Page 1 of 1

Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 19:21
by Pješčana
Nekim čudnim spletom događanja, ispada da idem za par mjeseci u Istanbul.
Ja sam jako vesela jer sam dosad najistočnije bila u Srbiji :D

lijepo vas molim, ako imate kakva iskustva ( Eowyn!!! :) ) da napišete post dva što vidjeti, kamo otići.

ja sad lovim slobodne trenutke i guglam i onaj tamo forum i druge forume i trip advisore i sve ikad.
uopće ne mislim da ćemo stići sve pogledati, ali bih rado da vidimo puno.
Plan je letit tamo u četvrtak navečer, povratak nedjelja navečer. Znači, imamo okvirno 3 puna dana.
Kamo ići, gdje jesti, što ne treba vidjeti.

Za sada imam plan nać hotel negdje na Taksimu.
I htjela bih na ono putovanje do Bospora, ali to je, koliko sam skužila, cjelodnevni izlet, pa ćemo vidjeti.
Jestel bili, što ste radili, kakve su vam priče?


hvala

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 20:36
by miky0
Necu ti bas pomoc, ali bolje pogledaj nesto drugo za te novce i dane, jer istanbul mozes gledat na televiziji doslovno nekoliko puta na dan, birajuci izmedju nove i er te ela :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 20:55
by Pješčana
hvala na pomoći :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 21:40
by karambol
Nije ti žurba, jel? Pripremit ću ti par zabilješki ovijeh dana... :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 22:43
by judolino
Ak oćeš da te vataju za gujscu, ofarbaj se u plavo...

A ako hoćeš prijateljski uzvratiti za ovaj koristan savjet, donesi mi po oke ašiša... :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 20 Jan 2014, 23:11
by Pješčana
kako to misliš, ofarbaj se u plavo? :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 21 Jan 2014, 00:23
by judolino
Pješčana » wrote:kako to misliš, ofarbaj se u plavo? :zubo:
A kaj, već si plava?

Onda si najebala...

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 21 Jan 2014, 08:55
by Margarita
Kad ideš u Topkapi Saraj, odmah uzmi ulaznicu (broj) za harem pa onda razgledavaj ostanjak dok ne dođeš na red. Kad sam bila, bila je velika gužva a harem sam ostavila za kraj. Onda sam dva sata čekala na red.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 22 Jan 2014, 15:03
by karambol
Evo, draga Pješčo, plan za tri dana pod uvjetom da ne moraš tamo ništa drugo raditi osim hodati uokolo. :D

Dakle, prvi dan predlažem da bude u kvartu koji omeđuju dvije naveće džamije Aja Sofija i Plava džamija te Kapali čaršija (to je ionako turistički glavni dio). Drugi dan svakako odi pogledati Topkapi saraj (carska palača) koja je u tom dijelu grada, ali traži nekoliko sati šetnje po muzejima i riznicama palače. Treći dan idi na Galta kulu i Istikali ulicu (europski centar grada) - to je moderna shopping i turistička meka. Preporučio bih možda i tijekom popodneva recimo drugog dana da uzmeš brod koji vozi po Bosporu. Nije skupo, a usitinu je fascinantno i tamo na brodu se može pristojno pojesti dok gledaš grad i vile.

Naravno da ćeš napraviti svoj raspored. Ovo ti je prijedlog iz kuće karambol. :cerek:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 22 Jan 2014, 15:53
by Beau
evo ti glazbena podloga za on the road :cerek:

http://www.youtube.com/watch?v=BEgECFGy1xM

:rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 23 Jan 2014, 14:01
by karambol
Pjesco, zelis li doista iskusiti zivot nekog grada mimo standardnih turistickih ruta pogledaj ovaj vodic. Neces se, nadam se, razocarati.

http://www.impracticalguide.com/2012/10 ... l.html?m=1 :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 24 Jan 2014, 09:11
by Pješčana
hvala :D

plan je otić do Azije, ali ne brodom, nego pješice, prek mosta. nadam se da imaju stazu za pješake :zubo:

ovo za ulaznice za Topkapi saraj je dobro, hvala :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 23 Feb 2017, 21:29
by Maky
Zemlja na dva kontinenta, vrlo gostoljubivih ljudi, dobre klope i puno mjesta koja bi još htio posjetiti. Čarobne Pamukkale i mistične podzemne gradove Derinkuyu i Kaymakli svakako treba vidjeti, kao i cijelu Cappadociu. U nekom daljnjem planu je Gobekli Tepe i još hrpa toga ali trebala bi dva života, a pjesma kaže suprotno...

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 23 Feb 2017, 21:55
by Lolita
Odličan uvod. :D

Meni svakako jedna od dražih zemalja u kojima san bila. Kapadokija nije s ove planete i to bi svatko trebao za života posjetiti. Ja se nadam da ću se vratiti još koji put.
Kaymakli također obavljen.

Ne tako davno sam imala lijep plan za jugoistok Turske (Sanliurfa, Halfeti, Mardin i još ponešto) plus Nemrut Dagi ali onda je krenula sva ona kavga tamo i otpadoše planovi. :(

Istanbul valjda ne trebam posebno spominjati. Tamo ću preseliti kad tad. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 23 Feb 2017, 22:05
by Maky
Istanbul, ah, nije da bih preselio, al da bi mogao jednom mjesecno, svakako. A pristao bi i na godišnji tempo. Puding 🙂 ah

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 23 Feb 2017, 22:19
by Lolita
Jedan kućerak na Bosporu, ne tražim puno...:nogica:

Puding...i još puno toga. Ako krenem nabrajati, neću stati do ujutro.
Zato evo jedan lijepi prizor.
Otagtepe park pokraj drugog mosta na Bosporu
Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 22 May 2017, 13:34
by Lolita
Čisto da znamo da i ova tema postoji. :)

Vijest iz novina danas.
Odlukom gradskih vlasti, jutros je srušen poznati noćni klub "Reina" na obali Bospora. Tko ga ne poznaje iz noćnog života Istanbula, sigurno ga je zapamtio prošle Nove godine i to ne po dobru.
http://www.hurriyetdailynews.com/istanb ... nid=113380

Nekada...
Image

...i sada
Image



P.s. ima li ikakvih naznaka Turkiševe akcije? :D

Re: Istanbul!

Posted: 22 May 2017, 13:48
by chillout23
Ne daš se ti :cerek:

Re: Istanbul!

Posted: 22 May 2017, 14:23
by Lolita
Nego. :D

Smještaj već bukirala naslijepo, otkazivo naravno...neki sitniš za polovicu listopada. Sada se čeka Turkiš. :raspa: :mad:

Re: Istanbul!

Posted: 22 May 2017, 15:01
by chillout23
Ajde želim ti svu sreću da napokon upikneš nekaj povoljno za taj Istanbul već :top: :)

Re: Istanbul!

Posted: 22 May 2017, 15:29
by Prolaznica
Lolita, ne znam koji ti je limit, ali vidim sad da ima karata preko Air Francea iz Lj za 128 eur, ja sam dobila to za period 14-18.10.

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 07:33
by nvnk
Lolita wrote:
22 May 2017, 13:34
P.s. ima li ikakvih naznaka Turkiševe akcije? :D
Ne možda za tebe i ostale Dalmuše, ali za nas sa sjevera Hrvatske (pa i Slovenije) zanimljiva je akcija iz Graza. 89 eura povratno, a uz pomoć Momonda, Rumba i sličnih, da se to spustit i na 60-tak. Npr. Flixbus iz ZG je do Graza 24 eura povratno, dakle ukupno kakvih 90-tak. :top:

Ta akcija traje do 6.6, dakle još (samo) 2 tjedna, a razdoblje putovanja za koje vrijedi je 1.11 - 22.3 (ali bez zadnja 2 tjedna 12. mjeseca :flop:).

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 07:49
by cartman
rumbo vec ne radi jedno vrijeme

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 08:26
by Lolita
Hvala društvo ali ne paše mi Ljubljana. Ne zbog mene već mojih suputnica. Zagreb, Dubrovnik i eventualno Sarajevo (Pegasus) ali to u krajnjem slučaju.
Ili neka kombinacija iz Splita, to još moram istražiti.

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 08:45
by nvnk
Ma nisam baš doslovce Rumbo isprobao, naglasak je na ono "i/ili slično". ;)

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 09:00
by Gile
Radi rumbo i dalje samo odnedavno ne radi za Ryanair. Rumbo je oduvijek radio samo za neke avio kompanije (koje se mijenjaju), u ovom Turkish slučaju spušta cijenu sa 85€ na 65€.

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 09:06
by Lolita
Gile wrote:
23 May 2017, 09:00
Radi rumbo i dalje samo odnedavno ne radi za Ryanair. Rumbo je oduvijek radio samo za neke avio kompanije (koje se mijenjaju), u ovom Turkish slučaju spušta cijenu sa 85€ na 65€.
:gaah:

Zašto Graz nije malo bliže?

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 09:18
by Nukac
Imaš i iz Sarajeva za neke datume krajem studenog i početkom prosinca za 120 EUR. S Flypegasus.

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 09:46
by chillout23
Lolita...nema nervoze ;) let će ti upast onda kada se to bude trebalo dogodit i to je to :)

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 09:55
by cartman
Gile wrote:
23 May 2017, 09:00
Radi rumbo i dalje samo odnedavno ne radi za Ryanair. Rumbo je oduvijek radio samo za neke avio kompanije (koje se mijenjaju), u ovom Turkish slučaju spušta cijenu sa 85€ na 65€.
Ima vise od ryanaira, mislim da skoro sve low cost aviokompanije ne rade

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 10:01
by nvnk
Lolita wrote:
23 May 2017, 09:06
:gaah:

Zašto Graz nije malo bliže?
Uzmi veeelki laso pa ga s njim povuci prema Splitu. :D

Mene glede Graza više hebe to kaj nema rujna mjeseca u akciji. :(

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 10:12
by Lolita
nvnk wrote:
23 May 2017, 10:01

Uzmi veeelki laso pa ga s njim povuci prema Splitu. :D
Mene glede Graza više hebe to kaj nema rujna mjeseca u akciji. :(
Probat ću. :rofl:

Kada je tebi ta utakmica?

chillout23 wrote:
23 May 2017, 09:46
Lolita...nema nervoze ;) let će ti upast onda kada se to bude trebalo dogodit i to je to :)
Ma nema nervoze uopće. Samo jedva čekam da kupim te karte, onda je put napokon potvrđen. Nisam bila ima par godina pa se veselim povratku. :cerek:

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 10:17
by nvnk
Lolita wrote:
23 May 2017, 10:12
Kada je tebi ta utakmica?
5.9 je nogometna, a 10.9. je košarkaška, imam neki mutni plan da ih spojim u jedno putovanje. :raspa:

Doduše, za nogometnu još nije sigurno da će se uopće igrat u Istanbulu, ali i eventualna Antalya (u kojoj, kako se čini, Turci većinom igraju domaće u ovom ciklusu) bi se dala fino uklopit. ;)

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 10:21
by Lolita
Sviđa mi se taj mutni plan. :kokice:

I ja bih radije išla u rujnu ali opet, suputnice. :mad:

Re: Istanbul!

Posted: 23 May 2017, 13:32
by chillout23
Sapu(t)nice :rofl:

Re: Istanbul!

Posted: 30 May 2017, 13:01
by nvnk
nvnk wrote:
23 May 2017, 10:17
5.9 je nogometna, a 10.9. je košarkaška, imam neki mutni plan da ih spojim u jedno putovanje. :raspa:

Doduše, za nogometnu još nije sigurno da će se uopće igrat u Istanbulu, ali i eventualna Antalya (u kojoj, kako se čini, Turci većinom igraju domaće u ovom ciklusu) bi se dala fino uklopit. ;)
Objavilo da će se igrat u Eskišehiru. :misli:

Ha, ništa, sam grad dosta bezveze, dakle jednoipoldnevni izlet iz Istanbula, najvjerojatnije YHT-om. :ne zna:

Re: Istanbul!

Posted: 31 May 2017, 02:56
by haram
♫ Kam vit mi tu d Istanbuul ♪
lend of turbans, spajs end karpets...♫ ♪


Re: Istanbul!

Posted: 31 May 2017, 10:18
by Lolita
nvnk wrote:
30 May 2017, 13:01
Objavilo da će se igrat u Eskišehiru. :misli:

Ha, ništa, sam grad dosta bezveze, dakle jednoipoldnevni izlet iz Istanbula, najvjerojatnije YHT-om. :ne zna:
Di su njega iskopali? :rolleyes:

Turkish još ne popušta. Ni Pegausus iz Sarajeva nije ništa povoljniji. :zmaj:

Re: Istanbul!

Posted: 31 May 2017, 10:41
by nvnk
Da, to se i ja pitam ... Turci su do cca prije dvije godine sve (ili skoro sve) kvalifikacijske tekme igrali u Istanbulu, a od tada, u dvije godine (i u dva različita kvalifikacijska ciklusa) - ni jednu jedinu. :ne zna:

Meni se nekak čini da se tu radi o sigurnosnim razlozima, to razdoblje manje-više koincidira s terorističkim napadima (većinom u Istanbulu i Ankari, jedan čak baš na Bešiktašovom stadionu).

Pa ipak, u te su dvije godine do sada prvo 4 tekme za redom igrali u Kony, a zadnje 2 u Antalyi, tak da sam nekak očekivao nastavk niza u Antalyi ... "Selendra" (veća od Zagreba ;)) od Eskišehira mi je potpuno iznenađenje.

Doduše, ima novi novcati stadion, tako da je vjerojatno i to bio dio razloga zašto baš tamo.

Po trenutačno važećem Turkishevom redu letenja te voznom redu YHT vlakova, moći ću doputovat iz ZG na dan tekme. Sad samo da dočekam kakvu akciju, jer ću u suprotnom morat platit punu cijenu koja je trenutačno 228€. :D

Re: Istanbul!

Posted: 31 May 2017, 11:00
by Lolita
Pretpostavljam da je zbog sigurnosti.
Ali i Bešiktaš Žimnastik Kulubu ima ganc novi stadion. Još su nedavno postali šampyoni. Mogli bi se i uvrijediti što se ne igra tamo. :D
Inače, stari Inonu mi je bio baš fora.

Kod Turkiša "sve po 200 e". Šta se ne ugledaju na Kineze. Sve po 8 kuna.:D

Re: Istanbul!

Posted: 31 May 2017, 11:39
by Nukac
Danas imaju akciju iz Ljubljane. Sve po 300-400 EUR, ali Azija.

Re: Istanbul!

Posted: 09 Jun 2017, 10:30
by Lolita
Nvnk, evo ti malo zagrijavanja prije košarkaške utakmice. :) I malo prizora grada.


Re: Istanbul!

Posted: 09 Jun 2017, 11:24
by nvnk
Uf, teško mi je reći jel' to fejk ili su gađali i pokušavali .. pa, jedno, tjednima da skupe sva 4 pogotka. :D

Re: Istanbul!

Posted: 09 Jun 2017, 11:42
by Lolita
To sam se i ja pitala. :D
Ali makneš sumnju na stranu pa ispadne simpa videić.

Crkoh od ljubomore što su mogli pjehaka na Bosporski most. :durica:

Re: Turska

Posted: 11 Jul 2017, 08:41
by nvnk
OK, s obzirom na "veliki" promet na ovoj temi, možda bi ju bilo dobro združiti s Istanbulom, nema smisla da postoje 2 različite teme ko na fhr. :ne zna:

A u međuvremenu, par pitanje glede itinerera, ako tko zna iz svog iskustva ili iz iskustva nekog bliskog i pouzdanog.

Za Pamukkale si predviđam jedan dan, a možda u tom istom danu uzmem i onaj rimski teatar. Baza bi mi bila Denizli. Ima smisla? Previše? Premalo? ...

Za Efez uzimam dan i pol ili dva, baza u Seldžuku. Ista pitanja. :D

Re: Turska

Posted: 11 Jul 2017, 09:14
by Tyrion Lannister
Efez sam je dan dovoljno za jednodnevni izlet ako ideš autom ujutro, a vraćaš se navečer. Lijepa hrpa kamenja.
Pamukale cijeli dan jer bi se mogao malo i okupati. Zajedno s Aspendosom dovoljno za jednodnevni izlet.

Puno ovisi vučeš li se kao puž, koji ti je nivo energije ili si leteći Toma kao ja.

Re: Turska

Posted: 11 Jul 2017, 10:25
by nvnk
Ma kakav auto, ja sam na vlakovima, dolmušima i eventualno busevima. Zato i imam te dileme :ne zna:

BTW, mislio sam na Hierapolis, jer Aspendosa bi mi ipak bila malo previše.

Re: Turska

Posted: 26 Jul 2017, 07:31
by nvnk
Lolita wrote:
25 Jul 2017, 20:52
Nisam u toku, ispričavam se...tek sam s g.o. :D
Ali mogu i Pamukkale, ionako nisam bila. :D
Nema frke, tko dođe 7.9 u Pamukkale ima pravu tursku kahvu od mene. :) :kava:

Uzgred, najnezgodniji dio plana mi je, kako se čini, osamsatno drndanje vlakom Eskišehir - Denizli. :eek:

A, ništa, kao što lik sa Seat61 kaže, knjiga u ruke ... Ili dvije knjige. :misli:

Re: Turska

Posted: 26 Jul 2017, 07:39
by Maky
Ako ti sto pomaze, mi smo isli na jedan dan Istanbul Pamukkale. Prvi let sa Pegasusom i predzadnji navecer nazad. Ne znam da li ti takva opcija dolazi u obzir ali pokazalo se kao odlicno rjesenje.

Re: Turska

Posted: 26 Jul 2017, 08:09
by nvnk
Ste u tom jednom danu stigli i spomenuti Hierapolis obići?

