Italija

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

04 Apr 2018, 17:45

Evo koga zanima, večeras na HRT1, dokumentarac o povijesti Camorre. Taman da se educiram pred put u Napulj. :D


User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

23 Jun 2018, 21:02

"Qui dove il mare luccica
E tira forte il vento
Su una vecchia terrazza
Davanti al Golfo di Surriento..."


Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

23 Jun 2018, 21:07

Pompei

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by Lolita on 23 Jun 2018, 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

23 Jun 2018, 21:15

Vezuv & Ercolano

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

23 Jun 2018, 21:30

Forza Napoli

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

24 Jun 2018, 15:40

Jao predivno! Genijalni su mi ti Maradona grafiti, svako malo naiđeš na nekog.
collect moments, not things
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

24 Jun 2018, 19:00

Maradona i dalje "živi" u Napulju.
Nažalost, za dva sata idemo prema Rimu. :(

Evo još par sličica od danas. Sutra okačim još koju.

Certosa di San Martino
Image

Image

Image
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

14 Jan 2019, 13:01

Bok ekipa...

u 4om mjesecu bi trebao do Toskane...jedno mjestašce između Bologne i Firenze, recimo...malo udaljeno od mjesta Pistoia.
E sad...kako najjeftinije doći tamo? Mislim da bi možda vlak bio najbolja oppcija...iz Trsta, recimo...
Ryan ne vozi iz Trsta/Venecije ni do Bologne ni u Firenzu :/
Ako znate da neki avioprijevoznik vozi, bio bi zahvalan...

Svi savjeti su dobrodošli
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Jan 2019, 13:05

Nemaš tu puno izbora.
Oba aerodroma, Bologna i Florence su mali seoski aerodromi. Imaš letove iz MUC ili VIE, ali sve je to poprilično skupo, a i traje dosta vremena.
Od LCC imaš Wizzair iz Budimpešte za Bolognu, ali to ti je totalno besmisleno.
Opcije su ti: auto, bus, Goopti (do Bologne recimo) ili kako si sam rekao vlak.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

14 Jan 2019, 13:16

Ok, hvala

GoOpti do Bologne (1 smjer!) 230€ :rofl:
A Flix 30€
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Jan 2019, 13:42

Ali imaš do Venecije - Mestre za 29 EUR.
Bologna je očito potpuno nezanimljiva iz naših krajeva.
User avatar
chillout23
Posts: 585
Joined: 22 Feb 2017, 08:48
Been thanked: 2 times

14 Jan 2019, 13:52

Ma Firenca je doslovno duplo bliža tom mjestu od Bologne, sad pogledao..Iz Firenze ima 95km, a iz Bolognje skoro 180km.
Flix je u oba smjera oko 65€ ukupno...ili opcija Zg-Trst busom i onda s Centralne na vlak za Firenzu 125kn.

budem već nekaj :) fala lepa još jednom
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav

Ljudi se povremeno spotaknu o istinu, ali većina njih brzo ustane i otrči dalje, kao da se ništa nije dogodilo.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

25 Feb 2019, 08:36

Zanimljiv članak o novim generacijama Camorre. :)
https://www.theguardian.com/world/2019/ ... a-boasting
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

03 Dec 2019, 14:29

Nisam ovdje pronašla posebnu temu za sardiniju pa pitam ovdje na Italiji.

Trebam pomoć za Sardiniju.

Idem u 1. mjesecu i slijećem u Cagliari ponedjeljak ujutro oko pola 8 i ostajem do petka navečer (avion ide u 21:40), dakle imam skoro 5 punih dana.
Rentat ćemo auto na aerodromu.

Zanima me preporuka gdje da uzmem smještaj, a da budem nekako centralno smještena za obići što više toga?
Fokusirali bi se više na sjever jer čitam da je sjeverni dio otoka zanimljiviji i ljepši.
Smještaj ne treba biti na obali, može i negdje u unutrašnjosti,
ali da nismo negdje visoko u planinama u nekom teže dostupnom području gdje bi bilo nezgodno s autom se voziti gore-dolje svaki dan ujutro i navečer.
I da li možda uzeti dva smještaja, npr. prvo dvije noći negdje u sredini otoka, pa druge dvije noći negdje na sjeveru... ili tri noći negdje kod Sassari, a zadnja noć negdje oko Oristano?

