Do druge strane svijeta

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...

Moderators: Nukac, miky0

Riona

Do druge strane svijeta

Post by Riona » 01 Jul 2018, 10:06

Čituckajući vaše postove na „turizmu“ uviđam da vas vodi strast koja se ipak, priznajte, razvijala tokom vremena. (priznajte, pola se oprašta !) :)

Pa, kad je to krenulo, što vas je prvo privuklo, navelo... sumnjam da ste svi silno bogati, pa da ne radite i trošite lovu na putovanja iz dosade.
Imam u obitelji primjerke – jedan voli putovanja i troši na to. Drugi mu se čudom čudi i ulaže u nekretninu. Svaki ima svoje „opravdanje“ i vjeru da radi najbolje.

I tako, zanima me: put u nepoznato.
Nitko vas tamo ne čeka. Nemate oslonac, nemate poznatog koga možete nazvati kad je neka nevolja. Razmišljate li o tome? Ili vas baš to privlači?
Razgovarate li sa mnogo nepoznatih ljudi, ili samo najnužnije?
Kako prepoznajete prevarante, lopove, ljude sklone neredima? Ili se bezazleno prepuštate situacijama?
Koliko stignete upoznavati domaće ljude, njihove načine i život?
Koliko se pripremate prije puta, da li naučite sve bitno napamet; što ako izgubite važan dio svoje osobnosti, kao novčanik, pasoš, mobitel?
Koliko prtljage nosite – „sve što imate u ormaru“, jer se ne zna kakvo će biti vrijeme, ili dvije tri stvari koje će pokriti svaku situaciju? Kakve cipele? Da li vam se dogodilo da vam ukradu foto aparat?
Jeste li imali neki događaj koji bi lako mogao biti novinska vijest?

Pričajte. Znatiželjna sam :)

Riona

Post by Riona » 01 Jul 2018, 15:38

Mhm. Ili vas nije briga što ću umrijeti od znatiželje, ili je to sve stroga tajna. Ili :horor: putujete po svijetu jer i drugi putuju?to je IN?

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 01 Jul 2018, 17:43

Meni se ovo čini sjajnom temom i nestrpljivo sam čekala odgovore, ali ništa od toga, izgleda. Preimenovat ću podforum. Recimo Masonska loža bit će vrrrrrlo primjeren naziv. :cerek:

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

Riona

Post by Riona » 01 Jul 2018, 18:26

Nece uputiti ne-putnike u putnikovanje.
Mozda si ti u pravu :(
Tajno drustvo TNT

Sent from my SM-G600FY using Tapatalk

Nukac
Davorich

Post by Nukac » 01 Jul 2018, 18:30

Eh. Kako si nestrpljiva. Ti bi cijelu zivotnu pricu a ja na mobu. Kad cu imat vremena cu napisat.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 01 Jul 2018, 18:35

Riona wrote:
01 Jul 2018, 18:26
Nece uputiti ne-putnike u putnikovanje.
Mozda si ti u pravu :(
Tajno drustvo TNT
I natječaj. Tko će biti Alan Ford, tko Broj Jedan, a tko Klodovik. Oni se prijavljuju, a mi ostali glasamo. :cerek:

Riona

Post by Riona » 01 Jul 2018, 18:40

Nukac wrote:
01 Jul 2018, 18:30
Eh. Kako si nestrpljiva. Ti bi cijelu zivotnu pricu a ja na mobu. Kad cu imat vremena cu napisat.
Nisi samo ti "turizam" :D
Od tebe se nadam doprinosu, mada nisi ništa obećao.
a ostali? :ne zna:

Riona

Post by Riona » 01 Jul 2018, 18:41

MmeTipfeler wrote:
01 Jul 2018, 18:35
I natječaj. Tko će biti Alan Ford, tko Broj Jedan, a tko Klodovik. Oni se prijavljuju, a mi ostali glasamo. :cerek:
baš... tko će biti Klodovik :rofl:

haram
persona non grata

Post by haram » 01 Jul 2018, 19:48

Navigare necesse est, vivere not est necesse :mudri:

osim onih koji volare i onih koji currus coegi, jasno...

what we've got here is failure to communicate

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 01 Jul 2018, 22:17

Ovo se pretvara u čat. Turisti, javite se. :top:

Nukac
Davorich

Post by Nukac » 01 Jul 2018, 22:23

Previse porta veceras.
A kad pijes - ne pisi po forumu.