BTW, opciju aviona iz Istanbula sam već razmotrio i činila mi se tada besmislenom, jer mi je Eskišehir polazna toćka... No, to su bila samo preliminarna razmišljanja, prije nego što sam se stvarno odlučio na taj put. Sad, kad razmislim konkretnije, ideja mi se sve više sviđa. Tim više što taj brzi i jeftini vlak s kojim bih se iz Eskišehira vratio u Istanbul vozi baš i upravo do Pendika, bliskog susjedstva Sabihe, odakle Pegasus leti. A i aviokarta (pretpostavljam da govoriš o aerodromu Denizli?) bi koštala kakvih 11-12 eura. :misli:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:14
by Lolita
Avionom svakako. Iz Istanbula je busom sve po 8-9-10 sati vožnje. :horor:

Nuki, da spojiš ovu i temu o Istanbulu? Previše su dvije. :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:20
by Maky
Tako je, sletili smo na Denizli. Bilo je vise nego dovoljno vremena i za Hierapolis. Ako mozes mislim da ti je ovo puno bolja opcija.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:31
by Maky
Lolita wrote:Nuki, da spojiš ovu i temu o Istanbulu? Previše su dvije. :ne zna:
Pa nije Turska samo Istanbul, pa da spajas. Previse Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:34
by Nukac
Eto, spojio sam Tursku i Istanbul. S tim da neću mijenjat ime teme. Dosta je Turska, svi znamo da je Istanbul u Turskoj. Ili neki ne znaju? :misli: Već smo imali zemljopisnih bisera... :raspa:

Mislim da je dosta jedna tema.
Iako su me prije par mjeseci neki grdo gledali kad sam ih upozorio da ne trebamo otvarat 1000 tema.
Za sad smo mala grupica, pa je dovoljno imat teme samo po državama.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:57
by Lolita
Maky wrote:
26 Jul 2017, 08:31


Pa nije Turska samo Istanbul, pa da spajas. Previse Image
Nije ali za ovako mali forum je dosta tema o Turskoj (i Istanbulu u jednom). :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 08:59
by nvnk
Lolita wrote:
26 Jul 2017, 08:14
Avionom svakako. Iz Istanbula je busom sve po 8-9-10 sati vožnje.
Da, kad se gleda na kartu, čini se besmislenim iz Eskišehira za Pamukkale ići prek Istanbula, ali razlika u komoditetu je ogromna, a za male novce.
Maky wrote:
26 Jul 2017, 08:20
Tako je, sletili smo na Denizli. Bilo je vise nego dovoljno vremena i za Hierapolis. Ako mozes mislim da ti je ovo puno bolja opcija.
Hvala, mislim da ću na kraju baš to i skombinirat. :top:
Nukac wrote:
26 Jul 2017, 08:34
Eto, spojio sam Tursku i Istanbul. S tim da neću mijenjat ime teme. Dosta je Turska, svi znamo da je Istanbul u Turskoj. Ili neki ne znaju? :misli: Već smo imali zemljopisnih bisera... :raspa:
Možda bi ipak bilo dobro i Istanbul spomenut, jer je većina putovanja u Tursku baš tamo. "Zemljopisne bisere" ne očekujemo, ali nekom eventualnom "padobrancu" bi moglo past na pamet da otvori posebnu temu. :misli:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 12:05
by Lolita
Novo na Ataturku. Skeniranje od glave do pete.
http://www.yenisafak.com/en/economy/ful ... rt-2762177

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 12:51
by Prolaznica
te skenere sam vidjela i u Frankfurtu i Amsterdamu
Jako su osjetljivi uređaji, samo oni detektiraju pirsing :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 13:26
by Lolita
Ja sam u Berlinu prošla kroz to. Imaš osjećaj da će te lansirati na Mjesec. :giggle:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 13:31
by Nukac
Prije teleportirat... :) Ko u Zvijezdanim stazama.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 13:51
by Lolita
Beam me up Scotty. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 14:43
by nvnk
Prije nego na Schipholu i Frankfurtu, vidio sam ih na Šermetjevu. I prošao kroz. S time da su tada tamo krof njih išli svi, a na Amsteredamu je,koliko se sjećam, slučajni odabir (+ valjda još i sumnjivi, oni koji "zvone" na portalu i slično).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 15:08
by Tyrion Lannister
zar nema toga na Gatwicku?
Mislim da sam prošao par puta kroz njega.
AMS sigurno.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Jul 2017, 16:38
by nvnk
Sad kad se bolje prisjećam, ovo sa slučajnim odabirom nije bilo u Amsterdamu, nego u Torontu.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Jul 2017, 11:27
by nvnk
Eto, na kraju je od mog prvotno planiranog kruga, ili bolje rećeno "trokuta" kojeg sam mislio obići vlakom (Eskišehir-Denizli/Pamukkale /// Denizli/Pamukkale-Seldđuk/Efez-Izmir /// Izmir-Istanbul) ostala tek jedna jedina "stranica".

Uzeo sam razmatranu aviokartu Sabiha - Denizli, ali i Izmir - Istanbul. Sitno koštaju i puno vremena štede.

Vlakom ću na kraju samo od Denizlija do Seldžuka te od Seldžuka do izmirskog aerodroma. Sami Izmir, kao se sada čini, neću ni vidjet, osim ak mi obilazak Efeza ne bude bitno brži od planiranog pa mi ostane nekaj viška vremena do aviona.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Jul 2017, 11:44
by Lolita
Bolje je tako. :top:

Ja sada gledam da li da uguram jedan dan Kapadokiju. Iako sam već bila ali opet bih. :cerek:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 28 Jul 2017, 12:47
by Lolita
Vremenske neprilike na sve strane svijeta. Dok Mediteran gori(doslovno), Istanbul jučer poharala oluja i to kakva. :horor:
Kažu njihovi mediji "20 minuta pakla".
Gledam fotke po društvenim mrežama i to stvarno izgleda kao sudnji dan.
http://www.medyafaresi.com/video/iste-i ... isi/833393

Image

Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Aug 2017, 13:36
by Niko
Nvnk se ide na utakmicu mozda?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Aug 2017, 23:08
by nvnk
Niko wrote:
05 Aug 2017, 13:36
Nvnk se ide na utakmicu mozda?
Ne znam na koju utakmicu misliš, ali odgovor je - da! :rofl:

Kao što već rekoh ovdje, spajam tekmu nogometne repki i tekmu ili tekme (nadajmo se čim više njih) košarkaške repke. :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Aug 2017, 09:05
by Lolita
Ja spajam srijedu s ponedjeljkom. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Aug 2017, 11:27
by Niko
nvnk wrote:
05 Aug 2017, 23:08
Ne znam na koju utakmicu misliš, ali odgovor je - da! :rofl:

Kao što već rekoh ovdje, spajam tekmu nogometne repki i tekmu ili tekme (nadajmo se čim više njih) košarkaške repke. :top:
Haha na repku. Razmisljam da skoknem sa vlakom 🙄 Pa se vidimo mozda opet :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Aug 2017, 11:36
by Nukac
Vlakom? Do Istanbula?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Aug 2017, 11:56
by Niko
Nukac wrote:
06 Aug 2017, 11:36
Vlakom? Do Istanbula?
Pa mislim da ima onaj balkan pass. Pa bi spojil malo i bugarsku i tak. Nekih 2tjedna izlet. Moram prouciti jos to. Tek se stvorila ideja. Neda mi se samom vlakom tak da mozda na kraju i avion bude

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Aug 2017, 19:54
by nvnk
Javi se ak se odlučiš na to! :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Sep 2017, 17:43
by Niko
Da li je putno osiguranje OBAVEZNO za ulazak u Tursku?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Sep 2017, 17:51
by Maky
Sluzbeno, sa mvep.hr

Od 05.siječnja 2016. godine sve osobe koje putuju u Republiku Tursku moraju imati valjano putno-zdravstveno osiguranje koje pokriva razdoblje boravka u Republici Turskoj

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Sep 2017, 18:06
by Niko
Hvala

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 19:41
by Lolita
Nvnk, jesi obavio check in? Kako ide preko nove stranice?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 20:18
by Lolita
Ne znam jel se popravila situacija s wifijem po gradu (koja nije bila sjajna prije koju godinu) pa se mislim što da uzmem kada dođem tamo.
Kako vam se čini ova opcija?
https://alldaywifi.com

Za njihovu SIM treba turska osobna, ako me sjećanje dobro služi, tako da od toga ništa.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 22:36
by Nukac
Ima ga u starfucksina. I to besplatan te necenzuriran. Ne znam kako ovaj stoji s cenzurom.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 23:07
by Stitch
U kojem smislu necenzuriran? Što je cenzurirano? :D

Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 23:20
by Nukac
Recimo sve sto ima kljucnu rijec gay ili porno. To je sto sam ja primjetio. Cak i aplikacije koje imaju veze s tim.
I wikipedia je cenzurirana.

A evo i clanak:
https://www.dailydot.com/layer8/turkey- ... real-life/

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 23:30
by Stitch
Nukac wrote:
03 Sep 2017, 23:20
Recimo sve sto ima kljucnu rijec gay ili porno. To je sto sam ja primjetio. Cak i aplikacije koje imaju veze s tim.
:rofl:

Dobro, to si od Erdogana doista trebao očekivati. :D
Nukac wrote:
03 Sep 2017, 23:20
I wikipedia je cenzurirana.

A evo i clanak:
https://www.dailydot.com/layer8/turkey- ... real-life/
Pročitat ću ga naknadno, hvala. Kakvi su im mediji? :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Sep 2017, 23:49
by nvnk
Lolita wrote:
03 Sep 2017, 19:41
Nvnk, jesi obavio check in? Kako ide preko nove stranice?
Još nisam pokušao, sutra ću prije podne.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 07:51
by nvnk
Lolita wrote:
03 Sep 2017, 19:41
Nvnk, jesi obavio check in? Kako ide preko nove stranice?
Evo, upravo sam se uspješno čekirao, ali preko stare stranice. Preko nove nisam ni pokušao nego sam se odmah išao prebacit na stare. Ono kad sam se ovdje došao žalit, nije se moglo ni započet proces checkina ni preći na stare stranice. Ovog puta sam odmah uspio ući u stare stranice i tamo obavit. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 07:56
by Lolita
Nukac wrote:
03 Sep 2017, 22:36
Ima ga u starfucksina. I to besplatan te necenzuriran. Ne znam kako ovaj stoji s cenzurom.
Pa ću pored prave turske kave piti šrot u Starbljaksu? Jao, jao. :D

Ne trebaju mi stranice s gay i porno sadržajima :zubo: , čisto da mi funkcionira whatsapp i Google radi praktičnih informacija na licu mjesta.
Turkcell navodno ima nekakav turistički paket ali na netu nema ništa. Vidit ću kad dođem tamo.

P.s. mislim da im Fb i Twitter više nisu pod blokadom. :misli:

@nvnk, tenks na info. ;)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 08:41
by Nukac
Stitch wrote:
Pročitat ću ga naknadno, hvala. Kakvi su im mediji? :)
Nisam se bas previse bavio tim pitanjem. Ali koliko citam, cenzura medija je ogromna.


Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 20:14
by Lolita
Nvnk, evo pohvali te sportski reporter Nove tv. :D
Javlja se u živo iz Eskišehira i kaže "Svaka čast onome tko sutra dođe ovdje. Nije lako. Treba najprije na Istanbul pa onda 5 sati autom".
E moj reporter, da je sitnica biti lako, sitnica bi bio svatko. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 22:18
by Niko
Lolita wrote:
04 Sep 2017, 20:14
Nvnk, evo pohvali te sportski reporter Nove tv. :D
Javlja se u živo iz Eskišehira i kaže "Svaka čast onome tko sutra dođe ovdje. Nije lako. Treba najprije na Istanbul pa onda 5 sati autom".
E moj reporter, da je sitnica biti lako, sitnica bi bio svatko. :D

🙈🙈 ja idem vlakom iz hrv 😂😂

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 22:58
by Lolita
Ti si teška kategorija. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Sep 2017, 23:01
by Lolita
Lolita wrote:
04 Sep 2017, 20:14
Nvnk, evo pohvali te sportski reporter Nove tv. :D
Javlja se uživo iz Eskišehira i kaže "Svaka čast onome tko sutra dođe ovdje. Nije lako. Treba najprije na Istanbul pa onda 5 sati autom".
E moj reporter, da je skitnica biti lako, skitnica bi bio svatko. :D
Tek sad vidim puste tipfelere u postu. :facepalm:
Novi mobitel, SwiftKey i tako to. Izvinjavam se.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 06:39
by nvnk
Lolita wrote:
04 Sep 2017, 20:14
Nvnk, evo pohvali te sportski reporter Nove tv. :D
Javlja se u živo iz Eskišehira i kaže "Svaka čast onome tko sutra dođe ovdje. Nije lako. Treba najprije na Istanbul pa onda 5 sati autom".
E moj reporter, da je sitnica biti lako, sitnica bi bio svatko. :D
Nije on mene time (još) pohvalio jer još nisam došao tamo. Za sad sam do Istanbula dogurao.
A sad ću ja i njega "pohvalit":
Jebeš novinara koji ne zna sjesti na vlak koji za Eskišehir dođe za 2 i pol vure. :kava:
Niko, dokle si ti jutros došao?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 06:44
by Lolita
nvnk wrote:
05 Sep 2017, 06:39
Nije on mene time (još) pohvalio jer još nisam došao tamo. Za sad sam do Istanbula dogurao.
A sad ću ja i njega "pohvalit":
Jebeš novinara koji ne zna sjesti na vlak koji za Eskišehir dođe za 2 i pol vure. :kava:
:rofl:
Pozdravi mi Istanbul. Dojmovi obavezno kad se vratiš. :cheer:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 11:56
by Lolita
Pa taj Eskišehir ne izgleda loše.
https://c2.staticflickr.com/8/7683/2672 ... 5bb4_b.jpg

Ima i neki Disney dvorčić. :D
Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 12:23
by nvnk
I ne samo dvorčić nego i cijeli zabavni park, po oskudnim infoima kojima raspolažem, dosta besramna kopija Disneylanda, ali ne modernog, nego onog klasičnog kakav je bio prije 50-tak godina.
Nalazi se odmah pokraj stadiona i po tome znamo da uopće ima nekakav javni transport do tamo. Doduše, tekma završava kasno u noći (skoro ponoć po lokalnom vremenu), tak da nam visi povratak u grad. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 14:36
by Lolita
nvnk wrote:
05 Sep 2017, 12:23
I ne samo dvorčić nego i cijeli zabavni park, po oskudnim infoima kojima raspolažem, dosta besramna kopija Disneylanda, ali ne modernog, nego onog klasičnog kakav je bio prije 50-tak godina.
Nalazi se odmah pokraj stadiona i po tome znamo da uopće ima nekakav javni transport do tamo. Doduše, tekma završava kasno u noći (skoro ponoć po lokalnom vremenu), tak da nam visi povratak u grad. :D
Grad grad (Istanbul) ili Starigrad (Eskišehir)? :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Sep 2017, 22:16
by Lolita
Nvnk, dobro vam je reko reporter da vam svaka čast. Zbog koga vi put prevaliste. Pa ovi ne bi gol pogodili ni da je prazan. :D

P.s. Evo oće Turci.:rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 11:01
by nvnk
Lolita wrote:
05 Sep 2017, 14:36
Grad grad (Istanbul) ili Starigrad (Eskišehir)? :D
Eskišehir, naravno.

Inače, moguće da smo u nekom kraćem kadru bili na kakvoj info emisiji RTL-a, usnimilo nas. Izjavu smo odbili dati. Da je to bila nov@ TV, izjavu bih ja dao, ali je oni ne bi objavili. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 11:35
by Lolita
nvnk wrote:
06 Sep 2017, 11:01
Inače, moguće da smo u nekom kraćem kadru bili na kakvoj info emisiji RTL-a, usnimilo nas. Izjavu smo odbili dati. Da je to bila nov@ TV, izjavu bih ja dao, ali je oni ne bi objavili. :D
:rofl: :rofl:

Trebao si svejedno pozdraviti reportera s Nove i reći mu za izum zvan vlak. :D

Oćemo koju fotku. :kava:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 12:00
by nvnk
Bit će fotke kad se vratim.
Ja sam stari konj pa ne znam postat fotke dok sam na putu.
U stvari, ne da mi se na Tapatalk. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 12:14
by Niko
nvnk wrote:
06 Sep 2017, 12:00
Bit će fotke kad se vratim.
Ja sam stari konj pa ne znam postat fotke dok sam na putu.
U stvari, ne da mi se na Tapatalk. :D
Mi prmjenili put. Idemo veceras za Izmir i ostajemo dva dana pa onda prema pammukale. Znaci kontra smjer. Nije mi se dalo skakat a i nasli u Izmiru dobrog domacina na couchsurfing pa mi je bolje nego pammukale sa dolaskom u ponoc. Steta i zal mi je jer bi se vidjeli opet al ko zna vjerojatno budemo. Idem doma 14tog ili 15tog vjerojatno avionom 😂😂 treba iti doma grozde brat 🙄

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 12:24
by nvnk
Je, tak vam je bolje, taj kasni dolazak u Denizli je uistinu grdi.
Možda se vidimo preksutra u Seldžuku/Efezu?
Ili si mahnemo kroz prozore vlakova koji idu u kontra smjerovima negdje na otvorenoj pruzi između Seldžuka i Denizlija. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 12:35
by Stitch
Niko wrote:
06 Sep 2017, 12:14
Nije mi se dalo skakat a i nasli u Izmiru dobrog domacina na couchsurfing pa mi je bolje nego pammukale sa dolaskom u ponoc.
Kako to ide? Opiši malo koncept, zanima me. :)
Niko wrote:
06 Sep 2017, 12:14
treba iti doma grozde brat 🙄
Kao da je to vama Zagorcima problem. Tri čokota - vagon vina. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 14:49
by Niko
Stitch wrote:
06 Sep 2017, 12:35
Kako to ide? Opiši malo koncept, zanima me. :)



