Oman

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 May 2018, 17:49

EDIT: Ovo će biti tema o Omanu, pošto se sve više ljudi odlučuje na posjetu ovoj za sada egzotičnoj destinaciji.

Premjestio sam ti upise u ovu temu.
Mislim da je prolaznica spominjala Oman kao mjesto gdje se moze kupat za ng.


User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

08 May 2018, 23:25

Nukac wrote:Premjestio sam ti upise u ovu temu.
Mislim da je prolaznica spominjala Oman kao mjesto gdje se moze kupat za ng.
Da, u Omanu se bez problema kupaš u siječnju.
collect moments, not things
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

09 May 2018, 11:02

Hvala na prijedlogu...Svakako ide u razmatranje...
Netko je sa foruma bio u Omanu čini mi se? je li se pisalo o tome na ovom ili "onom" forumu??

Vidio da Turkish leti iz Zg, za nekih 309 eura u traženom terminu...
Moram malo istražiti što još ima osim plaža i džamija...
I rent a car i hotele...treba li viza...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 May 2018, 11:08

Pa reko sam ti... Prolaznica je bila oko nove godine. :)
I rentala auto ako se dobro sjećam.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

09 May 2018, 11:16

Ima li negdje izvještaj s puta? Vidio sam dio u kojem je pisala prije puta (pdf UAE), ali pdf Oman ne postoji? ili ne vidim?
_A_
Posts: 116
Joined: 27 Jul 2017, 20:08

09 May 2018, 11:29

marko_31 wrote:
09 May 2018, 11:16
Ima li negdje izvještaj s puta? Vidio sam dio u kojem je pisala prije puta (pdf UAE), ali pdf Oman ne postoji? ili ne vidim?
he he hrvati (ne-naftasi) otkrivaju oman. ja sam bio prije 1,5 god, prolaznica prije pola godine, a ti za pola godine... samo moji dojmovi su vec outdated (npr. viza) jer koliko vidim otvaraju se prema turistima... ovako funkcionalnu stranicu za buseve si mogao samo sanjati http://mwasalat.om/en-us/Services/Intercity

bilo bi fora ponovno posjetit tu zemlju za 10-ak godina kada sve bude vise usmjereno turistima da se vidi promjena.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 May 2018, 11:35

marko_31 wrote:
09 May 2018, 11:16
Ima li negdje izvještaj s puta? Vidio sam dio u kojem je pisala prije puta (pdf UAE), ali pdf Oman ne postoji? ili ne vidim?
Ne postoji pdf, negdje je nakon puta napisala par riječi.

Evo, upišeš u tražilicu Oman (ovdje nam je funkcionalna tražilica) i dobiješ sve što je napisano.
https://trkeljanje.com/search.php?keywords=oman
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

09 May 2018, 11:52

_A_ wrote:
09 May 2018, 11:29
he he hrvati (ne-naftasi) otkrivaju oman. ja sam bio prije 1,5 god, prolaznica prije pola godine, a ti za pola godine...
-pomalo, pomalo, tek prikupljam podatke a onda bolja polovica daje autorizaciju :rofl:
-ili opet dubai ili oman ili čak Lisabon ...
-plafon je nekih 350 eur za avio kartu; dubai ili oman (6-7 dana) bih napravio u kombinaciji sa 2-3 dana Istanbula...
-moram vidjeti kako bi rasporedio i što vidjeti za toliko dana u Omanu
-opet vize i rent a car dižu cijenu ( a to mi ne treba u Dubaiju )...
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

09 May 2018, 11:53

Nukac wrote:
09 May 2018, 11:35
Evo, upišeš u tražilicu Oman (ovdje nam je funkcionalna tražilica) i dobiješ sve što je napisano.
https://trkeljanje.com/search.php?keywords=oman
:top: hvala čitam...
-ako prolaznica ima vremena bilo bi super da negdje napiše par rečenica...smještaj, rent a car, atrakcije/muzeji, troškovi...
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 May 2018, 12:34

Taman uređujem foto album iz Omana, možda i bude online kroz koji dan.

Mene ti inače više privlače prirodne znamenitosti, tako da smo rentali auto i napravili kojih 4000 km kroz Oman.

Išli smo od Muscata do Salalaha kroz pustinju (to je bila velika želja) i vraćali se nazad po obali.

Mene su fascinirale plaže na potezu od Salalaha prema jemenskoj granici, pustinje (Rub'al Khali i Wahiba sands), deve koje slobodno pasu (ne one sirotice sa brnjicama i oblekicom, koje ti inače pokazuju), wadiji (kanjoni) i ljudi, naravno.

