Dobivanje vize i putovanje u Sjedinjene Američke Države

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Apr 2018, 07:01

Od Newarka je najbolje vlakom.
A za vidjet od nestandardnih stvari - Coney Island, plaža i lunapark. Jedino provjeri kad je lunapark otvoren.
Meni je lijepo bilo i na Staten Islandu, bijeg od gužve NYC, a mislim da se može busem od Brooklyna. U svakom slučaju, i brodom iz NYC je super, a besplatno je. I to je najbliže što se dođe do Kipa Slobode ako nemaš rezerviranu posjetu.
I još jedna meni super stvar je žičara na Roosevelt Island. Pogotovo sad u proljeće, jer je šetnica uz rijeku s trešnjama u cvatu (onim japanskim). Također je super pogled na zgradu UN preko rijeke, a i sam pogled iz zičare je super. A vrijedi tjedna karta za prijevoz.
Inače vidim po google maps da se to mjesto totalno izmjenilo, jer kad sam zadnji put bio, tamo su bile neke stare zgrade (starački domovi), dok su sad moderne zgrade i parkovi.


User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

19 Apr 2018, 08:17

Eric the king wrote:
19 Apr 2018, 06:47
I prijevoz od newarka je najbolje vlakom kolko vidim? Mislim da je oko 13$ karta
Da, vlak je najbolji. Za Brooklyn nisam siguran glede detalja, ali meni je (za moj nesuđeni transfer NYC Penn Station - EWR) najbolja bila kombinacija NJ Transit >>> Airtrain i koštala je 13 dolara. Općenito:

https://www.newarkairport.com/#/to-from ... /air-train

U smjeru s aerodroma plaća se prilikom izlaska iz Airtraina (tj. presjedanja na NJ Transit), a potrebno je pri tome i pazit da se eventualno ne uđe na Amtrak koji je bitno skuplji od NJ Transita. Također, treba pazit na činjenicu da putem postoje dvije različite stanice koje se zovu Penn Station, jedna u NJ, druga u NYC. ;)

Za Brooklyn nisam siguran kako, a osobito ne glede cijena, ali pogledaj ovo:

https://www.newarkairport.com/static/ew ... ctions.pdf

Cijene možeš prekontrolirat ovdje:

http://www.njtransit.com/sf/sf_servlet. ... pPlannerTo
Eric the king wrote:
19 Apr 2018, 06:47
Ima ko za preporucit nesto osim ovoga sta se moze svuda vidjet?
Glede kipa Slobode, koliko se dalo čuti, karte za baklju su rasprodane više mjeseci unaprijed. Dakle ako ih dosad nisi nabavio za svoj točan datum i sat, očekuje te višesatno i višestruko (za karte, za ulazak u brod, za sigurnosni pregled,...) čekanje kako bi se samo bezvezno prošetao ispod podnožja kipa (odakle je kut za fotkanje dosta loš). Kao što ti je i Nukac rekao, puno bolje se fotke mogu napravit iz raznih brodova koji plove u blizini. Besplatna, ali i puno bolja ti je opcija Staten Island Ferry, a ja sam za 30 doloresa uzeo jedan turistički koji je zaokružio i malo šire, pa sam imao sjajan pogled i na neke druge stvari.
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

19 Apr 2018, 08:36

Hvala momci puno. Pogovtovo na oovm detaljnom objasnjenu ja za vlak.
Bitno mi je doci do penn stationa poslje cu lako.
Bio sam u ny vec tako da cu ja preskocit odlazak na kip, jer kad se sjetim gnjavaze oko redova i svega nemam volje uopce ic.
Sto se tice atrakcija to mi sve pokriveno(press) tak da me ne brinu cijene ulaska nigdje.
Coney island i zicara su mi vec planu, jer prvi put nisam stigao.
Ako se jos netko sjeti nekih dobrih ideja molio bi da napise.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

19 Apr 2018, 09:04

Za muške je super i Intrepid Sea & Air museum, gdje su izloženi nosač zrakoplova, podmornica, Concorde i Space Shutle. Između ostalog.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

