Rasprava o hrvatskom turizmu

Za odmor iz snova
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

30 Jul 2017, 12:10

Zasto "moj problem"? Zasto "pises bez veze"? Ova tema ce nesto promijeniti? Nece. Iznosimo iskustva i misljenja. A vidi, i ti kazes da bi bilo bolje da je administracije manje. Jer gubis vrijeme koje bi mogao utrositi na zaradivanje.

sent from T


Edit: ocito se (i na ovoj temi) mora biti pomazanik, ovaj put kao djelatnik u turizmu, da bi smio nesto reci. Oprosti neno i ostali, nedaobog da ikad vise pomislim napisati rjeccu u vasem prepametnom prisustvu.
Last edited by Riona on 30 Jul 2017, 12:10, edited 1 time in total.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Jul 2017, 12:11

MmeTipfeler wrote:
30 Jul 2017, 12:08
A cenzus za PDV spomenut je kao pokazatelj da je kod nas bolje raditi manje ili uopće ne raditi.
Tko želi, nađe način. Tko ne želi, nađe izgovor. Gdje bismo završili da tako svi razmišljaju, nigdje. :E
Potpisi su za budale.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

30 Jul 2017, 12:16

MmeTipfeler wrote:
30 Jul 2017, 12:08
A cenzus za PDV spomenut je kao pokazatelj da je kod nas bolje raditi manje ili uopće ne raditi.
Pogrešno gledaš na to, nije pdv "kazna" nego je cenzus olakšica za male. A to da je bolje manje raditi vrijedi samo za one koji su na granici.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

30 Jul 2017, 12:23

Riona wrote:
30 Jul 2017, 12:10
Zasto "moj problem"? Zasto "pises bez veze"? Ova tema ce nesto promijeniti? Nece. Iznosimo iskustva i misljenja. A vidi, i ti kazes da bi bilo bolje da je administracije manje. Jer gubis vrijeme koje bi mogao utrositi na zaradivanje.

sent from T


Edit: ocito se (i na ovoj temi) mora biti pomazanik, ovaj put kao djelatnik u turizmu, da bi smio nesto reci. Oprosti neno i ostali, nedaobog da ikad vise pomislim napisati rjeccu u vasem prepametnom prisustvu.
Koja točno iskustva iznosiš? Naravno da možeš iznositi mišljenja ali onda i prihvati tuđa iskustva.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

30 Jul 2017, 13:46

Ja iznosim iskustva i misljenja, ti se samo malo hvalis.

sent from T

User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

30 Jul 2017, 16:02

Mimo fiškalne tematike, u koju me ne zanima ulaziti, mogu samo primijetiti kako se sve marketinške aktivnosti vrte oko sunca i ljeta. Iz unutrašnjosti u kakav propagandni filmić uleti eventualno Zagreb, Krka ili Plitvice. Dakle, najuži fokus je na kupališnom turizmu . Da li je itko vidio da se propagira rijeka Lika ili Lonjsko polje na stranim sajmovima? Jer ja nisam.
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Jul 2017, 16:17

Ni na domacima. Recimo slucajno sam gledao neki filmic u kojem prikazuju drvene kuce u starinskom stilu za iznajmljivanje. Negdje Lonjsko polje. Nikad nigdje nisam vidio reklamu. Ili za Baranju. Ili Kopacki rit. A sve predivne lokacije.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

30 Jul 2017, 18:07

Nukac wrote:
30 Jul 2017, 16:17
Ni na domacima. Recimo slucajno sam gledao neki filmic u kojem prikazuju drvene kuce u starinskom stilu za iznajmljivanje. Negdje Lonjsko polje. Nikad nigdje nisam vidio reklamu. Ili za Baranju. Ili Kopacki rit. A sve predivne lokacije.
Osnovno je pitanje postoji li tamo išta što bi se moglo i isplatilo reklamirati. Od toga je ova tema i krenula. Ako nema seoskog turizma, onda se nema što ni reklamirati. :crying:
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

31 Jul 2017, 07:27

MmeTipfeler wrote:
30 Jul 2017, 18:07
Osnovno je pitanje postoji li tamo išta što bi se moglo i isplatilo reklamirati. Od toga je ova tema i krenula. Ako nema seoskog turizma, onda se nema što ni reklamirati. :crying:
Pa upravo tako, treba investirati u kvalitetne objekte, tamo ne može proći garaža pretvorena u apartman kao na moru. Imaš hendikep što nije na moru ali imaš zato i prednost što je zemlja jeftina. Kao recimo u Imotskoj krajini:

