Page 1 of 1

Irska

Posted: 22 Feb 2017, 10:43
by nvnk
E, ovdje je whiskey (a ne whisky) ... i to in the jar. :kava:

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 11:12
by Nukac
Nego, ja kupio kartu, 31.7. pa do 7.8. pa ako mi se tko želi pridružit.

Plan je: krug po Irskoj, bez Dublina (pošto sam najvažnije u Dublinu već vidio).

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 11:39
by Lolita
Nemoj preskočit Aranske, ako ćeš bit blizu.
Kakav je itinerar uostalom? :kokice:

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 11:49
by Nukac
Eh, nemam pojma, razmišljam jel ići cijeli krug, ili prema sj. Irskoj, jer bi htio do Belfasta i Giant causeway...

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 11:53
by Lolita
Nekako mi se čini da je malo dana za cijeli krug...ako ćeš baš cijeli otok okružiti.

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 12:12
by chillout23
Da..i meni se čini da je to malo za krug. Možda ti je bolje prema Belfastu gore
btw,,,definitivno me zanima ta tura, ali sam ovu godinu pun, a kako stvari stoje i iduću. Malo mi GO svake godine :D
Bio sam 2 puta u Dublinu i jednom smo išli malo okolo, ali busom (2001.), tamo do Dundalka i malo još oko njega, ali je bilo loše vrijeme i nismo se baš nauživali i nagledali svega kaj smo htjeli i kolko smo htjeli..

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:00
by Lolita
Ma Dublin je malo selo, nema se bogzna što tamo radit. Osim ture po pubovima. :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:17
by chillout23
Istina, da. I reko sam da nemam više kaj radit tamo, ali me i dalje nekaj vuče opet hehe inače baš volim Irsku i Irce, čak sam i djetetu dao Irsko ime :)
Prvi puta sam bio 28 dana u Dublinu (2001.) i drugi puta 3 dana (2010.) i moram reći da već zadnji dan (2010.) nisam znal kaj da više radimo :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:22
by Lolita
chillout23 wrote:
22 Feb 2017, 13:17
Istina, da. I reko sam da nemam više kaj radit tamo, ali me i dalje nekaj vuče opet hehe inače baš volim Irsku i Irce, čak sam i djetetu dao Irsko ime :)
Prvi puta sam bio 28 dana u Dublinu (2001.) i drugi puta 3 dana (2010.) i moram reći da već zadnji dan (2010.) nisam znal kaj da više radimo :D
Volim i ja i često se vraćam (pogotovo jer mi je par frendova odselilo gore).
28 dana samo za Dublin? :eek: Pa šta ste radili? :D

Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:26
by Maky
Pa samo za kvalitetno/tekuće upoznavanje Temple Bara ti treba tjedan dana.
A kako je krenulo, još malo pa će biti i kvart mala Hrvatska

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:30
by Lolita
maky09 wrote:
22 Feb 2017, 13:26
Pa samo za kvalitetno/tekuće upoznavanje Temple Bara ti treba tjedan dana.
A kako je krenulo, još malo pa će biti i kvart mala Hrvatska
:rofl:

Kažu da već Dublin zovu Croblin. :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:32
by chillout23
Bio sam sam ;) traženje posla i tako to..snalaženje na sve moguće načine. Otišao prodavat slike (kako se išlo u Španjolsku onda), ali je to bila utopija u Dublinu, za razliku od Španjolske gdje su prodavači zarađivali masnu, masnu lovu. Uspio sam prodati samo 9 slika u 7 dana i onda je lik odlučio "zatvorit butigu" i ostavio me na cesti. Doslovno. Ostal sam bez posla, novaca i smještaja doslovno u trenu. A imal sam kartu kojom sam se mogo vratit isključivo taj i taj dan u to i to vrijeme.
Doslovno sam ostao bez ijedne lipe i nisam imal niti za pecivo, a kamo li za drugu kartu ili promjenu karte. Jebat ga..bila su drugačija vremena nego sad i nije bilo neta na svakom koraku :ne zna:
Uspio sam nekako odgulit ostala 3 tjedna i vratit se doma. Ali ne mislim tu objašnjavat ;) :) bilo je jako gadno. I sretno, na kraju :)

btw..onda nije bilo tolko naših ljudi još gore i nije se baš samo tako moglo zaposliti (siječanj 2001.), a Irska je cvala gospodarski, zahvaljujući ulasku amera u njihovu ekonomiju i infrastrukturu...i onda je, jednim dijelom, odlaskom amera krenula nizbrdo. U stvari neki kažu da je to i bio turning point.

