Sakupljači milja (frequent-flyer programs)

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Jan 2018, 21:12

Evo, mic po mic, i ja sam na kraju postao član u sve tri glavne alijanse.

Slažem se da je Miles and More najlošiji program, ali ne i da je Avios najbolji.

Meni je najbolji Flying Blue. Dobivam milje i kad rezerviram smještaj prek Bookinga. :top:


User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

16 Jan 2018, 21:25

Zato ja rezerviram preko Agode jer dobivam Aviose.
I kod Aviosa je meni super sto vec za 2000 milja mozes snizit cijenu bilo koje karte. Posto letim sa svima, tesko je skupit milje za besplatnu kartu pa mi na miles and more one propadaju. Jer ih nemas za sto iskoristit.
Ovdje ih koristis za snizavanje cijene.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Jan 2018, 22:09

Moje letačke navike jednostavno su takve da jako puno letim KLM-om. U GB (ENG i SCO) - letim KLM-om. U Skandinaviju - isto. A ovi koji daju Aviose (Iberija, British i ostali) jednostavno iz ZG nemaju meni povoljne linije. :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Jan 2018, 07:10

E sad nam samo još otkrij kako sakupljaš milje s Bookingom. :)
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Jan 2018, 09:33

Evo linka:

https://sp.booking.com/index.html?aid=3 ... artnerpage

Bukiranje je prek njega potpuno normalno i isto kao prek "običnog" www.booking.com linka, cijene i uvjeti su u potpunosti jednake, jedino što na zadnjem koraku imaš dodatnu kućicu za upisat svoj FB broj.

Jednako tako, potvrda koju dobiješ je identična uobičajenoj osim što imaš dodatni red koji ti kaže koliko milja ćeš dobiti. Meni je još pisalo i to da je taj broj orijentacioni i ovisi o tečaju na dan plaćanja u hotelu. Vjerojatno zato jer se radi o rezervaciji u USA i izvornoj cijeni u dolarima, a milje se dobivaju prema potrošenim eurima, što također ovisi o tečaju.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Jan 2018, 10:00

Jedino što su škrti. 1 Mile for every €1 spent. Ali ok, svaka milja veseli.

Kod Agode i Aviosa je cca 2 milje za svaki potrošeni eur, s tim da ima ponuda kad dobiješ i 5 EUR.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

17 Jan 2018, 10:31

Da, primijetio sam da je kod Agode dvostruko, ali ja se općenito kod bukiranja smještaja ne vodim miljama, nego cijenama i uvjetima samog bukiranja smještaja. A ako na to još dobijem i milje, to mi je bonus, a ne primarni fokus razmišljanja. Jučer sam, dakle, isti taj smještaj po istoj cijeni kao na Bookingu mogao dobit i na Agodi, ali bez uvjeta besplatnog otkazivanja. Dakle, radije sam uzeo stvar na Bookingu uz mogućnost besplatnog otkazivanja i uz dobivanje X FB milja nego na Agodi bez tog uvjeta uz dobivanje 2X Aviosa. :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Jan 2018, 13:53

Koji smradovi su taj Malaysian airlines.
Iako su u istoj alijansi s Britishem, na miljama škrtare i u principu sam dobio mizerne milje samo na 2 leta.
Uglavnom, Za let Britisha Zag-LHR-ZAG sam dobio 631 milju
Za rezervaciju hotela preko Agode za 3 noćenja je 569 milja
a za sveukupno 4 leta preko pola svijeta (sve Malaysian) je ispalo 1691 milja.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

22 Jan 2018, 14:39

Nukac wrote:
22 Jan 2018, 13:53
Koji smradovi su taj Malaysian airlines.
Iako su u istoj alijansi s Britishem, na miljama škrtare i u principu sam dobio mizerne milje samo na 2 leta.
Uglavnom, Za let Britisha Zag-LHR-ZAG sam dobio 631 milju
Za rezervaciju hotela preko Agode za 3 noćenja je 569 milja
a za sveukupno 4 leta preko pola svijeta (sve Malaysian) je ispalo 1691 milja.
-a joj, kaj se žališ, ja isto za British dobio 631 milju, a za Malaysia airlines 0 (nula) milja...
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

22 Jan 2018, 14:59

Pa i ja sam za Venecija - Havana + Tokyo - Venecija dobio samo 4400 milja, što je u stvari mizerija. Fakat ne kužim, Nukac, zakaj toliko hvališ te Aviose. :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Jan 2018, 15:10

Meni su super, prvo radi skupljanja hotelskih milja a i radi letačkih milja, ali ako letiš kombinacijom Iberia/British.
Recimo ona error karta do Japana za 200 EUR:
Tokyo - Madrid i Madrid Tokyo - svaki let je bio 4039 milja (znači cca 8000 milja)
Madrid - Minken: 466 milja
Milano - Madrid: 368 milja.