19 Apr 2018, 09:41

Evo, da ilustriram taj krug brodom:

Broolyn Bridge (ne samo s vode, malo i s kopna)

Image

Image

Image

Image

Manhattan:

Image

Image

Naglasak na OneWTC:

Image

Kip slobode:

Image

Image
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

22 Apr 2018, 22:59

Koliko se isplati ic u woodbury outlet?
Nekako mi glupo trosit cijeli dan i 30tak dolara na prijevoz, ali ako je ponuda dobra onda mozda nebi bilo lose.
To je ista sema ko i outleti po kaliforniji?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Apr 2018, 23:16

Eric the king wrote:Koliko se isplati ic u woodbury outlet?
Nekako mi glupo trosit cijeli dan i 30tak dolara na prijevoz, ali ako je ponuda dobra onda mozda nebi bilo lose.
To je ista sema ko i outleti po kaliforniji?
Blize ti je Jersey gardens i samo 13$ je povratna karta.
Isti kao i kalifornijski.
Cak mozes to obavit zadnji dan pa direkt na aerodrom jer je to odmah kraj Newarka.
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

22 Apr 2018, 23:51

Sad proguglo, hvala nuki, svi brendovi koji mi trebaju a blize i jeftinije :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

23 Apr 2018, 07:19

Moj ti je prijedlog da odeš na bus u 9:30 ujutro, da dođeš taman na otvaranje, jer je tad najmanja gužva.
I naravno, veći ruksak ili slično, ili tamo kupi, jer se nakupi toga.
Evo i bus:
https://www.njtransit.com/pdf/bus/T0111.pdf
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Apr 2018, 12:50

https://www.washingtonpost.com/news/dr- ... ea9332befa

Što ne pojedete na letu za SAD, nemojte ponijet sa sobom. Moglo bi biti skupo. :(
vave10
Posts: 17
Joined: 19 Apr 2017, 13:46

29 Apr 2018, 14:06

Jel dovoljno 1:40 h u minneapolisu za presjedanje ? Treba svu proceduru proc posto iz europe dolazim. Sta ako uzmem tu kartu i zakasnim na let ako ce bit guzve ili kasnit avion iz pariza za minneapolis?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 Apr 2018, 21:02

Ako zakasniš zbog kašnjenja aviona i ako se radi o jedinstvenoj aviokarti, odgovornost je na aviokompaniji i oni te moraju dofurat do cilja.

Ako zakasniš zbog procedure (pretpostavljam da govoriš o imigracijskoj) - odgovornost je tvoja, karta ti propada, kupuješ si novu na svoj trošak.

Ako ti to kaj znači, prošli sam mjesec na JFK-u ušao u SAD lakše nego u Sloveniju. "Nikad lakše", nisam rekao samo ja (bilo mi je to drugi put u SAD), nego i frend koji je tamo jako često.
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

30 Apr 2018, 04:18

Ja sam sad prije 3 dana presjedao u montrealu, na putu za ny, nisam morao ic po prtljagu kako sam mislio da cu morat, nego na aparatu ostavit podatke, otisak prsta i sliku, nakon tog u red imigracijski, razgovor od 2-3 min, stvarno sam ocekivao da ce to puno kompliciranije bit jer mi je ovo bio prvi put da prsjedam u kanadi/usa.
Prvi put sam vidio taj aparat, ne znam jel to sad pravilo i kad ne presjedas ili samo kod connection flightova, al cini mi se da dosta ubrzava proces.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Apr 2018, 08:36

To je nesto novo.
Inace je meni presjedanje u Kanadi odlicno, nema neke guzve, a sve obavis tamo. Kad dodjes u USA samo odsetas s aerodroma.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Apr 2018, 09:03

Taj aparat ne samo da je nešto novo, nego je nešto najnovije to da ga možemo koristiti i mi koji u USA ulazimo s vizama.

