Turska (i Istanbul)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

26 Feb 2018, 12:32

nvnk wrote:
26 Feb 2018, 12:00
Doduše, kad bolje razmislim, najvjerojatnije će, u tipičnom turskom stilu, i jedno i drugo još dodatno kasnit, pa se možda i "nađu" na istovremenom svečanom otvorenju ... tamo negdje 2020 ili 2021 godine. :D
Zašto bi kasnilo, nije to Njemačka :lol:


I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

26 Feb 2018, 12:43

Meni se čini malo nategnuto da će ga završit na vrijeme.
Recimo zagrebački je bio završen više od 6 mjeseci prije nego je otvoren. 6 mjeseci su ga testirali prije nego su ga otvorili.
A zagrebački je 5% veličine ovog istanbulskog.
A ne znam jel se sjećate kako je neslavno završilo otvaranje Terminala 5 na Heathrowu.
S tim da se ovdje radi o kompletno novom aerodromu. Novo je praktično sve. Nekad prije su tu bili rudnici.

Inače što se tiće totalitarnih režima: eto, u Njemačkoj je demokracija, sad je 2018. a BBI je još daleko od otvorenja... :giggle: Baš me zanima hoće li gđa. Merkel doživit otvaranje BBI kao premijerka... :lol:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Feb 2018, 12:56

Pa da, da vam odgovorim obojici, nije to demokracija pa da se za ozbiljno kašnjanja ostane "samo" bez posla. :D

OK, za nekakvo "normalno" kašnjenje, ono koje ja i očekujem (rekoh, 2020) - nikom ništa.

Ali, ako im se "slučajno" dogodi Brandeburg - ne bih bio u koži žrtvenog jarca. :E
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

29 May 2018, 11:50

Cartman, jesi koristio press card u zadnje vrijeme u Istanbulu?
Pola građevina u starom dijelu grada se renovira pa mi se ne plaća npr za Aju 40 lira upada a unutra dostupna dva zida. :D Probala bih ući na press. :D
User avatar
cartman
Posts: 250
Joined: 22 Feb 2017, 15:38
Contact:

29 May 2018, 12:21

Zadnje press u aju nije prošao
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

29 May 2018, 13:29

Lolita wrote:
29 May 2018, 11:50

Pola građevina u starom dijelu grada se renovira ...
Ak misliš da si u starom dijelu prošla "sve", razmisli još jednom. ;)

Primjerice, samo da obiđeš obje cisterne na Sultanahmetu koje nisu Yerebatan, a koje su otvorene za turiste, imaš kaj obilazit:

http://www.binbirdirek.com/History

https://www.dailysabah.com/history/2018 ... ng-history
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 May 2018, 06:36

nvnk wrote:
29 May 2018, 13:29
Ak misliš da si u starom dijelu prošla "sve", razmisli još jednom. ;)

Primjerice, samo da obiđeš obje cisterne na Sultanahmetu koje nisu Yerebatan, a koje su otvorene za turiste, imaš kaj obilazit:

http://www.binbirdirek.com/History

https://www.dailysabah.com/history/2018 ... ng-history
Znam za njih, to svakako računam, tenks. :)
Neću se puno zadržavati po Sultanahmetu ali u Aju sam mislila uć. Ako još bude pod skelama, razmislit ću.
thinkpink41
Posts: 132
Joined: 22 Feb 2017, 13:48

26 Aug 2018, 11:05

sezonu sam izgleda preživjela, ali jedva. ovo je bilo preludo sve skupa.

temperatura je pala za 15 stupnjeva pa sam odmah pomislila na Tursku.

Ima li kakvih aranžmana jako povoljnih za obalu, ali ono 4 ili 5 * da samo ležim i jedem.

Karte za Istanbul? kad su ono akcije? i što je najvažnije gdje da kupim kožnu jaknu :zubo: ?
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

26 Aug 2018, 19:08

thinkpink41 wrote:
26 Aug 2018, 11:05
Ima li kakvih aranžmana jako povoljnih za obalu, ali ono 4 ili 5 * da samo ležim i jedem.
Ima uvijek, ali što će ti 4*? Isplativo je barem solidnih 5. btw. obično su akcije avio karti početkom 10.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

27 Aug 2018, 13:33

Drži oko na Turkishu. Obično akcija bude kroz listopad za letove od 01.11. - 31.03.
Ja brojim sitno...nikad dočekat :mama:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 Aug 2018, 10:09

Nvnk, jesi bio u Hierapolisu (Pamukkale)? Zanima me da li se plaća odvojeno ili ima neka kombo ulaznica?
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Aug 2018, 12:43

Lolita wrote:
30 Aug 2018, 10:09
Nvnk, jesi bio u Hierapolisu (Pamukkale)? Zanima me da li se plaća odvojeno ili ima neka kombo ulaznica?
Ne da kombo ulaznica postoji, nego druge niti nema. Ne možeš posjetit samo Hieropolis bez travertina ili obrnuto.