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:36
by nvnk
Lolita wrote:
22 Feb 2017, 13:22
Volim i ja i često se vraćam (pogotovo jer mi je par frendova odselilo gore).
28 dana samo za Dublin? :eek: Pa šta ste radili? :D
Al, pazi, nakon 28 dana lokanja, vratio se na još 3 dana, najvjerojatnije opet lokanja i onda mu je dosadilo ... ukupno 31. dana. :zubo: :S

EDIT: I sad mulja da je tražio posao.


Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:39
by chillout23
Evo naj iskrenije, u tih 28 dana se niti jednom nisam napio jer nisam imao love (stari mi je posudil za put da imam i za par dana osnovnih troškova). A drugi puta isto niti jednom jer sam 2 dana prije (u Londri) završil na hitnoj (bubrežni kamen) i bil na painkillerima i još nekom sranju i nisam smel cugat :facepalm:
Dakle u ukupno 31 dan Dublina nisam se nijednom napil. A Guinness mi je daleko najbolja piva :D bez premca. Jednostavno se tak poklopilo :)

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:41
by Lolita
nvnk wrote:
22 Feb 2017, 13:36
Al, pazi, nakon 28 dana lokanja, vratio se na još 3 dana, najvjerojatnije opet lokanja i onda mu je dosadilo ... ukupno 31. dana. :zubo: :S

EDIT: I sad mulja da je tražio posao.

:lol:

Viski je vrag pa mu opraštamo. :D


@Chill, kako ti se zove dijete? Nije valjda Bono. :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:41
by nvnk
Pa, sad, ni painkilleri nisu za bacit.... :zubo:

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:42
by chillout23
:rofl: :rofl: :rofl:

kćer je. Erin :)
Za one koji ne znaju to je izvedenica riječi Éirinn, koja sama po sebi znači: Irska, na staroirskom :)

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:48
by Lolita
chillout23 wrote:
22 Feb 2017, 13:42
:rofl: :rofl: :rofl:

kćer je. Erin :)
Za one koji ne znaju to je izvedenica riječi Éirinn, koja sama po sebi znači: Irska, na staroirskom :)
Erin go Bragh. :)
Lijepo ime.

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 13:49
by chillout23
Iliti: Erin zauvijek :) (u stvari doslovno: Irska zauvijek)
Ima ona po sobi nekih stvari na kojima je baš Erin go Bragh :)

Hvala :) i Sláinte :Pivo:

EDIT: i ima jedna nevjerovatna stvar, vezano uz moju malu ljubav...ima hrđavu kosu :cerek: kak je moj brat reko: jebote, ko da je znala da bu imala irsko ime :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:00
by Lolita
Slainte, slainte.

I drugi put nemoj samo pit po Dublinu. Vidi nešto od te Irske.:D

Evo malo irskog krajolika, meni jedno od dražih mjesta na kojima sam bila.
Aranski otoci. Preporučam.

Image

Image

Image :D

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:05
by Nukac
Razmišljao sam o Aranskim.

Kako si išla tamo? Avion? Brod? Plivala?

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:08
by chillout23
Da...donkey je tipična životinja za to područje :rofl:
Nije bilo niti jedne ovce?

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:11
by Lolita
Ni jedne nisam vidila. :D
A donkeya čak par komada.