A fascinirala me i cijena goriva od 3,5kn :D

Najturističkiji je potez od Muscata pa sjeverno do Nizwe i prema jugu do Sura. Sve dalje, turisti se na prste broje, jedne ruke, naravno.
Plaže su van tog poteza su prazne, jer lokalci se ne kupaju, njima to ništa ne znači, pa imaš ove divotice samo za sebe.

Oko Sura imaš nekakav rezervat za morske kornjače. Ljudi masovno idu tamo, no nikako da skužim zašto, jer kornjače se gnijezde ama baš na svakoj plaži na kojoj smo bili i svugdje ćeš ujutro vidjeti tragove malih kornjačica koje idu iz gnijeza prema moru.

(Gora) polovica i ja smo veliki ljubitelji kampiranja pa smo vukli opremu sa sobom i spavali po plažama. U Omanu je divlje kampiranje skroz dozvoljeno pa smo svako jutro imali ovakav mir samo za sebe :cerek:

Od Wadija, uz standardni Wadi Tiwi, Wadi Bani Khalid i Wadi Ash Shab, mene se strašno dojmio Wadi Ash Shuwaymiyyah. Ovog zadnjeg nema na turističkim kartama, a ogroman je i užasno impresivan. Ne moram ni reći da smo u njemu bili sami, dok su u prva tri horde. Blizu Wadi Tiwija je i ponor Bimmah, u kojem se možeš kupati. Fora za vidjeti, no ima dosta ljudi željnih idiotskih selfija

Cijene van turističkih ruta su smiješne za naše pojmove, čaj 2kn, jeli smo u nekakvoj (poprilično dodgy) lokalnoj zalogajnici najbolju piletinu ikad, a platili ručak 50ak kn. Na turističkim rutama, su manje više kao kod nas. Npr, kod Nizwe je valjda velika potražnja za kavom, pa ti je tamo naplate 20kn espresso. Onda skužiš da čaj očito nije toliko tražen i košta 2kn. U dućanima su cijene slične našima, negdje i mrvicu niže.
Svidjela nam se i vožnja po dinama Wahiba sandsa. To je čisto turistička kerefeka, ali je fora, lik se baš potrudio da nas razdrma jer je vidio da guštamo.

Spavali smo 2x u hotelu, prvu i zadnju noć u Omanu; smještaj sa doručkom platili oko 40-50eur. U hotelima rade većinom indijci tako da je doručak često sa indijskim štihom (nerijetko i bez mesa), ali da se naći i puno toga za svoj gušt.

Nukac, sad ovo slobodno preseli u odgovarajuću temu, nisam očekivala ovakav napad inspiracije.
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

09 May 2018, 12:56

Evo i teme o Omanu.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 May 2018, 13:02

_A_ wrote:
09 May 2018, 11:29
he he hrvati (ne-naftasi) otkrivaju oman. ja sam bio prije 1,5 god, prolaznica prije pola godine, a ti za pola godine... samo moji dojmovi su vec outdated (npr. viza) jer koliko vidim otvaraju se prema turistima... ovako funkcionalnu stranicu za buseve si mogao samo sanjati http://mwasalat.om/en-us/Services/Intercity

bilo bi fora ponovno posjetit tu zemlju za 10-ak godina kada sve bude vise usmjereno turistima da se vidi promjena.
Jesi li ti ono i prelazio kopnenu granicu UAE - Oman ili se ja to pogrešno sjećam? :misli:

Ak je to moguće i nije neki problem, Marko bi možda mogao razmislit o multicity aviokarti koja bi uključivala obje države? :ne zna:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 May 2018, 13:36

Ja sam isto kupila multicity, ZAG - Dubai i Muscat - ZAG, sa 12 satnim layoverom u IST na povratku što mi je super došlo za brzi đir po gradu. 380 eur je koštala.
collect moments, not things
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 May 2018, 14:02

pejstam i ovo, sa stare (grupne) teme

Prolaznica wrote:
29 Nov 2017, 13:44
Jedna lijepa vijest za one koji se spremaju u Oman.
Vizu je, od ove godine, moguće zatražiti online na sljedećem linku
Cijena je 20 OMR-a (44 eur, po današnjem tečaju).
Imajte spremnu kopiju putovnice u pdf-u i sliku u jpg formatu jer ih treba uploadati tijekom aplikacijskog procesa.
Mi smo se slikali doma pred kuhinjskim zidom :zubo:
Imate mogućnost uploadati još i dodatne dokumente tipa hotelski smještaj itd, sve u pdf-u.

