Italija

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

29 May 2017, 23:52

Pa ne baš previše, tek onako pomalo neugodnu. :rofl:


User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 May 2017, 08:48

Hmmmmm ... To je onaj srednjevjekovni test za vještice tipa "bacimo ju u kotao pun vruće vode, pa ako preživi - vještica je (pa ju ubijemo), a ako ne - nije vještica pa ju posmrtno oslobađamo krivnje"? :rofl:
Eric the king
Posts: 175
Joined: 11 Jun 2017, 12:32

12 Jun 2017, 08:48

Idem u toskanu na produzeni vikend, smjestaj mi je blizu siene...imate li sta za preporucit osim klasike volterre, san gimignana, siene, montepulciana?
Razmisljam da vise vremena provedem na juznom djelu, a pisu i luccu ostavim za neka druga vremena.
I zadnji dan bi rano ujutro dosao u firenzu pa proveo dan tamo, pa ak moze savjet oko parkinga, citao sam dosta o zabranjenoj zoni za aute pa mi se bas ne placaju kazne? I dal se uopce isplati ici na tak jedan dan prije puta nazad u firencu?
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

12 Jun 2017, 12:47

Evo neki preliminarni i grubi plan za sljedeće dane. Ako bi netko bacio oko bio bih zahvalan :moli: dok se još može ponešto promjeniti...iako već debelo kasnim sa planiranjem. Dakle.

14.06.
dolazak navečer u 20:10
Noćenje Napoli

15.06.
Pompeii
Vezuv
Ercolano
Noćenje Napoli

16.06.
Napoli
Noćenje Napoli

17.06.
Ujutro odlazak u Sorrento
Vjerovatno Capri (skupoooooo!)
Noćenje Sorrento

18.06.
Amalfi coast
Navečer povratak i noćenje Napoli

19.06.
Napoli + povratak u 17:05

I dva pitanja.

1. Ima li išta jeftinije za doći do ovih otoka tipa Capri ili Ischia. Ovih 20€ po smjeru mi je pretjerano :mad: + još 2,5€ za ulaznicu. Sad mi se sve više čini kao dobra ideja otići na dnevni izlet u Rim, za iste pare radije bih vidio Rim nego neki od ovih otoka.

2. Amalfi coast, rentati auto ili busom? Naravno da je bolje autom ali koliko vidim u Sorrentu nema ništa ispod 50€ za jedan dan i to bez dodatnog osiguranja. Vrijedi li dati 50 + eura za to? Ako bus može li se vidjeti išta? Samo Amalfi ili još neki gradić usput?
Prolaznica wrote:
03 Apr 2017, 12:41
Dakle, dolazimo na aerodrom, pijemo kavu i pokušavamo kupiti Artecard. Nećete vjerovati ali dobivamo odgovor da su rasprodane a da još nisu dobili ove koje su tiskane za 2017.godinu. Mooožda bi ih moguće bilo kupiti u nekom muzeju, ali nemaju uvida u kojem :zubo:
No dobro, u Italiji smo i takvi me odgovori ne čude pa idemo dalje sa smiješkom :cerek:
Još jedna mala nelogičnost je da se Artecard ne može kupiti na Tourist info šalteru već u agenciji koja se nalazi odmah iza njih i otvara se u 9 sati.
Pa dobro, jeste uspjeli na kraju kupiti Artecard ili ne? :misli: Da li pomaže kupovina online ili je isti vrag?
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

12 Jun 2017, 12:58

Evo našao sam sad i nešto jeftinije: http://www.caremar.it/index.php/en/timetables/rates
12,10€ po smjeru ili Capri ili Ischia, isto je, + ona spomenuta 2,5€ za ulaz. Što odabrati?
Pošto je kod ovih cijena ista, čak i malo niža za ferry iz Napolija kao i iz Sorrenta onda bi vjerovatno krenuo iz Napolija tako da možda ne bih niti spavao u Sorrentu nego samo otišao na dnevni izlet u Amalfi. Može li se to stići?
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

16 Jun 2017, 00:47

Arte Card je definitivno mrtav. :mad: Nigdje ga nisam uspio pronaći a pitao sam na dosta mjesta, i to većinom onih udarnih. Svi ponavljaju šprancu "ne radi nam softver". Isto to sam vidio i sam prije polaska na put na njihovom webu. Dakle ništa od Arte Carda do daljnjega a znajući Talijane taj problem će riješiti negdje u zimu 2022. :facepalm: Eto da znate ako planirate put Napolija, ništa od popusta, ja sve plaćam punu cijenu.

Osim toga Napoli je super. Prava Italija kakva je nekad bila - živa i prljava. :cerek: Pizza odlična na svakom koraku, najedeš se za 3-4€, max 5,5€. Vruće je, danas 33 C, ali pivo je hladno pa se lakše podnosi.