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:13
by chillout23
Nukac te nekaj pital ;) :)

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:16
by Maky
Evo par iz Temple Bara Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:20
by chillout23
Druga slika...Oliver St. John Gogarthy pub i hostel.
U tom pubu sam popil svoj prvi Guinness u Irskoj :) i u tom hostelu smo imali smještaj 2010. :top: i popili svoj prvi Guinness na povratku (za mene i jedini :tuzni: )
Mislim da je čak i treća slika od dole šank u tom pubu :)

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:20
by Lolita
Nukac wrote:
22 Feb 2017, 14:05
Razmišljao sam o Aranskim.

Kako si išla tamo? Avion? Brod? Plivala?
Nisam vidila, sorry.

Brodom iz Rossaveala, luka udaljena sat vremena od Galwaya, imaš bus do tamo.

Postoji i avion, iz roda kosilica :durica: , to će tebi odgovarat.
http://aerarannislands.ie/

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:24
by Nukac
Ma vjerojatno ću rentat auto, iako je to skup sport ako ide samo jedna osoba, ali što ću.
Koliko dugo si bila na Aranskim? Jel može samo jednodnevni izlet? Kako po otoku? Bicikl?

Inače, naišao sam na ovu super stranicu za planiranje puta po Irskoj:

http://www.wildatlanticway.com/home

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:30
by Lolita
Bila sam jedan dan na Innis Moru i na kraju mi je bilo žao što nisam još jedan jer mi se baš svidilo.
Ali bit će ti dosta jedan dan. Imaš brod u 10:30 i povratak u 18.30.
Bicikl obavezno, mi smo dobar dio pješačile, to nemoj nikako.
Imaju i ture s kombijima, dočekaju te odmah u luci. Tamo rentaš i bicikle.

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:31
by Nukac
Evo i interbus karta za Irsku...
http://www.buseireann.ie/inner.php?id=337

Čini mi se dosta povoljno, 60-tak EUR za 3 dana...

Re: Irska

Posted: 22 Feb 2017, 14:47
by chillout23
Da, to je super :top:

Re: Irska

Posted: 23 Feb 2017, 09:39
by Lolita
chillout23 wrote:
22 Feb 2017, 14:47
Da, to je super :top:
Super što se tiče cijene jer je npr samo relacija Galway - Cork 20 e. S Citylinkom. I vožnja traje cca 2:45h .
Bus Eireann za istu cijenu vozi 4 sata i 20 min. A tobož expressway. :rolleyes:
Tako da bi trebalo proučiti njihov vozni red i isplati li se ova karta.
Meni su na zapadnoj obali bili ajme, nikako nisam mogla uskladiti njihove linije npr za klifove pa sam na kraju išla s agencijom. :ne zna:

Re: Irska

Posted: 23 Feb 2017, 09:43
by chillout23
Aha...referiral sam se na cijenu prije svega, da. Nisam pratil vrijeme puta

Re: Irska

Posted: 29 Jul 2017, 12:05
by Nukac
Eto, bliži se moja Irska... U ponedjeljak nastupam. U utorak preuzimam auto (uspio sam ga dobit za 85 EUR za 6 dana, ne pitajte kako) i pičim.
Iako su uglavnom svi s kojima sam razgovarao a da su bili u Irskoj savjetovali da krenem na jug, odlučio sam se ne poslušat savjete i krenut na sjever.
Tako da je za sad plan ovakav:
Prvi dan: kasni dolazak u Dublin, šetnjica i noćenje. Kakva pivica-dvije, ali ne Guiness, to mi je najodvratnije moguće pivo. :rofl:
Drugi dan: preuzimanje auta, te polazak prema Belfastu. Obilazak Belfasta i noćenje.
Treći dan: Giant Causeways i okolica, što već ima za vidjet obalnom cestom od Belfasta do Londonderrya. Noćenje u Londonderryu.

Nakon toga je potpuno mutno što dalje. Naravno, Clifs of Moher će biti uključeni.

