Pariz, Francuska

Jer ja sam skitnica, daljine me vuku...
User avatar
marko_31
Posts: 1632
Joined: 23 Feb 2017, 09:31
Has thanked: 36 times
Been thanked: 24 times

16 Apr 2019, 15:05

nasmijanonebo wrote:
16 Apr 2019, 14:21
Požar je izbio u 18.50h.
Tada vec nikog nema na gradilištu, a i francuski mediji potvrdjuju da tada nije bilo nijednog radnika na gradilistu.
Da, ovo su i meni čudni detalji...
Tim više što je otvorena do 18h, tj do tada je moguće ući (i mi smo tako došli krajem radnog vremena u prosincu, negdje oko 17,15h) i tek oko 18,10-18.15 čuvari diskretno tjeraju ljude van...
Tako da su zadnji posjetitelji vjerojatno izašli van nekih pola sata prije početka požara.


User avatar
nvnk
Posts: 2979
Joined: 21 Feb 2017, 12:31
Has thanked: 20 times
Been thanked: 58 times

16 Apr 2019, 17:11

marko_31 wrote:
16 Apr 2019, 15:05
Da, ovo su i meni čudni detalji...
Tim više što je otvorena do 18h, tj do tada je moguće ući (i mi smo tako došli krajem radnog vremena u prosincu, negdje oko 17,15h) i tek oko 18,10-18.15 čuvari diskretno tjeraju ljude van...
Tako da su zadnji posjetitelji vjerojatno izašli van nekih pola sata prije početka požara.
Prema rasporedu, svaki radni dan je misa u 18:15, dakle za pretpostaviti je da je u trenutku izbijanja požara u crkvi bilo ljudi.
User avatar
Marsovac7
Svemirka
Posts: 751
Joined: 27 Mar 2019, 16:14
Location: Negdje u svemiru
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times
Gender:

17 Apr 2019, 00:34

Može jedan crni vic u vezi s požarom na Notre Dame?

Policija privela Quasimoda da ga ispita ima li on štogod s tim. On, naravno, tvrdi da nema. A policajac mu kaže: "Ma daj, što se praviš grbav?"
Wow, postala sam moderatorica. :)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

17 Apr 2019, 07:31

Marsovac7 wrote:
17 Apr 2019, 00:34
Može jedan crni vic u vezi s požarom na Notre Dame?

Policija privela Quasimoda da ga ispita ima li on štogod s tim. On, naravno, tvrdi da nema. A policajac mu kaže: "Ma daj, što se praviš grbav?"
Dobar! :top:
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 07:35

Produženi vikend na Azurnoj obali.

Početkom veljače mi je trebao mali odmor od svega pa sam se odlučio za Francusku i Azurnu obalu.
Od četvrtka do nedjelje. Kako mi se nije dalo vući do Venecije ili Beča, odlučio sam se za kombinaciju Austrian/Lufthansa iz Zagreba do Nice, karta je bila nekih 150 EUR.
Inače ima i Easyjet iz Venecije, karte su već 40-tak EUR, ali lete petak-nedjelja. Više mi nije toliko zanimljivo tražiti najjeftiniju kartu, u zadnje vrijeme mi više znači komocija.