J.Poljak fan club

Post by J.Poljak fan club » 02 Jul 2018, 10:56

Ajde da ja otvorim pa evo ukratko moje razmišljanje:

Nažalost ozbiljnije sam krenuo putovat tek u kasnim 20tim godinama. Imam stabilan posao sa prosječnom hrvatskom plaćom ( možda mrvicu iznad ) i većinom štedim ciljano za putovanja. Imam auto 12g stari, kupujem obleku samo nužno za posao, ostalo na online rasprodajama obično.

Vodi me znatiželja, upoznavanje drugih kultura, ljudi, načina života i širi pogled na svijet bez ikakvih predrasuda s kojima nas hrane mediji i ljudi koji nemaju potrebu za izaći iz ovog Apsurdistana jer znaju da u Africi jedu ljude, a u južnoj Americi sve drogeraši, i da je opasno svugdje i svi samo tebe čekaju da dođeš da te opljačkaju/uzmu bubreg/pojedu…. Na kraju svakog od takvih putovanja više cjeniš ono što imaš doma , te neke sitne stvari poput toplog tuša, laganog prelaska ulice bez da moraš raditi akrobacije da preživiš….. Ali onda nakon tjedan-dva slušanja konstantnog kukanja ( „uh kako je vruće prerano je ljeto došlo“, „ opet kiša, ništa nemamo od tog ljeta“… i podjela ko je jugonostalgičar, orjunaš, a ko pravi Rvat iz međugorja i „di si bio 91?“, pa izbornik pozdravlja branitelje i posvećuje im pobjedu a mi smo u 2018g?! dobiješ poriv da kupiš novu avio kartu na akciji. :zubo:

Što više putujem to jeftinije prolazim na putovanjima jer s nekim iskustvom od traženja avio karata, smještaja, trošenja u tim zemljama može se uštediti dosta para. Kao primjer navodim zadnji put u Maleziju koja me 2 tjedna u periodu nove godine koštala cca 4.500kn uključujući apsolutno sve – ok avio karta je bila error fare ali s normalnom cijenom karte na akciji taj iznos se možda diže za soma kuna.

Obično biram i najbolje se provodim u kako bi kod nas rekli „egzotičnijim“ državama koje su i jeftinije ( posebno ji Azija ). Spavam obično u hostelima ili guesthousevima pa me noćenje u prosjeku dođe cca 50-60 kn. Hranim se obično sa uličnom hranom pa ni to nije neki trošak. Piva ovisno o zemlji zna biti trošak veći od hrane :D

Zadnjih par godina putujem sam i dosad imam predobra iskustva. Vrlo lako je upoznat druge ljude jer ti putnici imaju sličan pogled na svijet, otvoreni su pa je i lakše naći zajedničku temu i zajedno proći dio putovanja.
Prije sam kupovao i proučavao vodiče prije puta, sad se pripremim surfajući po forumima i stranicama na koje naletim. Napravim si okvirni plan puta i šta bi volio pogledat, ali obično to na putu se malo izmjeni. Smještaj osim prve noći rezerviram tamo na licu mjesta pa sam fleksibilniji da mjenjam planove.