Re: Irska

Posted: 29 Jul 2017, 19:17
by Prolaznica
Eh da, mainstream...
Vidi ako ti se obilazi najviši irski klif, Slieve League. Meni se strašno svidjela county Mayo i Achill island. Svidio mi se i Mizen Head. Dursey island mi je simpa jer tamo ideš nekakvom žičarom a to je jedina žičara u Europi da spaja kopno i otok. Ima cca 6 stanovnika a zanimljivo je da prijevoz životinja uvijek ima prednost nad ljudima.
Ostala mi neostvarena želja otić na Michael Skellig.
Uživaj u Irskoj, meni je ostala u divnom sjećanju i spremam se opet, nadam se za 1.maj sljedeće godine.
Body shop ćeš naći bez problema ;)
Meni je u Dublinu obavezna točka Patagonia outlet, ionako se nalazi u samom centru.

Re: Irska

Posted: 29 Jul 2017, 19:52
by Nukac
Hvala. Nazalost imam samo rucnu prtljagu, i to za 12 dana tako da shopping otpada. A pogotovo Body shop.

Re: Irska

Posted: 30 Jul 2017, 22:31
by aaston
Eh, radi Sleave League sam ja bio odabrao Donegal da bi mi na kraju snove unistila magla :(





Re: Irska

Posted: 30 Jul 2017, 22:41
by Nukac
Vjerojatno ce i meni. Prognoza: 7 dana oblaka i kise.

Re: Irska

Posted: 30 Jul 2017, 22:47
by Tyrion Lannister
Nosiš jaketu? Bit će svježe.

Re: Irska

Posted: 30 Jul 2017, 22:53
by Nukac
Naravno da da. Ne znam zasto ova africka anticiklona nije skrenula i malo prema Irskoj. :rolleyes:

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 08:17
by Lolita
Ako već ideš prema Moherima, ako imaš vremena, odi na Aranske otoke. Meni jedan od ljepših krajeva u Irskoj. :cerek: Imaš brodove iz Doolina.

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 08:30
by nvnk
Mene u Norveškoj čeka 6 dana kiše. :rofl:

Temperature od 10-18 stupnjeva me ne hebu, baš mi pašu, ali kišurina za (ukupno planiranih) 10-14 sati planinarenja, za planirane vidikovce ... :facepalm:

Na kraju krajeva, skliski kamen pod nogama nije baš nešto jako ugodno ovdje (blizu ruba) i ovdje. :rolleyes:

(OK, na ovaj drugi ionako nisam mislio stati, da se ne lažemo. :D )

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 08:30
by Nukac
Vidjet cu jos. Mislim da ce mi ponestat vremena. A treba ostavit nesto i za sljedeci put, zar ne? ;)

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 09:44
by Prolaznica
Nukac wrote:
29 Jul 2017, 19:52
Hvala. Nazalost imam samo rucnu prtljagu, i to za 12 dana tako da shopping otpada. A pogotovo Body shop.
Bila i ja sa ručnom, više manje isto toliko vremena. Uz 2 usputna laundrya, nikakav problem.
Sve što je putem kupljeno, poslalo se doma poštom :cerek:

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 09:47
by Tyrion Lannister
nvnk wrote:
31 Jul 2017, 08:30
Mene u Norveškoj čeka 6 dana kiše. :rofl:

Temperature od 10-18 stupnjeva me ne hebu, baš mi pašu, ali kišurina za (ukupno planiranih) 10-14 sati planinarenja, za planirane vidikovce ... :facepalm:

Na kraju krajeva, skliski kamen pod nogama nije baš nešto jako ugodno ovdje (blizu ruba) i ovdje. :rolleyes:

(OK, na ovaj drugi ionako nisam mislio stati, da se ne lažemo. :D )
Mogao bi nabaciti neku sliku za nas ljubitelje planinarskih slika.

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 09:48
by nvnk
Pa u tome je baš stvar .... Pitanje je kakve će fotke bit moguće u tim uvjetima. :misli:

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 09:55
by Nukac
Bas mi je smijesno danas na aerodromu. Vani najavljene tropske vrucine a ja nosim podeblju jaknu za kisno/hladne uvijete te na nogama poluvisoke planinarske cipele.
Jedino me zivcira to sto je napisao nvnk: radi kise ce mi fotke opet biti nikakve.
Tjesi me sto ce barem biti zelene, jer na Islandu su bile smedje.