U Nicu sam stigao oko 2 popodne. Prvu noć sam imao rezerviran smještaj u Cannesu. Postoji nekoliko opcija kako doći do Cannesa, no odabrao sam najkomforniju. Direktan ekspresni autobus do Cannesa, cijena je 22 EUR, stiže se za pola sata.
Ovo je bio hotel, PLM.
Ništa posebno, lokacija odlična, odmah kod željezničke stanice.
Prvi dan sam bio malo umoran, tako da sam se samo lagano prošetao po Croisette. Lijepa šetnica uz more, sa skupim hotelima i skupim dućanima. Kako nije sezona, dosta je radova.
Tamo dočekao zalazak sunca (nije baš neki spektakl). Za večeru se odlučio za McDonalds, cijene hrane baš nisu niske, a nije mi se dalo pregovarati s Francuzima.
Ono što me oduševilo u Cannesu - za razliku od Pariza, ulice su čiste i ne smrde po urinu. Čak sam vidio reklame, bacanje opuška na ulicu je zabranjeno i kazna je 180 EUR!!!
Sljedeće jutro se odčekirao iz hitela i prošetao po ostatku Cannesa. Popeo se na tvrđavu i odlučio posjetit čak i muzej, Musee de la Castre, pošto imaju toranj na kojeg se možeš popet, a i cijena je samo 6 EUR. No tu je slijedio šok - starija gospođa iz sigurnosne službe me nije htjela pustit u muzej jer sam imao ruksak na leđima.
Na savjet naše drage Prolaznice, popodne sam odlučio provesti u brdskom mjestu Grasse, središtu industrije parfema.
Do Grassea se može doći busom (1 sat) ili vlakom (pola sata). Odlučio sam se za vlak. Bus vozi svakih 20-tak min, a vlak svakih pola sata.
To je bila greška, jer kad sam kupio kartu za vlak (4,60 EUR je karta u jednom smjeru) shvatio sam da je sljedeći vlak otkazan, a onaj iza njega kasni. Tako da sam busom mogao doći ranije i jeftinije.
Grasse je mjesto na brdu, željeznička stanica je relativno u dolini pa treba malo planinarenja do centra mjesta. Ali mjesto je šarmantno, bez previše turista, a dan je bio prekrasan i sunčan. Puno malih umjetničkih galerija (doduše dosta ih je bilo zatvorenih), ljudi ljubazni i pozdravljaju vas na ulici. Ima i besplatan muzej parfema s dućanom.
Iz Grassea sam do Nice išao vlakom. Karta je 10,40 EUR, ide se opet do Cannesa, ali je direktni vlak i vozi malo više od sat vremena. Razmišljao sam da i brzinski posjetim Antibes, ali kako sam imao ruksak i bio već malo umoran, produljio sam do Nice.
U Nici sam bio u hotelu Hotel de Suede. Lokacija hotela je odlična, skoro na Promenadi.
Tu večer sam samo malo prošetao po Promenadi.
Sljedeći dan je bio rezerviran za šetnju po Nici. Ujutro stari dio Nice, i planinarenje na Le Cap de Nice. Bila je subota, prekrasan dan, sve puno ljudi. Naravno, ne previše turista pošto nije sezona.
Sljedeći dan jutarnja šetnja Nicom i odlazak na aerodrom.
Do aerodroma vozi metro-tramvaj (linija je otvorena krajem 2019), koji dio puta ide podzemno, a dio nadzemno. Cijena je bagatelnih 1,50 EUR.
Na aerodromu lijepa biznis loža.

I to je bilo to. Jedan lijep produžen vikend na suncu. Nije baš bilo toplo, cca 12-15°C, povratak je bio praktično zadnji avion prije dolaska oluje Ciara u Njemačku. Recimo Frankfurt je već bio zatvoren. Srećom sam letio preko MUC.

Ako netko planira sličan put, jedino što bih promijenio je da bi mi baza bila u Nici, u Cannes bio otišao vlakom i vratio se isti dan. Cannes i Grasse se mogu obići u istom danu.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 07:49

Par slika iz Cannesa.

ImageImageImageImage
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 07:51

Grasse

ImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 07:52

Nica

ImageImageImageImage
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 08:14

ImageImageImageImageImage
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

18 Feb 2020, 09:18

Nukac, krasne fotke.
I meni se čini da je Nica bolja kao baza pa onda ideš na lijevo ili na desno. Mi smo tako napravili u 11.mjesecu, još se otišlo i u Monte Carlo na želju polovice (meni je taj grad/država poprilično dosadan, on se rušio u nesvijest zbog formule1 :/ :kava: ), također ima ful česti vlak. Ako imate novaca, odmah sa Nica aerodroma možete i helićem.

Nego zanimaju me ove lampe ljudi. Ima neka fora s njima? Naime prošli smo vikend bili u Andori i nikako se nisam mogla sjetit gdje sam ih već prije vidjela, kad ono sad vidim, u Nici.
collect moments, not things
User avatar
Prolaznica
Posts: 840
Joined: 22 Feb 2017, 09:53
Has thanked: 6 times

18 Feb 2020, 09:23

E da, ako je netko bio, primaju se savjeti za Normandiju.
hvala :)
collect moments, not things
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 09:41

Ne radi ti slika. :)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

18 Feb 2020, 09:48

Našao. Umjetnička instalacija španjolskog umjetnika Jaume Plensa.

Conversation, Nice

https://jaumeplensa.com/works-and-proje ... -nice-2007

Set Poetes, Andora

https://jaumeplensa.com/works-and-proje ... oetes-2014
Post Reply