Turska (i Istanbul)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
cartman
Posts: 250
Joined: 22 Feb 2017, 15:38
Contact:

06 Oct 2018, 17:08

Zato se i radio novi aerodrom, jer ataturk vise ne može primiti toliku kolicinu putnika ilitiga preguzva je


User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Oct 2018, 20:09

Pa zato i kažem da se vidi da Ataturk to više ne može.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

15 Oct 2018, 14:39

nvnk wrote:
02 Oct 2018, 15:35
Uglavnom, za sada se čini da će se na Dan Republike (29.10.2018.) dogoditi samo formalno (čitaj: lažno) otvorenje, a da će se na Ataturk slijetat još i jako dugo potom. Postojat će i prijelazno razdoblje tijekom kojeg će samo neke aviokompanije i samo neke linije letjet s novog aerodroma, a njihov broj će postupno rasti. Dakle, nahebali su oni s presjedanjem u Istanbulu, a najviše oni kojima to presjedanje nije na vezanim kartama. Savjet: Do daljenjeg ne kupovat takve kombinacije karata.

Ja, kao što znate, putujem tamo 29.11, .... ....
Dakle, najnovije (ajmo reći) službene vijesti kažu da će 29.10 uistinu i biti svečano otvorenje i da će ono, kao što je i bilo za očekivati, biti manje-više lažno.

Kako ne bi bilo baš sasvim lažno, odmah drugi dan će s novog aerodroma počet letjet tri domaće linije (Ankara, Antalya, İzmir) te dvije "kvazidomaće" (Baku i Erdžan). Pravi pak prelazak svih linija s Ataturka na novi aerodrom, dogodit će se dva mjeseca kasnije, tj. 30. i 31.12, dakle na Staru godinu. Ja bih još dodao, ako uopće i tada.

Tijekom ta dva prelazna mjeseca, jedini garantirani vid prijevoza između centra grada i novog aerodroma bit će taxiji. Busevi će počet jednog lijepog dana unutar tog razdoblja, ali se još ne zna točno kada. Tako da će se dogoditi da će, primjerice, povratna aviokarta za bilo koju od tri domaće linije koštati 59 lira (cca 8 i pol ojara), ali će zato taxi iz centra grada samo u jednom smjeru biti 190 lira (cca 27 ojara).

Došao sam i do nekakve informacije da će možda već od prvog dana (tj. od 30.10) gradski bus br. 48F kao jedini počet vozit između Šišlija i novog aerodroma, ali Google Maps ga za sada ima ucrtanog samo do barakaškog naselja bauštelaca koji grade aerodom, a koje se nalazi 6 km od njega. Hoće li ta linija možda u slijedećim danima biti produžena sve do kraja ne zna se, samo se nagađa.

Uglavnom, za sve nas koji imamo bilo kakve Turkisheve karte za Istanbul (ili kroz njega) sve do (najmanje) 30.12 nema ama baš nikakve promjene, sve će biti još po starom. :top:
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

16 Oct 2018, 08:06

nvnk wrote:
15 Oct 2018, 14:39
Uglavnom, za sve nas koji imamo bilo kakve Turkisheve karte za Istanbul (ili kroz njega) sve do (najmanje) 30.12 nema ama baš nikakve promjene, sve će biti još po starom. :top:
Kako nema ako putuješ u Ankaru ili Erdžan? :misli: Ili vezane letove koji kombiniraju stari i novi aerodrom neće ni prodavati?
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Oct 2018, 08:12

neno1966 wrote:
16 Oct 2018, 08:06
Kako nema ako putuješ u Ankaru ili Erdžan? :misli: Ili vezane letove koji kombiniraju stari i novi aerodrom neće ni prodavati?
Zaboravih napomenut da su sve te linije koje su za zadnja dva mjeseca ove godine uspostavljene s novog arodroma za tih 5 destinacija dodatne linije, dakle nisi mogao kupit vezane karte s nekog trećeg aerodroma prek Istanbula za te linije. Te su karte krenule u prodaju prije par dana (ako su uopće već krenule).