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 09:59
by aaston
Welcome to the club :D
Prvi put se osjecas glupo, poslije je nekako lakse po vrucim danima kretati u zimskoj opremi.



Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 10:03
by Prolaznica
nukac, kako ideš do Irske, Monarch preko Londona tamo i nazad?

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 10:05
by Nukac
Monarch i Ryanair u kombinaciji. S tim da je nazad preko Manchestera, jer je avion za Zg ponedjeljkom kasno popodne.

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 10:10
by aaston
Aerlingus direkt iz Pule? Bilo skupo?



Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 10:15
by Nukac
Aerlingus je preskup, mislim da nema ispod 200 eur. Ovo je mislim da bilo oko 140 eur. A ne treba ic do Pule. Zadar je bio vise od 300.

Re: Irska

Posted: 31 Jul 2017, 10:36
by aaston
Da, oni imaju ok cijene ali izgleda iskljucivo samo za prve i zadnje letove u sezoni.



Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 09:28
by Nukac
Vratija se ja iz Irske.
Što reć - onako generalno, nakon što vidiš Škotsku i Island, Irska je više-manje OK, ali nema onog VAUUU efekta.
Zato je moj savjet za one koji nisu bili niti u jednoj od tih država: 1. Irska, 2. Škotska, 3. Island. Tim redoslijedom.
Sažetak putovanja: Napravio sam približno 1700 km. Auto me super služio, krenuo sam iz Dublina i vratio se u Dublin nakon 6 dana.
Ovaj put sam se držao sjevera Irske, Giant Causeway Rute i Wild Atlantic Way.
1. dan: dolazak u Dublin.
2. dan: rano ujutro pokupio auto. Odmah iz Dublina prma Droghedi po M1, potom izlazak s autoceste i prema Dundalku, i Newryu, silazak s glavne ceste, kroz Kilkeel i Newcastle do Belfasta. Razgledavanje Belfasta i spavanje.
3. dan: Giant Causeway route. Odlazak u The Gobbins.
Iako na slikama izgleda super, stvar je totalni gubitak vremena. Radi se o putu uz klifove, teoretski bi to trebalo trajati max. 30 min, ali traje 2 i pol sata, a vodič je bio naporan tip koji je davio potpuno glupim i nepotrebnim informacijama. Radi toga sam morao brzati s drugim stvarima. A najgore je što u Sj. Irskoj svi muzeji, tvrđave i ostale stvari rade samo do 5.
Nakon Gobbinsa, vožnja prema Rope bridge i Giant Causeway. Rope Bridge - nula bodova jer je bio zatvoren radi vjetra. Giant Causeway - super, ali radi blesavog Gobbinsa sam morao skratiti boravak tamo. Dunluce Castle - zatvoren. Mussenden Temple - zatvoreno. Navečer dolazim u Londonderry, brzinski razgled grada i spavanje.
4. dan. Grianan of Aileach, Letterkenny, Ramelton, Kerrykeel, dalje prema Malin Beg i Slieve League. Donegal i spavanje u Bundoranu.
5. dan: Fairy Bridges, Sligo, Balina, Westport, Killary Fjord, Connemara, Kylemore Abbey i Connemara NP, spavanje u Clegganu.
6. dan: Clifden, Galway, Doolin i Clifs of Moher. Spavanje u Limericku.
7. dan: pošto je lila kiša, polako više manje po autocesti odlazak u Dublin. Pokušao sam se zaustaviti u usputnim mjestima, ali vrijeme je bilo jako loše, pa je zaustavljanje bilo beskoristno. Ionako sam do 17 morao vratit auto.

