Slovenija (i Triglav)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

29 Sep 2017, 22:15

Nema neke teme u koju bih ovo uglavio pa evo da probam otvoriti novu. Baš smo stigli sa kružnog putovanja po Grčkoj pa da ubijemo nostalgiju palo nam je na pamet sutra se zaletiti na Triglav. :D Uspon već godinama planiramo tako da smo više-manje upoznati sa rutama no još nikada nismo bili gore. Ima li netko prijedlog za rutu, dokle stići autom i koji je najlakši put do gore? Ako krenemo rano ujutro iz sjeverne Istre možemo li stići do vrha i natrag do auta u jednom danu? Što kažete na rutu Rudno Polje-Vodnikov Dom-PD Planika-Triglav? Noćenje bi uzeli negdje u okolici, vjerovatno Bled ili Bohinj pa u nedjelju provesti dan tamo dan.

Eto ako je netko bio gore i ima prijedloge slušamo. Nvnk ako se ne varam ti si išao? Malo je hitno pa molim za pomoć.

P.S. Prognoza je dobra za sutra i nema snijega. :cerek:


User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

29 Sep 2017, 22:21

Ja samo znam da vise manje svi slovenci idu na 2 dana.
Mislim da je do vrha 6-7 sati.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

29 Sep 2017, 22:27

Znam da se može i u jednom danu. Bitno je da stignemo prije mraka do auta a noćenje bi uzeli negdje u okolici.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Sep 2017, 22:40

Bio sam na Triglavu dvaput, oba puta ovom istom tvojom rutom, uz razliku u Kredarici umjesto Planike. (Drugi put sam zažalio upravo u tom detalju, tj. na Kredarici je jako bučno po noći, osobito sa subote na nedjelju i loše se spava. Planika je vjerojatno tiša i bolja.) Tj. tako sam oba puta išao gore, a samo jednom istim putem i dolje, a drugi (tj. prvi) puta sam dolje išao prek Planike, a i ispod Vodnikovog sam skrenuo dolje desno prema Staroj Fužini i Bohinju.

Ovaj itinerer koji predlažeš neću reći da je nemoguć, ljudi su ga znali odrađivat, ali spada u ekstremne napore i nije preporučljiv, osobito nekome tko još nije bio gore. Uobičajeno se ide dva dana (uz spavanje na Planiki ili Kredarici) i to je moj prijedlog tebi. Možda kad budeš išao gore drugi ili treći put, kad već ovladaš osjećajem za taj ukupan prostor, možeš pokušat sve proći u jednom danu. :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Sep 2017, 22:42

Nukac wrote:
29 Sep 2017, 22:21
Ja samo znam da vise manje svi slovenci idu na 2 dana.
Mislim da je do vrha 6-7 sati.
Kad bi stvarno do vrha bilo 6-7 sati, ne bi "svi" Slovenci išli 2 dana. :nono:

I da, prije nego što me tko "poklopi" - satnice na hribi.net su netto, dakle bez odmaranja. I za ljude u kondi. Nisu te satnice postavljali oni koji su postavljali satnice po Sljemenu koje su, valjda, prilagođene penzićima.
Last edited by nvnk on 29 Sep 2017, 22:45, edited 1 time in total.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

29 Sep 2017, 22:44

Ok, to je rekla kolegica koja pretjeruje.
Koja kao zna put do Sv. Gere, do koje na kraju nismo stigli jer smo se prvo izgubili a onda nas uhvatilo nevrijeme.
Ovo pretjeruje - uvijek kaze da su stvari lakse nego sto stvarno jesu. U to smislu.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Sep 2017, 22:46

:rofl:

Ta je možda i "došla" za 6-7 sati, ali tko zna do kojeg vrha kojeg je prozvala "Triglavom". :zubo:
Last edited by nvnk on 29 Sep 2017, 22:56, edited 1 time in total.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

29 Sep 2017, 22:49

Nije jos bila gore, ali nas je nagovarala da idemo zajedno. Ali nakon avanture Gorjanci joj ionako vise ne vjerujemo.
Ne bi vise hrio dozivit da me u planini uhvati nevrijeme s tucom, koje traje cca 40 min. I kad se temperatura s 25 spusti na ispod 10. A nemas nikakvog zaklona.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Sep 2017, 22:51

