Meksiko

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Sep 2017, 14:07

Ima nas nekoliko odavde koji uskoro idemo u ili kroz Meksiko (tj. samo kroz aerodrom u tranzitu), pa je i red da se otvori tema.

Za uvod, a prije nekih detaljnih itinerera (za koje je, barem u mom slučaju, još prerano), jedna administrativno-organizacijska stvar za koju ne znam je li suvišna, ali meni se pojavila kao pitanje koje sam uspješno istražio i (u svom slučaju) riješio.

Po netu se daju naći priče turista koje su već na izlazu iz Meksika znali opalit po džepu u vidu nekakve dažbine koju turisti kolokvijalno zovu "Departure Tax". Ako se malo zagrebe po površini, to bi mogla u stvari biti meksička turistička taksa (Mexican Tourism Tax - Derecho No Inmigrante), a ako se još više stvar istraži, radi se o jednom i drugom zajedno.

Osim kaj te na ovaj način (u nekim slučajevima neočekivano) lupe po džepu za (kako se da rekonstruirati) iz godine u godinu sve više desetaka ojara (sad već preko 60), poprilična je nezgodancija u tome da se tu stvar ne može platiti karticom, a postoje na netu svjedočanstva turista kojima nisu dopustili da plate ni u jednoj drugoj valuti nego u meksičkim pezosima. Naravno, u pravilu nakon što su se ovi već bili uspješno riješili svih pezosa, misleći da im više neće trebati. :rofl:

Da bi stvar bila zanimljivija, obje te takse bi aviokompanije mogle uračunati u cijenu karte, ali to neke čine, a neke ne. Tako se sa sigurnošću zna da, recimo British i Virgin imaju to uključeno u cijene karata, dok Thomson i JetBlue - nemaju.

Uglavnom, da skratim, dosta sam se naguglao dok nisam skužio da moja (a najvjerojatnije i Prolazničina) aviokarta (Lufthansa) to već ima uračunato i plaćeno. Jednostavno treba proučiti detaljnu distribuciju aviokarte po taxama i dažbinama. Tamo su navedeni razni kodovi za različite dažbine, a "ključ" za te kodove se nalazi ovdje:

clacsec.lima.icao.int/2016-P/Estudios/IATA-tax.pdf

Radi se o ova dva koda:

UK = Tourism Tax (Derecho No Inmigrante)
XD = Airport Departure Tax - TUA (International)

Za obje taxe jasno piše da su meksičke. LH mi je prvu opalila 23,66€, a drugu 39,79€.

Uglavnom, kod čekiranja za povratni let (jer tada, navodno, to naplaćuju) dobro je pri ruci imat Luftinu čitabu na kojoj piše da je to već naplaćeno. ;)

I, da, naravno, kod biranja karte za Meksiko, dobro bi bilo unaprijed znati naplaćuje li aviokompanija te dvije takse već u okviru karte ili ćeš to morati sam poravnati pri odlasku. Jer, po ovome što sam napisao, Britisheva karta od 550 ojara, jeftinija je od Thomsonove od "samo" 500. :p


User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

21 Sep 2017, 14:23

joj kako imaš pivu za ovo :S


:kokice: :kokice: :kokice: čekam nastavak ....jesi smislio itinerar?
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Sep 2017, 14:25

Yok, ... Ali smišljam. ;)
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

21 Sep 2017, 14:35

svojedobno mi je Čiribimbaš bacio bubu u uho za Yucatan .. pa sam išla gledat ... povratna karta je 100 eur, što i nije tako strašno

nisam ni ja još napravila itinerar, ali sad me to kopka, ne toliko zbog mora ali zbog Chichenitze i ostalih Maya čudesa
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

21 Sep 2017, 15:10

To je nekad prije bilo i na Filipinima. S tim da tamo aviokompanije to nisu smjele uracunati u cijenu karte. I onda ti opale 500 pezosa a ti na bankomatu mozes najmanje dic 2000 ili cak 5000. Pa imas sto za trosit.
User avatar
Tyrion Lannister
Posts: 892
Joined: 22 Feb 2017, 09:15

21 Sep 2017, 15:52

Ja ću samo tranzitirati.
Budu i mene?
Ja ti sanjam let, bijelo jedro nasred mora, mene zove nova zora.
Ja sam samo Vagabundo.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