U Dublinu se nisam previše zadržavao. Moram priznati da mi se Dublin uopće nije svidio. Mjesto izgleda oronulo, totalno propalo.
Općenito, moram priznat da je smještaj u Irskoj na ne baš visokoj razini, pogotovo ako se uzme omjer cijene i kvalitete.
U Dublinu sam spavao u jednom od najgorih hotela u životu, i zadnji dan u jednom od najgorih hostela.
Pogotovo higjenske navike su im na niskim granama, zahodi i kupaonice su poprilično u jadnom stanju.
Već sam na drugom mjestu rekao da je biznis loža na Dublinskom aerodromu imala najusraniji WC koji sam vidio na aerodromima, a to je bilo u biznis loži gdje bi trebalo kao biti čisto.
Eto, toliko od mene. Kad uhvatim vremena, možda stavim koju sliku. :)

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 09:53
by Nukac
Evo i malo slika:

Image
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 09:54
by Nukac
Image
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 09:55
by Nukac
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 09:56
by Nukac
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 22:30
by Lolita
Mada mi je draga, nije ni meni nikada bilo jasno zašto Irska nosi epitet "zelena". Više mi je "smeđa" i tmurna. :D
Dublin ništa posebno, malo veće selo. Ali meni je gore super izići vani u pubove. Da je neka ljepota od grada, nije, slažem se.

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 22:39
by Nukac
Glede zelenosti se ne slažem, mislim da nisam odabrao dobre slike.
U kolovozu je Irska izrazito zelena, čak recimo nakon kiše je na nekim mjestima trava gotovo fluorescentno zelene boje.
Tako da što se toga tiće, Irska je vrlo zelena.
Što se tiće pubova, ipak su mi londonski draži. Iako su ovdje ljudi opušteniji (ne mislim na Temple bar, prepun turista, nego lokalne pubove).

I moram priznati da mi to fali ovdje u SLO. Lokalni kvartovski pub, bar ili štogod, gdje te konobar poznaje, gdje dođeš navečer sa susjedima ili čak potpunim neznancima popit kakvo pivo i porazgovarat malo.

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 23:37
by Lolita
Bila sam gore više puta i u svim godišnjim dobima, nisam nešto pretjerano "zeleniša" doživila. A možda sam samo bila u krivim dijelovima zemlje. :)

Pubovi i meni fale ovdje. Bilo je nekih pokušaja u St ali svi neslavno propali.

Re: Irska

Posted: 17 Aug 2017, 23:50
by Nukac
Ma ima i kod nas tih pubova i krcmi i kako god ih hoces zvat, ali nema takve kulture pijenja pive.
Kod nas se besposlicari ujutro za kavom. A to mi radni ljudi ne mozemo.

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 08:08
by Nukac
Image
Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 09:19
by marko_31
Nukac wrote:
17 Aug 2017, 09:28
Vratija se ja iz Irske.
Što reć - onako generalno, nakon što vidiš Škotsku i Island, Irska je više-manje OK, ali nema onog VAUUU efekta.
Zato je moj savjet za one koji nisu bili niti u jednoj od tih država: 1. Irska, 2. Škotska, 3. Island. Tim redoslijedom.
-po tome bi moja sljedeća destinacija trebala biti Island...
-ali, nekako se previše razvikao Island, barem tu kod nas...
-evo samo koliko vas je bilo ove godine sa ovog foruma, plus još 3-4 mojih frendova, plus Ida Prester i Šimleša :rofl: :rofl: ; malo previše...ne znam zašto ali kada svi tako nahrle negdje to u meni stvori neki otpor, koji mi kaže nemoj ići, čekaj... trkeljam, znam, ali teško mi je to drugačije objasniti :ne zna:
-Irska, Škotska, Engleska, u meni uvijek bude neki vauuuu efekt, to je jednostavno tako; Island mi je malo previše "divlji" ( jer bi svakako išli sa klincma); imaju i Irska i Škotska takvih dijelova (uspoređujući slike), ali opet kada se dođe u neko selo, to je sve nekako pitomije...
-Irska, koliko kod razvikan bio dio oko Ring of Kerry, poluotoka Dingle, Killarney, Bantry, pa prema Corku, Cobhu...meni je to sve užitak samo takav, auto pa malo-pomalo u kasno proljeće ili jesen, okolo-naokolo...