Molim vas neki prijedlog.
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

16 Dec 2019, 20:08

Tko je iznajmljivao auto u Italiji? Preko koje agencije?
Našla sam nešto povoljno preko Locauto, B.rent, ali čitajući reviewe (pretežno od amerikanaca) jako loše kritike su i uglavnom navode da ih treba zaobilaziti u velikom luku.
Molim vas neki savjet. ovo je prvi put da ćemo iznajmiti auto i nemam pojma što sve treba paziti.

Naime kolegica mi je preporučila jednu njemačku stranicu preko koje iznajmljuje aute kada negdje ide, ali nema iskustva s Italijom.
https://www.billiger-mietwagen.de/
Na toj stranici kada odaberem full kasko i ono osigurenje za stakla ispadne mi Clio oko 97 eura za 5 dana. Ali nikako da skužim hoću li trebati još to full kasko osiguranje platiti u samoj agenciji kada dođem po auto ili je tih 97 eura stvarno total koji ću platiti za auto i biti sigurna da me neće oderati i da sam pokrivena.
Ovo je primjer http://tinyurl.com/rrybg3y
(ako radi link)

Uglavnom ako ovi Locauto i slično ne valjaju molim Vas preporuku preko koga ste iznajmljivali u Italiji.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Dec 2019, 07:50

Nisam još rentao auto u Italiji, ali sam u dosta drugih država.
I uglavnom koristim Billiger Mietwagen.
Osiguranje koje uzmeš preko stranice za rezervaciju niti jedna rent a car agencija ne uzima u obzir i uvijek će ti nudit neko svoje osiguranje. Zato kad dođeš po auto trebaš ih ignorirati i to je to.
Koliko vidim, ovo ti je Ausgezeichnet, što znači da ne bi smjelo biti nikakvih dodatnih troškova.


I naravno, izbjegavaj Goldcar ili Interrent. Najveći cigani u biznisu. Na billiger-mietwagen su ti oni ocjenjeni s Bewertung - izbjegavati. :)
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

17 Dec 2019, 13:47

Ja sam rentao samo na Siciliji od Italije, 8 dana je bilo nekih 70 i nešto eura sa dodatnim eksternim osiguranjem preko Holidayautos. Bio je to upravo gore spomenuti InterRent, na sreću nisam imao nikakvih problema ali tome ima već par godina, kasnije su se pokvarili.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Dec 2019, 13:49

I ja sam rentao auto samo na Siciliji. Kako, otkad sam u Bugarskoj bio "oženjen" od strane lokalnog "jeftinog" iznajmljivača, uvijek uzimam od auto prek "sakupljih" etabliranih svjetskih rentera, nisam mogao ne primijetiti da tamo (a vjerojatno je slično i u cijeloj Italiji) svaki od tih "svjetskih"/"multinacionalnih" velikih u stvari tamo ima "suradnju" s nekim od tih lokalnih koje ja pokušavam izbjegavat. I od kojih su pak mnogi zloglasni. :D

Uglavnom, svaki put treba pazit tko je kome partner. Primjerice, spomenuti zloglasni Locauto se često krije iza puno poznatijeg Enterprisea.

Ja sam pak svog uzeo prek Avisa/Budgeta čija lokalna inkarnacija se zove Maggiore. Ni njihove kritike nisu savršene, ali su puno bolje od Locautovih, a i ja sam na kraju bio zadovoljan.

(Jedino me je nešto malo prevario ne Maggiore/Avis/Budget, nego - prethodna mušterija koja je rentala moj auto. Naime, autek kojeg sam vozio nema kazaljku koja pokazuje stanje benze, nego "prečkice", ko za signal na mobitelu i ima ih samo 5. Dakle, teoretski, može tank biti skoro 20% prazan i pokazivat da je pun. Uglavnom, moraš bitri vrlo iskusan unajmljivač pa da vratiš auto koji pokazuje svih 5 prečkica neposredno prije nego što se jedna od njih zgazi, a to je igleda onaj prije mene i bio. :rofl:)

PS
Da, i ja, poput Gileta, prakticiram vanjsko osiguranje.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

17 Dec 2019, 14:53

nvnk wrote:
17 Dec 2019, 13:49
Uglavnom, moraš bitri vrlo iskusan unajmljivač pa da vratiš auto koji pokazuje svih 5 prečkica neposredno prije nego što se jedna od njih zgazi, a to je igleda onaj prije mene i bio. :rofl:)
:rofl: ili dodati litru vode pa uštimati stanje :facepalm:
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