Još malo savjeta za buduće putnike, vidim da vi ništa ne pišete pa evo ja ću. :durica: Bio danas u arheološkom muzeju, rade danas skroz do 23 h (inače do 19:30), sad ne znam da li je to tako svaki četvrtak ili samo danas jer je bilo otvaranje nekakve izložbe. Uglavnom nakon 19 h upad bio samo 2€, redovna cijena je 12€. Doduše nakon 19 h zatvoren je drugi kat i pola prvoga, ostalo je normalno otvoreno. Ja se uvalio na feštu za otvaranje :D dobro je bilo, u vrtu unutar muzeja živa klasična muzika a poseban dojam ostavlja u takvom okruženju među svim tim antičkim kipovima. Dobio kavu, kolača i šampanjca...sve za dž. Jest da sam štršao tamo kao prase u Teheranu među svim tim suitovima i večernjim toaletama ali sami su me pozvali, tko im kriv. Svejedno muzej je super, kažu da je najbolji arheološki na svijetu a tamo je većina onoga što je iskopano u Pompejima i Herculanumu. Preporučam. :top:

Osim toga odite i u Palazzo Reale, upad je samo 4€ a dobro je za vidjeti. Doduše ja volim te palače, ne znam kako će vama biti.

Također popnite se i na tvrđavu Sant'Elmo. Odličan je pogled, na sve strane 360 stupnjeva i ništa mu ne smeta. Upad 5€ ali mislim da sam i to bacio u vjetar, naime čovjek je u kućici sa strane a do tvrđave nema nikakve ograde niti itko gleda karte. Da idem ponovo samo bih prošao. :)

Sutra odoh u Pompeje i na Vezuv.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Jun 2017, 08:54

Gile wrote:
16 Jun 2017, 00:47
Još malo savjeta za buduće putnike, vidim da vi ništa ne pišete pa evo ja ću. :durica:
Prolaznica je počela pa zastala. :tuctuc:
Grazie mille, Gile. Eto se i rimuje. :D
Čekam(o) nastavak.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

17 Jun 2017, 12:08

Jučer obišao Pompeje i neplanirano Herculaneum. Neplanirano jer sam popušio zadnji bus za planirani Vezuv :facepalm: prvo iz Pompeja a kasnije i iz Ercolana. Ušao u Pompeje u 10 i tu je bio prvi zajeb, nisam prije pitao kada ide zadnji bus za Vezuv. I onda sam zaglavio u Pompejima do 16:15 a zadnji za Vezuv je otišao u 16 h. Nekima će se možda činiti puno biti 6 sati u Pompejima ali meni uopće nije bilo. Lijepo je tamo se gubiti, uvijek naletiš na nešto novo i neočekivano. :cerek: Neću trošiti puno riječi na Pompeje jer mislim da je svima sve jasno.

I onda kad mi je već zbrisao bus iz Pompeja i samo ponavljaju "domani, domani" pitam tamo ima li nešto iz Ercolana koji je Vezuvu još bliže, kažu da bi trebao biti u 17 h. "Trebao biti" ovdje ne znači puno, dođem u Ercolano a Vesuvio Express dobro zatvoren i navučene rešetke, pitam nekog starog u kafiću pored a on samo ponavlja svima dobro poznatu krilaticu "domani". :mad:

Sada kad sam već tu šta ću, krenem ja vidjeti iskopine. Ušao sam u 17:30 i bio do zatvaranja u 19:30. Neko bi možda ovo obišao i za sat vremena ali meni je 2 bilo taman. I nije mi žao nimalo što sam otišao, lijep je Herculaneum, drugačiji je puno od Pompeja i nije istina tko kaže da je to isto. Puno je manji ali i puno bolje očuvan i nekako puno intimniji. Tu imaš pravi onaj osjećaj kako se živjelo prije 2000 godina. :cerek: Kuće su gotovo pa potpuno očuvane, mnoge su na kat a neke i dva i stvarno je nevjerojatno kako se to nije urušilo sve ove godine. Slobodno setaš kroz te kuće. Na podovima su mozaci, na zidovima originalni crteži u živim bojama, čak su i drvene grede između katova djelomično originalne a najviše me šokiralo da postoje ponegdje čak i originalna drvena vrata. Zamisli to, drvena vrata nisu se raspala niti nakon 2000 godina, to najbolje pokazuje koliko je dobro očuvan grad.

U Pompejima nema takvih detalja, valjda jer nisu baš toliko dobro očuvani, previše su eksploatirani a dobrim dijelom i očerupani u zadnjih 300 godina od otkrića. U Pompejima su rijetki mozaici na podovima i freske na zidovima, u Herculaneumu ih ima koliko hoćeš. Uz to ljudi je neuporedivo manje, često možeš uloviti kadar bez ikoga na njemu, u Pompejima je cca 628 ljudi na svakoj slici. :D

Herculaneum je za razliku od Pompeja u rupi, doslovno. Nalazi se dobrih 10 metara, možda i 20 ispod nivoa današnjeg tla. Nekada je to bio grad na obali, sve do erupcije iz 79.godine kada se plaža pomaknula 500 metara dalje u more a Herculaneum ostavila ukopan pod zemlju stoljećima. Grad još uvijek nije iskopan do kraja, postoje nove zone iskapanja i brojni tuneli kojima su u 18 stoljeću rovarili kroz brdo ne bi li pronašli nešto zanimljivo. Djelomično te tunele možete vidjeti na lokaciji. Ako ste baš škrtac možete grad pogledati i iz parka pored njega, ima i mali most sa kojega se vidi cijeli grad a naplata ulaza je tek iza kada se krenete spuštati.