Kao da je to vama Zagorcima problem. Tri čokota - vagon vina. :D

Opisem?? Couchsurfing ili za vlak?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 16:33
by Stitch
Ma ne vlak nego to spavanje kod lokalaca. Zašto kažeš da si imao dobrog domaćina? Ne postoje li nekakvi standardi?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 16:37
by Niko
nvnk wrote:
06 Sep 2017, 12:24
Je, tak vam je bolje, taj kasni dolazak u Denizli je uistinu grdi.
Možda se vidimo preksutra u Seldžuku/Efezu?
Ili si mahnemo kroz prozore vlakova koji idu u kontra smjerovima negdje na otvorenoj pruzi između Seldžuka i Denizlija. :D

Da trebali bi se vidjeti. Sutra je plan plaza a prekosutra Efez. Javim ti sutra vise kad stignemo

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 17:44
by Niko
Stitch wrote:
06 Sep 2017, 16:33
Ma ne vlak nego to spavanje kod lokalaca. Zašto kažeš da si imao dobrog domaćina? Ne postoje li nekakvi standardi?
Pa zanimljiva osoba je kolko vidim po profilu.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 20:23
by Stitch
Okej. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Sep 2017, 21:11
by nvnk
Niko wrote:
06 Sep 2017, 16:37
Da trebali bi se vidjeti. Sutra je plan plaza a prekosutra Efez. Javim ti sutra vise kad stignemo
U stvari isti dan dolazimo u Seldžuk, samo vi u jutro, ja na večer. Mogli bi preksutra skup na Efez.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 07 Sep 2017, 11:07
by Niko
nvnk wrote:
06 Sep 2017, 21:11
U stvari isti dan dolazimo u Seldžuk, samo vi u jutro, ja na večer. Mogli bi preksutra skup na Efez.
Mi idemo u petak ujutro. Ti dolazis cetvrtak navecer ili petak? Brka mi se ovo sutra preksutra 😂

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 07 Sep 2017, 11:19
by Niko
Kratki osvrt na Eskisehir. Simpatican grad,lijepa setnica uz rijeku u centru,ljudi susretljivi,opusteno,ustvari turist je tam pojam i glavna atrakcija. Na momenat sam se osjecal ko u Kini. Uglavnom sve super do zadnjeg sata kad sam isel u mali restorancic na veceru (nvnk znas ono mjesto di sam narucil raznice a donio je krivo). Sad sam mu poslikal prije kak izgledaju raznici i pokazal mu. Prvo se mrstil jer je moral rezati meso pa je bil toliko lijen da ih stavi na stapic nego je samo tak na kockice ispekel. Ocito je to bil razlog i kad smo mi bili. I pocnu sa ispitavanjima od kud sam,da imaju turisticku agenciju,da bi mene vodili sutra nekam bla bla. Ja sve ljubazno odbil jer za jedan sat idem na vlak za Izmir. Kad dosel trenutak za platiti on meni utipka na digitron 28lira. Ja pitam kak 28? Imal te raznice(15), Lora je uzela nekj za 3 i ja kolu. I sad ispada da je moja kola dosla 10lira. Kaj mi je malo smjesna cijena. I kad sam pocel ispitivati digla se dva teskasa i pocela buljiti u mene. Platil sam to i otisel. Inace to nisu Turci nego Iracani.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Sep 2017, 17:34
by nvnk
Da, slažem se, Eskišehir je bio ugodno iznenađenje, ne zbog nekih atrakcija (kojih, kako se čini, baš i nema), nego zbog svojih sjajnih stanovnika, opuštenog život duž onog riječnog zavoja... :top:

I sami Seldžuk je meni bio ugodno izndnađenje u onom spletu pješačkih uličica s arkadnim zelenilom, kafićima i restorančićima. :)

O uobičajenim atrakcijama tipa Efez i Pamukkale kad se vratim, na normalnoj tipkovnici.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 08:59
by Lolita
nvnk wrote:
09 Sep 2017, 17:34
O uobičajenim atrakcijama tipa Efez i Pamukkale kad se vratim, na normalnoj tipkovnici.
:ceka: :D


Bili ste nedavno, pa imam pitanje. Bi li se isplatilo otići na jedan dan do Efeza iz Istanbula (let do Izmira pa vlak do tamo)?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 10:26
by nvnk
Da, ako red letenja to dopušta te ako su cijene letova prihvatljive, onako čisto vremenski, sve se seldžučke atrakcije daju u 4-8 sati proći, dakle izvediv je jednodnevni izlet.

Naročito je dobra stvar što postoji izravan vlak s izmirskog aerodroma do Seldžuka i natrag, što znači da u sam Izmir ni ne moraš ulazit ak te ne zanima. A onak objektivno, i nema te kaj puno zanimat. Vlak vozi oko sat vremena nekih 6-7 puta dnevno, a baš ovih dana su trebali do Seldžuka produžiti tzv. IZBAN, izmirsku prigradsku željeznicu (tipa RER-a ili S-bahna), čime bi se frekvencija te veze praktički udvostručila.

Kažem "trebali su" jer je svečano otvaranje tog produžetka (uz ušminkavanje stanice, televizijske kamere, dolazak političke kreme na čelu s turskim premijerom, nastupe stradnih zvijezda po ad-hoc pozornicama, murju u punoj ratnoj spremi "na stražnjim nogama" i sav ostali pripadajući političko-marketinški "folklor") obavljeno u stvari baš na dan kad smo Niko i ja bili tamo (prije skoro već 3 tjedna). Zbog cijele komične su strke kasnili bar pol vure ama baš svi vlakovi kojima smo tih dana komunicirali u i iz Seldžuka, ali spomenuto je pompozno "otvorenje" IZBAN-a u stvari bilo "Patjomkinovo", tj. lažno, a na moj "naivan" upit vozi li IZBAN (bilo je dosta jasno da ne vozi), jedan od likova koji su se u svečanim ajncugima i sa službenim propusnicama oko vrata motali oko stanice prvo se je iskreno nasmijao, a zatim mi je (očito ne znajući ni riječ engleskog) samo prstima pokazao broj 6. Na moj daljnji upit radi li se o 6 dana, tjedana ili mjeseci (valjda ne godina? :rofl:) nemoćno je slegnuo ramenima.

Ipak, moj prijedlog ti je da učiniš ono što sam i ja napravio. Spomenuti vlakovi (ne i IZBAN, čak i ako već vozi) idu većinom u stvari sve do Denizlija (tj. Pamukkalea), pa je logično proći "trokut" koji sam i ja prošao:

Istanbul-Denizli/Pamukkale(avion) + Denizli/Pamukkale-Seldžuk/Efez(vlak) + Seldžuk/Efez-Istanbul(avion)

Od Denizlija do Seldžuka vlak vozi cca tri i pol vure, a gornji trokut-itinerer, ovisno o redu letenja aviona, možeš proći i obrnutim smjerom.

Nastavk slijedi, ne volim čitat preduge upise pa se onda i sam trudim da ih ne pišem. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 12:00
by Lolita
nvnk wrote:
27 Sep 2017, 10:26
Da, ako red letenja to dopušta te ako su cijene letova prihvatljive, onako čisto vremenski, sve se seldžučke atrakcije daju u 4-8 sati proći, dakle izvediv je jednodnevni izlet.
Ima letova rano ujutro pa sve do kasno navečer (mislim da je zadnji povratak oko 22:45 ali ipak bih ranije). Povratna je za sada oko 38 eura, možda bi trebalo pogledati Rumbo ili Jetcost jel se da ušićarit nešto.
Razmisliti ću još o ovome, druga opcija su mi Prinčevski otoci ispred Istanbula.

Izmir me ne zanima na ovako kratko, Efez želim vidjet već dugo pa se kontam možda izvesti ovakav izlet jer dok stignem do tog dijela Turske jednom, ode voz. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 12:42
by nvnk
Dakle, tri se glavne atrakcije vežu uz grad Seldžuk. Najpoznatija, ona glavna je, naravno, Efez, a dvije "manje" su bazilika sv. Ivana s tvrđavom Ayasuluk i tzv. "Marijina kuća".

Odmah da kažem, tko nije baš jako i ozbiljno religiozan, ovu zadnju može preskočit, predstavlja gubitak vremena i novca.

Radi se o omanjoj zidanoj bajtici iz 6. stoljeća, bez nekog posebnog karaktera ili ozračja, a ime "Marijina kuća" opravdava se (između ostaloga i) time što je izgrađena na temeljima iz 1. stoljeća. Za sv. Mariju, Isusovu majku, može se s popriličnom sigurnošču reći da najvjerojatnije jest živjela u Efezu, ali to da je baš ta kuća "njezina" ... E, to je ne nedokazano nego na razini najobičnije maštarije. Vrhunac svega je da tih, efektivno, par minuta koliko se provede u i oko nje, košta i previše novaca. Javnog prijevoza do nje nema nego se ide taxijem. Cijena? Prava sitnica, 80 TL (20€). OK, bilo nas je troje pa smo podijelili, ali svejedno... Nadalje, na licu se mjesta još plaća i ulaznica 25 TL po glavi stanovnika.

Usporedbe radi, zajednička ulaznica za baziliku sv. Ivana i Ayasuluk tvrđavu, puno zanimljivije, sadržajnije i fascinantnije mjesto, košta 10 TL. (A još je i u centru mjesta, ne treba se ni u čemu tamo vozit.)

Sami pak Efez, mislim da ne treba ni spominjati, vrijedno je arheološko nalazište jednog od najvažnijih gradova mediteranskog antičkog svijeta (neko je vrijeme bio drugi najvažniji grad Rimskog carstva iza samog Rima). Do njega se iz Seldžuka (s autobusnog kolodvora) ide dolmušima za sitnu lovu (ak se dobro sjećam, 2 TL).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 12:47
by Lolita
nvnk wrote:
27 Sep 2017, 12:42
Samo pak Efez, mislim da ne treba ni spominjati, vrijedno je arheološko nalazište jednog od najvažnijih gradova mediteranskog antičkog svijeta (neko je vrijeme bio drugi najvažniji grad Rimskog carstva iza samog Rima). Do njega se iz Seldžuka (s autobusnog kolodvora) ide dolmušima za sitnu lovu (ak se dobro sjećam, 2 TL).
Odlično, poštedio si me guglanja. Hvala. :D
Ako odem, imam u planu samo Efez i crkvu Sv.Ivana. Marijinu kuću sam odmah otpisala.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 12:51
by Lolita
Što i koliko se plaća u Efezu?
I gdje se kupuju karte za vlak? Preko neta mogu?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:09
by nvnk
Ne sjećam se točno, ali siguran sam da je ulaznica u Efez 40 ili 45 lira. No, za razliku od Marijine kuće, vrijedi te novce. Unutar samog kompleksa postoji jedan natkriveni dio (zove ze Terasasta kuća ili tak nekak). Ulaz u to se plaća još dodatnih 20TL, ali nismo to plaćali jer nije bilo nikakvog vidljivog opravdanja/razloga. :ne zna:

Inače, na više mjesta na kojima sam bio nudi se i Turkish Museum Pass po cijeni od 185TL. Navodno vrijedi za "sve" turske muzeje, ali to, naravno, nije istina (npr, za Marijunu fejk kuću ne vrijedi). E, sad, meni se za ovu moju turnejicu ne bi isplatila (45 Efez + 10 sv. Ivan + 35 Pamukkale = 90 TL), ali da sam još nekaj ozbiljnije posjetio (npr. u Istanbulu), tko zna, možda bih i došao do nekakve isplativosti. Uglavnom, proguglaj malo, usporedi sa svojim planovim i vidi jel' bi se tebi možda isplatila.

Karte za vlak se kupuju na kolodvoru. (Prek neta se, ako se ne varam, mogu kupiti karte samo za ultrabrzi YHT vlak, ali ovuda ide tek lokalni.)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:20
by Lolita
U Istanbulu ću opet u Aju, to obavezno. Ostalo sam manje više obišla a i ne gledaju mi se pretjerano palače i muzeji ovaj put (zanimljivi su mi jedino Rahmi Koc i eventualno Sakip Sabanci, u njima nisam bila ali to ako stignem) tako da se ni meni pretjerano ne isplati.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:22
by nvnk
Pamukkale ne misliš uključit u turneju? Kao što rekoh, bilo bi logično, relativno je blizu Seldžuka, a i sjajna je stvar. Po meni i bolja od Efeza. :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:25
by Lolita
nvnk wrote:
27 Sep 2017, 13:22
Pamukkale ne misliš uključit u turneju? Kao što rekoh, bilo bi logično, relativno je blizu Seldžuka, a i sjajna je stvar. Po meni i bolja od Efeza. :top:
Mislim da neću. To ću drugom turom. Za ovaj put dosta je Efez, bojim se da će mi biti kratak dan za dodati još i Pamukkale.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:37
by nvnk
Nisam ni mislio u jednom danu, dva bi bila OK. (Iako, ako baš "trčiš", da se to sve i u jednom obavit, ali ja sam protiv takvih "šalkovićevskih" pothvata.)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Sep 2017, 13:40
by Lolita
nvnk wrote:
27 Sep 2017, 13:37
...ali ja sam protiv takvih "šalkovićevskih" pothvata
:rofl:
I ja.

Imam samo jedan dan na raspolaganju zato samo Efez uzimam u obzir.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 09:28
by Lolita
Jeste uzimali putno i zdravstveno osiguranje za Tursku? Pita li itko na granici imate li to? :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 09:39
by Prolaznica
Mi nismo.
Ajde ako budeš išla na markete, baci oko koliko para traže za onu prešu za radit sok od nara.
Imam u siječnju 12 satni layover u IST-u, pa jedna od ideja je da se kupi ta preša :facepalm:
A i moram se opskrbit zalihama šafrana i čaja od nara :cerek:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 09:42
by Lolita
Prolaznica wrote:
05 Oct 2017, 09:39
Mi nismo.
Ajde ako budeš išla na markete, baci oko koliko para traže za onu prešu za radit sok od nara.
Imam u siječnju 12 satni layover u IST-u, pa jedna od ideja je da se kupi ta preša :facepalm:
A i moram se opskrbit zalihama šafrana i čaja od nara :cerek:
Idem do marketa obavezno, imam milijun narudžbi za čajeve i kavu. Nosim ekstra kofer samo za to. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 10:02
by Nukac
Sreća da Turkiš ima čekiranu prtljagu.... :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 10:06
by Lolita
Nukac wrote:
05 Oct 2017, 10:02
Sreća da Turkiš ima čekiranu prtljagu.... :rofl:
Je. :cerek: Di ću još i s baklavama i ostalom slatkarijom. Plus duty free na aerodromu. :E :raspa:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 10:20
by nvnk
Ja imam ono akcijsko godišnje od Allianza pa sam si uzeo njegove papire, ali nitko ni mene ni ikog drugog nije ništa pitao na ulazu. Iako mi se čini da postoji pravilo da ga moraš imat i da te mogu na ulazu pitat i ne pustit bez njega (tj. ak ga nemaš, najvjerojatnije te na licu mjesta prisile da kupiš neko njihovo i tko zna kako "jeftino"), ali za to se ispostavilo da se u praksi baš i ne zahebava.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 10:36
by Lolita
Onda ću uzeti ovdje, nisu neki novci.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2017, 12:40
by Nukac
Prebacio sam postove o Loži na Ataturku na temu o biznis ložama.
I malo sam editirao link. Da baš nije link na drugi forum. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 08:07
by chillout23
@Loli...evo ako ti se poklapa ;) ili bilo kome drugome :)

https://www.fly4free.com/flight-deals/e ... er-person/

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 08:14
by Nukac
Da, samo što je hotel u Tuzli... :rofl:

Odnosno, odmah kod Sabiha aerodroma.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 08:53
by chillout23
hahahah

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 12:18
by Lolita
chillout23 wrote:
16 Oct 2017, 08:07
@Loli...evo ako ti se poklapa ;) ili bilo kome drugome :)

https://www.fly4free.com/flight-deals/e ... er-person/
Eh, Loli će prvi put u životu morati otkazati putovanje i to baš u Istanbul. :crying:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 12:30
by Prolaznica
ajoj :crying: :crying: :crying:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 12:42
by Lolita
Jbg, viša sila.
Baš sam tužna.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 12:49
by Nukac
Ajoj... Baš bad. :crying:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 12:51
by chillout23
A shit..jebat ga. S razlogom se desilo. Bit će ti drugi put slađe zato :top: :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:09
by Lolita
Ma baš sam ljuta. Sad bih od bijesa uplatila neku drugu destinaciju ali sve mi je trenutno bezveze. :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:11
by Nukac
Berlin? :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:14
by nvnk
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 12:18
Eh, Loli će prvi put u životu morati otkazati putovanje i to baš u Istanbul. :crying:
:eek:

Aviokartu već kupila?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:25
by neno1966
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:09
Ma baš sam ljuta. Sad bih od bijesa uplatila neku drugu destinaciju ali sve mi je trenutno bezveze. :zubo:
Kakva je to viša sila da ne možeš u Istanbul a možeš na drugu destinaciju? :misli:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:39
by Prolaznica
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:09
Ma baš sam ljuta. Sad bih od bijesa uplatila neku drugu destinaciju ali sve mi je trenutno bezveze. :zubo:
ajde s nama u London sljedeći petak na caffe i shopping ... obično takve ludosti pomažu :headbang:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:43
by Lolita
neno1966 wrote:
16 Oct 2017, 13:25
Kakva je to viša sila da ne možeš u Istanbul a možeš na drugu destinaciju? :misli:
Nisam mislila sada nego poslije, do Božića. Nemam ništa isplanirano a sada mi dođe da kupim kartu za bilo gdje. Mada ni ne mogu nigdje do Nove godine zbog posla.
nvnk wrote:
16 Oct 2017, 13:14
:eek:

Aviokartu već kupila?
Jep. 500 kn. Smještaj je bio otkaziv, pa ajde, bar nešto.
Prolaznica wrote:
16 Oct 2017, 13:39
ajde s nama u London sljedeći petak na caffe i shopping ... obično takve ludosti pomažu :headbang:
Hehe, nije do destinacije. Moram ostati tu.
Nukac wrote:
16 Oct 2017, 13:11
Berlin? :rofl:
To je već riješeno. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:48
by neno1966
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:43
Nisam mislila sada nego poslije, do Božića. Nemam ništa isplanirano a sada mi dođe da kupim kartu za bilo gdje. Mada ni ne mogu nigdje do Nove godine zbog posla.
Pa što u tom novom terminu kada možeš ne ideš u Istanbul? Akcija Turkish-a je i dalje aktualna.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:53
by Lolita
neno1966 wrote:
16 Oct 2017, 13:48
Pa što u tom novom terminu kada možeš ne ideš u Istanbul? Akcija Turkish-a je i dalje aktualna.
Kažem da ne mogu nigdje do Nove godine ali bih od tuge kupila kartu za bilo gdje, čisto da kupim. :D Onako iz srdžbe. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:55
by Prolaznica
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:53
Kažem da ne mogu nigdje do Nove godine ali bih od tuge kupila kartu za bilo gdje, čisto da kupim. :D Onako iz srdžbe. :D
i budeš uskoro, hint Kazić :Pivo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 13:58
by neno1966
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:53
Kažem da ne mogu nigdje do Nove godine ali bih od tuge kupila kartu za bilo gdje, čisto da kupim. :D Onako iz srdžbe. :D
A to, pa onda bolje neki klasičan šoping, nove čizmice, jakna... :giggle:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:00
by Nukac
Imaš iz Budimpešte u Prag za 23 EUR. Pa da je jeftina ak već kupuješ. A još jeftinije Volotea u jednom smjeru iz Splita u Bergamo je 9 EUR.... :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:14
by Lolita
Prolaznica wrote:
16 Oct 2017, 13:55
i budeš uskoro, hint Kazić :Pivo:
Eto vidiš, i to sam zaboravila. :facepalm:
neno1966 wrote:
16 Oct 2017, 13:58

A to, pa onda bolje neki klasičan šoping, nove čizmice, jakna... :giggle:
Meh, slaba utjeha. To sam mislila obavit tamo. :giggle:
Nukac wrote:
16 Oct 2017, 14:00
Imaš iz Budimpešte u Prag za 23 EUR. Pa da je jeftina ak već kupuješ. A još jeftinije Volotea u jednom smjeru iz Splita u Bergamo je 9 EUR.... :rofl:
:lol:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:15
by Nukac
A ima i ovo:
VALENTINOVO V ISTANBULU! 4 nočitve v Istanbulu (letalo iz LJU + hotel v središču mesta) že za 152 eur!