17 Dec 2019, 21:26

Hvala svima!
Ako na Billiger Mietwagen uzmem opciju Vollkasko i ako inzistiram prilikom preuzimanja auta da ne želim nikakvo osiguranje od rentacar kuće, što ako me budu prilikom vraćanja auta pokušavali uvjeriti da se nešto ogrebalo ili da je nešto oštećeno, ili ako stvarno i bude se desio neki defekt (puj puj puj)? kako se treba ponašati u tom slučaju? Pokriva li mi to nekako Billiger Mietwagen i na koji način?
Znam da nije pitanje možda za ovu temu, ali kako se radi o talijanima i jugu Italije svašta možemo očekivati.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

18 Dec 2019, 08:41

Ako nešto bude ogrebano/oštećeno na autu uzet će ti depozit (ili dio depozita) koji su rezervirali na tvojoj kredtnoj kartici a ti ćeš kasnije tražiti refund od eksternog osiguranja.
Imala osiguranje ili ne pri preuzimanju dobro pregledaj i poslikaj auto, prijavi im svaku i najmanju ogrebotinu, napuknutu plastiku, ulegnuće... Poslikaj auto i kada ga vratiš. Vjerovatno ti to sve skupa neće trebati ali ako zatreba znači puno. :)
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

18 Dec 2019, 16:40

Tnx
User avatar
sandra555
Posts: 682
Joined: 25 Feb 2018, 17:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

27 Dec 2019, 22:45

Dakle 1. mjesec Sardinija. Muž, kćer i ja. Slijećemo i polijećemo u Cagliari od ponedjeljka ujutro do petka navecer. Noć prije i poslije spavamo u Veneciji kod aerodroma.
Na aerodromu cagliari rentamo auto i odmah prema sjeveru. Plan je slijedeći:

1.dan
Slijećemo u 7:40
Oristano
Bosa
Alghero
Capo Caccia - Možda prvo Capo Caccia, pa onda u Alghero da nebi pao mrak prerano?
Sassari - tu smo uzeli smještaj za prve dvije noći
https://www.google.hr/maps/dir/Cagliari ... !3e0?hl=hr


2. dan
Sassari
Castelsardo
Santa Teresa
Porto Cervo
Olbia - možda bez Olbie - što mislite?
Sassari
https://www.google.hr/maps/dir/Sassari, ... !3e0?hl=hr

3. dan
Sassari
Mamoiada
Orgosolo
Nuoro
Dorgali
Cale Gonone
Orosei - spavanje u Orosei
https://www.google.hr/maps/dir/Sassari, ... !3e0?hl=hr
Možda bi ovdje preskočili Nuoro i ostavili za slijedeći dan. Što mislite?
Treba li stati u Dorgali i Cale Gonone? Imate li preporuku za neko drugo mjesto u ovom dijelu?


4.dan
Orosei
Nuoro - ako smo ga preskočili predhodni dan
Tharros
Cagliari (može ovdje i Oristano, a izbaciti ga 1.dan i možemo spavat negdje prije Cagliari, a u grad zadnji dan)
https://www.google.hr/maps/dir/Orosei,+ ... !3e0?hl=hr


5. dan
Cijeli dan Cagliari
Navečer na aerodrom i let za Veneciju u 21:40



Molim Vas komentare. Što mislite o izvedivosti?
Ima li nešto od nabrojanog što mogu preskočiti i nešto što bi trebala ubaciti?
Isplati li se ići prema Nuoro, Mamoiada i Orgosolo u zimskim mjesecima (predpostavljam da je to u planinama)?
Možda da taj treći dan umjesto odlaska u planine ostanemo u okolici Sassari - Alghero pa onda ovo iz 1. dana presložim u 1. i 3. dan,
a onda se 4. dan iz Sassarija vratiti prema Tharrosu i Oristanu, pa eventualno ranije doći u cagliari i biti zadnjih dan i pol tamo?

Svi savjeti su dobrodošli. Za sada sam uzela samo prve dvije noći smještaj u Sassariju, a ostalo ovisi što odlučimo,
ali ipak trebala bi nešto rezervirati pa čekam komentare.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

04 Jan 2020, 06:22

Odoh danas do Toskane i kasnije Cinque Terre. Nije prvi puta da sam tamo tako da preskačem velike gradove, cilj mi je Siena i San Gimignano ali bih volio vidjeti još koje idilično malo mjesto usput pa ako netko ima preporuku slušam. :)
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

04 Jan 2020, 08:52

Montepulciano i Volterra

Odlično je maslinovo ulje iz Toscane, među top 5 u svijetu.

I mi se baš spremamo za Italiju, krajnji cilj San Marino.

Svima ugodni produženi vikend želim :)
collect moments, not things
Post Reply