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 09:27
by Nukac
Ja sam zato odabrao sjever - veća divljina od juga. A i "sličniji" je Škotskoj.
I bilo mi je vau (ali ne i VAAAUUUU), i iako je bio početak kolovoza, daklem, vrlo visoka sezona, na nekim cestama kojima sam se vozio nije bilo ni pasa... A kamoli auta.

Što se tiće Islanda, to je potpuno drugi svijet. Uopće se ne može uspoređivati. Ponekad je stvarno osjećaj da si negdje na nekom drugom planetu. Takav osjećaj nećeš dobit u Irskoj ili Škotskoj.
Ponekad razmišljam, možda je to zato jer se Island koristi u mnogim SF i fantasy filmovima za dočaravanje drugih planeta?

Inače, jedina stvar koja mi se nije dopala u Irskoj u usporedbi s Islandom su parkirališta uz cestu. Naime, na Islandu na skoro svakoj zanimljivoj točki, pa bio to samo spot za slikanje, imaš malo ugibalište ili parkiralište.
U Irskoj toga nema, odnosno je dosta rijetko za nać tako nešto. Samo kod velikih znamenitosti.
Imaš fotogeničnu okolicu a jednostavno nemaš gdje stati da to poslikaš. I to doslovce jer je ili zeleni zid ili kameni zid uz cestu.

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 09:50
by marko_31
Zato što je cijela Irska fotogenična, onda bi stalno morala uz cestu biti ugibališta/parkirališta. :mig:
Ma mi smo uvijek negdje mogli stati, pa i uz rub, 4 žmigavca, nema prometa, nakratko poslikaš i voziš dalje... :top:
Sjever, ovaj dio koji si prošao, nisam bio (osim tvog dana br. 6).

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 09:55
by Nukac
Sjeverna Irska mi je bila super. Išao bih ponovno, ali moram priznat da bi ovaj puta uzeo 2 dana za put od Belfasta do Londonderrya. I spavao negdje na pola puta.
Ali htio sam obići i klišeizirane Moherske klifove. Jbt ga, svi bi mi rekli - bio si u Irskoj a nisi vidio Moherske, pa to je kao da nisi uopće bio u Irskoj. :rofl:

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 10:08
by marko_31
-super je ova slika ovce, samo što je okolo prepuno "mina" :rofl:
-i ova cesta za prometnim znacima koji se jedva vide :top:

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 15:17
by Nukac
Te mine i nisu bas kao pasje, vise su kao suhi briketi, ne smrdi ako ugazis u njih. Iz iskustva.
Nisam uspio slikat, ali na toj cesti je inace ogranicenje 80 km/h. Koji saljivdzije.

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 18:56
by aaston

marko_31 wrote:; Island mi je malo previše "divlji" ( jer bi svakako išli sa klincma); imaju i Irska i Škotska takvih dijelova (uspoređujući slike),..
Ovo je potpuno krivo. Island je unikat, ako bi ga morao s necime usporediti onda moooozda sj. Norveske. Ali ni to nije sretna usporedba.
Nema nekih sela na Islandu, ali je nevjerojatan. Covjek se na tim prostorima osjeca manji nego na drugim otvorenim i dramaticnim mjestima.

Jedino nisam bas siguran da li bi djecu vodio tamo. Mislim da bi im brzo dosadilo.

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 18:58
by aaston

Nukac wrote: Nisam uspio slikat, ali na toj cesti je inace ogranicenje 80 km/h. Koji saljivdzije.
Ta ogranicenja su jedna od boljih stvari u Irskoj, nikad nisi u prekrsaju :rofl:
Btw...ja bio gore i nisam vidio Moherske klifove :zubo:

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 19:14
by Nukac
Island se moze usporedit jedino s Farskim otocima.
No, tamo cak ni Prolaznica nije bila. A ni Vanelic. Mozda ce nam ih nvnk posjetit. :)

Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 19:29
by aaston
Hmmmm.... zanimljivo, vanelic nije bio negdje???