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:17
by neno1966
Nukac wrote:
16 Oct 2017, 14:00
Imaš iz Budimpešte u Prag za 23 EUR. Pa da je jeftina ak već kupuješ. A još jeftinije Volotea u jednom smjeru iz Splita u Bergamo je 9 EUR.... :rofl:
Jeftino :eek: Pa zar tugu najbolje ne liječi nešto skupo? :cerek:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:26
by nvnk
Lolita wrote:
16 Oct 2017, 13:43
Jep. 500 kn. Smještaj je bio otkaziv, pa ajde, bar nešto.
Aaaa, da.... Mislio sam te nagovarat da ideš vuć takse nazad, ali to je ziher bio AmEx prek eDreamsa, dakle - piši kući propalo. :bicedobro:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2017, 14:34
by Lolita
Tako je. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 09:57
by chillout23
Bok društvo...
Da li se na Ataturk aerodromu mogu koristiti mobilni podaci na telefonu?
To mi je prelazni aerodrom na putu u Indiju (a i natrag) i imam layovere od skoro 7 sati, pa me zanima.

Zvao Vip valjda 10 puta i stalno su svi zauzeti hehe

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 10:18
by Nukac
Ne kužim pitanje. Pa svugdje možeš koristiti mobilne podatke.
Jedino je pitanje kolika je cijena toga. S obzirom da Turska nije u EU, znači da je cijena paprena.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 10:21
by chillout23
Znači ipak kužiš pitanje...
fala na odgovoru

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 10:59
by nvnk
U Turskoj je blokirana Wikipedia.

Nije baš odgovor na pitanje, ali nije ni sasvim bez veze....

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 11:24
by Prolaznica
chillout23 wrote:
15 Jan 2018, 09:57
Bok društvo...
Da li se na Ataturk aerodromu mogu koristiti mobilni podaci na telefonu?
To mi je prelazni aerodrom na putu u Indiju (a i natrag) i imam layovere od skoro 7 sati, pa me zanima.

Zvao Vip valjda 10 puta i stalno su svi zauzeti hehe
Ja sam bila na Ataturku pred tjedan dana i najnormalnije sam surfala. Treba se samo registrirati, da bi mogao koristiti njihov wi-fi, treba ti 2 minute.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 12:05
by neno1966
nvnk wrote:
15 Jan 2018, 10:59
U Turskoj je blokirana Wikipedia.

Nije baš odgovor na pitanje, ali nije ni sasvim bez veze....
Bolje Wikipedia nego nešto drugo. Radi mene mogu pogasiti cijeli internet da se čovjek malo odmori :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Jan 2018, 12:39
by nvnk
neno1966 wrote:
15 Jan 2018, 12:05
Bolje Wikipedia nego nešto drugo.
Istina, u logističko-organizacijskom smislu puno je zajebanija Kina. Tamo ne fercera cijeli Google i sve s njim povezano (uključujući i gmail :facepalm:).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Jan 2018, 09:26
by chillout23
Prolaznica wrote:
15 Jan 2018, 11:24
da bi mogao koristiti njihov wi-fi, treba ti 2 minute.
više manje ko na svakom :) i onda imaš pol sata i doviđenja...ili je kod njih drugačije? Iako me ne dira to ako budem mogo normalno u lounge, da nije prebukiran ;)

Hvala ti na odgovoru :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Jan 2018, 10:58
by Prolaznica
chillout23 wrote:
16 Jan 2018, 09:26
više manje ko na svakom :) i onda imaš pol sata i doviđenja...ili je kod njih drugačije? Iako me ne dira to ako budem mogo normalno u lounge, da nije prebukiran ;)

Hvala ti na odgovoru :)
Na Ataturku imaš 2 sata free.
U loungeu je bila gužva i na odlasku i na povratku, ali nas su normalno pustili.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Jan 2018, 11:14
by chillout23
E super info..hvala još jednom :) :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Jan 2018, 15:51
by nvnk
Plus toga, s Dinersom se na Ataturku ulazi u nekoliko loungeova, ne samo u jedan.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 17 Jan 2018, 11:05
by chillout23
Znam to ;) :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 09:47
by nvnk
Daklem, autoritarni režimi jesu politički zajebani, ali su zato vrlo često dušu dali za razvoj infrastrukture. Svim probijanjima rokova usprkos, brzina kojom se istanbulska mreža metroa i masovnog/brzog urbanog transporta razvija ipak je zapanjujuća. Evo, od rujna kad sam zadnji put bio tamo uspjeli su još jednu metro liniju otvorit i to M5. Jedino kaj nije baš jasno koji njezin dio (zna se samo da ju nisu još cijelu izgradili).

Osvježenu mapu je, naravno, na netu jako teško naći (već sam u očaju bio počeo "ručno" prepravljat jednu na kojoj je M5 narisana "prazna", tj. tek u planu), no čini se da bi to moglo biti ovo:

http://www.metro.istanbul/media/113745/ ... ritasi.jpg

Tu je narisano da je otvorena od Üsküdara do Yamaneviera, no daju se naći podaci da je otvorena ipak samo do Ümraniyea, a postoje i treći izvori koji kažu da već sada ide sve do Čekmekoya. :misli:

Kako bilo da bilo, izgleda da po svim izvorima vozi kroz Kisikli, dakle do Čamlice se može metroom. A sutra popodne će u Istanbulu po prognozama biti lijepo pa se mislim zaputiti gore. :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 09:55
by Nukac
Koliko ono već grade Crossrail u Londonu? Sigurno 10 godina... ;)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 10:23
by nvnk
Samo da dodam da vlakovi M5 nemaju vozača (ko u londonskom DLR-u).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 10:54
by nvnk
I još jedan galopirajući trend se nastavio; Lira je od rujna potonula za daljnjih 15-tak posto. Čini se da te javne radove financijaju inflacijom? :misli:

U svakom slučaju, još jedna stvar koja možda nije baš jako dobra za Tursku i Turke, ali zato jest za nas turiste. :top:

Možda čak u povratku opalim ono kaj nikad ne delam, a to je - šoping. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 11:19
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 10:54
Možda čak u povratku opalim ono kaj nikad ne delam, a to je - šoping. :p
Samo cijene strane robe će pratiti devalvaciju. Ja kupujem isključivo fake pa isto imaju cijene nominirane u eurima.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 13:56
by nvnk
Ma naravno da sam na fejk i mislio, pa ne šopira se u Istanbulu oriđiđi. :D

Zadnji put sam u Kapaliju uzeo vrlo dobru majicu s dugim rukavima, ne zbog šopinga, nego mi je trebala za put autom doma, pa mi nitko nikakve eure nije spominjao, samo lire. :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:10
by nvnk
Prolaznica wrote:
05 Oct 2017, 09:39
Ajde ako budeš išla na markete, baci oko koliko para traže za onu prešu za radit sok od nara.
Ha, ovo sam tek sad vidio. Da, i ja sam se u Istanbulu navukao na taj sok i dugo sam tražio "spravu" za domaće cijeđenje istog. Za sad sam to riješio stiskalicom za čvarke, ali to je uistinu gadno težak put do obožavanogh nektara. Vjerojatno se više oznojim stiščući nego što proizvedem (i u sebe potom ulijem) soka. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:11
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 13:56
Ma naravno da sam na fejk i mislio, pa ne šopira se u Istanbulu oriđiđi. :D

Zadnji put sam u Kapaliju uzeo vrlo dobru majicu s dugim rukavima, ne zbog šopinga, nego mi je trebala za put autom doma, pa mi nitko nikakve eure nije spominjao, samo lire. :ne zna:
Ne znam za Istanbul ali tamo gdje ja kupujem možeš platiti u bilo kojoj valuti (vidio sam natpis da primaju i bjeloruske rublje :D inače ruski rubalj je standardna valuta) ali cijena je nominirana u eurima. Imam frenda trgovca i on kaže da im je nabavna cijena isto u eurima. Nisam ljubitelj originala ali zadnji put sam bio u outletu i pojedina odjeća cijenom možeš konkurirati fake.

Jedno pitanje- nisam nikad šopingirao u Istanbulu, dali se lažnjaci prodaju samo na bazarima ili i u trgovinama?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:13
by Prolaznica
Našla sam po dućanima sa stvarima za kuhinju takvih preša, prvenstveno za sok od naranče, ali mislim da je moguće i nar stiskati na njima. Možda ga jednom i uzmem pa isprobam.
U svakom slučaju, lijepo da si se sjetio :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:14
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 14:10
Ha, ovo sam tek sad vidio. Da, i ja sam se u Istanbulu navukao na taj sok i dugo sam tražio "spravu" za domaće cijeđenje istog. Za sad sam to riješio stiskalicom za čvarke, ali to je uistinu gadno težak put do obožavanogh nektara. Vjerojatno se više oznojim stiščući nego što proizvedem (i u sebe potom ulijem) soka. :rofl:
Ja sam ju dovukao iz Turske inače velika hvala za link- stiskalicu za čvarke odavno tražim :S :S :S

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:16
by neno1966
Ima na ekupi tih stiskalica za sok: https://www.ekupi.hr/Maskot-M-KE2-presa ... 03569.aspx

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:22
by nvnk
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 14:11
Ne znam za Istanbul ali tamo gdje ja kupujem možeš platiti u bilo kojoj valuti (vidio sam natpis da primaju i bjeloruske rublje :D inače ruski rubalj je standardna valuta) ali cijena je nominirana u eurima. Imam frenda trgovca i on kaže da im je nabavna cijena isto u eurima. Nisam ljubitelj originala ali zadnji put sam bio u outletu i pojedina odjeća cijenom možeš konkurirati fake.
Ma naravno da sam i ja mogao platit bilo čime od valuta, ali cijene nisu bile izvješene u eurima. U stvari, nisu bile izvješene uopće ( :D), ali je cijeli proces cjenkanja bio u lirama. (Doduše, kad bolje razmislim, da sam ja tijekom cjenkanja inzistirao na eurima, moguće je da bih u eurima i odgovore dobivao. :misli:)
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 14:11
Jedno pitanje- nisam nikad šopingirao u Istanbulu, dali se lažnjaci prodaju samo na bazarima ili i u trgovinama?
U Istanbulu ti je pravilo za robu manje više ovakvo: Najkvalitetniji fejkovi (takvi koji vrlo često mogu kvalitetom konkurirat originalima) su u samoj Kapali Čaršiji. Nešto lošiji su u trgovinama po uličicama oko nje, a najlošiji su po raznim lokalnim tržnicama ili te pak razni mutni tipovi random zaustave na ulici, pa čak i u sred noći i počnu ti ih uvaljivat, osobito ak te čuju da govoriš na ex-Yu jeziku (i to mi se znalo dogodit). Naravno, i cijene su tim redoslijedom sve niže ... Ili nisu, ak si baš grdo naivan i ne cjenkaš se. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:23
by nvnk
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 14:14
Ja sam ju dovukao iz Turske inače velika hvala za link- stiskalicu za čvarke odavno tražim :S :S :S
Nemoj samo reći da si ti čvarke stisako na prešu za nar dok sam ja nar cijedio kroz stiskalicu za čvarke, hahahaha. :rofl: :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:25
by nvnk
Prolaznica wrote:
29 Jan 2018, 14:13
Našla sam po dućanima sa stvarima za kuhinju takvih preša, prvenstveno za sok od naranče, ali mislim da je moguće i nar stiskati na njima. Možda ga jednom i uzmem pa isprobam.
U svakom slučaju, lijepo da si se sjetio :)
Kaj to u kuhinjskim odijelima trgovina namještaja ili u dućanima tipa Emmezetta?
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 14:16
Ima na ekupi tih stiskalica za sok: https://www.ekupi.hr/Maskot-M-KE2-presa ... 03569.aspx
U hebote, ovo je tak skupo da se bum radije i dalje znojil sa stiskalicom. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:28
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 14:23
Nemoj samo reći da si ti čvarke stisako na prešu za nar dok sam ja nar cijedio kroz stiskalicu za čvarke, hahahaha. :rofl: :zubo:
:lol: Nisam, pukla mi je prava koju sam imao i onda sam u lokalnoj trgovini kupio stiskalicu za pire. Trebalo mi je odmah a to je bilo najsličnije.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:30
by nvnk
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 14:28
:lol: Nisam, pukla mi je prava koju sam imao i onda sam u lokalnoj trgovini kupio stiskalicu za pire. Trebalo mi je odmah a to je bilo najsličnije.
I ja sam neko vrijeme mislio nar cijedit kroz tu stiskalicu za pire, sve dok nisam naletio na ovu za čvarke. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:31
by Nukac
A ovo? Jel bi to moglo biti ok i za narr?

http://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/76114285/

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:33
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 14:22
U Istanbulu ti je pravilo za robu manje više ovakvo: Najkvalitetniji fejkovi (takvi koji vrlo često mogu kvalitetom konkurirat originalima) su u samoj Kapali Čaršiji. Nešto lošiji su u trgovinama po uličicama oko nje, a najlošiji su po raznim lokalnim tržnicama ili te pak razni mutni tipovi random zaustave na ulici, pa čak i u sred noći i počnu ti ih uvaljivat, osobito ak te čuju da govoriš na ex-Yu jeziku (i to mi se znalo dogodit). Naravno, i cijene su tim redoslijedom sve niže ... Ili nisu, ak si baš grdo naivan i ne cjenkaš se. :D
To sam i mislio, inače nikad nisam kupovao na tržnicama, u Lari imaju cijele shoping centre sa fake robom. Moram se "pohvaliti" da sve imam markirano, od gaća na dalje, i da ništa nije originalno :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:35
by nvnk
Nukac wrote:
29 Jan 2018, 14:31
A ovo? Jel bi to moglo biti ok i za narr?

http://www.ikea.com/hr/hr/catalog/products/76114285/
Ovisno o robusnosti i o duljini poluga. Kao što rekoh, s onom za čvarke se grdo namučiš dok nekaj ne iscijediš, a ni ove mi se poluge ne čine duljima...