Srećom ( kuc kuc ) nisam imao nekih nezgodnih situacija poput krađa. Samo jedno izlijetanje autobusa usred Bolivije bez nekih posljedica i takve sitnice… Što se tiče boleština isto tako. Osim visinske u južnoj Americi i razrezane noge u Etiopiji sve super. Probavne smetnje ne računam jer to ide pod normalno. No otkad uzimam pola litre domaće šljive na putovanja dok mogu nemam ni probavnih problema . :cerek:

Pakiram se lagano i zadnja dva putovanja išao samo sa ručnom prtljagom ( ruksak manji ). Ali ovisno kamo se ide. Ako je neko planinarenje ili promjena klime onda se uzima i više odjeće, planinarske cipele pa uzmem backpack. Ali nikad nije teži od 8-9 kila. Isto se pakiram bio na putu 2 ili 4 tjedna. Svugdje ima praonica veša uza par kuna ili si u hostelu operem na ruke ako zatreba.

Želja mi je otići na neko duže putovanje od par mjeseca pa onda lagano u hodu planirat bez neke vremenske stiske. Tipa ako mi je negdje super ostat ću još par dana duže na tom mjestu….

Jebiga nisam neki pisac da mogu lijepo sažeti svoje misli pa na kraju i nije ispalo tako kratko...

During the war...

Riona

Post by Riona » 02 Jul 2018, 11:44

Sta bi sazimao, ovo je krasno.
I poticajno
Hvala

Potpitanje za ekipu: da li ima zenskih koje su same putovale? Iskustva?

Sent from my SM-G600FY using Tapatalk

Lolita

Post by Lolita » 02 Jul 2018, 12:25

Ni ja nisam neki stihoklepac a i nemam nešto inspiracije u zadnje vrijeme :D pa evo samo da potvrdim ovo što je J.Poljak gore napisao. S iznimkom da sam ja za sada bila samo po Eu.

A ovo citirano i mene sve više i više vuče u zadnje vrijeme. Čak nešto i kombiniram i planiram usitno po tom pitanju ali vidjeti ćemo još.
J.Poljak fan club wrote:
02 Jul 2018, 10:56
Želja mi je otići na neko duže putovanje od par mjeseca pa onda lagano u hodu planirat bez neke vremenske stiske. Tipa ako mi je negdje super ostat ću još par dana duže na tom mjestu….
Problema na putu isto za sada nikada ništa (kuc kuc), osim jednog pokušaja pljačke u metrou u Ateni ali snašli smo se brzo pa su ostali kratkih ruku.

Također još nisam bila na putu sama, nije da ne bih nego nekako se uvijek netko prišteka (osim za tu nesretnu Ameriku :rofl: ) a meni ne smeta dok god je osoba ok za putovati s njom.
Ali evo društvo se polako razvodnilo (što se odselilo, što se poženilo/poudalo :giggle: a ima i takvih kojima se ne putuje više :eek:) tako da bih skoro mogla i na kakvo solo putovanje. :)
Isto tako se sve manje i manje pripremam za putovanja, iako mi i to predstavlja određeni gušt. Vodič obično kupim kada dođem na destinaciju, kao suvenir, i to volim da nije neki uobičajeni tipa LP ili slično. Npr iz Berlina imam ovaj.
Ove uobičajene potrebne informacije isto nađem putem raznih foruma i stranica ili aplikacija kao što su Foursquare koji je super za naći dobro mjesto za ručak, kavu, izlazak, što god.