Na JFK su čak (bar prošli mjesec kad sam ja dolazio bili) pogrešni putokazi koji su ljude s vizama usmjeravali u pogrešan "labirintski" red. Tamo pak, nakon 2-3 zavoja, stoji ženska koja ove s ESTA-om pita jesu li prvi put u Americi s ESTA-om ili ne. Dalje (u dugi red s, očito, nešto dužim razgovorom, možda čak i nekim dodatnim formularima) idu samo oni koji su prvi put na ESTA-i, a nas, s vizama, na naše zaprepaštenje, poslala je u suprotni dio prostorije, tamo gdje su ti aparati i gdje nije bilo doslovce nikog - bili smo odmah na redu!

Kod tih pak aparata stoji par ženskih koje ti pomažu prilikom korištenja aparata, a kada to savladaš, ideš do slijedeće i zadnje točke gdje je mene bez ikakavog reda i čekanja jedan lik samo pitao je li mi putovanje poslovno ili turističko (jer sam imao B1/B2 vizu, pa je čisto informativno pitao koju od tih dviju opcija koristim) i ama baš ništa drugo. "Razgovor" nije trajao ni ove 2-3 minute o kojima priča Erik, trajao je 10 sekundi!

I, da, štambilj koji sam dobio pri tome u putovnicu nije sadržavao datum do kojeg moram izači iz USA, kao što se ponegdje na netu da naći da sadrži.
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

04 May 2018, 15:12

Evo malo ukratko o ny, dok cekam da krenem za zg.
Smjestaj u bed stuyu(brooklyn) je ipak mozda mrvicu predaleko, makar vozi ekspresna linija pa si za 20 min na manhattanu. Wiliamsburg i brooklyn heights pravo otkrice, wiliamsburg postao teski hipsteraj, mislim da kroz par godina godina brookly ce se cijeli skroz promjeniti.
Sto se tice manhattana i dalje najljepsi dio soho, village itd, jednostavno ne podnosim onaj kaos oko times sq i jos na 30+ stupnjeva, osim bryant parka:)
Kako prvi put nio nisam isao po muzejima, sad sam imao jedan kisni dan pa reko idem vidjet taj natural history muzej kad vec svi toliko pricaju o njemu. Ne znam sta bi reko, meni je to najvece razocaranje, osim ajde onog dijela sa dinosaurima, jedino mi se taj muzej cini dobar za djecu ili jednostavno ja nisam pravi covjek za muzeje:)
Soping u jersey gardensu dobar.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

21 Nov 2018, 22:10

User avatar
cartman
Posts: 250
Joined: 22 Feb 2017, 15:38
Contact:

23 Nov 2018, 08:45

Lolita wrote:
21 Nov 2018, 22:10
LA traffic uoči Thanksgiving. :twisted:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/pogl ... 44401.aspx
Tak je svaki dan :D
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

23 Nov 2018, 09:48

Baš sam i ja to htio komentirati.
Recimo od West Hollywooda do Santa Monice mi je trebalo skoro 2 sata. 13 km udaljenosti. A bio je normalan radni dan.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

28 Dec 2018, 14:17

Amerikanci su se modernizirali i promijenili nacin ulaska u USA.
Prvo se dolazi do robotskih ekrana na kojima se skenira viza, odgovori na par pitanja, slika i ostavi otiske prstiju. S isprinanim papirom se onda odlazi do imigracijskog sluzbenika koji postavi par rutinskih pitanja i to je to.
Nema vise nikakvih udaranja pecata u putovnicu. Ustvari nakon ulaska vise nemas nikakav papirnati trag da si usao u USA.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

28 Dec 2018, 16:52

To je manje-više ono što smo Eric i ja još u travnju opisali (on za Montreal, a ja za JFK).

Doduše, ja jesam dobio štambilj, ali dosta neformalan u odnosu na prethodne.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Jan 2019, 20:43

Kratak i izvještaj s Floridskog roadtripa.

