cak i taksiji.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 Sep 2019, 10:59

Baš si lijepo otvorio temu. :) Sve si dobro napravio.

Za Izrael ti ne treba viza ali naplaćuju exit fee za kopnene prijelaze (za avio karte je uključeno u cijenu karte) i taj iznos ovisi od prijelaza i stalno se mijenja. :rolleyes: Dakle ući ćeš besplatno i Izrael ali morat ćeš platiti na izlazu ovisno na koji način ćeš van. Procedura i cijene se stalno mijenjaju, pronađi negdje ne netu trenutne procudere i iznose, nešto što je vrijedilo prošle godine vrlo vjerovatno više nije tako.

Tamo ti svaki prijelaz ima svoja pravila, cijene i radno vrijeme i to se stano mijenjaju, opisat ću ti prijelaz kojim smo mi išli što ne znači da će i tebi biti jednako. :p Mi smo išli iz Jordana u Izrael iz Ammana u Jeruzalem na King Hussein Bridge/Allenby Bridge, do prijelaza smo išli taksijem, onda kreneš u proceduru koja traje i traje a ljudi su neljubazni da pomisliš da će te tući u nekom trenutku :eek: no to je dio folklora tamo sa obje strane. Nama je misterija bila moramo li platiti izlaznu taksu ili ne jer smo imali Jordan Pass, prije puta smo naišli na puno kontradiktornih informacija po netu, neki kažu da se plaća neki da ne, na kraju se naravno ispostavilo da moramo platiti i to je općenito pravilo tamo ako sumnjaš treba li nešto platiti ili ne računaj da ćeš morati. Tečaj na granici je očajan, pravi lihvarski cca 30-40% manji nego u gradu pa si ostavi dovoljno dinara da ne moraš mijenjati na granici (izlazna taksa je 10JD ako se dobro sjećam). Onda kad konačno platiš tu taksu ideš da ti lupe izlazni pečat, tu će ti uzeti putovnicu i nećeš je više vidjeti do Izraela. Onda čekaš i vrijeme kratiš pričajući sa drugim isfrustriranim putnicima. Također prije ulaza platiš međugranični bus kao suho zlato, ne sjećam se točno ali definitivno nerealno visok iznos za 3-4km vožnje ali alternative nemaš, naravno ne smiješ tuda pješice, to je ratna zona. :snajper: Onda te konačno puste u bus, prtljagu dodatno naplaćuju i provjerit će ti dobro karte jesi li sve uredno prijavio. Na izraelsku stranu stižeš nakon par minuta, ulaziš u zgradu gdje ti skeniraju/pregledaju prtljagu, na samom prijelazu očekuj puno pitanja koja će tebi izgledati besmisleno tipa kako ti se mama zove :bonk: ali to moraš proći. Nakon toga daju ti papirić sa pečatom što je dobro da više ga ne lupaju direktno u putovnicu jer bi poslije imao problema za ući sa tim u većinu arapskih/muslimanskih zemalja. Onda si ušao u Izrael, na granici je mala autobusna stanica odakle kreću busevi u raznim smjerovima, mi smo uzeli onaj za Jeruzalem, malo ćeš pričekati ali idu dosta često. Uglavnom za sve skupa za prijelaz trebat će ti nekoliko sati, bolje reći pola dana, pun klinac s obzirom da je Amman na manje od 100km od Jeruzalema.