21 Sep 2017, 21:24

Prolaznica wrote:
21 Sep 2017, 14:35
svojedobno mi je Čiribimbaš bacio bubu u uho za Yucatan .. pa sam išla gledat ... povratna karta je 100 eur, što i nije tako strašno

nisam ni ja još napravila itinerar, ali sad me to kopka, ne toliko zbog mora ali zbog Chichenitze i ostalih Maya čudesa
Da, 100 ojara bi bilo OK za Yucatan. Ja nešto sanjarim o taktici kakvu sam imao u Peruu i Boliviji. Tamo sam u jednom smjeru (Lima - Huancayo - Ayacucho - Anduhuaylas - Cusco/MP - Copacabana/Titicaca - La Paz) išo busevima i vlakovima, a nazad (samo jednosmjerno La Paz - Lima) avionom. Ovdje ipak nemam dovoljno vremena da od MC do Yukatana dođem kopnenim putem, ali bi se dalo možda u 5-6 dana doprijeti do kakve Oaxace ili možda čak i Tuxtla Gutierreza, zatim jednosmjerno avionom do Cancuna ili Meride, pa onda, nakon nekoliko dana Yukatana, jope' jednosmjerno avionom nazad do MC. :misli:

Za sad je to okvirno sanjarenje, nisam se još bacio na detalje. :ne zna:
Tyrion Lannister wrote:
21 Sep 2017, 15:52
Ja ću samo tranzitirati.
Budu i mene?
Ne budu.
Niko
Posts: 783
Joined: 23 Feb 2017, 16:55
Has thanked: 156 times
Been thanked: 25 times

22 Sep 2017, 17:44

Na Yucatanu definitivno preporucam Tulum prije Cancuna. Manje prometa,jeftinije,ima one rusevine za razgledati. Jedino je slabiji nocni zivot al da se svakako zaruziti i tam dobro :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

23 Sep 2017, 11:39

Ak nije bilo jasno, Cancun sam spominjao isključivo kao aerodrom za dolazak)odlazak, nipošto kao mjesto na koje bih trošio neko značajnije vrijeme. :)
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

24 Sep 2017, 06:48

Sto se tice te izlazne takse, nekoliko ljudi koje je putovalo sa mnom nije uspjelo dokazati sa svojim avionskim kartama da im je taksa ukljucena u cijenu, na granici jednostavno nisu nista prihvacali pa su morali platiti. Ja sam tu izlaznu taksu platila dva puta, prvi put kad sam kopnenim putem presla u Belize a drugi put kad sam se vracala iz Cancuna avionom. :mama:

Cancun sam po sebi nije nista posebno ali ima dobrih mjesta za kupanje a i Isla Mujeres je vrlo blizu, savrseno za jednodnevni izlet. Ili kao pocetna tocka za Isla Holbox.

Sto se tice udaljenosti, bus Mexico City - Cancun i avion kostaju skoro isto a busom treba 24 sata. Ovisno o tome sto zelis vidjeti ja bi uzela avion do Cancuna i onda se vracala prema nekom od aerodroma pa povratak u Mexico City ako ti je karta do i od Mexico Cityja.
Recimo primjer jedne rute:
Cancun - Isla Mujeres / Isla Holbox (1,5 / 3-4 sata)
Isla Mujeres / Isla Holbox / Cancun - Merida (4)
Merida - Valladolid (2)
Valladolid - Tulum (2) (Playa del Carmen, Isla Cozumel?)
Tulum - Palenque (10-13, nocni bus)
Palenque - San cristobal de las casas (6-7)
Povratak u MC s aerodroma u Tuxli. To su udaljenosti medu gradovima navedenim redoslijedom. Nisam racunala dnevne izlete iz njih.
Sve zapravo ovisi koliko vremena imas i sto hoces vidjeti.
Od svih majanskih cuda najljepsi mi je Palenque. Od cenota preporucam tamno plavu cenotu par kilometara drumskim putem od Valladolida, u gradu mozete iznajmiti bicikle pa se odvezete do haciende San Lorenzo u sklopu koje je bazen i cenota.
https://www.tripadvisor.ca/Attraction_R ... nsula.html
(Vidim da su jebeno povisili cijene, ocito se proculo, prije manje od dvije godine nije bilo skoro nikoga i bio je neki sitnis). Ipak, jako lijepa cenota, meni najdraza od svih u okolici Valladolida.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Sep 2017, 10:44

Odlično, Daria, da si se priključila temi, baš sam te mislio prek PM-a zamolit da podijeliš iskustva. :top:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Oct 2017, 07:32

Počelo je, počelooo ...

Let iz FRA za MEX je pomaknut 5 minuta unaprijed, a let iz MXP za FRA 10 minuta kasnije. Posljedično, u FRA bih trebao imati samo 50 minuta za presjedanje, kaj je, kako se čini, ispod standarda za ovu vrstu letova. Daklem, u Milanu me prebaciše na let prije, što će reći da idem u 9:30 umjesto u 11:00.