Poslije se spustio i do mora sumnjivim prljavim ulicama, pruga ide uz samu plažu (kakva ideja?!) a dole smeća na tone. Nema se šta vidjeti, jedino je fora što je dole potpuno crna pješčana plaža, crna kao ugalj a nakon hodanja po njoj i obuća otprilike tako izgleda. Nemam pojma na šta ljudi lice nakon kupanja tamo.

Evo me danas ponovo u Ercolanu, čekam bus za Vezuv. Došao ovdje u 8:30 a prvi bus je u 9:30 ako i to ne zahebu. Bus je 10€ povratno + ulaz na krater još 10.

Ostale cijene:
Pompeji 13€
Herculaneum 11€
Vlak Circumvesuviana Napoli-Pompeji 2,8€. Pompeji-Ercolano 2€. Ercolano-Napoli 2,2€.

EDIT: bus krenuo na vrijeme.Al :S gore su oblaci. :mad:

EDIT 2: sišao sa brda no o tome drugom prilikom. Hvatam vlak za Sorrento.

P.S. Lolita hvala na pjesmici. :)
User avatar
natha
Posts: 72
Joined: 22 Feb 2017, 11:32

18 Jun 2017, 18:08

U Herculaneum smo mi otišli planirano i baš nam je bilo drago zbog toga. Atmosfera mi je bila puno draža od one u Pompejima...Dobar opis....Uživajte i dalje...
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

18 Jun 2017, 20:47

Gile, uzitak je bio procitati osvrt.:)
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

19 Jun 2017, 00:38

Eeee, domani, domani. Ti bi sve u jedan dan. Nećeš razbojniče. :D Vrag je prišu stvorija. Pomalo (to ti je dalmatinsko "domani" :D).
Čekamo nestrpljivo nastavak priče.

p.s. Prego. I drugi put. :)
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

20 Jun 2017, 13:00

Vidi netko čita ovo! A ja mislio da pišem samo za moje zabilješke. :D

Natha slažem se, atmosfera je i meni bila puno draža. No to ipak ne znači da treba odabrati Herculaneum na uštrb Pompeja, oni su i dalje must see ali šteta što je Herculaneum nepravedno zapostavljen. Da se ne nalazi pored većeg brata bio bi prvorazredna atrakcija, ovako je nažalost pao u sjenu (ili na sreću kako već gledaš ;) ). Dakle moj savjet svima koji će putovati u te krajeve pokušajte vidjeti oboje jer te dvije lokacije nikako nisu iste. :top:

BTW vratio sam se sinoć pa nastavit ću sa opisom danas-sutra (domani, domani :D ).
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

20 Jun 2017, 13:04

Ja budno pratim sve što pišete.
I samo čekam na kakav pogrešan korak pa da krenu opomene i banovi... :rofl:
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

22 Jun 2017, 11:25

Pa da nastavimo onda dalje gdje smo stali. Pošto sam se vratio doma mogu ubaciti i koju fotografiju, koga zanimaju slike iz prethodno opisanih dana može ih pronaći na mome Facebook pageu.

Dakle kao što rekoh bio sam na brdu, lijepo je za vidjeti ali nije nešto što obara sa nogu. Ili je tako ili je samo problem u meni, ja sam se već nagledao dosta tih vulkana pa možda zato i nisam previše impresioniran. :kava: Fora je sa Vezuvom što je on pravi školski primjer stratovulkana, onakav kakvog ga svi zamišljamo iz crtanih filomova i kakvog bi ga i dijete nacrtalo, dakle brdo nalik na stožac i u sredini rupa. :top: Mislim da zato Vezuv i privlači toliko ljudi. Realno u pitanju je prilično malo brdo, visinom je manji od Učke. Naspram na primjer Etne na kojoj sam bio prošli mjesec djeluje kao igračka. Vezuv je stao na nekih 1300 metara dok Etna ima daleko ozbiljnijih 3300. Uz to Etna je i danas aktivan vulkan, iz nje se stalno dimi, radi furuna neprestano. Iz Vezuva se samo u jednom malom dijelu vrlo malo dimi.