Avionska karta je koštala 600 eur, letilo se s Britishem i jedan let s American (unutar USA).
Let je bio ZAG- LHR -MIA - BOS - LHR- ZAG.
Oba leta preko bare su bila s Boeingom 747.
Totalno razočaranje. I dok je usluga bila poprilično dobra, stanje aviona je prejadno. Sjedala stara i polufunkcionalna, totalno neudobna, a najgora stavka je IFE. Mali monitori s toliko lošom slikom da se uopće nije dalo gledati. Rezolucija kao na prastarom TV, nema nikakvog kontrasta, tako da se kod tamnijih dijelova filma praktično ne vidi. Audio nije ništa bolji, čak i na mojim poprilično dobrim slušalicama je zvuk bio kao 70-tih godina na starom radiju s katodnim cijevima. A 50% sadržaja je nedostupno.
Na letu nazad sam dobio sjedalo u prvom redu - monitor se uopće nije dao izvući, čak 3 stjuarda su pokušala bezuspješno.
Hrana je bila ok, ali zato me oduševila ponuda pića - ako nisi uzeo 2 flaše vina, stjuardesa je bila jako žalosna, i dvaput te pitala jel stvarno ne želiš vino.
Imali su i gin-tonic, s tim da je tonic bio Fever Tree.

Auto sam rentao preko svoje omiljene stranice Billiger Mietwagen, za 10-tak dana 260 EUR s punim osiguranjem, Thrifty. Dobio sam neki Nissan Versa, to je kao najmanji auto... :rofl:
S autom nije bilo nikakvih problema, relativno malo troši, a prostran i velik. I na kraju nisu naplatili za čišćenje pijeska.
Naravno - dobio sam kaznu za parkiranje. Iako sam uredno platio parkiranje, tipu se nije svidjelo kako sam parkirao. U slijepoj ulici sam parkirao auto suprotno od pravca kretanja vozila, pa me je to koštalo 35 USD plus 3 dolara povizije.

Ruta roadtripa: Miami - Key West - Homestead - Everglades - Naples - Tampa - Orlando - Melbourne - Fort Lauderdale - Miami Beach - Miami.

Uglavnom osim zabavnih parkova nema se što za vidjet. Uglavnom močvare, plaže, sunce i recimo topli ocean.
Ali zato ima predobrih plaža. :)
Na jednoj plaži sam uspio snimit i portuglasku lađicu - jednu od najotrovnijih meduza na svijetu.

U zabavne parkove nisam ulazio, nije mi to više zanimljivo.
Ali zato sam se svaki dan kupao. I Kupao i sunčao. Došao doma crn ko cigan. (ok ne baš tako crn).

Temperature su bile oko 28-30C svaki dan, nekad je po noći vjerojatno padala kiša. More je bilo cca 20-22C.

Hotelski smještaj je dosta skup, od cca 60 do 160$ na noć za 2-4 osobe. S tim da su neki hoteli bili ispod nekog minimuma urednosti i smrdljivog praga. I praga za žohare.

Hrana je isto relativno skupa. cca 10$ za junk food ili 20-30$ s napojnicom u jeftinijim restoranima.

Zbog famoznog Goverment Shotdown su nacionalni parkovi trenutno zatvoreni. To znači da se u njih može slobodno ući bez da se plati ulaz, ali zato nema nikakvih drugih sadržaja. Ne rade Visitors Centri, ne čiste se WCji, nema busnih tura ni ničega.

Eto, toliko od mene.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

07 Jan 2019, 23:39

Ki vrag je Government Shutdown? (pardon mua ovako neinformisanu :D)

Edit: aha, Google friend knows. Never mind. Donnie opet čini pizdarije.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Jan 2019, 06:53

Još sam zaboravio spomenut cijene benzina.

Na Floridi je praktično badava, galon je od 2 do 2,3$.
Pun tank ovog auteka je bio od 120 do 150 kn. :rolleyes:

No najzanimljivije je da je na zadnjoj benzinskoj prije rent-a-car agencija na aerodromu cijena - 3,99$!!!
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

08 Jan 2019, 09:45

Nukac wrote:
08 Jan 2019, 06:53
No najzanimljivije je da je na zadnjoj benzinskoj prije rent-a-car agencija na aerodromu cijena - 3,99$!!!
Zato u Jordanu svugdje, pa i na benzinskim prije aerodroma, uvijek ista cijena...kod nas zaboravljeni bezolovni 90 oktana - 0,75 dinara tj. nekih malo ispod 7kn po litri
Post Reply