To znači da ni s kakvom frečom više ni teoretski ne dolazim na vrijeme pa, ako ovako ostane, GoOpti iz Ljubljane mi je jedina opcija. (A i onako bi, kako se čini, bila najbolja i najvjerojatnija.)

Naglasak je na ono "ako ovako ostane". :p

Prolaznica? Any news?

Eh, da, ak si rezervirala prek OTA-e (ja sam direkt od Lufte), moguće je da ti je do promjene došlo, ali da te (još?) nisu obavijestili. Dakle, moraš to sama istražit prek PNR-a i/ili e-karte.

Uzgred, kažu da, ak se ne slažem s promjenom, imam 14 dana rok da im se javim i napravim besplatan rebooking. Jel' to vrijedi i ako u slijedećih par dana Hrvatska ispadne sa SP pa im kažem da hoću u Meksiku boravit bar dvostruko dulje? :zubo:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2017, 07:39

Dobro, to su sve manje izmjene, nisu ti skenslali ni jedan let.

Mislim da datume možeš mijenjati plus/minus dan dva. Ne tjedan dva.
No uvijek možeš otkazati cijelu rezervaciju uz povrat cijelog iznosa para.

Ova druga opcija ti ponekad jako dobro dođe.
Recimo, jednom prilikom sam tako kupio kartu za nekog, ali taj više nije bio u igri za ić na putovanje.
Aviokompanija je za 5 min promijenila odlazak aviona. I ja mrtav/hladan za jednu kartu rekao da mi ne odgovara novo vrijeme polaska, te dobio povračeni cijeli iznos te karte. Drugu kartu (ono svoju) sam normalno iskoristio.
User avatar
daria
Posts: 235
Joined: 24 Feb 2017, 00:24
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times

05 Oct 2017, 08:08

I ja sam tako pokusala promijeniti kartu kad su mi pomakli za pet minuta, kao jel mogu ja produziti to koja dva tjedna, ne bi islo, dan plus minus. :bicedobro:

Ovdje je link na putopis koji ce ti biti beskoristan vjerojatno jer nema nikakvih konkretnih podataka ali ima lista hostela u kojima sam bila negdi na blogu. Vecinom sam jako dobro odabrala. http://mojajuznaamerika.blogspot.ca/201 ... elize.html

Kad idete? Ako idete pocetkom 12. mjeseca morate posjetiti San Cristobal de las Casas (izmedu 1.12. i 12.12).

Ja rintam samo da se vrnem u Mehiko. :S
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

05 Oct 2017, 08:45

nvnk wrote:
05 Oct 2017, 07:32
Počelo je, počelooo ...

Let iz FRA za MEX je pomaknut 5 minuta unaprijed, a let iz MXP za FRA 10 minuta kasnije. Posljedično, u FRA bih trebao imati samo 50 minuta za presjedanje, kaj je, kako se čini, ispod standarda za ovu vrstu letova. Daklem, u Milanu me prebaciše na let prije, što će reći da idem u 9:30 umjesto u 11:00.

To znači da ni s kakvom frečom više ni teoretski ne dolazim na vrijeme pa, ako ovako ostane, GoOpti iz Ljubljane mi je jedina opcija. (A i onako bi, kako se čini, bila najbolja i najvjerojatnija.)

Naglasak je na ono "ako ovako ostane". :p

Prolaznica? Any news?

Eh, da, ak si rezervirala prek OTA-e (ja sam direkt od Lufte), moguće je da ti je do promjene došlo, ali da te (još?) nisu obavijestili. Dakle, moraš to sama istražit prek PNR-a i/ili e-karte.

Uzgred, kažu da, ak se ne slažem s promjenom, imam 14 dana rok da im se javim i napravim besplatan rebooking. Jel' to vrijedi i ako u slijedećih par dana Hrvatska ispadne sa SP pa im kažem da hoću u Meksiku boravit bar dvostruko dulje? :zubo:
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
Nit pisma nit razglednice, ali promjena je tu, ista kao i tvoja. Hvala puno za info!

Image
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Oct 2017, 09:06

A, ništa, ber će se u Vrankvurtu okrijepit u kakvom Diners loungeu, a ne samo pretrčat iz aviona u avion. :ne zna:

Također, GoOpti mi najvjerojatnije kreće iz LJ oko ponoći, kaj je također bolje nego 2 u noći.