Pogled sa vrha kratera na 300 metara duboku rupu
Image

Samo na jednoj strani kratera se malo dimi i osjeti se sumpor
Image

To što se Vezuv ne dimi uopće ne znači da je ugašen, naprotiv njega geolozi smatraju za jedan od najopasnijih vulkana na svijetu. :horor: Zašto? Pa jer je nekada imao prilično redovne erupcije svakih 18 mjeseci do nekoliko godina. Sada je zadnja erupcija bila 1944. godine što samo znači da se u njemu stvara pritisak koji će neminovno rezultirati jakom eksplozivnom erupcijom, možda sličnom onom koja je uništila Pompeje. To se može dogoditi sutra ali i za 500 godina, nikad se ne zna sa ovom našom zemljom kada će i gdje pljucnuti ali je gotovo pa sigurno da će se to prije ili kasnije dogoditi.

Šetnja iznad oblaka
Image

Povremeno se u stijenama mogu pronaći ovakvi kipići
Image

Uglavnom lijepo je otići gore, vrijedi vidjeti pogotovo ako niste nikad bili na vulkanu. Bus vas vozi do parkinga na nekih 1000 metara nadmorske visine a dalje idete pješke, za uspon do vrha kratera će vam trebati 15-20 minuta a za spust oko 10. Bus vas dolje čeka 90 minuta što je otprilike dovoljno za vidjeti sve što se ima za vidjeti. Ne možete napraviti puni krug oko cijelog kratera već samo negdje do pola, druga polovica je rezervirana za one čudne kamione kakvi voze tamo. Ako hoćete na ulasku na krater možete pričekati i vođenu grupu, kreću svakih 15 minuta a usluge vodiča su uključene u cijenu.

Koliko god da je put uzak, strm i klizav po njemu Panda 4x4 prođe :D
Image

Inače ako mislite da ćete vidjeti vulkan koji je uništio Pompeje i nekoliko drugih antičkih gradova prije skoro 2000 godina onda ste na krivom mjestu. :trep: Vezuv je u to vrijeme bio puno veći tj. širi, danas su od tog velikog vulkana ostali samo ostaci i zovu se planina Somma koja ukružuje današnji Vezuv sa sjeverne strane. Ovo što danas vidimo i zovemo Vezuv rezultat je zadnje erupcije iz 1944.

Cijene:
Bus Ercolano - Vezuv: 10€ povratno
Ulaz u nacionalni park Vezuv: 10€

Pogled sa Vezuva na planinu Somma, dio nekadašnjeg velikog vulkana koji je uništio Pompeje
Image
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Jun 2017, 14:24

Nekoliko dopuna i ispravaka:

Putnici onih "čudnih kamioneta" (vidi moj upis i fotke na str. 2) nemaju pravo na drugu "polovicu" obruča, nego samo imaju izlaz i ulaz na kontra strani dijela obruča po kojem se posjetioci smiju kretat, a on je jednak za sve. Na ovoj fotki ...

Image

... tvoj je, Gile, ulaz/izlaz bio lijevo, a moj desno.

Dio pak obruča na koji se ne smije i općenito je viši i teže dostupan, predstavlja puno više od polovice (cca 2/3 bih rekao na prvi pogled).

Glede pak dosadnog stošca; da, samo "današnji" Vezuv jest stožac, ali sve skupa to nije, tj. kompletna je silueta, gledana iz Napulja "grbava" ...

Image

... i upravo ta grbavost i priča iza nje su ono što cijeloj priči o Vezuvu i Pompejima (po meni) daje zanimljivost i izdvaja ga iz ostakla mase "jednakih" stratovulkana. :)

Desna je grba sam stožac Vezuva, a lijeva je Monte Somma, ostatak "starog" Vezuva kojeg spominješ.

Koliko je "bivši" Vezuv bio visok ne zna se pouzdano, ali pretpostavlja se da je bio nešto viši od 3000 m. Prije te erupcije u 79 godini nije bio aktivan stoljećima te su se Rimljani naselili po njegovim obroncime a da uopće nisu bili svjesni da se radi o vulkanu. Mislili su da je to tek "obična" planina s plodnom zemljom. :ne zna:

Meni je fascinantno to da se cijela jedna planina visoka 3000 m može u samo dva dana jednostavno srušit (to se u vulkanologiji zove "kolaps kaldere").

Uzgred, Vezuv, koliko mi je poznato, nikad nije imao pravilne razmake erupcija, barem ne da bi oni trajali neko relativno dulje vrijeme. Oni su uvijek bili nepravilni. Erupcije su uvijek to snažnije (i po ljude opasnije) što više vremena protekne od prethodne. Ona iz 79 godine uslijedila je nakon nekih 600-700 (neki kažu i do 1000) godina mirovanja, a 1631 je eruptirao nakon oko 3 i pol stoljeća mirovanja, te je i tada bilo grdih posljedica (poginulo je oko 3000 ljudi).