Ako imaš od prije kupljenu vezanu kartu, npr., ZAG-IST-Antalya (ili Ankara ili ...) taj tvoj vezani let će normalno ići s Ataturka kao što je bilo i predviđeno. :)
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

16 Oct 2018, 08:18

nvnk wrote:
16 Oct 2018, 08:12
Ako imaš od prije kupljenu vezanu kartu, npr., ZAG-IST-Antalya (ili Ankara ili ...) taj tvoj vezani let će normalno ići s Ataturka kao što je bilo i predviđeno. :)
Imam frenda kojem ja nabavljam karte i s obzirom da je magnet za probleme njega bi sigurno doletjela neka novo stara kombinacija a ja bi bio moralno odgovoran :D
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Oct 2018, 08:28

Moguće je možda u slijedećih par dana/tjedana kupiti takvu neku zajebanu kombinaciju, ne tvrdim da nije, ali ako si već prije kupio bilo kakvu kartu - to ti putovanje do 29.12. ide po starom.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

16 Oct 2018, 08:31

Nisam još ali frend bi se trebao vraćati 01.01.2019. prvim jutarnjim letom iz Antalije :misli:
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Oct 2018, 09:02

A u kujac, ak je tak, nemaš sa kaj sekirat - džumbus mu je zagarantiran, ma kakvu mu kartu kupio. :rofl:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Oct 2018, 13:38

Prije nego mi sve ishlapi, evo par crtica iz Turske.

14 dana na putu, ruta Istanbul-Denizli-Selcuk-Kusadasi-Istanbul
Zagreb-Istanbul povratna plaćena cca 1300 kn
Istanbul-Denizli i Izmir-Istanbul (Turkish i Pegasus) neki sitni novci za jednosmjerne karte.

Već sam na drugoj temi spominjala prilične gužve na Ataturku pa nam je prvi dan propao plan da odemo na ručak negdje oko aerodroma, točnije Yesilkoy. Iako smo imali 5 sati između letova, ostali smo na aerodromu s obzirom na gužvu na njemu i prometni krkljanac ispred njega. Taksi je jedini prijevoz do Yesilkoya ali pošto su brzinom puža dolazili i odlazili s aerodroma, nismo htjeli riskirati. Petak popodne, početak vikenda, Istanbul kipti.

PAMUKKALE
Turkishev let za Denizli krenuo na vrijeme ali u dolasku kasnimo jer nismo mogli sletiti. Nisam dobro skužila pilota zbog čega, uglavnom smo dobili obavijest da je pista zatvorena i da idemo u još jedan krug iznad pustopoljine. Zanimljiv krajolik oko aerodroma, skoro marsovski.
Jezero Acigol u neposrednoj blizini.
Image

Kad smo sletili, skužim da puše i to prilično. Vjerojatno je to bio razlog zašto je pista bila zatvorena.
Aerodrom mali da manji ne može biti. Nema žive duše. Kao da smo na kakav kiosk sletili. :D Naš avion jedini na pisti.
Do Denizlija voze busevi Baytur koji spremni čekaju vani. Nešto sitno lira i sat vremena vožnje. Pitamo šofera da li bus ide u Pamukkale a on pola na turskom, pola na indian ingliš i usput mašući rukama nešto promrmlja i "no problem". Ajde dobro, no problem. :D Informacije s neta kažu da se ide do kolodvora u Denizliju pa onda na dolmuš do Pamukkala ali ovaj nas negdje prije Denizlija zove preko pola busa, maše rukama "burada, burada...Pamukkale". Ništa nam nije bilo jasno dok nismo skužili da vani čeka neki njegov pajdo kojem smo morali nadoplatiti do Pamukkala. Morali bi platiti i dolmuš iz Denizlija svakako ali mafija se sama organizirala i zaobišla dolmuše. :D Još kao mora navratiti pet minuta u ured i onda tamo slijedi pilanje: koliko ostajemo, kud namjeravamo poslije, oćemo tamo, oćemo ovamo, nudi turu ovu, turu onu...e, odvesti će nas on do hotela (koji je na 5 minuta pješke). Daj ti nama torbe i nećemo nigdje, doselili smo u Pamukkale. :D

