Turska (i Istanbul)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Apr 2019, 14:44

I za kraj Buyukada, najveći od otoka u Mramornom moru ispred azijske obale Istanbula.
Brod za nešto sitno lira vozi oko 40-ak minuta do tamo. Za obilazak otoka imate rent a bike ili kočiju. Mi smo uzeli bicikle, konji izgledaju dosta umorno, nije nam padalo na pamet plaćati vožnju.
U turist info dobijete kartu otoka sa rutama (kraća i duža). Te rute, pogotovo ovu dužu, prate i kočije pa se čuvajte ili idite obrnutim smjerom. Također vas putem prate i mirisi, što borova što konja. :zubo:
Buyukada je nekada bila popularno istanbulsko kupalište i vikend odredište, pa je krcata starim otomanskim vilama (yali). Navodno je i sada po ljeti gužva a s obzirom kako je bilo u podsezoni, mogu zamisliti što je u srpnju i kolovozu.
Image
Image
Pogled na Istanbul.
Image


Brodove putem prate cijela jata galebova. Pravi su ninđe kada je u pitanju hvatanje hrane u preletu. :rofl:
Image
Image
Image


Istanbul u suton. :o
Image

That's all folks. :)


User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 Apr 2019, 14:47

krasne slike, baš krasne


javim se svakako s dojmovima .. trenutno me najviše brine (uz problematiku kako do baklava, naravno) da li je 1.2 sata dovoljno za prtljagu na odlasku ... no dobro .. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)
collect moments, not things
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Apr 2019, 14:48

Nukac wrote:
09 Apr 2019, 14:35
Jako lijepe slike. :)
Moram priznati, jako lijepo putovanje i jako lijepi (mali) dio Turske. :)
Prolaznica wrote:
09 Apr 2019, 14:47
javim se svakako s dojmovima .. trenutno me najviše brine (uz problematiku kako do baklava, naravno) da li je 1.2 sata dovoljno za prtljagu na odlasku ... no dobro .. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)
:D Svakako javi.
Baklave. :mama:
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

09 Apr 2019, 15:19

Prolaznica wrote:
09 Apr 2019, 14:47
.. s druge strane sam čula da je lounge O-GRO-MAN :)
Na kojeg točno misliš i kako namjeravaš ući? :misli: Inače socijalni je 965 m2 i Turkish ima 2 međunarodna svaki po 5600 m2 (kako čujem samo jedan radi :mad: ).
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 Apr 2019, 15:23

neno1966 wrote:
09 Apr 2019, 15:19

Na kojeg točno misliš i kako namjeravaš ući? :misli: Inače socijalni je 965 m2 i Turkish ima 2 međunarodna svaki po 5600 m2 (kako čujem samo jedan radi :mad: ).
Ništa još ne znam. Komentar je stigao od nekoga koga znam po poslovnoj liniji, pa baš nisam sad bila u prilici ispitivati ga sve detalje.
Kad mi dođe vrijeme za put, za 3 tjedna pozabavit ću se i tom problematikom, i ukoliko odem, staviti sve na forum.
collect moments, not things
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

09 Apr 2019, 15:42

Da, Diners je na svojim stranicama za sada samo izbacio sve loungove s Ataturka, a još ni jedan novi nije dodao. Što ne znači da nema ni jednog u koji se može ući s DC karticom. U sličnoj je situaciji pri prelasku ZG aerodroma na novi terminal stranica kasnila s objavom novog loungea skoro pola godine, ak se dobro sjećam.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

09 Apr 2019, 15:59

nvnk wrote:
09 Apr 2019, 15:42
Što ne znači da nema ni jednog u koji se može ući s DC karticom.
Koliko vidim za sada samo jedan (osim Turkishevih) i postoji :ne zna:
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Apr 2019, 19:12

Još da napomenem da sam u Istanbulu boravila na Karakoyu. Kvart za sve mlade i one koji se tako osjećaju. :cerek:
Veselo i živo 24/7. Mnoštvo malih restorana, kafića i galerija. Vikendom malo i preživo ali čini se da je "in" sada izlaziti tamo.
Za one kojima smeta miris i okus hrane u Istanbulu, ovamo ima svega blaga i "normalnog" okusa. :D
Ima jedan restorančić samo sa juhama, drugi sa jelima od piletine pa onda meksički, libanonski, itd... I najbolju ribu u kruhu sam jela tamo. Zapravo nije u kruhu već u tankoj lepinji, na principu gyrosa. I sve se malo zapeče onako zamotano. Mljac.

Također preporučam i Kilic Ali Pasa hamam. Prekrasno obnovljen, odvojeni termini za muškarce i žene. Izišla sam lagana kao perce. :cerek:
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

27 Apr 2019, 15:55

Pozdrav iz Istanbula, silom prilika.
Naime, silom prilika, jučer smo zakasnili na connection u IST za Biškek i prebačeni smo na sljedeći let koji je 20 sati kasnije.