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 14:37
by neno1966
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 14:25
U hebote, ovo je tak skupo da se bum radije i dalje znojil sa stiskalicom. :p
Ne sjećam se više ali ni u Turskoj to nije jeftino, čak bi rekao da je ovo realna cijena :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 15:02
by neno1966
Kad smo već kod čvaraka, dali ova išta vrijedi, jeftinija je od one male ručne:

http://plod.hr/trgovina/presice-za-cvar ... varke-3-l/

Vidi nas, Turska i čvarci :facepalm:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 15:47
by nvnk
neno1966 wrote:
29 Jan 2018, 15:02
Kad smo već kod čvaraka, dali ova išta vrijedi, jeftinija je od one male ručne:

http://plod.hr/trgovina/presice-za-cvar ... varke-3-l/
Nemam pojma, ali na prvi pogled - moglo bi poslužit za nar. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 16:01
by Prolaznica
ajme u što smo temu pretvorili, u savjetnik za stiskanje čvaraka i nara :facepalm: :lol: :lol: :lol:

evo da je ja još dodatno upropastim :zubo: : mislim da je ona sa ekupi najbolji izbor jer je nar dosta tvrd a sa ovim navojnim mehanizmom ga je moguće fino spljoštiti ... takvu istu koriste na turskim marketima za sok od nara

Ja sam svoj layover iskoristila za posjet spice bazaru (onaj u Dubaiu je mačji kašalj u usporedbi s ovim) i refilanje zaliha čaja (crnog i od nara) i šafrana. Naravno, kupilo se i baklava za doma, srećom pa su Turci jako poduzetni ljudi i super spakiraju za u avion.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 16:25
by Nukac
Jooj, toliko hvalite taj Istanbul. Morat cu mu pruzit jos jednu sansu.
Mozda je prvi put drustvo bilo krivo. :misli:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2018, 17:56
by Prolaznica
Svakako zaslužuje još jednu šansu

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Feb 2018, 12:39
by Lolita
Nukac wrote:
29 Jan 2018, 16:25
Jooj, toliko hvalite taj Istanbul. Morat cu mu pruzit jos jednu sansu.
Mozda je prvi put drustvo bilo krivo. :misli:
Aj sa mnom. Evo ja opet planiram u rujnu. :D Ne dam se. Ovaj put pouzdanije društvo. :D I nadam se nikakvi problemi na poslu pa da opet moram otkazat. :E

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Feb 2018, 15:16
by Nukac
Rujan sam vec kupio Grcku. Ova godina mi je vec skoro cijela isplanirana. Eventuelno kraj rujna pocetak listopada ali samo petak/nedjelja.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Feb 2018, 08:09
by Lolita
Mislim da ćemo mi vjerojatno polovicom rujna i spustit se i malo na obalu prema Izmiru, dok je još za kupanje.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Feb 2018, 15:34
by Lolita
Ovo će mi Neno vjerojatno znati odgovoriti: trebam preporuku za neko lijepo mjestašce za par dana kupanja na obali u potezu od Izmira do Fethiye. Ne bih all inclusive resorte jer ne idem primarno za to i ne bih odvajala na plažu ne znam ni ja koliko dana, čisto koji dan. Izbjegla bih možda Antalyu i Bodrum zbog popularnosti, iako idemo sredinom rujna. Radije bi neko malo mjesto...pa ako ima netko bilo kakav prijedlog, pucajte. :)
Oludeniz mi se po slikama jako sviđa npr

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Feb 2018, 16:35
by neno1966
Lolita wrote:
05 Feb 2018, 15:34
Ovo će mi Neno vjerojatno znati odgovoriti: trebam preporuku za neko lijepo mjestašce za par dana kupanja na obali u potezu od Izmira do Fethiye. Ne bih all inclusive resorte jer ne idem primarno za to i ne bih odvajala na plažu ne znam ni ja koliko dana, čisto koji dan. Izbjegla bih možda Antalyu i Bodrum zbog popularnosti, iako idemo sredinom rujna. Radije bi neko malo mjesto...pa ako ima netko bilo kakav prijedlog, pucajte. :)
Oludeniz mi se po slikama jako sviđa npr
Nikad nisam bio u tim krajevima (iako me Oludeniz privlači zbog letačkih sportova) čisto zbog toga što obično idem van sezone kad je većina hotela tamo zatvorena (i inače ih ima manje nego u Antaliji). Mislim da je Oludeniz već iskomercijaliziran i ako se ne varam ne bi spadao pod malo mirno mjesto kakvo bi htjela. Što namjeravaš još raditi osim plaže?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Feb 2018, 17:10
by Prolaznica
Lolita, pitat ću šefa, on je ih tih krajeva ;)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 09:32
by Prolaznica
evo me, stigao odgovor
I would suggest Cesme
Especially in September, after start of schools
It has fantastic beaches and hotels are never in the all-inclusive concept
Another suggestion would be Marmaris, once again in September
Još mi je na telefon napomenuo kako iz tih Česmi imaš zanimljivih izleta, na nekakav grčki otok i u mjesto Ilica koje ima termalne izvore .

evo, ima i na wikitravelu

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 10:48
by Lolita
neno1966 wrote:
05 Feb 2018, 16:35
Nikad nisam bio u tim krajevima (iako me Oludeniz privlači zbog letačkih sportova) čisto zbog toga što obično idem van sezone kad je većina hotela tamo zatvorena (i inače ih ima manje nego u Antaliji). Mislim da je Oludeniz već iskomercijaliziran i ako se ne varam ne bi spadao pod malo mirno mjesto kakvo bi htjela. Što namjeravaš još raditi osim plaže?
Izmir i okolica (Efez), Pamukkale. To je primarno. Koji dan za plažu. To bi se spustili dolje prema Antaliji negdje jer pošto ostajemo skoro 2 tjedna (tako je u planu) obišla bih i nešto na području Likije (grobnice u stijeni). Ovo je sve grubi plan još. I ne mora biti baš skroz malo mjesto, samo da nije tipa Antalija s tim all inclusive resortima. Istražit ću to malo još. :)


Prolaznice, hvala. Znam za Česme, to mi je čak i blizu iz Izmira. Znam da je tamo ljeti gužva, nadam se da to splasne u podsezoni. :D
I pozdravi šefa. :D Ima li kakvu babu/tetku da ima apartman tamo? :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 11:09
by Prolaznica
Kaže da sve splasne čim počnu škole.
On je izmirski zet, svekrva ima apartmane tamo :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 11:26
by marko_31
Ja bih preporučio Kusadasi, sa izletom u Selcuk i okolicu...
Osobno ljepše i mirnije od Cesme...

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 11:44
by neno1966
Lolita wrote:
06 Feb 2018, 10:48
Izmir i okolica (Efez), Pamukkale. To je primarno. Koji dan za plažu. To bi se spustili dolje prema Antaliji negdje jer pošto ostajemo skoro 2 tjedna (tako je u planu) obišla bih i nešto na području Likije (grobnice u stijeni). Ovo je sve grubi plan još. I ne mora biti baš skroz malo mjesto, samo da nije tipa Antalija s tim all inclusive resortima. Istražit ću to malo još. :)
S obzirom da će te toliko toga proći i pretpostavljam često mijenjati smještaj ako nađete nešto gdje vam se sviđa lako ostanete dulje. Tako da možete u plan ubaciti i Česme i Oludeniz i još što naiđe.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 11:52
by Lolita
neno1966 wrote:
06 Feb 2018, 11:44

S obzirom da će te toliko toga proći i pretpostavljam često mijenjati smještaj ako nađete nešto gdje vam se sviđa lako ostanete dulje. Tako da možete u plan ubaciti i Česme i Oludeniz i još što naiđe.
Pa tako će nekako i biti vjerojatno. :)
Prolaznica wrote:
06 Feb 2018, 11:09
Kaže da sve splasne čim počnu škole.
On je izmirski zet, svekrva ima apartmane tamo :zubo:
Onda se bilježim sa štovanjem. :D Kad budem tražila smještaj, javim se. :D
marko_31 wrote:
06 Feb 2018, 11:26
Ja bih preporučio Kusadasi, sa izletom u Selcuk i okolicu...
Osobno ljepše i mirnije od Cesme...
Idem vidjet, tenks.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 12:01
by Nukac
Jel se netko možda sjeća one jedne stranice gdje su bili vodiči za Berlin, Istanbul, Lisabon i neke druge gradove i gdje si mogao odabrati koliko dana želiš ostat pa ti je on napravio itenerer?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 12:07
by Nukac

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 13:12
by nvnk
Ovo s Kusadasijem mi se čini kao dobra ideja.Ne zato jer bih imo pojma kak je tamo, nisam bio, ali čisto taktički, da se ne selite previše.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 13:13
by Lolita
Istraživala sam malo Kusadasi i oko njega, nije daleko od Izmira.
Našla ono što otprilike tražim. Dilek nacionalni park ima par manjih plaža, samo trebam vidjeti kako doći do njih.
Karasu plaža u predsezoni, otok Samos u daljini. To je to. :cerek:
Image


Hvala Marko na prijedlogu. ;)

Oludeniz je prenatrpan čak i u rujnu, ima par fotki na Google.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 13:33
by marko_31
Nema na čemu, lijep je to kraj, a ima i mogućnosti za zanimljive izlete.
Doduše, u Kusadasiju sam bio samo 2 dana, prije "sto" godina...
Ali okolica je super: Selcuk, Sirince, Efez, kuća djevice Marije, puno sela sa super ponudom hrane, suvenira, začina, maslinovog ulja..
Nećeš pogriješiti, meni je već dugo velika želja sve to ponoviti.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 13:56
by Lolita
Eto sad se baš veselim. :cerek: :cerek: :cerek:

S čime ste išli okolo? Busevi, dolmuši, rent?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Feb 2018, 14:42
by marko_31
Išli poslovno tjedan dana, imali smo vozača na raspolaganju... zlatna vremena...
Ali svakako preporuka za rent a car; busevi nisu previše pouzdani (barem prije 10 godina, dugo im treba po brdima, teško je poloviti konekcije).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 07 Feb 2018, 12:23
by Lolita
Moj plan napreduje.
Evo ako nekome zatreba, karta metroa u Izmiru. Zelena linija Cumaovaci-Tepekoy je produžena pa se sada može s aerodroma do Selcuka (Efez).
http://www.izban.com.tr/App_Themes/Defa ... RITASI.jpg
Doduše, treba mijenjati vlak al ajd. Moram to još istražiti da li je bolje tako ili redovna linija vlaka Izmir-Denizli koja prolazi kroz Selcuk.
Mislim da ću odmah iz Istanbula prema Izmiru, s aerodroma put Selcuka (baza koji dan, obići sve okolo :) ) pa onda Pamukkale. Vratiti se na Kusadasi i plažu pa natrag za Izmir i na kraju Istanbul nekoliko dana.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Feb 2018, 12:01
by Lolita
Turkish nema običaj pomicati letove (vrijeme) ili kasniti?
Moram kupiti karte za dalje po Turskoj a letovi su svi sa Sabihe. Da ostavim dovoljno vremena za transfer od Ataturka.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Feb 2018, 13:00
by Prolaznica
meni nikad nisu kasnili niti pomicali letove

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Feb 2018, 13:13
by Lolita
Na kraju sam čak našla i odlazni za Denizli sa Ataturka, malo kasnije ali taman toliko bi mi trebalo i do Sabihe. Međutim, na stranici Turkisha me prekine prije kraja kupnje. Možemo li mi gringosi uopće kupovati karte za domaće letove preko Turkiša? Ne bi me čudilo da ne. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Feb 2018, 13:46
by Lolita
Uspila. Nakon sto pokušaja, preko mobitela. Očito im stranica nešto šteka.
Izmori me Turkish danas. :D
370 kn dvije jednosmjerne do Denizlija. Let u 17:30.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 13 Feb 2018, 14:27
by nvnk
nvnk wrote:
29 Jan 2018, 09:47
Daklem, autoritarni režimi jesu politički zajebani, ali su zato vrlo često dušu dali za razvoj infrastrukture. Svim probijanjima rokova usprkos, brzina kojom se istanbulska mreža metroa i masovnog/brzog urbanog transporta razvija ipak je zapanjujuća. Evo, od rujna kad sam zadnji put bio tamo uspjeli su još jednu metro liniju otvorit i to M5. Jedino kaj nije baš jasno koji njezin dio (zna se samo da ju nisu još cijelu izgradili).

Osvježenu mapu je, naravno, na netu jako teško naći (već sam u očaju bio počeo "ručno" prepravljat jednu na kojoj je M5 narisana "prazna", tj. tek u planu), no čini se da bi to moglo biti ovo:

http://www.metro.istanbul/media/113745/ ... ritasi.jpg

Tu je narisano da je otvorena od Üsküdara do Yamaneviera, no daju se naći podaci da je otvorena ipak samo do Ümraniyea, a postoje i treći izvori koji kažu da već sada ide sve do Čekmekoya. :misli:

Kako bilo da bilo, izgleda da po svim izvorima vozi kroz Kisikli, dakle do Čamlice se može metroom. A sutra popodne će u Istanbulu po prognozama biti lijepo pa se mislim zaputiti gore. :top:
Dakle, samo da potvrdim da metro M5 uistinu i vozi do Yamaneviera i da je time (te prethodnim otvaranjem Marmaraya) Čamlica postala prvorazredna i svim turistima sa smještajem u europskom dijelu Istanbula (a to je većina) bitno lakše dostupnija atrakcija neko prije. :top:

Inače, zamijetio sam jedan onako "tipično turski" detalj glede cijene prijevoza. U Istanbulu, naime, na zajedničkim stanicama više linija metroa nema presjedanja bez izlaženja iz sustava, tj, takav neki jedinstveni sustav niti ne postoji. Dakle, kad se, recimo, na stanici Yenikapi presjeda s M1 na M2 (ili obrnuto), mora se izaći i ponovno ući, a pri ponovnom ulasku mora se - štancati nova karta. S Istanbulkartom je pri tome zadržan kompliciran i ne baš sasvim transparentan sustav popusta za tu drugu vožnju kakav je postojao kod legendarnog Akbila. Koliko je to nejasno i tragikomično svjedoči i moj primjer:

Krenuo sam linijom M1 sa stanice Vezneciler, na stanici Yenikapi presjeo na Marmaray, a na stanici Üsküdar na M5. Izašao sam na stanici Kisikli. Ukupno mi je pri tome s Istanbulkarta skinuto 5,20 TL. Vraćao sam se identičnim putem, sve tri skinute brojke bile su različite nego prvi put, a ukupno sam platio 5,90 TL. :rofl:

Uzgrad, kad već spominjem turske apsurede, jesam ja jedini primijetio džumbus s vremenom i vremenskom zonom?

Turska je oduvijek bila za jednu vremensku zonu, dakle za jedan sat pomaknuta u odnosu na nas. Bila je, dakle u istočnoeuropskoj zoni. No, prije dvije i pol godine "privremeno", a prije godinu i pol trajno, ukinula je povratak s tzv. "ljetnog" na tzv. "zimsko" vrijeme, pa je time efktivno u stvari prešla s istočnoeuropske na moskovku zonu. Bez promjene vremena zima-ljeto, to znači da je razlika u odnosu na nas jedan sat ljeti, a dva sata zimi.

Priča je do sada u stvari sasvim normalna, bilo je (i bit će) već slučajeva da pojedine zemlje mijenjanju vremenske zone.

Međutim, kako se čini, tu promjenu nisu pratili automatski satovi koji sinkroniziraju, recimo, mobilne uređaje. Tak da sam ja, konkretno, nakon što sam rano popodne sletio u Istanbul, ručno namjestio vremensku zonu na mobitelu, onako kako je rečeno prek razglasa u avionu, ali sam istovremenu tabletu dopustio za "povuče" vrijeme iz mreže. Nakon čega sam s tim tabletom sinkronizirao vrijeme na Vivofitu kojeg koristim (i) kao ručni sat.

I tek na večer oko 9 sati sam skužio da ta dva vremena nisu identična. :facepalm: :zubo: :rofl:

Manje bi bilo smiješno da sam imao presjedanje na drugi avion još isti dan i zbog te vure razlike na taj avion - zakasnio. :rolleyes:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 14 Feb 2018, 09:12
by Lolita
Nvnk, koliko je stanica metroa daleko do Camlice tj. di točno iziđeš? :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 14 Feb 2018, 09:49
by nvnk
Kao što rekoh, radi se o stanici Kisikli i od nje ima 15-tak minuta (slabi kilometar) ugodnog hoda uzbrdo. :)

Još jedan detalj brzine razvoja istanbulske metro mreže koja je možda i prevelika, tj. sustav možda i nije spreman za takvo bujanje:

Relativno puno novih stanica na tim novim metro linijama uopće nema "normalnu" vezu same stanice i nivoa ulice, tj. uopće nisu izgrađene niti obične stepenice, a niti poomične. Nego s ulice na stanicu možeš doći samo liftom. :eek:

Naravno da inače liftovi služe samo kao pomoćno sredstvo za spustit se dolje (ili vratit gore) za invalide u kolicima, one s jako puno prtljage i slično, a ne mogu imat i nemaju dovoljan kapacitet za prijevoz svih te su u tavim situacijama neminovna zagušenja u "špicama".

Kisikli je jedna od tih stanica. :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 14 Feb 2018, 10:11
by Lolita
No krasno. Onda ću busem. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 14 Feb 2018, 12:34
by nvnk
Ha, kako hoćeš. Ja ne kažem da je bio krkljanac i nemogućnost brzog izlaska/ulaska kad sam ja bio tamo (jer i nije bilo tako). Samo da, eto, uočavam teoretsku mogućnost pojave tog problema. :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 25 Feb 2018, 19:31
by Nukac
Inace za ljubitelje Turske i Istanbula, od zimske sezone 2018 seli se aerodrom u Istanbulu.

Istanbul New Airport (Turkish: İstanbul Yeni Havalimanı), or Third Airport (Turkish: Üçüncü Havalimanı), is an international airport under construction in Arnavutköy district on the European side of Istanbul, Turkey.

The airport is planned as the largest airport in the world, with a 150 million annual passenger capacity in its last, planned expansion stage while remaining upgradable to 200 million at a undetermined future date upon necessity. The airport was planned due to lack of capacity in the existing airports of Istanbul. It will be the third international airport to be built in Istanbul after Istanbul Atatürk Airport and Sabiha Gökçen International Airport. Atatürk Airport will be closed down for scheduled flights once the new airport is operational; and its IATA code IST will be transferred to the new airport.

Evo i malo slikica te približne lokacije.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Feb 2018, 07:29
by neno1966
Negdje sam pročitao, ako se dobro sjećam, da će otvorenje biti na Dan Republike 29.10. i odmah nakon službenog otvorenja u dva dana planiraju preseliti svu operativu sa starog aerodroma. U ta dva dana jedino će turske kompanije letjeti u Istanbul.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Feb 2018, 12:00
by nvnk
Ne znam samo kako će te silne milijune putnika iz one nedodžije prevozit do centra grada i nazad... OK, metro linija M11 jest u planu, ali čak i ako ju završe po tom "planu" (za sada piše da bi bila gotova u nekom neodređenom mjesecu u 2019 godini), postojat će višemjesečna "rupa" između otvaranja aerodroma i M11. :misli:

Doduše, kad bolje razmislim, najvjerojatnije će, u tipičnom turskom stilu, i jedno i drugo još dodatno kasnit, pa se možda i "nađu" na istovremenom svečanom otvorenju ... tamo negdje 2020 ili 2021 godine. :D

Općenito pak i jope podsjećam na svoju misao da javni infrastrukturni radovi i autoritarni režimi idu skupa ko prst i nokat. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Feb 2018, 12:32
by neno1966
nvnk wrote:
26 Feb 2018, 12:00
Doduše, kad bolje razmislim, najvjerojatnije će, u tipičnom turskom stilu, i jedno i drugo još dodatno kasnit, pa se možda i "nađu" na istovremenom svečanom otvorenju ... tamo negdje 2020 ili 2021 godine. :D
Zašto bi kasnilo, nije to Njemačka :lol:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Feb 2018, 12:43
by Nukac
Meni se čini malo nategnuto da će ga završit na vrijeme.
Recimo zagrebački je bio završen više od 6 mjeseci prije nego je otvoren. 6 mjeseci su ga testirali prije nego su ga otvorili.
A zagrebački je 5% veličine ovog istanbulskog.
A ne znam jel se sjećate kako je neslavno završilo otvaranje Terminala 5 na Heathrowu.
S tim da se ovdje radi o kompletno novom aerodromu. Novo je praktično sve. Nekad prije su tu bili rudnici.