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... 6/6415997/
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

31 Jul 2017, 08:56

Da se malo ipak vratimo na početak:
Stitch wrote:
29 Jul 2017, 10:48
.., a susjedne zemlje poput Slovenije, Italije, Austrije, Mađarske... imaju dobro razvijen turizam koji traje 12 mjeseci,
Tri od 4 zemlje koje spominješ nemaju more, dakle one niti ne mogu razviti sezonski turizam poput našeg. Četvrta pak ima kulturnu i inu povijest s kojom se naša na može mjerit. Možemo se trsit kolko hoćemo, može kod nas biti snimano osamsto Igara prijestolja, mi nemamo ni Rim ni Firencu ni Milano ni Veneciju...

Nadalje, Austrija i Mađarska imaju glavne gradove koji su (još uvijek) prije manje od 100 godina bili među najvažnijim gradovima svijeta, bili su ono što su danas New York i Tokio. Valjda je jasno da ništa slično nemamo za ponudit. Možemo lupiti promidžbu kakvu hoćemo, mi smo provincija i točka. Druga je stvar ipak s prirodnim ljepotama unutrašnjosti, planinama, rijekama i jezerima (Plitvice, Velebit, Kopački rit, ....) Ne kažem da tu možemo biti neka velesila, ali je prostor za napredak velik.

Glede pak Slovenije, nije istina da ona ima ikakav osmišljeni cjelogodišnji turizam. Ona jednostavno ima dva sezonska turizma (ljetni na to malo mora što ga ima i zimski po skijalištima) koji onda zajedno daju privid "nesezonskog"/"cjelogodišnjeg". Mi to nemožemo, nemamo uvjete za tu drugu sezonu.
Stitch wrote:
29 Jul 2017, 10:48
Ili u nama i našemu mentalitetu? Pritom ne mislim na "lijene Dalmoše", govorim općenito.
Ne, nije stvar u "lijenim Dalmušima", u prirodi je svakog ljudskog bića da ne radi više nego što mu je potrebno. Kad bi ti mogao u 3 mjeseca svake godine namlatiti dovoljno za pristojan život, bi li se znojio ostalih 9?

Imam frenda koji je sve samo ne Dalmuš pa je desetljećima živio tako što je prek ljeta šljakao ko konj u svojem kafiću na moru, a ostatk godine u Zagrebu prodavao zjake. (Tek nedavno je otvorio kafići i u ZG, kako sam kaže, "iz dosade".)
User avatar
Tyrion Lannister
Posts: 892
Joined: 22 Feb 2017, 09:15

31 Jul 2017, 09:33

Odavno sam digao ruke od ovakvih rasprava jer vidim da ne vode nikuda.
U načelu se najviše slažem s postom kolege gore.
Ja ti sanjam let, bijelo jedro nasred mora, mene zove nova zora.
Ja sam samo Vagabundo.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

31 Jul 2017, 09:42

MmeTipfeler wrote:
30 Jul 2017, 18:07
Osnovno je pitanje postoji li tamo išta što bi se moglo i isplatilo reklamirati. Od toga je ova tema i krenula. Ako nema seoskog turizma, onda se nema što ni reklamirati. :crying:
Itekako postoji. Kao prvo, ono što možeš reklamirati po ljeti, možeš reklamirati i po zimi. Nije svima smisao života ubacit se u more.

Drugo, Hrvatska ima krasnu, još uvijek poprilično netaknutu, prirodu. Baš zbog puno zabiti idealna smo destinacija za avanturistički turizam, od mtb-a, speleologije, planinarenja, penjanja (ne penje se samo u Paklenici). Treba samo pustiti slike da svaka ispriča svojih 1000 riječi, avanturista će odraditi ostalo, naći destinaciju i smještaj oko nje.
U biti, užasno je puno takvih agencija, ali posluju većinom ljeti, a komotno bi mogle to i po zimi raditi, jer ima ljudi koji baš vole zimu. No oni se svi reklamiraju za sebe. Frend ima agenciju za ture sa kajakom po Jadranu, od ove godine počinje prvi put kroz cijelu godinu. Na svakoj prirodnoj znamenitosti, kad malo zagrebeš ispod površine, dobiješ i prekrasnu i bogatu priču vezanu uz prošlost.
I dalje, imamo dvorce i utvrde da im se ne zna broja. Nisu svi dvorci u Zagorju. Jeste li znali da se na sjevernoj obali Paga nalaze ostaci bizantske utvrde? Čak nije ni loše sačuvana, mi smo hodali po tome. Ama baš nigdje nije spomenuto da takav bogati eksponat baštine uopće i postoji.
Nisam nigdje vidjela u promotivnim spotovima da se spominje Muzej krapinskih neandertalaca. Nigdje se ne spominje da je prvo nalazište nafte bilo upravo u Hrvatskoj. A na pola sata vožnje od Sv.Martina je. Sve se to da fino isfurati, materijala ima.