E sad, moje pitanje je, važi li išta od onih lijepih europskih prava na ovoj relaciji?

Imamo li barem pravo na refund za troškove vize? Mada, ja se nadam refundu malo više toga, jer propoštam jedan plaćeni dan hotela i rentacara u Biškeku.
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

27 Apr 2019, 18:47

Ako nije radi vremena, onda bi trebali posto ste letili iz EU drzave.

Inace i ja sam jucer kasnio vise od 3 sata, ali radi vremenskih neprilika, tako da nista od kompenzacije. A bila bi 600 eureka.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

27 Apr 2019, 19:12

Nukac wrote:Ako nije radi vremena, onda bi trebali posto ste letili iz EU drzave.
Da, tako i ja mislim. Probat ću u svakom slučaju čim se vratim.


A sad, malo o novom aerodromu. Estetski, svakako lijep, pogotovo toranj, no oko njega je sve još work in progress. Najgore što je ogroman i kad avion sleti, taksira po pisti još barem 10ak min. Svakako planirajte malo komotniji layover nego prije na starom aerodromu.
I dalje je na snazi onaj free tour (ili hotel, kako vam draže) za sve koji imaju minimalno 12 sati između 2 leta.
Ima hrpa izlaza za passport control, najbolje pitati da vas usmjere na hotel desk šalter.
Izlazi se kod belta za prtljagu br16 i ide desno. Tu je hrpa šaltera i na svima piše “hotel desk” no treba ih proći sve dok se ne dođe do Turkishevog deska, on je zadnji u nizu. Tamo se na automatu uzme broj i čeka. Ima par operatera i nama je išlo dosta brzo.

Hotela oko aerodroma (za sad) nema i vozili su nas do Four pointsa koji je na rubnom dijelu grada, što nam je ispalo super jer inače transfer s aerodroma do grada nije baš jeftin, a ni brz.

Naravno, trebalo je neplanirano platiti i vizu, silom prilika.

Čini mi se da je lira dosta pala, jer nam se sve činilo jeftino.

Čula sam prije, a sad se u to i uvjerila, da se u Istanbul masovno ide kod plastičara, posebice na scalp i nose job. U našem hotelu bi svako malo naišla na nekog sa nosom u flasterima ili sa glavom u zavojima, također smo i par takvih vidjeli na aerodromu.

Pitali smo za Diners lounge, za sada ga nema. Naravno, probat ćemo i za 2 tjedna u povratku :D
collect moments, not things
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

27 Apr 2019, 19:30

I ja sam danas prošao novim aerodromom, taksirali smo više od 20 min, presjedao sam na domaći let i layover od 2 sata je bio dovoljan, na kontrolama ide puno brže (ili ima manje ljudi) ali da ima pješačenja IMA. Iz ove perspektive direktni let za Antaliju ni ne izgleda tako loše...
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

07 Oct 2019, 15:48

Znam da dosta putnika u Istanbul ne ide visoko gore po Bosporu ali evo nek se nađe ova info za sve koji se vole maknuti od gužvi iz centra i naravno, za ljubitelje mostova i vidikovaca. :cerek:

Prenosim post od Kmf s Fhr, kad mi je već ovako lijepo pripisala zasluge. :D
kmf55 wrote:Samo da prenesem informaciju koju je Lolita iskopala :top:...za neke buduće putnike (u koje se opet pribrajam :D).

https://www.metro.istanbul/Hatlarimiz/ProjeHalindekiHatlar?projeInsaat=0&q=30
https://www.haberturk.com/f4-rumeli-hisarustu-asiyan-funikuler-hatti-ne-zaman-acilacak-nerelere-gidecek-hts-2388313-ekonomi

Projekt F4 Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler.
Dragi putnici, kada ovaj projekt bude završen (planirano za 2019.), moći ćemo fino dolje od obale, to vam je između Bebeka i Rumeli Hisari, taman gdje je danas donji ulaz prema Boğaziçi Üniversitesi funikularom skroz gore na Rumeli Hisarüstü što je odmah do Nispetiye tj Etilera bez da ispustimo dušu penjući se.
Funikular će ići kroz Aşiyan park u kojem će biti jedna stanica (zbog čega se bune građani jer se presađuju stabla tj vade i navodno presađuju negdje drugdje što pak ovi ne vjeruju i bune se na betonizaciju).
Slažem se s njima da bi bilo bolje da su napravili neku žičaru iznad parka (koja bi se fino nadovezala na onaj neki projekt žičare preko Bospora taman na tom mjestu...ako im je to još u planu uopće).

Lolita hvala.:D
Uspinjača će biti povezana sa M6 linijom metroa na zadnjoj stanici (Bogazici Universitesi).
Inače se do ovdje može i busom s Taksima.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2021, 09:43

Je li tko obišao Uçhisar? Ono što nazivaju planinom dvorcem izgleda mi ludo, pogotovo kuće u kamenu. :cerek:
Potpisi su za budale.
Post Reply