Japan

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

28 Feb 2017, 09:52

Zemlja izlazećeg sunca i meni osobno jedna od dražih zemalja zaslužuje svoju temu. Nadam se da ću uspjeti dovući ovdje i najvećeg stručnjaka za Japan sa ovih prostora, poziv je već upućen. :)

Do tada evo par putopisa i slika: Tokio, Hirošima, Kyoto, Nara, Osaka i Tokio 2.

Image

Image

Image

Image

Image


User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Apr 2017, 12:58

OK, Nukac, daj mi, molim te, malo objasni stvari glede javnog prijevoza vezano ut Tokyo Plaza Hotel. :misli:

Dakle, koliko sam skužio, stanica Shin-Okubo, koja je najbliža, nije metro stanica nego željeznička (JR).

Kakve si ti karte imao/kupovao dok si bio tamo? Postoji li kakava periodična (dnevna/trodnevna/tjedna ili slično) koja vrijedi na području grada (ili grada i nekakve okolice), a da vrijedi i za metro i za vlak?

Jel' moguće da ovo više ne prodaju:

http://www.tokyometro.jp/en/top/pdf/recenttopics_12.pdf

Ak toga više nema, a "običan" PASMO je jednak (samo minus štosna ilustracija), jel' ga se može kupit na aerodromu ili se to moglo samo ovaj "turistički"?

Jel postoji kaj bolj eod toga?

Ukratko: kaj si si koristio za javni prijevoz? :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Apr 2017, 13:16

Shin-Okubo ti je stanica Yamanote line od JR, željeznice, koja je nadzemna.
Za javni prijevoz ti je najbolje uzeti ili Pasmo ili Suica karticu.
Nema ama baš nikakve razlike, obje su ko Oyster u Londonu. Jedino što je Pasmo kartica od metro kompanija, a Suica od JR. Na aerodromu će ti prodat Suica, jer je tamo JR. Također Suicu možeš vratit na aerodromu, vrate ti sve što je gore ostalo, kao i depozit.
Što se tiće prijevoza s aerodroma, najbolje ti je uzeti Keisei Limited Express, pošto je on najjednostavniji. Za njega ne trebaš niti kupit kartu, jer ti već Suica vrijedi za njega. S njim ideš do Nippori stanice, tamo se prebaciš na Yamanote line i direkt si na Shin-Okubo stanici.
Što se tiće dnevnih karata, postoji nekoliko različitih vrsta dnevnih karata.
Ovdje imaš cijene dnevnih karata i za što vrijede. Meni se čini da su dnevne karte neisplative. Mislim da je neisplativo uzimat dnevne karte, polukrug na Yamanote ti je oko 200-tinjak yena. Ako se dobro sjećam, mislim da nisam potrošio više od 500 yena na promet po danu.

Image
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Apr 2017, 13:34

Evo ti i objašnjenje koja kartica je bolja i kako do njih:

https://tokyocheapo.com/travel/pasmo-su ... yo-travel/

A ovdje je detaljno kako s aerodroma, sa slikama i točnim uputama:

https://tokyocheapo.com/travel/transpor ... a-airport/
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Apr 2017, 14:08

S Keiseion ću, kako se čini, samo nazad, prema Nariti, a u Tokyo ja dolazim na Hanedu, tako da ću do Tokya ili Access Expressom ili čak možda busom. (S obzirom da dolazim u 5 u jutro, Google Maps kaže da je bus brži od vlaka. :eek:)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Apr 2017, 14:10

Kaj ak zadnji dan imam previše love na passu (Pasmo ili Suica)? Vidim da se Suica kupuje na automatima, a gdje ju se moćže vratit ili pak samo izvadit lova iz nje (bez vraćanja)? Noije valjda da se i to da na automatima obavit? :misli:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Apr 2017, 14:14

S Hanede imaš ovo:

A fun way of getting from Haneda Airport to Tokyo, the monorail stops at all three terminals and for only 490 yen whisks you to the happening hub of Hamamatsucho. Actually, Hamamatsucho has to be one of the dullest stations on the Yamanote line—but it is on the Yamanote line, which means you can squeeze yourself onto a commuter train heading to more exciting places such as … well, any other station.

Evo ti i za Hanedu: https://tokyocheapo.com/travel/transpor ... a-airport/

Karticu sam vratio na aerodromu, tamo je šalter na kojem sam vratio, direktno čovjeku. Oči u oči. :rofl:

Baš ti zavidim, ja bih isto u Japan opet. Pogotovo sad kad su trešnje u cvatu.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Apr 2017, 14:29

E, da, i taj monorail mi je u igri, nisam znao da je tako jeftin ...