neno1966

Post by neno1966 » 02 Jul 2018, 12:53

Riona wrote:
01 Jul 2018, 10:06
I tako, zanima me: put u nepoznato.
Nitko vas tamo ne čeka. Nemate oslonac, nemate poznatog koga možete nazvati kad je neka nevolja. Razmišljate li o tome?
Ako putuješ u "nepoznato" onda stvarno imaš veće šanse da upadneš u neku nevolju ali u razvijenim tur. mjestima rekao bih da je takva mogućnost jako mala odnosno posljedice je lakše sanirati.
Riona wrote:
Razgovarate li sa mnogo nepoznatih ljudi, ili samo najnužnije?
Zavisi od situacije.
Riona wrote:
Koliko stignete upoznavati domaće ljude, njihove načine i život?
Također zavisi od situacije iako se to vidi i iz priloženog, kakve su kuće, auti, čistoća...
Riona wrote:
Koliko se pripremate prije puta, da li naučite sve bitno napamet; što ako izgubite važan dio svoje osobnosti, kao novčanik, pasoš, mobitel?
Ja sam perfekcionist pa sa pripremama počinjem puno prije. Nešto zapamtim i zaboravim, nešto napišem pa niti ne pogledam jer pravo stanje bude
drugačije. Nastojim paziti na stvari.
Riona wrote:
Koliko prtljage nosite – „sve što imate u ormaru“, jer se ne zna kakvo će biti vrijeme, ili dvije tri stvari koje će pokriti svaku situaciju? Kakve cipele?
Ovo prvo, "sve iz ormara" iako često, ako je povoljno, nakupujem za još jedan ormar pod izlikom kao povoljno je a tko zna dali ću se ikada više vratiti i naći tako povoljno. Kad smo kod prtljage, jednom sam išao usred zime prebaciti jedrilicu iz Dalmacije u Istru i stvarno sam imao "sve iz ormara" da na kraju to nisam ni taknuo nego kako sam se ukrcao tako sam se i iskrcao.

I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.

Riona

Post by Riona » 02 Jul 2018, 20:23

@Lolita - sjajno. Hoćeš li nam pisati kako ti je bilo, ako odeš sama? ti mi djeluješ dovoljno hrabra
- ja jesam putovala sama,na drugu stranu svijeta, ali to je bio samo put, čekanje na aerodromima, ukrcavanje, iskrcavanje... te gluposti. Na kraju puta me čekao netko moj.
Zapravo, da, putovala sam sama, organizirano putovanje. Zanimljivo iskustvo, iako je zbog opće organiziranosti bilo malo prostora za avanturizam. Nije bio autobus, pa sam ipak imala svoje vrijeme.
@Neno, i ja ponesem sto stvari i vratim se, a da nisam trebala skoro ništa od toga. Ali kukavica u meni brblje "tko nosi, ne prosi", pa ja tako - nosim.
Što se tiče "nepoznatog" - mislila sam kao mjesto koje još ne poznajete. Grad, ne đunglu. :D
Ja ne volim previše istraživati unaprijed, jer ću se rastužiti što ne mogu obići ovo i ono i ono peto... A, uz to, počnem se osjećati kao onaj turist iz vica... koji čekira što je vidio sa spiska "obavezno vidjeti".
Ne, želim osjetiti, doživjeti.

haram
persona non grata

Post by haram » 02 Jul 2018, 21:46

J.Poljak fan club wrote:
02 Jul 2018, 10:56
...
Vodi me znatiželja, upoznavanje drugih kultura, ljudi, načina života i širi pogled na svijet bez ikakvih predrasuda s kojima nas hrane mediji i ljudi koji nemaju potrebu za izaći iz ovog Apsurdistana jer znaju da u Africi jedu ljude, a u južnoj Americi sve drogeraši, i da je opasno svugdje i svi samo tebe čekaju da dođeš da te opljačkaju/uzmu bubreg/pojedu….
Ne vjerujem da u sklopu bilo kakvog turističkog putovanja možeš spoznati pravu sliku mjesta koje posjećuješ. Tako ni neki turist iz recimo Japana ne može vidjet pravu sliku ovog našeg, kako lijepo kažeš, Apsurdistana.

Kog vraga blentavi turisti znaju kad se nađu u nečem ovakvom?
https://www.nytimes.com/2006/10/08/trav ... rneys.html
Dok se oni sretno slikaju s nasmješenim vojnicima, na kraju ulice se možda odvijaju masovna silovanja i egzekucije političkih protivnika.