Ove pak, sada već 73 godine mirovanja, nisu ništa posebno u poznatoj povijesti Vezuva i ako erupcija uslijedi u nekoj kako-tako bliskoj budućnosti, ne bi smjela biti ni blizu katastrofalnoj. Također, danas, za raliku od 1. ili 17. stoljeća, postoji znanost vulkanologija, postoje mjerni instrumenti na samom vulkanu i u okolici te metode da se erupcija predvidi na vrijeme. Vulkanolog kojeg sam spomenuo nam je objasnio da se očekuje da će biti sposobni najaviti slijedeću erupciju oko tjedan dana prije nego što se dogodi, a to bi trebalo biti dovoljno za sigurnu evakuaciju. :)

Stup s instrumentima za praćenje Vezuva:

Image
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Jun 2017, 14:37

Evo još nekoliko mojih fotki s Vezuva:

Image

Image

Image

Image
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Jun 2017, 14:37

Glede Napulja i vulkana, čitao sam na Vesuvio i nije toliko opasan, koliko je opasan Campi Flegrei, koji se praktično nalazi na periferiji Napulja. Da je to potencijalni supervulkan.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Jun 2017, 14:44

Kao što rekoh, bez bar 200 - 300 godina između erupcija, Vezuv ne može biti jako opasan. :ne zna:

Inače, onaj nam je vulkanolog gore rekao kako je potencijalno najgrđi supervulkan na svijetu Yellowstone. On je zadnjih nekoliko supererupcija imao u razmacima od oko 700 - 800 tisuća godina, a od zadnje je poteklo - 640 tisuća godina, dakle do slijedeće je relativno malo. :D

U stvari, s obzirom da ti razmaci nisu savršeno jednaki, nije nemoguće niti da da do nje dođe čak jako brzo. :p
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Jun 2017, 14:53

Vidim da smo danas na trkeljanju samo "Slovenci"... :rofl:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Jun 2017, 14:55

Hrvatski antifašisti praznuju, a mi rmbamo. :p
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

22 Jun 2017, 23:32

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Putnici onih "čudnih kamioneta" (vidi moj upis i fotke na str. 2) nemaju pravo na drugu "polovicu" obruča, nego samo imaju izlaz i ulaz na kontra strani dijela obruča po kojem se posjetioci smiju kretat, a on je jednak za sve. Na ovoj fotki ...

... tvoj je, Gile, ulaz/izlaz bio lijevo, a moj desno.
Aha. OK, onda mi ovaj lik tamo na izlazu nije dobro rekao ili ga ja nisam dobro razumio. :misli: Inače ja sam se nadao da ću moći napraviti puni krug oko kratera jer prije polaska sam bacio oko na nekoliko putopisa koji spominju upravo to - puni krug. No dobro, moram priznati da nisam puno istraživao prije putovanja, ovo mi je bilo treće putovanje u mjesec dana i jednostavno nisam stigao. :facepalm:

Nego jesi ti išao tim kamionima? Skupo?


Pošto mi je ova tema jako zanimljiva evo i mojih par dopuna i ispravaka. :)

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Glede pak dosadnog stošca; da, samo "današnji" Vezuv jest stožac, ali sve skupa to nije, tj. kompletna je silueta, gledana iz Napulja "grbava" ...

... i upravo ta grbavost i priča iza nje su ono što cijeloj priči o Vezuvu i Pompejima (po meni) daje zanimljivost i izdvaja ga iz ostakla mase "jednakih" stratovulkana. :)

Desna je grba sam stožac Vezuva, a lijeva je Monte Somma, ostatak "starog" Vezuva kojeg spominješ.
Nisam rekao da je štozac dosadan već da je to ono kako ljudi zamišljaju vulkan i kakav se pojavljuje u crtanim filmovima. :) Pod stožac mislim na sam današnji "glavni" krater, bez Somme. Uz to Somma i nije toliko vidljiva sa svake pozicije kao iz Napolija jer ona samo djelomično okružuje Vezuv.

Iz Samih Pompeja Somma je vidljiva ali prilično udaljena od glavnog kratera...
Image

...iz Herculaneuma je još manje primjetna i nije dio glavnog kratera...
Image

...a sa Caprija se uopće ne vidi (Vezuv je ovo u lijevom kutu)
Image

Naravno, ta priča oko Vezuva i tragedija koju sa sobom nosi daje zanimljivost i izdvaja ga, to se apsolutno slažem. :top: Ali sam vulkan kao brdo i nije na top listi najzanimljivijih svjetskih vulkana.

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Koliko je "bivši" Vezuv bio visok ne zna se pouzdano, ali pretpostavlja se da je bio nešto viši od 3000 m. Prije te erupcije u 79 godini nije bio aktivan stoljećima te su se Rimljani naselili po njegovim obroncime a da uopće nisu bili svjesni da se radi o vulkanu. Mislili su da je to tek "obična" planina s plodnom zemljom. :ne zna:
Mislim da ovo nije točno. Učeni ljudi znali su da je riječ o vulkanu no ako uzmeš u obzir o kojem vremenu govorimo nije niti čudno da su "obični" ljudi vrlo malo znali o tome. Ali da su znali znali su. Na primjer postoje zapisi o mrtvih 600 ovaca koje su ubile otrovne vulkanske pare na Vezuvu a za vrijeme zemljotresa koji se dogodio 62. godine, dakle 17 godina prije velike erupcije. Također u arheološkom muzeju u Napoliju postoje freske na kojima se vidi kako je Vezuv tada izgledao a nije prikazan kao obična planina.