U Tokyju sam tek 5.5, dakle za skoro 2 tjedna, tako da na trešnje možda zakasnim. :misli:

U svakom slučaju, hvala za odgovore. :top:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Apr 2017, 14:32

Ništa, ako što još trebaš, pitaj do četvrtka, nakon toga me nema. ;)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Apr 2017, 15:08

Evo glede trešanja, zakasnit ću debelo, cca mjesec dana (prošlo još prije 2-3 tjedna):

https://www.kyuhoshi.com/japan-cherry-blossom-forecast/

Početkom maja trešnje cvatu samo nba Hokkaidu, a tamo ne idem.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

24 Apr 2017, 16:15

Vidio sam na instagramu da ljudi objavljuju slike tresanja u cvatu.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

25 Apr 2017, 13:45

Dnevne karte i nisu tako skupe, ako ti je dosta samo Metro dnevna karta i kupiš je na aerodromu (u gradu je nešto skuplja) onda je 600 JPY što ti se isplati već na 2-3 vožnje. :ne zna: Dvodnevna je 980 jena što je još povoljnije. Ovo ti vrijedi samo za Tokyo Metro što mislim da ti je i dovoljno, ako želiš kombiniranu koja vrijedi i za Toei onda je 900 jena dnevna.

Mi nismo uzimali nikakvu Suicu niti Pasmo već smo kupovali pojedinačne karte što je OK jer smo metro koristili za otići ujutro od A do B pa onda između B, C, D, E....pješke pa natrag od Z do A. Slažem se sa Nukcem, nismo niti mi trošili više od 500 JPY dnevno jer se nismo niti vozili puno, da smo imali dnevnu kartu vozili bi se više no tada za nju nismo niti znali. Od ovih Pasmo/Suica kartica i nema neke koristi osim zanemarive uštede vremena. I za povratak kartice mislim da naplate izvjestan Return Fee. :misli:

Sa Narite smo uzeli već spomenuti Keisei, to je jasno. Mi smo fulali stanicu silaska, vlak je došao prebrzo, no tebi se to neće dogoditi jer ideš u obrnutom smjeru. Na Hanedu smo išli monorailom, nije skup i brzo dođe no i tu smo imali zajeb jer smo zakasnili na zadnji navečer koji ide nešto iza ponoći pa morali čekati prvi jutarnji oko 4-5. U biti nije niti loše ispalo, proveli smo noć uz pivo u gradu umjesto na aerodromu. :zivili: I ta Hamamatsucho stanica ti je daleko od svega, morat ćeš presjedati.

Savjet, odi na Odaibu, osim što je tamo super idi vlakom i sjedni na početak prvog vagona. Vlak je bez vozača i zanimljiv je doživljaj, samo staklo je ispred tebe. :cerek: Kasnije sam se vozio u sličnom i u Kopenhagenu ali ovo mi je bilo prvi puta.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

25 Apr 2017, 13:53

Ako će uzet hotel na Shin-Okubo, onda mu metro baš ne pomaže previše.

Bolje je koristit Yamanote, ona je kružna i vozi u praktično sve turistički zanimljive dijelove Tokya.
Ja sam taj klasični metro koristio svega par puta. Uglavnom sam išao s Yamanote linijom.
I obavezno odi na Tokyo WTC. I to u većernjim satima, jer je jako mirno i možeš naslikavati noćne vizure Tokya. Nitko te neće smetat, a nije neka gužva jer se plaća nekih 500 yena. Možeš gore ostat i par sati ako želiš.
Inače, u planu je rušenje te zgrade, tako da je još razlog više za posjetit.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

25 Apr 2017, 14:07

Aha, nisam niti gledao gdje mu je hotel. Jel to negdje na Shinjukuu? Jer tamo ima dosta Metro linija. :misli:
Mi smo skoro isključivo koristili Metro, možda jedno 2 ili 3 puta Toei, Yamanote ne znam jesmo li uopće. Očito da to ovisi od smještaja i rute. Ali Tokyo Metro kompanija ipak ima najširu mrežu.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

25 Apr 2017, 14:11

Hotel mu je na Shin-Okubo, to je malo iznad Shinjuku. Hotel je cca 100 m od stanice.
Meni je to bila super lokacija. Inače u blizini je i korejska četvrt, ima dosta korejskih restorana, ako ti dojadi japanska hrana. :rofl:
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

25 Apr 2017, 14:20

Meni je dosadila i prije nego je počela. Ja sam kao Ajvan sanjao ćevape. :D Ali to sam samo ja. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

25 Apr 2017, 15:00

Uf, meni je bila vrhunska... Čak i u najjeftinijim restoranima.

I Asahi...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Apr 2017, 10:35

Da, kao što i rekoh prekjučer, do metroa imam prek kilometra, a kraj hotela mi je željeznica. Nukac zna po njegovoj sam preporuci uzeo baš taj hotel. Dakle karta za samo metro mi ne igra, uzimam jednu od tih dviju kartica obvezatno. :)
Post Reply