Dakle, sad konkretno: Oni koji su išli gore u jednom danu, radilo se o 15-tak sati. Cca 8-9 gore, pol vure na vrhu i 6 dolje. Za to treba u 4 ili 5 u jutro (još uvijek po mraku) krenut od Rudnog polja, a ne iz Istre. I obvezatno ponijeti čeone lampe, jer se po mraku i kreće i vraća.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Sep 2017, 22:54

I, da, na tim visinama se vrijeme mijenja jako brzo, a vremenske prognoze koje vidiš na Dnevniku (HR ili SLO, svejedno), ne vrijede. Prvi put kad sam išao gore, bio je kolovoz, a zadnjih pol vure do Kredarice (prvi dan) uspinjao sam se kroz snježnu mećavu. I to je jedan od argumenata protiv jednodnevnih pokušaja od strane onih kojima je to prvi Triglav.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

30 Sep 2017, 00:09

nvnk wrote:
29 Sep 2017, 22:40
Bio sam na Triglavu dvaput, oba puta ovom istom tvojom rutom, uz razliku u Kredarici umjesto Planike. (Drugi put sam zažalio upravo u tom detalju, tj. na Kredarici je jako bučno po noći, osobito sa subote na nedjelju i loše se spava. Planika je vjerojatno tiša i bolja.) Tj. tako sam oba puta išao gore, a samo jednom istim putem i dolje, a drugi (tj. prvi) puta sam dolje išao prek Planike, a i ispod Vodnikovog sam skrenuo dolje desno prema Staroj Fužini i Bohinju.

Ovaj itinerer koji predlažeš neću reći da je nemoguć, ljudi su ga znali odrađivat, ali spada u ekstremne napore i nije preporučljiv, osobito nekome tko još nije bio gore. Uobičajeno se ide dva dana (uz spavanje na Planiki ili Kredarici) i to je moj prijedlog tebi. Možda kad budeš išao gore drugi ili treći put, kad već ovladaš osjećajem za taj ukupan prostor, možeš pokušat sve proći u jednom danu. :)
Nije problem niti prespavati gore, ono što ne znam je može li se samo tamo pojaviti u planinarskom domu ili je teško da ćemo uloviti mjesto bez rezervacije? Za Kredaricu piše "odprt do 30.9., nato vas sprejmejo meteorologi" tako da bi sutra mogao biti zadnji dan da su uopće otvoreni. Za Planiku ne vidim takav podatak a možda je, kako i sam kažeš, to bolji izbor. Znam da je sve ovo sad navrat-nanos ali eto tek danas nam palo na pamet a sljedeći vikend bi moglo već biti kasno. Tako već godinama ispadne, dok se okreneš prođe sezona pa čekamo sljedeću. Planirali smo krenuti noćas oko 3 što znači da bi trebali biti tamo negdje oko Rudnog Polja valjda do 6. Dokle možemo stići autom i gdje da ga ostavimo? Ima li kakav parking i plaća li se?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Sep 2017, 07:20

Parking je na besplatan i velik, nemreš ga ne vidjet, kad dođeš iz pravca Bleda na lijevoj strani, preko puta vojarne i malo prije hotela/streljane od biatlonskog centra. Teoretski možeš i (kako piše, na vlastitu odgovornost) desno gore komad puta po šumskoj cesti, ali em' što time nećeš puno dobit (relativno govoreći), em' što si prvi put pa nećeš baš znati gdje kuda i kako ići i sparkirat se za taj minimalni dobitak na vremenu i nadmorskoj visini. Jednostavno se sparkirtaš na veliki parking i to je to.

Kredarica (a najvjerojatnije i Planika) ti ima i telefonski broj, za sve dvojbe oko smještaja možeš ga bez većeg problema zguglat/pronaći i okrenut.

Inače, na Kredarici je običaj da se smještaj rezervira (telefonom) i ta ti rezervacija vrijedi do 19:00 na dan dolaska. (Vrijedi i ako ne dođeš do 19:00, nego se samo javiš da si na stazi i da dolaziš uskoro.) U praksi to znači da ima jako puno rezervacija od kojih su samo neke ozbiljne, ostale su bleferske, tj. od strane ljudi koji misle "možda-ako" ići gore, a većinom ne dođu uopće. Dakle, ako ideš rezervirat, recimo, mjesec dana pred uspon, reći će ti da nema više soba nego samo skupno ležišče, ali kad dođeš gore, čak i u špici sezone ćeš tu rezervaciju uvijek moći zamijeniti praktički za bilo kakvu sobu. Vrijedi i ako dođeš bez ikakve rezervacije, osobito krajem rujna (kad je sezona već, kao što primijećuješ po objavi koju si citirao, već pri kraju).