Kako je Pamukkale stvarno malo selo a mi smo stigli oko 8 navečer, ostali smo na večeri u hotelu i pijuckali vino kraj bazena.
Hotel je dobar. Sobe udobne i čiste. Restoran je odličan pa smo se tamo i hranili. Doručak u cijeni, pravi turski na principu švedskog stola a izbor je za pohvalu. Osoblje je također super. Oduševili se kad su čuli da smo iz Hrvatistana. Modrić, FIFA, Rusija i tako to. :D
http://www.venushotel.net/gallery.asp

Nešto sitno eura smo mijenjali na aerodromu u Istanbulu da preživimo do leta za Denizli, tečaj je bio oko 6,8 uz sitnu proviziju.
U Pamukkalama su nas uputili u poštu. Neko malo zdanje kao da je iz vremena Juge. :zubo: Čekali iza par bakica i djedica koji su valjda došli po mirovinu. A oni nas kao pravi domaćini pustili preko reda. Buyrun. To je inače jedna od stvari koja me oduševljava u Turskoj, ljubaznost ljudi.
Tečaj u pošti isti kao na Ataturku, iako je službeno bio 7. Ali to se svaki dan mijenjalo.
Poslije smo skužili da se na bankomatima Ziraat banke može mijenjati novce uz sličan tečaj.

O samom lokalitetu Pamukkale mislim da ne treba pričati puno. Osim da su one glavne terase s postera i reklama isušene. I ne smije se gaziti po njima. Naravno da ima i genijalaca koji se veru svugdje ali tamo su i čuvari koji stvarno rade svoj posao pa žvižde...viču...dođu po tebe. Što god ti je draže. :D
Krenuli smo s južnog ulaza i penjali se prema gore a tom trasom ima pokoji umjetni bazenčić gdje se još i možete bućnuti kao čovjek. Što se više penjete prema gore (na vrhu je stajalište za buseve gdje dovoze ture s cruisera), to je gužva veća. Skakutali smo tuda nekih sat vremena a onda otišli do Hierapolisa na kojeg smo potrošili cijeli dan. Oduševila sam se, pogotovo amfiteatrom. Image Usput i dobila lijepu boju, bilo je vruće ko' u paklu.

Kroz selo ima hotela koji su napušteni, bazeni im zarasli i slično. Saznali smo poslije da su Pamukkale prošle svoju kalvariju. 80-ih godina prošlog stoljeća je tamo bio pravi dar mar. Kažu nam da su ljudi u obući ulazili u bazene, skakali po rubovima, piknikirali i svašta nešto. Zbog toga je dosta terasi poprimilo sivu boju i na mjestima su odlomljene. Ni sve veći broj inozemnih turista nije pomogao. Tada je izgrađena i većina onih raspadnutih hotela koji su vodu iz izvora skretali su svoje bazene. :facepalm: Onda na scenu stupa UNESCO i najprije se rješava hotela a poslije i preusmjerava izvore termalne vode i isušuje terase. Kažu da će tako ostati do daljnjega dok se ne oporave. Pamukkale su usprkos tome i dalje najposjećeniji turistički lokalitet u Turskoj.