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Uzgred, Vezuv, koliko mi je poznato, nikad nije imao pravilne razmake erupcija, barem ne da bi oni trajali neko relativno dulje vrijeme. Oni su uvijek bili nepravilni. Erupcije su uvijek to snažnije (i po ljude opasnije) što više vremena protekne od prethodne. Ona iz 79 godine uslijedila je nakon nekih 600-700 (neki kažu i do 1000) godina mirovanja, a 1631 je eruptirao nakon oko 3 i pol stoljeća mirovanja, te je i tada bilo grdih posljedica (poginulo je oko 3000 ljudi).
Informaciju koju spominjem "prilično redovne erupcije svakih 18 mjeseci do nekoliko godina" sam mislim pročitao po tablama na Vezuvu...a možda i negdje online, nisam siguran. :misli: No evo kako su se događale u novo doba:
Vesuvius entered a new phase in December 1631, when a major eruption buried many villages under lava flows, killing around 3,000 people. Torrents of lahar were also created, adding to the devastation. Activity thereafter became almost continuous, with relatively severe eruptions occurring in 1660, 1682, 1694, 1698, 1707, 1737, 1760, 1767, 1779, 1794, 1822, 1834, 1839, 1850, 1855, 1861, 1868, 1872, 1906, 1926, 1929 and 1944.
Informacija je sa Wikipedije i možda nije potpuna ali i iz nje se da iščitati da je najmanji interval 3 a najveći 30 godina, u prosjeku negdje manje od 10. Mislim da brkaš one velike, katastrofalne erupcije i "redovne" erupcije. Katastrofalne na koje se pozivaš su naravno i na sreću puno rjeđe. :kokice:

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Ove pak, sada već 73 godine mirovanja, nisu ništa posebno u poznatoj povijesti Vezuva i ako erupcija uslijedi u nekoj kako-tako bliskoj budućnosti, ne bi smjela biti ni blizu katastrofalnoj.
Evo iz prethodnog citata sa erupcijama iz prošlosti da se iščitati da su 73 godine mirovanja neuobičajeno puno, u novije doba nije bilo nikada toliko pauze. :ne zna: Kada će se ponovo dogoditi erupcija ne zna nitko, kao što rekoh može biti sutra a može biti i za 500 godina. Sad da li će biti katastrofalna teško je reći, naravno nadamo se da neće, ali činjenica je da duga pauza nimalo ne pogoduje smanjenju rizika. Naprotiv.

nvnk wrote:
22 Jun 2017, 14:24
Također, danas, za raliku od 1. ili 17. stoljeća, postoji znanost vulkanologija, postoje mjerni instrumenti na samom vulkanu i u okolici te metode da se erupcija predvidi na vrijeme. Vulkanolog kojeg sam spomenuo nam je objasnio da se očekuje da će biti sposobni najaviti slijedeću erupciju oko tjedan dana prije nego što se dogodi, a to bi trebalo biti dovoljno za sigurnu evakuaciju. :)

Stup s instrumentima za praćenje Vezuva:
Iskreno rečeno sumnjam u ovo. Nigdje u svijetu pa niti u najnaprednijim zemljama nisu u stanju predvidjeti erupcije niti potrese na vrijeme. Možda griješim ali ja još nisam čuo da su preventivno evakuirali bilo koje područje na svijetu zbog ovih razloga...ikada. :misli: Mislim da smo još daleko od toga da preventivno djelujemo po pitanju prirodnih katastrofa, sve će se još dugo svoditi samo na efikasnije saniranje posljedica.

I kad već upoređujemo antičko doba i 21. stoljeće mislim da bi bilo fer napomenuti da danas u području koje bi potencijalno moglo biti ugroženo velikom erupcijom živi od 100 do 150 PUTA (!) više ljudi nego u vrijeme Pompeja što bez obzira na znanost i moderna sredstva transporta čini tu eventualnu erupciju opasnijom od one koja je izbrisala Pompeje. Upravo je to razlog da Vezuv smatraju jednim od najopasnijih vulkana na svijetu jer niti jedno vulkansko područje igdje nije toliko gusto naseljeno, potencijalno bi bilo ugroženo 3.000.000 ljudi a tu niti sva znanost današnjice ili sutrašnjice ne može puno pomoći.