Sent from my LG-D405 using Tapatalk


Re: Irska

Posted: 18 Aug 2017, 21:34
by Nukac
Po njegovom blogu nije bio. Kao ni na Svalbardu.
A Prolaznica je bila. :)

Re: Irska

Posted: 28 Sep 2017, 20:53
by Nukac
Ostao dužan još slika.

Evo nekih.

Slieve League.

Image

Image

Killybegs i duga
Image

Re: Irska

Posted: 28 Sep 2017, 20:59
by Nukac
Bundoran

Image

Fairy bridges

Image

Lijepa kućica

Image

Re: Irska

Posted: 28 Sep 2017, 21:04
by Nukac
Killary Fjord

Image

Image

Kylemore Abbey

Image

Krava, tele i mazga u nedopuštenoj raboti...

Image

Re: Irska

Posted: 28 Sep 2017, 21:08
by Nukac
Dunghaire Castle

Image

Moherski klifovi

Image
Image
Image

Re: Irska

Posted: 28 Sep 2017, 21:09
by Nukac
Još malo Moherskih klifova

Image

Limerick

Image

I za kraj, Temple bar u Dublinu.

Image

Re: Irska

Posted: 16 May 2018, 18:56
by provinci alka
Jel zna neko kako mogu doci do mohera iz dublina, a da nije izlet s agencijom?
Rent a car nije opcija jer sam zaboravila vozacku doma

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk


Re: Irska

Posted: 16 May 2018, 21:39
by Nukac
Ovo ti izbaci google maps.
Nije bas jednostavno.

Image

Re: Irska

Posted: 17 May 2018, 07:28
by Nukac
Inače, ova tura iz Dublina ti je za 40 EUR.

Ne znaš hoćeš li u vlastitoj režiji proći jeftinije.

https://www.paddywagontours.com/CLIFFS- ... rom-DUBLIN

Re: Irska

Posted: 18 May 2018, 13:51
by Lolita
Nekim busom do Galwaya po onda tamo agenciju za Mohere. Može se i lokalnim busevima ali je mnogo komplikovano... Bar je bilo prije koju godinu kada sam istraživala. Busevi ne voze često i ne ostaje nešto puno vremena za klifove. Uzmi agenciju, nisu bili skupi izleti. I prespavajte u Galwayu, ako možete.

Re: Irska

Posted: 19 May 2018, 10:47
by Gile
Nukac wrote:
17 May 2018, 07:28
Inače, ova tura iz Dublina ti je za 40 EUR.

Ne znaš hoćeš li u vlastitoj režiji proći jeftinije.

https://www.paddywagontours.com/CLIFFS- ... rom-DUBLIN
Ja sam išao s njima i bilo je odlično, vozači su im ludi kao šibe, navodno su svi takvi, ako ništa isplati se ići s njima zbog showa. :D I ja sam razmišljao ići u vlastitoj režiji a onda sam skužio da je komplicirano i da se uopće ne isplati. Po troškovima ćeš doći na isto a nije baš jednostavno. 40€ je fer cijena, uključena ti je i ulaznica na klifove i vidjet ćeš još jedan dvorac usput. Imao sam sreće da sam imao sunce na klifovima, to je tamo rijetkost. :cerek:

Re: Irska

Posted: 19 May 2018, 12:28
by provinci alka
I sad je vrijeme odlicno. 40eura nije puno al izgubis fakat previse na voznju..to me muci. Htjela bi tamo imati par sati za gustanje.
Thnx

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk


Re: Irska

Posted: 19 May 2018, 13:20
by Nukac
A kaj ja znam. To cak i ako odes s autom je tesko za izvest u jednom danu. A ionako je dosta velika guzva pa nije neki gust.

Re: Irska

Posted: 20 May 2018, 12:00
by nvnk
Da, kod tih agencijskih jednodnevnih lokalnih tura, iako su često povoljne i kompaktne, često zna biti problem u ograničenom vremenu na zanimljivim lokacijama.