I još: Croatia na letu Zagreb - London daje samo 125 milja.
Kod Britisha je minimalno 210 milja.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

22 Jan 2018, 15:18

Inače, zaboravio sam napisati zašto volim Aviose.
Volim ih radi toga jer jedino s njima možeš bez problema, bilo koju cijenu karte, spustiti za par eur, ako imaš aviose. Već za 1250 aviosa možeš spustit cijenu za 12 EUR, što znači da nema propadanja milja kao kod Miles and More.
Recimo u dvije godine mi je propalo sigurno cca 7000 milja, jer nisam imao dovoljno za kupovinu karte, ali nema nikakvog drugog načina da ih potrošiš.
Odn. možeš kupit nešto u M&M shopu pa onda platit poštarinu cca 50 EUR.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

29 Jan 2018, 15:10

Novi slovenski Diners za skupljanje Miles&Smiles milja ali uz loš omjer 1 euro/milja:

https://www.zbirajmilje.si/
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
Gile
Posts: 1025
Joined: 23 Feb 2017, 14:20
Been thanked: 6 times

30 Jan 2018, 13:07

Meni su isto Aviosi super a ne bih rekao niti da malo daju. :ne zna: Npr. ja sam za samo jedno putovanje u Južnu Ameriku sa letovima Valencia - Madrid - Buenos Aires plus Lima - Madrid - Brussels dobio točno 26.992 milje a cijena karte je bila uberjeftina. Dobro tada je bilo nekakvih akcija tipa duple milje za učlanjenje + extra milje na letove ali svejedno.

Nego nisam vam rekao kako sam prošao sa istekom milja o čemu sam pričao ovdje krajem godine. Kao što sam spominjao javili su mi emailom da mi milje uskoro istječu ali nigdje nije bilo točnog datuma. :rolleyes: Pa sam onda kupovao neke stvari preko Aliexpressa ali milje ne obračunavaju dovoljno brzo. Pa sam s njima pokušao naći rješenje kako što prije napraviti bilo kakav promet odnosno imati neku aktivnost na računu kako bih resetirao sat. Moram pohvaliti njihov Facebook page :top: ekipa tamo stvarno brzo odgovara i zna što priča, znaju daleko više nego kontakt centar Iberie Plus gdje žena na telefonu prilično drsko odjebala da ne mogu ništa napraviti i da će milje jednostavno obrisati. Nije točno, dovoljno je kao što rekoh imati bilo kakvu aktivnost, dakle dobiti ili trošiti milje na bilo koji način ali važno je znati da prebacivanje, kupovina ili prodaja Aviosa ne resetira sat.

I vođen svim tim krenem ja u zadnji čas (naravno :D ) 31.12. kupiti bilo kakvu kartu, uzeo sam iz Venecije u London koristeći opciju Avios + money jer ta opcija resetira sat. I sve 5, kartu sam dobio, potrošio 6.500 milja sa jednog i 6.500 milja sa drugog računa plus nešto eura. Koristio sam oba računa iz već navedenog razloga kako bih napravio promet na oba računa. To je još jedna od dobrih stvari kod Aviosa, barem kod Iberie Plus, možete kupiti kartu za bilo koga samo tu osobu trebate postaviti kao svoj Beneficiary u IP računu. I to je bilo to. Barem se činilo tako međutim ulogiram se dan-dva kasnije u račun (dakle iz Nove godine) i vidim da su mi pobrisali sve preostale milje sa oba računa :mad: preko 20.000 x 2. I onda kreće natezanje i prebacivanje loptice, pošaljem email u Iberiu Plus sa screenshotom prepiske sa fb ekipom, ne odgovoraju (inače da znate odgovaraju negdje u intervalu od tjedan dana tako da ako imate hitno pitanje telefon u ruke). Pitam ekipu sa Facebooka, odgovaraju odmah ali ne mogu mi pomoći ovaj puta, šalju me natrag na Iberiu Plus. Onda ih nazovem opet no ovaj puta na sreću naletim na puno boljeg agenta od one žene sa početka priče, ovaj zna što govori, ima odgovore i engleski mu je daleko bolji. Kaže da će provjeriti i ako je sve istina što sam rekao da će mi vratiti natrag milje. U međuvremenu stiže i odgovor na moj email request od prošloga tjedna, kažu isto, ako je sve kako kažem vratit će mi milje. I na kraju tako je i bilo, prije nekoliko dana stigle su sve milje natrag. :yess:

Eto da znate, vidim da ovdje ima ekipe koja koristi Aviose pa ako se nađete u istoj situaciji kao ja da znate što trebate napraviti. Ovo su odgovori koje ja nisam imao.

Također, vjerovatno najlakši i najjeftiniji način za brzo napraviti neki promet u miljama je AliExpress. Daju 7 milja na euro, morate potvrditi primitak pošiljke kad stigne a obračun se čeka 30-tak dana. Što se toga tiče važno je još napomenuti da se mora ići na AliExpress preko Iberia Store-a a on je vidljiv jedino ako odaberete Spain kao country na iberia.com, za druge zemlje nećete ga uopće vidjeti u izborniku nakon logina u Iberiu Plus. Tamo je i ebay ali za njega piše da delivery country također mora biti španjolska adresa dok za AliExpress ne piše ništa slično. Uglavnom obračunate su mi i te milje sa AE za isporuku u Hrvatsku tako da je ovo provjereno.

Sad imam još 2 x 20.000 i nešto milja i novih 36 mjeseci da ih iskoristim a za toliko milja se može svašta napraviti. Npr. pred Novu godinu sam gledao Level iz Barcelone u Oakland povratno i bilo je nekih 25.000 + 100€. Mislim da ću nešto slično i uzeti uskoro.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

30 Jan 2018, 21:09

British i Iberia su relativno darezljivi, isto kao i Agoda.
Nazalost Malaysian je preskrt u davanju aviosa. Za let london - kuala lumpur sam dobio tocno nula aviosa. Smradovi.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

31 Jan 2018, 08:20

Jesu banana darežljivi, za dvije trećine puta oko svijeta dobio sam tek 4400 aviosa/milja. :mad:
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Feb 2018, 21:11

Nukac wrote:
17 Jan 2018, 10:00
Jedino što su škrti. 1 Mile for every €1 spent. Ali ok, svaka milja veseli.

Kod Agode i Aviosa je cca 2 milje za svaki potrošeni eur, s tim da ima ponuda kad dobiješ i 5 EUR.
I ne samo to. Upravo sam skužio da se za rezervaciju smještaja na tržištu na kojem se ističe netto cijena (bez poreza), dobije 1 milja za svaki euro te netto cijene. Dok se za istu stvar prek Agode dobiju 2 Aviosa za svaki euro bruto cijene.

Dakle, kod jednake cijene, razlika je tada više nego dvostruka.

Ipak, smještaj na Key Largo sam uzeo preko Bookinga (i pokupio FlyingBlue milje) jer je - jeftiniji nego prek Agode. :ne zna:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

01 Mar 2018, 08:41

Super način za skupljanje milja... Radi se o Eurowingsu

our partner e-Rewards® gives you the chance to earn lots of extra miles – simply by giving us your feedback!
Just register for the e-Rewards® Opinion Panel, fill out the first survey by 19. March 2018 and immediately collect 500 miles*. Then take part in as many surveys as you wish and earn more miles.
Here’s how it works:
Register online for the e-Rewards® Opinion Panel
Every time you take part in a survey, you collect “Opinion Points”
Exchange these “Opinion Points” for miles in the Boomerang Club

Nažalost ništa ako imate adresu u HR. Samo za one koji su pobjegli u Njemačku.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