Ulaz iz sela, za one koji u samom selu prespavaju, je pješački ulaz u podnožju travertina (sedrenih naslaga/bazena) po kojima se onda penješ gore, na plato, na kojem je pak Hieropolis. Postoje i dva gornja ulaza, za one koji dolaze automobilima/busevima/kombijima i kroz njih ulaziš prvo u Hijeropolis, s kojeg se pak možeš kasnije spustiti niz travertine. (I izaći u selo, ak se tak dogovoriš s onim tko te autom ostavio kod jednog od gornjih ulaza.)
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

30 Aug 2018, 12:59

Buni me jer sam na stranici o muzej passu našla da se Pamukkale plaćaju 40 lira a Hierapolis 50.
(Pitam jer zbrajam ulaznice da vidim da li mi se isplati uzimati pass, za sada se čini da ne.)

Otel mi je u selu tako da sam pješak. :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

30 Aug 2018, 14:19

Ovako, za 40 (ili 35?) TL imaš dostup komplet travertinama i cijelom arheološkom dijelu Hierapolisa (antički teatar, bazilika, nekropolis, "ulaz u pakao", mjesto mučeništva Sv. Filipa, Apolonov hram, ... da ne nabrajam sad ... svemu).

Ali, gore, na spomenutom platou, postoje dva objekta koja se dodatno plaćaju.

Jedan je arheološki muzej, gdje su, ako sam dobro skužio, u jednu zgradu potrpali sav "krš" koji su iskopali iz raznih dijelova i pojedinačnih objekata Hierapolisa, ali ga nisu mogli ostaviti na mjestu pronalaska (dakle, razni cijeli ili dijelovi keramike/grnčarije, razni cijeli ili dijelovi kipova itd...). To se plaća nekih 5 TL, a meni se nije dalo tu ići jer sam već bio umoran od obilaska cijelog Hierapolisa, a i nije mi bilo (više) zanimljivo.

Drugi je pak tzv "antički bazen" i njega se (dodatno, tj. nakon što već uđeš u cijeli kompleks za tih 35 ili 40 TL) naplaćuje 50 TL. Radi se o običnim toplicama s (navodno) "ljekovitom vodom", pri čemu je bazen u stvari nekakav obnovljeni (nakon što ga je potres u 7. stoljeću na pol porušio) antički bazen. Uglavnom, meni to nije bilo ni blizu dovoljno napeto da bih dodatno plaćao više nego što sam platio za sva ostala čuda kojih sam se (za 35 ili 40TL) već bio nagledao i nauživao. Precijenjeno u najmanju ruku.

Dakle, moguće je da na toj stranici koju gledaš, pod "Hierapolis" misle samo na taj bazen (službeno "Hierapolis Antik Havuz"), a pod "Pamukkale" na sve ostalo (tj. sve osim bazena i muzeja).

Inače, vodenih radosti i osvježenja ima dovoljno i na travertinama (radi se u stvari o kaskadnim "bazenčićima"), dok se uspinješ na plato, čime je plaćati za to gore još bezveznije.

Kroz travertine ćeš moraš proći bosa, dakle, osobito ako se misliš zadržavat na kraćim kupancima po tim "bazenčićima", uputno ti je ponijet kakvu plastičnu vrećicu za obuću, ali i odjeću. Viđat ćeš ljude u japankama, ali ako misliš iole ekstenzivnije obilazit sam Hierapolis, moj ti je savjet ponijeti neku ozbiljniju obuću (za trekking/hiking). Npr. Filipoovo mučilište je dosta iznad, a gušt je i pentrati se po njemu (tj. po nekim od stupova one gornje crkve).
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

31 Aug 2018, 17:15

Lolita wrote:
27 Aug 2018, 13:33
Obično akcija bude kroz listopad za letove od 01.11. - 31.03.
Nakon današnjeg ždrijeba .... I ja čekam tu akciju. :p
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

01 Sep 2018, 11:44

Odlično, hvala ti puno, korisne info. :top:

Očito je onda taj bazenčić dodatnih 50 lira.

I kakav ždrijeb, prosvijetli me... Bila sam u špilji zadnjih dana. :rofl:
Aha, vidim. Fenerbahče.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

25 Sep 2018, 13:55

Citat je s grčke teme, pitanje bilo glede jednodnevnog izleta brodom u Tursku i vize, pa po meni više paše ovdje:
Tyrion Lannister wrote:
10 Jul 2018, 20:54
Vratio se iz Bodruma.
Nismo trebali vizu. :s
Evo, slučajno naletih na ovo:
According to the Law on Foreigners and International Protection which entered into force on 11th April 2014, those foreigners who arrive at sea ports and intend to visit the seaport city or nearby provinces for touristic purpose are exempt from visa provided that their stay does not exceed seventy two (72) hours. However, if you arrive in/depart from our country by air for your cruise tour, you must obtain a visa.
I samo da i ovdje podsjetim: Krenula akcija, datumi su od 15.10 do 31.3., ali, na žalost, ima više "blackout" razdoblja nego inače. Puna akcijska cijena je 129€, a ima i "poluakcijskih" (ispod 200, ali iznad 129).
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

02 Oct 2018, 15:35

nvnk wrote:
26 Feb 2018, 12:56
Pa da, da vam odgovorim obojici, nije to demokracija pa da se za ozbiljno kašnjanja ostane "samo" bez posla.
Ha, ovo mi se ovdje rijetko događa, ali napisao sam cijeli traktat o tome kako se je (srprajz-srprajz) glede otvorenja novog aerodroma sve "iznenada" zakompliciralo i kako nitko živ ne zna kad bu se kaj otvorilo, kako bu se do novog aerodroma putovalo itd... ali me je izbacilo van i cijeli tekst je izgubljen. :facepalm:

Uglavnom, za sada se čini da će se na Dan Republike (29.10.2018.) dogoditi samo formalno (čitaj: lažno) otvorenje, a da će se na Ataturk slijetat još i jako dugo potom. Postojat će i prijelazno razdoblje tijekom kojeg će samo neke aviokompanije i samo neke linije letjet s novog aerodroma, a njihov broj će postupno rasti. Dakle, nahebali su oni s presjedanjem u Istanbulu, a najviše oni kojima to presjedanje nije na vezanim kartama. Savjet: Do daljenjeg ne kupovat takve kombinacije karata.

Ja, kao što znate, putujem tamo 29.11, što samo po sebi ne bi bilo razlog za stres kad to ne bi bilo baš na dan tekme. Inače bi cca 7 i pol sati između slijetanja i početka tekme, čak i usprkos činjenici da bi pri tome još i negdje u nekom trenutku trebalo pokupit ulaznice, bilo rutina, ali u ovoj je situaciji sve moguće .... :rolleyes:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

05 Oct 2018, 19:14

Ja se nadam da će se to srediti prije nego kasnije. Ataturk puca po šavovima (skoro pa doslovno, dobro bi mu došlo malo obnove).
Vratila sam se prije koji dan pa ću dodati koji friški utisak čim se oporavim od šoka od cijena kod nas. :D
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

05 Oct 2018, 20:41

Ja idem krajem ozujka, nadam se da ce se do onda sve sredit.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

06 Oct 2018, 07:03

Lolita wrote:
05 Oct 2018, 19:14
Ataturk puca po šavovima (skoro pa doslovno, dobro bi mu došlo malo obnove).
Zašto? Ja nisam stekao takav dojam, još uvijek mi se čini sasvim solidan aerodrom :ne zna: A lounge od 3500 m2...:crying:
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Oct 2018, 10:55

Nisam u lounge ulazilia, tolika je gužva bila na aerodromu da sam pretpostavila da će i tamo biti pretrpano (čitajući iskustva od prije). Gate nam je bio valjda zadnji centimetar na aerodromu, 700 i nešto a kako smo se izgubili po dutyu prije tako je bio sprint do gatea poslije.
Ataturk valjda više ne može progutati tu količinu ljudi. Na dolasku smo dosta dugo čekali na granici pa sam gledala malo oko sebe, ima dijelova gdje im je krenula otpadati žbuka i slično. Valjda se ne trude kada se trebaju preseliti na novi aerodrom. :ne zna: Ja inače volim ovaj aerodrom, da ne bi bilo da ga gadim ali vidi se da je postao premali. Ovaj put sam bila i na domaćim odlascima, ista stvar. Gužve i kaos. Žena ispred mene se toliko derala na nekog bogeca na Turkishevom šalteru za check in da mi ga bilo žao. Tražila managera, napravila cijeli cirkus i usput blokirala cijeli jedan ogroman red za check in. Nije im lako tamo. :D
Istanbul je inače ovih dana bio krcatiji nego što ga pamtim prije. A bila sam tamo i prije navale na njega i u jeku te iste navale. Ovo sada je bilo nemjerljivo s ičim. Još smo dolazili za vikend u grad pa možda je i to imalo utjecaja jer se već u ponedjeljak moglo malo (ali samo malo) lakše disati po gradu. :D
Sultanahmet izbjegavati vikendima. Mi smo napravili tu početniku grešku (više su nam se dani pomiješali jer smo bili već deset dana u Turskoj). Redovi za bilo što tamo su bili nemili. Da ne spominjem tramvaje u koje više ni iglica nije mogla stati, naguravanja prilikom ukrcavanja na brodove i tako. Nije mi bilo jasno otkuda više ljudi izviru.
Pobjegli smo onda brodom na Bospor ali ni tamo u popularnijim selima nije bilo ništa bolje. Ortakoy npr je bio živi mravinjak.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

06 Oct 2018, 11:46

Malo otpale žbuke ne čini mi se neki problem. Uz povećanje prometa i otvaranje samo prve faze novog aerodroma bojim se da će i on uskoro postati premali...btw. ako sam dobro vidio na simulacijama međunarodni lounge će i dalje biti predaleko kao i na starom i bez prijevoza kao na domaćem.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Oct 2018, 12:06

Nije neki problem ali mi se ukupno aeordrom učinio puno neuredniji i veći kaos nego prije. Ni wc-i nisu nešto uredni i tako. Ukupni dojam mi je lošiji nego prijašnjih godina. Pretpostavljam da je zbog preseljenja.
Post Reply