Cijeli jedan dan je tamo dosta pa smo tako i mi sutra ujutro na doručak, pakiranje i na vlak Denizli-Selcuk. 3 sata narodnog veselja. :D Staje u svako selo putem pa na početku još i možete sjediti kao gospodin. Možete i disati. :D Već od polovice je to nemoguća misija. Mi smo imali i bonus u obliku žestoke svađe nekih starijih kokoški točno nama iza leđa. Kokoške jer su bez povoda napale jednu mladu ženu s dvoje djece. Na početku je to bila obična prepirka pa se nitko nije uzrujavao ali kasnije je preraslo u priličan verbalni sukob tako da su ih razdvajali mlađi momci koji su se nesretni našli između. :D Nešto turskog znam ali nisam skužila zašto ju napadaju, žena je na kraju izišla s nama u Selcuku u suzama, bilo mi ju žao.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Oct 2018, 14:45

Lolita wrote:
16 Oct 2018, 13:38

Do Denizlija voze busevi Baytur koji spremni čekaju vani. Nešto sitno lira i sat vremena vožnje. Pitamo šofera da li bus ide u Pamukkale a on pola na turskom, pola na indian ingliš i usput mašući rukama nešto promrmlja i "no problem". Ajde dobro, no problem. :D Informacije s neta kažu da se ide do kolodvora u Denizliju pa onda na dolmuš do Pamukkala ali ovaj nas negdje prije Denizlija zove preko pola busa, maše rukama "burada, burada...Pamukkale". Ništa nam nije bilo jasno dok nismo skužili da vani čeka neki njegov pajdo kojem smo morali nadoplatiti do Pamukkala. Morali bi platiti i dolmuš iz Denizlija svakako ali mafija se sama organizirala i zaobišla dolmuše.
Ja sam već unaprijed znao da Baytur fura s aerodroma za Pamukkale, jedino kaj nisam znao za to presjedanje. Koje je u mom slučaju (kasno popodnevni let sa Sabihe) bio u sumrak. I mene nije nitko vani čekao, nego me je vozač busa u spomenuti sumrak izbacio "in the middle of nowhere" i rukama i nogama mi objasnio da nek čekam ... nekog ili nešto, neodređeno vrijeme. :rofl:

Već je bio poprilični mrak (a ulična rasvjeta se nije palila) kad je došao lik s kombijem i rekao da i dalje treba čekat, jer uskoro dolazi drugi bus s još putnika. Pa smo onda opleli o nogometu ... Sreo sam ja njega drugi dan u selu pa smo o nogometu i nastavili. :zubo:

I, ne, nije mi ništa uvaljivao putem, otfurao me je do hotela i to je bilo to.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

16 Oct 2018, 17:57

Slično je i nama bilo samo što je ovaj već čekao tamo negdje in the middle of nowhere. :D Očito im je to uhodana praksa. Našla sam poslije na netu sličnih iskustava s onim "moram do agencije 5 minuta pa ćemo dalje." I onda on fino parkira kod agencije i ode na čaj a preuzme kolega i udavi. :D

Kad smo odlazili, do kolodvora u Denizliju smo najnormalnije zaustavili dolmuš, prolazio nam je blizu hotela. I na njemu fino piše Denizli Otogar.
A ovaj mutikaša je bio u kompi sa šoferima Baytura jer je došao s nekim no name kombijem. :D
Znala sam i ja za njih ali koliko sam shvatila oni voze do kolodvora s aerodroma pa tamo treba ići na dolmuš ali oni su se fino dosjetili kako to zaobići i još malo zaraditi sa strane. :D
thinkpink41
Posts: 132
Joined: 22 Feb 2017, 13:48

17 Oct 2018, 14:52

Radi posla nisam uspjela kupiti karte sad na akciji jer nisam znala u kojem smjeru će me obveze odvući, evo sad se sve iskristaliziralo, ali sjedi i plači, taman završila akcija.
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

18 Oct 2018, 08:10

thinkpink41 wrote:
17 Oct 2018, 14:52
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.
Ja nisam primjetio :ne zna: U Sloveniji su akcije zajedno sa Hrvatskom, u Austriji bude nešto...

