Irska

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

31 Jul 2017, 10:10

Aerlingus direkt iz Pule? Bilo skupo?




User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

31 Jul 2017, 10:15

Aerlingus je preskup, mislim da nema ispod 200 eur. Ovo je mislim da bilo oko 140 eur. A ne treba ic do Pule. Zadar je bio vise od 300.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

31 Jul 2017, 10:36

Da, oni imaju ok cijene ali izgleda iskljucivo samo za prve i zadnje letove u sezoni.


User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 09:28

Vratija se ja iz Irske.
Što reć - onako generalno, nakon što vidiš Škotsku i Island, Irska je više-manje OK, ali nema onog VAUUU efekta.
Zato je moj savjet za one koji nisu bili niti u jednoj od tih država: 1. Irska, 2. Škotska, 3. Island. Tim redoslijedom.
Sažetak putovanja: Napravio sam približno 1700 km. Auto me super služio, krenuo sam iz Dublina i vratio se u Dublin nakon 6 dana.
Ovaj put sam se držao sjevera Irske, Giant Causeway Rute i Wild Atlantic Way.
1. dan: dolazak u Dublin.
2. dan: rano ujutro pokupio auto. Odmah iz Dublina prma Droghedi po M1, potom izlazak s autoceste i prema Dundalku, i Newryu, silazak s glavne ceste, kroz Kilkeel i Newcastle do Belfasta. Razgledavanje Belfasta i spavanje.
3. dan: Giant Causeway route. Odlazak u The Gobbins.
Iako na slikama izgleda super, stvar je totalni gubitak vremena. Radi se o putu uz klifove, teoretski bi to trebalo trajati max. 30 min, ali traje 2 i pol sata, a vodič je bio naporan tip koji je davio potpuno glupim i nepotrebnim informacijama. Radi toga sam morao brzati s drugim stvarima. A najgore je što u Sj. Irskoj svi muzeji, tvrđave i ostale stvari rade samo do 5.
Nakon Gobbinsa, vožnja prema Rope bridge i Giant Causeway. Rope Bridge - nula bodova jer je bio zatvoren radi vjetra. Giant Causeway - super, ali radi blesavog Gobbinsa sam morao skratiti boravak tamo. Dunluce Castle - zatvoren. Mussenden Temple - zatvoreno. Navečer dolazim u Londonderry, brzinski razgled grada i spavanje.
4. dan. Grianan of Aileach, Letterkenny, Ramelton, Kerrykeel, dalje prema Malin Beg i Slieve League. Donegal i spavanje u Bundoranu.
5. dan: Fairy Bridges, Sligo, Balina, Westport, Killary Fjord, Connemara, Kylemore Abbey i Connemara NP, spavanje u Clegganu.
6. dan: Clifden, Galway, Doolin i Clifs of Moher. Spavanje u Limericku.
7. dan: pošto je lila kiša, polako više manje po autocesti odlazak u Dublin. Pokušao sam se zaustaviti u usputnim mjestima, ali vrijeme je bilo jako loše, pa je zaustavljanje bilo beskoristno. Ionako sam do 17 morao vratit auto.

U Dublinu se nisam previše zadržavao. Moram priznati da mi se Dublin uopće nije svidio. Mjesto izgleda oronulo, totalno propalo.
Općenito, moram priznat da je smještaj u Irskoj na ne baš visokoj razini, pogotovo ako se uzme omjer cijene i kvalitete.
U Dublinu sam spavao u jednom od najgorih hotela u životu, i zadnji dan u jednom od najgorih hostela.
Pogotovo higjenske navike su im na niskim granama, zahodi i kupaonice su poprilično u jadnom stanju.
Već sam na drugom mjestu rekao da je biznis loža na Dublinskom aerodromu imala najusraniji WC koji sam vidio na aerodromima, a to je bilo u biznis loži gdje bi trebalo kao biti čisto.
Eto, toliko od mene. Kad uhvatim vremena, možda stavim koju sliku. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 09:53

Evo i malo slika:

Image
Image
Image
Image
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 09:54

Image
Image
Image
Image
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 09:55

Image
Image
Image
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 09:56

Image
Image
Image
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

17 Aug 2017, 22:30

Mada mi je draga, nije ni meni nikada bilo jasno zašto Irska nosi epitet "zelena". Više mi je "smeđa" i tmurna. :D
Dublin ništa posebno, malo veće selo. Ali meni je gore super izići vani u pubove. Da je neka ljepota od grada, nije, slažem se.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 22:39

Glede zelenosti se ne slažem, mislim da nisam odabrao dobre slike.
U kolovozu je Irska izrazito zelena, čak recimo nakon kiše je na nekim mjestima trava gotovo fluorescentno zelene boje.
Tako da što se toga tiće, Irska je vrlo zelena.
Što se tiće pubova, ipak su mi londonski draži. Iako su ovdje ljudi opušteniji (ne mislim na Temple bar, prepun turista, nego lokalne pubove).

I moram priznati da mi to fali ovdje u SLO. Lokalni kvartovski pub, bar ili štogod, gdje te konobar poznaje, gdje dođeš navečer sa susjedima ili čak potpunim neznancima popit kakvo pivo i porazgovarat malo.
User avatar
Lolita
Posts: 1770
Joined: 22 Feb 2017, 07:29
Has thanked: 7 times

17 Aug 2017, 23:37

Bila sam gore više puta i u svim godišnjim dobima, nisam nešto pretjerano "zeleniša" doživila. A možda sam samo bila u krivim dijelovima zemlje. :)

Pubovi i meni fale ovdje. Bilo je nekih pokušaja u St ali svi neslavno propali.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

17 Aug 2017, 23:50

Ma ima i kod nas tih pubova i krcmi i kako god ih hoces zvat, ali nema takve kulture pijenja pive.
Kod nas se besposlicari ujutro za kavom. A to mi radni ljudi ne mozemo.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 08:08

Image
Image
Image
Image
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

18 Aug 2017, 09:19

Nukac wrote:
17 Aug 2017, 09:28
Vratija se ja iz Irske.
Što reć - onako generalno, nakon što vidiš Škotsku i Island, Irska je više-manje OK, ali nema onog VAUUU efekta.
Zato je moj savjet za one koji nisu bili niti u jednoj od tih država: 1. Irska, 2. Škotska, 3. Island. Tim redoslijedom.
-po tome bi moja sljedeća destinacija trebala biti Island...
-ali, nekako se previše razvikao Island, barem tu kod nas...
-evo samo koliko vas je bilo ove godine sa ovog foruma, plus još 3-4 mojih frendova, plus Ida Prester i Šimleša :rofl: :rofl: ; malo previše...ne znam zašto ali kada svi tako nahrle negdje to u meni stvori neki otpor, koji mi kaže nemoj ići, čekaj... trkeljam, znam, ali teško mi je to drugačije objasniti :ne zna:
-Irska, Škotska, Engleska, u meni uvijek bude neki vauuuu efekt, to je jednostavno tako; Island mi je malo previše "divlji" ( jer bi svakako išli sa klincma); imaju i Irska i Škotska takvih dijelova (uspoređujući slike), ali opet kada se dođe u neko selo, to je sve nekako pitomije...
-Irska, koliko kod razvikan bio dio oko Ring of Kerry, poluotoka Dingle, Killarney, Bantry, pa prema Corku, Cobhu...meni je to sve užitak samo takav, auto pa malo-pomalo u kasno proljeće ili jesen, okolo-naokolo...
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 09:27

Ja sam zato odabrao sjever - veća divljina od juga. A i "sličniji" je Škotskoj.
I bilo mi je vau (ali ne i VAAAUUUU), i iako je bio početak kolovoza, daklem, vrlo visoka sezona, na nekim cestama kojima sam se vozio nije bilo ni pasa... A kamoli auta.