Inače što se tiće totalitarnih režima: eto, u Njemačkoj je demokracija, sad je 2018. a BBI je još daleko od otvorenja... :giggle: Baš me zanima hoće li gđa. Merkel doživit otvaranje BBI kao premijerka... :lol:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Feb 2018, 12:56
by nvnk
Pa da, da vam odgovorim obojici, nije to demokracija pa da se za ozbiljno kašnjanja ostane "samo" bez posla. :D

OK, za nekakvo "normalno" kašnjenje, ono koje ja i očekujem (rekoh, 2020) - nikom ništa.

Ali, ako im se "slučajno" dogodi Brandeburg - ne bih bio u koži žrtvenog jarca. :E

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2018, 09:19
by Lolita

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 May 2018, 11:50
by Lolita
Cartman, jesi koristio press card u zadnje vrijeme u Istanbulu?
Pola građevina u starom dijelu grada se renovira pa mi se ne plaća npr za Aju 40 lira upada a unutra dostupna dva zida. :D Probala bih ući na press. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 May 2018, 12:21
by cartman
Zadnje press u aju nije prošao

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 May 2018, 13:29
by nvnk
Lolita wrote:
29 May 2018, 11:50

Pola građevina u starom dijelu grada se renovira ...
Ak misliš da si u starom dijelu prošla "sve", razmisli još jednom. ;)

Primjerice, samo da obiđeš obje cisterne na Sultanahmetu koje nisu Yerebatan, a koje su otvorene za turiste, imaš kaj obilazit:

http://www.binbirdirek.com/History

https://www.dailysabah.com/history/2018 ... ng-history

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 May 2018, 06:36
by Lolita
nvnk wrote:
29 May 2018, 13:29
Ak misliš da si u starom dijelu prošla "sve", razmisli još jednom. ;)

Primjerice, samo da obiđeš obje cisterne na Sultanahmetu koje nisu Yerebatan, a koje su otvorene za turiste, imaš kaj obilazit:

http://www.binbirdirek.com/History

https://www.dailysabah.com/history/2018 ... ng-history
Znam za njih, to svakako računam, tenks. :)
Neću se puno zadržavati po Sultanahmetu ali u Aju sam mislila uć. Ako još bude pod skelama, razmislit ću.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Aug 2018, 11:05
by thinkpink41
sezonu sam izgleda preživjela, ali jedva. ovo je bilo preludo sve skupa.

temperatura je pala za 15 stupnjeva pa sam odmah pomislila na Tursku.

Ima li kakvih aranžmana jako povoljnih za obalu, ali ono 4 ili 5 * da samo ležim i jedem.

Karte za Istanbul? kad su ono akcije? i što je najvažnije gdje da kupim kožnu jaknu :zubo: ?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 26 Aug 2018, 19:08
by neno1966
thinkpink41 wrote:
26 Aug 2018, 11:05
Ima li kakvih aranžmana jako povoljnih za obalu, ali ono 4 ili 5 * da samo ležim i jedem.
Ima uvijek, ali što će ti 4*? Isplativo je barem solidnih 5. btw. obično su akcije avio karti početkom 10.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Aug 2018, 13:33
by Lolita
Drži oko na Turkishu. Obično akcija bude kroz listopad za letove od 01.11. - 31.03.
Ja brojim sitno...nikad dočekat :mama:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Aug 2018, 10:09
by Lolita
Nvnk, jesi bio u Hierapolisu (Pamukkale)? Zanima me da li se plaća odvojeno ili ima neka kombo ulaznica?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Aug 2018, 12:43
by nvnk
Lolita wrote:
30 Aug 2018, 10:09
Nvnk, jesi bio u Hierapolisu (Pamukkale)? Zanima me da li se plaća odvojeno ili ima neka kombo ulaznica?
Ne da kombo ulaznica postoji, nego druge niti nema. Ne možeš posjetit samo Hieropolis bez travertina ili obrnuto.

Ulaz iz sela, za one koji u samom selu prespavaju, je pješački ulaz u podnožju travertina (sedrenih naslaga/bazena) po kojima se onda penješ gore, na plato, na kojem je pak Hieropolis. Postoje i dva gornja ulaza, za one koji dolaze automobilima/busevima/kombijima i kroz njih ulaziš prvo u Hijeropolis, s kojeg se pak možeš kasnije spustiti niz travertine. (I izaći u selo, ak se tak dogovoriš s onim tko te autom ostavio kod jednog od gornjih ulaza.)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Aug 2018, 12:59
by Lolita
Buni me jer sam na stranici o muzej passu našla da se Pamukkale plaćaju 40 lira a Hierapolis 50.
(Pitam jer zbrajam ulaznice da vidim da li mi se isplati uzimati pass, za sada se čini da ne.)

Otel mi je u selu tako da sam pješak. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Aug 2018, 14:19
by nvnk
Ovako, za 40 (ili 35?) TL imaš dostup komplet travertinama i cijelom arheološkom dijelu Hierapolisa (antički teatar, bazilika, nekropolis, "ulaz u pakao", mjesto mučeništva Sv. Filipa, Apolonov hram, ... da ne nabrajam sad ... svemu).

Ali, gore, na spomenutom platou, postoje dva objekta koja se dodatno plaćaju.

Jedan je arheološki muzej, gdje su, ako sam dobro skužio, u jednu zgradu potrpali sav "krš" koji su iskopali iz raznih dijelova i pojedinačnih objekata Hierapolisa, ali ga nisu mogli ostaviti na mjestu pronalaska (dakle, razni cijeli ili dijelovi keramike/grnčarije, razni cijeli ili dijelovi kipova itd...). To se plaća nekih 5 TL, a meni se nije dalo tu ići jer sam već bio umoran od obilaska cijelog Hierapolisa, a i nije mi bilo (više) zanimljivo.

Drugi je pak tzv "antički bazen" i njega se (dodatno, tj. nakon što već uđeš u cijeli kompleks za tih 35 ili 40 TL) naplaćuje 50 TL. Radi se o običnim toplicama s (navodno) "ljekovitom vodom", pri čemu je bazen u stvari nekakav obnovljeni (nakon što ga je potres u 7. stoljeću na pol porušio) antički bazen. Uglavnom, meni to nije bilo ni blizu dovoljno napeto da bih dodatno plaćao više nego što sam platio za sva ostala čuda kojih sam se (za 35 ili 40TL) već bio nagledao i nauživao. Precijenjeno u najmanju ruku.

Dakle, moguće je da na toj stranici koju gledaš, pod "Hierapolis" misle samo na taj bazen (službeno "Hierapolis Antik Havuz"), a pod "Pamukkale" na sve ostalo (tj. sve osim bazena i muzeja).

Inače, vodenih radosti i osvježenja ima dovoljno i na travertinama (radi se u stvari o kaskadnim "bazenčićima"), dok se uspinješ na plato, čime je plaćati za to gore još bezveznije.

Kroz travertine ćeš moraš proći bosa, dakle, osobito ako se misliš zadržavat na kraćim kupancima po tim "bazenčićima", uputno ti je ponijet kakvu plastičnu vrećicu za obuću, ali i odjeću. Viđat ćeš ljude u japankama, ali ako misliš iole ekstenzivnije obilazit sam Hierapolis, moj ti je savjet ponijeti neku ozbiljniju obuću (za trekking/hiking). Npr. Filipoovo mučilište je dosta iznad, a gušt je i pentrati se po njemu (tj. po nekim od stupova one gornje crkve).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 31 Aug 2018, 17:15
by nvnk
Lolita wrote:
27 Aug 2018, 13:33
Obično akcija bude kroz listopad za letove od 01.11. - 31.03.
Nakon današnjeg ždrijeba .... I ja čekam tu akciju. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 01 Sep 2018, 11:44
by Lolita
Odlično, hvala ti puno, korisne info. :top:

Očito je onda taj bazenčić dodatnih 50 lira.

I kakav ždrijeb, prosvijetli me... Bila sam u špilji zadnjih dana. :rofl:
Aha, vidim. Fenerbahče.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 25 Sep 2018, 13:55
by nvnk
Citat je s grčke teme, pitanje bilo glede jednodnevnog izleta brodom u Tursku i vize, pa po meni više paše ovdje:
Tyrion Lannister wrote:
10 Jul 2018, 20:54
Vratio se iz Bodruma.
Nismo trebali vizu. :s
Evo, slučajno naletih na ovo:
According to the Law on Foreigners and International Protection which entered into force on 11th April 2014, those foreigners who arrive at sea ports and intend to visit the seaport city or nearby provinces for touristic purpose are exempt from visa provided that their stay does not exceed seventy two (72) hours. However, if you arrive in/depart from our country by air for your cruise tour, you must obtain a visa.
I samo da i ovdje podsjetim: Krenula akcija, datumi su od 15.10 do 31.3., ali, na žalost, ima više "blackout" razdoblja nego inače. Puna akcijska cijena je 129€, a ima i "poluakcijskih" (ispod 200, ali iznad 129).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Oct 2018, 15:35
by nvnk
nvnk wrote:
26 Feb 2018, 12:56
Pa da, da vam odgovorim obojici, nije to demokracija pa da se za ozbiljno kašnjanja ostane "samo" bez posla.
Ha, ovo mi se ovdje rijetko događa, ali napisao sam cijeli traktat o tome kako se je (srprajz-srprajz) glede otvorenja novog aerodroma sve "iznenada" zakompliciralo i kako nitko živ ne zna kad bu se kaj otvorilo, kako bu se do novog aerodroma putovalo itd... ali me je izbacilo van i cijeli tekst je izgubljen. :facepalm:

Uglavnom, za sada se čini da će se na Dan Republike (29.10.2018.) dogoditi samo formalno (čitaj: lažno) otvorenje, a da će se na Ataturk slijetat još i jako dugo potom. Postojat će i prijelazno razdoblje tijekom kojeg će samo neke aviokompanije i samo neke linije letjet s novog aerodroma, a njihov broj će postupno rasti. Dakle, nahebali su oni s presjedanjem u Istanbulu, a najviše oni kojima to presjedanje nije na vezanim kartama. Savjet: Do daljenjeg ne kupovat takve kombinacije karata.

Ja, kao što znate, putujem tamo 29.11, što samo po sebi ne bi bilo razlog za stres kad to ne bi bilo baš na dan tekme. Inače bi cca 7 i pol sati između slijetanja i početka tekme, čak i usprkos činjenici da bi pri tome još i negdje u nekom trenutku trebalo pokupit ulaznice, bilo rutina, ali u ovoj je situaciji sve moguće .... :rolleyes:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2018, 19:14
by Lolita
Ja se nadam da će se to srediti prije nego kasnije. Ataturk puca po šavovima (skoro pa doslovno, dobro bi mu došlo malo obnove).
Vratila sam se prije koji dan pa ću dodati koji friški utisak čim se oporavim od šoka od cijena kod nas. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Oct 2018, 20:41
by Nukac
Ja idem krajem ozujka, nadam se da ce se do onda sve sredit.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 07:03
by neno1966
Lolita wrote:
05 Oct 2018, 19:14
Ataturk puca po šavovima (skoro pa doslovno, dobro bi mu došlo malo obnove).
Zašto? Ja nisam stekao takav dojam, još uvijek mi se čini sasvim solidan aerodrom :ne zna: A lounge od 3500 m2...:crying:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 10:55
by Lolita
Nisam u lounge ulazilia, tolika je gužva bila na aerodromu da sam pretpostavila da će i tamo biti pretrpano (čitajući iskustva od prije). Gate nam je bio valjda zadnji centimetar na aerodromu, 700 i nešto a kako smo se izgubili po dutyu prije tako je bio sprint do gatea poslije.
Ataturk valjda više ne može progutati tu količinu ljudi. Na dolasku smo dosta dugo čekali na granici pa sam gledala malo oko sebe, ima dijelova gdje im je krenula otpadati žbuka i slično. Valjda se ne trude kada se trebaju preseliti na novi aerodrom. :ne zna: Ja inače volim ovaj aerodrom, da ne bi bilo da ga gadim ali vidi se da je postao premali. Ovaj put sam bila i na domaćim odlascima, ista stvar. Gužve i kaos. Žena ispred mene se toliko derala na nekog bogeca na Turkishevom šalteru za check in da mi ga bilo žao. Tražila managera, napravila cijeli cirkus i usput blokirala cijeli jedan ogroman red za check in. Nije im lako tamo. :D
Istanbul je inače ovih dana bio krcatiji nego što ga pamtim prije. A bila sam tamo i prije navale na njega i u jeku te iste navale. Ovo sada je bilo nemjerljivo s ičim. Još smo dolazili za vikend u grad pa možda je i to imalo utjecaja jer se već u ponedjeljak moglo malo (ali samo malo) lakše disati po gradu. :D
Sultanahmet izbjegavati vikendima. Mi smo napravili tu početniku grešku (više su nam se dani pomiješali jer smo bili već deset dana u Turskoj). Redovi za bilo što tamo su bili nemili. Da ne spominjem tramvaje u koje više ni iglica nije mogla stati, naguravanja prilikom ukrcavanja na brodove i tako. Nije mi bilo jasno otkuda više ljudi izviru.
Pobjegli smo onda brodom na Bospor ali ni tamo u popularnijim selima nije bilo ništa bolje. Ortakoy npr je bio živi mravinjak.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 11:46
by neno1966
Malo otpale žbuke ne čini mi se neki problem. Uz povećanje prometa i otvaranje samo prve faze novog aerodroma bojim se da će i on uskoro postati premali...btw. ako sam dobro vidio na simulacijama međunarodni lounge će i dalje biti predaleko kao i na starom i bez prijevoza kao na domaćem.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 12:06
by Lolita
Nije neki problem ali mi se ukupno aeordrom učinio puno neuredniji i veći kaos nego prije. Ni wc-i nisu nešto uredni i tako. Ukupni dojam mi je lošiji nego prijašnjih godina. Pretpostavljam da je zbog preseljenja.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 17:08
by cartman
Zato se i radio novi aerodrom, jer ataturk vise ne može primiti toliku kolicinu putnika ilitiga preguzva je

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Oct 2018, 20:09
by Lolita
Pa zato i kažem da se vidi da Ataturk to više ne može.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Oct 2018, 14:39
by nvnk
nvnk wrote:
02 Oct 2018, 15:35
Uglavnom, za sada se čini da će se na Dan Republike (29.10.2018.) dogoditi samo formalno (čitaj: lažno) otvorenje, a da će se na Ataturk slijetat još i jako dugo potom. Postojat će i prijelazno razdoblje tijekom kojeg će samo neke aviokompanije i samo neke linije letjet s novog aerodroma, a njihov broj će postupno rasti. Dakle, nahebali su oni s presjedanjem u Istanbulu, a najviše oni kojima to presjedanje nije na vezanim kartama. Savjet: Do daljenjeg ne kupovat takve kombinacije karata.

Ja, kao što znate, putujem tamo 29.11, .... ....
Dakle, najnovije (ajmo reći) službene vijesti kažu da će 29.10 uistinu i biti svečano otvorenje i da će ono, kao što je i bilo za očekivati, biti manje-više lažno.

Kako ne bi bilo baš sasvim lažno, odmah drugi dan će s novog aerodroma počet letjet tri domaće linije (Ankara, Antalya, İzmir) te dvije "kvazidomaće" (Baku i Erdžan). Pravi pak prelazak svih linija s Ataturka na novi aerodrom, dogodit će se dva mjeseca kasnije, tj. 30. i 31.12, dakle na Staru godinu. Ja bih još dodao, ako uopće i tada.

Tijekom ta dva prelazna mjeseca, jedini garantirani vid prijevoza između centra grada i novog aerodroma bit će taxiji. Busevi će počet jednog lijepog dana unutar tog razdoblja, ali se još ne zna točno kada. Tako da će se dogoditi da će, primjerice, povratna aviokarta za bilo koju od tri domaće linije koštati 59 lira (cca 8 i pol ojara), ali će zato taxi iz centra grada samo u jednom smjeru biti 190 lira (cca 27 ojara).

Došao sam i do nekakve informacije da će možda već od prvog dana (tj. od 30.10) gradski bus br. 48F kao jedini počet vozit između Šišlija i novog aerodroma, ali Google Maps ga za sada ima ucrtanog samo do barakaškog naselja bauštelaca koji grade aerodom, a koje se nalazi 6 km od njega. Hoće li ta linija možda u slijedećim danima biti produžena sve do kraja ne zna se, samo se nagađa.

Uglavnom, za sve nas koji imamo bilo kakve Turkisheve karte za Istanbul (ili kroz njega) sve do (najmanje) 30.12 nema ama baš nikakve promjene, sve će biti još po starom. :top:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 08:06
by neno1966
nvnk wrote:
15 Oct 2018, 14:39
Uglavnom, za sve nas koji imamo bilo kakve Turkisheve karte za Istanbul (ili kroz njega) sve do (najmanje) 30.12 nema ama baš nikakve promjene, sve će biti još po starom. :top:
Kako nema ako putuješ u Ankaru ili Erdžan? :misli: Ili vezane letove koji kombiniraju stari i novi aerodrom neće ni prodavati?