Jordan Pass se svakako isplati uzeti jer ti ne treba viza i uključen je ulaz u Petru i još 40 drugih lokacija, sad ne znam u tvom slučaju kad ostaješ manje od 3 noći jer mislim da ćeš onda morati platiti vizu na izlazu. Predlažem ti da ipak ostaneš 3 noći/4 dana jer je tako najlakše i najisplativije, ako želiš vidjeti i Wadi Rum i Petru to ti ne bih preporučio na brzinu. Mi smo spavali u Wadi Rumu i 2 dana išli u Petru i vrijedi svakog potrošenog dinara i dana :cerek: nemoj to na brzinu raditi. Ja bih ti preporučio da odeš i gore do Ammana pa preko u Izrael, Jeruzalem je poseban grad, ja nisam išao iz religioznih razloga (nije moj đir) ali jesam iz povijesnih a tamo ima toliko toga za vidjeti i još taj miks kultura na tako malom prostoru nećeš naći nigdje...i nigdje nećeš naći toliko religioznih fanatika svih vjera na tako malo prostoru. :D Dalje smo išli u Tel Aviv što je opet totalno drugačija priča od Jeruzalema, nije ni on nikako za odbaciti, naravno ako imaš dovoljno dana. I nemoj preskočiti Mrtvo more, jedinstveno ti je to iskustvo, mi smo išli sa izraelske strane ali možeš i sa jordanske kako ti već više paše.

Što se tiče spajanja Jordana i Egipta i mi smo razmišljali o tome ali smo ipak odustali, preskupo je i prekomplicirano, Egipat zaslužuje posebno putovanje i evo sad ću vjerovatno krenuti na to putovanje. Mi smo isto gledali brod Aqaba - Nuweiba ali je bio preskup, nekih preko 100€ povratno ako se ne varam, rekoh ne dam vam to. :durica: Ako baš želiš proći kopnenim putem morat ćeš proći tlaku graničnog prijelaza, i platiti izlaznu taksu iz Izraela, za Egipat ti ne treba viza ako ćeš ostati na Sinaju (a čini mi se da nećeš po tvom opisu) ali vjerovatno onda opet plaćaš izlaznu taksu ako ćeš natrag u Izrael...u konačnici tamo uvijek nešto plaćaš sad da li na mostu ili na ćupriji jednako ti dođe.
Niko wrote:
19 Sep 2019, 18:20
Al da ulaz bi bil u Jordan a izlaz Egipat ili drugi smjer... datum pitovanja ehhh vjerojatno sredina 11mj pa do sredine 12mj.. znaci mjesec dana(ako bi uspijel krace super jer su i druge zemlje jos ukljucene u ostatak putovanja) Egipat, mali dio Izraela i o Jordanu nemam pojma dal da odradim Petru i Wadi Rum brzinski i bok.
Što se rute tiče već sam ti rekao da se meni čini previše to sve ugurati u jedno putovanje ali sa druge strane ako imaš mjesec dana na raspolaganju zašto ne. :top: Možda bih ja napravio ovako nešto Let u Tel Aviv pa Jeruzalem-Mrtvo more-Amman-Petra-Wadi Rum-Aqaba-pa vjerovatno brodom u Egipat, pa Kairo-Luxor-pa odlazak Easyjet-om iz Hurgade ili Marsa Alama. Easyjet ima od 11.mjeseca jeftine letova iz Venecije ili Milana u Hurgadu ili Marsa Alam, ja bih to gledao za povratak.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 Sep 2019, 11:01

Nukac wrote:
19 Sep 2019, 19:49
Za Izrael pazi da ne dodjes u subotu.
Upozorila me Prolaznica da tad sve zamre u Izraelu. Cak i taksiji.
Istina ali je nešto posebno kad izađeš na ulice u subotu ujutro i nema nigdje žive duše, niti auta, niti autobusa...totalno postapokaliptični trenutak :eek: imam super slika...tako je dok ne dođeš u stari Jeruzalem onda je opet sve po starom. :rofl:
User avatar
cartman
Posts: 250
Joined: 22 Feb 2017, 15:38
Contact:

20 Sep 2019, 11:02

Ako sletis u Aqabu onda ti je viza free
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 Sep 2019, 11:12

cartman wrote:
20 Sep 2019, 11:02
Ako sletis u Aqabu onda ti je viza free
Mislim da onda mora i izaći iz Aqabe inače će mu naplatiti vizu. Ili?
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