Dakle, ako ti je strah da se neće imat gdje prespavat jedini problem - ne beri brigu. Veća je šansa da ćeš si naći smještaj nego da ćeš bez stresova (pa možda i nekih ružnijih posljedica) moći sve proći u jednom danu. :ne zna:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

30 Sep 2017, 07:49

Ni ja ne preporučujem odraditi Triglav u jednom danu, ipak se radi o skoro 2000m visinske razlike po smjeru.
Mi smo prespavali u Staničevoj koči (manje su gužve i super se spava), ujutro išli do Kredarice pa uspon na vrh.

Ono što si ja već dugo želim je vikend tura po Triglavskim jezerima :)
collect moments, not things
User avatar
cartman
Posts: 250
Joined: 22 Feb 2017, 15:38
Contact:

30 Sep 2017, 09:36

Bil frend nedavno, isto dva dana
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

30 Sep 2017, 10:46

Ništa od Triglava ovaj vikend, ipak smo odlučili ne otići ovako na brzinu. :tuzni: Ostaje možda za sljedeći vikend no bojim se da će biti kao i uvijek i da će ostati za "sljedeću godinu". Hvala vam svima na vrijednim savjetima, posebno Nvnk. :top:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

11 Feb 2021, 16:25

Od subote u Sloveniju mogu ući svi koji su preboljeli covid-19 ili su primili cijepivo. Pozitivan nalaz vrijedi 6 mjeseci.
A od ponedjeljka, se otvaraju skijališta, te oni koji su preboljeli covid-19 ili su cjepljeni, ne trebaju testove.

Pa ako ima takvih, navalite na skijališta.
Samo jedno upozorenje: od subote ima pola Slovenije školske praznike, a onda onaj sljedeći tjedan druga polovica Slovenije. Vjerojatno će gužve biti nezamislive.
A nakon toga vjerojatno sljedi treći val i ponovno zatvaranje.
User avatar
scarletlemur
atomski zdesna!
Posts: 488
Joined: 10 Nov 2011, 20:52
Been thanked: 14 times

11 Feb 2021, 19:54

Jupi! Baš sam si mislila kako je besmisleno tražit me da se testiram ako sam cijepljena.
Prije tvog posta čudila sam se kolegi koji bi se krajem rujna/početkom listopada zaputio na Triglav. Jebote, ja sam oba puta gađala kolovoz i još je mjestimice snijega bilo, ne želim ni misliti kako je ledeno 2 mjeseca kasnije, a koliko se sjećam i Kredarica i Planika su otvoreni samo od 6.-9.mjeseca
_A_
Posts: 116
Joined: 27 Jul 2017, 20:08

11 Feb 2021, 20:05

Nukac wrote:
11 Feb 2021, 16:25
Od subote u Sloveniju mogu ući svi koji su preboljeli covid-19 ili su primili cijepivo. Pozitivan nalaz vrijedi 6 mjeseci.
A od ponedjeljka, se otvaraju skijališta, te oni koji su preboljeli covid-19 ili su cjepljeni, ne trebaju testove.

Pa ako ima takvih, navalite na skijališta.
Samo jedno upozorenje: od subote ima pola Slovenije školske praznike, a onda onaj sljedeći tjedan druga polovica Slovenije. Vjerojatno će gužve biti nezamislive.
A nakon toga vjerojatno sljedi treći val i ponovno zatvaranje.
Zanimljivo, baš me zanima hoce li isto vrijediti i na ljeto, dok još 50% stanovništva neće imati ni šansu odraditi cijepljenje pa će ih odmor u hrv kostati 2 testa (u odlasku i dolasku)...
Ili je to samo alibi mjera da se potaknu ljudi na cijepljenje... Jer još velika većina koja je dobila cjepivo niti putuje niti može putovati (stari ljudi u domovima, teže bolesni) tako da ta mjera trenutno ne rezultira baš povećanom mobilnosti

Rumunji isto imaju sličnu uredbu...
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

11 Feb 2021, 20:28

_A_ wrote:
11 Feb 2021, 20:05

Ili je to samo alibi mjera da se potaknu ljudi na cijepljenje...

a badava nam mjera i cijela kampanja da se cijepimo, kad cjepiva nema :facepalm:
collect moments, not things
Post Reply