13 Mar 2018, 12:46

Dakle, evo, da konkretiziram ono što sam natuknuo na drugoj temi:
As announced by the Lufthansa Group airlines in December, the way your award miles are calculated will change with effect from 12 March 2018. From that date onwards, your miles will be allocated based on the fare – i.e. the ticket price plus any surcharges levied by the respective airline. To calculate the number of award miles, the fare will be multiplied by a factor that is dependent on your frequent flyer status and the airline operating your flight.
S lošeg na gore .... :mad:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

13 Mar 2018, 13:17

Slažem se. Miles and more je najgori mogući program. Praktično beskorisne milje.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

13 Mar 2018, 23:35

Nukac wrote:
13 Mar 2018, 13:17
Slažem se. Miles and more je najgori mogući program. Praktično beskorisne milje.
Zasto beskorisne?
Mi sve potrosimo. :ne zna:
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

14 Mar 2018, 01:25

Nukac wrote:
13 Mar 2018, 13:17
Slažem se. Miles and more je najgori mogući program. Praktično beskorisne milje.
I što onda, kupiti ćeš skuplju kartu zbog "boljeg" programa?
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

14 Mar 2018, 09:01

Ako ću imat priliku, recimo, hotelski smještaj ili rentanja auta "zalijepit" za neki program skupljanja milja, doslovce ga nikad neću "zalijepit" za M&M, uvijek ili za FB ili za IP.

A glede kupovanja skuplje karte, naravno da ne, osim ako to nije isplativo jasnim i čvrstim izračunom.

Konkretno, zna se da milje imaju određenu vrijednost u novcu. Optimistički, 100 milja bi moglo biti oko jednog eura, konzervativno pola toga (tj. 200 milja je jedan euro). Dakle, ne kažem da treba kupit kartu koja je kod KLM-a 100 eura skuplja od Luftine samo zbog milja, ali ako se radi o 10-tak ili čak 20-tak eura razlike, treba o tome racionalno i hladno matematički razmislit.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

14 Mar 2018, 09:30

Nikad ne kupujem karte radi milja. Kupim kartu koja mi u tom trenutku najbolje odgovara, ne vezano na to što piše na repu (naravno, ako aviokompanija nije na crnoj listi. ;)).
Zato sam i učlanjen u sva 3 značajnija programa. I dok a Aviosima i Flyingblue iako s njima ne letim prečesto, uspjevam dobiti popuste na karte, M&M milje mi redovito propadaju. Iako najviše letim s Star Alliance.
Dakle - M&M je program samo za nekog tko užasno puno leti. I kupuje skupe karte, jer za one najjeftinije se dobiva vrlo mala količina milja.
I još jedna stvar - kod M&M i kod besplatne karte moraš plaćati doplatu za takse. Ili za to koristit milje. I ako nemaš 10000-15000 milja - možeš si s njima obrisat guzicu.
Kod drugih programa već s 2000 milja možeš napravit nešto. Ako ništa drugo, dobit 10 EUR popusta na kupovinu karte.
User avatar
neno1966
Posts: 321
Joined: 23 Feb 2017, 11:54
Has thanked: 2 times

14 Mar 2018, 11:38

nvnk wrote:
14 Mar 2018, 09:01
Ako ću imat priliku, recimo, hotelski smještaj ili rentanja auta "zalijepit" za neki program skupljanja milja, doslovce ga nikad neću "zalijepit" za M&M, uvijek ili za FB ili za IP.

A glede kupovanja skuplje karte, naravno da ne, osim ako to nije isplativo jasnim i čvrstim izračunom.

Konkretno, zna se da milje imaju određenu vrijednost u novcu. Optimistički, 100 milja bi moglo biti oko jednog eura, konzervativno pola toga (tj. 200 milja je jedan euro). Dakle, ne kažem da treba kupit kartu koja je kod KLM-a 100 eura skuplja od Luftine samo zbog milja, ali ako se radi o 10-tak ili čak 20-tak eura razlike, treba o tome racionalno i hladno matematički razmislit.
Pa upravo tako, mjerilo mora biti cijena karte u trenutku kupovine a ne govoriti da je nešto generalno sranje. Kao u datom primjeru, ako je Luftansa toliko jeftinija i milje kod KLM-a ne opravdavaju kupnju onda je u tom trenutku KLM sranje skupa sa svojim programom.
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
Post Reply