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 08:12
by nvnk
neno1966 wrote:
16 Oct 2018, 08:06
Kako nema ako putuješ u Ankaru ili Erdžan? :misli: Ili vezane letove koji kombiniraju stari i novi aerodrom neće ni prodavati?
Zaboravih napomenut da su sve te linije koje su za zadnja dva mjeseca ove godine uspostavljene s novog arodroma za tih 5 destinacija dodatne linije, dakle nisi mogao kupit vezane karte s nekog trećeg aerodroma prek Istanbula za te linije. Te su karte krenule u prodaju prije par dana (ako su uopće već krenule).

Ako imaš od prije kupljenu vezanu kartu, npr., ZAG-IST-Antalya (ili Ankara ili ...) taj tvoj vezani let će normalno ići s Ataturka kao što je bilo i predviđeno. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 08:18
by neno1966
nvnk wrote:
16 Oct 2018, 08:12
Ako imaš od prije kupljenu vezanu kartu, npr., ZAG-IST-Antalya (ili Ankara ili ...) taj tvoj vezani let će normalno ići s Ataturka kao što je bilo i predviđeno. :)
Imam frenda kojem ja nabavljam karte i s obzirom da je magnet za probleme njega bi sigurno doletjela neka novo stara kombinacija a ja bi bio moralno odgovoran :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 08:28
by nvnk
Moguće je možda u slijedećih par dana/tjedana kupiti takvu neku zajebanu kombinaciju, ne tvrdim da nije, ali ako si već prije kupio bilo kakvu kartu - to ti putovanje do 29.12. ide po starom.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 08:31
by neno1966
Nisam još ali frend bi se trebao vraćati 01.01.2019. prvim jutarnjim letom iz Antalije :misli:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 09:02
by nvnk
A u kujac, ak je tak, nemaš sa kaj sekirat - džumbus mu je zagarantiran, ma kakvu mu kartu kupio. :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 13:38
by Lolita
Prije nego mi sve ishlapi, evo par crtica iz Turske.

14 dana na putu, ruta Istanbul-Denizli-Selcuk-Kusadasi-Istanbul
Zagreb-Istanbul povratna plaćena cca 1300 kn
Istanbul-Denizli i Izmir-Istanbul (Turkish i Pegasus) neki sitni novci za jednosmjerne karte.

Već sam na drugoj temi spominjala prilične gužve na Ataturku pa nam je prvi dan propao plan da odemo na ručak negdje oko aerodroma, točnije Yesilkoy. Iako smo imali 5 sati između letova, ostali smo na aerodromu s obzirom na gužvu na njemu i prometni krkljanac ispred njega. Taksi je jedini prijevoz do Yesilkoya ali pošto su brzinom puža dolazili i odlazili s aerodroma, nismo htjeli riskirati. Petak popodne, početak vikenda, Istanbul kipti.

PAMUKKALE
Turkishev let za Denizli krenuo na vrijeme ali u dolasku kasnimo jer nismo mogli sletiti. Nisam dobro skužila pilota zbog čega, uglavnom smo dobili obavijest da je pista zatvorena i da idemo u još jedan krug iznad pustopoljine. Zanimljiv krajolik oko aerodroma, skoro marsovski.
Jezero Acigol u neposrednoj blizini.
Image

Kad smo sletili, skužim da puše i to prilično. Vjerojatno je to bio razlog zašto je pista bila zatvorena.
Aerodrom mali da manji ne može biti. Nema žive duše. Kao da smo na kakav kiosk sletili. :D Naš avion jedini na pisti.
Do Denizlija voze busevi Baytur koji spremni čekaju vani. Nešto sitno lira i sat vremena vožnje. Pitamo šofera da li bus ide u Pamukkale a on pola na turskom, pola na indian ingliš i usput mašući rukama nešto promrmlja i "no problem". Ajde dobro, no problem. :D Informacije s neta kažu da se ide do kolodvora u Denizliju pa onda na dolmuš do Pamukkala ali ovaj nas negdje prije Denizlija zove preko pola busa, maše rukama "burada, burada...Pamukkale". Ništa nam nije bilo jasno dok nismo skužili da vani čeka neki njegov pajdo kojem smo morali nadoplatiti do Pamukkala. Morali bi platiti i dolmuš iz Denizlija svakako ali mafija se sama organizirala i zaobišla dolmuše. :D Još kao mora navratiti pet minuta u ured i onda tamo slijedi pilanje: koliko ostajemo, kud namjeravamo poslije, oćemo tamo, oćemo ovamo, nudi turu ovu, turu onu...e, odvesti će nas on do hotela (koji je na 5 minuta pješke). Daj ti nama torbe i nećemo nigdje, doselili smo u Pamukkale. :D

Kako je Pamukkale stvarno malo selo a mi smo stigli oko 8 navečer, ostali smo na večeri u hotelu i pijuckali vino kraj bazena.
Hotel je dobar. Sobe udobne i čiste. Restoran je odličan pa smo se tamo i hranili. Doručak u cijeni, pravi turski na principu švedskog stola a izbor je za pohvalu. Osoblje je također super. Oduševili se kad su čuli da smo iz Hrvatistana. Modrić, FIFA, Rusija i tako to. :D
http://www.venushotel.net/gallery.asp

Nešto sitno eura smo mijenjali na aerodromu u Istanbulu da preživimo do leta za Denizli, tečaj je bio oko 6,8 uz sitnu proviziju.
U Pamukkalama su nas uputili u poštu. Neko malo zdanje kao da je iz vremena Juge. :zubo: Čekali iza par bakica i djedica koji su valjda došli po mirovinu. A oni nas kao pravi domaćini pustili preko reda. Buyrun. To je inače jedna od stvari koja me oduševljava u Turskoj, ljubaznost ljudi.
Tečaj u pošti isti kao na Ataturku, iako je službeno bio 7. Ali to se svaki dan mijenjalo.
Poslije smo skužili da se na bankomatima Ziraat banke može mijenjati novce uz sličan tečaj.

O samom lokalitetu Pamukkale mislim da ne treba pričati puno. Osim da su one glavne terase s postera i reklama isušene. I ne smije se gaziti po njima. Naravno da ima i genijalaca koji se veru svugdje ali tamo su i čuvari koji stvarno rade svoj posao pa žvižde...viču...dođu po tebe. Što god ti je draže. :D
Krenuli smo s južnog ulaza i penjali se prema gore a tom trasom ima pokoji umjetni bazenčić gdje se još i možete bućnuti kao čovjek. Što se više penjete prema gore (na vrhu je stajalište za buseve gdje dovoze ture s cruisera), to je gužva veća. Skakutali smo tuda nekih sat vremena a onda otišli do Hierapolisa na kojeg smo potrošili cijeli dan. Oduševila sam se, pogotovo amfiteatrom. Image Usput i dobila lijepu boju, bilo je vruće ko' u paklu.

Kroz selo ima hotela koji su napušteni, bazeni im zarasli i slično. Saznali smo poslije da su Pamukkale prošle svoju kalvariju. 80-ih godina prošlog stoljeća je tamo bio pravi dar mar. Kažu nam da su ljudi u obući ulazili u bazene, skakali po rubovima, piknikirali i svašta nešto. Zbog toga je dosta terasi poprimilo sivu boju i na mjestima su odlomljene. Ni sve veći broj inozemnih turista nije pomogao. Tada je izgrađena i većina onih raspadnutih hotela koji su vodu iz izvora skretali su svoje bazene. :facepalm: Onda na scenu stupa UNESCO i najprije se rješava hotela a poslije i preusmjerava izvore termalne vode i isušuje terase. Kažu da će tako ostati do daljnjega dok se ne oporave. Pamukkale su usprkos tome i dalje najposjećeniji turistički lokalitet u Turskoj.

Cijeli jedan dan je tamo dosta pa smo tako i mi sutra ujutro na doručak, pakiranje i na vlak Denizli-Selcuk. 3 sata narodnog veselja. :D Staje u svako selo putem pa na početku još i možete sjediti kao gospodin. Možete i disati. :D Već od polovice je to nemoguća misija. Mi smo imali i bonus u obliku žestoke svađe nekih starijih kokoški točno nama iza leđa. Kokoške jer su bez povoda napale jednu mladu ženu s dvoje djece. Na početku je to bila obična prepirka pa se nitko nije uzrujavao ali kasnije je preraslo u priličan verbalni sukob tako da su ih razdvajali mlađi momci koji su se nesretni našli između. :D Nešto turskog znam ali nisam skužila zašto ju napadaju, žena je na kraju izišla s nama u Selcuku u suzama, bilo mi ju žao.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 14:45
by nvnk
Lolita wrote:
16 Oct 2018, 13:38

Do Denizlija voze busevi Baytur koji spremni čekaju vani. Nešto sitno lira i sat vremena vožnje. Pitamo šofera da li bus ide u Pamukkale a on pola na turskom, pola na indian ingliš i usput mašući rukama nešto promrmlja i "no problem". Ajde dobro, no problem. :D Informacije s neta kažu da se ide do kolodvora u Denizliju pa onda na dolmuš do Pamukkala ali ovaj nas negdje prije Denizlija zove preko pola busa, maše rukama "burada, burada...Pamukkale". Ništa nam nije bilo jasno dok nismo skužili da vani čeka neki njegov pajdo kojem smo morali nadoplatiti do Pamukkala. Morali bi platiti i dolmuš iz Denizlija svakako ali mafija se sama organizirala i zaobišla dolmuše.
Ja sam već unaprijed znao da Baytur fura s aerodroma za Pamukkale, jedino kaj nisam znao za to presjedanje. Koje je u mom slučaju (kasno popodnevni let sa Sabihe) bio u sumrak. I mene nije nitko vani čekao, nego me je vozač busa u spomenuti sumrak izbacio "in the middle of nowhere" i rukama i nogama mi objasnio da nek čekam ... nekog ili nešto, neodređeno vrijeme. :rofl:

Već je bio poprilični mrak (a ulična rasvjeta se nije palila) kad je došao lik s kombijem i rekao da i dalje treba čekat, jer uskoro dolazi drugi bus s još putnika. Pa smo onda opleli o nogometu ... Sreo sam ja njega drugi dan u selu pa smo o nogometu i nastavili. :zubo:

I, ne, nije mi ništa uvaljivao putem, otfurao me je do hotela i to je bilo to.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 16 Oct 2018, 17:57
by Lolita
Slično je i nama bilo samo što je ovaj već čekao tamo negdje in the middle of nowhere. :D Očito im je to uhodana praksa. Našla sam poslije na netu sličnih iskustava s onim "moram do agencije 5 minuta pa ćemo dalje." I onda on fino parkira kod agencije i ode na čaj a preuzme kolega i udavi. :D

Kad smo odlazili, do kolodvora u Denizliju smo najnormalnije zaustavili dolmuš, prolazio nam je blizu hotela. I na njemu fino piše Denizli Otogar.
A ovaj mutikaša je bio u kompi sa šoferima Baytura jer je došao s nekim no name kombijem. :D
Znala sam i ja za njih ali koliko sam shvatila oni voze do kolodvora s aerodroma pa tamo treba ići na dolmuš ali oni su se fino dosjetili kako to zaobići i još malo zaraditi sa strane. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 17 Oct 2018, 14:52
by thinkpink41
Radi posla nisam uspjela kupiti karte sad na akciji jer nisam znala u kojem smjeru će me obveze odvući, evo sad se sve iskristaliziralo, ali sjedi i plači, taman završila akcija.
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 18 Oct 2018, 08:10
by neno1966
thinkpink41 wrote:
17 Oct 2018, 14:52
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.
Ja nisam primjetio :ne zna: U Sloveniji su akcije zajedno sa Hrvatskom, u Austriji bude nešto...

Sad vidim na Turkishevim stranicama da su uvrstili novi aerodrom, dakle ne može se zeznuti i kupiti vezanu kartu preko različitih aerodroma :yess:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 18 Oct 2018, 08:41
by nvnk
thinkpink41 wrote:
17 Oct 2018, 14:52
Radi posla nisam uspjela kupiti karte sad na akciji jer nisam znala u kojem smjeru će me obveze odvući, evo sad se sve iskristaliziralo, ali sjedi i plači, taman završila akcija.
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.
Za Veneciju ne znam, ali iz Beča su ti u ovom trenutku i bez ikakave (oglašene) akcije cijene za većinu kombinacija datuma 125 - 147 € na Turkishevim stranicama. Uz pomoć "trikova", to se da spustit i na oko 110 - 130 €.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Oct 2018, 11:06
by nvnk
Novi je aerodrom jučer svečano otvoren:

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1N3278

Nazvan je "Istanbul Airport", iako su tzv. "zli jezici" govorili da će se zvati "Erdogan Airport". Doduše, upravo to neutralno ime, tj "ime bez imena" na neki način ukazuje na to da Erdogan najvjerojatnije očekuje da će aerodrom biti prozvan po njemu nakon njegove smrti.

Sve ostale okolnosti su kao što smo već pisali ovdje, dakle radi se o "hladnom otvorenju", svi letovi do kraja godine i dalje idu prek Ataturka.

Ja bih još dodao najmanje do kraja godine.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Oct 2018, 12:50
by Nukac
Nadam se da ce se do kraja ozujka odlucit koji ce aerodrom biti funkcionalan. Iako bih rado sletio na novi aerodrom, sto se tice povezanosti s Istanbulom i blizine, ne bi mi smetalo da sletimo na stari.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Oct 2018, 15:12
by nvnk
Povezanost novog aerodroma s Istanbulom značajno će se popravit kad dovrše M11 metro, ali to ne bih očekivao prije 2020. godine.

Možda čak i Bandić prije dovrši rotor. :lol:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 24 Jan 2019, 14:08
by nvnk
Turkisheva akcija 139 € povratno, traje još tjedan dana.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 29 Jan 2019, 16:31
by Nukac
Odustao sam od Istanbula.
Imao sam kupljenu kartu za kraj ozujka. Kako se jos uvijek ne zna na koji aerodrom ce se sletit, odlucio sam se odustat od putovanja.
Dobio sam potpuni povrat novaca, posto je Turkish jedan let pomaknuo za 5 min, pa sam dobio takvu mogucnost.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 09:56
by Lolita
Nukac wrote:
29 Jan 2019, 16:31
Odustao sam od Istanbula.
Imao sam kupljenu kartu za kraj ozujka. Kako se jos uvijek ne zna na koji aerodrom ce se sletit, odlucio sam se odustat od putovanja.
Dobio sam potpuni povrat novaca, posto je Turkish jedan let pomaknuo za 5 min, pa sam dobio takvu mogucnost. Image
Kud se meni takvo nešto nije potrefilo lani. :D

I zašto si odustao, što ima veze koji je aerodrom?
Ili si trebao tražiti neki let na Sabihu.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 10:01
by Nukac
Novi aerodrom još uvijek nije uhodan. Nemam pojma kako doći od aerodroma do centra.

A Istanbul mi ionako nije baš neka destinacija.
Kad sam već mogao iskoristiti priliku da dobijem lovu nazad, iskoristio sam to. I kupio radije kartu do Pariza. :p

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 10:02
by Lolita
Nukac wrote:
30 Jan 2019, 10:01
Novi aerodrom još uvijek nije uhodan. Nemam pojma kako doći od aerodroma do centra.

A Istanbul mi ionako nije baš neka destinacija.
Kad sam već mogao iskoristiti priliku da dobijem lovu nazad, iskoristio sam to. I kupio radije kartu do Pariza. :p
Pih. Bezveze. :zubeki:
Sto Pariza dam za jedan Istanbul. :cerek: :rofl:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 13:03
by Lolita
... krivi post kojeg sada ne mogu izbrisati :D

Ali evo da iskoristim pa da pitam, na kojem servisu uploadate slike? Da okačim koju iz Turske kad već nisam završila izvještaj. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 13:21
by Nukac

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 13:46
by nvnk
Nukac wrote:
30 Jan 2019, 10:01
Novi aerodrom još uvijek nije uhodan. Nemam pojma kako doći od aerodroma do centra.
http://www.hava.ist/Home/Index_en

S time da u ovom trenutku fura samo 5 linija (i to uz dosta slabe frekvencije) samo zato jer aerodrom još ne radi. Kad se Ataturk sasvim preseli, vozit će 18 linija (prema 18 bitnih točaka u gradu) i puno češće.
Nukac wrote:
30 Jan 2019, 10:01
A Istanbul mi ionako nije baš neka destinacija.
Ma kaj sto, najmanje dvjesto pedest Pariza ... :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 13:57
by Nukac
Slažemo se da se ne slažemo...

Meni je Istanbul bljak. Uopće nemam pojma zašto sam kupio kartu, tako da sam dobio super opciju da od toga odustanem... :rofl:

Idem pružit još jednu šansu Parizu. :lol: Bio je u igri i Amsterdam, ali ipak sam se na kraju odlučio za Pariz.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 30 Jan 2019, 14:22
by Lolita
Slažemo se da se ne slažemo. :) Sto ljudi, sto ćudi.

Ja nemam nikakvu volju pružati drugu šansu Parizu. Ima gradova/država u koja/e se rado vraćam ali mislim da u Pariz neću dobrovoljno. :D Brisel je u tom istom košu. I naše Ploče. :rofl:
U Tursku i Istanbul kad god. :cerek:

p.s. eto nam dobre teme, da ne spamamo ovu ovdje. U koja bi se mjesta vratili opet i opet a u koja ne bi ni mrtvi? :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Feb 2019, 12:45
by Lolita
Izgleda da ISL kreće u punu operativu.
Transfer poslovanja sa Ataturka će biti od 5. do 7. ožujka.
U to vrijeme oba aerodroma će raditi smanjenim kapacitetom sa 35 dolaznih i odlaznih letova po satu.
http://www.hurriyetdailynews.com/transf ... l-5-141497

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 02 Mar 2019, 10:34
by Lolita
Izgleda da je ovo odgođeno mjesec dana. Postaju gori od Berlina. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 08 Mar 2019, 09:05
by Nukac
Turkish President Recep Tayyip Erdogan enjoys talking about gigantic construction works, aiming to make Western powers and domestic enemies envious. Often referred to as mega infrastructure projects, the third Bosporus Bridge, Istanbul Canal and the third international airport are his signature enterprises. Erdogan inaugurated the new airport at a soft opening Oct. 29, the 95th anniversary of the founding of the Turkish Republic. Named Istanbul New Airport (ISL), it aims to be the biggest hub in the world once it is fully operational.