I uz dužno poštovanje nauci mislim da ovaj ET sa slike ne bi zapištao upozorenje niti da ga erupcija baci kilometar u zrak. :D Ovih 7 dana prije mislim da je samo želja i nada ali nažalost nije istina. :mudri:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

23 Jun 2017, 10:15

Gile wrote:
22 Jun 2017, 23:32
Aha. OK, onda mi ovaj lik tamo na izlazu nije dobro rekao ili ga ja nisam dobro razumio. :misli: Inače ja sam se nadao da ću moći napraviti puni krug oko kratera jer prije polaska sam bacio oko na nekoliko putopisa koji spominju upravo to - puni krug. No dobro, moram priznati da nisam puno istraživao prije putovanja, ovo mi je bilo treće putovanje u mjesec dana i jednostavno nisam stigao. :facepalm:

Nego jesi ti išao tim kamionima? Skupo?
Da, i ja sam znao po forumima i blogovima naletit na priče o punom krugu (ili u najmnaju ruku na priče tipa "htio sam puni krug al nisam imao vremena" bez spominjanja činjenice da bi to bilo ilegalno). No, kao što rekoh, činjenica je da je to zabranjeno. Naravno, svaka se zabrana da i prekršit, no ne znam kakve bi bile posljedice.

Da, išao sam s tim "kamionima" i ukupna je cijena (odmah se na željezničkoj stanici u Pompejima zajedno plati sve - i prijevoz i ulaz u park) 22 €. dakle, samo 2 € skuplje nego što si ti platio svoje. Prijevoz se sastoji od dva segmenta: Prvo "običnim" busom od stanice do ulaza u nacionalni park, pa onda tim "vojnim transporterima" ili kako da ih nazovem uzbrdo cestom unutar NP.
Gile wrote:
22 Jun 2017, 23:32
Mislim da ovo nije točno. Učeni ljudi znali su da je riječ o vulkanu no ako uzmeš u obzir o kojem vremenu govorimo nije niti čudno da su "obični" ljudi vrlo malo znali o tome. Ali da su znali znali su. Na primjer postoje zapisi o mrtvih 600 ovaca koje su ubile otrovne vulkanske pare na Vezuvu a za vrijeme zemljotresa koji se dogodio 62. godine, dakle 17 godina prije velike erupcije. Također u arheološkom muzeju u Napoliju postoje freske na kojima se vidi kako je Vezuv tada izgledao a nije prikazan kao obična planina.
Da, vjerojatno si u pravu glede učenih ljudi, ali moraš uzeti u obzir da u ono doba odnos (u brojnosti te u utjecaju prvih na druge) između "učenih" i "običnih" ljudi nije bio ni blizu današnje razine. Dakle, praktički se može reći da je (skoro za sve) prava priroda te planine bila nepoznata.

Uostalom, koliko su ljudi skloni "žmiriti" na opasnosti čak i kada za njih znaju (ako se one ne pojavljuju dulje vrijeme) vidi se po tome što su obronci Vezuva bili naseljeni i u 17. stoljeću kad je opet grunuo nakon duljeg razdoblja mirovanja. Na kraju krajeva o tome govori i današnja gusta naseljenost okolice vezuva koju spominješ. :D
Gile wrote:
22 Jun 2017, 23:32
Informaciju koju spominjem "prilično redovne erupcije svakih 18 mjeseci do nekoliko godina" sam mislim pročitao po tablama na Vezuvu...a možda i negdje online, nisam siguran. :misli: No evo kako su se događale u novo doba:



Informacija je sa Wikipedije i možda nije potpuna ali i iz nje se da iščitati da je najmanji interval 3 a najveći 30 godina, u prosjeku negdje manje od 10. Mislim da brkaš one velike, katastrofalne erupcije i "redovne" erupcije. Katastrofalne na koje se pozivaš su naravno i na sreću puno rjeđe. :kokice:



Evo iz prethodnog citata sa erupcijama iz prošlosti da se iščitati da su 73 godine mirovanja neuobičajeno puno, u novije doba nije bilo nikada toliko pauze. :ne zna: Kada će se ponovo dogoditi erupcija ne zna nitko, kao što rekoh može biti sutra a može biti i za 500 godina. Sad da li će biti katastrofalna teško je reći, naravno nadamo se da neće, ali činjenica je da duga pauza nimalo ne pogoduje smanjenju rizika. Naprotiv.
Nisam pobrkao katastrofalne i "obične" erupcije, mislio sam baš tako kakao sam napisao. Nekakav ritam 5-8 erupcija po stoljeću se drži samo zadnjih 400-tinjak godina i osim što niti to ne predstavlja "svakih 18 mjeseci do nekoliko godina", naglašavam da se, relativno govoreći, pod nekim "nedavnim vremenom" u životu jednog vulkana smatra ne zadnjih 400, nego i zadnjih nekoliko tisuća (pa i desetaka tisuća godina). A od godine 79 do 13. stoljeća (prije te zadnje veće pauze), erupcije su bile vrlo rijetke i, kao što rekoh, s čestim pauzama od preko 73 godine.
Gile wrote:
22 Jun 2017, 23:32
Iskreno rečeno sumnjam u ovo. Nigdje u svijetu pa niti u najnaprednijim zemljama nisu u stanju predvidjeti erupcije niti potrese na vrijeme. Možda griješim ali ja još nisam čuo da su preventivno evakuirali bilo koje područje na svijetu zbog ovih razloga...ikada. :misli: Mislim da smo još daleko od toga da preventivno djelujemo po pitanju prirodnih katastrofa, sve će se još dugo svoditi samo na efikasnije saniranje posljedica.