20 Sep 2019, 15:49

Da plan mi je sletit u Aqabu, obavit Wadi Rum i Petru, preko Aqabe uci do Eliata(nasel tu opciju za brod do Nuweiba pa preskocit Izrael, navodno dva broda jedan ima opciju samo povratne karte ali drugi ima jedan smjer), uglavnom brod je mislim mrvicu skuplji nego sva tlaka preko Izraela. Usel bi u Egipat na Taba granici, ne zanima me ronjenje tak da bi picil Luxor, vjerojatno krstarenje do Caira i odlazak od tam....
Cujem da je Izrael dosta skup, pa s obzirom da mi nije must do bi ga preskocil ili ne previse se zadrzal. Jer ovaj put bi trebal biti dio puta od Splita-Dubrovnik-Kotor-Albanija-dio Grcke-Cipar-Malta-Jordan-Izrael/Egipat i natrag vjerojatno Milano..
Znaci puno toga a putuje se low budget pa se ipak gleda svaka lipa. Kasnije poslije nove god bi odradil Rim i jug Italije, pa Spanjolsku i Portugal.
Sve je to trebala zamijeniti Juzna Amerika al nazalost problemi sa zdravljem su me prikovali da moram biti svaki mjesec/dva u blizini hrv 😞
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 Sep 2019, 20:37

Niko wrote:
20 Sep 2019, 15:49
Da plan mi je sletit u Aqabu, obavit Wadi Rum i Petru, preko Aqabe uci do Eliata(nasel tu opciju za brod do Nuweiba pa preskocit Izrael, navodno dva broda jedan ima opciju samo povratne karte ali drugi ima jedan smjer), uglavnom brod je mislim mrvicu skuplji nego sva tlaka preko Izraela. Usel bi u Egipat na Taba granici, ne zanima me ronjenje tak da bi picil Luxor, vjerojatno krstarenje do Caira i odlazak od tam....
Samo istraži dobro ovo što se tiče vize, mislim da ti visa free ne vrijedi ako izlaziš kopnenim putem, dakle opcija Eliat/Teba ti ne odgovara. Ako ćeš brodom ili avionom onda OK.
I dobro izračunaj isplati li ti se ići tako ili ti je ipak bolje uzeti Jordan pass, samo ulaznica u Petru ti je 50JD a Jordan pass je 70JD, na to dodaj ulaznicu u Wadi Rum koja je 5JD a pass to pokriva i skoro pa si ju već isplatio čak i bez vize. Ako na to sve budeš morao i vizu uzeti samo ona je 40JD.
I u kalkulaciju uračunaj i izlaznu taksu iz Izraela ako ćeš preko njega kopnom.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

24 Sep 2019, 12:34

Pitanja oko vize za Jordan.
Svakako uzimam Jordan pass.
Sletit ćemo u Aqabu i otišli bi na 1 dan do Eilata.

E sad, ako se ne varam Jordan pass mi je single entry viza. Točno da moram ponovo platiti jordansku vizu pri povratku u Aqabu iz Izraela?

hvala na pomoći
collect moments, not things
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

24 Sep 2019, 19:53

Kolko sam ja skuzil da. Plus izlaznu taksu za izrael jer ulazis/izlazis kopnom.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

25 Sep 2019, 08:42

Plus što te Jordan pass oslobađa vize samo ako ostaneš u Jordanu najmanje 3 noći (4 dana). Mislim da ti je to sve skupa preskupo i prekomplicirano, ako baš ne moraš ići odustani, ako moraš računaj na 1. vizu za Jordan, 2. Bus Aqaba-Eilat 25$ po smjeru, taksi još više, 3.Izlazna taksa iz Jordana 10JD x 2, 4. Izlazna taksa iz Izraela, 5. Jordan pass....nakupit će se toga.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

25 Sep 2019, 12:46

Tako sam i ja napravio, i skupo i komplicirano...Jordan jedno, Izrael drugo putovanje...s tim da ću sigurno opet skoro u Jordan, stvarno lijepa zemlja.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

25 Sep 2019, 14:25

OK, thanks, vjerovatno će i tako biti na kraju.
Koji ste Jordan pass, uzimali? Koliko vidim, u prva 2 je jedino razlika u 1, odnosno 2 dana za Petru.
collect moments, not things
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

25 Sep 2019, 15:43

Sva 3 su ti ista, jedina je razlika koliko dana želiš ići u Petru. Ja sam uzeo srednji - 2 dana.
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