Prošli tjedan je u EU parlamentu prezentiran divan planinarski projekt "Via Dinarica", planinarski put koji povezuje sve Dinaride, od Nove Gorice do Albanije, sa jednim velikim dijelom u Hrvatskoj. National Geographic ga je proglasio jednim od najljepših svjetskih trailova.

Sve je više ljudi koji umjesto da na prepunoj plaži puštaju korijen po 7-14 dana, vole bauljati okolo. Nije sve u moru i top sezoni. Mislite da svi vole ljetovati na ovakvim prekrcatim plažama:
Image

Bauljatora uvijek ima i mi ih često srećemo, samo ih je u manjem broju i nisu toliko eksponirani. Svi sa ovog foruma putuju u vlastitom aranžmanu i bauljaju po zemljama gdje idu. I mi putujemo u hrpu zemalja van sezone. Tako je i u Hrvatskoj sve više.
Potencijala ima, samo nije iskorišten.

S druge, strane, jedan sebičan osvrt, meni je drago da je tako. Drago mi je da kod nas ne dolazi puno ljudi koji su željni istražiti nešto novo. Tako više tih divotica ostaje samo meni :cerek:
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

31 Jul 2017, 09:47

Mislim da ni jedna agencija u HR ne nudi nesto tipa self-drive turu po Hrvatskoj, pogotovo ne po unutrasnjosti. Ture koje su hiperpopularne po Irskoj ili Islandu. Gdje je vrijeme koma cijele godine. A kod nas bi takve ture mogle sljakat od ozujka do listopada.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

31 Jul 2017, 10:46

nvnk wrote:
31 Jul 2017, 08:56
Da se malo ipak vratimo na početak:



Tri od 4 zemlje koje spominješ nemaju more, dakle one niti ne mogu razviti sezonski turizam poput našeg. Četvrta pak ima kulturnu i inu povijest s kojom se naša na može mjerit. Možemo se trsit kolko hoćemo, može kod nas biti snimano osamsto Igara prijestolja, mi nemamo ni Rim ni Firencu ni Milano ni Veneciju...

Nadalje, Austrija i Mađarska imaju glavne gradove koji su (još uvijek) prije manje od 100 godina bili među najvažnijim gradovima svijeta, bili su ono što su danas New York i Tokio. Valjda je jasno da ništa slično nemamo za ponudit. Možemo lupiti promidžbu kakvu hoćemo, mi smo provincija i točka. Druga je stvar ipak s prirodnim ljepotama unutrašnjosti, planinama, rijekama i jezerima (Plitvice, Velebit, Kopački rit, ....) Ne kažem da tu možemo biti neka velesila, ali je prostor za napredak velik.
Zato taj hendikep, kao što sam napisao, treba nadoknaditi drugim stvarima. Ne treba se puno hvatati ni tih prirodnih ljepota, danas pali, kao što možemo vidjeti i po slikama naših celebritija slike pored turbo bazena, jacuzzija...
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

31 Jul 2017, 11:56

nvnk wrote:
31 Jul 2017, 08:56
Glede pak Slovenije, nije istina da ona ima ikakav osmišljeni cjelogodišnji turizam. Ona jednostavno ima dva sezonska turizma (ljetni na to malo mora što ga ima i zimski po skijalištima) koji onda zajedno daju privid "nesezonskog"/"cjelogodišnjeg". Mi to nemožemo, nemamo uvjete za tu drugu sezonu.
Ciljao sam na promjene u proteklih pet-šest godina, ponajviše zakonske. Koliko mi je poznato, dosta su toga liberalizirali, što je bitno primjerice za zdravstveni turizam. Kod nas toga nema - dozvole je teško dobiti, još teže je naći investitore, a procjenjuje se da bismo od te grane mogli zarađivati barem milijardu eura na godinu jer je riječ o najbrže rastućem segmentu turizma - na globalnoj razini godišnja stopa rasta iznosi od petnaest do dvadeset posto, što je upravo čudesno.
Potpisi su za budale.
Post Reply