Jedino me mogu shebat i dati mi sami početak čeverosatnog "vremenskog prozora", a to je u 20:30, ali to je jako rijetko i s tim ne računam. :misli:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2017, 09:32

Baš gledam, u Frankefurtu su 3 lože, ali 2 od toga su na Terminalu 2. Ako ti je sve Lufthansa, onda si na terminalu 1.
Ova jedina koja je na terminalu 1, ne znam gdje se nalazi.
Ali s obzirom na to što piše:
Landside - between Concourses B and C on the Gallery Level, next to the Travel Market (Reisemarkt). If coming from the Sheraton Hotel, proceed across the bridge into the lounge. Transit passengers must leave the transit area and go through immigration and customs to access the lounge.

Nalazi se s vanjske strane. Daklem, moraš praktično izaći s aerodroma.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

05 Oct 2017, 09:33

Ma nije to ni tako loše, bolje to nego da su nas prebacili na neki kasniji let za MEX. A i ovako su šanse da se prtljaga ne pretovari stvarno minimalne.
collect moments, not things
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

05 Oct 2017, 09:37

Nukac wrote:
05 Oct 2017, 09:32
Baš gledam, u Frankefurtu su 3 lože, ali 2 od toga su na Terminalu 2. Ako ti je sve Lufthansa, onda si na terminalu 1.
Ova jedina koja je na terminalu 1, ne znam gdje se nalazi.
Ali s obzirom na to što piše:
Landside - between Concourses B and C on the Gallery Level, next to the Travel Market (Reisemarkt). If coming from the Sheraton Hotel, proceed across the bridge into the lounge. Transit passengers must leave the transit area and go through immigration and customs to access the lounge.

Nalazi se s vanjske strane. Daklem, moraš praktično izaći s aerodroma.

Jel to LUXX lounge? Mi smo bili u njemu kad smo presjedali iz KEF za ZAG.
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2017, 09:55

Da. Jel moras prelazit imigraciju, a onda ponovno security?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Oct 2017, 10:09

Nukac wrote:
05 Oct 2017, 09:32
Baš gledam, u Frankefurtu su 3 lože, ali 2 od toga su na Terminalu 2. Ako ti je sve Lufthansa, onda si na terminalu 1.
Ova jedina koja je na terminalu 1, ne znam gdje se nalazi.
Ali s obzirom na to što piše:
Landside - between Concourses B and C on the Gallery Level, next to the Travel Market (Reisemarkt). If coming from the Sheraton Hotel, proceed across the bridge into the lounge. Transit passengers must leave the transit area and go through immigration and customs to access the lounge.

Nalazi se s vanjske strane. Daklem, moraš praktično izaći s aerodroma.
Već jednom i letio s T1, a išao na T2 u lounge pa znam kak je to. Prolazak grane (dosuše, automatske) u oba smjera te prolazak securityja u jednom + vožnja u međuterminalskom vlaku. Tada sam imao nekih 4-5 sati između letova, sada pak 2 i pol, tak da čisto sumnjam da bu mi se dalo sve to izvodit radi cca pol vure u loži. :misli:

Ovaj pak koji je na T1, ali vani, mi je bolji utoliko što jednake kontrole prolazim, ali se bar ne moram još i vlakom vozikat. No, ni za njega nisam siguran hoće li mi se dati zajebavat u 2 i pol vure. :ne zna:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Oct 2017, 10:09

Nukac wrote:
05 Oct 2017, 09:55
Da. Jel moras prelazit imigraciju, a onda ponovno security?
Naravno da moraš. Pitanje je samo imaju li i tu automatske portale ko u međuterminalskim "granicama".
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2017, 10:13

U Frankefurtu nema dodatni security check. Jedino ako su nešto po novom izmislili.
Čak mislim da nema ni imigracije, pošto ideš iz ne-schengena u ne-schengen.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

05 Oct 2017, 10:15

U Frankfurtu moraš u svakom slučaju ponovo na security i imigraciju, ako imaš prelaz iz Šengena u nonŠ i obratno. Ja sam ovo ljeto išla u Varšavu preko FRA i morala sam proći kroz security i u ZAG i u FRA.
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

05 Oct 2017, 10:24

Nukac wrote:
05 Oct 2017, 10:13
U Frankefurtu nema dodatni security check. Jedino ako su nešto po novom izmislili.
Čak mislim da nema ni imigracije, pošto ideš iz ne-schengena u ne-schengen.
Iz Milana za MEX je iz Schengena u neschengen. ;)

I naravno da ne bi bilo dodatnog securityja kad bih normalno sa svog aviona išao ravno na avion za MEX, ali ja govorim o situaciji da prvo odem van u landside lounge pa nazad unutra. Isti je slučaj ak bih išao prvo do T2 u lounge, pa se vratim u T1 na avion za MEX. I tada, koliko se sjećam, ima securityja.
Last edited by nvnk on 05 Oct 2017, 10:26, edited 1 time in total.
Post Reply