Što se tiće Islanda, to je potpuno drugi svijet. Uopće se ne može uspoređivati. Ponekad je stvarno osjećaj da si negdje na nekom drugom planetu. Takav osjećaj nećeš dobit u Irskoj ili Škotskoj.
Ponekad razmišljam, možda je to zato jer se Island koristi u mnogim SF i fantasy filmovima za dočaravanje drugih planeta?

Inače, jedina stvar koja mi se nije dopala u Irskoj u usporedbi s Islandom su parkirališta uz cestu. Naime, na Islandu na skoro svakoj zanimljivoj točki, pa bio to samo spot za slikanje, imaš malo ugibalište ili parkiralište.
U Irskoj toga nema, odnosno je dosta rijetko za nać tako nešto. Samo kod velikih znamenitosti.
Imaš fotogeničnu okolicu a jednostavno nemaš gdje stati da to poslikaš. I to doslovce jer je ili zeleni zid ili kameni zid uz cestu.
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

18 Aug 2017, 09:50

Zato što je cijela Irska fotogenična, onda bi stalno morala uz cestu biti ugibališta/parkirališta. :mig:
Ma mi smo uvijek negdje mogli stati, pa i uz rub, 4 žmigavca, nema prometa, nakratko poslikaš i voziš dalje... :top:
Sjever, ovaj dio koji si prošao, nisam bio (osim tvog dana br. 6).
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 09:55

Sjeverna Irska mi je bila super. Išao bih ponovno, ali moram priznat da bi ovaj puta uzeo 2 dana za put od Belfasta do Londonderrya. I spavao negdje na pola puta.
Ali htio sam obići i klišeizirane Moherske klifove. Jbt ga, svi bi mi rekli - bio si u Irskoj a nisi vidio Moherske, pa to je kao da nisi uopće bio u Irskoj. :rofl:
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

18 Aug 2017, 10:08

-super je ova slika ovce, samo što je okolo prepuno "mina" :rofl:
-i ova cesta za prometnim znacima koji se jedva vide :top:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 15:17

Te mine i nisu bas kao pasje, vise su kao suhi briketi, ne smrdi ako ugazis u njih. Iz iskustva.
Nisam uspio slikat, ali na toj cesti je inace ogranicenje 80 km/h. Koji saljivdzije.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

18 Aug 2017, 18:56


marko_31 wrote:; Island mi je malo previše "divlji" ( jer bi svakako išli sa klincma); imaju i Irska i Škotska takvih dijelova (uspoređujući slike),..
Ovo je potpuno krivo. Island je unikat, ako bi ga morao s necime usporediti onda moooozda sj. Norveske. Ali ni to nije sretna usporedba.
Nema nekih sela na Islandu, ali je nevjerojatan. Covjek se na tim prostorima osjeca manji nego na drugim otvorenim i dramaticnim mjestima.

Jedino nisam bas siguran da li bi djecu vodio tamo. Mislim da bi im brzo dosadilo.
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

18 Aug 2017, 18:58


Nukac wrote: Nisam uspio slikat, ali na toj cesti je inace ogranicenje 80 km/h. Koji saljivdzije.
Ta ogranicenja su jedna od boljih stvari u Irskoj, nikad nisi u prekrsaju :rofl:
Btw...ja bio gore i nisam vidio Moherske klifove :zubo:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 19:14

Island se moze usporedit jedino s Farskim otocima.
No, tamo cak ni Prolaznica nije bila. A ni Vanelic. Mozda ce nam ih nvnk posjetit. :)
User avatar
aaston
Posts: 649
Joined: 23 Feb 2017, 11:38
Location: Tristan da Cunha
Been thanked: 2 times
Contact:

18 Aug 2017, 19:29

Hmmmm.... zanimljivo, vanelic nije bio negdje???

Sent from my LG-D405 using Tapatalk

User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Aug 2017, 21:34

Po njegovom blogu nije bio. Kao ni na Svalbardu.
A Prolaznica je bila. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

28 Sep 2017, 20:53

Ostao dužan još slika.

Evo nekih.

Slieve League.

Image

Image

Killybegs i duga
Image
Post Reply