Tajland je jedna od turistički najposjećenijih destinacija druge polovice XX i početka XXI stoljeća, a istovrmeno i rekorder među zemljama s vojnim pučevima i obaranjima demokratski izabranih vlada. Nekako mi se ne čini da su svi ti silni turisti nahrupili tamo zbog ovog drugog.
https://www.bbc.com/news/world-asia-15641745
Last edited by haram on 02 Jul 2018, 22:02, edited 2 times in total.

Nukac
Davorich

Post by Nukac » 02 Jul 2018, 21:46

Moja priča o putovanjima je malko različita od drugih.
Već kao dijete sam obožavao putovanja. Naravno, kako sam odrastao u prosječnoj radničkoj obitelji u socijalističkoj Jugoslaviji, prilike za putovanja su bila samo unutar tadašnje države.
Putovalo se na more, u planine, s roditeljima ili obitelji. Autom, autobusom, vlakom, brodom.
I dok je sestra cijeli put prospavala, ja sam od najranijeg jutra do kasno uvečer svijet gledao radoznalim očima. Tad su me fascinirali vlakovi i brodovi.
Tjekom studija nije bilo prilike za putovanja, jer je bio rat u HR.
Nakon rata počele su putešestvije, prvo u okolne zemlje. Nikad preko agencije, uvijek samostalna organizacija.
Prvo veliko putovanje avionom bilo je.... Naravno, London.
Uredala u još neka manja putovanja, ali uvijek u društvu. Nije bilo niskotarifnih prijevoznika, karte su bile skupe, pa se nije moglo baš previše putovati.
Također, uvijek su bili neki razlozi, uglavnom je razlog bio jer netko iz društva nije mogao ići.
Pošto sam radio u relativno dobroj firmi, bilo je i poslovnih putovanja. Jedno od najboljih: kongres u LA i onda road trip po Kaliforniji.
Moje prvo potpuno samostalno putovanje ustvari nije bilo putovanje, nego preseljenje u USA.
Ako Riona misli da je problem otići na drugi kraj svijeta u nepoznati grad i gdje te nitko ne dočeka, probajte zamisliti kako izgleda svesti svu svoju imovinu na nekih 30-40 kg i preko Atlantika otići u potpuno stranu državu, gdje te nitko ne dočeka, samo znaš gdje moraš otići na novi posao.
I još tamo radiš za šeficu od koje nemaš ama baš nikakve pomoći oko svojeg preseljenja, sam moraš srediti sve papire iznajmit stan, opremit ga i tako dalje...
Nažalost, USA avantura je radi šefice gadure trajala samo 3 mjeseca, te nakon 3 mjeseca - ajmo jovo nanovo, opet svesti svu imovinu na 40 kg i opet preko Atlantika.
Nakon ove avanture bilo kakvo samostalno putovanje izgleda kao piece of cake.
Kod mene više nema nekog velikog spremanja, izbrojim koliko čega od garderobe nužno trebam, uzmem mali kofer i trpam što stane. Što ne stane - ne ide. Prtljaga rijetko kad prelazi 10 kg.
Ako nešto zaboravim - pa uvijek ima dućana i sve se danas može kupiti.