Sad vidim na Turkishevim stranicama da su uvrstili novi aerodrom, dakle ne može se zeznuti i kupiti vezanu kartu preko različitih aerodroma :yess:
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

18 Oct 2018, 08:41

thinkpink41 wrote:
17 Oct 2018, 14:52
Radi posla nisam uspjela kupiti karte sad na akciji jer nisam znala u kojem smjeru će me obveze odvući, evo sad se sve iskristaliziralo, ali sjedi i plači, taman završila akcija.
Zna li netko da li Turkish stavi na akciju Istanbul i preko Venecije? Bila bih zahvalna na toj info.
Za Veneciju ne znam, ali iz Beča su ti u ovom trenutku i bez ikakave (oglašene) akcije cijene za većinu kombinacija datuma 125 - 147 € na Turkishevim stranicama. Uz pomoć "trikova", to se da spustit i na oko 110 - 130 €.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Oct 2018, 11:06

Novi je aerodrom jučer svečano otvoren:

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1N3278

Nazvan je "Istanbul Airport", iako su tzv. "zli jezici" govorili da će se zvati "Erdogan Airport". Doduše, upravo to neutralno ime, tj "ime bez imena" na neki način ukazuje na to da Erdogan najvjerojatnije očekuje da će aerodrom biti prozvan po njemu nakon njegove smrti.

Sve ostale okolnosti su kao što smo već pisali ovdje, dakle radi se o "hladnom otvorenju", svi letovi do kraja godine i dalje idu prek Ataturka.

Ja bih još dodao najmanje do kraja godine.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Oct 2018, 12:50

Nadam se da ce se do kraja ozujka odlucit koji ce aerodrom biti funkcionalan. Iako bih rado sletio na novi aerodrom, sto se tice povezanosti s Istanbulom i blizine, ne bi mi smetalo da sletimo na stari.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Oct 2018, 15:12

Povezanost novog aerodroma s Istanbulom značajno će se popravit kad dovrše M11 metro, ali to ne bih očekivao prije 2020. godine.

Možda čak i Bandić prije dovrši rotor. :lol:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

24 Jan 2019, 14:08

Turkisheva akcija 139 € povratno, traje još tjedan dana.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

29 Jan 2019, 16:31

Odustao sam od Istanbula.
Imao sam kupljenu kartu za kraj ozujka. Kako se jos uvijek ne zna na koji aerodrom ce se sletit, odlucio sam se odustat od putovanja.
Dobio sam potpuni povrat novaca, posto je Turkish jedan let pomaknuo za 5 min, pa sam dobio takvu mogucnost.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 Jan 2019, 09:56

Nukac wrote:
29 Jan 2019, 16:31
Odustao sam od Istanbula.
Imao sam kupljenu kartu za kraj ozujka. Kako se jos uvijek ne zna na koji aerodrom ce se sletit, odlucio sam se odustat od putovanja.
Dobio sam potpuni povrat novaca, posto je Turkish jedan let pomaknuo za 5 min, pa sam dobio takvu mogucnost. Image
Kud se meni takvo nešto nije potrefilo lani. :D

I zašto si odustao, što ima veze koji je aerodrom?
Ili si trebao tražiti neki let na Sabihu.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Jan 2019, 10:01

Novi aerodrom još uvijek nije uhodan. Nemam pojma kako doći od aerodroma do centra.

A Istanbul mi ionako nije baš neka destinacija.
Kad sam već mogao iskoristiti priliku da dobijem lovu nazad, iskoristio sam to. I kupio radije kartu do Pariza. :p
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 Jan 2019, 10:02

Nukac wrote:
30 Jan 2019, 10:01
Novi aerodrom još uvijek nije uhodan. Nemam pojma kako doći od aerodroma do centra.

A Istanbul mi ionako nije baš neka destinacija.
Kad sam već mogao iskoristiti priliku da dobijem lovu nazad, iskoristio sam to. I kupio radije kartu do Pariza. :p
Pih. Bezveze. :zubeki:
Sto Pariza dam za jedan Istanbul. :cerek: :rofl:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 Jan 2019, 13:03

... krivi post kojeg sada ne mogu izbrisati :D

Ali evo da iskoristim pa da pitam, na kojem servisu uploadate slike? Da okačim koju iz Turske kad već nisam završila izvještaj. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Jan 2019, 13:21

Post Reply