Yet, when that day might actually come remains a mystery. The opening had been set for December. In January, a new date was announced: March 3. Around mid-February, another delay moved the opening to April. Despite all efforts, the airport suffered several cancelled flights and even temporary suspensions. Some reports say contractors are walking away from the project.

https://www.al-monitor.com/pulse/origin ... lborn.html

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 11 Mar 2019, 14:41
by Lolita
Ali izgleda da stvarno sele 5.4. Turkish objavio na svojim društvenim mrežama.
Mene ovaj članak gore nimalo ne veseli po pitanju novog aerodroma.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Apr 2019, 13:37
by Nukac
Izgleda da će se ovaj puta aerodrom ipak preseliti. Onaj Istanbulski naravno.

Minister of Transport and Infrastructure Cahit Turhan has made a statement regarding the 3rd İstanbul airport, whose name was previously announced as İstanbul Airport. Turhan has announced that the last flight will take off from İstanbul Atatürk Airport at 2 a.m. on April 6, 2019.

Minister Cahit Turhan has also stated that during the transfer of İstanbul Atatürk Airport to the new İstanbul Airport, no flights will be made at two airports for 12 hours: "There will be a period of 12 hours when the flights will be suspended at two airports. As of 2 p.m. on April 6, the flights at the İstanbul (Third) Airport will gradually increase."

With the transfer from İstanbul Atatürk Airport to the İstanbul Airport, the "IATA" code of the airport will be changed at 3 a.m. on April 6. From then on, the code of the İstanbul Airport will be "IST". As for the "ISL" code, it will be allocated to the İstanbul Atatürk Airport, which will be used for cargo and VIP flights after the new airport comes into operation.

Making a statement regarding the Gayrettepe-İstanbul Airport subway line project, which has been developed to solve the problems of transportation to the new airport, Turhan has made the following remarks: "Works are continuing apace. Our aim is to bring this line into operation in early 2020."

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 03 Apr 2019, 18:31
by Lolita
... early 2020...
A do tada truckanje busom 3 sata do grada.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Apr 2019, 07:11
by nvnk
Da, već danima se Turkishova stranica otvara uz poruku "The Great Move is Beginning!" i to na više razina.
Lolita wrote:
03 Apr 2019, 18:31
... early 2020...
A do tada truckanje busom 3 sata do grada.
Moš' si mislit kak bu to do početka 2020... :rolleyes:

Ne očekujem prije 2022.

Po meni, do tada bi bilo najbolje busom do neke rubne stanice metroa (npr. Seyrantepe na M2) i odatle dalje kroz grad metroom.

EDIT: Evo, gledam postoji posebna busna linija koja ide samo do Mahmutbey metro stanice (na M3, uskoro i na M7). I ona je dosta rubna, dakle bus do nje ide bez većih upadanja u gradske gužve i čepove.

EDIT2: Ima i linija za Hadžiosman, jedino nije jasno jel' ima stanicu baš kod istoimene metro stanice (na M2) ili negdje drugdje u kvartu. Ak je kod metroa - to je isto odlična ideja za koncepciju bus izvan grada + metro unutar grada.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Apr 2019, 08:03
by nvnk
Tu je i karta s navodnim lokacijama stanica do kojih voze busevi:

http://www.hava.ist/Home/DuragimNerede_en

Nije da joj ne vjerujem, ali nije ni da joj ne vjerujem. :zubo:

Jedna od označenih stanica je i kod metroKent stanice na M3. :misli:

Jedino kaj nije jasno koja od 20-tak autobusnih linija s popisa vozi tamo. :ne zna:

EDIT: Možda ona za Bašakšehir?

Uglavnom: Dobro došli u kaos. :zubo:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Apr 2019, 08:53
by nvnk
Evo trenutačne situacije istanbulske metro mreže, skupa s planiranim linijama i linijama u izgradnji:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... tic%29.png

Kod linije M11 jasno crvenom bojom piše 2022, dakle to je trenutačna službena godina kad bi trebala ta linija biti završena. Moja osobna procjena? Upravo sam ju pomaknuo s 2022 na 2024/2025. :p

Uzgred, do Sabihe je potrebno M4 produžit samo za jednu stanicu i samo za nekih 5 km zračne linije, pri čemu su radovi davno započeli (preklani kad sam letio sa Sabihe već su bili vidljivo poodmakli), pa je kao godina planiranog dovršetka navedena godina 2020.

A za M11, z akoju je potrebno i nekih 8 ili 9 novih stanica izgradit, do 30 km udaljenog novog aerodroma, nije još ni prva lopata zabijena u zemlju .... Pa vi onda sami procijenite. :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 04 Apr 2019, 09:30
by Lolita
Uglavnom, veselo. :D Plakat ćemo za Ataturkom.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 05 Apr 2019, 16:12
by Lolita
Turkishev "Great move". Neke od glavnih prometnica u gradu će biti zatvorene tako da je Istanbul vjerojatno danas u malo većem kaosu nego inače. :D
http://www.hurriyetdailynews.com/turkis ... _term=post

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Apr 2019, 07:30
by neno1966
Nadam se da ćemo taj "Great move" uskoro gledati na tv :ceka:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Apr 2019, 09:39
by Prolaznica
Da li je već netko letio na novi aerodrom? Ja imam presjedanje 26.4. Na povratku sam si uzela dugi layover (8 sati) da stignem do grada po čaj i baklave. Sad sam u sto sumnji ako će mi to vrijeme biti dovoljno :(

Turska (i Istanbul)

Posted: 06 Apr 2019, 11:08
by Nukac
Nemam iskustvo s Istanbulom.
No, imam s Londonom, isto tako sam imao cca 8 sati. Iako se radilo o gradu i aerodromu koji poznajem poprilicno dobro, povratak nazad je bio prestresan. Kako se radilo o razdoblju oko nove godine guzve su bile ocajne. Na povratku nisam mogao odmah uci u tube, pa onda su svi sljedeci vozili skraceno, pa kad sam konacno usao u vlak za Heathrow, svako malo smo stajali na semaforu pa je put umjesto 50-tak min trajao skoro sat i pol. Uglavnom - adrenalinska gnjavaza.

Ok. Kad sam sljedeci put isao preko Gatwicka bilo je puno bolje, ali tad sam isao samo do Clapham Junctiona. Vlakovi su ipak pouzdaniji.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 08 Apr 2019, 11:17
by Nukac
Izgleda da je u Istanbulu malo kaotično.
Po FR24 su ujutro avioni slijetali na novi aerodrom, ali kako dan odmiče, sve više ih slijeće na stari Ataturk aerodrom.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 08 Apr 2019, 12:25
by Nukac
Izgleda da je ipak to samo greška na FR24.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 11:16
by Nukac
Video o novom aerodromu.


Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:04
by Lolita
Bome...monstrum. Prolaznice javi dojmove kada se vratiš. :lux:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:12
by Lolita
Ja sam ostala dužna makar fotke s lanjskog putovanja u Tursku. :)

Pamukkale
Image
Image

Hierapolis
Image

Efez
Image

Sirince
Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:20
by Lolita
Kusadasi
Image
Image

Kusadasi - Ladies beach
Pješčana plaža, nije strašno za nekoga tko ne voli pijesak. :) Fenomenalni zalasci sunca.
Ako se netko nađe, Kiwi restoran ima odličnu morsku hranu (probajte zapečene kozice :cerek: ).
Image
Image

Ova dvojica su mi uljepšala dan. Pjevali su ovako stojeći u moru jedno pola sata. :rofl:
Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:29
by Lolita
Dilek nacionalni park. Ako vas put nanese u Kusadasi, obavezno ovo odite.
Jedna od plaža (od ukupno pet). Samos u daljini. Do njih se dolazi dolmušima direkt iz Kusadasija, ulaz se plaća nešto sitno lira (5 ako se dobro sjećam). Iziđete na koju plažu hoćete pa čekate dolmuš do druge ili pjehe. Samo imajte na umu da se ima što hodati.
Image

Također imajte na umu da su oni tu domaći. I da rasturaju po ruksacima i vrećicama. :D
Image

Plaže su šljunčane a more prekrasno. 50 shades of turquoise. :cerek:
Image

Vidikovaca i odmarališta putem ne nedostaje.
Image

Cesta. Ako ipak idete pješke dio puta, ponesite štap. Divlje svinje iskaču iz grmlja. :rofl:
Image

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:35
by Nukac
Jako lijepe slike. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:44
by Lolita
I za kraj Buyukada, najveći od otoka u Mramornom moru ispred azijske obale Istanbula.
Brod za nešto sitno lira vozi oko 40-ak minuta do tamo. Za obilazak otoka imate rent a bike ili kočiju. Mi smo uzeli bicikle, konji izgledaju dosta umorno, nije nam padalo na pamet plaćati vožnju.
U turist info dobijete kartu otoka sa rutama (kraća i duža). Te rute, pogotovo ovu dužu, prate i kočije pa se čuvajte ili idite obrnutim smjerom. Također vas putem prate i mirisi, što borova što konja. :zubo:
Buyukada je nekada bila popularno istanbulsko kupalište i vikend odredište, pa je krcata starim otomanskim vilama (yali). Navodno je i sada po ljeti gužva a s obzirom kako je bilo u podsezoni, mogu zamisliti što je u srpnju i kolovozu.
Image
Image
Pogled na Istanbul.
Image


Brodove putem prate cijela jata galebova. Pravi su ninđe kada je u pitanju hvatanje hrane u preletu. :rofl:
Image
Image
Image


Istanbul u suton. :o
Image

That's all folks. :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:47
by Prolaznica
krasne slike, baš krasne


javim se svakako s dojmovima .. trenutno me najviše brine (uz problematiku kako do baklava, naravno) da li je 1.2 sata dovoljno za prtljagu na odlasku ... no dobro .. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 14:48
by Lolita
Nukac wrote:
09 Apr 2019, 14:35
Jako lijepe slike. :)
Moram priznati, jako lijepo putovanje i jako lijepi (mali) dio Turske. :)
Prolaznica wrote:
09 Apr 2019, 14:47
javim se svakako s dojmovima .. trenutno me najviše brine (uz problematiku kako do baklava, naravno) da li je 1.2 sata dovoljno za prtljagu na odlasku ... no dobro .. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)
:D Svakako javi.
Baklave. :mama:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 15:19
by neno1966
Prolaznica wrote:
09 Apr 2019, 14:47
.. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)
Na kojeg točno misliš i kako namjeravaš ući? :misli: Inače socijalni je 965 m2 i Turkish ima 2 međunarodna svaki po 5600 m2 (kako čujem samo jedan radi :mad: ).

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 15:23
by Prolaznica
neno1966 wrote:
09 Apr 2019, 15:19

Na kojeg točno misliš i kako namjeravaš ući? :misli: Inače socijalni je 965 m2 i Turkish ima 2 međunarodna svaki po 5600 m2 (kako čujem samo jedan radi :mad: ).
Ništa još ne znam. Komentar je stigao od nekoga koga znam po poslovnoj liniji, pa baš nisam sad bila u prilici ispitivati ga sve detalje.
Kad mi dođe vrijeme za put, za 3 tjedna pozabavit ću se i tom problematikom, i ukoliko odem, staviti sve na forum.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 15:42
by nvnk
Da, Diners je na svojim stranicama za sada samo izbacio sve loungove s Ataturka, a još ni jedan novi nije dodao. Što ne znači da nema ni jednog u koji se može ući s DC karticom. U sličnoj je situaciji pri prelasku ZG aerodroma na novi terminal stranica kasnila s objavom novog loungea skoro pola godine, ak se dobro sjećam.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 15:59
by neno1966
nvnk wrote:
09 Apr 2019, 15:42
Što ne znači da nema ni jednog u koji se može ući s DC karticom.
Koliko vidim za sada samo jedan (osim Turkishevih) i postoji :ne zna:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 09 Apr 2019, 19:12
by Lolita
Još da napomenem da sam u Istanbulu boravila na Karakoyu. Kvart za sve mlade i one koji se tako osjećaju. :cerek:
Veselo i živo 24/7. Mnoštvo malih restorana, kafića i galerija. Vikendom malo i preživo ali čini se da je "in" sada izlaziti tamo.
Za one kojima smeta miris i okus hrane u Istanbulu, ovamo ima svega blaga i "normalnog" okusa. :D
Ima jedan restorančić samo sa juhama, drugi sa jelima od piletine pa onda meksički, libanonski, itd... I najbolju ribu u kruhu sam jela tamo. Zapravo nije u kruhu već u tankoj lepinji, na principu gyrosa. I sve se malo zapeče onako zamotano. Mljac.

Također preporučam i Kilic Ali Pasa hamam. Prekrasno obnovljen, odvojeni termini za muškarce i žene. Izišla sam lagana kao perce. :cerek:

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Apr 2019, 15:55
by Prolaznica
Pozdrav iz Istanbula, silom prilika.
Naime, silom prilika, jučer smo zakasnili na connection u IST za Biškek i prebačeni smo na sljedeći let koji je 20 sati kasnije.

E sad, moje pitanje je, važi li išta od onih lijepih europskih prava na ovoj relaciji?

Imamo li barem pravo na refund za troškove vize? Mada, ja se nadam refundu malo više toga, jer propoštam jedan plaćeni dan hotela i rentacara u Biškeku.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Apr 2019, 18:47
by Nukac
Ako nije radi vremena, onda bi trebali posto ste letili iz EU drzave.

Inace i ja sam jucer kasnio vise od 3 sata, ali radi vremenskih neprilika, tako da nista od kompenzacije. A bila bi 600 eureka.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Apr 2019, 19:12
by Prolaznica
Nukac wrote:Ako nije radi vremena, onda bi trebali posto ste letili iz EU drzave.
Da, tako i ja mislim. Probat ću u svakom slučaju čim se vratim.


A sad, malo o novom aerodromu. Estetski, svakako lijep, pogotovo toranj, no oko njega je sve još work in progress. Najgore što je ogroman i kad avion sleti, taksira po pisti još barem 10ak min. Svakako planirajte malo komotniji layover nego prije na starom aerodromu.
I dalje je na snazi onaj free tour (ili hotel, kako vam draže) za sve koji imaju minimalno 12 sati između 2 leta.
Ima hrpa izlaza za passport control, najbolje pitati da vas usmjere na hotel desk šalter.
Izlazi se kod belta za prtljagu br16 i ide desno. Tu je hrpa šaltera i na svima piše “hotel desk” no treba ih proći sve dok se ne dođe do Turkishevog deska, on je zadnji u nizu. Tamo se na automatu uzme broj i čeka. Ima par operatera i nama je išlo dosta brzo.

Hotela oko aerodroma (za sad) nema i vozili su nas do Four pointsa koji je na rubnom dijelu grada, što nam je ispalo super jer inače transfer s aerodroma do grada nije baš jeftin, a ni brz.

Naravno, trebalo je neplanirano platiti i vizu, silom prilika.

Čini mi se da je lira dosta pala, jer nam se sve činilo jeftino.

Čula sam prije, a sad se u to i uvjerila, da se u Istanbul masovno ide kod plastičara, posebice na scalp i nose job. U našem hotelu bi svako malo naišla na nekog sa nosom u flasterima ili sa glavom u zavojima, također smo i par takvih vidjeli na aerodromu.

Pitali smo za Diners lounge, za sada ga nema. Naravno, probat ćemo i za 2 tjedna u povratku :D

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 27 Apr 2019, 19:30
by neno1966
I ja sam danas prošao novim aerodromom, taksirali smo više od 20 min, presjedao sam na domaći let i layover od 2 sata je bio dovoljan, na kontrolama ide puno brže (ili ima manje ljudi) ali da ima pješačenja IMA. Iz ove perspektive direktni let za Antaliju ni ne izgleda tako loše...

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 07 Oct 2019, 15:48
by Lolita
Znam da dosta putnika u Istanbul ne ide visoko gore po Bosporu ali evo nek se nađe ova info za sve koji se vole maknuti od gužvi iz centra i naravno, za ljubitelje mostova i vidikovaca. :cerek:

Prenosim post od Kmf s Fhr, kad mi je već ovako lijepo pripisala zasluge. :D
kmf55 wrote:Samo da prenesem informaciju koju je Lolita iskopala :top:...za neke buduće putnike (u koje se opet pribrajam :D).

https://www.metro.istanbul/Hatlarimiz/ProjeHalindekiHatlar?projeInsaat=0&q=30
https://www.haberturk.com/f4-rumeli-hisarustu-asiyan-funikuler-hatti-ne-zaman-acilacak-nerelere-gidecek-hts-2388313-ekonomi

Projekt F4 Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler.
Dragi putnici, kada ovaj projekt bude završen (planirano za 2019.), moći ćemo fino dolje od obale, to vam je između Bebeka i Rumeli Hisari, taman gdje je danas donji ulaz prema Boğaziçi Üniversitesi funikularom skroz gore na Rumeli Hisarüstü što je odmah do Nispetiye tj Etilera bez da ispustimo dušu penjući se.
Funikular će ići kroz Aşiyan park u kojem će biti jedna stanica (zbog čega se bune građani jer se presađuju stabla tj vade i navodno presađuju negdje drugdje što pak ovi ne vjeruju i bune se na betonizaciju).
Slažem se s njima da bi bilo bolje da su napravili neku žičaru iznad parka (koja bi se fino nadovezala na onaj neki projekt žičare preko Bospora taman na tom mjestu...ako im je to još u planu uopće).

Lolita hvala.:D
Uspinjača će biti povezana sa M6 linijom metroa na zadnjoj stanici (Bogazici Universitesi).
Inače se do ovdje može i busom s Taksima.

Re: Turska (i Istanbul)

Posted: 15 Oct 2021, 09:43
by Stitch
Je li tko obišao Uçhisar? Ono što nazivaju planinom dvorcem izgleda mi ludo, pogotovo kuće u kamenu. :cerek: