Turska (i Istanbul)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Feb 2018, 10:48

neno1966 wrote:
05 Feb 2018, 16:35
Nikad nisam bio u tim krajevima (iako me Oludeniz privlači zbog letačkih sportova) čisto zbog toga što obično idem van sezone kad je većina hotela tamo zatvorena (i inače ih ima manje nego u Antaliji). Mislim da je Oludeniz već iskomercijaliziran i ako se ne varam ne bi spadao pod malo mirno mjesto kakvo bi htjela. Što namjeravaš još raditi osim plaže?
Izmir i okolica (Efez), Pamukkale. To je primarno. Koji dan za plažu. To bi se spustili dolje prema Antaliji negdje jer pošto ostajemo skoro 2 tjedna (tako je u planu) obišla bih i nešto na području Likije (grobnice u stijeni). Ovo je sve grubi plan još. I ne mora biti baš skroz malo mjesto, samo da nije tipa Antalija s tim all inclusive resortima. Istražit ću to malo još. :)


Prolaznice, hvala. Znam za Česme, to mi je čak i blizu iz Izmira. Znam da je tamo ljeti gužva, nadam se da to splasne u podsezoni. :D
I pozdravi šefa. :D Ima li kakvu babu/tetku da ima apartman tamo? :D


User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

06 Feb 2018, 11:09

Kaže da sve splasne čim počnu škole.
On je izmirski zet, svekrva ima apartmane tamo :zubo:
collect moments, not things
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2018, 11:26

Ja bih preporučio Kusadasi, sa izletom u Selcuk i okolicu...
Osobno ljepše i mirnije od Cesme...
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

06 Feb 2018, 11:44

Lolita wrote:
06 Feb 2018, 10:48
Izmir i okolica (Efez), Pamukkale. To je primarno. Koji dan za plažu. To bi se spustili dolje prema Antaliji negdje jer pošto ostajemo skoro 2 tjedna (tako je u planu) obišla bih i nešto na području Likije (grobnice u stijeni). Ovo je sve grubi plan još. I ne mora biti baš skroz malo mjesto, samo da nije tipa Antalija s tim all inclusive resortima. Istražit ću to malo još. :)
S obzirom da će te toliko toga proći i pretpostavljam često mijenjati smještaj ako nađete nešto gdje vam se sviđa lako ostanete dulje. Tako da možete u plan ubaciti i Česme i Oludeniz i još što naiđe.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Feb 2018, 11:52

neno1966 wrote:
06 Feb 2018, 11:44

S obzirom da će te toliko toga proći i pretpostavljam često mijenjati smještaj ako nađete nešto gdje vam se sviđa lako ostanete dulje. Tako da možete u plan ubaciti i Česme i Oludeniz i još što naiđe.
Pa tako će nekako i biti vjerojatno. :)
Prolaznica wrote:
06 Feb 2018, 11:09
Kaže da sve splasne čim počnu škole.
On je izmirski zet, svekrva ima apartmane tamo :zubo:
Onda se bilježim sa štovanjem. :D Kad budem tražila smještaj, javim se. :D
marko_31 wrote:
06 Feb 2018, 11:26
Ja bih preporučio Kusadasi, sa izletom u Selcuk i okolicu...
Osobno ljepše i mirnije od Cesme...
Idem vidjet, tenks.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

06 Feb 2018, 12:01

Jel se netko možda sjeća one jedne stranice gdje su bili vodiči za Berlin, Istanbul, Lisabon i neke druge gradove i gdje si mogao odabrati koliko dana želiš ostat pa ti je on napravio itenerer?
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

06 Feb 2018, 12:07

User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

06 Feb 2018, 13:12

Ovo s Kusadasijem mi se čini kao dobra ideja.Ne zato jer bih imo pojma kak je tamo, nisam bio, ali čisto taktički, da se ne selite previše.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Feb 2018, 13:13

Istraživala sam malo Kusadasi i oko njega, nije daleko od Izmira.
Našla ono što otprilike tražim. Dilek nacionalni park ima par manjih plaža, samo trebam vidjeti kako doći do njih.
Karasu plaža u predsezoni, otok Samos u daljini. To je to. :cerek:
Image


Hvala Marko na prijedlogu. ;)

Oludeniz je prenatrpan čak i u rujnu, ima par fotki na Google.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2018, 13:33

Nema na čemu, lijep je to kraj, a ima i mogućnosti za zanimljive izlete.
Doduše, u Kusadasiju sam bio samo 2 dana, prije "sto" godina...
Ali okolica je super: Selcuk, Sirince, Efez, kuća djevice Marije, puno sela sa super ponudom hrane, suvenira, začina, maslinovog ulja..
Nećeš pogriješiti, meni je već dugo velika želja sve to ponoviti.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

06 Feb 2018, 13:56

Eto sad se baš veselim. :cerek: :cerek: :cerek:

S čime ste išli okolo? Busevi, dolmuši, rent?
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

06 Feb 2018, 14:42

Išli poslovno tjedan dana, imali smo vozača na raspolaganju... zlatna vremena...
Ali svakako preporuka za rent a car; busevi nisu previše pouzdani (barem prije 10 godina, dugo im treba po brdima, teško je poloviti konekcije).
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

07 Feb 2018, 12:23

Moj plan napreduje.
Evo ako nekome zatreba, karta metroa u Izmiru. Zelena linija Cumaovaci-Tepekoy je produžena pa se sada može s aerodroma do Selcuka (Efez).
http://www.izban.com.tr/App_Themes/Defa ... RITASI.jpg
Doduše, treba mijenjati vlak al ajd. Moram to još istražiti da li je bolje tako ili redovna linija vlaka Izmir-Denizli koja prolazi kroz Selcuk.
Mislim da ću odmah iz Istanbula prema Izmiru, s aerodroma put Selcuka (baza koji dan, obići sve okolo :) ) pa onda Pamukkale. Vratiti se na Kusadasi i plažu pa natrag za Izmir i na kraju Istanbul nekoliko dana.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Feb 2018, 12:01

Turkish nema običaj pomicati letove (vrijeme) ili kasniti?
Moram kupiti karte za dalje po Turskoj a letovi su svi sa Sabihe. Da ostavim dovoljno vremena za transfer od Ataturka.
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

09 Feb 2018, 13:00

meni nikad nisu kasnili niti pomicali letove
collect moments, not things
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Feb 2018, 13:13

Na kraju sam čak našla i odlazni za Denizli sa Ataturka, malo kasnije ali taman toliko bi mi trebalo i do Sabihe. Međutim, na stranici Turkisha me prekine prije kraja kupnje. Možemo li mi gringosi uopće kupovati karte za domaće letove preko Turkiša? Ne bi me čudilo da ne. :D
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

09 Feb 2018, 13:46

Uspila. Nakon sto pokušaja, preko mobitela. Očito im stranica nešto šteka.
Izmori me Turkish danas. :D
370 kn dvije jednosmjerne do Denizlija. Let u 17:30.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

13 Feb 2018, 14:27

nvnk wrote:
29 Jan 2018, 09:47
Daklem, autoritarni režimi jesu politički zajebani, ali su zato vrlo često dušu dali za razvoj infrastrukture. Svim probijanjima rokova usprkos, brzina kojom se istanbulska mreža metroa i masovnog/brzog urbanog transporta razvija ipak je zapanjujuća. Evo, od rujna kad sam zadnji put bio tamo uspjeli su još jednu metro liniju otvorit i to M5. Jedino kaj nije baš jasno koji njezin dio (zna se samo da ju nisu još cijelu izgradili).

Osvježenu mapu je, naravno, na netu jako teško naći (već sam u očaju bio počeo "ručno" prepravljat jednu na kojoj je M5 narisana "prazna", tj. tek u planu), no čini se da bi to moglo biti ovo:

http://www.metro.istanbul/media/113745/ ... ritasi.jpg

Tu je narisano da je otvorena od Üsküdara do Yamaneviera, no daju se naći podaci da je otvorena ipak samo do Ümraniyea, a postoje i treći izvori koji kažu da već sada ide sve do Čekmekoya. :misli:

Kako bilo da bilo, izgleda da po svim izvorima vozi kroz Kisikli, dakle do Čamlice se može metroom. A sutra popodne će u Istanbulu po prognozama biti lijepo pa se mislim zaputiti gore. :top:
Dakle, samo da potvrdim da metro M5 uistinu i vozi do Yamaneviera i da je time (te prethodnim otvaranjem Marmaraya) Čamlica postala prvorazredna i svim turistima sa smještajem u europskom dijelu Istanbula (a to je većina) bitno lakše dostupnija atrakcija neko prije. :top:

Inače, zamijetio sam jedan onako "tipično turski" detalj glede cijene prijevoza. U Istanbulu, naime, na zajedničkim stanicama više linija metroa nema presjedanja bez izlaženja iz sustava, tj, takav neki jedinstveni sustav niti ne postoji. Dakle, kad se, recimo, na stanici Yenikapi presjeda s M1 na M2 (ili obrnuto), mora se izaći i ponovno ući, a pri ponovnom ulasku mora se - štancati nova karta. S Istanbulkartom je pri tome zadržan kompliciran i ne baš sasvim transparentan sustav popusta za tu drugu vožnju kakav je postojao kod legendarnog Akbila. Koliko je to nejasno i tragikomično svjedoči i moj primjer:

Krenuo sam linijom M1 sa stanice Vezneciler, na stanici Yenikapi presjeo na Marmaray, a na stanici Üsküdar na M5. Izašao sam na stanici Kisikli. Ukupno mi je pri tome s Istanbulkarta skinuto 5,20 TL. Vraćao sam se identičnim putem, sve tri skinute brojke bile su različite nego prvi put, a ukupno sam platio 5,90 TL. :rofl:

Uzgrad, kad već spominjem turske apsurede, jesam ja jedini primijetio džumbus s vremenom i vremenskom zonom?

Turska je oduvijek bila za jednu vremensku zonu, dakle za jedan sat pomaknuta u odnosu na nas. Bila je, dakle u istočnoeuropskoj zoni. No, prije dvije i pol godine "privremeno", a prije godinu i pol trajno, ukinula je povratak s tzv. "ljetnog" na tzv. "zimsko" vrijeme, pa je time efktivno u stvari prešla s istočnoeuropske na moskovku zonu. Bez promjene vremena zima-ljeto, to znači da je razlika u odnosu na nas jedan sat ljeti, a dva sata zimi.

Priča je do sada u stvari sasvim normalna, bilo je (i bit će) već slučajeva da pojedine zemlje mijenjanju vremenske zone.

Međutim, kako se čini, tu promjenu nisu pratili automatski satovi koji sinkroniziraju, recimo, mobilne uređaje. Tak da sam ja, konkretno, nakon što sam rano popodne sletio u Istanbul, ručno namjestio vremensku zonu na mobitelu, onako kako je rečeno prek razglasa u avionu, ali sam istovremenu tabletu dopustio za "povuče" vrijeme iz mreže. Nakon čega sam s tim tabletom sinkronizirao vrijeme na Vivofitu kojeg koristim (i) kao ručni sat.

I tek na večer oko 9 sati sam skužio da ta dva vremena nisu identična. :facepalm: :zubo: :rofl:

Manje bi bilo smiješno da sam imao presjedanje na drugi avion još isti dan i zbog te vure razlike na taj avion - zakasnio. :rolleyes:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

14 Feb 2018, 09:12

Nvnk, koliko je stanica metroa daleko do Camlice tj. di točno iziđeš? :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

14 Feb 2018, 09:49

Kao što rekoh, radi se o stanici Kisikli i od nje ima 15-tak minuta (slabi kilometar) ugodnog hoda uzbrdo. :)

Još jedan detalj brzine razvoja istanbulske metro mreže koja je možda i prevelika, tj. sustav možda i nije spreman za takvo bujanje:

Relativno puno novih stanica na tim novim metro linijama uopće nema "normalnu" vezu same stanice i nivoa ulice, tj. uopće nisu izgrađene niti obične stepenice, a niti poomične. Nego s ulice na stanicu možeš doći samo liftom. :eek:

Naravno da inače liftovi služe samo kao pomoćno sredstvo za spustit se dolje (ili vratit gore) za invalide u kolicima, one s jako puno prtljage i slično, a ne mogu imat i nemaju dovoljan kapacitet za prijevoz svih te su u tavim situacijama neminovna zagušenja u "špicama".

Kisikli je jedna od tih stanica. :zubo:
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

14 Feb 2018, 10:11

No krasno. Onda ću busem. :D
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

14 Feb 2018, 12:34

Ha, kako hoćeš. Ja ne kažem da je bio krkljanac i nemogućnost brzog izlaska/ulaska kad sam ja bio tamo (jer i nije bilo tako). Samo da, eto, uočavam teoretsku mogućnost pojave tog problema. :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

25 Feb 2018, 19:31

Inace za ljubitelje Turske i Istanbula, od zimske sezone 2018 seli se aerodrom u Istanbulu.

Istanbul New Airport (Turkish: İstanbul Yeni Havalimanı), or Third Airport (Turkish: Üçüncü Havalimanı), is an international airport under construction in Arnavutköy district on the European side of Istanbul, Turkey.

The airport is planned as the largest airport in the world, with a 150 million annual passenger capacity in its last, planned expansion stage while remaining upgradable to 200 million at a undetermined future date upon necessity. The airport was planned due to lack of capacity in the existing airports of Istanbul. It will be the third international airport to be built in Istanbul after Istanbul Atatürk Airport and Sabiha Gökçen International Airport. Atatürk Airport will be closed down for scheduled flights once the new airport is operational; and its IATA code IST will be transferred to the new airport.

Evo i malo slikica te približne lokacije.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

26 Feb 2018, 07:29

Negdje sam pročitao, ako se dobro sjećam, da će otvorenje biti na Dan Republike 29.10. i odmah nakon službenog otvorenja u dva dana planiraju preseliti svu operativu sa starog aerodroma. U ta dva dana jedino će turske kompanije letjeti u Istanbul.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

26 Feb 2018, 12:00

Ne znam samo kako će te silne milijune putnika iz one nedodžije prevozit do centra grada i nazad... OK, metro linija M11 jest u planu, ali čak i ako ju završe po tom "planu" (za sada piše da bi bila gotova u nekom neodređenom mjesecu u 2019 godini), postojat će višemjesečna "rupa" između otvaranja aerodroma i M11. :misli:

Doduše, kad bolje razmislim, najvjerojatnije će, u tipičnom turskom stilu, i jedno i drugo još dodatno kasnit, pa se možda i "nađu" na istovremenom svečanom otvorenju ... tamo negdje 2020 ili 2021 godine. :D

Općenito pak i jope podsjećam na svoju misao da javni infrastrukturni radovi i autoritarni režimi idu skupa ko prst i nokat. :p
Post Reply