Španjolska

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Dec 2017, 20:12

Dodatno se placa. Kao i norwegian. Samo rucna u osnovnoj cijeni.


User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

08 Dec 2017, 11:47

Ok, tenks.
Druga opcija mi je iz Madrida za Irsku. A tamo, falabogu, zilijun linija za SAD.
Iz Madrida i nemam nekih opcija (za LA).
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

08 Dec 2017, 13:15

Lolita kad ideš u SAD? Ja sam jučer malo gledao i sad me kopka Level iz Barcelone u Oakland, negdje je oko 300€ povratno ali imam milja kod Iberie tako da bih to spustio na manje od 150. Gledao sam za 6. mjesec. Iz Barcelone ti idu u Boston, Oakland i LA, iz Pariza u New York.
Ono što mene muči jest da nemam pojma hoću li imati vremena tako daleko gledano, čak postoji sad već izgledna mogućnost da neću uopće više niti biti u HR. Sa druge strane imam milje koje moram potrošiti do kraja godine a evo ne znam gdje.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2018, 14:19

Kratak osvrt na putešestvije Andaluzijom.

Odlazak je bio iz Venecije, Marco Polo, s Iberiom preko Madrida do Seville, povratak s Ryanairom iz Malage na Treviso.
Na kraju sam se odlučio provesti 2 noći u Sevilli, a jednu noć u Malagi.

1. dan:
Stigao u Sevillu oko 12:30, odlazak busom do centra (4 eur je karta u jednom smjeru), smještaj u hotelu cca 200 m od katedrale. Hotel Goya. Noćenje je bilo 35 eur za jednokrevetnu sobu.
Za 4 sam imao rezerviranu besplatnu turu po Sevilli, koja je kretala ispod Gljiva (Metropol Parasol).
2 sata pješačenja, zanimljiva vodička, završili turu na Plaza de Espana.
Dosta zanimljiva vodička. Pošto sunce u Sevilli zalazi tek oko 7, imao sam još malo vremena prošetat se po parku.
Nakon toga malo uživanja, čaj u najluksuznijem hotelu u Sevilli, Alfonso III.
Iako je čaj 6 eur, unutrašnjost je prelijepa, i isplatilo se malo uživat u luksuzu. Kad već nemam para za uzet sobu tamo.
Večera i spavanje.

2. dan.
Na savjet vodičke, kartu za Real Alcazar kupio online (12,50 EUR je online, na licu mjesta je 1 eur jeftinije) i time prišparao cca pola sata čekanja u redu, iako je bilo 10 ujutro).
Mislim da je to highlight Seville. Nešto što se ne propušta. Posebno impresivni su vrtovi.
Inače to je mjesto snimanja Game of Thrones.
Nakon palače, šetnja kroz Barrio Santa Cruz.
Opet do Metropol Parasol, te uživanje u pivi na vrhu.
Potom šetnja do kvarta Triana, dijela gdje su se bavili keramikom.
Zatim Torre del Oro i Plaza de toros
Kratak odmor u hotelu i nastavak kroz Parque de Maria Luisa.
U katedrali nisam bio. Razlozi osobne prirode.

3. dan
Jutarnjim Ave vlakom do Cordobe.
Pošto sam za Cordobu imao samo par sati, odmah u 10 sati sam otišao na besplatnu turu.
Za Cordobu je to pod must, jer te male uličice su preteške za snalaženje i sigurno bi izgubio puno više vremena.
Nakon ture, odlučio se za posjetu La Mezquita. 10 EUR je karta.
Po meni - waste of money. Nakon cca 20 min sam otišao van.

Nakon toga još malo šetnje gradom prije nego su me izdale noge, i odlazak prema željezničkoj, te vlak za Malagu (ovaj puta avant).
Dolazak u Malagu, smještaj u hotelu, ovaj puta hotel Zeus, blizu željezniče/kanala. Ne baš neka lokacija.
Kratak odmor i odlazak u centar. Bio je karneval, pa je u gradu bila ludnica.

4. dan:
Obilazak glavnih atrakcija. Pošto je nedjelja, za katedralu nisu naplaćivali ulazak pa sam malo provirio.
Potom pješačenje do Castillo de Gibralfaro, razgledavanje. Spuštanje do Alcazaba de Malaga. Inače, kombinirana karta za obje atrakcije je 3,55 eur.
Svake nedjelje nakon 14:00 su obje atrakcije besplatne. Ali meni to nije ništa značilo jer sam tad trebao polako prema aerodromu.
Bus do aerodroma je bio 3 eur.