Ako kupim vodič za destinaciju - čitam ga na avionu. Ili par dana prije isprintam s interneta sve što se isplati vidjet u dotičnom kraju.
Ako idem na road trip - ili kupim vodič ili isprintam na netu okviran plan puta.
Sa samoćom nemam problema, volim biti sam sa sobom.
Recimo na zadnjem putovanju na Madeiru - bio sam potpuno sam u cijelom hotelu. Mali privatni hotel od 10-tak soba i bio sam samo ja u njemu. Meni je bilo prekrasno.
Što se tiće stila putovanja, ne mogu za sebe reći da sam backpacker, više budget traveller. Ovisno o destinaciji, spavam u jeftinijim hotelima ili hostelima. U zadnje vrijeme izbegavam hostele ako je moguće, jer mi polako postaje problem popet se na gornji krevet... :rofl: Godine me stižu.
Hrana mi nije bitna, pa isto ovisno o destinaciji, nekad restorani, nekad na ulici, a nekad kruh i sir i salama (recimo na Islandu). Ponekad si dozvolim i male užitke, pa sam recimo u Sevilli otišao u najskuplji hotel na čaj. 6 EUR je koštao.
Jedna stvar o čem ne razmišljam na putovanju je da bi mi se nešto loše moglo dogoditi. Ako razmišljaš pozitivno i imaš pozitivan stav, nekako je veća vjerojatnost da će stvari biti pozitivne.
Imao sam par negativnih iskustava, ali na kraju se sve završilo pozitivno.
Recimo zadnje iskustvo na Azorima. Zadnji dan me počela zezati jedna guma na autu. I još navečer, dan prije nego sam trebao ići na aerodorm, bila je dosta prazna, ali sam bio lijen otići na pumpu. I dođem ja ujutro oko 4 do auta, da krenem do aerodroma, a guma skoro prazna. Čisto malo zraka u njoj. Noć, bez svijetla. Tko će u mraku mijenjat gumu, a i nikad to nisam radio. Ok, odlučih sjesti u auto i vidjet kako će ići. Nekako se dočepao benzinske, u gumi tlak 0,7 bar. Napumpao je, i brže bolje do aerodroma, da se ne isprazni.
Drugo loše iskustvo se dogodilo u Briselu.
Šećem gradom, a do mene dođu neka dva zgodna mlada tipa, pitat me za vatru. Počnu nešto skakutat oko mene. Ja sam imao kargo hlače i novčanik sa svim dokumentima i lovom u džepu na nogi (sa strane). I oni tako nešto skakuću oko mene. Imam neku čudnu naviku da kad kod netko dođe u bliski kontakt sa mnom, provjeriti nakon toga jel novčanik na mjestu. Tako je bilo i ovaj put. Ja probam - a novčanika nema.
Jedan od tipova mi je još bio na dohvat ruke, i ja ga istinktivno zrgabih za vrat i počeh se derati na njega - vrati mi moj novčanik. I tip mi vrati novčanik!
Neki od vas koji me poznaju znaju da nisam baš velik, i nisam baš neki snagator. Čak štoviše, uopće se ne znam tući. Valjda je tip reagirao na zapovjedan način u glasu. haha... Naravno, tek kasnije sam razmišljao kako se to sve moglo loše završiti.