22 Oct 2019, 06:55

Evo i mene sa kartama za Jordan, siječanj 2020. U planu je Aqaba, Wadi rum, Petra.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

22 Oct 2019, 11:30

Najtoplija preporuka za turu po Wadi Rum pustinji, sa noćenjem.
https://www.wadirumnomads.com/wadi-rum- ... jeep-tour/
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

22 Oct 2019, 15:22

Thx, pogledati ću
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

22 Oct 2019, 15:54

marko_31 wrote:
22 Oct 2019, 11:30
Najtoplija preporuka za turu po Wadi Rum pustinji, sa noćenjem.
https://www.wadirumnomads.com/wadi-rum- ... jeep-tour/
Je, slažem se :top: njih sam i ja koristio. Voditeljica im je Nizozemka i cijeli sustav je posložen kako treba.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

22 Oct 2019, 17:15

marko_31 wrote:
22 Oct 2019, 11:30
Najtoplija preporuka za turu po Wadi Rum pustinji, sa noćenjem.
https://www.wadirumnomads.com/wadi-rum- ... jeep-tour/

ako si uzeo noćenje, da li si kod njih uzeo i neki tour za 2.dan?
collect moments, not things
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

22 Oct 2019, 22:17

Wadi Mujib jel isel netko?
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

22 Oct 2019, 22:37

Prolaznica wrote:
22 Oct 2019, 17:15
ako si uzeo noćenje, da li si kod njih uzeo i neki tour za 2.dan?
Možeš si posložiti turu s njima kako ti god hoćeš. Jedan stari Englez je kod njih 7 dana spavao u kampu, nekad išao malo s džipom, nekad ostao u kampu, nekad šetao...
Mi smo dakle rano ujutro (mora se doći negdje do 8h, 8,30h) došli u selo, ostavili naš auto, sjeli u njihov džip, upoznali našeg vodiča/vozača/kuhara (3 u 1 😅) i do sumraka se vozili pustinjom ( stali bar 5-6 puta, hodali, ručali, penjali se, pili čaj, bacali se po dinama)...i navečer večerali u kampu baš u pustinji, spavali u pustinji, ujutro doručkovali, na povratku doplatili za sat vremena jahanja na devama i oko 10h došli natrag do sela i auta...
A kažem po željama se može i drugi (treći) dan uzeti tura i ići na neka druga mjesta po pustinji...nama je ovo bilo dovoljno...ali Wadi Rum je uz Petru najljepši dio puta po Jordanu
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

24 Oct 2019, 11:51

marko_31 wrote:Najtoplija preporuka za turu po Wadi Rum pustinji, sa noćenjem.
https://www.wadirumnomads.com/wadi-rum- ... jeep-tour/
Thx Marko, dogovorio cjelodnevni izlet.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

24 Oct 2019, 13:53

Super :top: ...nama je vodič bio Rasheed ( Rašid, valjda se tako piše ), mislim da je imao max 18 godina, ali već godinama vozi auto i ture po pustinji...rekao je da u stvari nema vozačku, ali da policija ne dolazi u pustinju :rofl: :rofl:

Nisam samo skužio jesi uzeo cjelodnevnu turu ili i noćenje...ako si uzeo i noćenje mali savjet, naime u šatorima su teške deke, iznimno su tople unatoč tome što padne temperatura po noći ( u šatorima gdje se spava nema grijanja, samo u šatoru gdje se jede ) tako da to nije problem, ali meni je bilo hladno za glavu, pa eto, možda uzeti neku kapu ili nešto slično.
User avatar
Maky
Posts: 330
Joined: 12 Feb 2017, 21:26
Been thanked: 3 times

24 Oct 2019, 18:11

Hvala na savjetima. Uzeo sam full day Wadi Rum jeep tour, bez noćenja. Već ranije sam rez. 2 noćenja u Wadi rumu, tako da će ovi doći po nas i navečer nas vratiti nazad.
Ustvari ne znam koliko je to sve blizu. Smještaj i početna točka ture.


Post Reply