Eto, to je ukratko to. Od ta 3 grada, Sevilla je naravno vrh. :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

13 Feb 2018, 14:38

Pokušavam skužit kaj je to seviljska katedrala zgriješila u odnosu na malašku? :misli:

A u religioznoj treš-birtiji nisi bio? :zubo:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2018, 14:55

Ništa. Samo imam neki princip da ne plaćam ulaske u crkve, džamije ili druge bogomolje kako god se one zvale.

Ovu La Mezquitu su svi hvalili, kao nešto što moraš obići. Moraš Moraš Moraš.

:p
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

13 Feb 2018, 15:40

A, da, isprve se nisam mogao sjetit, ali istina je - dvaput sam bio u seviljskoj katedrali, a od toga sam jednom platio, drugi put upao besplatno (jer je bio neki religiozni događaj, tako nešto). Uzgred, seviljska katedrala i vrijedi da se plati ulaznica, a da ne kažemo da za iste pare ideš na toranj Giralda (bivši minaret ;)), koji bi i bez katedrale bio atrakcija za sebe.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

13 Feb 2018, 15:53

Jako lijepo.
Sad ćemo mi svi ostali imat iskusnog vodiča u jesen :)
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2018, 17:28

Imao sam sreće s vremenom, bilo je sunčano sva 4 dana, ali se osjetila hladna fronta, tako da su prva dva dana temperature bile oko 12-13 (jutarnje tek oko 2-3), a zadnji dan čak 20-22 C. Ok, ipak je to Malaga, grad na moru.
Jedini problem su hoteli, pošto je navečer i po noči poprilično hladno, a oni nemaju grijanje nego samo klime. A klima je sranje za grijanje, samo malo podgrije prostoriju. A i na podu su keramičke pločice, što samo pomaže u osjećaju hladnoće. Uglavnom sam se po noći smrzo ka pi*ka.
User avatar
Tyrion Lannister
Posts: 892
Joined: 22 Feb 2017, 09:15

13 Feb 2018, 20:27

Seviljska katedrala je nešto posebno. Sve ostale katedrale u Španjolskoj sliče na nju.
Sagrada Famiglia nije katedrala. To je lansirna rampa za drugi svijet.
Ja ti sanjam let, bijelo jedro nasred mora, mene zove nova zora.
Ja sam samo Vagabundo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Feb 2018, 20:41

Nekim ljudima je to samo yet another church...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

14 Feb 2018, 09:44

Tyrion Lannister wrote:
13 Feb 2018, 20:27
Seviljska katedrala je nešto posebno. Sve ostale katedrale u Španjolskoj sliče na nju.
Točno! :top:
Tyrion Lannister wrote:
13 Feb 2018, 20:27
Sagrada Famiglia nije katedrala.
Sagrada Familia je bazilika. ;)
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

02 Apr 2018, 22:00

Da dam mali doprinos temi:

- Cadiz je lijep grad, vrijedi ga pogledati. Meni je od prve lego.
- Estepona, njen stari dio je isto vrijedna posjete. Dobar primjer kako od naoko sasvim obicnog grada napraviti nesto lijepo. Poslagali su vaze sa cvijecem po svim starim ulicama, svaka ulica ima svoju boju ili kombinaciju boja. Uzitak je lutati tim ulicama.
-Gibraltar, ne budite telad (kao ja) nego kartu za zicaru kupite online, inace bi mogli zaglaviti u redu sat i po. Najlakse je ostaviti auto pred granicom, preci pjeske pa busom dalje. Autom se ceka barem pola sata, a naci parking je drama, cak i kod zicare gdje kao ima mjesta. I jos nesto, pisajte bilo gdje samo nemojte ostaviti za onaj glupi wc na parkingu. Kao automatski supermoderan.... a ceka se nenormalno da se sam ocisti.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

02 Apr 2018, 23:17

Ja si nekak zamišljam da, kad dođem u Gibraltar, gore idem planinarski/pješke.