Uplata je moguća online, MC ili Visa karticom.
Vizu smo dobili na mail nakon 10ak minuta.
collect moments, not things
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

09 May 2018, 14:51

Hvala Prolaznica, i na putopisu i prekrasnim slikama...
Zanimljivo, i sada je multicity cijena za moj, božićni termin, 381 eur ( jedino što u odlaznom letu po toj cijeni je let za Dubai preko Sabihe, dakle treba doplatiti i za transfer i vize... u povratku se ne mijenja aerodrom, jedino je 12 sati layover).
Ne znam; vize za Tursku, vize za Oman, transfer Dubai-Oman, transfer Ataturk-Sabiha...nakupi se...još za četvero...
U svakom slučaju veselim se dodatnim slikama Omana, a ja nastavljam sa kalkulacijama...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Feb 2020, 12:53

Prolaznica wrote:
09 May 2018, 12:34
Svidjela nam se i vožnja po dinama Wahiba sandsa. To je čisto turistička kerefeka, ali je fora, lik se baš potrudio da nas razdrma jer je vidio da guštamo.
S kojom ste agencijom na to išli, koji paket uzeli i koliko je koštao, ak se sjećaš?

Ja za sad naletio na ovo:

http://omansafaris.com/home

Nisam detaljno proučavao, al čini se da imaju cijele palete po duljinama i sadržajima, kako već kome paše u planove.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Feb 2020, 13:54

Prolaznica wrote:
09 May 2018, 12:34
..smo rentali auto i napravili kojih 4000 km kroz Oman.
Je to bio 4×4? (Po fotki se čini da jest.)

Kod koje god renterske kompanije da probam, uvijek mi 4×4 nudi s nekim bijednim max. kilometrima, uz naplaćivanje čudesa za svaki dodatni km. :mad:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

17 Feb 2020, 16:16

nvnk wrote:
17 Feb 2020, 12:53
S kojom ste agencijom na to išli, koji paket uzeli i koliko je koštao, ak se sjećaš?

Ja za sad naletio na ovo:

http://omansafaris.com/home

Nisam detaljno proučavao, al čini se da imaju cijele palete po duljinama i sadržajima, kako već kome paše u planove.

došli smo na starting point svih tura (svi kreću sa istog mjesta) i na licu mjesta sve dogovorili. I nama su nudili višednevne ture pustinjom ili jahanje na devama pa smo odbili. Nas je samo zanimalo izludirati se par sati po dinama.
Ne znam zašto su svi opčinjeni zalascima sunca (ili misle da se turisti ruše u nesvijest na zalaske) jer su nas za zalazak dofurali na vrh neke ful visoke dine i rekli da tu uživamo u zalasku sunca. Ista priča i nedavno u Jordanu :nogica: . Možda svi osim mene to vole, ne znam :ne zna:

Što se tiče auta, uzet je preko Auto Europe kod Europcara. Šalter im je odmah na aerodromu, odmah lijevo do njega je i teleoperater gdje sam kupila sim karticu.

U pravu si za kategoriju, tražili smo 4x4. Ako se ne misliš zavlačiti u zabiti ok ti je i običan auto, ali mi smo zašli i u pustinju (osim na dine) i išli u teške zabiti, pa smo nerijetko bili jako zadovoljni na izboru.
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

18 Feb 2020, 15:42

Prolaznica wrote:
17 Feb 2020, 16:16
došli smo na starting point svih tura (svi kreću sa istog mjesta) i na licu mjesta sve dogovorili.
To je Al Raka (kod Al Bidyaha)? Tamo su, dakle, sve takve agencije, ne samo ova koju sam našao?

I, ak sam skužio, ništa niste unaprijed rezervirali, nego ste se samo pojavili na licu mjesta i uzeli turu koju ste htjeli i kod koga ste htjeli?

Ima li neko određeno doba dana koje se preporuča kao najbolje ili možda čak obvezatno za doći? (Npr. nešto tipa "ak ne dođeš do 9 u jutro prekasno je" ili slično?)
Prolaznica wrote:
17 Feb 2020, 16:16
Ne znam zašto su svi opčinjeni zalascima sunca (ili misle da se turisti ruše u nesvijest na zalaske) jer su nas za zalazak dofurali na vrh neke ful visoke dine i rekli da tu uživamo u zalasku sunca. Ista priča i nedavno u Jordanu :nogica: . Možda svi osim mene to vole, ne znam :ne zna:
Mene pak fascinira opća planinarska opčinjenost izlascima sunca na dalekom istoku. Vidim da se na Mt. Fuji u Japanu pod mus ide po noći, tak da se stigne na izlazak, a jednako je i na Yushanu u Tajvanu.