Eto, toliko od mene.

Riona

Post by Riona » 02 Jul 2018, 22:29

Uh.
Adrenalin, ha? :D

Ako Riona misli da je problem otići na drugi kraj svijeta u nepoznati grad i gdje te nitko ne dočeka, probajte zamisliti kako izgleda svesti svu svoju imovinu na nekih 30-40 kg i preko Atlantika otići u potpuno stranu državu, gdje te nitko ne dočeka, samo znaš gdje moraš otići na novi posao.

Pa, to se dogodilo mojoj kćeri. Tako da bih rekla da "osjećam da znam".
Ali, mora biti još gore nakon samo tri mjeseca se vratiti...
Lijepo si to sve napisao, objasnio; mislim da te prilično razumijem u tvojoj gladi za putovanjem.
Baš mi je lijepo ovo, i mislila sam da će biti zanimljivo kad se ljudi raspričaju zašto i kako to da putuju. Iz gušta.
I priznajem da mi je ovo sa jeftinijim kartama pa nekako... otkriće. Čula sam za Ryanair i to je otprilike to. Stekla sam nešto kilometraže u letu, zato jer kad putujem, to su dugi letovi. Ali sam zapravo nevježa u letanju.

Imam jedno potpitanje: kako ste doživjeli Rim?

Lolita

Post by Lolita » 02 Jul 2018, 23:28

Hm... Rim. Ja s njim imam "love/hate" odnos. :D U biti je to vjerojatno do Talijana, nikako s njima na zelenu granu. :bicedobro:
Triput sam bila u Rimu na malo duže i evo nekidan par sati. Moram priznati da smo si sada puno bolji. :D Iako, kada se prođe Napulj, dio Italije od Rima pa prema sjeveru ti se i ne čini toliko "talijanskim" više. :D

neno1966

Post by neno1966 » 03 Jul 2018, 06:07

Riona wrote:
02 Jul 2018, 20:23
Ja ne volim previše istraživati unaprijed, jer ću se rastužiti što ne mogu obići ovo i ono i ono peto... A, uz to, počnem se osjećati kao onaj turist iz vica... koji čekira što je vidio sa spiska "obavezno vidjeti".
Ne, želim osjetiti, doživjeti.
Pod pripremu tj. istraživanje unaprijed nisam toliko mislio na tur. atrakcije nego više na "tehničku" stranu. Recimo kad sam se spremao na Kanare već sam skoro rezervirao rent a car (što je tamo gotovo defaultno) kad mi je palo na pamet da mi je hotel u centru grada i mogao bi biti problem sa parkiranjem. I dobro da sam provjerio i odustao od renta a car-a jer je kao i u svim centrima gradova bio problem sa parkiranjem (ako ne računamo hotelsku garažu za 10 eura/dan ili besplatni parking 2 km dalje). Kad smo kod priprema i rent a car-a, frendovi njih 15-ak odlučili ići zajedno, mislim da je bilo u pitanju neko nogometno prvenstvo ili tako nešto, i unajmili oni vilu, nekoliko auta...da tek kad su stigli na odredište i pijani izlazili iz aviona dosjetili se da svi piju i da neće imati tko voziti sve te silne aute :D Tako da dobra priprema može uštediti vremena i novaca.

Inače volim imati grubu orijentaciju u glavi, npr. da znam da je hotel udaljen toliko od aerodroma u smjeru sjeverozapada, da je centar grada u onom smjeru, tko su mi susjedi (što ima u blizini hotela)...

I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.

Riona

Post by Riona » 03 Jul 2018, 08:00

neno1966 wrote: Pod pripremu tj. istraživanje unaprijed nisam toliko mislio na tur. atrakcije nego više na "tehničku" stranu. Recimo kad sam se spremao na Kanare već sam skoro rezervirao rent a car (što je tamo gotovo defaultno) kad mi je palo na pamet da mi je hotel u centru grada i mogao bi biti problem sa parkiranjem. I dobro da sam provjerio i odustao od renta a car-a jer je kao i u svim centrima gradova bio problem sa parkiranjem (ako ne računamo hotelsku garažu za 10 eura/dan ili besplatni parking 2 km dalje). Kad smo kod priprema i rent a car-a, frendovi njih 15-ak odlučili ići zajedno, mislim da je bilo u pitanju neko nogometno prvenstvo ili tako nešto, i unajmili oni vilu, nekoliko auta...da tek kad su stigli na odredište i pijani izlazili iz aviona dosjetili se da svi piju i da neće imati tko voziti sve te silne aute :D Tako da dobra priprema može uštediti vremena i novaca.

Inače volim imati grubu orijentaciju u glavi, npr. da znam da je hotel udaljen toliko od aerodroma u smjeru sjeverozapada, da je centar grada u onom smjeru, tko su mi susjedi (što ima u blizini hotela)...
Da, to je dobra priprema. :) ma taj dio mi je nekako u istom redu sa odjecom; glupo je nositi sandale, ako te ocekuje snijeg-to je ipak nuzno provjeriti. Ali da, nikad dosta detalja, jel :)

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk

neno1966

Post by neno1966 » 03 Jul 2018, 08:15

Riona wrote:
03 Jul 2018, 08:00
Ali da, nikad dosta detalja, jel :)

Sent from my SM-T355Y using Tapatalk
Vrag je u detaljima :D

haram
persona non grata

Post by haram » 09 Jul 2018, 23:15

neno1966 wrote:
03 Jul 2018, 08:15
Vrag je u detaljima :D
Ili nije.