I kad već upoređujemo antičko doba i 21. stoljeće mislim da bi bilo fer napomenuti da danas u području koje bi potencijalno moglo biti ugroženo velikom erupcijom živi od 100 do 150 PUTA (!) više ljudi nego u vrijeme Pompeja što bez obzira na znanost i moderna sredstva transporta čini tu eventualnu erupciju opasnijom od one koja je izbrisala Pompeje. Upravo je to razlog da Vezuv smatraju jednim od najopasnijih vulkana na svijetu jer niti jedno vulkansko područje igdje nije toliko gusto naseljeno, potencijalno bi bilo ugroženo 3.000.000 ljudi a tu niti sva znanost današnjice ili sutrašnjice ne može puno pomoći.

I uz dužno poštovanje nauci mislim da ovaj ET sa slike ne bi zapištao upozorenje niti da ga erupcija baci kilometar u zrak. :D Ovih 7 dana prije mislim da je samo želja i nada ali nažalost nije istina. :mudri:
A, heb'ga, znaš kako kažu, "pošto kupio poto prodao". Čovjek je to rekao i to ne bilo koji čovjek nego vulkanolog. Kolikogod i ja imao općenite zadrške prema bilo kojem Digiću koji me uvjerava da je "sve sjajno organizirano i pod potpunom kontrolom" ( :rofl: ), treba reći da nije u redu brkati predviđanje potresa (koje uistinu i jest u povojima) s predviđanjem vulkanskih erupcija (koje jest moguće, možda ne uvijek, ali bilo je dosta primjera uspješnih predviđanja i pravovremenih evakuacija). Uostalom, seizmička aktivnost (potresi) i jest jedan od predznaka skore erupcije.

Evo i konkretnog članka o Vezuvu:

http://www.express.co.uk/news/science/7 ... NO-WARNING
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

23 Jun 2017, 12:46

:kokice:
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

23 Jun 2017, 14:44


nvnk wrote:...oko tjedan dana prije nego što se dogodi, a to bi trebalo biti dovoljno za sigurnu evakuaciju. :)
Gdje? U Italiji? Juznoj Italiji? :D :D
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

23 Jun 2017, 15:05

Moram se još na ovo zadnje nadovezati i neću više. :D Nisam stručnjak, naravno, samo me ova tema zanima kao što rekoh i nameće mi se jedno laičko pitanje vezano za pripremu ove opće evakuacije sa linka kojega si postao.

Naime poznato je da je najveća smrtnost nakon one pompejske erupcije nastala unutar vrlo kratkog perioda, najviše u nekoliko sati do kraja dana. U prvom trenutku nakon eksplozije krenuo je val plinova i pepela koji je brzo stigao do Pompeja, oni koji su mu bili direktno izloženi ubrzo su umrli od gušenja. Jedan manji dio je direktno stradao od kamenja i stijena koje je padalo sa neba do udaljenosti od čak 70 km od Vezuva. Oni koji su se uspjeli skloniti unutra i izbjeći prvi val ostali su sigurni neko vrijeme ali na kraju su se krovovi kuća počeli urušavati pod velikim teretom nakupljenog pepela i kamenja i na taj način je navodno najviše ljudi poginulo. Treći val je nastupio 18 sati nakon glavne erupcije i bio je možda najdramatičniji, nakon urušavanja Vezuva piroklastični val velike brzine i topline krenuo je u svim smjerovima, taj val je stigao i one koji su se uspjeli udaljiti iz ugroženih gradova te je bio smrtonosan i za one koju su mu se našli na putu u Napuljskom zaljevu.

I sad ako uzmemo u obzir ovu evakuaciju od 72 sata o kojoj pišu na tvome linku stvarno ne kužim kome bi ona mogla pomoći. :ne zna: Ako, ne daj bože, dođe ponovo do onakve katastrofalne erupcije kakva je zadesila Pompeje 72 sata će biti uveliko (pre)kasno za bilo što i opet bismo pričali samo o efikasnijem saniranju posljedica. Naravno danas se puno brže može pobjeći, kuće su puno jače nego u antičko doba, postoji armirani beton i određeni broj skloništa, postoje sredstva komunikacije, postoji svašta nešto što može pomoći no ako se vratimo na onaj podataka o 100-150 puta više ljudi na ugroženom području nekako mi se čini da bi posljedice mogle biti daleko veće od onih u antičko vrijeme.

Dakle fakat ne kužim ovo sa evakuacijom i bojim se da bi u trenutku kada bi ona započela već bilo prekasno za mnoge. Ili oni ipak računaju na onih 7 dana uzbune ranije koju si ti spominjao. :misli: Jer ja i dalje sumnjam da su sposobni to tako otkriti.
Post Reply