Za Yushan ću se u travnju i sam morat tako ravnat, jer su vozni redovi buseva do i od podnožja/početne točke prilagođeni tome. :rolleyes:
Prolaznica wrote:
17 Feb 2020, 16:16
Što se tiče auta, uzet je preko Auto Europe kod Europcara. Šalter im je odmah na aerodromu, odmah lijevo do njega je i teleoperater gdje sam kupila sim karticu.
Se meni čini ili hoćeš reći da nista unaprijed rezervirali, nego ste se samo po dolasku zaputili prema Europcar šalteru?
Prolaznica wrote:
17 Feb 2020, 16:16
U pravu si za kategoriju, tražili smo 4x4. Ako se ne misliš zavlačiti u zabiti ok ti je i običan auto, ali mi smo zašli i u pustinju (osim na dine) i išli u teške zabiti, pa smo nerijetko bili jako zadovoljni na izboru.
Mislim ić po Wadijima, onima koje si nabrojala (osim onog jako zapadnog, toliko dana neću imat) i još nekima. Ak se ne varam i za to mi je 4×4 obvezatan?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 15:50

Mt Fuji je nesto drugo.
Posto je to najveca stvar u shintoistickoj religiji i izlazak sunca docekat na brhu Mt. Fuji je poseban spiritualisticki dozivljaj.
A ipak je Japan zemlja izlazeceg sunca.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

18 Feb 2020, 17:11

nvnk wrote:
18 Feb 2020, 15:42
To je Al Raka (kod Al Bidyaha)? Tamo su, dakle, sve takve agencije, ne samo ova koju sam našao?

I, ak sam skužio, ništa niste unaprijed rezervirali, nego ste se samo pojavili na licu mjesta i uzeli turu koju ste htjeli i kod koga ste htjeli?

Ima li neko određeno doba dana koje se preporuča kao najbolje ili možda čak obvezatno za doći? (Npr. nešto tipa "ak ne dođeš do 9 u jutro prekasno je" ili slično?)
Da, kod Bidyaha, tamo gdje prestaje cesta je parking za goste. Obično tamo stoji ekipa sa Toyota pickupovima i čeka "mušterije". Nas su pitali kroz prozor od auta da li želimo dune bashing ili camel tour. Dogovoreno ovo prvo na licu mjesta.

Se meni čini ili hoćeš reći da nista unaprijed rezervirali, nego ste se samo po dolasku zaputili prema Europcar šalteru?
Ne, auto smo rezervirali 2 mjeseca unaprijed preko weba.
Mislim ić po Wadijima, onima koje si nabrojala (osim onog jako zapadnog, toliko dana neću imat) i još nekima. Ak se ne varam i za to mi je 4×4 obvezatan?
Realno, i nije. Nama je 4x4 bio od najbolje koristi za zabiti oko Salalaha. Za Wadije, ove na početku ionako ne možeš duboko unutra s autom već ga ostavljaš na početku. Ceste su tu relativno ok za sve aute, ali očajno uske i cijelo vrijeme moliš da ti ne dođe netko u suprotnom smjeru. U ovom jako zapadnom, već dobro dođe 4x4.

Još nešto, ljudi su nevjerovatno spremni pomoći. Ovdje je to level up od svega prije viđenog. Znači, stanemo uz cestu samo da zamijenimo mjesta vozača i suvozača. Mrak je. Ja pritom otvaram gepek i vadim nešto iz njega. Dolazi auto iz suprotnog smjera i čim nas vidi staje i okreće se. Odmah dođu do nas i pitaju ako je sve ok i ako treba pomoć. Baš sam zinula na toliku ljubaznost.

Preporučam od Bradta vodič, nama je bio od neizmjerne pomoći.
collect moments, not things
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

18 Feb 2020, 17:20

Evo i točne lokacije parkinga

Image
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

18 Feb 2020, 20:20

Je, to je ta lokacija o kojoj govorim (Al Raka).

Hvala na odgovorima! :top:

Bit će još pitanja, najvjerojatnije. :D
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

19 Feb 2020, 10:25

Nema frke, tu sam za sva pitanja :)
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

19 Feb 2020, 12:01

Ja ću u stilu danog prsta i uzimanja šake odmah navalit s pitanjima. :D

Je li u wadijima (napose u Ash Shabu) plivanje dozvoljeno ili zabranjeno?

Pitam jer jedna od fotki s Googlea prikazuje veliku crvenu ploču na kojoj piše da je plivanje zabranjeno zbog duboke vode, a istovremeno nailazim na stotine fotki, videa i blogova ne samo s veselim kupanjima, nego i sa savjetima kako doći skroz do vodopada i špilje. Do tamo je, naravno, u stvari nemoguće doći drugačije nego plivanjem:



Kak se to izvede logistički? Se krene još s parkinga obućen za plivanje ili se suvišne stvari ostave neposredno prije plivačke dionice?

A kak ženske, smiju li one uopće biti u kupaćim kostimima?
Post Reply