Žičara is for wussies. :kava:
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

03 Apr 2018, 20:51

Mozes i pjeske, nije to neka visina. Ali ako vuces klince onda moras zicarom... osim ako si ne zelis unistiti dan.

A barabe sa taksijima deru od 20-35 eura po glavi, ovisno o inspiraciji. I onda ih gore cujem kako kazu svojim putnicima "ovdje imate 5 minuta"... tamo gdje bi covjek rado ostao pola sata.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

03 Apr 2018, 20:56

Sto se tice katedeale u Sevilli. Ima prepaid ulaznica da se zaobiđe red ali kad sam htio platiti karticom online, trazilo me dodatnu verifikaciju tokenom... koji je ofkors tisucu km daleko.

Ali, nasli smo se na pravom mjestu u pravo vrijeme: tocno na ulazu u 11 kada ju otvaraju. Dogodilo se to da je odjednom masa ljudi sa svih strana krenula na ulaz bez obzira na one koji su uredno cekali u dugom redu.
Iskoristili priliku i po balkanski, hop, za 5 min. unutra. Inace to mrzim, ali ovaj put bi bio grijeh propustiti takvu priliku.

Pa, mozda nekome posluzi kao inspiracija za planiranje posjeta :D
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

04 Apr 2018, 20:24

Rondu ne treba posebno predstavljati.
Međutim, samo 25min voznje od Seville je Carmona, manji grad vrijedan posjeta ako je nekome ostalo vremena.
Nakon sve one guzve i mora turista iz Seville, mir i tisina Carmone naprosto osvjezava. Nema guzve, nema ljudi, kao da nitko ne zna za ovo mjesto. Kazu da je to Sevilla u malom. Meni se jako svidio.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

04 Apr 2018, 20:32

Onima zeljnim avanture preporucam stari kvart istocno od Jardines de Murillo u Sevilli.
Uzmite auto i zabijte se u prokleto uske ulicice u kvartu. Ciniti ce vam se da se vozite kroz neciji hodnik. Jedna je bila toliko uska da smo morali poklopiti desni retrovizor i mic po mic.
Naravno, sto veci auto to veci adrenalin. Nevjerojatno da toliko velika zemlja ima toliko puno nenormalno uskih prostora.

U taj kvart sam uletio nehotice, mudrujuci oko parkinga.
Nocna mora, ali izvukao sam auto bez da ga ogulim. Svasta sam probao u prometu, ali ovo je bilo sasvim novo iskustvo.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

06 Apr 2018, 14:01

Ako idete u Gibraltar pazite na pokušaje prijevare preko valuta. Sada si baš gledam račune i vidim da sam ručak platio 55 eura i to samo zato jer sam plaćao karticom pa su naplatili u GBP.

Fora je da na računu uredno piše 46 GBP ili 75 eura. Pa sada ti lijepo plati kešom u eurima i nategnuti će te sasvim pristojnih 20 eura.
Nije ni čudo da nas nisu ni pozdravili na izlasku iako sam im budala ostavio 2,5 eura bakšiša. :D

Neka, slijedi zaslužena recenzija gdje god je budem mogao ostaviti. Zaslužili su ju.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

10 Apr 2018, 18:48

Nekoliko sličica Andaluzije:

Slike na fejsu
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

10 Apr 2018, 21:16

Inace moram te ispraviti.
Za Columba nije 100% sigurno da pociva u Sevilli, najvjerojatnije je djelomicno u Sevilli a djelomicno u Dominikanskoj republici.

https://theculturetrip.com/europe/spain ... mbus-tomb/
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

11 Apr 2018, 13:16

Ah, nisam znao. Ali sigurno je jedino da je i mrtav putovao. Vječni putnik.
Dodao ''možda''.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

11 Apr 2018, 13:33

Bio sam na free walking turi i vodička je rekla da je možda samo kost ili dvije u Sevilli, a da je ostalo malo na Kubi malo u Dominikanskoj Republici...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

11 Apr 2018, 15:19

Inače, jel znaš da je ona vanzemaljska struktura napravljena od drveta i da je koštala cca 80 milijuna eur??
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

11 Apr 2018, 21:21

Drvo da, ali o cijeni ne. Iako, nimalo ne liči na drvo. Pretpostavljam da je noseći dio strukture ipak armirano betonski.

Tko je platio tu cifru, grad?
Post Reply